Ad verten tiën. Hebt iets Kinder Papbescliuit Amerik. Estey Orgels. G. A. GOLDSCHiEDING, Edammer kaas. sü*p De Handwijzer BOOMK W EEKÉ RIJ. AMERIKA. TE KOOP Uien- en Paardenpeenzaad. fluike Jtiuutr-dist, P. van der Velden, M. C. POLDERMANS, S 3 Ingekomen 41 50 Burgerlijke Slanrf. Kerknieuws. Marktberichten. Oestci beurs. Beurs van Amsterdam. Correspondentie. Ooft- en fruchtbooinen, HEESTERS enz. A. VRIJ, CZOON. GEVESTIGD 18 5 0 Ph. KlilSÜEillfL 151 Franklin Street 89 Delancey Street XËW-HmiiU. S. A. bij P. YAN OER SLUIJS Jz., Heeren- en Kinderkleeding. S. LODDER, Goedereede. Overal voor nette orders te ontbieden. dagelijks versch te bekomen DiSTELATËUi EN GIST-FABRIKANT, 5 JAAR GARANTIE. Verhuren, Repareeren, Ruilen. Warmoesstraat 141, AMSTERDAM. Wed. ft. v. §Et!E, ENKHUIZEN. H school, door den Secretaris der schoolcommissie uitge bracht en besloot de voorzitter, ds. Bajema, deze samen komst met gebed en dankzegging, na eerst allen dank gezegd te hebben, die aan de oprichting hadden mede gewerkt en thans ook nog met hunne belangstelling blijk gaven. Een en ander^erd met gezang afgewisseld en hoogst voldaan keerde de verzamelde menigte huis waarts. Vrijdag werden de kinderen ruim onthaald, dat voor hen zooals te begrijpen is, een waar genot was en ge passeerde Maandag ving de school met een 78-tal leer lingen aan. Moge de Heere er Zijnen zegen over schenken tot heil der gemeente. Bevolking op 31 December 1885,1801 pers. In 1886 Geboren 43 in. 28 v. 84 m. 78 v. Overleden 28 m. 24 v. Vertrokken 21 34 49 ni, 58 v. Vermeerderd met 35 m. 20 v. totaal 55 pers. Bevolking der Gemeente op 31 Dec. 1886, 1856 pers. Zuid-Beierland, 25 Jan. 1887. Het aantal ingeschrevenen voor de Nat. Militie, lichting 1887, bedraagt 18, waarvan er 6 die, wegens broederdienst en éénige wettige zoon, vrijstel ling hebben, terwijl bet getal ingeschrevenen voor de lichting, van 1888 beloopt 17 met 4 vrijstellingen als genoemd. Volgens de opgemaakte lijst, art. 81 der onderwijswet, bevonden zich in deze Gemeente op den lsten dezer 289 kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren, waarvan er 36 niet voorkomen op de lijsten der schoolgaande kindeven door de drie onderwijzers opgemaakt. Boekaankondigio^. Een apostolisch woord voor de gemeente van Christus. Uitgesproken Zondag 12 December 1886, naar aan leiding van de afzetting der 75 ge schorste Kerkeraadsleden te Amster dam, door W. J. de Haas, Pred. bij de Chr. Geref. gemeente te Haar lemmermeer 0. z. (Tot steun van het Fonds der afgezette en uitgetreden Dienaars des Woords.) Amsterdam, J. A. Wormser, 1887. Prijs ƒ0.15. Met bijna algeheele instemming, en met veel stichting voor ons hart lazen wij deze in hare een voudigheid en hartelijkheid roerende rede. Dit stuk is nu geen pleidooi voor eigen standpunt of eigen kerkelijken kring, ofschoon deze er volstrekt niet in miskend worden. Maar alle aandacht wordt door Ds. d. H. naar het hoogere gericht. Hij toont we zenlijk, diep medegevoel te hebben met de ver drukking, die vele gereformeerde belijdersin dezedagen ondergaan; hij spreekt dan ook niet met opzettelijke verheffing van zijne kerk, maar richt zich, óok tot haar, vertnanenrt. O, als alle gereformeerden en chris telijke gereformeerden zoo spraken als deze schrijver hier doet, en dienovereenkomstig handeldenhoe spoedig zouden zij zichtbaar vereenigd zijn. Wij werden getroffen door de o. i. juiste opmer king (blz. 13), dat hetgeen de overheid van Neder land in 1834 deed, wel tienmaal afkeurenswaardiger was dan de bedrijven van de Alva's en Vargassen in de i6e eeuw, omdat in 1834 de vervolging van Protestantsche geloofsgenooten kwam. Maar de ver volging der Gereformeerde broederen acht schr. in zekeren zin nog laakbaarder dan die vóór vijftig jaren, omdat de Vossen en Hogerzeils zich den naam van ware, gereformeerde geloovigen toeeigenen. Veel kritiek willen wij hier niet bijvoegen. Toch wenschen wij den geachten schrijver er even aan te herinneren, dat de Amsterdamsche kerkeraad de door moderne adspirant-lidmaten ge vraagde bewijzen van goed zedelijk gedrag niet ge weigerd heeft wegens hun veronderstelde onzede lijkheid (in den burgerlijken zin van het woord), maar om het bekende onzedelijk gebruik, dat er van gemaakt zoude worden. Die attesten waren zooveel als entrée-biljetten, om door een zijdeur tot het H. Avondmaal te worden toegelaten. Dat II Tim. 4 16, wordt aangehaald op een wijze alof allendie den apostel Paulus in zijn eerste verantwoording verlieten, hypocrieten waren, zal zeker wel een vergissing zijn. Een derde opmerking, die wij ons veroorloven, betreft den vorm. Schr. gebruikt namelijk bij her haling de uitdrukking „dank zij enz.," als er eigenlijk niets te „danken", maar alleen wat te wijten valt. In een losse of irenische rede kan er dat best meê door, maar in een hoogst ernstig opstel ware dit „dank zij" beter omschreven door „wegens" of „tengevolge van". Ook is, meenen wij, het gebruik van termen als per se en ad rem op den kansel te ontraden. Moge deze leerrede velen ten zegen strekken en allerwege worden verspreid. De geringe prijs van ƒ0.15 vaIt schier binnen ieders bereik. Stad aan 't Haringvliet, van 26 Jan. 1 Febr. Overleden: Jacob Brooshoofd, 2 jz. van I. Brooshoofd en J. Born. Herkingen, van 17 31 Jan. GeborenLeendert Willem, z. van M. J. Peek- stok en K. KalleAdriana Lena, d. van L. van Dijk en L. Kalle. OverledenJacoba van der Sluijs, 67 j., wed. van Jacob Goemaat. Stellendam, van 15 29 Jan. Gehuwd: C. Koenraad, 55 j. en A. van Seters, 45 j. GeborenJohannes, z. van A. Kalje en A. Redert. Goedereedevan 15 29 Jan. Gehuwd: F. Jansen, 22 j. en J. A. L. Nagte- gaal, 22 j.; C. J. Yiskil, 30 j. en H. van der Wende, 22 j.; K. van den Houten, 23 j. en J. Hakkenbrak, 20 j. Geboren: Nelis, z van J. Tanis en E. van Splunder; Willem, z. van T Soeteman en J. Overbeeke; Hendrik, z. van D. Huijzer en P. J. Holstjjn. Overleden: Willem Soeteman, 1 dag. Kerkwerve, van 1 31 Jan. Geboreneen z. van J. Hoogenboom en A. Land man; een z. van C. Boot en J. Bij de Vaate; een z, van J. Boot en P. Tuinman; een d. van J. van Graafeiland en J. v. Strien; een z. van J. v. d. Bos en K. v. d. Hoek. Hoogvliet, van 1 31 Jan. Geboren: Maria, d. van Cornelis Struik en Maria Boer; Bastiaan, z. van Maartje Pors. Overleden: Plonia, 8 j., d. van Jacob van Kra lingen en Reintje van Dijk; Trijntje Adriana, 2 j., d. van Jacob Swaneveld en Niesje Koster; Adrianus, 1 j„ z. van Gommert v. d. Star en Geertrui Struik; Petronella, 8 m., d. vanJohan- nus Schalekamp en Dirkje Verschoor. Strijen, van 1 17 Januari. Geboren; Klaas, z. van T. van Es en M. van Ekelen; Lijdia, d. van A. Nooteboom en N. Zwin gelaar; Jannigje, d. van B. Andeweg en H. West dijk; Leendert, z. van L. Dorst en G.Maasdam; Maria, d. van L. de Jongste en E. QuartelAdria na Lijntje, d. van A. J. Kleinjan en J. Poot; Frans, z. van M. Vermaas en M. van Haren; Willem, z. van A. Roos en N. Besseling. Overleden: Stijntje Kruithof, 37 j., wed A. van de Nadort; Cornelis Vos, 1 m.; Jannetje Kleinjan, 73 j., wed. C. PietermanJaapje Maat, 22 m.; Arie van Etten, 71 j., echtgenoot van J. Blaak. Middelharnis, van 21 Jan. 1 Febr. Geboren: Titia Maria, d. v. J. J Slis enM L. de Graaff; Neeltje Cornelia, d. v. K. Groen en N G. Langbroek; Izak, z. v. B Dubbeld en J. v. d. NieuwendijkGilzia, d. v J Dubbeld en M. van Ploften; Arendje, d. v H Krijger en H. Schuurman; Aart, z. v. A Jongejan en G. Kalle; Willem, z. v. J. Taaie en T. JongejanFram, z. v. F. v. d. Weide en E. Huizer. Nieuwe-Tonge, van 24 Jan —7 Febr. Ondertrouwd: P. J. Stassen, 26 j. en E. Kool bergen, 21 j.; M. Vreeswijk, 33 j. en F. v. d. Broek, 29 j. Geboren: Abraham, z. van C Kabos en S J. v. EekBarbara, d. van L. Holster en J. Hanenberg. Overleden: LaurinaKuiper, 79 j., wed H. Dorts. BEROEPENNed. Herv. Kerk. Te Lekkerkerk dr. P. Jzn. Proost te Ooster- en Wester- Blokker; te Hensbroek ds. E. J. Homan te Eenigenburg; te Waarder ds. W. Ringnalda Gz. te Harmeiente 't Woud bij Delft ds. H. Wildeboer te Benthuizen; te Chaam ds. C. J. Montijn T.Jz te St. Philipsland; te Loon-op-Zand ds. M. J. Bouwman te Den Meernte Garderen (Is. C. P. N. Pikaar te Ouwersehie; te Nijkerk ds. IC. Fernhout te Tzum; te IColijnsplaats ds. J. G. Klomp te 's-Gravelandte Diemen ds. A. II. L. De Bel te Harlingen; te Tolen ds. II. Pop te Hagesteinbij de Chr. Geref gein. te Enschede ds. A. De Geus te Medein- blik; te ICoog a/d Zaan dr. P. Proost Jz te Ooster- en Wester-Blokker; te Wemelilinge ds. J H. Wensinck te Neerlangbroek; te ICwadijk ds. J. A. T. Sperna Weilandt te Dongen; te Willemsoord ds. J. J. A. Valeton te Dutten; te Wageningen ds. L. J. Van Apeldoorn te IJlst; te Vlaardingen ds. P. J. Roscam Abbing te Silvolde; te Waddnigsveen ds. H. J. Hulseher te Reeuwijk te Wierin- gerwaard (toezegg.) ds. Lauerman te Berkenwoude. BEDANKT: Ned. Herv. Kerk. Voor het beroep naar Haarloo en naar Lopik dooi den heer C. Hartwigsen, cand naar Valkenburg en naar Harlingen door ds. F. Fortuin te Barendrecht; naar IJselmuiden door ds. A. Lazonder te Oosterwolde; naar St. Anna Parochie door ds. Ten Hoor te Opper does; naar Everdingen door ds. M. M. De Lint Mz. te Ooltgensplaatnaar Ruinen door ds. H. J. Hnbber te Gieterveen; naar Elburg en naar Marken door dr. G. Van Goor J Lz. te Bunschoten; naar Dussen door den heer C. Hartwigsen, cand.; naar Purmerlatid door ds. Abbing te Wervershoof; naar Zuifen door ds. A. Voor hoeve te Katwijk; naar Wijngaarden en naar Aagtekerke door den heer C. Hartwigsen cand.; naar Ilaiderwijk door ds. C. Verhagen te Ee. Chr. Ger. Kerk. Te Enkhuizen ds. Donner te Genemuiden; te Mussel- kanaal ds. W. Pera te Scheemda. AANGENOMEN: Ned. Herv. Kerk. Het beroep naar Nieuwpoort door den heer C. Hart wigsen Jr., cand.; naar Oosterwolde door ds. II. De Boer in 't Meer; naar Vlachtwedde door ds. Wanrooij te Nieuwland. Wederom mogen wjj melding maken van een drietal Hervormde gemeenten, die vrij kwamen van het regle mentaire juk. De Kerkeraad van Zuidwolde (Prov. Groningen), verbrak de organisatie van 1816 onder leiding van Ds. J. Hulsebos. De gemeente aldaar telt 670 ïielen. Wetsii.geSauwerd (Prov. Groningen) schreed tot denzellden stap voort onder leiding van Ds. J. Teves Jzn. Die gemeente bevat 670 zielen. En ook te Oude-Wetering, alwaar Ds. O. L. F. van Schelven het Woord bedient en 799 leden in de Herv. gemeente zijn, werden de hiërarchische strikken gebroken. De Synodaie commissie van het Hervormd genootschap kwam den 2den dezer tot een buitengewone vergadering bijeen. Zij is samengesteld uit dezelfde leden als de laatstgehouden gewone najaarsvergadering. GRANEN. Rotterdam, 7 Februari. Buitenlandsche Granen vast. Tarwe per 2400 kilo: '125/126 If jar. Odessa Poolsche f 245. Rogge per 2100 kilo: 124 Nicolajef f 137. Boekweit per 2100 kilo: F.ansehe f 135. Mais per 100 kilo: Ainerik. Mixed f 6.25 a f 6.30, v.a.b. langs lichter; id. id. f 6.10 a f 6.15, v.a b. langs stoomb Odessa f 6.20 en v.a.b. vóór zolder f 6 30 Cinquantine f 6.65. Rotterdam, 7 Februari. Binneulandsche Granen. Tarwe. De aanvoer van Inlandsche Witte was heden vrij ruim, die tot onveranderde prijzen opruimde. Vlaam- sche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaasschede beste f 7.40 a f 7.60, soms daarboven, goede en mindere f 6.30 a f 7.30. Canada 6 a f 6.50. Op de wicht werd verkocht van 8 90 tot f 9.80 per 100 kilo naar qualiteit. Rogge. Door bepeikten toevoer bleef Inlandsche prijs houdend. De beste f 5.50 a f 5.70, mindere f 4.75 a f 5.40. Gerst. Tot vorige prijzen ging die vrij goed van de hand. Zeeuwsche, Flakkeeesche en Overmaassche Winter van f 3,80 tot 4.75, dito Zomer- 3 60 a f 4.60. Chevalier f 4.75 a f 5.75. Haver was als voren moeielijk te verkoopen. De beste 3 a 3.40; zware daarboven; mindere 2 A f 2 90. Paardenboonen weinig gezocht, 10 cents lager, van f 5.70 a 6.25. Duivenboonen van f 6.25 a 7. Bruineboonen goed prijshoudend. De beste f 10.50, f 11; mindere 9 50 a 10.25.' WlTTtBOONEN met geringe vraag, en aan benoodigden bij kleinigheden vorige prijzen te bedingen, van f 8.50 tot f 9.25. Blauwe Erwten met weinig begeerte en moeielijk tot genoteerde prijzen te verkoopen. De beste ƒ8, f 8.25; mindere f 7,50, f 7.90. Nietkokende f 6.25, f 6.75. Koolzaad te noteeren van f 8, f 8.60. Hennepzaad met weinig vertier van f 5.50, f 6.50. Kanariezaad met meer toevoer flauw als voren. Het beste f 9.25, f 9.50; minder f 7.50, f 9, en op de wicht naar qualiteit van f 12.25 tot f 12.80 per 100 kilo. Rotterdam, 7 Februari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 219 runderen, 27 vette en graskalveren, 2 nuchtere kalveien, 31 schapen of lammeren, 452 varkens, biggen en geiten. De prijzen waren als volgt: runderen 1ste qual. 65c., 2de qual. 60 c., 3de qual. 55 a c., kalveren lste qual. 90 c., 2de qual. 80 c., schapen lste qual 55 c., 2de qual. 50 c., alles per kilo; varkens lste qual. 23 a c., 2de qual. 21 a c., 3de qual. 20 e., licht soort 20 a c., per J kilo. Zeeuwsche eieren f 4.60 a f 4.80, Overmaassche dito f 5.a 510 de 100 stuks. Sehepkaas per 50 kilo 11 aAangevoerd 1 partijtje. Zoetemelksche kaas 21 a f 23 per 50 kilo. Aanvoer 2 partijtjes. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden ongeveer 5000 heet., prijs 1.60 per 50 kilo. Oude-Tonge, 4 Febr. Tarwe f 6 60 a f 7.40. Nieuwe dito f 0.a 0.Garst f 4.a f 4.60 per wicht f 0.de 100 K.G. Erwten f 6.75 a f 7. Kook dito f 8.a f 8.25. ICarweizaad f 0.a f 0.per 50 Kilo. Rogge f 5.20 a f 5.40. Koolzaad f 0.a f 0.Poters 1.35 a f 0.Aardappelen f 2 75 a f 2.90 Ajuin 1.80 kleine f 0 a f 0.—. Boter f 0.60. Eieren f 5.00. a 0.Nieuwe Gerst f 0.a f 0.Haver f 1.70 a f 3. ïerseke, 4 Febr. 1887. Aanbod tamelijk. N ets ver kocht. Plaatsgebrek noopt ons Effectennieuws ditmaal te bekorten en wel Staatsfondsen over het geheel iets beter, doch slappe handel. Amerik. oblig. flink prijshoudend mei veel vraag voor geldbelegging. Aangezien wij nog niet het toegezegde ver volgstuk ontvingen op het de vorige week ge plaatste schrijven van Prof. Dr. Ph. J. Hoede- maker, zien wij ons verplicht, daarbij nu reeds, eer onze lezers den inhoud grootendeels verge ten zijn, kortelijk aan te teekenen, wat wij er tegen in te brengen hebben: Ten eerste achten wij de belijdenis eener Kerk niet haar levens beginselveel meer baar levensvrucht. Ten tweede zijn de omstandigheden en maat regelen, die met de vermelding van den plicht der handhaving van de leer in art. XI, Alg. Reglement, gepaard gingen, te zeer tegen de belijdenis indruischende, dan dat men op dien grond met een vrij gemoed zoude kunnen zeg gen: zie, daar blijkt nu uit, dat men in 1816 bij de oude belijdenis wilde blijven. Het was een valsche vlag, waarmede men bet vijandelijk schip en de vijandelijke lading poogde te dekken. Ten derde, al was dit ook anders, dan komt het nog bij de beoordeeling van Kerken op haren wandel aan (zie art. 28 en 29 van de Ned. Geloofsbelijdenis). En ook Prof H. kan niet ontkennen, dat de Herv. Kerken, door onder het Synodale juk te blijven, voortdurend zondigden tegen God en feitelijk het gerefor meerde spoor verlieten. Meer zeggen wij hier voorshands niet van. Te minder, daar wij vernamen, dat Prof. H. eerlang n. a. van bovenbedoeld artikel in bro chure-vorm zal toegesproken worden. PS. Na het schrijven van het bovenstaande ontvingen wij het beloofde vervolgstuk van Prof. H., hetwelk wegens tijd en plaatsgebrek moet blijven liggen tot de volgende week. te verkoopen, hetzij publiek of onderhands, zorg dan, dat uwe advertentie in deze Courant komt te staan, die in geheel de Zuid-Hollandsche en Zeeuw sche eilanden, (nu reeds in 196 gemeenten) vele lezers telt. Hebt ge iets publiek te verkoopen, zegt dan uwen Notaris of Deurwaarder, dat zij niet verzuimen uwe verkooping ook in de Maas- en Scheldebode te publiceerende kosten zijn te gering tegenover de vele voordeelen, die een bekendmaking in dit blad voor u kan afwerpendan dat ge zoo iets zoudt nalaten. viert zijn ZILVEREN FEEST. Het tweede Nommer van den 26sten jaargang is vei zonden. Dit van ouds beroemde tijdschrift kost slechts eene gulden twintig cents voor den geheeleu Jaargang van 400 bladz. Voor buiten 24 centen meer, wegens frankeeren. De inteekening staat open bij alle boekhandelaren en bij den Uitgever C. SCHOOK, Torenstraat, te Gorinchem. ALLE SOORTEN VAN Hageiloorn voor heggen 75 c.M. a 1 M. lg. per 100 1.00. Ligustrums voor heggen 75 c M. A 1 M. lg. per '100 2.50. Codlinkerswietli appelstruikenpyramied- vorm, zeer vruchtdragend soort, 1 M. 1,50 lg. per stuk 0.30. Aardbezieplanteu, die nog dezen zomer de volle pluk geven, in de fijnste en beste soorten, per 100 3. Amerik., Italiaansche, Wilgenpooten en verder al wat tot het vak behoort. Prijscouranten op aanvrage verkrijgbaar, bij Boomkweeker te NIEUWENH00RN, Internationaal AgentschapCommissie- en Uitvoerhandel. Alle commissiën, uitgaande van particulieren ot handelshuizen in Europa of Amerikaworden mef spoed uitgevoerd. Opdrachten voor den invoer van alle soorten van goederen worden aangenomen. Kantoor" voor invorderingen en patenten. Drogerijhandel. Agentschap van advertentiën, bestemd voor Ame- rikaansche en Europeesche bladen, welke in alle talen uitgegeven worden. Ook worden abonnementen op die bladen bezorgd. Informatie-kantoor van den handel in de Veree- nigde Staten en in Europa. Openbaar notaris. Adressen-Bureau. Correspondent van Nieuwsbladen. Dit agentschap heeft betrekkingen met manufac- turiers van alle landen van Europa en Amerika. Verzekerings-kantoor. Bank- en Wisselhuis. Magazijn van buitenlandsche postzegels. Men wenscht Hollandsche en West-Indische postzegels tegen andere te verruilen. Zoodra de postzegels ontvangen zijn, wordt er gezorgd voor de verzending der in ruil bestelde. Drukkerij en boekhandel. Drukwerken in elke taal worden uitgevoerd. Een der agenten, in de Vereenigde Staten, van Maas- en Scheldebode. Men wordt verzocht een postwissel te sturen voor het antwoord op elke bestelling. Bestellingen moeten vergezeld zijn van een depót van 3.00 of Fr. 7.00 Cassa. Correspondentie in de Engelscbe, Duitsche, Fran- sche, Hollandsche en Spaansche taal. onder Souimelsrïijkzelf gewonnen teelt voor een gulden de kilo. Bij 5 of 10 kilo aanmerkelijk minder. De NIEUWSTE STALEN voorhanden van alle uit de FABRIEKEN van Lange Nieuwstraat, te SCHIEDAM. van G-ORÏNOUBM. Dit uitnemend kindervoedsel, Chemisch en Mi croscopisch onderzocht, wordt zeer aanbevolen door 1I.H. Doctoren bij onvoldoende moedermelk of tot wering van bet zoo lastige zuur. Attesten aanwezig van herstellingen van koperzuur. f&epêts gevraagd. Steeds voorhanden ruime keuze van boven genoemde Orgels, in alle Prijzen en Modellen, met een, twee klavieren en pedaal voor Huis-, School- en Kerkgebruik, van af ©O. 15©.19©. 335.en hooger. Catalogus en Prijscourant op aanvraag franco. Yttor 3,85 levert de ondergeteekende 1 onde en 1 jonge EDAMMBE K4AS. Bij partijen mindere prijzen. a ft ■3 li?

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 3