Ph. HEfNSBERGER. Advertentiën. Burgerlijk Begrafenisfonds. AMERIKA. Heeren- en Kinderkleeding. S. LODDER, Hoekaankondig ing, Burgerlijke §iand, Kerknieuws. Marktberichten. GRANEN. ©esterbeurs. BEURS VAK AMSTERDAM. Correspondentie. De Notaris VAN SCHOUWEN, 5. Een Koetshuis en Stal Tuingrond of Dïjkerf Opgericht 18 September 1836. Overjiakkee en Goedereede. K. H. OFFICIER, Middelharnis. GEVESTIGD 18 5 0 151 Franklin Street 89 Delancey Street MW-IORMU. S. A. Goedereede. Postpakketten werden er verzonden 516 en ontvangen 2007 stuks. In de Rijkspostspaarbank werd ingebracht 6387.70 en uitbetaald 3140.47. Benoemd tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, de heer A. Geluk, van Poortvliet, met 4 van de 6 stemmen. St. Maartensdijk. Bij de verkiezing van een Notabele, ter vervulling eener vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. Tholenaar, bij de Ned. Herv. gemeente alhier, op Woens dag j.l. plaats gehad, werden ingeleverd 182 stembriefjes, waarvan 4 van onwaarde. Niemand de volstrekte meerderheid hebbende bekomen, moet herstemming plaats hebben tus- schen de heeren J. W. van Gorsel Mz., die 70 en Ohr. Hoek Mz., die 41 stemmen verkreeg. Bruinisse, 17 Jan. In de opgave van de loop der bevolking dezer Gemeente over 1886, is in de pen gebleven, dat er 17 huwelijken hebben plaats gehad en 1 echtscheiding. Het aantal ingeschrevenen voor de lichting der Nationale Militie voor 1887 bedraagt 11. Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg in deze Gemeente in de Openbare School op 1 Jan 341. Het aantal schooltijden in 't geheel 160 952. Hiervan werden verzuimd wegens veld arbeid en overigen arbeid 21217. Het getal leerlingen op de Bijzondere School bedroeg op 1 Jan. 107. Zieriltzee, 18 Jan. Heden middag had alhier een treurig ongeval plaats. M. B., wagenmakers knecht te Haamstede, rijdende van daar naar Zierikzee, had het ongeluk met zijn hoofd tegen den rand eener heul te rijden, waardoor hij een hoogst belangrijke wond ontving, en men voor eene kwetsing der hersenen vreest. Zaainslag, 6 Jan. Tusschen 8 en 9 are is op een openbaar voetpad, loopende door den akker van den landbouwer E. Dekker, nabij het gehucht „Reuzenhoek" eene publieke aanranding geschied. Zekere W. A. van Ham werd, terwijl hij zich op vermeld voetpad bevond, onverwachts aangevallen door twee hem onbekende personen, die zich schuil hielden achter een boom en hunne aangezichten door eene zwarte kleurstof geheel onkenbaar gemaakt hadden. Terwijl zij, onder bedreiging van zijn leven, van hem 5 gulden benevens zijn horloge met ketting eischten, greep een der aanvallers hem bij de borst, waarop Van Ham, wien het niet aan tegenwoordigheid van geest ontbrak, zijn mes trok, en zijn belager daarmede zoodanig aan de rechterhand wondde, dat deze hem on- middelijk losliet, waarna beiden in allerijl het hazenpad kozen. Beide personen spraken in een hoog Vlaamsch dialect. Scherpenisse. Heden werd als predikant naar deze Gemeente beroepen, de Weleerw. Heer Ds. C. Bouthoorn, te Sprang. Yerseke, 23 Jan. Tot heden zijn 516 gevallen van mazelen aangegeven, waarvan 114 hersteld zjjnhet aantal lijders bedraagt dus 402. Zes zijn aan de ziekte overleden. Terneuzen. Bij de terechtzitting van Maandag 10 Januari is de heer Mr. C. Baert de la Faille als ambtenaar van het openbaar Ministerie bij de kantongerechten Terneuzen en Hulst geïn stalleerd. Met genoegen kunnen wij melden, dat van de 648 mazelenlijders reeds 639 hersteld zijn. Er blijven dus nog 9 zieken. Voorzeker mogen wij zeggen dat deze ziekte, hoewel van geen kwaden aard, toch zeer groot van omvang was, spoedig, zelfs zeer spoedig geweken is. Op de scholen en in de straten is het het meest merk baar. Voor een paar maanden waren de scholen ontvolkt, de straten bevolkt; thans is het ge lukkig omgekeerd en, op enkele uitzonderingen na, evenais vroeger, d. w. z. vol op school, leeg op straat (ten minste schoolkinderen). Jaarboekje van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium voor 1887. Amsterdam, Höveker Zoon. Prijs 0.20. Reeds eerder hadden wij dit jaarboekje moeten aanbevelen. Het werd onwillekeurig een paar weken verzuimd. Dit boekje ziet er zeer netjes uit; het telt ruim 100 blz. en bevat, behalve hetgeen men gewoonlijk in een kalender vindt, (week- en jaarmarkten, mededeelingen over het postwezen, enz.,) een opgaaf van alle afdeelingen van Patrimonium, met vermelding van het aantal leden, en de namen en woonplaatsen der bestuursleden; voorts een uitvoerig verslag van de zesde algemeene jaarvergadering van het Verbond, en ten besluite een paar gedichten. Het erbond heeft thans 52 afdeelingen met bijna zesduizend leden. Het onlangs opgerichte eigen blad heeft al 2000 lezers. Nieuwe-Tonge, van 3—24 Jan. GeborenDaniël, z. van C. van Alphen en A. Zaaijer; Johanna Jacoba, d. van J. v, d. Velde en W. Prince. Overleden: Lambrecht Volaart, 7 m.M. van Balen, 6 m.; Hendrik Gebuijs, 82 j., wedr. M. Dubbelt; Johannis v. d Broek, 31 j., te St. Kruis. Herkingen, van 3—17 Jan. Geboren: Johanna Hendrika, d. van C. van Leeuwen en J. H. van Gooi; Jannetje, d. van L. van Putten en A. Verhage. Overleden: Josina Saarloos, 8 m. Stellendam, van 1 15 Jan. Ondertrouwd: C. Koenraad, 45 j. en A. van Seters, 45 j. Geboren: Leendert, z. van A. Janzen en N. van Lenten; Jan Pieter, z van C. Visser en J. Human; Krijna, d. van B. de Gast en G. Wen- tink; Maarten Jacob, z. van B. de Gast en G. Wentink. Overleden: L. van den Nieuwendijk, 4 j. Goedereede, van 1 15 Jan. Ondertrouwd: C J. Viskil (van Middelharnis) 29 j. en H. v. d. Wende, 22 j.; F. Jansen, 22 j. en J. A. L. Nagtegaal, 22 j.; K. v. d. Houten, 22 j. en J. Hakkenbrak, 20 j. Scherpenisse, van 1 15 Jan. Ondertrouwd: A. Bijnachte, 24 j. en C. Suur- land, 22 j J. Bolier, Fz. 24 j. (van Poortvliet) en C. van de Velde, 25 j Bevallen: M.Muller—Jansens, z.A. D. Deur- loo—Koster, z.P. Poldermans Geluk, d.J. Geuze—Duijnhouwer, z. Overleden: Elizabeth van der Male, 70jwed. van Johannes Tigchemlevenl. aangegeven, we gens ontijdige geboorte, een kind van A. Larooij en A. Hartog. Zuidland, van 1—20 Jan. Geboren: Arendje Jannetje, d. van G. van den Boogaard en M. Troost; Marcelis, z. van P Huis man en M. Spuidijk; Maartje, d. van M. van den Hooven en G. Poldervaart; Antje, d. van L. P. Levie en B. Wessels; Jacob Dirk, z. vanA. Ver- heij en S. Hordijk; Willempje. d. van C van Buren en K. van Rozenbergh; Cornelis, z. van D. Bevaart en P. Schrijver. OverledenHendrik Ruigendijk, 65 jongehuwd; een levenl. aang. kind van het manl. geslacht van A. Verheij en S. Hordijk. BEROEPENNed. Herv. Kerk. Te Scherpenisse ds. C. Bouthoorn te Sprang; te Ilar- lingen en te Valkenburg ds. Fortuin te Barendreeht; te Everdingen ds. M. M. De Lint Mz. te Ooltgensplaat; te IJzendoorn en Noordeloos de heer C. Hartwigsen, cand.; te Heukelum ds. J. A. Barbas te Akkooi; te Jisp ds. J. C. A.bbing te Wervershoofdte Elburg (tweede maal) ds. G. Van Goor te Bunschoten; te Renkum ds J. W. H. Kalkman te Monster; te Putten ds. J, W. H. Kalkman te Monster; te Overlangbroek en te Drunen de heer C. Hartwigsen, cand.; te Garsthuizen ds C. J. Montijn te St Philipslandte Westmaas en te Heteren ds. C. P, N. Pikaar te Ouwerschie; te Boyl ds. R. E. Wieringa te Lellens c. a.; te Goudriaan de heer C. Hartwigsen, cand. te Zieriksee ds. J. A. Prins te Dokkuin. BEDANKT: Ned. PIerv. Kerk. Voor het beroep naar Oosterhesselen door ds. Jonge- neel te Heerlen naar St. Maarten door ds. A. M. A. Reijnders te Uitgeest; naar Obergum door ds. Boers te Loppersum; naar Schoondijke doords. A M. Verikerte Brouwershaven; naar Koudum door ds. Wagenaar te Heeg; naar Nieuwvliet door ds. P. Van der Meuten te Brielseh-Nieuwland c. a.naar Aalsmeer door ds. Van den Bergen te Kortegene; naar Chaam c. a. door ds. N. De Jonge te Brussel; naar Wilp door ds. N. E. Van Laer Dinkgreve te Hollum; naar Stitswerd doords. N. E. Van Laer Dinkgreve te Hollum c. a.; naar Britsum door ds. F. H. Germs te Akkerwoude; naar de Chr. Ger. gemeente te Waddingsveen door ds. F. M. Ten Hoor te Opperdoes, c. a. AANGENOMEN: Ned. Herv. Kerk. Het beroep naar Veldhoven door ds. J. II. Dinckgreve te Denekamp; naar Aartswoud door ds. A. M. A. Reijn ders te Uitgeest; naar Oosterwolue door ds. H De Boer, rustend pred. in 't Meer bij Heerenveennaar Groot- Schermer door ds. J. S. King te Hekelingennaar Zuid- Zijpe door ds. H. G. Kist te Oosthuizen; naar de Chr. Ger gein. te Hattem door ds W. De Haas te Haarlem mermeer; naar Blaarten door ds. J. H. Dinckgreve te Denekamp. Het was, gelijk men gemakkelijk begrijpt, niet wel doenlijk om reeds in het No. van 13 dezer een geregeld verslag te geven van het behandelde op het Gereformeerd Kerkelijk Congres. Ook was het bij de verschijning van dat No. nog niet geëindigd Daarom zochten wij slechts met een enkel woord den totalen indruk van de eerste samenkomsten weer te geven. En nu hadden wij wel de volgende week breedvoeriger mededeelingen kunnen doen, maar na de overzichten, die de Standaard toen reeds geleverd had, achtten wij dit minder noodig of verkieslijk. Hierbij komt, dat de meeste belangrijke voor drachten, die op het Congres gehouden zijn, eerlang in druk verschijnen. De redenen van Dr. A. Kuyper, Ds. P. van Son, Ds. C. A. Renier en Dr. F. L. Rutgers, gehouden ter opening van de dagelijksche zittingen, zullen deel uitmaken van de serie leerredenen „Uit de diepte", welke meer en meer overal in ons land ver spreid wordt. De referaten ter toelichting van de reso- lutiën, betreffende de afwerping van het Synodale juk, zagen reeds terstond het licht. De verhandeling over de doleerende kerk van Rotterdam door Dr. W. Geesink geleverd, zal bij den heer J. H. Dunk te Rotterdam van de pers komen terwijl verder al datgene wat in de sectie-vergaderingen werd vastgesteld en voor openbaar making geschikt is, eerlang in boekvorm zal verschijnen. Alleen voegen wij dus hier nog de mededeeling aan toe, dat het Congres tot de laatste uren toe een zeer gezegenden loop had. Er was algemeene opgewektheid, aaneensluiting, broederzin, ordelievendheid. Schier alle gewichtige quaestiën, zoo op geestelijk als stoflelijk gebied, die met het optreden van doleerende kerken dadelijk samenhangen, werden van wege het Bureau ter tafel gebracht, en door de voorzitters in de zake lijke sectiën nader verklaard, Ook bleef er, na mede deeling der preadviezen van het Bureau ruimte voor het doen van vragen of het maken van opmerkingen. Op historisch-gereformeerden grondslag zijn nu de lijnen prachtig gotiokken. Het komt er nu maar op aan, dat er ook naar dit plan gearbeid worde. Daartoe geve God de Heere genadiglijk Zijnen onmisbaren zegen. Want, zal het werk der reformatie in ruimen kring doorgaan, dan dient er vóór de dagen van het Synodaal Convent, hetwelk tegen 28 Juni e. k. te Rotterdam zal saamgeroepen worden, nog heel wat in de plaatse lijke gemeenten te gebeuren. In de Standaard van 22 dezer kwam het volgend ingezonden stuk voor: Mijnheer de Redacteur! Door den ondergeteekende is het volgenden inquisitoriaal schrijven ontvangen Nijmegen19 Jan. 1887. Aan den WelEerw. Heer F. P. L. C. van Lingen, Emeritus predikant te Zetten. Het classicaal bestuur van Nijmegen heeft bij deze de eer u beleefdelijk te verzoeken de beide volgende vragen vóór Maandag 24 dezer aan het adres van den Scriba te beantwoorden. 1°. Is het waar dat gij het Gereformeerd Congres, de vorige week te Amsterdam gehouden, hebt bijgewoond? Zoo ja. 1) Dit opstel zal nl. opgenomen worden als laatste hoofdstuk in Dr. Geesink's werk: „Calviniiten in Holland," dat spoedig uitkomt. 2°. Is het waar, dat gij als voorwaarde van toelating eene verklaring hebt afgelegd, dat gij het plichtmatig acht het Synodaal verband te verbreken? Het Classikaal bestuur voornoemd, w. g. H. C. Ribbius, Praeses. J. C. Moulijn, Scriba. Aangezien door mij voldoende, door woord en daad getoond is het synodaal juk te hebben afgeworpen, en ik geen classikaal bestuur van Nijmegen erken, meen ik op dit schrijven niet te moeten, ook zelfs niet te mogen antwoorden. F. P. L. C. van Lingen. Ook de kerkeraden der Hervormde gemeenten te Klundert en te Hijlaard hebben het juk der Synodale organisatie afgeworpen, aan dekerkenoide van Dordrecht 1619 weder kracht en geldigheid verleend, en hiervan kennis gegeven aan Z M. den Koning. Te Sprang is er beweging buiten den Kerkeraad onder een aantal lidmaten, die zich in vereeniging met na burige gemeenten aan de Synodale hiërarchie schijnen te willen ontrekken. Met eenige zekerheid kan de Hoop melden, dat er zoo spo dig mogelijk een derde lokaal geopend zal wor den voor de godsdienstoefening der Ned. Gereformeerde Kerk te Rotterdam. Door de commissie uit het Class. Bestuur van Dockum, gemachtigd om te Kollum te „doen wat des Kerkeraads is", is een circulaire uitgevaardigd en bezorgd aan diegenen, die vroeger op de lijst van stemgerechtigde manslidmaten stonden, maar van wie men veimoedt, dat zij mede het Synodale juk hebben afgeworpen. Daarin worden zij aangemaand, om, willen ze alsnog op de lijst van stemgerechtigden hun namen vermeld zien, hiervan ten spoedigste te doen blijken; wie in gebreke blijft, zulks te doen, wordt door de Commissie aange merkt als niet meer te behooren tot de Ned. Herv. Kerk. Ook wordt gemeld, dat de Kerkvoogden te Kollum het kerkgebouw aldaar hebben gesloten, zoodat Ds. Kasteel nu in een hulpgebouw het Woord moet bedienen. Uit Klundert wordt nog nader bericht, dat de kiegbe- voegden aldaar, die krachtens een pas gemaakt huis houdelijk reglement werden opgeroepen om door stemming aan te wijzen, aan wiens zijde zich de meerderheid der gemeente schaarde, met 256 tegen 3 stemmen, en dus met verpletterende meerderheid voor Ds. van Veelo en tegen het schorsend classicaal bestuur hebben gekozen. Dit bestuur kan er dus weinig uitrichten. Rotterdam, 24 Januari. Buitenlandsche Granen. Stemming vast. Tarwe. Per 2400 kilo: 125/26 "s jar. OdessaPoolsche 240. Rogge. Per 2100 kilo: 118/19 U Odessa 132, ƒ135, 124 IR Nicopol 137, 138. Mais. Per 100 kilo: Amerik. Mixed 6.35, f 6.50; Odessa 6, 6.20; Cinquantine 6.60. Rotterdam, 24 Januari. Binnenlandsche Granen. Ofschoon van de naastbij gelegene plaatsen wel iets meer was aangevoerd, was het toch zeer onbeduidend, dat tot vorige prijzen koopers vond. Bij aanhoudend dooi-weder, kan aanstaande week een goeden toevoer verwacht worden. Botterdam, 24 Januari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 181 runderen, 27 vette en graskalveren, nuchtere kalveien, 18 schapen of lammeren, 382 varkens, biggen en geiten. De prijzen waren als volgt: runderen 1ste qual. 65c., '2de qual. 60 c„ 3de qual. 55 a c., kalveren 1ste qoal. 90 c., 2de qual. 80 c., schapen 1ste qual 50 c., 2de qual. 45 c„ alles per kilo; varkens 1ste qual. 23 a 22 c, 2de qual. 20 a 21 c., 3de qual. 19 c., licht soort 17 a c., per kilo. Zoetemelksche kaas 23 A 25 per 50 kilo. Aanvoer 3 partijtjes. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden niet noemenswaard. Oude-Tonge, 21 Jan. Tarwe 7.a 7.50. Nieuwe dito f 0.a 0.Garst f 4.a 4.60. per wicht 7.30 de 100 K.G. Erwten 8.a 8.25. Mindere dito 6.80 a 7.Ivarweizaad 0.a 0.per 50 Kilo. Rogge 5.10 a 5.30. Koolzaad 0.a 0.Jammen 0.a 0.Aardappelen 0.a 0 Ajuin 0.kleine ƒ0 a 0. Boter 0.60. Eieren 5.00. a 5.50. Nieuwe Gerst 0.a 0.Haver 1.70 a 3.Poteis 0.a 0.Bruine boonen 0.a 0. ïerseke, 21 Jan. 1887 Er was zeer weinig aanbod. Openbaar verkocht zijn 15000 nieuwe aangeslagen pan nen voor 7.25. 5000 oude pannen voor 8,50. 15000 idem voor 9.25; alles per duizend. 75 99 64 65 98 77 92 53 61 62 14 71 38 95 89 81 koers van Staatsleeningen. 26 Jan. Nederl. Cert. N. W. S. 2^°/0 74% dito 3|°/0 99% Oostenrijk. Papier 5°/0 62 Zilver. 5°/0 63 Rusland 775% 97'/a 804°/0 76 Hongarije 18814 °/0 92 Portugal 53/844°/0 52'/, Spanje perp. schuld. 460 Turkije geprev5°/0 63% geconv 14 Egypte oblig. 1876. 4°/0 71 Venezuëla 18814°/0 38 Financieele Ondern. Ned. Afr. H. V. aand. 95 Ind.Landb.Maatsch. Obl. 5°/0 89 Hong. Ternes BegaEhal. 5% 81 Spoorwegleeningen. Holl. IJz. Spoorw. aand. 149 149 Oblig. 4% 103 103 Rhijn Spoorw. aand85 85 Oblig. 3T>/0 97i/, 97 Italië. Zuid Itl. Oblig. 3°/0 60 60 Rusland Gr. Spw. Aand. 5°/0 119 119 Baltische 3°/0 60 60 Ch. Azow. 5°/, 97 97 Zuid West 5°i0 57 58 Amer. Chesap Ohio Spw. 5% 1 03 103 Florida Transit 6°/0 79 79 do. B. 5°/e 43 42 Miss K. Texas 7°/# 109 109 N.York Pens. Ohio 61093/* 109% South. Pacific6°/0 110 110 Louis Nashville. G°/0 112 112 Grand Trunck. 5°/0 87 87 St. Louis Cairo (mobile) 4°/0 Buffalo Phiad. shares 21 21 Chesap Ohio B.6°/0 78 77 Francisco sha'-es 64 65 koers van 18 - 23 Jan. Laagste. Hoogste. 75'/, 99% 65 66'/, 99 78 92 54 61% 62% 14 71 38'/, 95 90 81 149 103 85 98 60 119 60 "98 58 103 79'/, 44 110 110 110 113 21 78 66 Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt eenig Nieuws, BurgerlStanden, Ingezonden Stukken etc. achterwege te laten. to doodoreode. zal op DINSDAGEN 8 en 15 FEBRU ARI a. s., 's namiddags één ure, in het Loge ment van BROOSHOOFD te Dirksland, vei en en verkoopen 1. Eene wel ondeihoudene JIKUK EAHUI%iAb:E met SCHUUR en ERF, te DIRKSLAND, aan de Voorstraat. 2. Een onverdeelde deel in een Paarden stal aldaar. 3-4. Een aangenaam gelegen, goed onderhouden IIEËItKA IB l IWASii E met BLOEM- en MOESTUIN, te MELIS SANT, aan de Dorpsstraat. met ERF aldaar. (3-10. VIJF IIUIEA met het Erfpachtsrecht aan den grond, te MELISSANT, aan den Molendijk. 11-12. Drie Woningen met TUIN, Eeuwkant en Watering, te MELISSANT, aan den Halsdijk. 13-16. Vier Woningen en §clinur met ERF en TUIN, genaamd „Stelle," te MELISSANT, aan den Maanezeeschendijk. 17-22. Zes perceelen aldaar. 23. Een onverdeeld j Aandeel in de MEE- STOOF „De vier Gebroedersc. a. te MELIS SANT, aan den Noorddijk. De perceelen zijn breeder omschreven bij billet- ten, welke met nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Heer JOHs. BOSSCHIETER te Melissant en ten kantore van genoemden Notaris. AFDEELING Door ondergeteekende, Hoofd-Agent van boven genoemde Maatschappij, is gedurende 1886, aan de Erven van 155 overledenen in dit Eiland uit gekeerd 3568. Voortdurend bestaat gelegenheid tot het inschrij ven van nieuwe leden, zonder eenige kosten. Internationaal AgentschapCommissie- en Uitvoerhandel. Alle commissiën, uitgaande van particulieren ot handelshuizen in Europa of Amerika, worden mef spoed uitgevoerd. Opdrachten voer den invoer van alle soorten van goederen worden aangenomen. Kantoor voor invorderingen en patenten. Drogerij handel. - Agentschap van advertentiën, bestemd voor Ame- rikaansche en Europeesche bladen, welke in alle talen uitgegeven worden. Ook worden abonnementen op die bladen bezorgd. Informatie-kantoor van den handel in de Veree- nigde Staten en in Europa. Openbaar notaris. Adressen-Bureau. Correspondent van Nieuwsbladen. Dit agentschap heeft betrekkingen met manufac- turiers van alle landeu van Europa en Amerika. Vcrzekerings-kantoor. Bank- en Wisselhuis. Magazijn van buitenlandsche postzegels. Men wenscht Hollandsche en West-Indische postzegels tegen andere te verruilen. Zoodra de postzegels ontvangen zijn, wordt er gezorgd voor de verzending der in ruil bestelde. Drukkerij en boekhandel. Drukwerken in elke taal worden uitgevoerd. Een der agenten, in de Vereenigde Staten, van Maas- en Scheldebode. Men wordt verzocht een postwissel te sturen voor het antwoord op elke bestelling. Bestellingen moeten vergezeld zijn van een depót van 3.00 of Fr. 7.00 Cassa. Correspondentie in de Engelsche, Duitsche, Fran- sche, Hollandsche en Spaansche taal. De NIEUWSTE STALEN voorhanden van alle Overal voor nette orders te ontbieden.

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 3