Gemengd üieuws. Plaatselijk üieuws. Sommelsdijk, 5 Mei. De kerkeraad dezer ge meente ontving heden het bericht, dat de heer I Ds. Kijftenbelt, pred. te Hoevelaken, voor het op hem uitgebracht beroep bedankte. Middelh.arn.is, 3 Mei. Gisteren middag viel het 4jarig zoontje van J. v. de Polder al spe lende in de sloot bij het Chr. Geref. weeshuis. Johs. v. Delft, in den omtrek aan het werk, kwam onmiddelijk te hulp en had het geluk het kind te redden, zoodat het met de schrik vrij kwam. Melissant, 3 Mei. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat in deze gemeente een jaarling rund een kalf heeft geworpen, en dat moeder en kind welvarende zijn. Stellendam. In de laatst gehouden ver gadering van den raad dezer gemeente is het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1887 vastgesteld op eene som van 2091. De omslag is verdeeld over 20,3 belastingschuldigen. Goedereede. In de heden gehouden ver gadering van stemgeregtigde ingelanden van den polder den Ouden Oostdijk is tot Dijkgraaf herkozen de heer A. Breen. Hellevoetsluis, 4 Mei. Gisteren avond sprong een marinier van Z. M. wachtschip op de West- stranddijk te water met het gevolg, dat hij een uur later door eenige matrozen van dien bodem le venloos werd opgehaald. Huiselijke twist scheen aanleiding gegeven te hebben tot dit ongeval. Zuidland. De heer P. B. Elfiers van Haar lem, als kweekeling werkzaam aan de Chr. school te IJlst (Friesl.) en benoemd als onderwijzer aan de school met den Bijbel alhier, heeft deze be noeming aangenomen, 's Gravendeel. Door H.H. Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd de kohieren op den hoofd, omslag op eene som van 5153, waar van de hoogste aanslag is 300, en de laagste 0,75, en het kohier der belasting op de hon den op eene som van 210. Ouwerkerk, 27 April. Bij opening der stembus bleek, dat ter aanvulling van de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den Heer Jakop Romeijn, tot lid van den raad gekozen is de Heer Johs. Romeijn, met 22 van de 31 stemmen. St. Annaland. Door den Inspecteur van van het geneeskundig Staatstoezicht in deze Provincie is verklaard dat de Mazelen alhier epidemisch heerschen. Ruim 80 woningen zijn door, deze ziekte bezocht, terwijl gelukkig nog geen sterfgevallen te betreuren zijn. Een kind dat op 1 Januari jl. door Mazelen was aange tast, lijdt daar thans weder aan. Van 1 Januari tot 29 April jL waren geene gevallen aangegeven. Stavenisse. Nog niet ontdaan van de ont roering, in onze gemeente, veleden Donderdag ontstaan door het plotseling doodblijven der 83jarige veduwe S. alhier, greep eene nieuwe ontzetting Zaterdag allen aan. De 78jarige ar beider B., welke, zonder ergens over geklaagd te hebben, zich des morgens tot het verrichten van veldarbeid naar den akker had begeven, werd tegen het middaguur dood op een krui wagen tehuisgebracht. Eene beroerte schijnt een einde aan beider leven gemaakt te hebben. Laatst genoemde was Ridder van het Metalen kruis," zoodat zijn verscheiden het aantal van genoemde ridders in onze gemeente tot op een paar ver mindert. Zierikzee, 59 April. Heden avond ontstond brand in de schuur van den landbouwer v. d. H. Gelukkig waren dien morgen juist de bees ten in de weide gebracht, anders waren hoogst waarschijnlijk allen in de vlammen omgekomen, daar in een oogenblik de schuur in asch lag, De brandweer kon alleen zijn hnlp betoonen aan de bijgelegen gebouwen. Terneuzen. Den 29 April had te Middel burg de aanbesteding plaats voor Boekaankondiging:. Het vierde gebod. Toespraak naar aanleiding van Zondag 38, door J. W. A. Notten, Pred. bij de Christ. Geref. Gem. te Rotterdam. Uitgegeven door I. M. Bredée aldaar. Prijs 0,20. Varia. eenshoe de liberale heeren in hun krant doen. Ze keuren het af, verfoeien en bespotten het, en prijzen de regeering die met politie en troepen dat volk tot reden brengt. En in de Kamer idem. Daar maken die anti-revolutionairen laatst een heele drukte over een bagatel, omdat er in de Grondwet niet gezet werd, dat de koning bij de gratie Gods regeert; net alsof alles niet bij het oude blijft, of het er in staat of niet! En wat probeeren die zelfde heeren een paar weken later. Niets meer of minder, dan de heele Eerste Kamer onderstboven te werpen. Dat noem ik nog eerst revolutionair. Gelukkig is er door de wakker heid vau den heer Jan Kerkwijk en anderen een stokje voorgestoken. Waarlijk, goede vriend! in plaats van mij een raad te geven, mocht je er wel één van me aan nemen. Je zegt, dat ik door een liberalen bril kijk, maar gij moogt wel eens onderzoeken, of uw oog niet te beneveld en uwe stemming te somber is, om de zaken in het ware licht te beschouwen. Dan zou je zeker ook wat luchti ger denken over al die andere dingen die je op somt. Je schijnt wezenlijk te gelooven, dat al les in ons land slecht gaat. Kom, kom, mijn bestehet is heusch nog zoo erg niet, als je denk. Daar heb je onze grondwet. Wij eilanders zijn overtuigd, dat het in der tijd een heele goede was. Ze is nu wat oud geworden. Evenwel zoo oud nog niet, of als ze wat nagezien en uitgezuiverd en opgeknapt en gelapt wordt, kan ze nog best een poosje mee. Dan de kieswet Lieve vriend! Weetje dan niet, dat die heelemaal zal vernieuwd worden? Ze hebben immers nu in de nieuwe grondwet gezet, dat voortaan de geschikte menschen kie zers zullen zijn. Nu hebben gij en ik ook nog kans het te worden, want geschikte menschen zijn we beiden altijd geweest. Alleen die ken- teekenendaar voel ik mij wel wat bezwaard over. Ze bedoelen zeker uiterlijke, want ze moe ten aangewezen kunnen worden. Ik vat er het rechte nog niet van, evenmin als van dien smaatschappelijken welstand", die er ook voor noodig is. Daar breek ik miij echter het hoofd niet mede, want daar waren al de 86 kamer- heeren, zoo het schijnt, ook niet achter en de minister, die het had geschreven, zelfs ook niet. Vervolgens noem je de schoolwet. Moet dat beteekenen, dat die ook al niet deugt Dan weet ik heusch niet, hoe ik het met je heb. Lieve vriend Solon! je moest maar eens op ons eiland komen kijken, dan zou je eens zien wat een tal van mooie, prachtige staatsscholen we hier heb ben. Tot in het kleinste dorpje vind je ze, soms wel twee of drie. Neen Solon! die schoolwet is een kostbaarheid zoo groot, zoo heerlijk, dat je daarvoor alleen die heeren wel naar den Haag zousturen om voor dit kleinood te waken, al brachten ze van den anderen boel dan ook niets terecht. Van die andere dingen, die je er nog bij- noemt: finantiën, leger, koloniën; ik moet je zeggen, vrienddat ik daar al weinig verstand van heb. Soms denk ik wel eens, als ik zie, met wat een kluit de ontvanger gaat strijken; hoe is het mogelijk, dat de regeering altijd nog te kort komt Maar als ik dan naga, hoeveel geld er noodig is voor al die menschen die mede- regeeren, voor de ambtenaars, en verder voor die mooie scholen, dan verwondert het mij, dat er nog niet meer tekort is. En van het leger en de koloniën! wat zal ik daarvan zeggen. Ik ben ook wel soldaat geweest want ik had geen geld om me vrij te koo- pen maar je zou me uitlachen, niet waar? als ik zei, dat ik daarom verstand had van krijgs zaken, net als je iemand zou doen, die beweerde, dat hij verstand had van schoolzaken, omdat hij ook schooljongen was geweest. Wij, eilanders, zien anders geen soldaten, dan de jongens, die er ingeloot zijn en geen geld hebben om een ander voor zich te laten dienen. We vinden het wel niet erg pleizierig, als zoo'n dege jon gen, juist in het beste van den tijd, als er wat te verdienen is, weg moet en het huisgezin er gebrek om moet lijden. Maar we tobben daar niet lang overwe pakken dan eenvoudig onze biezen, en trekken naar Amerika. En de koloniënneendaar bemoeien we ons heelemaal niet mee; want koloniaal worden en daar in dat verre land aan de cholera of van die berri- berri-ziekte te sterven, daar passen we voor. Nu nog die maatschappelijke kwalen. Wat zijn dat, vriend? Bedoel je daarmee, drank- misbrnik, hoererij, vloeken, ontheiliging van den dag des Heeren? Of armoede, uitzuiging, rechts verkrachting en gewetensdwang? Je moet me dat nog eens nader verklaren. Pas evenwel op, dat je vooral van zulke leelijke dingen den li beralen geen verwijt maakt. Vooreerst zouden ze je bewijzen, dat een heele boel er van erg overdreven wordt of alleen in de verbeelding van de menschen bestaat; en dan zouden ze je zeggen, dat het juist de schuld is van hun te genstanders, dat de werkelijk bestaande kwalen nog niet geheel genezen zijn. Als die de staats school niet zoo tegengewerkt hadden, was alles al lang in orde. Geloof vrij, dat ze er al vast een heele boel door verminderd zijn. Waarlijk, mijn beste Solon! je bent te zwart gallig. Ik hoop, dat de lieve lentezon en het jonge groen je er een beetje van genezen zullen. Ik blijf je vriend Minos. In de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd aangenomen met 52 tegen 3 stemmen het ont werp tot verdaging der periodieke Juni-verkie- zingen tot 30 Augustus, na bestrijding door den heer Haffmans, op grond, dat er geen serieuse Grondwetsherziening plaats heeft. Naar men verneemt, zijn dezer dagen te Nijmegen de daders ontdekt van den moord op zekere Reintje van Veen, ongeveer 8 jaren ge leden misdreven. Een der twee mannen moet op zijn ziekbed tot bekentenis gekomen zijn en den mededader hebben aangewezen. De zaak zal spoedig voor den rechter behan deld worden. De man, die de bekentenis heeft afgelegd; is herstellende van zijne ziekte. Volgens het Dagblad is in de nalatenschap van den te Oosterwolde overleden Dr. A. L. van der Sluis een oud handschrift gevonden, bevat tende de volgende Lijst van boeken," kapittels, verzen, woorden en letters van den geheelen Bijbel": het Oude Testament 39 boeken, 929 kapittels, 23,214 verzen, 592,439 woorden en 2,728,100 letters; het Nieuwe Testament 27 boeken, 260 kapittels, 7959 verzen 181,253 woorden en 838,380 letters. Het woord *ende" staat in het Oude Testament 35,543 en in het' Nieuwe 10,684, samen 46,227 maal. Het woord ■»Heere" of Jehovah" vindt men 6855 maal. Het middelste kapittel in den Bijbel is Psalm 117, tevens het kleinste; het middelste vers is Psalm 101 vs. 8; het kleinste vers O. T. is I Kron. I en N. T. Johannes XI vs. 35. Te Ridderkerk teekende een arme wees jongen voor de Oost en ontving zijn handgeld. Hij werd al spoedig door vrienden aangezocht, er wat van met hen te verteren. Hij deed dit met het gevolg dat hij met slechts ƒ60 in zijn zak zich te ruste legde. Terwijl hij nu sliep werd hem ook deze som ontfutseld, en de arme jongen stond dus 's morgens op met het duizendste deel van zijn 300 handgeld op zak. Een hor loge dat hij daags te voren gekocht had, moest hierop verpand worden, om reisgeld te hebben voor Harderwijk. Te Breda meldde zich verleden week op het bureau van den plaatselijken commandant een meisje aan dat dienst wilde nemen naar Indië en de 300 handgeld wilde verdienen. Zij was blijkbaar teleurgesteld toen men haar zei dat geen vrouwen werden aangenomen. Zij ging verlegen terug, hoewel in gemoede over tuigd dat zij anders wel een goede marketen ster zou geweest zijn. Ook in deze gemeente begint zich meer en meer een geest tot vertrek naar Amerika te openbaren. Een huisgezin, bestaande uit man vrouw en kind vertrekt de volgende week der waarts, daartoe door familie, het diaconie arm bestuur en bijdragen van de ingezetenen in staat gesteld. Wanneer men in aanmerking neemt dat de toestand voor den arbeider door gebrek aan werk gaandeweg slechter wordt en de be richten uit Amerika gunstig zijn, is het zeer goed te verklaren dat velen verlangen derwaarts te kunnen vertrekken. Jammer dat zoo weinigen in staat zijn om de aan den overtocht verbonden kosten bijeen te brengen. Gisteren en heden was het voor de school kinderen feest. Nadat gisteren al de meisjes leerlingen in optocht in 16 rijtuigen, door de landbouwers daartoe welwillend afgestaan, en begeleid door de onderwijzers, onzen te Dirks- land wonende Burgemeester en zijne echtgenoote, ter gelegenheid van hun zilveren bruiloftsfeest, namens de geheele schooljeugd een fraai bou quet aanboden en daarbij op het feest toepasse- lijke liedjes hadden gezongen werden zij heden morgen vanwege het Bruidspaar in de daartoe doelmatig groengemaakte openbare school, fees telijk onthaald en deden zij den Burgemeester en zijne familie, die daartoe naar hier waren gekomen, bij hun vertrek onder ordelijk gezang tot aan het gemeentehuis uitgeleide. Ook de armen werden bij deze gelegenheid niet vergeten. Aan hen werd namens het bruids paar eene gift in geld en een lekker krentebrood uitgereikt. Zoowel gisteren als heden deden de ingeze tenen door het uitsteken der driekleur van hunne belangstelling in het feest blijken. Het kohier der hondenbelasting is vast gesteld op een bedrag van ƒ47. Er bevinden zich in deze gemeente 18 honden waarvoor 2 en 11 waarvoor ƒ1 belasting wordt betaald. Op 's rijkswerf alhier is de gouden me daille uitgereikt met gratificacie van 100 gul den aan den ln bewaarder A. v. d. Meer, we gens 36jarigen ijverigen trouwen dienst, en de zilveren medaille met gratificatie van 50 gul den aan den werkman T. Daggerman, wegens 24jarigen dienst. De 1 Comp. 4 Reg. Vesting-artillerie ver trok heden onder Commando van den Kapitein Jhr. A. L. P. v. d. Spiegel naar den Haag en werd vervangen door de 5e Comp. van 's Hage, kapitein K. Bomberg. Gepasseerde week heeft met goed gevolg voor den postdienst examen afgelegd de heer P. D. Mullaard, directeur aan het telegraafkan toor alhier. De heer Mullaard werd in 1885 leerling op het telegraafkantoor te Oud-Beijer- land (toen van de Rottd. telegraafmaatschappij). In 1870 telegrafist te Rotterdam, in 1873 Di recteur van het telegraafkantoor alhier. Bij over name door het rijk van de lijnen en kantoren van bovengemelde maatschappij bleef de heer Mullaard als directeur van het telegraafkantoor fuugeeren. De heer J. de Gier van Bergschenhoek, benoemd tot veldwachter dezer gemeente, hoopt den 11 en dezer die betrekking te aanvaarden. De gemeenteraad heeft zich zamengesteld tot eene Commissie ter inzameling van giften tot uitdeeling van brood en winkelwaren aan werke- loozen, die hier veel zijn gedurende eenige we ken, welke collecte, in aanmerking' nemende de toestand dezer gemeentede vrij goede som heeft opgebracht van 209,60. Uit het Verslag verleden week in de ge wone jaarvergadering der aandeelhouders in de bijzondere telegraaf-onderneming St. Annaland- Tolen uitgebracht bleek, dat in 1886 alhier zijn behandeld 1926 telegrammen, n.l. ontvan gen 989 en verzonden 937. Over het 1 kwartaal 1887 zijn behandeld 436 stuks. Tot instandhouding dezer onderneming wordt vanwege de gemeente een toelage voor 1887 van 150 verleend. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag is voor 1887 vastgesteld op 2699,59. Het tarief waarnaar de aanslagen berekend worden is met 26 pet. verhoogd. Het kohier is verdeeld in 19 klassen en telt in 't geheel 312 contri- buabelen. De laagste klasse, waarin 59 perso nen voorkomen, bedraagt 63 cent en de hoogste met 3 personen 98,28. Oorzaak is onbekend, alles was verzekerd. 1. Het verrichten van baggerwerk in de Oos terhaven alhier (raming 800CT). 2. Het maken van een paar buiten vloeddeu ren in de Oostsluis alhier. Inschrijvers waren voor No- 1 de heerenBen- ninck (Utrecht) 7749; A. v. d. Beek (Zaam- slag) 7500M. de Jong (Sliedrecht) 5200 Voor No. 2 de heeren; A. Tholens 3596; C. F. v. Fraeijenhove 3277S. van Rees ƒ3254; G. J. Balkenstein 3275; M. D. de Putter 3209J. L. Koole 2985, allen in schrijvers uit Terneuzen. BRUI2ISSE, 27 April. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad, besluit de raad, op voorstel van de commissie van onderzoek, tot goedkeuring der rekening van het burgerlijk armbe stuur over 1886 de ontvangs op f 677,721/a de uitgaaf op 4?81>961/fl en het goed slot op f 195,76 Omtrent die perseelen waarvan decijnsen staan op naam van de armen van Bruinisse, zal de in der tijd, tot die zaak betrekkelijk, benoemde commissie, bestaande uit de heeren Elenbaas, A. van den Berge en Hage, een onderzoek instellen en een verslag uitbrengen. De voorzitter brengt alsnu aan de orde: Bestrating Steinstraat en de verlenging van de Beursstraat, een voorstel dat in de vorige vergadering ter tafel is gebracht, en de daarop betrekkelijke stukken naar B. eu W. zijn gerenvoijeerd, tot het opmaken van een project en staat van kostendat door den opzichter die staat is opgemaakt, met een daarbij behoorende teekening. Dat uit die staat blijkt dat de kosten voor de bestrating 8teinstraat met riolering bedragen f 793,72, en voor de verlenging van de Beursstraat f 950,03; dat het preadvies van B. en W. is, om de geprojecteerde werken uit te voeren. Na onderlinge discussie vraagt de voorzitter of de raad in het ontwerp eenige verandering wenscht te maken, hetwelk ontkennend werd beantwoord. Er wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, om overeenkom stig, het project, de voorgestelde werken uit te voeren. De voorzitter stelt nu, namens B. en W. voor, de begrooting voor 1887 tot uitvoering van die werken te wijzigen. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. De begrooting te wijzigen als volgt: Af te voeren Hoofdst. 3 afd. 3 art. 2 voor defensie v. .d havendam f 1190 hoofdst. 3 afd. 3 art. 3 bestrating Steinstraat f 500. Nieuw artikel hoofdst. 3 afd. art. 3, bestrating Steinstraat en de verlenging Beurs straat 1690 De raad besluit op voorstel van B. en "W. om af te schrijven van hoofdst. 10 (onvoorziene uitgave) begrooting 1886 en over te schrijven op hoofdst. 2 afd. 1 art. 3. Vergoeding aan het rijk wegens hef fing van de gem. ook op de grond- en person, bel. dienst 1886 en 1887 2,70. De voorzitter brengt aan de orde, de wijziging van het politie- reglement, en deelt mede, dat dit, met het oog op het nieuwe wet boek van strafrecht in het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden, waardoor verscheiden artikels vervallen, vereischt wordt; en geeft lectuur van de gemaakte wijzigingen, alleen art 97 gaf aanleiding tot breedvoerig over- en weerspreken. De voorzitter meende, dat de bepalingen van dit artikel voor de oesteropkoopers, moeilijkheden zou geven, en dientengevolge wel mocht overwogen worden, waartoe dit artikel hen verplicht. Na wijdloopige discussie, wordt het artikel in omvraag gebracht, en met 3 tegen 1 stem aangenomen. Het politiereglement in omvraag gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op het bezwaarschrift van den heer W. de Horn, telegr. alhier, tegen zijn aanslag op het supplitoir kohier van den hoofd, omslag voor 1886 in het kohier voor 1887, staken, na onderlinge dissussie, de stemmen, zijnde Elenbaas en Juraelet voor, en Zoeter en vau den Berg Dz. tegen. Ingevolge art. 50 der gem. wet, wordt het voorstel tot een vol gende vergadering aangehouden. Op gewone rondvraag of de leden van den raad nog eenig voor stel hebben in het belang der geneente, wordt dit ontkennend beantwoord. Hierop wordt de vergadering gesloten. De lezing van dit stuk is zeer aan te beve len voor allen wien de viering van den door God reeds in het Paradijs ingestelden rustdag ter harte gaat. Ofschoon de spr. in zijn inleiding tot zijne hoorders zeide: Verwacht geen deftige rede voering, allerminst een welsprekend woord, slechts een eenvoudige catechetische toespraak"ach ten wij toch de veronderstelling niet te gewaagd, dat menig fragment uit deze rede zeerwelspre kend zal geklonken hebben, vooral omdat zij ex tempore (voor de vuist) werd uitgesproken. Ds. Notten toont aan, dat de ware betrachting van het vierde gebod, niet zoo zeer bestaat in het stellen van een groot aantal vormenen nog veel minder in uitwendige ledigheid, maar daar entegen in geestelijke werkzaamheid. Waar onze ziel recht begeerig is om met God en Christus gemeenschap te oefenen, daar grijpen wij elk uur, ja elk oogenklik aan, dat wij daartoe in de gelegenheid zijn, en gevoelen mitsdien ook behoefte om op gezette tijden van onzen dage- lijkschen arbeid ontslagen te worden. Christus heeft de wet volbracht voor Zijn volk. Ook het vierde gebod. Geen zondaar was ooit in staat dat sabbathsbevel volkomenlijk te houden. Maar wie nu met al hun overtredingen bij Chris tus leerden schuilen, die vragen des Zondags niet angstvallig: »Wat mag ik binnen de per ken der wet wel doen"-, maar zij vragen juist omgekeerd: wat is er, dat mij aftrekt van 's Hee ren dienst, en dat ik kan laten". Zoo blijft er op den Zondag wel plaats voor werken van eer baarheid, noodzakelijkheid en liejdemaar zal er tevens tegenstand geboden worden aan alle op zettelijke pogingen om ons van onze uitwendige rust te berooven. Want die uitwendige, licha melijke rust moet dienen om ons te beter geschikt te maken voor geestelijken arbeid. Godsdienst en heiliging van 's Heeren dag gaan altijd samen. Vandaar dat de veld winning van het ongeloof ook in onze dagen duizenden bij duizenden de viering van den Zondag doet verzuimen. Gedichtjes, bevattende gedachten van iemand die niet behoort tot het denkenddeel der natie. SCHOONE TOEKOMST. Wij maken een grondwet, mijnheeren! Die klinkt als metaal, Die ieder uitmuntend moet vinden Zoo echt liberaal, Voor hem moet geen plaatsje er gelaten Die niet denkt als wij Wij stellen hem, wat hij ook zegge, Eenvoudig op zij, En is straks 't gebouwtje voltrokken, Geheel in dien trant, Wat zal 'teen bewonderaars lokken, Een sieraad van 'tLand. Zoo denkt gijmaar ik zou toch meenen Dat het anders moest zijn; Of moest er geen plaatsje in wezen Voor groot en voor klein? Wordt straks het gebouwtje betrokken, Dan zal 't binnen kort Door 't duwen en dringen, en stooten In puin zijn gestort. Ik'koor het publiek al reeds juichen,

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 2