Hoe leest gij? Uit de pers. He volkeren der aarde. Plaatselijk nieuws. Sommelsdijk, 18 Mei. Heeren kerkvoogden en notabelen dezer gemeente maken bekend, dat er op Woensdag 25 Mei, des avonds van 67 uur gelegenheid zal bestaan tot het afhalen van stembriefjes voor het kiezen van 2 notabelen, en op Donderdag daaraanvolgendevan 68 uur 'savonds tot het inleveren der briefjes. 19 Mei. De antirevolutionaire kiesver- eeniging Eendracht" heeft in hare op heden gehouden vergadering met circa algemeene stem men tot candidaten voor bovengemelde verkie zing gesteld, de heeren: Eliza Kastelein en Maarten Dijkers. Herkingen. Ook van hier zullen dezer da gen eenige personen naar Amerika vertrekken, om aldaar hun geluk te beproeven. Goedereede. Ook in de zegemeente is eene afdeeling opgericht van de te Amsterdam geves tigde »Vereeniging tot bevordering van de Ne- derlansche Visscherij." Ouddorp. Den 7den Mei is bij P. Hordijk, lichtwachter aan het ijzeren baak, een duif aan gekomen met de merken 30 A. Bos 37 Anvers. Hellevoetsluis. Met 1 Augustus wordt al hier de post- en telegraafdienst vereenigd. Het oude postkantoor zal dan gereed en voor beide diensten ingericht zijn. Geen vreemdeling behoeft nu meer te vragen, waar is het postkantoor. Oogenblikkelijk valt het bij het inkomen der Barakken een ieder in 't oog. Des avonds zal de ingang ook beter verlicht zijn en de bewoners van Hellevoetsluis behoeven niet meer naar de brievenbus te zoeken om hunne corresponden tie kwijt te raken. Een ware verbetering is het dus voor ons. ZuidlarLd. Naar men verneemt wil het mee- rendeel der alhier woonachtige Israëlieten zelve eene synagoge in deze gemeente stichten. De overige blijven aan de kerk te Heenvliet, waar onder zij kerkelijk behooren. Strijen. Het kohier van de hondenbelasting van gedeputeerde staten, goedgekeurd terug ont vangen, zal van heden af op de secretarie ge durende 5 maanden ter inzange liggen. St. Maartensdijk, 14 Mei. Heden voor middag had alhier een treurig ongeval plaats. De oppassende timmerman W. S. had het on geluk, terwijl hij aan een huis werkzaam was, van een ladder te vallen. De dadelijk ingeroepen docter constateerde door den val, 2 gebroken ribben, een schedelbreuk en longaandoening. Stavenisse. Mocht men hier ook lang ver schoond blijven van de mazelen, welke in de omliggende gemeenten vele kinderen hebben aan gegrepen, thans hebben we ook het begin dier ziekte in onze gemeente. Gelukkig is ze nergens van kwaden aard. Ierseke, 13 Mei. Heden middag half 5 is een aak gezonken op de Oesterbank. Schipper en knecht zijn gered. St. Annaland. De rekening van ontvangst en uitgaaf van den polder Moggershil over '86/87, zooals die door Ingelanden is vastgesteld, be draagt in ontvang ƒ1295,175, en in uitgaaf ƒ485,56, alzoo een goed slot van ƒ809,615. Bruinisse, 14 Mei. Tot heden werd de postgemeenschap onderhouden door middel van een voetbode, wiens taak, beladen met pakketten als hij was, te zwaar moest geacht worden, wel ke dan ook zeer dikwijls met een vrachtwagen werden verzonden. Terneuzen. Zondag 8 Mei ontstond weder eene oeverafschuiving tusschen de kilometerraien 15 en 19. Gemengd Ateuws. Landbouw. N ieu w-Hel voet, 16 Mei. Als men zoo hier en elders het oog laat gaan over de velden, dan merken wij, dat het groeien en bloeien nog al veel te wenschen overlaat. De weilanden zien groen, doch door de aanhoudende N. en N.W. winden is het gras schraal. De boeren houden een gedeelte van hun vee nog op stal omdat er geen gras genoeg is en de nachten te koud zijn. De granen zijn over het algemeen bevredigend, terwijl het koolzaad daarvan uitgesloten is. Men is druk aan het wieden en het ware voor boer en arbeider te wenschen, dat de koude N.W. en N. winden plaats maakten voor een zacht zuiden windje. Hurgcrlijke Stand. g{ die goed zaad zaaide in zijnen akker. En als de menschen sliepen, kwam zijn vijand en zaaide onkruid te midden in de tarwe en ging weg is het de heer van den akker, die de tarwe, zijn vijand daarentegen, die, terwijl de dienst knechten sliepen, het onkruid zaaide. »In de Ned. Herv. kerk echter, met haren kerkvorm, met hare Synode als wettige overheid, en met de wijze, waarop deze niet heeft nage laten de roeping der Kerk te wijzigen en van hare hoogste wetgevende, besturende en recht sprekende macht gebruik te maken, is het steeds deselfde hand, die tarwe en onkruid, doch liefst en meest het laatste zaait. Het lichaam, dat als heer en hoofd der Kerk gehuldigd wordt, laat allen het zaaien van tarwe en onkruid volkomen vrijhet neemt degenen die onkruid zaaien in den akker, welken het te bewerken heeft, onder zijne bescherming; het streeft naar steeds meerdere indienstneming van werklieden, die onkruid voor tarwe weten te doen doorgaanmoedigt op aller lei wijze hunne aanstelling aan en begroet hen openlijk als zijne getrouwe vrienden. Zelf gaat het niet weg, maar het wil ook dat zij blijven. Het wint met dat alles in eer en in kracht; het roemt de wachters, die stil zijn en slapen; het straft alleen en verjaagt de arbeiders, die tarwe boven onkruid verkiezen en die, opdat den groo- ten Eigenaar des akkers geen onrecht noch schade geschiede, bereid zijn te waken dat niet de tarwe door het onkruid verdrongen werden." Moge God dezen arbeid van den heer Keu- chenius rijkelijk zegenen, en menigeen er door bewogen worden om mede de rechte paden op kerkelijk gebied te kiezen. In meer dan één orgaan van de Christelijke gereformeerden werd inden laatsten tijd de bange vrees of veronderstelling uitgesproken, dat het Dr. Kuyper om niets anders dan om de oplos sing en den ondergang der Christelijke Gere formeerde Kerk in Nederland te doen zou zijn." Deze beschuldiging klinkt geweldig forsch en scherp. Maar wat bedoelt men er eigenlijk mede Wil het zeggen, dat Dr. Kuyper gaarne zou zien, dat de Christ. Geref. zich vermengden met de doleerenden (oplossing), en dat het re glement van 1869 werd gewijzigd of weggeno men, om daardoor beter de zelfstandigheid der plaatselijke gemeenten te kunnen handhaven (ondergang der Kerk in het enkelvoud), o ja, dan heeft men het geraden. Maar wij kunnen ons niet ontveinzen, dat menig eenvoudige er een geheel andere zin aan zal hechten. Want zij kan ook gemakkelijk doen denken aan een zekere kerkstormerij of vernielingswoede. En deze be tichting is toch den beschuldigers zeiven onwaar dig, nu ze een man geldt, die vele jaren zijne krachten schier verteerde in zijn ijveren voor een goede kerk-inrichting. Het wil ons voorkomen, dat men van veel wat Dr. K. schrijft, te overspannen gedachten heeft, en in een verkeerden zin notitie neemt. Nu zullen wij niet zeggen, dat Dr. K. daar nooit geen aanleiding toe geeft. Zijn breede kri tiek kreeg werkelijk iets van een vijandelijke demonstratie. Vooral tegenover de Chr. Geref. broeders, van wie sommige zich al spoedig mis kend en mishandeld" verklaren. Omdat zij daar langen tijd aan gewend werden, is dat telkens terugkomen op een kleinigheid minder raadzaam. Het doet ons daarom genoegen, dat de Heraut er mede geëindigd is en het z.g. statuut" ver der zal laten rusten. Maar aan de andere zijde overdrijft men Dr. Kuyper's argumenten toch ook sterk. Wie zijn geschriften maar goed nagaat, kan gemakkelijk zien, dat hij geen independentisch gekleurde gemeenten zonder officiëelen steun van Classis, Provincie of Synode" zoekt op te richten. En toch werd dit onlangs door een Chr. Geref. broe der beweerd. Hadden de plaatselijke kerken hoogstens een advies" van elkander »aan te hooren," was er bij die gemeenten geen genegenheid om zich ook aan de besluiten meerdere of meer uitgebreide kerkelijke vergaderingen te onderwerpen, dat zou zeker niet zijn naar den Geest van Christus, die de éénheid der broederen wil en zeker in strijd met I Oor. 12 en met de Dortsche kerkenorde. Doch het is weer uit reactie tegen de Synodale Hiërarchie, dat hij voor het oogenblik het ker kelijk verband niet altijd tot zijn volle recht laat komen. Straks wordt dat wel beter. Wie zich te zamen op het stuk van kerkregeering onder het juk van Christus begeven en daarbij het voetspoor der gereformeerde vaderen willen drukken, komen noodwendig met elkaar in ge regeld verband en zullen zich aan de middelijke leiding die uit dat verband voortvloeit wel niet onttrekken. Veel belangrijk Kamernieuws is er nog niet te melden. De liberale partij gaat nog al tijd maar voort, om onder Heemskerk de grond wet in conservatieven geest te herzien en amen dementen, die meerdere vrijheid eischen,- te ver werpen. Verworpen werd een voorstel van Huber, om den provincialen besturen eenige meerdere zelfstandigheid toe te staan en ze iets meer van ministerieele willekeur onafhankelijk te maken. Verworpen werd ook het vernieuwde voorstel van den liberalen Van Kerkwijk, om de burgemees ters nauwer aan hunne gemeenten te verbinden, door ze niet langer door den koning te laten benoemen; zelfs Schaepmans verzachtend amen dement, om de gemeenteraden het recht van voordracht te geven, of, ten minste de zaak later bij de - wet te regeleu, vond geene genade. De gemeentelijke vrijheid zou er toch waarlijk veel bij winnen, als niet telkens van buiten af, een of ander Mr. in de rechten naar eene hem geheel vreemde gemeente als burgervader gezon den werd. De minister verdedigde, zoo hij zeide, het koninklijk gezag, en wilde van geene be snoeiing weten. Was het maar waar! Het is bekend genoeg, wat er van dit koninklijk gezag aan is. De geschiedenis van het petitionnement van 1878 is nog niet vergeten. Verworpen is ook het amendement Greeve, om de benoemin gen voor den Hoogen Raad buiten de Tweede Kamer om te laten geschieden, daar een staat kundig lichaam ongeschikt is om de leden van het hoogste rechterlijk college te benoemen. De rech terlijke macht moet buiten den partijstrijd staan, en dat is zij nu niet. Zelfs enkele liberalen za gen dit in, maar het hielp niet, het werd ver worpen. Het voorstel der regeering, om den dienst tijd der miliciens met één jaar te verlengen, is met overgroote meerderheid aangenomen. En kele tegenstemmers hadden het zonderlinge ar gument, dat daardoor de jongelieden, die plaats vervanger wilden worden, bemoeilijkt werden. Alsof dat zulk een kwaad zou zijn. Over plaatsvervanging is het best maar te zwijgen, tot zij afgeschaft wordt. Daarom was het van Heldt te begrijpen, dat hij tegenstemde, als protest tegen een militiewet, die hare lasten voornamelijk op den minderen man legt. (De Hoop.) Gelijk nog altijd in de natuur weinig te speuren viel, zoo ook is in het leven der volken nog wei nig merkbaar van het liefelijke zachte, dat men na zooveel onrust, warreling en geschil vurig wen- sclien zou. Wel heerscht er gelukkig vrede, maar de vol keren staan tot elkaar nog altijd in min aangename verhouding, terwijl tegelijkertijd ook binnen de gren zen van meer dan een rijk zich allerlei moeilijk heden voordoen, die namelijk wel alleen reeds vol doende zijn om vooreerst de gedachte aan rustige tijden te verdrijven. 'tEen werkt op het ander terug. Frankrijk b.v. verkeert thans in een binnenland- sche moeilijkheid, die haar grond vindt in den taat der geldmiddelen. De radicalen ooral willen meer bezuinigen dan de regeeiing voorsloeg, en hieruit is een geschil ontstaan, dat in het eind dezer week wellicht zal worden beslecht, doch waaromtrent nog niemand met zekerheid iets kan zeggen. Te Ber lijn eehter zou men zeer ongaarne zien, dat het ministerie van Gidlet door een meer radicaal werd vervangen. Tegelijk wijst de Berlijnsche pers op de voorgenomen mobilisatie van een paar Fransche legercorpsen in 't najaar, en knoopt daaraan ernstige beschouwingen vast, zoowel wat tegenmaatregelen in Duitschland betreft, als voor 't geval in Frankrijk eens een oorlogzuchtige regeering aan Troer kwam. Weinig minnelijk ook is de betrekking tpsschen Duitschers en Russen, al staat men officiëelfQok op den besten voet. Zoowel de mededeelingen vap vorst Bismarck's blad, de Nord-Deutsche, over het geen Gortschakoff, de Russchische kanselier, tijdens zijn leven deed onderhandelen met Oostenrijk als de nieuwe Russische invoerrechten en de door zetting van 't gebruik der Russische taal in de Russische Oostzee-gewesten met hun Duitsche be volking, wekken over en weer misnoegen. Een po ging om het Afghaansche vraagstuk te beëindigen, door de regeling der grens tusschen Engelschen en Russen is jammerlijk mislukt. En eindelijk is de Porte niet gezind den Spanjaarden ter wille te zijn, die, naar schijnt, in navolging van anderen, zich op de oevers der Rooodezee willen vestigen. Zijn alzoo de volkeren onderling ver van een stemmig, ook in eigen boezem heeft elk zijn moei lijkheden. We zullen ditmaal Ierland slechts aan stippen, voor 'twelk de nieuwe dwangwet nog steeds in de maak is, terwijl zoowel in Ierlsnd zelf, als in Amerika de tegenstand zich openbaart, en de leren in 't Parlement zoomin als Gladstone's libe ralen weten van toegeven. Ernstige onlusten drei gen in Belgie, gelijk aan de beruchte, aldaar nu juist een jaar geleden Weder zijn groote werk stakingen, die duizenden menschen omvatten, uit gebroken in Henegouwen en in Luik, in beide streken onder de mijnwerkers. De laatste berichten dienaangaande zijn eenigszins geruststellend. Niet zonder schrik deukt men er aan wat het wezen zou, als de geweldige tooneelen van een vorig jaar mochten herhaald worden. Omtrent Bulgarije is weinig nieuws te melden. Wat den eenen dag wordt gemeld vindt den an deren tegenspraak. Ook het gerucht dat dép her tog van Chartres of dien van Montpensier als candidaten voor den Bulgaarschen troon noemt dient mét voorbehoud aanvaard. Evenzeer onzeker is 't hoe 't met de schikking gaan zal tusschen Engeland en Turkije, in zake Egypte voorgesteld. 't ls alsof de wolken boven Europa ni|t weg willen trekken, al zijn ze eenigszins lichter gewor- den. Volle zonneschijn is het nog in geenen deele. H. Tot deze afdeeling zijn reeds elf contribuee- rende leden toegetreden. Het bestuur bestaat uit de Heeren M. Breen, voorzitter; A. v. d. Tak, vice-voorzitter; C. Jansen, lid, en A. J. van Vessen, secret.-penningmeester. Op 11 Mei jl. is aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid herbesteed het wegruimen van een in de Merwede onder de gemeente Sleeuwijk gezonken vaartuig. De heer J. van Gelder alhier is minste inschrijver voor ƒ1449. Door stemgeregtigde ingelanden van den Grooten Zuiderpolder, Kleine Zuiderpolder en Bokkinpolder is ook weêr den aftredenden dijk graaf, de heer M. Breen als le candidaat ter herbenoeming aan Z. M. den koning voorgedragen. 157 personen vertrokken sedert 1 Jan. haar Amerika uit deze gemeente en velen maken zich nog ger eedom te vertrekken. 14 Mei. De heeren S. Loewer en B. Eenhoorn, 2 machinisten bij de K. N. Marine alhier, heb ben met goed gevolg te Amsterdam voor ma chinisten le kl. examen afgelegd. 15 Mei De verschillende oorlogschepen die dezen zomer alhier in dienst worden gesteld, zullen zoowel van het seintoestel Yreede als van het seintoestel Mac-Leod voorzien worden. Aan de inspectie van verlofgangers dezer gemeente, te houden op 16 Juni a.s., zullen p. m. 50 personen deelnemen. In aanmerking genomen de erge blessuren, gaat het met den ongelukkige vrijwel. Zaterdag 1.1. werd te Stavenisse in eerste veiling gebracht eene Hofstede met 28 heet., 90 aren, 45 cent. bouw en weiland. De gezamenlijke inzetsom beloopt een be drag van pm. ƒ17500, wat per gemet dus wordt ongeveer 240 zonder de kosten. De begrooting van dien polder voor 1887/88 bedraagt in ontvangst en uitgaaf een gelijke som van ƒ1321,80. Het dijkgeschot is bepaald op 12 en dus 3 minder als over 1886/87. Op de voordracht ter benoeming van een gezworene van den polder Moggershil, door de periodieke aftreding van den heer M. Elenbaas, zijn gebracht de heeren: M. Elenbaas, aftredend gezworene als No. 1. N. Kodde te Stavenisse als No. 2. C. Geluk Az. te St. Annaland als No. 3. Nog steeds breiden de mazelen zich hier uit. Het getal aangetaste kinderen kan men op ruim 300 stellen. Er zijn huisgezinnen waar 5 tot 8 kinderen daaraan lijden. De school is dan ook bijna geheel ontvolkt. Tot heden zijn 2 kinderen aan de gevolgen dier ziekte overle den. Door het Bestuur van het Waterschap St. Annaland is alhier aanbesteed: de levering vrij op den wal alhier van ongeveer 325 M3 grove onderliouds grint; waarvoor 6 inschrij vingsbiljetten waren ingekomen. Ingeschreven was per M3 door: A. J. Theunisse, te Sh Annaland, voor 1,85 Adr. van der Klooster 1,595 Jn. van den Berg, te Vianen 1,59 J. P. Greijs, te St. Maartensdijk >1,57 J. F. Lips, te Nijmegen >1,55 M. van der Klooster, te St. Annaland 1,545 waarvoor laatstgenoemde aannemer is verklaard. Eenige verbetering wordt hierin aangebracht met ingang van 16 dezer is een postrit Zierik- zeeBruinisse in het leven geroepen en wel door middel van een Hittendienst. De post van hier zal vertrekken op werkda gen des middags om 12 ure en des avonds om 8ya ure. De dienst op Zon- en Feestdagen blijft on veranderd. Was het ten vorigen jare met de werk zaamheden slap, dit jaar is het heel wat anders de ambachtslieden hebben thans de handen vol. Door het bouwen van 22 nieuwe huizen kan men de werklieden in verschillende gedeelten van de gemeente bezig zien. Vele paartjes, die door gebrek aan huisves ting het huwen moesten uitstellen, zullen nu het huwelijksbootje instappen. De grootste lengte bedroeg 185 M., de groot ste breedte 48 M., de grootste waargenomen diepte is 7,9 M. De door deze verschuiving gevormde laagwaterlijn ligt 250 M. uit den zeedijk, zoodat men vooreerst nog geene stor tingen zal behoeven te doen. De directeur der Weesinriehting te Neer bosch ontving dezer dagen ƒ2000 van N. te Rotterdam voor het nieuw te bouwen weeshuis, en een legaat uit Den Haag groot ƒ1000 van Mevr. Kruijt. Volgens een in omloop ijnd gerucht, zou jl. Zaterdag een meisje, leerlinge der school mgt den Bijbel aan de Lindengracht te Dordrecht, zijn overleden aan mishandelingen, haar den vo rigen dag door een kweekeling dier school aan gedaan. Uit eene plaats gehad hebbende lijkschouwing moet echter gebleken zijn, dat de dood van het kind niet aan mishandeling is toe te schrijven. D.C. Ten gevolge van landverhuizing naar Noord- Amerika, is de bevolking van De Cocksdorp op Texel in de laaste 13 jaren tot op de helft verminderd. Een zwarte regen moet dezer dagen te Castlecomer, in Ierland, gevallen zijn. Hij maakte zwarte vlekken op de kleeren der menschen die er in liepen, en het water van rivieren en regen bakken werd er inktkleurig en ondrinkbaar door. Uit Groote Lindt meldt men ons: Hoort men van tijd tot tijd, dat predikanten bij beroe pen of aannemen van lidmaten, buitensporige eischen stellen of ook laten blijken, welk geschenk van hunne leerlingen hun het aangenaamst zij (of kerk of leerlingen het bekostigen kunnen, daarmeê houdt men meestal geene rekening), van hier mag het tegendeel gemeld worden. Toen onze predikant Ds. van Schaik bemerkte, dat zijn leerlingen hem een cadeau wilden koopen, verzocht hij hun zulks niet te doen; de kerk had het meer noodig dan hij. Deed men het toch, hij zou het bepaald weigeren. Wilde men zijne dankbaarheid toonen, dan verzocht hij hun het bestuur der kerk tegemoet te komen in de kos ten, dewijl het kerkgebouw dringend herstelling noodig had. Een dame, die Donderdag met grooten spoed het station te Gent binnenstapte, verloor op de stoep haar tournure. Toen zij weder bui ten kwam, waren de pakjesdragers, die ze ge vonden hadden, reeds druk bezig met den in houd hun pijp te stoppen. De eigenares zocht zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen. Te Thorn (Limb.) kunnen de menschen, vooral de kiezersmalkaar niet best zetten. Het komt daar van daan, dat velen, om maar kiezers te kunnen worden een patent als schip per hebben genomen, niettegenstaande er in heel Thorn geen vaarwarer bestaat. De zooge naamde schipders worden nu dagelijks nageroe pen met het bekende woord: >Haal over!" Nieuwe Tougc, van 19 April10 IVIei* OndertrouwdW. Holleman 26 j. en J. Holster 26 j. GehuwdC. van Zielts Hz. en A. M. van Driel Bd.; W. Holleman en J. Holster. GeborenCornelia, dochter v. J. de Jong en C. Holleman; Willem, zoon v. P. v. d. Hoek en M. Roodzand; Teuntje, dochter v.P. v. d. Veer en M. S. Yolaart. OverledenS. van Uriel 7 m.; J. vanBalen 77 j.; M. Holster 50 j. Stad a./h. Haringvliet, van 416 Mei. GehuwdP. Kieviet en J. Diepenhorst; J. L. Braber en C. L. Braber, L. HuizerenJ. Trommel* BevallenL. Arendsmanvan der Pijl. Del Ondel Gehul MeiissaijT Gebol G. A. Ml rina Mal P. Tamlf Kieviet.jl Overli Geboi Overl GehujJ 24) j. en f Geboi dochter j Si Geboi zoon v. Overijl Ondel Gebol Willemtij Houten 1 man; Jaj 1 Overli Onde| Hagestef Gehul Geboï dochter [j tog en Overl| j.;K. A.| J. C.Kul Gehu| en P. J. van WiE) Beval A. Wild de Heer! der Waal Nugterej Overli der 2 m.| 75 j. 81 OndeJ 25 j. en 1 en K. Sifl Gehul terlindeil Leesaard J. ArbacJ Geboï! Bastiaan C. Wols| Groot; PietertjeJ v. A. Kol Overli 24) j.; C. OndeJ Boer; A.J Gehul G. "Verse! M. Huis: j GeborT nigje, doj tigh en J Overli Reedijk Aan i

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 2