Christelijk W eekblad Tan 29 Jnli 1887, F 74. iboek, Vrijdag 5 Augustus 1887. 2de Jaargang N° 75. IN HOC SIGN O VINCES i bed, peluw ►Oli, 'VSNYMPH Officieel €*e«icelte. &emeng«le Berichten. Doopnaam en beteekenis «Ier Vrije Universiteit. OP 10NDAG 31 JULI 1887. Merlandsche Hervormde Kerk. Christelijke Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. De Farizeër en «le Tollenaar. gevuld met de mooie groote bijvoor 26, veeren bed, zwaar en so- twissel en het ezonden overal j. SMIT, jn en Dekens, ij Heerenveen. In brieven, in s opgaven der van en in den liken. Bij alle ag te bekomen cents, voor formaat, i bedrag wordt den uitgever Gorinchem. rden Abonne- dit blad aan- fede. I ommel. lam. it. 220 Ynd. yen. Tonge. longe. Haringvl. I splaat. idelaar, Post- rder. blad 3zonden. OORUITGANG l Overflakkee. 16 Maart. m. 5,30 u. 6,4*6 u. 10,30 u. 11 n. |smidd. 3,45 u. 4,u. 5,— u. 5,30 u. Ing met de stoom- lam en omgekeerd, tiers. voorin. 9,u. r 9,45 u. Iaderboot.) L'Ormidd. 5,— uur, 6,- 6,30 g namidd. 2 uur. a 3 if hbootdienst.) arnis. October. rmiddags 8 uur amiddags 3 uur. ERDIENST. ■dam. rgens 4,30 ure. 6, imidd. 1,30 ure. 2,30 Maart. en nam. 4 ure. 4 plaats van 4 u.) n nam. 4,30 u. H 4,30 ff aats van 4,30 u.) 2,45 en 5 ure. ats van 5 uur.) uur later. 1,30 en 5 ure. aats van 5 uur.) f uur later, rboot. erdam, voorm. 8 oetsluis dagelijks espondentie met srbooten). - JULI. Iaderboot.) Van Rotterdam n. Meddelb. en Vlissingen. voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. A TvAnnQ-monf orvwio Bijvoegsel cn ri-„i «Af UITGEVER Adv er tenti fin van 1rorrola FÏO nüTlf oll.'ü vn/vnl mr v™. lf\ A/inl- r Maas- en Scheldebode KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sommelsdijk Gelet op artikel 219 2e en 3e zinsnede der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No 85) regelende de samenstelling, inrichting en be voegdheid der gemeentebesturengeven hij deze kennis, dat de re kening der gemeente over het jaar 1886 op lieden aan den Raad is overgelegd, op de secretarie dezer gemeente is nedergelegd, en dat deze rekening tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, te Som melsdijk, den 25 Juli 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BE GRAAPE, Burgemeester. C. JOPPE, L.S. (Vervolg van het eerste blad.) Op 1 Juli jl. waren bij de Ned. Herv. kerk rêeds meer dan 340 plaatsen (waarbij 70 gemeen ten gedurende meer dan vijf jaar) vacant. Voor deze vacaturen zijn thans nog 4 candidaten be roepbaar. Door den minister van oorlog is last gegeven dat een deel der miliciens van de lig- ting van 1886, gemiddeld 100 per regement in fanterie, die door bet blijvend gedeelte onder de wapenen worden gehouden, onverwijld in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Van de liberale kiesvereeniging te Leeu warden beeft de liberale Unie de niededeeling ontvangen, dat zij zich in den tegenwoordigen stand der zaak beeft te onthouden van invloed de beslissing der Eerste Kamer over art. 194 Zwolle bet verzoek om zich op en van die te vóór het nieuwe artikel te verklaren. Bij Woudrickem is een steur gevangen, die de zwaarte had van 425 halve kilo's. Reeds was bij door twee zegens heengeslagen, toen men eindelijk, door een derde er achter te brengen, hem kon machtig worden. Nergens is zoo druk gestemd als te Stop peldijk (Zeel.). Het aantal kiezers bedraagt daar 53 en er waren 54 briefjes ingeleverd. En ner gens is de uitslag der verkiezing zoo laat bekend geworden als te Arnhem. Het sloeg middernacht. De heeren stemopnemers zijn er dus 15 uur be zig geweest. De Boekhouder van een groot magazijn te 's Hage, onlangs gevlucht onder verdenking van verduistering, beeft zich vrijwillig ter be schikking der justitie gesteld. De veldwachters te Oostzaan, bij het te betreuren voorval, den bekenden Hottentot over komen, betrokken, zullen niet terechtstaan, daar het gebleken is, dat zij uit wettige zelfverdedi- ffinrr ccAEan/Jalri IvAkEnn «alsi-J^O - einde uitloopen. Zullen wij dan dien bitte ren drank van den grooten Geneesmees ter weigeren, die het middel moet zijn tot wegneming der kwaal? Kom, zondaar, wie gij ook zijt, gebogen onder het kruis der verzoening; wie zijne zonde belijdt en laat, dien zal barmhartigheid geschieden. In den weg van belijden kan Gods ontferming zich openbaren aan onze harten, tot redding en zaligheid, want van het kruis der ver zoening stroomt vrede en vertroosting voor het schuldige Adamskind. Boven dat kruis staat aan de eene zijde: vervloekt is een iegelijk die niet blijft in hetgeen geschre- is in het boek der wet om dat te doen", maar aan de andere zijdeChristus is een vloek geworden voor ons, opdat wij zou den worden, rechtvaardigheid Gods in zoon, die langs den kant der spoorweghaven te Feijenoord liep en met een lijn het schip voort trok, van den wal te water gevallen en ver dronken. Zijn lijk is eerst een paar uur later opgeviscbt en bij den vader aan boord van bet schip gebracht. Voortdurend worden een aantal perso nen over de grenzen gevoerd, als zijnde zonder middel van bestaan. Bijna allen keeren evenwel spoedig terug om daarna weder over de grenzen te worden gezet, en bezorgen zoodoende de po litie heel wat last en moeite. Dezer dagen werd weder een dame" over de grenzen gebracht. De brigadier der Rijksveldwacht, daarmede be last, bracht haar aan de steenen paal, welke Nederland van Duitsckland scheidt. De dame echter scheen geen heimwee te gevoelen naar haar geboorteland, want nauwelijks was de po litieman uit bet oog of zij volgde hem op den voet en was bijna even spoedig in Zevenaar terug. Door de politie werd zij wederom bemerkt, men ging baar na, doch te vergeefs, zij wist door het snelle loopen in de richting van Arnhem te ontkomen. In de nieuwe zweminrichting aan de Maas brug te Rotterdam, had Zondagnamiddag een treurig ongeluk plaats. Een der zwemmers, een 25jarig jonkman, die met zijn vader en broeder in liet diepe bassin was, werd vermist, en eerst na anderhalf uur zoeken mocht het gelukken zijn lijk, dat door den stroom onder den trap gedreven was, te vinden. Zeer waarschijnlijk is liet, dat de verongelukte in het water een toeval gekregen beeft. Zijn vader en broeder hadden niets van zijn verdwijnen bemerkt, vóór het te laat was. Te Zevenbergen hebben ongeregeldheden plaats geliad die zich aanvankelijk ernstig lieten aanzien. Toen vóór eenige avonden het korps pontonniers uit Dordrecht wegens de manoeuvres te Zevenbergen ingekwartierd was, werd een dezer manschappen ernstig mishandeld door zekeren Zeeuws, vroeger arbeider, thans koloniaal en te Zevenbergen woonachtig. En nu het korps gister van de manoeuvres uit Klundert te Zevenbergen terugkwam, trokken de pontonniers naar de wo ning van Zeeuws en bestormde die. Tot zijn geluk was de man afwezig, met wien liet anders slecht zou afgeloopen zijn. Een kapitein wist ten slotte den troep tot bedaren te brengen. Te Someren (N.-Br.) waren dezer dagen twee jongens, een van 17 en een van 13 jaren, op de beide aan liet turf verzamelen, welke zij op een kruiwagen naar buis brengen moesten. De jongste moest aan een touw, voor den krui- mcucpcignrn'in1 he armen Zijner liefde en Hij die rechtvaardig is, zal al uwe zon den vergeven. En Hij die de zonde vergeeft, Hij rei nigt ook, d.i. Hij verlost ons van de zonde. Hij laat_ den zondaar nooit zooals hij is. Odat is zoo heerlijk, het gaat van trap tot trap, van kracht tot kracht, van heer lijkheid tot heerlijkheid. Als de dief of roo- ver uit de gevangenis ontslagen is en kwijt schelding van straf heeft verkregen, dan is hij toch nog dief of roover gebleven. Maar zoo is het in den weg der genade niet. De Heere schenkt kwijtschelding van zonde niet alleen, maar Hij maakt ons ook tot heiligen, die Zijn goddelijk beeld weer dragen, en in nieuwigheid des levens wan delen. Daarom moet een iegelijk zichzelf nauw onderzoeken, die zeggen durftver en een weinig te willen rusten. De oudste wil de biervan ecliter niets weten en spoorde zijn broeder tot trekken aan, en toen daaraan geen gevolg gegeven werd, gooide hij hem met een turf, die ongelukkigerwijze op de hoogte van den buik raakte, hetgeen bijna oogenblikkelijk den dood veroorzaakte. Naar men zegt, moet het geneeskundig onderzoek aan het licht ge bracht hebben, dat er een bloedstorting uit de milt lieeft plaats gehad, waardoor het niet an ders kon of den dood moest onmiddellijk volgen. De dader, die gevankelijk naar Roermond werd getransporteerd, is weer op vrije voeten gesteld. In de Belgische gemeente Montigny sur Sambre vermoordde Woensdag de twee en twin tigjarige arbeider Degand, zijne jonge vrouw en zijn kind van vijf maanden. Degand, een woest en driftig man, liad zijne echtgenoote gedurende den korten tijd van bun huwelijk zoo slecht be handeld, dat zij weder bij haar moeder was in getrokken. De man was hierover woedend en zwoer wraak te zullen nemen, maar hij wist zijne schandelijke plannen zoo goed te verbergen, dat de vrouw er in toestemde weder met hem zamen te wonen, op voorwaarde dat hij zich heter zou gedragen. Woensdagmorgen had echter een heftig tooneel plaats en Degand wist een oud geweer machtig te worden, dat hij met schroot laadde en waarmede hij zich naar de woning van zijn schoonmoeder begaf, die juist bezig was met strijken, terwijl de jonge vrouw haar kind droeg. Zoodra hij binnenkwam legde hij op de on gelukkige aan, die geen tijd meer had om aan het waarschuwend geroep van haar moeder ge volg te geven en de vlucht te nemen. Het schot knalde en trof moeder en zuigeling die beiden bijna onmiddellijk stierven. De lage moordenaar trachtte te ontvluchten maar werd des avonds gearresteerd. Wat de hitte kan uitwerken! Een paar weken geleden was voor een koop man te Indiapolis, Amerika, een kist eieren aan gekomen, welke in het entrepot opgeslagen werd. Toen de kist na eenige dagen opengezet werd, keken de werklieden niet vreemd op, toen zij tjieptjiephoorden. De eieren waren door de hitte uitgebroeid en een paar honderd stuks kiekens schreeuwden om de moeder. Men vreest dat alle eieren in de kist dit voorbeeld zullen volgen. Honderd vijf en twintig paarden, behoorende aan eene Tramweg-maatschappij te New-York, .nu ijii ue vatiEnvomng Psalmzingend tegemoet. (J. P. L.) IV. Evenwel, al wil de Vrije Universiteit geheel vijj van staatsinvloed blijven en vooralsnog ook vrij van kerkelijken invloed, ze wil niet vrij en verwijderd zijn van Hem die de Opperste Wijs heid is. Want zij wil degelijkeduurzame weten schap kweeken, terwijl toch alles, dat niet met God en Cchristus, door de werking van Zijn Geest, m gemeenschap staat, dns ook een ongeloovige wijsheid, gewisselijk verloren gaat. Een winde- nge wetenschap, waarvan in het boek van Job sprake is, en een verdwaasde wetenschap, gelijk Jesaja haar noemt, kunnen geen nut afwerpen. Waarde krijgt zij eerst, als de vreeze des Heeren haar begin is, en ieder die daar goddelooslijk tegen-inwerkt en dat uitgangspunt miskent, be- HlxjJAJ UIL JL AJJ.1 Sommelsdijk. Namiddag. Ds M. M. de Lint. Middelharnis. Voormiddag. Ds K. G F. W. Ham. Stad aan het Haringvliet. Namiddag. Ds. P C. A. Halffman. Den Bommel. Voormiddag. Ds. P. C. A. Halffman. Ooltgensplaat. Voormiddag. Ds M. M. de Lint. Oude Tonge. Voor- en Namiddag. Ds. T. H. van Dolder. Nieuwe Tonge. Voormiddag. Ds. M. J. Wentink. Herkingen. Namiddag. Ds. M. J. Wentink. Dirksland. Namiddag. Ds. J. L. Tichelaar. Melissant. Voormiddag. Ds. P. Kerper. Stellendam. Namiddag. Ds. P. Kerper. Goedereede. 's Avonds. Ds. P. Kerper. Ouddorp. Voormiddag. Ds. J L. Tichelaar. Middelharnis. Voormiddag en Avond. J J. Jüch, Theol. Student. Stellendam. Voor- en Namiddag Ds J J. Koopmans. Ouddorp. Voormiddag en Avond. Ds. K W. Róssing. Zóó zong éénmaal een godzalige dichter en zóó is het. Nergens mag Jezus een plaats worden ontzegd. Zonder Hem is in niets genot, en kan diezelfde dichter dan ook met recht getuigen van eene ongeloovige wetenschap h Groote wijsheid, hooggeleerdheid, Sheeg beleid in 't aardsch bedrijf, Veeltijds wijsheid en verkeerdheid, Ach, wat heeft dat al om 'tlijf? Want veel wijsheid haart veel onlust, Heete knaging, zielsverdriet, Ach, die wijsheid is vol onrust, Want men vindt er Jezus niet." Doch met Christus, o, dan krijgt alles in ons en om ons en boven ons een geheel ander aan zien; een waas van schoonheid dekt elke gave Gods en ook de kostelijke gave der wetenschap bezit dan eene zeer voortreffelijke waarde. (Wordt vervolgd.) Luc. 18 9—14. s God wederstaat de hoovaardigen, maai- den

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 1