Christelijk Weekblad Ï1D15 Ji 1887, F 72. ant. Vrijdag 22 Juli 1887. 2de Jaargang N° 73. IN HOC SIGN O VINCES 1 1 ekklacl G. dsch model ke) loer, lOctober. SNYMPH iMaart. 1 „Mijn zoon! geef mij uw liart". Doopnaam en beteekenis «Ier Vrije Universiteit. (TWEEDE BLAD.) Officieel ^ecteeïte. Mie. - upepi verieipprs. fü einengsle Rericlitesi. OP ZONDAG 17 JULI 1887. Nederlandschs Hervormde Kerk. Geen Dienst. Ds K. G F. W. Ham Stad aan het Haringvliet. Namiddag. Ds T. H van Dolder. Ben Bommel. Voor- en Namiddag. Ds. P. C. A. Hallï'man Ooltgensplaat. Voormiddag. Ds M M. de Lint Oude Tonge. Voormiddag. Ds. T. H. van Dolder. Ds. J. L Tichelaar. Ds. P. Kerper. Ds P. Kerper. Ds. J L. Tichelaar. Christelijke Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. Abonnementsprijspel- drie maanden 50 Cent, franco p. post. Afzonderlijke nummers 5 Cent. W. BOEKHOVEN. Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur. Alle stukken voor «le Redactie bestemd, Advertentiën en ver«lere A«Sministratie, franco toe te zemten aan den Uitgever. t -Wl van eene n en 241 nstreken. Weekblad in plaatsen, ranco p. post. 1/2 maal. ager. ivrage franco 248 Deventer. ation, tegen bij Sneek. f)RUITGANG )verflakkee. 16 Maart. 5,30 u. 6,46 u. 10,30 u. 11 u. 2,45 u. 4,u. 5,u. 5,30 u. met de stoom- en omgekeerd. |rs. [foorra. 9,u. 9,45 u. nidd. lderboot.) g-raidd. 5,uur. 6, 6,30 v J namidd. 2 uur. 0 3 u BOOTDIENST.) mis. liddags 8 uur. liddags 3 uur. IRDIENST. lam. gens 4;,30 ure. 6, jiidd. 1,30 ure. 2,30 jen nam. 4ure. r f 4) H [blaats van 4) u.) nam. 4),30 u. h 4),30 H its van 4,30 u.) J 2,45 en 5 ure. its van 5 uur.) pur later. 1,30 en 5 ure. lata van 5 uur.) I uur later, poot. ■dam, voorm. 8 etsluis dagelijks }spondentie met rbooten). JULI. 7ERDAM vm. 11,30 u. I nm. 1,u. nm. 2,30 u. nm. 2,u. vm. 11,30 u. vm. 11,30 u. Ijvm. 11,30 u. Laderboot.) Van Rotterdam n. Middelb. en i Ylissingen. voorm. 9,45 voorin. 9,45 voorm. 9,45 voorm. 9,45 voorm. 9,45 voorm. 9,45 voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden WDEHMA LO'1311. JULI. zon maan op onder op onder 22 Vrijdag 4.8 8.5 5.56 9.4 23 Zaterdag 4.9 8.4 7.14 9.35 24 Zondag 4.10 8.3 8.84 10.2 25 Maandag 4.12 8.1 10.50 10.28 ATblasserd. paardra. 26 Dinsdag 4.13 8.— 11.14 10.53 Goes veemarkt. 27 Woensd. 4.15 7.58 E. K. 11.20 28 Donderd. 4.16 7.57 1.50 11.49 Spr. 2326 a. I. Wat wordt bier gevraagd, mijn lezer? Geen gunst, geen gave, geen eigendom, geen arbeid, geen inspanning, maar het hart. Aan dien eisch te voldoen beteekent heel wat meer dan al het V xrrü /lonv nnomdpn Tüp.ri mfmspli komt B ijvoegse! God Zijne dienaren uitzendt in de wegen en heg gen, onder de armen en verminkten, en kreu pelen en blinden, ja dat ze gedwongen worden om in te komen, opdat het huis van den Gast heer vol worde. Tot vijanden komt alzoo de noodiging, en dat van Hem, die niemands vrienschap behoeft, om dat Hij volheerlijk is in Zichzelf. Jezus vraagt het hart des zondaars niet, omdat het er zoo voortreffelijk uitziet. In voor Zijn heilig oog wal gelijken toestand, vol van allerlei gruwelen, be zwaard met tallooze schulden, treft Hij het aan. Wie heeft nu recht op het hart. Dit kan wel niemand anders zijn dan God, die het schiep. Maker en maaksel behooren hijeen. Het hart des menschen is een bijzonder gewrocht van God. Zijn beeld is er in afgedrukten hoewel de trekken van dat beeld, in nauweren zin ge nomen, er niet meer in te herkennen zijn, het draagt toch altijd nog de sporen of kenteeke- spruiten. liet geven van het hart moet een werk dadig geven zijn. Het moet niet geschieden om dat wij het eigenlijk moede zijn, maar omdat wij het in eere willen houden. Wie Jezus Christus heeft aangenomen tot Koning over zijn hart, die wandele ook in Hem. Wat nuttigheid is het, vraagt Jakobus indien iemand zegt, dat hij het geloof heeft, en heeft de werken niet, kan dat geloof hem zalig maken?" Neen niet het roepen »Heere, Heere" is voldoende, maar uit het doen van 's Vaders wil moet de verpan ding van ons hart aan Jezus blijken. H. De regel, dat alle beginselen moeilijk zijn, geldt wel in bijzondere mate voor hoogescholen, -rTAAv öQn li nrnvoQpli nol -1 -n tus. s> Indien dan de Zoon U zal wij gemaakt hebben, zoo zult gij waarlijk vrij zijn." Waar de Geest van Christus is, aldaar is vrijheid" en wie dien Geest der vrijheid niet heeft, komt Christus ook niet toe, want niemand kan zeg gen Jezus den Heere te zijn dau door den H. Geest. Vrij is nu ook alleen zulk eene weten schap, die Christus erkent als dengene, zonder wien de geleerde evenmin als de onwetende iets doen kan. Toen Jezus tot zijne discipelen zeide zonder Mij kunt gij niets doen", maakte liij niet de uitzondering: »als ge nu maar geleerd zijt, dan wel". Neen, ook op de velden der weten schap vermag niemand iets buiten Hem. Alles wat niet in zijn juist verhand zit, is onvrij. Niets is er in de schepping, of het heeft eene bepaalde van Godswege aangewezen plaats. Er is in heel de Schepping en in elk harer on derdeden eene vaste gedachte merkbaar en dit alleen maakt ook het bestaan der wetenschap tt1,. r/oav vppI üP.lmn -wüheid. die het ïïaas- en Scbeldebode De Burgemeester der Gemeente Sommelsdijk brengt ter kennis van de hieronder vermelde mi liciens-verlofgangers van de ligting 1884, dat zij in werkelijken dienst zijn opgeroepen, en in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, zich op 10 Augustus a.s. moeten begeven naar onderstaande garnizoens- of verzamelplaats, al waar zij, op den mede hieronder aangegeven tijd, behooren aanwezig te zijn, dat zij Dinsd. 9Aug. voorm. 10 ure, zich behooren aan te melden ter secretarie alhier, voorzien van verlofpas en zakboekjetot het ontvangen van het hen aankomende daggeld en de benoodigde passagebilj etten Voor zooverre ziekte hen in de opkomst mocht verhinderen, zijn zij verplicht den dag vóór het bepaalde vertrek, vóór des middags 12 ure, ter plaatselijke secretarie daarvan door eene genees kundige verklaring te doen blijken. G. van Antwerpen, ingelijfd hij het 3de reg. inf., ligting 1884, te Bergen op Zoom, namidd. 4 ure. G. Troost, ingelijfd bij het 6de reg. inf. ligting 1884, te Breda, namidd. 4 ure. En is hiervan openbare kennisgeving geschiedt waar zulks te doen gebruikelijk is. Sommelsdijk, 9 Juli 1887. DE GRAAFF, Burgem. (Vervolff van het eerste blad.) Te Woensdrecht, nabij Bergen op Zoom. hebben hevige ongeregeldheden plaats gehad, Eén persoon is reeds overleden; het aantal ge wonden waaronder twee zeer ernstig moet veertien bedragen. Het toezicht op het maken van het ka naal, gedeelte St. Anthoniedijk—Nichtevecht van het Merwede-kanaal, is onder de leiding van den mgeneur J. Kluit te Amsterdam opgedragen aan den ingenieur Doffegnies; voorts zijn bij dat werk benoemd tot tijdelijk hoofdopzichter II. C. v- d. Hoorn, thans opzichter le H. bij den aan leg van Staatsspoorwegen tot tijdelijke opzich ters: A. de Kreuk, J. G. Reijnders, J. v. de Lijke en J. v. d. Velde: In de cliniek van Prof. Bergmann te Ber lijn kwam onlangs een geval van bloedvergifti ging in behandeling, dat na twee dagen doode- lijg afliep. De patient was een koopman van 28 jaar, die zich in den vinger gesneden had en zonder veel acht op die kleine verwonding te slaan, een glacé handschoen had aangetrokken, welke gelijk later bleek met arsenicum was toebereid. Dientengevolge begon de hand op te zwellen, en toen hij geneeskundige hulp inriep was het reeds telaat. In Spanje wil het maar niet rustig wor den. Ook te Taragona hebben weer onlusten plaats gehad. Een honderdtal personen trok in optocht door de straten, terwijl zij beambten bij de belastingen met steenen bestookten. Verblijdend is, dat de inkomsten der schatkist gedurende de maand Juniverlegeleken bij die maand in het vorige jaar, een vermeerdering van 5,000,000 peseta's aanwijzen. In het eerste halve jaar van 1887 bedragen zij 40,000,000 peseta's meer dan in hetzelfde tijdvak van 1886. Dezer dagen werden Oberheinbacli en Nie- derheinbach, nabij Mainz, door een wolkbreuk bezocht. Wijnbergen en velden zijn overstroomd, de geheele streek is met slijk overdekt, het vee werd slechts met moeite gered; het werk van vele wijnbouwers moet eenige jaren stilstaan. Ook Lorch heeft veel geleden door een wolk breuk; tot Assmannshausen was de spoorbrug eerst geheel, later over een spoor onbruikbaar. Bij Kreuznacli en in Starkenburg heeft een ha gelslag groote schade veroorzaakt. Aangaande het instorten van huizen te Zug wordt gemeld: Gelijk men weet, ligt Zug aan een zeer diep meer, hetwelk zich uitstrekt tot aan den voet van den Rigi. Nu waren er, niet lang geleden, j te Zug nieuwe kaden aangelegd, die zeer goed gemaakt schenen te zijn en waarop nette huizen waren gebouwd. Die kaden zijn ingestort en daarmede ook huizen, die door talrijke gezinnen werden bewoond. Alles is in het meer verdwe nen. De instortingen zijn den geheelen nacht voortgegaan. Men vreest, dat zij ook het aan de kaden grenzende gedeelte der stad zullen treffen. Een tweede bericht luidt: Er zijn 17 huizen ingestort. Er worden 20 personen vermist en er zijn 16 lijken gevonden. Nog 30 huizen werden bedreigd. Eindelijk meldt een derde bericht: Er hebben drie instortingen achter elkaar plaats gegad. Tot de veertig ingevallen huizen behoort eene herberg vol bezoekers, als ook het Zuricher hotel, een gebouw met vier verdiepingen, waarin 20 reizigers gelogeerd waren. Tijdens de redding volgden nieuwe instortingen, die weder nieuwe slachtoffers maakten. Het gouvernementshuis wordt bedreigd. De archieven zijn naar het post kantoor overgebracht. Het aantal slachtoffers wordt begroot op 100, waaronder Franschen en andere vreemdelingen. De loop der treinen is gestaakt. De plaats der ramp is door een mili tair cordon afgezet. Volgens een telegram uit Zug aan Duitsche bladen, waren 30 huizen, die in het tweede be richt vermeld zijn als bedreigd", in tijds dooi de bewoners ontruimd. De nihilisten roeren zich weêr. Na, vol gens gewoonte, dreigende brieven, ditmaal aan rijke kooplieden te Moseou, gezonden te hebben, staken zij den brand in vier huizen. Drie er van zijn bewoondhet vierde heeft andere huizen en magazijnen aangetast. De brand breidde zich op geweldige wijze uitwat natuurlijk een groote ontroering onder de bevolking van Moseou te weeg gebracht. Prof. Kwaleffsky, van de hoogeschool te Mos eou, een tegenstander van den panslavist Kat- hoff, moet zijn ontslag hebben bekomen, als door den minister van onderwijs beschuldigd van li berale meeningen Verscheiden hoogleeraren, hierover verontwaardigd, hebben nu hun ont slag ingediend. V (Stand.) Een vreemd natuurverschijnsel wordt uit het zuiden van Georgeton county door de New- York Heraut gemeld. Aldaar bevindt zich een meer, genaamd Dawhe-meer, dat wijd en zijd om zijn vischrijkheid bekend is. Een 'tiental da gen geleden werd die streek door storm en een he- vigen hagelslag geteisterd, die groote schade aan den oogst toebracht en een groote hoeveel heid bladeren en takken van de boomen in het meer deed vallen. Eenige dagen na den storm begonnen de visschen bij duizenden aan de op pervlakte te verschjjne n half dood, en dagelijks nam die massa toe, zoodat de oppervlakte nu letterlijk met doode visschen is bedekt. Het wa ter van het meer is altijd van een heldere klem- geweest, zuiver, zoet en aangenaam van smaak, maar nu is het zoo zwart als inkt en bitter als quinine. Het meer is omstreeks 2 mijllang, 150 tot 450 meter breed en wisselt in diepte af van 10 tot 30 voet. Meren die er dicht bij liggen, zijn in hun gewonnen toestand gebleven. De deftige stand te New-York heeft een nieuwtje bedacht dat vrij zonderling is en zeker niet pleit voor het kunstgevoel der toehoorders. Tegen hoogen prijs huurt men namelijk een dame. die een volmaakte fluister" is, en niet maar een gewone, maar een echte »zaalfluister", die als zoodanig veel naam maakt. Een vijftiental vrouwen te Brooklyn zijn be noemd tot inspecteurs van politie met een loon van 1500 ieder-» Sommelsdijk. Voormiddag. Middelharnis. Voor- en Namiddag. Aieuwe Jonge. Voor- en Namiddag. Ds. M. J. Wentink. Herleingen. Namiddag. Ds. M M. de Lint.' DirJcsland. Voor- en Namiddag. Ds. J. F. de Klerk. Melissant. Namiddag. Stellendam. Namiddag. Goedereede. Voormiddag. Ouddorp. Voormiddag. Middelharnis. Voormiddag en Avond. Ds P van Schaik. Stellendam. T oor- en Namiddag Ds J J. Koopmans. Ouddorp. Voormiddag en Avond. Ds. K W. Róssing. J W ^nir 1 "V Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. uitgever S O 11II E L S D IJl fi.

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 1