De Volkeren der aarde. JSfniieitlaiiiL Gemengd JKieuws. Uit de Pers. Plaatselijk Hieiiws. Eiland Tholen. De bevolking van dit eiland bedroeg op 31 Dec. 1885 14408 pers, n 1. 7250 m. en 7158 v. lijkst ervaren. Maar des te meer dankstof hebben daarom Gods kinderen, dat zij in onder scheiding van zoovelen door God getroost, geleid en gesteund en naar de plaats des on- vergankelijken geluks heengevoerd wordeu. Een eeuwigheid zal niet te lang zijn om God voor die genade te loven en te prijzen. M. G. Het is niet gemakkelijk, indien al doenlijk, op het oogenblik in korte trekken een juist beeld te geven van den toestand in Europa. In het Westen als in het Oosten klaart de hemel nog steeds niet geheel op. De staatkundige barometer rijst en daalt, als om alle zekerheid te benemen en dit wekt voortdurend onrust. Van Duitsche zijde is er in de laatste dagen op gewezen, hoe naar Frankrijk uit Duitschland zeer veel hout wordt vervoerd, dat dienen moet om barakken er van op te slaan voor de aan de grenzen te huisvesten troepen. Even eens gaat zeer veel picriczuur, waarvan het meliniet, een nieuwe, zeer sterke ontploffingsstof wordt bereid, naar Frankrijk. Daartegenover wordt beweerd, dat wil Frankrijk troepen legeren aan zijn dunbevolkte oostergrens, het barakken noodig heeft, en Duitschland ook vele troepen bij die grens heeft staan. De Engelsche bladen wenschen dan, ook dat Frankrijk zijn vredesgezindheid bewijze door het maken van geweren, het gereedmaken van ontplofgranaten, en verdere krijgstoerustingen te staken. Het feit, dat aan de grens thans reeds van weers zijden zoovele troepen liggen of zullen komen, is in elk geval niet bemoedigendevenmin, dat ook Italië troepen aan de Noord- en West grens op voet van oorlog brengt. In het begin dezer week werd Europa plot seling opgeschrikt door een mededeeling van Daily News, als ware de oorlog tusschen Duitsch land op het punt van uit te breken. Gelukkig werd het aanstonds van alle zijden weersproken, doch de onrust, die het wekte, toont hoe on zeker de toestand is. Over de Bulgaarsche geschiedenis, wier afloop op zoo ontzaggelijk veel invloed moet oefenen, wordt thans druk onderhandeld tusschen Bul garije, Turkije, Oostenrijk en Rusland. Dit laatste rijk eischt, dat de regenten aftreden, en deze zijn hiertoe bereid,'als er een gewenscht kandidaat voor den troon wordt aangewezen, d, w. z. niet den prins van Mingrelië. Nu is daarop kans, en zoodoende ook op een beslech ting van het vraagstuk. De afgezanten hebben thans hun rondreis door Europa volbracht, en gaan op dringend verlangen der Porte ten slotte naar Konstantinopel. Rusland heeft voor gesteld, dat dan tevens de gezanten der Mogend heden aldaar over Bulgarije's toestand zullen beraden, en alle mogendheden hebben in dit voorstel toegestemd. Moge dan ten slotte de vredige beslechting gevonden worden! Nog altijd echter is de toestand onbetrouwbaar, en hier vooral geldt het-: „Roep geen „hei!" voor ge over de brug zijt." In Duitschland is, nu de legerwet is verworpen en de Rijksdag ontbonden, de verkiezingsstrijd be gonnen. De anti-revolutionairen, conservatieven en nat.-liberalen zullen gezamenlijk optreden in zoover als de leusvoor of tegen de wet, den doorslag zal geven. Hoe ver echter ook daar te lande de haat tegen het beslist chris telijke wordt gedreven, blijkt daaruit, dat de hofprediker Stöcker, bekend als vriend der arbeiders, zich te Berlijn geen kandidaat kan stellen, wijl de nat.-liberalen hem niet steunen. Hij zal nu pogen te Siegen te slagen, zonder hen. Het Iersche vraagstuk blijft mede nog altijd in staat van wijzen, slechts is er meer uit zicht op saamgaan der radicalen en liberalen te dezen opzichte, ja de eerste hopen zelfs op een schikking, die alle partijen bevredigt. In de natuur schijnt het ruwe weer eenig- zins geweken. Doch in de atmosfeer der vol keren is het nog winter, en blaast de ijzige wind nog met kracht. De Heere wende ook dit al ten goede H. Na aanvankelijke weigering, heeft Z. M. de Koning thans aan den heer Mr. W. L. A. Gericke, op diens herhaalde aanvrage, eervol ontslag verleend als Minister van Marine, en als zoodanig in zijne plaats benoemd den heer F. C. Tromp te 's Gravenhage, oud-wethouder van Amsterdam en oud-zeeofficier. Arbeids-Enquête. Niets meer trekt zeker de aandacht in onze dagen dan het rapport, dat door de Enquête commissie over de reeds geëindigde getuigen- verhooren werd openbaar gemaakt. Toch schijnt men voprzichtig te moeten zijn met de beoordeeling der antwoorden, door de opgeroepen getuigen gegeven. De gegeven in lichtingen klinken vaak ongelooflijk. Hoe ver schrikkelijk, b. v. is het te lezen, dat fabrieks meisjes soms 24, ja soms 36 uren achtereen moeten arbeiden, met slechts een enkel oogen blik van rust daartusschen. Of van jongens even boven de twaalf jaar oud, die van 's morgens 5 uur tot 's avonds 10 uur altijd maar door, jaren achtereen aan de blaasbalg in een sme derij trekken. Een der gegeven antwoorden van de getuigen heeft reeds tot tegenspraak geleid, namelijk dat het loon van een in het werk overleden man, die om 2£ uur was gestorven, slechts tot drie uur was uitbetaald. Overigens schijnt het bij die verhooren nogal huishoudelijk toe te gaan en wordt door den voorzitter, den heer Verniers van der Loeff, blijkbaar al het mogelijke gedaan om de men- schen aan het praten te krijgen. De commissie heeft, het le deel van haren arbeid iu 't licht gezonden. Het is 263 folio pagina's groot, bevattende 5097 vragen en antwoorden, van de Amsterdamsche getuigen (415 Januari). Het verslag der commissie van Rapporteurs in zake de kiestabel, door de Regeering inge diend, is verschenen. Alle Rappoiteurs waren liberalen. Het is niet te betwisten, zegt de Standaard, na zeer vertrouwbare inlichting ont vangen te hebben, dat de meerderheid der Tweede Kamer zich tegen het privilegie der groote steden heeft uitgesproken, hoewel dit door de Rapporteurs verzwegen is. Nu, het is te hopen, dat de nieuwe kiestabel niet wordt aangenomen. Daardoor zoude aan het libera lisme op onbillijke wijze eene meerderheid in de Kamer verzekerd zijn van 14 a 16 stemmen In de zittingen der Eerste Kamer, de vorige week gehouden, zijn zeer opmerkelijke woorden gesproken over art. 194 der Grondwet. De heeren Frausen van de Putte en Pijnappel drongen er bij de Regeering ernstig op aan, dat zij toch blijk van toenadering en tegemoet koming aan de bezwaren van een groot deel onzer natie zoude geven. Eerstgenoemde scheen dit hoofdzakelijk uit politieke berekening te willen, maar de heer Pijnappel vatte de zaak grondiger op. Hij erkende de groote gebreken van het openbaar onderwijs, wees op het on mogelijke van absolute neutraliteit en achtte beperking van Staatsbemoeiing noodzakelijk. Door een honderdtal kiezers op het eiland Flakkee is het volgende adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden De ondergeteekenden, allen kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Geueraal en inwoners der gemeenten Ooltgensplaat, Den Bommel en Stad aan t Haringvliethebben met leedwezen gezien, dat in het wetsontwerp tot verandering in de additioneele artikelen der Grondwet een tabel voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal voorkomt, waarbij wordt bepaald, dat bovengenoemde gemeenten worden afgenomen van het district Zierikzee en gevoegd bij het district Brielle. Hebben de ondergeteekenden toch met het overige gedeelte van het district Zierikzee geheel dezelfde belangen en veelvuldige punten van aanraking, met het district Brielle is dit geenszins het geval en feitelijk zullen, zoo de voorgestelde tabel wordt aangenomen, de ondergeteekenden van hun kiesrecht zijn verstoken, omdat de communicatie van het oostelijk gedeelte van het eiland Overflakkee met Voorne en Putten zoo lastig en tijdroovend is, dat overleg en samenwerking met de kiezers in het overige gedeelte van het district Brielle bijna onmoge lijk is. De reden waarom door de Regeering wordt voorgesteld de gemeenten Ooltgensplaat, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet van het district Zierikzee af te nemen schijnt te zijn, dat genoemd district anders meer inwoners zou krijgen dan 43360, het getal, dat door de Re geering als norma schijnt te zijn aangenomen voor enkelvoudige districten. Te meer wekt dit voorstel de bevreemding van de ondergeteekenden, omdat in bovenge noemde tabel ook worden voorgesteld de dis tricten Arnhem, Haarlem en 's Gravenhage met respectievelijk 46233, 46730 en 46232 inwoners per afgevaardigde; districten gevormd door groote gemeenten, wier bevolking zeer sterk toeneemt, (die van 's Gravenhage in twee jaar tijds met 7297 inwoners) terwijl de bevolking van het district Zierikzee tengevolge van den hoogst ongunstigen en gedrukten toestand van den landbouw in den laatsten tijd zeer langzaam toeneemt, terwijl sommige gemeenten in dat district zelfs haar zielental zagen verminderen. Om al deze redenen wenden de ondergetee kenden zich met den meest verschuldigden eer bied tot Uwe Hooge Vergadering met het drin gend verzoek, dat in de tabel, voorkomende in het wetsontwerp tot verandering in de additio neele artikelen van de Grondwet, zoodanige wijziging worde gebracht, dat de gemeenten Ooltgensplaat, Den Bommel en Stad aan 't Ha ringvliet, niet worden gevoegd bij het district Brielle, waarmede zij geen de minste belangen gemeen hebben, maar gelaten bij het district Zierikzee, waartoe zij reeds sedert 35 jaren heb ben behoord en waarmeê zij in alle opzichten dezelfde belangen en veelvuldige punten van aanraking hebben. 't Welk doende, Ooltgensplaat, Den Bommel, s Stad aan 't Haringvliet, I Volgen de handteekeningen van 100 kiezers voor Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal God ter eere deze beweging althans te Amster dam een meer spontaan karakter, meer eenvoud (het kenmerk van het ware) en ook meer zwakke zijden zou moeten toonen, maar nu was men gereed en tot de tanden gewapend en dat verklaart veel". „Zoolang men niet breekt met het Ned. Herv. Kerkgenootschap en niet uittreedt uit hetgeen op grond van Gods Woord niet als eene kerk van Christus mag worden beschouwd, is het standpunt niet zuiver, zegt deze inzender. Liefst nemen wij niet veel notitie van onge- teekende stukken; maar ditmaal maken wij eene uitzondering, omdat deze H. gevoelens vertolkte, die bij nog maar al te veel chr. geref. broederen aanwezig zijn. Uit dit ingezonden stukje blijkt ook op nieuw, dat het volkomen waar is, wat Dr. Kurjper in de Heraut van 23 Jan. jl. schreef, nl. dat vele chr. gereformeerden „op den kerkelijken toestand een ander oog hebben dan de doleerenden". Of hoe zoude het anders mogelijk zijn, om broederen, die zoo fier en geresolveerd optraden als thans de leden van den Arnsterdaraschen kerkeraad, nog te beschuldigen van „halfslach tigheid", „onzuiverheid", onridderlijkheid, enz. Maar dit komt daar vandaan, dat velen te zeer bevangen zijn door de gedachte, dat zij een zuivere kerk tegenover een onzuivere moeten bouwen, met een algeheele scheiding tusschen die twee. Wij meenen ons de zaak eenigszins anders te moeten voorstellen. Niet een kerk tegenover een andere kerk, waar de kerk tegen over de wereldmacht moet gebouwd en Zierbouwd, gereformeerd worden Niet de scheiding als zoodanig mag ons ideaal zijnzij moet zelfs nimmer worden gezocht. Alleen moet in Gods Kerke onvoorwaardelijk Zijn hoog gebod worden gehoorzaamd. Heeft dit scheuring ten gevolge, raken wij daardoor verwijderd van andere men- schen die vroeger ook als leden der kerk werden aangezien, of het thans nog worden, dan hebben wij dit aaD God over te laten. Niet de uitkomst, maar de wandel, het gedrag, de leiding, de keuze der middelen ligt voor onze rekening. De Amsterdamsche Kerkeraad heeft met de Synodale hiërarchie gebroken, hij heeft het juk der zonde afgeworpen, de door Gods Woord veroordeelde reglementen buiten dienst gesteld. Is die stap soms niet beslissend genoeg? Wij zouden toch meenen van wel. Dat men overigens een deur open wil houden tot binnenlatiug van altijd meer doleerende broeders en zusters, dit is hun toch niet euvel te duiden, maar is zelfs hun plicht. Ook is het open houden van zulk eene deur volstrekt geen bewijs, dat de kerke raad „niet brak met het Herv. Genootschap' gelijk H. beweert. Hij vrage dit maar eens aan deHH. Koch en Overman, Voorzitter en Scriba van de „Synode", of aan Ds. Hogerzeil, of aan Dr. Vos. De breuke is inderdaad volkomen; evenwel niet zonder gelegenheid te laten tot gemeenschap met de personen, die, ofschoon volgens hun belijdenis in het Verbond der genade begrepen zijnde, nogtans in valsche banden verstrikt liggen De doleerenden zijn nu geheel afgescheiden van de valsche organi satie, maar nooit van de Kerk. Dat mogen of kunnen zij niet. Een inzender in de Bazuin, zekere II., durft het standpunt van de doleerende broederen te Amsterdam „halfslachtig" noemen, omdat zij zich niet terstond aansloten bij de Christelijke Gereformeerde kerk. Hij vindt die houding niet „koninklijk". Ook zegt hij, dat „om te jubelen Dinsdagnacht is te Wormerveer een poging tot diefstal gedaan door S. M. Nadat hij zich door het inslaan van eenige ruiten den toegang tot de woning eener alleenwonende dame ver schaft had, werd hij op het oogenblik dat hij de woning wilde binnendringen op heeterdaad door de politie betrapt. Hij is reeds naar Haar lem overgebracht. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 Februari, 's namiddags te 2 uren. Te Neerbosch in de Weesinrichting waar sedert eenigen tijd de mazelen in vrij hevigen graad hebben geheerscht, is thans de ziekte als geweken te beschouwen. Meer dan 200 geval len zijn daar voorgekomen, waarvan 15 met doodelijken afloop. Dinsdagmorgen heeft te Leiden een onge veer vijf-jarig meisje in een onbewaakt oogenblik uit een ketel kokende koffie gedronken, waardoor het kind inwendig zulke brandwonden kreeg, dat het hoewel geneeskundige hulp spoedig werd ingeroepen -- eenige uren daarna overleed. Een oud boertje uit Zeelst in Noord- Brabant begaf zich de vorige week naar Woensel, om eene hem ten deel gevallen erfenis ten be drage van 1800 in ontvangst te nemen. Zijne blijdschap was zóo groot, dat onder het voor zichtig natellen van zijn schat eene beroerte in weinige oogenblikken een einde maakte aan zijn leven. De mazelen zijn epidemisch verklaard in de gemeenten Heinkenszand, Borselen, Gouderak en Giesendam, terwijl zij opgehouden hebben epidemisch te heerschen in de gemeenten Mid delburg, Ter Neuzen, Kolijnsplaat en Hellevoet- sluis. Door de bemanning van den Terschellinger loodskotter No. 6 werd Dinsdag in de Terschel linger buitengronden in onbeschadigden toestand drijvende aangetroffen de door de bemanning verlaten Belgische kotter Marie Irmathuis behoorende te Ostende. Dit vaartuig was waar schijnlijk eerst gestrand geweest, en, na verlaten te zijn, vlot geworden. Donderdag werd het door de bergers te Nieuwediep aangebracht. De bemanning moet, naar wij vernemen, te IJmuUen geland zijn. Op de tramlijn Bolsward Sneek heeft Woensdag 19 Jan. een ernstig ongeluk plaats gehad. Een tram van Sneek kwam namelijk in botsing met een van Bolsward, waarbij de eene machinist zijn beide beenen en de andere een arm heeft gebroken. De Justitie te Dordrecht heeft te Klaaswaal een onderzoek ingesteld ten huize van den Heer J. A. M„ gemeente-secretaris en kassier aldaar, wegens epn belangrijk tekort, hetwelk in de kas ontdekt moet zijn. M. is gevankelijk naar Dordrecht overgebracht. De landbouwer J. W. W„ te V mebrugge bij Hardenberg, is Woensdagnacht zeer plotse ling aan bloedvergiftiging overleden. Voor een paar dagen kreeg hij een zwerenden duim, doch iu den nacht van Woensdag zwollen eensklaps de hand en de arm zoodanig op, dat hij na enkele uren een lijk was. Sonimelsdijk, 22 Jan. Het aantal kinderen boven de zes en beneden twaalf jaren, die op 1 Jan. de Openbare Lagere School alhier be zochten, bedroeg 149 jongens en 170 meisjes, totaal 219 leerlingen. Door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is het tijdstip, waarop de herijk voor maten en gewichten zal plaats hebben, voor deze Gemeente voor 1887 bepaald op des na middags 6 Juli en den 7 Juli a.s. De loting voor de Nationale Militie voor het jaar 1887 zal voor deze Gemeente geschie den te Dirksland, op Dinsdag 1 Maart, des voormiddags ten 10J ure. Goedereede Ook in deze Gemeente werd in de afgeloopen week door een paar ingezetenen de belangstellenden uitgenoodigd, eene vergadering bij te wonen, ten einde van gedachten te wis selen omtrent het vieren van den 7(H'3n ver jaardag van Z. M. onzen Koning. Op die ver gadering werd eene commissie benoemd voor inzameling van gelden en wijders besloten op dien dag aan onze behoeftige medeburgers eene buitengewone uitdeeling van levensmiddelen en brandstof te verstrekken en de schoolgaande kinderen feestelijk te onthalen. Stellendam. Gedurende het afgeloopen jaar zijn alhier 34 vaccinatien verricht en wel 1 be neden het jaar, 4 van 1 3, 28 van 36 en 1 van 6—12 jaren. In deze Gemeente heeft zich een geval van febris typhoedea voorgedaan. Nieuwe Tonge. Bevolking op 31 Dec. 1885 709 M. 774 V. totaal 1564. Vermeerdering in 1886 door Geboorte 32 M. 19 V. totaal 51 Gevestigd 42 52 94 74 M. 71 V. totaal 145 Vermindering door Overlijden 17 M. 8 V. totaal 25 Vertrokken 52 64 116 69 M. 72 V. totaal 141 Bevolking op 31 Dec. 1886 795 M. 773 V. totaal 1568. 18 Huwelijken werden voltrokken. Zaterdag avond om 10 uur werd onzen Geneesheer, F. Hers, op zijn verjaardag eene sere nade gebracht door ons muziekgezelschap Apollo, daarna gingen zij naar binnen, waar zij werden onthaalt. Alhier is een vereeniging opgericht van HH. Landbouwers tot ouderlingen aankoop van kunstmeststoffen en zaaigranen. In 1886 zijn in de gemeenten op dit eiland ge boren 280 j. en 250 m. samen 530, en overleden 136 m. en 138 v. samen 274. Ingekomen 511 en vertrokken 669 pers. De bevolking onderging alzoo eene vermeerdering van 100 pers. en be droeg ultimo December 1886 14508 inw., n.l. 7310 m. en 7198 v. Twee gemeenten verminderden in bevolking, t. w. Poortvliet met 49 en Scherpenisse met 11 inwoners. De vermeerdering was het grootst te Tolen met 86 en het kleinst te St. Maar tensdijk met 2. In evenredigheid tot de bevolking was het cijfer der geboorten het hoogst te Tolen en het laagst te Stavenisse, hoewel laatstgenoemde ge noemde gemeente met de overigen niet veel verschilt. De sterfteverhouding was het gunstigst te St. Maartensdijk en Tolen en het ongunstigst te Scherpenisse. Het getal geboorten overtrof dat van 1885 met 8 en dat der sterfte met 3. Het trouwlustigst was men te Stavenisse, terwijl men in Scherpenisse en Poortvliet op dit punt de toekomst zeker donkerder inzag, omdat daar naar evenredigheid het kleinste ge tal huwelijken gesloten werd. St. Aunaland. Iu het afgeloopen jaar zijn op het hulpkantoor alhier ontvangen: 10469 brieven, 2942 briefkaarten, 26551 drukwerken, 1409 dienstbrieven en 85 monsters, 191 aan- geteekende brieven, waarvan 79 met aangegeven waarde tot een bedrag van 48318.33|. Uit betaald 229 postwissels, waarvan de totale som beliep 2820.21, terwijl 302 postquitantien werden behandeld. Verzonden 10152 brieven, 2418 drukwerken, 1160 dienstbrieven, 2571 briefkaarten, 46 mon sters, 242 aangeteekende brieven, waaronder 87 met aangegeven waarde tot een bedrag van f 30044 94. Gestort 950 postwissels ten bedrage van 21827.45.

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 2