r Du volkeren der aarde. Gemengd YTieuws. Plaatselijk niéuws. Sommelsdijk, 20 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst, binnen deze gemeente op 18 Juni j.l. gehouden, heeft opgebracht de som van 9,185. Middelharnis, 20 Juni. Tot havenmeester in deze Gemeente is met ingang van 15 Juli a.s. benoemd M. v. Kassei, schipper alhier. Stad a. h. Haringvliet. Deze week ver trekken 3 personen naar N. Amerika, teneinde bun geluk aldaar te beproeven. Nieuwe Tonge, 21 Juni. Maandagmorgen had de 18jarige dochter van den arbeider 0. N. liet ongeluk om met liet waterscheppen in de Kerkgracht te vallen, maar werd gelukkig ge red, alhoewel zij al veel water ingekregen bad, en reeds in zinkenden staat was. Oude Tonge. Als een bijzonderheid zij van bier gemeld, dat bij den landbouwer P. v. d. Sluijs onder deze gemeente een varken achttien biggen beeft ter wereld gebracht, die allen in den besten welstand zijn. Melissant, 22 Juni. Tengevolge van bet val len over een pot met zeep brak D. v. B., huis vrouw van C. K. alhier, baren arm, zoodat zij buiten staat is te werken. Stellendam. Op donderdag 16 Juli zal de herijk voor maten en gewichten in deze gemeente plaats hebben. Goedereede. Volgens besluit van heeren Ged. Staten dezer provincie van 7 Juni jl., No. 64, is bepaald, dat de afzonderlijke pachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maan dag 25 Juli a.s. Nieu W-Hel voet. Zondag a.s. zal de dolee- rende predikant Ds. Bajema van Zuidland de ouderlingen en diakenen der doleerende gemeente alhier in hunne bediening bevestigen. Pernis, Juni. Op nauwelijks 10 meter afstand van de bebouwde kom dezer gemeente Pernis ligt de gemeente-mestput, natuurlijk tot grooten last van de bewoners alhier, terwijl er in deze warme dagen vooral benauwde dampen uit opstijgen. De bewoners van de haven zullen een adres aan den Raad richten om de verplaatsing te verkrijgen. Scherpenisse, 17 Juni. De op beden ge houden jaarcollecte ter herdenking aan den Slag bij Waterloo, langs de huizen der ingezetenen alhier gehouden, heeft circa 12 opgebracht. Kerkwerve. Bij een onzer ingezeten is ver leden Zondag jl., in den vroegen morgen, door een losgebroken hond een ware verwoesting aan gericht. Bedoelde hond was in een kippenhok doorgedrongen en heeft behalve elf kippen, daarna nog één haan, één kalkoen en één konijn ver moord. Bruinisse, 21 Juni. Uit een te voren opge maakt drietal, bestaande uit de heeren Goedbloed de Gast en Steketee, respectivelijk predikanten te Zierikzee, Halfweg en Veere, werd Maandagavond 1.1. met overgroote meerderheid van stemmen beroepen Ds. Goedbloed. Bruinisse. Donderdagmorgen verspreidde zich het treurig bericht, dat zijne vrouw, bejaarde ouders en familie in diepen rouw dompelde, dat S. v. d. Berg Hz, door het plotseling zinken van de roeiboot, welke met mossels geladen, en naar men zegt, overladen was, op de hoogte van den hoek van Bommenede, mede in de diepte is weg gezonken en verdronken; hij had den leeftijd van ruim 33 jaren bereikt. uil bouw. Zuid-Beveland, 18.luni. Omtrent den stand der veldgewassen in deze streek van Zeeland, kan worden medegedeeld, d t in de laatste weken een zeer gunstige omkeer is teweeg gebracht. Over het algemeen geven de verschillende vruch ten uitzicht op een tamelijk goeden oogst. De tarwe, die vóór kort nog geel zag en in lengte weinig toenam, is, sedert de felle koude ophield, van kleur zeer veranderd terwijl de plant goed is gaan ontwikkelen en uitstoelen. De rogge staat schoon en bloeit. De erwten, waarvan vele stuk ken niet door bijzondere zwaarte uitmunten, staan overigens ezond en vertoonen bloem, welke be hoefte heeft aan niet al te sterken zonneschijn en wat regen. De boonen, ofschoon nog kiein, zijn ook Imgonuen te bloeien, en k innen hunne lengte bij unstige weersgesteldheid nog wel krijgen. Het koolzaad is uitgebloeid en belooft tamelijk goed te zulien wezen. De meeste be zorgdheid hebben de aardappelen gegeven. Lang duurde het, eer ze te voorschijn kwamen, en toen ze zich vertoonden kwamen ze erg ongelijk; doch ze zijn gekomen, en over het geheel zal het wel eene maand langer duren dan gewoonlijk eer ze gegeten kunnen worden. Droogte en warmte zijn de gunstige factoren ter ontwikkeling. Aanbestedingen. Assen, 19 Juli. Het verbeteren van een gedeelte van het bovenpand der Drentsche Hoofd vaart tusschen de Beilervaart en de Veenhoops- brug te Smilde; raming 42,000aanwijzing 12 Juli. 19 Juli Het maken van veranderingen aan 7 draaibruggen gelegen in het bovenpand der Drentsche Hoofd vaart en bij beboo rende werken; raming 16,750; aanwijzing 12 Juli. Den Haag, 20 Juli. Het bouwen van eene sckeepvaartsluis aan het Oude Maasje, nabij Keizersveer onder de gemeente Raamsdonk raming 126,500aanwijzing 13 Juli. 20 Juli. Het bouwen van eene dubbele uitwatering- en inlaatslnis aan bet Oude Maasje nabij Keizersveer onder de gemeente Raams donk; ramiftg ƒ49,800; aanwijzing 13 Juli. 20 Juli. Het bouwen van eene uitwate- rings- en inlaatsluis aan de Scheisloot nabij Keizersveer onder de gemeente Raamsdonk raming 28,350aanwijzing 13 Juli. 20 Juli. De uitvoering van baggerwerk in bet bed van de rivier de Waal onder Varik en Hurwenen provincie Gelderland tusschen de kilometerraaien 69 en 72raming 22,900 aanwijzing 13 Juli. Haarlem, 21 Juli. Het bouwen van eene woning voor den hoofdmacbinist van de Rijks- Stoomwerktuigen te Schellingwouderaming ƒ6140; aanwijzing 14 Juli. HER De oude spreuk >men moet de tering naar de nering zettendie voor elk huisvader geldt, geldt immers ook voor den gemeenteraad? Neen, vindt gij ook niet Jakob, dat de kiezers niet moeten toelaten, dat zulke pogingen om uit de gemeentekas nog meer voor het onderwijs te halen herhaald worden. Doch hoe, zult gij zeggen? Wel eenvoudig door de leden, die voor het boven genoemd voorstel stemden niet uit het oog te verliezen en ze bij de eerste verkiezing, als zij aftreden niet te herkiezen. In zulk eene groote gemeente als Middelharnis zijn toch wel man nen te vinden, die allen voorstanders zijn van zuinig beheer der gemeentezaken. Gij vraagt mij of ik soms weet of enkele leden der pl. schoolcommissie tevens leden van den raad zijn. Het spijt mij u te moeten schrijven dat ik het niet weet. Wist ik het en moest ik ja schrijven, dan zou ik omgekeerd u willen vragen, of deze soms persoonlijk belang bij de aanneming van hun voorstel konden hebhen. Maar dit kan ik haast niet denken. Ieder zal toch met mij moeten toestemmen, dat het eigenlijk de plicht der ouders is de kosten van het onderwijs hunner kinderente dekken, vooral, als dit onderwijs een weinig verder dan het lager gaat. 't Is waarlijk al erg genoeg, dat het liberalisme in de laatste jaren zóó het gevoel van billijk heid heeft verstompt, dat in ons vaderland me nig »heer" in zake het onderwijs zijner kinderen uit de gemeentekas wordt bedeeld. Zooals ik uit uwen brief lees, is het reeds de tweede maal, dat de pl. schoolcommissie met dit verzoek tot den raad komt. Het is te hopen, dat die heeren er nu genoeg van hebben. Wel is waar bestaan alle goede dingen uit drieën, zegt men, maar zou dit eene goede zaak zijn? Als altijd, Uw vriend Hendkik. FEEST EN STRIJD. Een feest in het westen, een strijd in het oos ten eischen beide de aandacht. Een leest, niet gevierd zonder bezorgdheid des harten, een strijd tusschen hen die toch in vrede zijn. Dinsdag II. waren vijftig jaren voorbijgegaan sinds koningin Victoria den troon van Groot Bril - tanje en Ierland beklom. Is het weinig vorsten gegeven, gelijk den Duitschen keizer, op negentig- jarigen leeftijd nog te heerschen, evenmin groot is 't getal dergenen, die het tot vijftig jaren re- geerens brengen. Aan koningin Victoria viel dit geluk tebeurt, en zij heeft er met haar volk Gode de eer voor toegebracht. Achttien jaren was zij oul, toen zij geroepen werd tot den troon. Geen lichte zaak was liet die haar wachtte, en met eere heelt zij die ver vuld. Zij heeft het vorstenhuis geliefd gemaakt. Wetenschap en letteren bloeien onder haar be stuur, veel is gedaan voor de stoffelijke, maar niet minder voor de geestelijke en hoogere behoeften haars volks, wart de thans grijze koningin heeft ten allen tijde erkend dat de vreeze Gods het beginsel der wijsheid is, en zich dievieeze nooit geschaamd. Onder haar is Engeland ontzaglijk in macht en gebied toegenomen. Er moge op veel dat haar staatslieden verricht hebben, op veel van Engelands staatkunde gegronde aanmerkingen zijn te maken, de koningin is zeker in een land, zoo constitutioneel als Engeland, voer veel dat men anders had kunnen wenschen, wel 't minst ver antwoordelijk te stellenEngelands fouten waren voorzeker baar weik niet. Doch meer nog als vrouw, echtgenoote, moeder, ook als toonbeeld van vromen, ernstigen, dege- lijken zin en wandel zal koningin Victoria bij het nageslacht bekend staan, en als zoodanig mede eert en bemint haar het Britsche volk. Machtig is deze vorstin, die over honderden millioenen chris tenen, mohamedanen en heidenen d.-n scepter zwaait, de keizerin van lndië die heerscht van oost tot west, van noord tot zuid, wier gezag aan alle plaatsen is. Kaar volk heerscht op de zee en beheerscht handel, nijverheid, ja wat niet al. Toch is haar grooter roem nog gelegen in haar per soon zelf. Een hoogst gelukkig huwelijk vereenigde de koningin tot 1861 met prins Albert van Saxen Coburg. Zijn dood was haar een vreeseiijke slag, dien zij nooit geheel te boven kwam. Nooit legde zij het rouwgewaad at. Innige liefde vereende steeds de echtgenooten. Acht kinderen beween den met haar, hun vader. Menig verlies trof de vorstin in den kring harer geliefden. Ook van allen, die als steunpilaren haar troon en haar jonkheid omgaven of met ha ir tot personen van beteekenis opwiesen, leeft bijna geen meer. Doch het nu geviei de feest toont hoe het nieuwe ge slacht aan zijn vorstin is gehecht, hoezeer vorstin en volk zijn vereenigd en »God beware de konin gin" meer is dan een bloote leus. Geheel Londen heeft het feest gevierd; prach tig waren de wijken, die de koninklijke optocht doorging, gelooid. Vreugdevuren zijn gebrand, de jeugd is onthaald; voistin en volk verheugden zich en dankten God. Op 'toogenbhk dat we dit schrijven is nog niets meer bekend. Moge de vrees, die men koesterde voor beraamde aanslagen, ver ijdeld worden. Inmiddels zijn en blijven de Engelsche staats lieden geroepen, hunne aandacht ti wijden aan het Egyptisch vraagstuk, dat meer en meer een twistappel wordt. Men weet waai over het loopt en ook hoe 't reeds eenigen tijd de gemoederen in beweging brengt. Engeland dringt er op aap. d 4 Turkije de ge sloten overeenkomst zal bekrachtigen. Dat willen ook Duitschland, Oostenrijk en Italië. Doch Frank rijk kemt daar met alle kracht legen op, en even zoo Rusland, dat zclls zeer krachtig zich moet hebben uitgesproken. Zoo geraakt de Porta zeer in 't n auw en zijn de geruchten begrijpelijk, vol gens welke een ander ministerie te Constantinopel aan 'ti oer zal komen, en daarnieê het verdrag vervallen. De Suitan loch k m kwalijk doof blijven als Rusland spreekt, daargelaten nog, dat in den grond der zaak noch Engelands, noch Ruslands vriendschap door hem aanvaard wordt, wijl het niet anders kan. Op het oogenblik draait heel de pnRiek om dit oostersch vraagstuk, waarbij kon t, dat Rusland en Bulgaiije toch zijn zin schijnt te zullen krijgen, en door wisseling van ministerie in Servië aldaar evenveel aan invloed heeft gewonnen als Oosten rijk verloren. Het westen viert feest, het ocsten verkeert in onrust, en we vreezen, dat de laatste langer dan het eerste duren zal. 11 Naar wij vernemen hebben eenige der oudste hoofd-ingenieurs van 's Rijks waterstaat het voor nemen om uit den dienst te treden. Te Dordrecht is Donderdag in de Oude Maas het lijk opgehaald van den 56jarigen met selaar N. V., die sedert Zondag zijn woning had verlaten. Het. Handelsblad meldt ons uit Meppel: De trein van 2,39 van hier naar het Noorden, ont snapte Donderdag aan een groot gevaar, daar de brug over de Drentsche hoofdvaart onder deze gemeente openstond. Het gelukte den machinist, nog tijdig te remmen. Gistermorgen half zes is de millilaire macht, te Scheveningen aanwezig tot handhaving der or de tijdens de werkstaking, ingerukt en naar Den Haag terugekeerd. Het plan, om de intrekking van die wacht uit te stellen, totdat het grcois e gedeelte van de vjaschersboot voor de haringvis- scherij in zee is, schijnt dus opgegeven te zijn. Een 5jarige knaap, die Zondagmiddag te Leeuwarden op de Wirdumerpoortsbrug achter een rijtuig liep, geraakte met het hoofd zoo danig tusschen de veeren en het wiel gekneld, dat, nadat het paard tot staan was gebracht, het wiel moest worden afgedraaid om het hoofd bevrijd te krijgen. Gelukkig had de jongen, buiten eene verwonding in het aangezicht, oogen- schijnlijk althans, weinig letsel gekregen. De schipper Hendrik Wiersma, die ook tot de red ding van den jongen bijdroeg, had een paar weken geleden denzelfden jongen, die van de zelfde plaats in het water was gevallen, ins gelijks het leven gered. Een treurig ongeluk veroorzaakte dezer da gen te Hasselt (Belg. Limburg) groote ontstel tenis. Een steiger ter hoogte van de derde ver dieping van een huis, waarop vijf werklieden bezig waren, is ingestort. Een der mannen was terstond doodtwee anderen stierven weldra aan de bekomen wonden, en de beide overigen ver- keeren nog in levensgevaar. Te Patrick, een voorstad van Glasgow, vond dezer dagen een knaap op straat, dicht bij een winkelraam, een blikken busje, dat een geelachtig stof bevatte. Op last van zijn vader, ging hij zijn vondst naar bet politie-bureau brengen. Maar onderweg ontmoette hij andere jongens, en dezen begonnen met het busje te spelen. Een hunner hield een brandende luci fer er bij, en opeens sprong bet busje met een knal in honderd stukken. Dertien der knapen werden gewond, en zes daarvan zeer ernstig. Twee zullen waarschijnlijk sterven aan de be komen wonden. Te Milaan ziet men met groote belang stelling den wedstrijd tegemoet van de machines voor bet kunstmatig drogen van graan, welke zich op de tentoonstelling bevinden. Een der voornaamste oorzaken van de pellagra moet waarschijnlijk worden gezocht in bet gebruik van onvoldoend gedroogde maïs, hetzij ten ge volge van een regenachtig najaar, hetzij bij ge breke aan voldoende droogschuren. Het initia tief tot dezen wedstrijd is van den minister van landbouw uitgegaan. Een treurig ongeluk beeft bij de Hongaar- sche stad Paks plaats gehad. Een vaartuig, dat in een hevigen storm 250 pelgrims de Donau overzette, is omgeslagen, zoodat allen die er op waren in liet water vielen. Tot dusverre werden 100 dooden opgehaald. Men weet met zekerheid, dat 127 der drenke lingen gered zijn. In een niet over-fatsoenlijk nachtkoffiehuis van de Weener voorstad Wahring leest men te genwoordig de weidsche aankondiging: »Hare Doorluchtigheid Mevrouw de Vorstin Maria Gae- tana Pignatelli, Hertogin van Cerchiara, doet van den 14en Juni af dienst als kellnerin in dit café." De arme Vorstin, die ook al café chantant- zangeres is, schijnt hoe langer hoe dieper te zinken. De omstreken van Weenen kunnen nu twee gevallen grootheden aanwijzen: te BadenJPrins Wrede als kruidenier, en te Wahring Vorstin Pignatelli als buffetmeisje. Het aantal dooden hij de jongste hevige aardbeving in Turkestan wordt op 800 geschat. Een der dames uit den Harem van den Sultan te Constantinopel is dezer dagen overle den, in den gezegenden ouderdom van 110 jaren. De bejaarde Odaliske, die sedert 1292 in den Harem vertoefde, was een gunsteling van den tegenwoordigen »Beheerscher der geloovigen", die zeer gaarne met baar kwam praten. 22 Juni. Bij Koninklijk Besluit van den 7 Juni No. 43, is de heer A. D. Mijs alhier herbenoemd als dijkgraaf van den polder Kraaije- stein. - 21 Juni. Omstreeks halfeen waren het we der de Oudetongenaars die, teruggekomen van de Inspectie, hunne krachten moesten toonen in de herberg van J. Buijs. Na groot rumoer en slagen kreeg o. a. de herbergier eenige stooten tegen het onderlijf, dat hem tot opheden belet te loopen. Van het ge beurde werd proces verbaal opgemaakt. Na 1 Januari 1887 vertrokken er vanhier 59 naar dat werelddeel. Met de inspectie der miliciens hebben hier nog al ongeregeldheden plaats gehad. Eenigen uit Oude Tonge waren gedurig handgemeen, met die van Nieuwe Tonge, totdat de Smid T. (wiens knecht er bij was) hem meê naar huis nam; zij sche nen hiermede echter niet erg tevreden te zijn, zoo dat een van hen bij den Smid T. inging, en ook met hem handgemeen werdde politie was spoe dig tusschen beiden. Van het gebeurde werd pro ces-verbaal opgemaakt. Uit de ter gemeente secretarie ter inzage nedergelegde gemeenterekening over 1886 blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 12458,425, de uitgaven 10814,55, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van 1643,875. Wegens belastingen en heffingen is ontvangen 6899,57, wegens opbrengst van bezittingen en eigendom men 289, ontvangsten van verschillenden aard en onvoorziene of buitengewone ontvangsten 3666,98, en goed slot der rekening over 1884 1602,875 terwijl werd uitgegeven voor kosten van bestuur en jaarwedden 1627,22, onderhoud van inrichtingen en eigendommen ƒ819,395, open bare veiligheid en brandweer 671,06, onder wijs 4058,505, rente en aflossing geldleenin- gen 797, en andere uitgaven 2841,57. Ingevolge de wet van 31 Mei jl. (Staatsblad No 97) zal de verkiezing voorleden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats hebben op den laatsten Dinsdag van Augustus a.s. De herijk zal dit jaar voor deze gemeente plaats hebben op den 19 Juli a. s. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft alhier opgebracht 6,19i/3- Onze predikant, de beer P. Kerper, heeft beroep ontvangen naar de Meern bij Utrecht. LI. Zondag was het kerkje te klein, de volks menigte te bergen, er werd dan ook met open deuren, godsdienstoefening gehouden. Als eene bijzonderheid kan vanhier wor den vermeld, dat zich een gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, gereed maakt om binnen enkele weken ook naar de nieuwe we reld (Amerika) te vertrekken, iets wat nu in geen 22 jaar heeft plaats gehad. Hoogstwaarschijnlijk zal een jonggezel de reis ook meemaken, om zich aldaar een beter lot in de maatschappij deel achtig te maken. De mazelen, welke in vrij hevige mate ook in deze gemeente hebben geheerscht, zijn thans geheel geweken. Het aantal gezinnen waarin deze ziekte heeft geheerscht bedraagt 114, maar ge lukkig zonder sterfgevallen. Dat de wenscb der gemeente worde vervuld, en de beroepen leeraar met een rijken zegen des Evangelies moge overkomen. Zijn broeder Stoffel, die mede in de boot zat, redde zijn leven door het grijpen van een touw, en geholpen door zijn zwager J. Olree, kon hij in den hoogaarts worden opgenomen. De verdronkene laat eene diepbedroefde we duwe en een kind van eenige weken na. Treffend en aandoenlijk was de aankomst van het lijk in de haven. Mogt deze omstandigheid eene vernieuwde roep stem zijn. Bereid, o mensch, uw huis, want ook gij zult sterven." De collecte van het fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in deze gemeente op gebracht 19,24. 21 Juni. De Staats-courant bevat de sta tuten der naamlooze vennootschapBruinisser Oestermaatschappij, te Bruinisse, ten doel heb bende de uitoefening der teelt van oesters en andere schelpdieren, den handel in dezelve, het pachten en wederverpackten van gronden voor de teelt van schelpdieren bestemd, en verder het verrichten van alle handelingen, welke met haar bedrijf in verband staan. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van veertien jaren, en haar kapitaal bedraagt 85,000, verdeeld in tien aandeelen elk van ƒ8500. Als directeur-boekhouder is aangesteld de heer J. v. d. Berg Mz., te Bruinisse, en als com missarissen de heeren H. W. Veth te Dordrecht en J. Korevaar P.Az. te Rotterdam. Tot den groei van het gras zou een flinke regen bui hoogst nuttig zijn. Het vee zou er wel bij varen en de boer niet minder, al heeft hij over schasrschte nu juist nog niet te klagen. De bo ter is thans weêr aanzienlijk gestegen in prijs, zeer ten geroege van den landman, die alles behalve in zijn nopjes was, toen de boter 30 a 40 cent de 5 ons gold. Oud-Beierland, 21 Juni. Met het ver pachten der krieken is men hier druk bezig. De prijzen die besteed worden, zijn 10 a 12 cent per kilo aan den boom. De oogst zal, hoe wel de boomen prachtig gebloeid hebben, niet meevallen. Door de scherpe winden en het droge weer worden de krieken te vroeg rood en val len dus onrijp af. Geborejf dochter Overlel Bevall I dochter dochter. Overlel Dijk 5 r Getroi I Onderl I Gebort I Hendrik, v. W. A Johannes v. A. G(1 Bezooijet Overle I Bevalll G. de W dijke zoo M. Qwaï v. Dijke Overle 11 w.; Al Dijke 15 Bur dijk b Gemet plaats midda midda 1 tot van b Voc gewez 1. wichti tijden; dergat 2. hindei vóór herijk ken 10 tol 3. den h van n vereis wet v boden Aft Bui 0. JC

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 2