I>e volkeren «Ier aarde. Plaatselijk Hieuws, Dirksland. Van hier is deze week een adres verzonden aan de Tweede Kamen der Sta- ten-Generaal in aansluiting aan het adres van Dr. van den Bergh c. s. te Voorthuizen, ver zoekende afschaffing van den vaccinedwang. Het adres was voorzien van 104 handteekeningen van meerderjarige mannelijke ingezetenen van Dirksland. Wolfaartsdijk, 12 April. Een merkwaar dige toestand doet zich hier voor. Er is hier n. 1. geen gemeente-secretaris en B. en W. weigeren eene voordracht op te maken. De raad wilde er een benoemen zonder voordracht, maar dit laat de wet niet toe. Hij moet dus geduldig wachten tot het Dagel. bestuur zulk eene voor dracht opmaakt, waarvoor geen termijn is gesteld. Terneuzen. Bij de gehouden examens voor onderwijzeres te Middelburg slaagden o. m. de dames F. J. van Hecke, en C. A. M. Lijbaart alhier. Hoekaankoml ig'ïng'. De Christelijke GEREFORMEERDE kerk, en de Nederduitsche GE REFORMEERDE kerken (Do- De Broederkring. Broederlijke sa- mensprekingen over de Reformatie der Kerken. Leeuwarden, A. Jongbloed. 1887. Prijs 5 Cent; 25 Ex. ƒ2; 100 Ex. 3,50. Eene Vraag: Wie moet in Christus' Kerk gehoorzaamd? De Synode of Christus? Gij zijt vail Christus. Leerrede naar 1 Cor. 3: 2, 3a. Na de afwerping van het Synodale juk op 23 Jan. 1887 te Oude-Tonge. Het aantal ingeschreven leer lingen op de Openbare Lagere School alhier bedroeg over de maand Maart 394. Het totaal der Schooltijden per leerling 45. En het geheel aantal Schooltijden 17710. Stellendam. Naar men verneemt is de Heer A. Moérkerk, onderwijzer alhier, als No. 1 ge plaatst op eene voordracht ter benoeming van een onderwijzer te 's Gravenhage. Goedereede. Ds. P. Kerper alhier heeft be dankt voor het beroep naar Kolijnsplaat. Hellevoetsluis, 10 April. Gisteren avond ontstond er brand in de met hooi geladen Hollandsche brik Elizabeth van Vlissingen. Het broeien van het hooi is naar men beweert oor zaak van het onheil. De lading was tegen brand schade verzekerd, het schip niet. Toen de op varenden het onheil gewaar werden, maakten ze spoedig toebereidselen het schip te verlaten, doch voor hun vertrek kwam een sloep boots mansleerlingen van het op de reê liggende in structieschip Nautilus aan boord met de be noodigde bluschmiddelen. Niets kon helpen. Het brandende schip werd buiten het vaarwater ge sleept. Touwwerk, zeilen enz. wat nog te red den was, werd aan den wal gebracht. Meuw-Beierland, 8 April. Op het adres van eenige ingezetenen der gemeente, om het postkantoor alhier open te stellen voor de ver zending en ontvangst van brieven met eene aangegeven geldswaarde boven ƒ600, is door den Minister van Waterstaat gunstig beschikt. Bruinisse, 8 April. Een voorbeeld van Imo gen prijs moge de verkooping verstrekken van 1 H. 56 A. 10 C. voor 560,65 A. 60 C. voor ƒ550 51 A. 40 C. voor ƒ675,—; 1 H. 32 A. 30 O. voor 569,10; 1 H. 30 A. voor ƒ510, 67 A. 2 C. voor ƒ535,—; 70 A. 20 0. voor 543 1 H 12 A. 80 O. voor ƒ513,40; 1 H. 12 A. voor ƒ475, 87 A. 20 C. voor 280. bij bet groote Kurhaus te Wiesbaden eene Bij beltent te vinden. Een gesprek met den directeur der tent was spoedig aangeknoopt, en liep als van zelf over de wenschelijkheid, dat zoo velen, die aldaar herstelling des lichaams kwamen zoeken, ge nezing voor hunne ziel mochten vinden door het woord onzes Gods. Wie zal het dan ook durven loochenen, dat de welstand der ziel nog zoo veel gewichtiger is dan die des lichaams? In het besef daarvan is niet alleen de Bijbeltent te Wiesbaden op gericht, maar geschiedt ook te Ems de verkoop van Gods Woord. Ook onze badplaatsen worden door duizenden bezocht, wier zielekwalen gewoonlijk nog zoo veel ernstiger zijn dan hunne lichamelijke krank heden. En wat wordt voor die badgasten ge daan? Ja, er is eene badkapel te Scheveningen, waar enkele Godsdienstoefeningen worden ge- o o houden; maar deze arbeid des Evangelies is veel te gering voor Scheveningen, en baat het zoo druk bezochte Zandvoort niet. Te Zandvoort heeft voor 2 jaren eene Bij beltent gestaan. Veel belangstelling werd on dervonden. Het Gemeentebestuur steunde zoo veel mogelijk. Yele inwoners van Zandvoort toonden deelneming of namen gaarne iets aan uit de tent. En, waarop wij vooral wilden wij zen, onderscheidene badgasten hielpen in de ver spreiding van christelijke lectuur. Het vorige jaar is deze tent niet weder ge plaatst, omdat slechts enkele giften voor dit doel waren ingekomen. Het gansche jaar lag zij dus renteloos en doelloos. En dit jaar? Geen ander lot wacht haar, in dien geene giften voor hare plaatsing inkomen. De kas van »Filippus", het Traktaatgenootschap, dat haar in eigendom heeft, is meer dan ledig. »Filippus" heeft veel noodig om eenigszins op ruime schaal hare gratis-verspreiding ook on der gevangenen en spoorwegbeambtenalsmede in ziekenhuizen, enz. voort te zetten. Het kan dus in dezen zich geene verdere uitgaven ge troosten. Maar »Filippus" wil gaarne zijne tent weder dienstbaar stellen, indien eenige Chris tenen ieder 100 toezeggen voor dezen arbeid. Ook de toezending van kleiner giften zal dank baar worden erkend, mits dit geschiede met dien verstande, dat deze voor de gratisversprei ding mogen gebruikt worden, indien van de plaatsing der Bijbeltent niets kan komen. Gaarne zal de ondergeteekende de kleinere gif ten, en de toezegging van grootere ontvangen. Moge slechts aan Neêrlands Christenen de schande worden bespaard, dat zij geene en kele Bijbeltent oprichten voor hunne vele bad gasten, en alzoo ook deze arbeid des Evange lies worden aanvaard, onder biddende inroeping van 'sHeeren genadigen zegen! S. A. van ben Hoorn, Secretaris van »Filippus". VELDWIJK. Vaders en Moeders. Algem. Vergadering. Het aantal lijders voor wie Christ, verzorging gezocht wordt in Veldwijk1 s Tehuizen, is reeds tot meer dan 60 geklommen. In den laatsten tijd zijn onderscheidene verpleegdenhersteld door den genaderijken zegen Gods op den ar beid der liefde, in den schoot hunner familie teruggekeerd. De Naam des Heeren zij gepre zen Met 1 Mei zijn weder twee nieuwe Tehuizen, meer bepaald voor onrustigen ingericht, gereed om lijders en ljjderessen te ontvangen. Allengs verkrijgen wij bij de noodige ruimte ook de onmisbare verscheidenheid. Dan zullen voor twee Tehuizen twee paar gehuwde lieden noodig zijn, liefst zonder kinde ren, en beneden de 50 jaren, om als Vader en Moeder de zorg en leiding van een Huisgezin op zich te nemen. Alleen dezulke die goede getuigenis hebben van Christelijke belijdenis en wandel, kunnen in aanmerking komen. Broe ders en zusters die lust hebben om den Heere in dezen arbeid te dienen, gelieven daarvan kennis te geven aan den tweeden ondergetee kende, te Ermelo. Met opgave, waar aangaande hen inlichting kan worden verkregen. Tot de vereischten behoort ook een goede gezondheid, en verklaring door een bevoegd Geneesheer. De dag der samenspreking wordt eerlang be kend gemaakt. Verplegers en verpleegsters dien den zich reeds onderscheidene aan. De Algemeene Vergadering zal, D. V.ge houden worden te Utrecht, op 28 April, in het Mil. Tehuis, ten 12V2; u. vooraf, ten 10 u. weder eene conferentie met discussie. Voorstellen en wen ken voor de Agenda werden vóór of op 31 Maart ingewacht bij den secretaris. Met aanbeveling van Vereeniging en haren arbeid in aller liefde en gebeden. Namens het bestuur, Kampen, L. Lindeboom, Voorz. Ermelo. M. J. Chevallier, Secr. Naar het oosten van ons werelddeel is en blijft nog steeds de blik geacht, van elk die weten wil wat de teekenen der tijden verkon den en spellen. Ongelukkig gaat het ook hier als vaak met de waarteekenen der toekomst; ze zijn ondui delijk en onzeker. Óp het oogenblik heeft het er alles van alsof de Bulgaarsche geschiedenis een tijdperk van rust intreedt. Rusland zal niet tusschen hei den treden; Turkije heeft er van afgezien de tusschenkomst der mogendheden in te roepen of hun te vragen een candidaat voor den Bulgaar- schen troon aan te wijzen. De regenten hand haven zich intusschen in het gezag. Over 't algemeen kan men ook van den alge- meenen toestand zeggendat zekere kalmte merkbaar wordt. Rusland is op goeden voet met Oostenrijk. De Russische minister Van Giers, die vrede en vriendschap met Duitschland wenscht, moet tegenover den Panslavist Katkoff door den keizer in 't gelijk zijn gesteld. Eindelijk heeft de grijze Duitsche keizer tot den gemeenteraad van Metz zijn hoop op 't bewaard blijven des vredes uitgesproken. Ongelukkig blijft in Rusland zelf de toestand nog altijd niet gunstig. Weer moet, volgens be richten die echter bevestiging behoeven, een aanslag tegen den keizer zijn beproefdhet mis dadig pogen werd nog in tijds ontdekt, zoodat het gelukkig kon worden verijdeld. Blijkt dit juist dan zou het, althans volgens sommigen, reeds de derde mislukte aanslag zijn in enkele weken Tegelijk wordt in Midden-Azië, en Afgha nistan, de toestand weer donker. In dit rijk, waar Engeland en Rusland steeds kampen om den voorrang, wellis vriendschap Engeland be geert, omdat het Afghanistan den voormuur van Indië acht, is een opstand uitgebroken. De Emir ligt ziek, volgens sommigen is hij reeds dood, en Caboel door de opstandige Ghilzais ingeno men. In elk geval weet ieder, wat onverkwik kelijke herinneringen reeds enkel het woord Af ghanistan wekt, zoowel in Engeland zelf als tusschen Engeland en Rusland. In Engeland nam het Parlement zelfs geen Paaschvacantie, ten einde de nieuwe Iersche dwangwet verder te kunnen behandelen. Het zal daarbij heet toegaan. Maandag 11. is te Londen een ontzaglijke volksvergadering gehouden, om tegen die wet te protesteeren, waartegen Glad stone en Parnell, Ieren en liberalen met kracht opkomen. Toch zal zij ten slotte wel aangeno men wordeu. Overigens houden de Parlementen nog rust, daarom dat we ditmaal kort zijn kunnen. Brenge het Paaschfeest, in 't westen gevierd, in 't oos ten nog te vieren, ook eens nieuwe en betere dingen in het leven der volkeren, door opstan dingskracht van boven. H. Te Smilde had Zaterdag een jong gehuwd paartje na de trouwplechtigheid het gemeente huis nauwelijks verlaten, toen de man in hech tenis genomen werd en gevankelijk naar Assen overgebracht. Het jonge vrouwtje moet nu het eerste jaar van haar huwelijksleven alleen door brengen. Zaterdag is de 36-jarige J. W., uit Ede, op den grintweg tusschen Hoenderlo en Ede onder zijne vrachtkar geraakt en aan de ge volgen bezweken. Eenige voorbijgangers von den zijn lijk op den weg. Vrijdag morgen werd te Oosterbeek door de politie aangetroffen een 10-jarig meisje, hetwelk den nacht slapende had doorgebracht op een hooi mijt. Eerst gaf zij op thuis te behooren in Arnhem, later in Wageningen. Toen de politie met haar op beide plaatsen geweest was, bleek het, dat zij te Deutichem woonde en genaamd was A.. A. E. Zij verhaaldehare woonplaats verlaten te hebben door de voortdurende dronkenschap en vechtpartijen tusschen haar vader en moeder. De reis tusschen Deutichem en Oosterbeek heeft zij gedeeltelijk gemaakt door ongemerkt plaats te nenen achter een goederenwagen van een tram. De politie zal nu zorgen, dat zij weder bij hare ouders terugkomt. Sommelsdijk. Volgens de vorige week plaats gehad hebbende aanbesteding der post- ritten OuddorpSas van Middelharnis en Oolt- gensplaat Sas van Middelharnis zijn de laagste inschrijvers geweest A. v. d. Doel van Ouddorp voor eerstgenoemde, en K. Neels van Ooltgens- plaat voor laatst genoemde rit. In de laatste weken vertrokken ook van uit deze gemeente naar Amerika twee enkele personen, het huisgezin van S. W. de B.jen de 79jarige J. v. B. oorsprong, dat de verkochte hectaren landerijen dicht bij de kom der gemeente waren gelegen, en voor enkele belanghebbende gelegen lagen, waardoor de mededinging werd opgewekt. De vraag is, of de burgemeester geacht kan worden de gemeentewet na te leven, wanneer hij artikel 2 als niet geschreven beschouwt. Daarin toch staat: »In elke gemeente is een Secretaris en een Ontvanger." leerenden) in hunne overeenstemming en in hun verschil door H. de Cock. Groningen G. J. Reits. Prijs 0,25. Met zeer gemengde gevoelens vermelden wij deze uitgave. Zoo gaarne zouden wij onze al- geheele instemming betuigen met een kerkelijke beschouwing van den zoon van den bekenden Ulrumschen Leeraar die in 1834 reeds hetzelfde deed, wat thans de Doleerenden doen, nl. het juk der Synodale hiërarchie afwerpen en we- derkeeren tot den dienst, de leer en de tucht der Gereformeerde kerken. Maar dat kunnen, dat mogen wij niet. Hoeveel goed en waars in dit betoog ook gemengd is, en wat de heer Prof. de Cock schrijft is altijd bubbel de moeite waard, de geest van het stuk staat ons tegen. Er straalt bijna niets geen waardeering in door van den moeitevollen arbeid en de vele opofferingen der nu kortelings vrij geworden broederen. Dat zou menigeen zeker vroeger anders verwacht hebben, en wij kunnen dan ook niet geloven, dat zulk een scherp kritisch schrijven naar het hart van de eerste uitgeworpenen en uitgetredenen van 1834 is. Althans Prof. Brnmmelkamp en van Velzen openbaarden zich steeds anders. Wij zijn benieuwd te weten hoe dit geschrift in de kerkelijke wereld zal opgenomen worden. Ds. Smitt gaf er jl. Zaterdag in de Boodschap per reeds een belangrijk artikel over, dat ver volgd zal worden en waarin hij, ofschoon in zeer zachte bewoordingen en met zooveel ver- goêlijking als de trouw aan eigen overtuiging slechts eenigszins gedoogt, niettemin met ons de schampere spijtige houding van Prof. de C. afkeurt. Moge God de Heere dit boekje gebruiken tot het doel dat Hem behaagt. Wij ontvingen de 4e en 5e afl. van de reeds vroeger aangekondigde „Handleiding bij de beoefening der Gewijde Geschiedenis" door Ds. J. van Andel, (Uitgave van G. Am- sing te Leeuwarden) en vestigen bij vernieu wing de aandacht op dit belangrijke werk. Het geeft ons een zeer beknopt en toch duidelijk overzicht over de gewijde geschiedenis, leert ons Schrift met Schrift vergelijken en is overal door weven met treffende opmerkingen. I. w. het tracht ons de geschiedenis grondig te doen ver staan. Vooral voor chr. onderwijzers is het een uitmuntende gids. In 24 a 29 afl. a 17V2 Cent zal het boek compleet zijn. b Deze blaadjes verschijnen wekelijks en ver dienen in ruimen kring verspreid te worden. Blijkbaar is het een bekwame hand, die ze op stelt, en zij geven voor eenvoudigen veel licht over den kerkelijken strijd onzer dagen. Een zevental broeders worden hier gedurig sprekende ingevoerd. De toon die er onder hen heerscht is niet scherp en veroordeelend, maar broeder lijk, bescheiden en onderrichtend. Moge God aan dezen arbeid Zijn zegen verbinden, opdat velen er door gesticht en gesterkt worden op den weg der Reformatie. Beantwoord door Ds. J. J. A. Ploos van Amstel. A. Jongbloed, Leeuwarden. Prijs 0,10; per 100 6. Het leven is tegenwoordig zoo druk en ge jaagd, dat er voor het bestudeeren van dikke boeken of het aanhooren van lange redenen schier geen tijd meer blijft. Heeft iemand dus aan velen te gelijk iets meê te deelen, dan is het zaak, dat hij het kort en goed doet. Zoo heeft zeker Ds. P. v. A. er ook over gedacht bij het schrij ven van dit lezenswaardig opstel. In een kort bestek ontleed hij tal van tegenwerpingen op de handelwijze der doleerenden, en toont glashel der aan, hoe onbeduidend en onwaar die be denkingen zijn. dcmengsl Uleuws. Dezer dagen deelde het Utr. Dagblad, en in navolging ook de overige bladen, mede, dat de heer Mr. L. W. C. Keuchenius er aan dacht, het parlementaire leven vaarwel te zeggen en alleen met het oog op de aanhangige Tjio- mas-cjuaestie zich de herkiezing voor de Tweede Kamer zou laten welgevallen. De Standaard kan, na vertrouwbare inlichtin gen ingewonnen te hebben, verzekeren, dat dit bericht onder de Aprilgrappen tehuis behoort en dat het dus verzonnen is; Mr. Keuchenius heeft zulke plannen niet. Het Wag. Weekbl. is met 1 April over gegaan in handen eener vennootschap. De heer S. H, Buytendijk blijft redacteur en de richting van het blad blijft dus onveranderd. De directeur der weesinrichting te Neer bosch heeft over de laatste drie maanden van van het vorige jaar, nevens honderden kleeding- stukken en vele levensmiddelen, aan giften en legaten ƒ32,566,97 ontvangen. Dat van een brievenbesteller wel eens veel gevergd wordt, kan het volgende aqLres bewijzen: Aan den Heer furans Van Rooiy Aaa bij Het sutad Hius ind Hoofu (Aan den heer Frans van Rooij, nabij het stadhuis, Eindhoven.) Zondagmiddag is te Enschede bij den win kelier H. Staverman ingebroken. Bij zijne tehuis komst misten de bewoners ƒ250 aan geld en verschillende gouden sieraden. Te Lonneker werd nabij de Glanerbrug Zaterdagmiddag bij eene boerin diefstal gepleegd van eenige sieraden. Door de hulp van een kom mies van 's Rijks-belastingen, werd de dief spoe dig in handen van de justitie overgeleverd. Een man te Rotterdam kreeg gistermiddag bij het eten een stukje vleesch in de keel, en kon dat er niet uit verwijderen. Vóór er genees kundige hulp kwam was de ongelukkige reed? gestikt. In de kerk schijnt men te Amsterdam voor zakkenrollers niet veilig te zijn. Een juf frouw uit de Wijttenbachstraat werd in de Bo- nifasiuskerk een portemonnaie met ruim zeven gulden uit haar mantelzak ontvreemd. Hoe men telegraaf kosten kan uitsparen, leert het volgende telegram, dat een inwoner van Gotha onlangs uit New-York ontving: »Derde Zendbrief Johannes vers 13 tot 15". Die plaats opslaande, las de ontvanger van het telegram »Ik had u veel te schrijven, maar ik wil u niet schrijven met inkt en pen. Maar ik hoop u haast te zien en wij zullen van mond tot mond spreken. Vrede zij u. De vrienden groeten u. Groet de vrienden met name Een 200tal kleine jongens doorkruisten Zondagavond te 's-Hage verschillende straten onder het zingen van socialistische liederen. De knapen droegen stokken met roode en zwarte vlaggetjes en brachten een menigte menschen op de been. Op den Lutherschen Burgwal heeft de politie aan dezen optocht een einde gemaakt. Hiervan werden verzuimd: wegens ziekte725 godsdienstplichten202 weer en wegen 16 veldarbeid 525 overigen arbeid 791 overige redenen 242 Totaal (ruim 14 pCt.) 2501 Op initiatief van de leden der alhier be staande zangvereeniging, waaraan zich een aan tal ingezetenen aansloten, is tot de oprichting van een muziek-gezelschap besloten. De contri butie is bepaald op 1. 'sjaars. Door uitgifte van rentelooze aandeelen van 10 zal men de daarvoor benoodigde gelden zien te verkrijgen. Ook uit deze gemeente zullen eerlang en kele personen naar Noord-Amerika vertrekken. 11 April Een bootsmansleerling viel uit de ra van Z. M. Nautilus te water. Gelukkig kon de jongen zwemmen. Men roeide hem terstond na en hij werd tusschen de kanaal- en marine haven van zijn koud bad bevrijd. Met den schrik en een nat pak kwam hij er dus af. De prijzen worden opgegeven per oud Duive- landsch gemet of 40 A. 33 C. De onkosten waren 13 percent. 10 tuinen, te zamen groot 60 A. 20 0. wer den verkocht voor den enormen prijs van 2725. De hooge koopprijzen vinden hierin hunnen

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 2