„Moeten wij breken met het Synodaal Merkverbandf" Gemengd lieuws, IBoekaaiikoiMligiiig. 's Levens Worsteling. Een Paasch- verhaal voor jonge lieden door E. Ger- des. Mc volkeren tier aarde. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk, 4 April. Door Burgemees ter en Wethóuders dezer gemeente is ter Open bare kennis gebrachtdat ter Gemeente Se cretarie alhier kosteloos verkrijgbaar zijn blanco verzoekschriften ter bekoming van jacht en vischakten, voor het aanstaande seizoen van 1887. Herkingen. Ter Secretarie dezer Gemeente is voor een ieder, gedurende vijf maanden, ter lezing nedergelegd, het door Gedeputeerde Sta ten goedgekeurd Kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente over 1887, ten bedrage van 1497,50 verdeeld over 120 personen. Stellendam, jl. Woensdag heeft de zee uit deze gemeente een offer geëischt, waardoor het gezin van de Wed. Jb. Troost in diepen rouw gedompeld werd. Haar 18jarige zoon Abraham viel ter hoogte van «Noorden" door een of ander toeval over boord en zonk weg in de diepte, zonder dat iets meer van hem is gezien geworden. Goedereede. Op 5 April jl. herdacht de Heer H. J. Koning, hoofd der school alhier, den dag waarop hij vóór 50 jaren zijne loop haan als Onderwijzer aanving. Hoogvliet. Door het bestuur der afdeeling «Vereenigiug tot oprichting eener school met den Bijbel" is onlangs een woonhuis aangekocht voor ƒ1850 plus de onkosten, om dat te gele gener tijd tot school en onderwijzerswoning te verbouwen. Bruinisse, 31 Maart. Het kohier van den hoofdelijken-omslag voor den dienst van 1887 is door den gemeenteraad vastgesteld op een bedrag van 4351,99V2met een getal van 273 contribualen. Ouddorp. Onder deze gemeente is heden morgen, in de nabijheid van den ijzeren vuur toren, gestrand het visschersvaartuig van schip per Oudenaarden van Hellevoetsluis. De beman ning is gered. Zuidland. Volgens de nieuw vastgestelde kiezerslijsten bedraagt het getal kiezers in deze gemeente: voor den Gemeenteraad 97, voor de Tweede Kamer 63, voor de Provinciale Staten 62. ben verricht, hoe rechtzinnig ook hunne leer was, welken arbeid zij zich in het belang van Gods Koninkrijk hebben getroost, wanneer zij dat al les eenmaal God willen voorhouden tot hun rechtvaardigingdan zal het hun dadelijk ontzin ken, en nimmer beletten dat zij naar de linker hand Gods verwezen worden, dat is naar de buitenste duisternis. Alleen zij, die met niets aankomen dan met Christus, gerechtigheid, gaan binnen in de eeuwi ge heerlijkheid. Paulus had ook eenmaal in vele andere dingen betrouwd. Maar toen Christus in zijn ziel was geopenbaard, had hij van dat alles afgezien, om alleen te roemen in het kruis van Christus. Een eeuwigheid zal noodig zijn om de waarde van dat kruis te verheffen. Het is het middel punt van geheel het Koninkrijk Gods. Het is het fundament, waar- Gods heilsplannen op rus ten. Het is de bron, waaruit het water des levens ontspringt. Het is het Zoar der behoudenis, waar geen verderf meer kan treffen. Het is de sterke toren, waarheen de rechtvaardigen geleid worden. Voor Jezus was het kruis de plaats der schande. De kruisdood was de smadelijkste dood, dien men een mensch kon aandoen. Geen Romeinsch burger werd er toe verwezen. Zelfs mocht zulk een terechtstelling niet plaats hehben binnen de muren van eenige Romeinsche stad. Maar voor hen, die gelooven, is datzelfde kruis het kort inbegrip van alle zaligheid. Wie deel heeft aan het kruis, wie gelijk Paulus met Christus, d. w. z. in Hem als den plaatsbeklee- denden Borg gekruist is, die leeft; die leeft eeuwig; en alle kruisen, die hij hier nog heeft te dra gen, zijn niet te waardeeren tegen de heerlijk heid, die uit kracht van dat ééne kruis aan hem wordt geopenbaard. Want door dat kruis is de Yader volkomen voldaan, is het rantsoen betaald, en kan Zijn liefelijk aangezicht weder over den zondaar lichten. In die hope zong vader Lodenstein: Al is 't van kruis, van leed, van droefheid en verdriet, Dat ik dit lied ophelf, uit wanhoop is het niet. Want Jezus, lieve Heer1, die mij altijd verheugt, Schenkt mij voor één pond kruis en leed, wel duizend ponden vreugd. Deze vraag, die tegenwoordig heel het land door aan de orde van den dag is, schijnt ook voor Ds. L. Schouten te Utrecht een onderwerp van overweging te zijn geworden. Althans, hij gaf er een kleine brochure over uit. Zijn resultaat is: niet breken." Maar op welken grond? Mij dunkt, zegt hij, dat zou »onnoodig en onchristelijk'''' zijn. OnnoodigMaar weet Ds. S. dan niet, dat de leervrijheidde Sacramentsverkrachting en de tuchteloosheid in de Herv. Kerk sinds lange jaren bij reglement zijn ingevoerd, onder bescher ming der hoog ere besturen'staan en steeds driester worden verergerd? Wel stellig, dat weet, dat erken, hij, al is het ook tendeele bedektelijk. Hij zegt, de be staande leervrijheid te verfoeien; hij erkent dat de Synode grootelijks schuldig is door het toe laten van de verloochening en bestrijding van den Koning der Kerkhij noemt het standpunt der Synode daarom «rampzalig" En toch raadt hij verbreking van den band met zulk een Synode af. Dit verklaart hij aldus, dat binnen het Synodaal verband toch nog het Evangelie naar de Schrif ten vrijelijk mag «gepredikt" worden, en voorts door catechisatiën, huis- en krankbezoeken mag verbreid. Dit alles noemt hij de voornaamste deelen van de roeping der leeraars en ouder lingen, en derhalve komt de rest er zeker minder op aan Ten minstedat volgt duidelijk uit het be toog van Ds. S., en hij voegt er zelfs bij, dat, als ge maar met woorden protesteert tegen het verkeerde in de kerkregeeringdat het u dan verder niet zal toegerekend worden. Nu, op die wijze is het niet moeilijk om een keuze te doen. Maar het is de vraag of het waar is. Christus zegt: «Predikt het Evangelie aan alle creaturen;" maar Hij zegt ook: wijlct af van hen, die ergerlijk leeren; verwerpt een ket- terschen mensch na de eerste en tweede verma ning; ontvangt ze niet in uw huis, die de ge zonde leer niet brengen; laat dezulken niet on derwijzen. Maar nu voegt Ds. S. er aan toe: dat. laatste is alles van ondergeschikten aard; het; prediken is hoofdzaak, en dus, waar wij nog prediken kunnen, daar blijven we. Gods Woord, echter onderscheidt geen voor name en niet voorname plichten. Als de mensch bepalen zal ho>e God gediend wil worden, dan is het ongelukkig gesteld. Maar God gaf ons Zijn Woord. Eer wij dus van Ds. S. de verzekering kunnen aannemen, dat de voortkankering van de verderfelijkste ketterijen in de kerk ons als leden van die kerk niet zal toegerekend worden, Ileere was nog even machtig als op den Pink sterdag, maar oak Satan risp zijne bende onder de wapens. Werd lluss door velen geliefd en bemind, de groote menigte, bij wie hij h;t ge weten in opstand had gebrachtbleet koelen weldra stonden velen tegen hem op. Bij vond echter gedurende langen tijd grooten steun in zijnen beschermer Wencelaus IV, den koning van Bohemen die een groot vijand van de priesters was. De schriften van Weelesz dien Hiiss zoo 'bijzonder eerdewerden hem ontnomen en ■buiten de stad verbrand, en nu stond hem een zwaren strijd te wachten Maar «geen nood dacht hij, »God is getrouw, van wien ik alle kracht verwacht." (Wordt vcvolgd.) diende hij dit eerst wel eens uit de II. Sdhrift helder te maken. Want wel wijst hij even (blz. 14) op de gemeente te Corinthe en te Thyatire, en zegt hij, dat daar niet werd aangeraden door Paulus of vermaand door Christus om het ge meentelijk verband te verbreken. Doch o. i. tast hij hierin geheel mis. In genoemde kerken zal toch zeker nog wel niet zulk een vormelijk, be schreven, reglementair verband hebben bestaan als thans in de gemeenten, die onder het Herv. Genootschap behoorenMaar feitelijk raadt Pau lus wel terdege uittreding aan. (Zie 2 Cor. 6: 1418). Ook maakt de Heiland zelf in Openb. 224 kennelijk splitsing tusschen de eigenlijke gemeente van Thyatire, die de zuivere leer be- bewaarde, en de valsche profetes Jezabel met haar aanhang, terwijl Jezus het der gemeente als een verkeerdheid aanrekent, dat zij die vrouw laat leeren. Waarin wel niet anders kan opgesloten liggen, ook in verband met andere Schriftplaat sen, dan dat de geloovigen te Thyatire zich van de kerkelijke gemeenschap met die verleidende Jezabel moesten ontdoen en afzonderen. Voorts acht Ds. S. uittreding uit het zondig reglementair verband ook onchristelijkomdat het niet van genoeg medelijden getuigt met de ach- terblijvenden. Wij zeiven, zegt hij, zijn tocli mede schuldig, de tegenwoordige, verkeerde be sturen zijn uit onze kerk voortgegroeid, en dan nu Mjcyloopen, neen, dat zou meêdoogenloos zijn. Dit argument zou opgaan, als men 1° door te blijven niet tot medezondigen verplicht werd, en 2° door te blijven iets meer dan de uittre- denden voor de anderen doen kon. Nu echter geen van beide bet geval is, kan de medeschuld aan het ongeluk der massa nooit een billijke reden zijn om in het verband te blijven. De gevolgen van onze zonden hebben wij lijd zaam te dragen. Daarom offeren vele doleeren- den ook voorlopig hun geld en goed op, en laten dit in handen van hun bestrijders. Doch dit is heel wat anders dan het dagelijks vermeer deren der kerkelijke schuld, waartoe men weet, dat het Synodaal kerkverband dwingt. Preêken, waarschuwen, vermanen kunnen de gereformeer den in hun genootschap zooveel zij willen; niet omdat zij lid van dat genootschap zijn; neen eenvoudig omdat de landswet ons veroorlooft vrijelijk onze gedachten te uiten. Doch de ge- trouwste ambtsdrager vermag verder over de O O dwalenden niet het minste. Het wordt een soort zendingsarbeid en anders niet. In dit opzicht (het door Ds. S. bedoelde) is bet dus precies hetzelfde of een leeraar buiten of binnen het reglementair verband staat. Zuivering van den Verbondskring is hem reglementair niet toege laten. Wij hopen, dat de heer Ds. S. eens wat die per over bet aanhangige vraagstuk zal naden ken, en dan wat degelijkers in het licht geven. Te Renkum deed zich een treurig geval van bijgeloof voor. Het kind van zekeren Wtrok in een onbewaakt oogenblik een ketel met ko kende koffie naar zich toe. De koffie viel over het lichaam van het kind, dat daardoor hevige brandwonden bekwam. Eenige buurvrouwen lie ten den lieer R. komen. Deze bestreek de brand wonden prevelde eenige onverstaanbare woorden, en zei, toen tot de moeder, dat haar kleine spoedig beter zou zijn. Doch het kind werd erger, zoodat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Na een smartelijk lijden van twee dagen overleed het. Uitgave van de Vereeniging voor goed- koope zondagschool-uitgaven Capado- se". Amsterdam. Höveker en Zoon. Prijs 0,25. Voor niet te jonge kinderen is dit verhaal zeer aan te bevelen. Het schetst, te midden van eenige natuui-beschouwingen (over de rupsen, poppen en vlinders) liet jeugdig leven van ze keren David Kapma, die in de vreeze Gods was opgevoed, als student aan de akademie in slecht gezelschap geraakte en tot ruwen zondedienst verviel, maar later, na een gevaarlijke ziekte toch weer door Gods genadige leidingen terecht kwam. Een paar uitdrukkingen in dit boekske wil den ons niet recht bevallen, nl. de opvatting van Job. 1: 12 (blz. 27) en dan het zeggen op blz. 81, dat wij »door het geloof het eeuwige leven ontvangen". Dit laatste zou de gedachte kunnen wekken, dat het geloof aan het gees telijk leven voorafgaat, en het is juist omgekeerd. Uit het geloof wordt de zondaar gerechtvaardigd door het geloof grijpt hij Christus aan; maar de levendmaking is een daad Gods, waarbij hij geheel lijdelijk is. De uitvoering van het werkje laat niets te wenschen over. Het is versierd met een paar nette, gekleurde plaatjes. Bij den heer A. H. van Andel Jz. te Gorinchem verschenen een vijftal ernstige onderhoudend ge schreven traktaatjes, waarop wij gaarne de aan dacht vestigen. Zij zijn op de eerste bladzijde van een prentje voorzien en kosten per 100 Ex. slechts 1; per stuk 1 i/2 Cent. Het Iersche vraagstuk treedt thans een nieuw tijdperk in, waarin bet »hard tegen bard" zal gaanen de strijd tusschen Engeland, dat vasthoudt en behoudt eenerzijds, en Ierland, dat los wil en weg wil anderzijds, verbitterder schijnt I te zullen worden dan ooit. Er is voor Ierland een nieuwe dwangwet voor gesteld.waardoor de regeering hoopt in staat te zijn, de tegenstand van het Landverbond te breken, om voorts te komen tot de noodige her vormingen, tot een beteren toestand. Aan de zijde der regeering staan naast de conservatieven de afgescheiden liberalentegenover haar de liberalen onder Gladstone en de Ieren. Op allerlei wijze nu trachtte de tegenpartij de eerste lezing of de indiening der wet te ver schuiven. Doch de regeering, door bet nieuwe reglement tegen bet obstructionisme gewapend, zette haar voornemen door. Wel hield de leider der Ieren, Parnell, eene schitterende rede, ten betooge dat men eerst over Ierlands toestand moest spreken, doch alle middelen tot verdaging der eerste lezing werden verworpen en ten slotte ging de eerste lezing door. De Ieren waren woedend, en uitten zich in hartstochtelijke da den. Men omhelsde Gladstone, die ten slotte met heel de partij het Huis verliet, dat toen zonder hen stemde. Men kan zeker zijn dat de Ieren, die nu een maal Engeland tot den dood haten, het niet bij woorden zullen laten. Reeds heeft bun leider, Dillon, verklaard dat hij, wordt de wet aange nomen, verzet zal gaan prediken. Daarbij ont vangen de Ieren krachtigen steun van hun stam- genooten in Amerika. Aldaar openbaart zich immers bij vele staatslichamen grooten afkeer van die wet, en uit het volk zich hier en daar iu vergaderingen in denzelfden geest. De Britsche kolossus torscht veel, de reus doet krachtige daden. Maar zijn zwaarste last en meest vertellende tegenstander heet Ierland. En hoe is verandering en verbetering te be werken? In Rusland schijnt liet geschil tusschen Kal- koff, de woordvoerder der Panslavisten, en den minister Van Giers, die vriendschap met Duitsch- land wil, door den keizer in dier voege beslecht te zijn, dat de minister aanblijft en Kalkoff eene berisping heeft ontvangen, doch niet zoo of hij kon het nog wel dragen. De geheele geschie denis iswegens de strijdigheid der berichten niet duidelijk. Datzelfde geldt in bet Bulgaarscbe vraagstuk, hetwelk nog steeds onopgelost blijft. Deze week is de zoogenaamde «stille". Op het staatkundig tooneel is dit niet bijzonder merkbaarniet alleen wijl èn bet Engelsche èn bet Fransche Parlement nog zitting houden, terwijl elders de Paaschvacantie reeds begon, maar ook wijl op tal van plaatsen beweging heerscht in den eenen of anderen zin. En toch zou het der wereld niet dan goed doen, indien zij eens voor de hemelsche en eeuwige dingen de aardsclie en vergankelijke kon vergeten. -De toelating van kinderen op de open bare lagere school alhier zal dit jaar plaats hebben op Maandag 2 Mei 1887. Ouders of voogden, die voor hunne kinderen of pupillen met dien tijd toelating tot die school verlangen, behooren zich van 12 tot 24 April 1887 on der overlegging der vaccinebewijzen ter Se cretarie alhier aan te melden. De op 1 Maart jl., vastgestelde kiezers lijsten, die 81 Maart zijn gesloten, liggen van af dien datum ter Secretarie ter visie, terwijl een exemplaar daarvan is aangeplakt. In deze Gemeente heeft zich geen der lotelingen van de lichting 1887, aangemeld, voor de Zee-Militie. Openbare Vergadering van den Gemeen teraad van Sommelsdijkop Woensdag 23 Maart 1887. Tegenwoordig de HeerenA. J. de Graaff, Voorz.J. Breesnee, J. B. Mijs, A, P. van Dorsser, A. C. Mijs, M. Faasse en K. de Graaff. Afwezig de lieer C. Joppe Gz. I. De notulen, der vorige vergadering worden na lezing, goed gekeurd en geteeKend. II. Doet de voorz. mededeeling omtrent liet aanbesteden van de grint voor de gemeente voor 1887 benoodigd, van het rijden dier grint, het uitbaggeren der haven, alsmede van de aanneming van liet rioleeren der sloot in den achterom. III. Komt ter tafelde ingekomen stukken, als a. eene missive van H.H. Ged. Staten, daarbij hun leedwezen te kennen gevende, dat liet contract tusschen Dirksland en deze ge meente omtrent het bezoek door kinderen uit deze gemeente van de openbare school aldaar, met 1 Jan. jl. heeft opgehouden te bestaan en verzoeken Burg. en "Wetii. alsnog al hun invloed bij den Baad uit te oefenen om op zijn genomen besluit van 12 Oct. 1886 terug te komen en eene nieuwe regeling hieromtrent met Dirksland vast te stellen. Wordt na breedvoerige besprekingen en overwegingen, besloten het genomen besluit van 22 October 1886 te handhaven en niet weer met Dirksland in onderhandeling te treden b. idem, houdende goedkeuring vau het in de vorige vergadering genomen besluit tot af- en overschrijving op de begrooting; c. idem, ter toezending van een afschrift eener missive van den heer Min. v. Binnenl. Zaken, regelende rijks vergoeding in de kosten van het onderwijs over 1885; d. idem, lioudeude goedkeuring der kohieren van den Hoofdelij- ken Omslag en de belasting op de Honden, dienst 1887 e. eene missive van de maatschappij voor Gemeente-crediet te Amsterdam, daarbij berichtende, dat bet dividend van eene obligatie in het bezit dezer Gemeente over 1886 ƒ54' bedraagt. Al deze missives worden voor kennisgeving aangenomen f. een adres van den heer J. Yis Cz. en nog 51 andere personen, allen bewoners van de enkele ring, verzoekende, dat de Baad mid delen aanwende om de kerkgraclit steeds van versch water te voor zien, daar de stank van dit water ondraaglijk en nadeelig voor de gezondheid is, wordt op voorstel van de heeren K. de Graaff en J. B. Mijs besloten den Gemeente-Architect opname te laten doen van de wijze, hoe dit het best zou kuuuen geschieden en van de kosten. IY. Alvorens tot de benoeming van eene 2e onderwijzeres aan de bewaar- en handwerkschool over te gaan, worden de jaarwedden der drie onderwijzeressen gewijzigd en wordt die van de le be paald op ƒ130, vau de 2e op ƒ78 en van de 3e op ƒ52; daarna wordt tot 3e onderwijzeres benoemd mej, A. A. Bernds alhier. Y. Wordt besloten aan J. A. van Dijk te Nieuwerkerk een stuk grond op de mestkaai tot het plaatsen eener weegbrug in huur af te staan voor 10 jaren a ƒ25 per jaar, zullende de daaraan ver honden voorwaarden in eene volgende vergadering worden vast gesteld. YI. Wordt nog besloten aan den Gemeente-veldwachter Pape het lokaal van het Gemeentehuis, dat bij al in buur beeft en welke buur met 1 Mei a. s. expireert, na dien tijd ook nog te verhuren voor 40 'sjaars en bet liuis, bewoond door den beer Lebbe, be- boorende aan de Gemeente, waarvan de liunr met 1 Nov. s. expireert en thaim ƒ130 'sjaars bedraagt, na dien datum gedurende 3 jaren voor ƒ150 'sjaars te verburen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de Vergadering gesloten. Zondag is zijn lijk hij den zesden dam aan strand onder de gemeente Goedereede gevon den en na geneeskundige schouwing per vaar tuig naar hier vervoerd. Het aantal ingeschrevenen voor de na tionale militie der lichting 1888 bedraagt al hier 21. Het te leveren aandeel in de lichting voor de nationale militie van het jaar 1887 be draagt 3. Openbare Vergadering van den Gemeen teraad van Bruinisse, gehouden op 22 en 28 Maart 1887. Yoorzitter de Burgemeester. De voorzitter brengt aan de orde het gemeenteverslag over*1886, en stelt voor dat verslag ter lezing van de leden ter Secretarie neer te leggen, hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Vervolgens biedt de voorzitter de rekeniug van bet Burgerlijk Armbestuur over 1886 aan, en op voorstel van den voorzitter zal deze commissoriaal worden onderzocht. Tot leden der commissie worden benoemd, de heeren J/Elenbaas, M. Zoeter en W. Jumelet. Bemissie van Hoofd. Omslag aan Job. Hollander, wegens ver trek uit de gemeente ad ƒ5.18. Op liet bezwaarschrift van den lieer D. J. Karres, pred. alhier, tegen zijn aanslag op liet suppletoir kohier van den Hoofdel.-Omslag over 1886, is, na onderlinge discussie besloten, adressants aanslag uit de 13de naar de 16de klasse over te brengen. Op voorstel van B. en W., is zonder hoofdelijke stemming, be slotenlo af te schrijven vau Hoofdstuk 10 (Onvoorziene uitgaven) der begrooting 1886 en over te schrijven Hoofdst. 3 afd. 2 art. 3. Onderhoud bruggen28,71 3 afd. 2 art. 4. Onderhoud riolen, slooten, putten, waterleidingen enz- 40,05 4 afd. 1 art. 2. Onderhoud Conferentiekamer. - 18,50 2o. Hoofdst. 7 afd. 3 art. 1. Jaarwedde onderwijzers af- en over te schrijven: 1 afd. 2 art. 9 verschillende uitgaven en verschotten. - 0,41 3 afd. 2 art. 5. Onderhoud wegen en paden. - 26,30 7 afd. 3 art. 2. (Kosten het iustandh. schoollok. en onderwijzerswoningen- Sö^ö1^ 7 afd. 3 art. 3 (id. het aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen- 6,84 7 afd. 3 art 4 (id. van schoolboeken enz. - 33,77 7 afd. 3 art. 5 (id. van verlichtiugen enz. - 237,57 3o. Hoofdst. 10 art. 1 (onvoorziene uitgaven) der begrooting 1887, af- en over te schrijven 1 afd. 1 art. 4. (Jaarwedde van den O atv.) - 25,— Tot toelichting deelt de Voorz. mede, dat, nu die jaarwedde is vastgesteld op ƒ4,25, de aanvulling van die post gevorderd wordt. De Voorzitter brengt aan de orde de behandeling van het door B. en IY. opgemaakte kohier van den Hoofdelijken-Omslag voor 1887, en vraagt of men de gewone wijze volgt, nl. om van elke klasse de personen voor te lezen en te behandelen, hetwelk toe stemmend wordt beantwoord. Tot de behandeling van het kohier overgaande, wordt dit voort gezet tot klasse 22, en wordt met het oog op het vergevorderd uur, de vergadering verdaagd tot Maandag urn. 5 uur. Na heropening der vergadering op 28 Maart, wordt de presen tielijst geteekend en waren J. van den Berg en A. van den Berge afwezig. De behandeling van H. 10 wordt voortgezet en na eenige Wijzi gingen beëindigd en vastgesteld. De Voorzitter brengt aan de orde het onderwerp (/bestrating Steinstraat" en legt over een teekening met prijs-courant van ver glaasde kannenbuizen voor riolering. Na inzage daarvan genomen te hebben, kon de Baad zich met het idee, op die wijze te rioleren, wel vereenigen. De stukken worden naar B. en W. gerenvoijeerd, tot het opma ken van een project en staat van kosten, om die aan den Baad over te leggen. Op de gewone rondvraag verlangt niemaud der leden het woord. Hierop wordt de vergadering gesloten. De kiezerslijsten alhier, gesloten op den 29 Maart jl., geven 56 kiezers voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten, terwijl die voor de gemeenteraad 115 bedragen. De leerlingen aan de scholen bedroegen op 1 Januari 1887 le Openb. school, Hoofd den heer Van Weel, 65 2e Weijsfelt, 48 3e Langhorst, 46 Christel, school Broos, 321 Sommige ouders gevoelen zich in den laatsten tijd om der waarheidswille gedrongen hunne kinderen van de Openbare naar de Christelijke school te zenden. Met het stoomschip «Rotterdam" zijn den 2 April jl. van hier naar New-York vertrokken: P. Both en echtgen., P. v. Splunter, K. Tanis, M. Tanis en 2 kind.J. TanisJ. Tanis met echtgen. en 7 kind., D. de Vogel en echtgen. en 1 kind, C. Buis met echtgen. en 6 kind., C. de Ronde met echtgen. en 1 kind, P. de Ronde, P. Heerschap met echtgen. en 3 kind., D. Tanis, J. en P. Meijer, C. Verduin met echtgen. en 1 kind, E. Tanis en echtgen. Het aantal ingeschrevenen voor de Na-

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 2