De Vrije Universiteit. DE UMXE De volkeren der aarde. Ocmeiigd Hieuws, Plaatselijk Ifieuws. Sommelsdijk, 1 Juni. Het aantal ingeschre venen voor de rustende schutterij in deze ge meente voor het jaar 1887 bedraagt 11. Stad a.h. Haringvliet. Vrijdag j.l. viel in een onbewaakt oogenblik het kind van Johs. Melaard te water. De postbode Buth uit Oolt- gensplaat kwam juist aanrijden, en begaf zich te water, waardoor hij het kind van een zekeren dood redde. Den Bommel, 31 Mei. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente zullen in hunne hoeda nigheid van administrateuren der goederen, toe komende aan het algemeen burgerlijk armbestuur aldaar, in het openbaar ten raadhuize verhuren 9 hectaren 45 aren 10 centiaren kostbaar bouw- kerkelijke losscheuring en dus te gelijk de beden king van independentisme. Gewis, met uit het genootschappelijk verband te treden, maakt men reglementaire banden los, maar de kerk als kerk wordt er niet door gedeerd. Wat zich nog eerst openbaren moet, kunt ge onmogelijk scheuren of losmaken, en een splitsing van kerk en genootschap mag geen kerkelijke scheuring genoemd worden. Met veel belangstelling namen wij kennis van het zevende jaarverslag van de vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag. Er blijkt uit, dat de vereeniging een zeer geze gend jaar achter den rug heeft. Ondanks de be roeringen op kerkelijk gebied ging zij vooruit. Het aantal leden steeg van 595 tot 622, dat der begunstigers van 4597 tot 5912. De rekening over 1886 sloot met een batig saldo van ruim ƒ4400. Het verslag heeft ditmaal nog meer waarde dan gewoonlijk, omdat er een afzonderlijke rede in voorkomt, over tucht en wetenschap," gehou den door Prof. Dr. J. Woltjer, bij het openen der lessen van den cursus 1886/87. Voorts bevat het verslag ook het programma van de jaarvergadering, die D. V. op 15 en 16 Juni e. k. te Middelburg gehouden zal worden. Dr. Kuype* zal op 15 Juni den bidstond leiden, en Dr. Rutgers op 16 Juni de vergadering. Op de agenda voor die vergadering komen o. a. deze drie vragen ter bespreking voor: Zal de vereeniging zich wenden tot de ont- komene kerken, om verband met deze te zoeken voor de theologische faculteit? In te leiden door Dr. A. Kuyper. Zullen de Collectebrieven zoowel aan kerken onder het Synodale juk als aan haar, die het juk der hiërarchie afwierpen, gezonden worden; en hoe te handelen met plaatsen waar twee colle- giën zich als kerkeraad in eenzelfde kerk aan dienen? Hoe te handelen met jongelieden, die zich aanmelden om in de medicijnen te studeeren? Des namiddags ten 2 ure zal er een openbare meeting met debat worden gehouden in het SchuttershofDit debat zal worden ingeleid door Prof. Dr. J. Woltjer. Aan alle stations van den Staatsspoorweg zijn voor de bijwoning van deze samenkomsten retour biljetten te verkrijgen, geldig van 14 tot 17 Juni, tegen den prijs van enkele reis. Van uit plaatsen aan andere spoorlijnen gelegen kan men ook door gaande biljetten naar Middelburg bekomen, over Utrecht of over Rotterdam, doch de prijsvermin dering geldt dan slechts voor dat gedeelte der reis, hetwelk men langs den Staatsspoorweg af- legd. Leden en begunstigers die van deze voor- deelige reisgelegenheid gebruik wenscken te ma ken, moeten per briefkaart daartoe een kaart aanvragen aan het bureel der Vrije Universiteit, Keizergracht No 162. Die kaart wordt dan aan het station vertoond. Aanvragen om kosteloos of goedkoop logies worden vóór 7 Juni e. k. inge wacht bij den heer A. B. Crucq te Middelburg. »EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL." Namens haar bestuur is aan correspondenten en besturen van de locale comité's der Unie eene circulaire verzonden, waarin vriendelijk ver zocht wordt om de voorstellen, die de locale comité's op de a. s. jaarvergadering wenschen behandeld te zien, uiterlijk vóór of op den lsten Juli a. s. aan den secretaris R. Derksen, Kievitsstraat 40, te jtotterdam in te zenden. Vervolgens neemt het bestuur de vrijheid nu reeds de aandacht te vestigen op de te houden Unie collecte in de week van 17 Augustus a.s. en brengt het verder de volgende mededeelingen ter algemeene kennis: 1. Het aantal correspondenten der Unie is sedert Januari j.l. met 13 vermeerderd en daar door tot 670 geklommen. Van 20 B.B., aan wie wij de uitnoodiging zonden om als correspondent op te treden, wach ten wij nog antwoord. Indien er in uwe omgeving plaatsen zijn, waar tot heden de Augustus- of Unie-collecte niet gehouden werd, dan zult gij ons ten zeerste verplichten met het aanwijzen van iemand die aldaar als correspondent zou willen optreden. 2. In de maand April werden wij verblijd met de ontvangst van een legaat groot ƒ100, aan de Uniekas vermaakt door wijlen Mej. A. Voordewind, te Amsterdam. Onze penningmeester blijft zich voor derge lijke verrassingen ten zeerste aanbevelen. 3. In de maanden Januari, Februari, Maart, April en Mei zijn vanwege de Unie 42 voor drachten ten behoeve van locale comité's der Unie gehouden. 4. Met blijdschap vermelden wij, dat D. V. op 8 Juni a. s. de eerste Provinciale Uniedag voor Zeeland te Goes zal gehouden worden. Moge de Heere op dezen eersteling een rijken oogst van voorspoed geven. 5. Aan onze correspondenten zijn 900 Ex. van het 8ste Jaarverslag der Uuie verzonden (nog 100 Ex. zijn voor nieuwe correspondenten beschik baar), alsmede 600 Ex. van het jaarverslag der lste Jaarvergadering van de Unie (eenige blad zijden uit het 8ste Jaarverslag), waarvan nog 400 Ex. beschikbaar zijn. Ook verzonden wij op aanvrage 10000 Ex. van het Unie-blaadje No. 18. 6. Met vrijmoedigheid voldoen wij aan het verzoek van den uitgever, om u uit te noodi- gen de verspreiding te bevorderen van den al manak »De Unie" voor 1888, waarin onder meer eene uitvoerige levensbeschrijving (met portret) van wijlen den heer N. M. Feringa en eene vrij volledige statistiek van het Christelijk onderwijs en van de Scholen met den bijbel" zal voor komen. Yoor slechts 30 cent ontvangt men een almanak, die 160 bladzijden druks bevat. Waar gij bezwaar hebt om zelf inteekenaren te verzamelen, daar zal zeker bij uw locaal-comité wel iemand te vinden zijn, die dit gaarne doen wil. Laat ons trachten de verspreiding van dien almanak te bevorderenook ter wille van de vaste bijdrage, groot 400.die door deze uigave in de Uniekas zal vloeien. 7. Het aantal Scholen met den bijbel is se dert de opgave in den Unie-Almanak voor 1887 met éen (die van Mej. Blotkamp te Oosterbeek) verminderd, doch met 19 vermeerderd; n.l. te Folsgare, Gaastmeer, - Angeren, Ede (kostschool voor jongens), Ede (kostschool voor meisjes), Warnsveld (kostsch. voor meisjes), Zetten (school voor m.u.l.o.), Zwartebroek, Amsterdam (Hee rengracht 427), Buiksloot, 's Graveland, Ooste rend op Texel, Alfen ad. Rijn (Marthastich- ting), 's Gravendeel (te openen 2 Junf'a. s.), Hendrik-Ido-AmbachtNieuw-lekkerland, Ou- werkerk a/d IJsel, Ylaardingen (2de school) en Zuidland. Het getal Scholen met den Bijbel bedraagt thans 456, terwijl dit aantal met 6 verhoogd staat te worden, wegens den aanbouw van die te Oudega (H. O. N.), Apeldoorn (kostschool voor meisjes), Dieren, Dinxperlo, Hoofddorp en Sche- veningen (2de school). 8. Het aantal Scholen met den Bijbel," waarbij de betrekking van hoofdonderwijzer va cant is bedraagt thans 6, n.l. te Nieuwe Pekela Hoogeveen, Doornspijk, Hoog-keppel, Brielle en Oude Wetering. In het belang van het onder wijs is het te wenschen, dat die vacaturen spoe dig vervuld zijn. Programma voor den eersten Zeeuwscken Unie- Dag te houden D. V. te Goes, op Woensdag 8 Juni 1887. Doel dezer samenkomst is om onder Gods ze gen elkander te bemoedigen en te sterken in den strijd voor de school met den Bijbel en te trach ten den ijver van v len op te wekken of te ver sterken, opdat in Zeeland de Christelijke School meer tot bloei moge komen. Tot de morgen- en middagbijeenkomst hebben vrijen toegang, allen, zoowel mannen als vrouwen, die in beginsel vóór de School met den Bijbel zijn. De avondbijeenkomst is voor iedereen toe gankelijk. De vergaderingen zullen gehouden worden in de volgende orde: 1. 's Morgens om 10 uur in „De Prins van Oranjedan zijn de werkzaamheden als volgt: a. Opening der vergadering door den president. b. Korte toespraak van den vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur der Unie, eene school met den Bijbel. c. Bespreking der volgende stellingen De inrichting van het lager onderwijs in ons land getuigt van ondankbaarheid en onrechtvaardigheid ze is onpraktisch; ze is oorzaak van steeds toenemende verdeeldheid onder de zonen van hetzelfde vaderland. In leider: J. C. Wirtz Cz. te Goes. Pauze. (In deze pauze zal er gelegenheid zijn voor ieder, die daarvan gebruik wenscht te maken, in de koffiekamer iets te gebr hken.) 2. 's Middags om 1 uur ook in „De Prins van Oranjedan zijn de werkzaamheden als volgt: a. Heropening der vergadering. b. Bespreking van de vraag: Wat kan er in Zeeland nog gedaan worden tot bevordering van den bloei der School met den Bijbel? Inleider: D. Mulder te Zierikzee. c. Bespreking der vragen van huishoudelijken aard, die mogelijk nog inkomen. d. Sluiting der vergadering. Te 4 uur zal er gelegenheid zijn deel te nemen aan een geineenschappelijken maaltijd a ƒ1.25 de persoon. Wie hiervan gebruik wil maken, moet dit uiterlijk 6 Juni aan den correspondent te Goes opgeven. 's Avonds te 6 uur zal D. Y. namens de Unie optreden in het Kerkgebouw der Hervormde Ge meente alhier: Dr. J. A. Gerth van Wijk, Pre dikant te 's Gravenhage. Onderwerp: „De School en de werking op het hart der kinderen." P. S. Allen, die nacht-logies begeeren, kunnen zich tijdig tot den ondergeteekende wendenzoo veel mogelijk zal daarin gratis voorzien worden. J. C. WIRTZ Cz. te Goes. Gewichtig in menig opzicht zijn de Pink sterdagen geweest voor Europa. Voorzeker, Pinksterfeest gevierd in den waren zin des woords is er door de vol keren als zoodanig beschouwd niet, en dat kan ook niet, wijl des Heeren Geest blijk baar hun doen en drijven niet bestuurd, wijl de politiek" uit de aarde aardsch is en blijft. Evenmin waren de omstandigheden waaronder men de feestdagen tegemoet ging. Er heer&chte een crisis in Frankrijk, beroering in België, en daarbij vonden op verschillende plaatsen groote onheilen, bran den en mijnrampen plaats. In één woord, het was winter op het tooneel der volke ren als in de natuur. Doch gelijk onverwacht de langverbeide lente is aangebroken, zoo ook toont zich eenige ontlating in de gespannen staatkun dige toestanden. In Frankrijk is eindelijk een ministerie gevonden, en de felle strijd tusschen radica len en opportunisten voorloopig althans met de zegepraal der laatsten geëindigd. Lang en bezwarend was het zoeken naar man nen, die als ministers wilden optreden. Aan de eene zijde had men de radicalen, die niet wilden optreden tenzij hun vriend Bou- langer ten derden male minister werd en dus aanbleef, aan de andere zijde de op portunisten, die weigerden te zitten in een kabinet waarin Boulanger optrad. De Frey- cinet gaf de taak der kabinets-vorming op, doch Rouvier, oud-minister en voorzitter der begrootingscommissie, nam zijn taak over. Hij wilde een gemengd kabinet uit radicalen en opportunisten of gematigden vormen. Doch vergeefs. Verlangde hij voor zijn kabinet steun bij de rechterzij, dan moest Boulanger niet meer optreden. Doch dit wederom deed de radicalen weigeren en vertoornt hen. Zoo kreeg men ten slotte een opportunistisch kabinet, waarin als eenig minister uit het vorig kabinet Flourens zit om buitenlandsche zaken. Runier, de voor zitter is Gambettist. De portefeuille van oor log kreeg Féron, werkzaam aan 't ministerie van oorlog. Den min of meer zekeren steun der rech terzij heeft dit kabinet zich verzekerd, door ettelijke wijzigingen in de legerwet toe te staan. Op de gematigden, waaruit het ge nomen is, kan 't natuurlijk bouwen, al dient bij de republikeinen altijd met de onder linge verdeeldheid gerekend. Heftig echter zal de strijd zijn tegen de radicalen, die buiten zijn gesloten, en dit vergeven noch vergeten zullen. Zoowel voor het binnenland als met het oog op het buitenland echter is de nu verkregen oplossing niet de slechtste, zij 'took dat dit kabinet slechts een tot afdoening van zaken" kan heeten, en nie mand het een langen levensduur spelt. In België was men tegen de Pinksterda gen ver van gerust. Door 's Heeren goed heid hoe weinig die ook erkend wordt is de vrees beschaamd. De werklieden zijn niet in massa naar Brussel getogen en on lusten zijn niet voorgekomen. In Henegou wen betert de toestand en hoopte men dat de meeste der werklieden spoedig weder aan den arbeid zouden gaan. De werklie den aldaar zijn voornemens zich met hun bezwaren tot den koning te richten. In het oosten des lands laat de toestand nog vrij wat te wenschen over. Wat daar ontdekt werd schijnt op beraamde aansla- fen te rijpen, en de werklieden staan op un eischen o.a. van algemeen stemrecht. Dit laatste is op de vergadering der radi calen, op Pinkster te Brussel gehouden, echter verworpen, 'tls zeer mogelijk dat dit de werklieden opnieuw ontstemt en tot nieuwe moeite aanleiding geeft. Voorloopig echter schijnt de beweging eenigszins tot staan gekomen. Het Bulgaarsche vraagstuk vordert niet sterk. De Porte krijgt op haar schrijven aan de mogendheden verschillende ant woorden. 't Gaat als bij den zieke voor wien elke geneesheer een middel heeftdoch die evenwel niet betert. Omtrent Egypte zijn Engeland en Turkije het thans eens geworden. De toestemming der mogend heden ontbreekt echter nog, en 't is de vraag of die allen zullen toestemmen in een overeenkomst die Engeland feitelijk tot be schermer van Egypte maakt. H. Wegens sterfgeval van den uitgever der Flakkeesche Nieuwsbode, de heer K. L. Visser te Sliedrecht, ligt de zaak stil, en zijn reeds drie nummers der courant niet verschenen. Onder de miliciens die dit jaar zijn inge deeld, is er een die 6 teenen aan iederen voet heeft. Hij is, hoewel gebreken" hebbende, toch geschikt gekeurd om in de school voor vader landsliefde" opgenomen te worden. (D.Z.) De oude heer Daniel Bolle, oprichter van den bekenden Bazar van Goedkoope boeken" is op 81jarigen leeftijd overleden. Zijn zoons drijven reeds lang de zaak. Uit de kolenmijn te Udston waren Zon dagmiddag 40 dooden boven gebracht. Een treu rende menigte, betrekkingen van de slachtoffers, omringt de mijn. De koningin heeft per telegram de nagebleven betrekkingen van haar deelneming verzekerd. Te Werkhoven is Maandag het bijna drie jarig zoontje van A. v. B. nabij de ouderlijke woning in een gierput gevallen en daarin om gekomen. De kleine was, terwijl de vader naar de kerk was, aan het wakend oog der moeder ontsnapt. Nabij Oud-Vosmeer geraakte dezer dagen de Wed. van Daalen van St. Philipsland, met haar zoon en kind door het schrikken van het paard in eene sloot. De vrouw werd bewuste loos in het huis van P. Rijstenbil gebracht, waar zij zonder weer tot kennis gekomen te zijn is overleden. Het kind werd aan de handen gewond door het breken der ruiten van het rijtuig, terwijl de zoon nog bijtijds er uit kon springen. Woendag avond is te Parijs een ontzettende brand uitgebroken in de Opera Comque. Door het gas achter het tooneel ontstaan, grepen de vlammen met snelheid om zich heen. De toeschou wers konden gemakkelijk de Opera verlaten, maar daar het gaslicht werd uitgedraaid vóórdat de zaal geheel en al ontruimd was, zoo vreest men, dat eenige toeschouwers op de bovengale- rijen in de duisternis de deuren niet hebben kunnen vinden. Die beneden zaten, zijn gered. Daar de vlammen het dak uitsloegen, zoo breid den zij zich spoedig uit, en de zoldering stortte bijna onmiddellijk in. De spelers verlieten in tooneeldracht het gebouw. Yele personen wier pen zich van de balkons en uit de vensters naar beneden. Een dame bleef vijf minuten op het dak van den Schouwburg te midden van de vlammen. Men verdrong elkaar tot stikkens toe aan de deuren. Hoewel de brandweermannen velen gered heb ben, wordt het aantal dooden geschat op 14, dat der gewonden op 110, uitgenomen de vele figuranten, die naar alle waarschijnlijkheid om gekomen zijn. De koepel van den schouwburg stortte halftien met donderend geraas ineen. En kwart na middernacht was het he thevigst. Op dat oogenblik werden door de Brandweermannen twee machinisten en e6n verkoold lijk naar be neden gedragen. De artisten die in den omtrek van de brandende opera waren blijven staan, herkenden in het lijk den hoofdmachinist. Een jammerkreet volgde op die ontdekking. Door den rook zijn misschien even zoo vele menschen omgekomen als door de vlammen. Een heer die met zijne familie op éene der galerijen was gezeten, was, zich naar een uitweg spoedende, bijna gestikt. Toen hij aan een venster was ge komen, en weer kon ademhalen, zocht hij te vergeefs zijn vrouw en kinderen, en bij 't afzen den van het bericht wist hij nog niet of zij al dan niet allen omgekomen waren. Een later bericht meldt ons, dat het aan tal dooden reeds tot 100 is gestegen, dat der licht gewonden tot 30 en der gekwetsten tot 15. Hoe opmerkelijk toch dat ieder jaar het aan tal schouwburgbranden vermeerdert),! en waar is men minder bereid God te ontmoeten dan in de hedendaagsche schouwburg? De tegenwoordige hoofdredactrice van Le lie- en Rozeknoppen", (uitgave van Npgh van Ditmar, te Rotterdam), Mej. C. Alberdingk Thijm, zal, na verschijning van No. 24 van den loopen den jaargang, worden vervangen door Mej. M. E. Pijnappel, te Leiden, bij velen reeds bekend als de schrijfster van Duifjes en Bokjes". Zij stelt zich voor, hierin door vele bekwame me dewerkers ondersteund, van Lelie- en Rozeknop- ben in de volle beteekenis van 't woord een meis jesblad te maken (voor meisjes van 10 tot 15 jaar), welks lectuur eenen gezonden frisschen geest zal ademen. Dinsdagochtend is te Enschedé aan het station der Staatsspoor de koopman M. L. door een rangeerenden trein overreden De ongeluk kige was weldra een lijk. Maandagavond j.l. geraakte in de Westkra- keelstraat alhier, een jongen van omstreeks elf jaar, onder een voorbijrijdenden wagen, met het gevolg dat het kind een kleine wond aan de arm bekwam. Openbare vergadering van den raad der gemeente Sommels dijk, op Vrijdag 27 Mei, des namiddgs ten 7 ure. Tegenwoordigde heeren A. J. de Graaif voorz., C. Joppe, J. Breesnee, J. B. Nijs, A. C. Mijs, A. P. van Dorsser, K. de Graaff en M. Paasse. I. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. II. Komt ter tafela. eene missive van de plaatselijke schoolcom missie alhier, ter begeleiding van het verslag over het lager onder wijs in deze gemeente over 1886. Na voorlezing van dit verslag door den voorz. besluit de raad dit voor kennisgeving aan te nemen. b. Zegt de voorz., dat burg. en weth, opneming van de kas en boeken van den gemeente-ontvanger hebben gedaan en alles in orde bevonden hebben. c. Eene missive van heeren regenten van het burg. armb. en Wees huis alhier, met verzoek om goedkeuring van de twee besluiten tot af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1886, welke besluiten in duplo hiernevens gaan. Deze besluiten worden goedgekeurd. III. Worden ter tafel gebracht: twee reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag en eenige verzoeken tot afschrijving daar van, welke alle worden toegestaan. IV. Komt aan de orde de uitloting van een obligatie van de lee ning 1792. V. Wordt mededeeling gedaan van de restantenlijst van den hoofde lijken omslag en belasting op de honden, dienst 1886. VI. De heer J. B. Mijs maakt eenige op- en aanmerkingen in zake de verlegde achterstraat, waarop door den voorz. de verlangde toelichting wordt gegeven. VII. Niets meer te behandelen, sluit de voorz. de vergadering. Even voor het afdrukken ontvingen we bericht dat bij het heden gewoed hebbende on- weder de bliksemin de schoorsteen van een huis op de molendijk is geslagen zonder evenwel brand te veroorzaken. Uit Middelharnis brengt men ons nog de tijding dat ook daar de bliksem in het huis van den bouwknecht M. Schellevis is geslagen zonder evenwel brand te veroorzaken. Tot tegenschatters zijn alhier benoemd de heeren J. Maliepaard en G. van Wageningen. Dat de trek tot reizen groot is bleek giste ren alhier werden aan de Stoomboot den Bom mel aangezet en afgehaald 83 personen, welk getal voor ons dorp veel mag genoemd worden. o

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 2