Advertesiliën. Koekaankosudigliig. Gereformeerd Kerkelijk Congres. Doleerende kerken. Rede bij de overdracht van het Rectoraat, 21 De cember 1886, gehouden door D. K. Wielenga, Leeraar aan de Theol. School te Kampen. JBiargniijke SSaisci. Kerknieuws. Marktberichten. Cfcesterbeiars. BEURS VAK AMSTERDAM. Correspondentie M. VAK BER VLIET Z3BK, Sirltslastf. St. Annaland. Donderdag 13 dezer hield de afd. St. Annaland der Schippersvereniging Schuttevaer alhier hare elfde algemeene jaar vergadering. De Voorzitter, de heer L. Theunisse, opende de Vergadering, heette de leden welkom en sprak zijn leedwezen uit over de geringe opkomst, die echter aan verschillende omstandigheden moest worden toegeschreven. Bij de voorlezing der Notulen werd een over zicht gegeven van de verschillende werkzaam heden van het bestuur der afdeeling en van het Hoofdbestuur. De heer L. Theunisse deed verder voorlezen de beschikking van Gedep. Staten op het adres tot verbetering der losplaats aan het laagwater- steiger te Cortgene. lie heer Abr. Theunisse opperde eenige be zwaren omtrent het doorvaren der Dordtsche brug, zooals dit thans geregeld is, en hoopte, dat hierin verbetering zal gebracht worden. Het Bestuur der afdeeling zal op de gewenschte verbetering aandringen. Verderwerd voorlezinggedaanvaneen schrijven van den heer J. van den Berge te Viane, omtrent de betonning en bebakening van de Kil tot de Oosterschelde. Op voorstel van den Eere-Voorzitter den heer A. J. Bierens werd besloten, alvorens bij hoogere autoriteiten aanzoek tot voorziening hierin te doen, den Baken meester met het voorstel van den heer Van den Berge bekend te maken. Door den heer M. C. Verstrate van Stavenisse werd voorgesteld, te trachten verplaatsing te krijgen van het licht van Ooltgensplaat naar het Dintelsche Sas, daar het te Ooltgensplaat weinig nut heeft, en bij Dintel veel, omdat men, als men van Willemstad komt en men is einde Volkerak, dan gemakkelijker van Dintel naar Galathea sluis kon varen. Door den heer J. W. Slager van St. Anna land werd nog ter sprake gebracht het ontwerp- reglement ter voorkoming van aanvaring op de rivieren enz. in Nederland, dat tot vele besprekin gen aanleiding gaf. Op voorstel van den heer J. Polderman Jr. van St. Annaland, werd be sloten dit ontwerp-reglement op een nader te bepalen Vergadering te bespreken. De Vergadering werd daarna op de gebruike lijke wijze gesloten. In den loop van 1886 zijn in deze Ge meente geboren 92, n.l. 48 j. en 44 m. Over leden 23 v. en 24 m samen 47. Met der woon hebben zich gevestigd 26 m. en 20 v., samen 46, terwijl deze Gemeente verlaten hebben 36 m. en 34 v., samen 70. Huwelijken werden er 16 voltrokken. Op 31 December 1886 bedroeg de bevolking 2329 pers., n.l. 1148 m. en 1181 v. en is in dit jaar alzoo met 21 pers. vooruit gegaan, n.l. 15 m. en 6 v. Ook in deze Gemeente heeft zich één geval van mazelen voorgedaan bij een meisje van circa 5 jaar. Tot heden heeft deze ziekte zich gelukkig tot dat geval bepaald. Het is zeer te hopen, dat zij zich niet moge uitbreiden. Onder kinderen moeten zich nog al gevallen voordoen van zoogenaamde water- of wind pokken. St. Maartensdijk. Zondag, den 9 Jan. 11., geraakte door schrik een paard van den land bouwer M. P. Groenewege op hol, en kwam met kar en berijders terecht in eene vrij diepe sloot. Met een paar schrammen aan het gezicht en pijnlijk gevoel aan sommige liehaamsdeelen, averij aan rijtuig enz. kwam men vrij. Als een zeldzaamheid mag men beschouwen, dat van het rijtuig, waarvan boomen en kap totaal verbrijzeld waren, al de ruiten ongeschon den waren. Alhier is opgericht eene plaatselijke ver- eeniging tot ouderlingen aankoop van kunst meststoffen en zaaigranen. Woensdag jl. werd alhier gehouden de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel hebbers der Fairbank, en daarin met algemeene stemmen goedgekeurd de rekening over het afgeloopen dienstjaar. Als ontvangen werd verantwoord 347.65, als uitgegeven 117.65, zoodat het goed slot bleek te bedragen 230. Van ieder aandeel a 9.58 werd in kas ge houden 3 08 tot formeering van een reserve fonds, ingevolge art. 4 der statuten, en mits dien uitgekeerd 6.50 per aandeel of 1/24. Het juk der tweede hiërarchie. Drie referaten, op den llden Januari 1887 in „Frascati" voorgedragen door Dr. F. L. RutgersJhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman en Dr. A. Kuyper. Uitgegeven te Amsterdam bij J. A. Wormser, 1887. Prijs 0.60. Als drie van de kundig ste professoren uit ons land zich opmaken om te zamen een boekje van drie vellen druks te schrijven over zaken, die met het gereformeerde kerkrecht in verband staanwelks inhoud bovendien be stemd is om bij een plechtige gelegenheid, on der zeer aangrijpende omstandigheden te wor den voorgedragendan zal niemand het ons euvel duiden, wanneer onze verwachting ta melijk hoog gespannen is. Evenwel durven wij gerust verzekeren, dat deze drie referaten aan de stoutste verwachting zullen beantwoorden. Op de helderste wijze zetten zij uiteen hoe diep bedervend het karakter der Synodale hiërarchie is, hoe zij nogtans kon opkomen, en eindelijk, hoe zij moet tegengestaan en verdreven worden. Wie nauwkeurig weten willen, welke de grie ven der gereformeerden zijn, en wat zij in de Kerk beoogen, vinden hier een afdoend bescheid. Alle verdere aanbeveling van ,dit belangrijk geschrift zal dan ook wel overbodig zijn. Waarom ik geen deel neem aan het Kerkelijk Congres, door Dr. Ph. J. Hoedemaker. Uitgegeven bij J. A. Wormser te Amsterdam, 1887. Prijs 0,20. Eerlijk gezegd, begrijpen wij Dr. Hoedemaker niet recht. Gelijk in elk geschrift van zijne hand, vinden wij ook in deze pennevrucht be hartigenswaardige wenken, maar met de strek king er van kunnen wij ons vooreerst nog niet vereenigen. Er worden in deze brochure dingen voorge dragen, die o. i. bepaald niet te verdedigen zijn. Zoo b.v. dat de Synodale, reglementaire orga nisatie van 1816 „niet samenhangt met het levensbeginsel der kerken en dat deze kerken onafhankelijk van die organisatie eene geeste lijke eenheid vormen." Van deze stelling zouden wij waarlijk het bewijs wel eens willen hooren Dat een verkeerde organisatie niet bij machte is om een door Gods Geest gewerkte, geeste lijke, inwendige eenheid te verbreken, is onder alle gereformeerden buiten quaestie, omdat zij gelooven in het onwederstandelijke en onbe- rouwelijke der genadewerken Gods. Daar gaat de discussie dus niet over. Maar het is de vraag, of de organisatie van 1816 niet dwong tot een valsche vermenging van belijders met ongeloovigen, en of daardoor niet alle geeste lijke kracht gebroken en alle kerkogenbaring belemmerd wordt. Dit zal Prof. H. toch moeie- lijk kunnen ontkennen. En hoe hij dan vol kan houden, dat zulk een kerkverdeelende en kerkontbindende organisatie, „niet samenhangt" met het levensbeginsel der kerken, verklaren wij niet te vatten. Ons dunkt, in dit opzicht geldt voor eene kerk hetzelfde als voor den enkelen geloovige. Geen heilige kan vervallen van de genade Gods. Doch daarom hangt zijn levenswandel toch wel samen met zijn levensbeginsel. Eerbiedig verzoeken wij dan ook Prof. Hoe demaker nadere toelichting. Hetzelfde verzoek doen we aangaande een ander punt. Hij wil n.l. het volk des Heeren niet uit het Herv. Kerkgenootschap geleid hebben, voor en aleer „het proces heeft door gewerkt" (t. w. „het weer opbloeien van bet schijnbaar verstorven leven"). Wij vragen nu: wie zal dan den tijd bepalen, wanneer het proces zijn werking gedaan heeft Is die tijdsbepaling niet veel te subjectief en te alge meen? Ons dunkt, op die wijze komt het wel nooit tot bevrijding van 's Heeren volk, wijl er altijd wel een groot deel van de Herv. Kerk onvatbaar zal blijken voor alle kerkherstel. Wie stelt dan de grens vast? Wij meenen echter, dat niet de toestand der kerk, maar het gebod Gods objectief in Zijn Woord neergelegd, alleen richtsnoer voor onze handelingen moet zijn. Nu spreekt Prof. H. wel van „principiëele verwerping van de organisatie van 1816", waar toe hij wel wil medewerken, maar wij zien niet in, hoe iemand onder een valsche kerkorde leven kan, die hij principieel verwerpt, zonder zich tevens voor God verplicht te rekenen tot daad werkelijke verwerping. Woord en daad dienen elkaar toch te dekken. Of waar veroorlooft de H. Schrift anders bestrijding van het verkeerde, met woorden alleenl En hoe zoude het nu in de meeste gemeenten mogelijk zijn, tot die actieve verwerping te ge raken, zonder tevens tot botsing en scheuring te komen Waarlijk, er is nadere opheldering van dit geschrift noodig. Uitgegeven bij A. Gezelle Meer burg te Heusden, 1887. Prijs ƒ0.50. Deze belangrijke historische beschouwing bevelen wij zeer ter lezing aan. Er wordt in betoogd, dat de „doleerende kerken," die in onzen tijd opkomen, een geheel ander karakter dragen dan die van de 17e eeuw, omdat destijds breuke met de plaatselijke organisatie bestaan baar was met aanhouding van het kerkverband terwijl dat verband thans gelijk met de orga nisatie vervalt. Wellicht komen wij op deze oratie spoedig terug. Thans merken wij alleen nog op, dat het te vreezen staat, dat men op Prof. Wie- lenga's bedenking, die zeker door vele histo riekenners gedeeld wordt, weinig acht zal slaan. Niet de kenners der historie, maar het volk maakt ten slotte de taal. De uitdrukking „doleerende kerk" zal nu een ruimere en ge wijzigde beteekenis erlangen. Zij zal thans vooral dienst doen als tegenstelling van „afge scheiden." Wij voor ons achten die tegenstel ling even verkeerd als die van „seperatie" en „reformatie," welke men in onze dagen ook zoo vaak hoort gebruiken. Maar doe er eens wat aanDe onderscheidene namen voor hen, die principiëel hetzelfde willen, zal blijven, zoolang de personen gescheiden blijven. En Prof. W. zal toestemmen, voor hereeniging is het thans de tijd nog niet. Eerst als wij I zoover zijn, zal de term „doleerende" kerken wellicht vervallen. Niettemin betreuren wij met Prof. W. dat men, ter onderscheiding, geen andere naam koos, die juister het streven van de gerefor meerden onzer dagen te kennen geeft. Waardeering verdient ook de milde geest waarin Prof. W. schreef. Bij erkenning van gebreken in eigen kerk, toont hij eerbied te hebben voor den strijd der thans vervolgde broederen. Ook brengt hij zijn bezwaren op zachten, broederlijken toon in. Mocht dit goede voorbeeld onder de chr. geref. en ook onder de „doleerende" broederen algemeen navolging vinden. Zulks zoude veel bijdragen tot voorbereiding der zoo gewenschte hereeni ging van de „zonen van hetzelfde huis." Stad aan 't Haringvliet, van 1 11 Jan. Geboren: Arend Gerrit, z. van L. Erkelens. Overleden: J. J. v. Leeuwen, v. Duivenbode, 71 j.; Arend Gerret, 2 d. Den Bommel, van 29 Dec. 11 Jan Ondertrouwd: C. v. d. Swaluw, 25 j. en II A. de Wit, 31 j. GeborenJohanna Pieternella, d. v. C. de Koning en J. M. Krebecks. OverledenPieter Bakelaar, 63 j., echtgenoot van Adriaantje de Graaff. Middelbar nis, van 3 12 Jan. Getrouwd: J. Blok, 22 j. en G. van der Velde, 25 j. Geboren: Maatje, d. v. J. van Wezel en L. Aupperlee; Maria, d v. M. de Bloeme en E. C. Koster; Jan Hendrik, z. v. H. J. Brinkman en L. Keemink; Herman, z. v. P. Ruitenberg en N. Verschoor; Pieter, z. v. A. v. d. Velde en A. Koert; Cornelia, d v. C. van Wezel. Overleden: Jakob v d. Hoek, 9 maanden. Ouddorp, van 13—31 Dec. Geboren: Arjaantje, d. v. Paulus Ruit en Ar- I jaantjeNui; Neeltje, d. v. Thijs de Jong en Lijntje van de Polder; Krijn, z v. Pieter Grinwis en Leentje den Ouden; Wouter, z. van George Moer- kerke en Pietertje Tanis; Abraham, z. van Jacob van Loon en Maartje Voogd. Gehuwd: Pieter de Ruiter en Jannetje Schad- delee. Bruinisse, van 12—25 Dec. GeborenWillem, z. van Willem Schraver en Klara van den OudenHendrik en Marinus Bar- thel, zoons van Johannes vau Zuidland en Janna Westerweel. GehuwdJan Bossers, 24 j. en Helena Okkerse, 25 j. Overleden: Marina Hoek, 8i j., wed. 0. van Vessem; Jan Bolijn, 21 j. Kerkiverve, van 12—22 Dec. Geboren: een z. van Stoffel van den Houten en Elizabeth Landman; eene d. van Leendert Matthijssen en Maria Kooman; een z. van Adria- nus Straaijer en Willemina van Strien. Ridderkerk, van 7 13 Jan. OndertrouwdJ. van Kosten, wed. T. Donker, 72 j. en S. van der Leeden, wed. van C. Zonne veld Pi.ek, 59 j.; A. W. de Klerck, wedn. van A. J. van Delden, 55 j(van Hoornaar) en H. M. J. Schut, wed. van A. J. van Delden, 57 j (van Utrecht Bevallen: A. van Vugt—Kranendonk, d.K. J. van Zwol Huizer, d.E. Gerritse, z.J. van de Wal-Verhagen, z.; N. Ooms—Rijsdijk, z. Overleden: H. Hooijmeijer, 7 w.P. Leenfaart, wed. van J. Huizer, 51 j. en 11 m.P. Otto, 15 m. 's Gravendeel, van 1 15 Jan. Geboren: Jacob, z. van T. Boudewijns en A. Dekkër; Lodewijk, z. van J. de Geus Az. en B. Naaktgeboren; Pieter Jan, z. van II. A. Visser en A. de Heer; Jan, z. van H. van Rees en J. Bezemer: Janna, d. van A. van den Berg en C. Seip Adriana, d. van L. Boslevenl. aangegev. kind van J. Kranendonk en T- Barendrecht; Aart, z. van D. Verzijl en M. van Bruggen; Cornelis, z. van P. Verschoor en T. de PenningAbraham, z. van C Dekker en E. van ReesAnna, d. van J. Naaktgeboren en J. Mol. Overleden: P. Tilak, 80 j., man vanP.Noord zij; S. in 't Veld, 4 j.K. Sint Nicolaas, 25 j. 0. Reedijk, 5 j.; Lijntje de Best, 28 j., vrouw van B. Aardooin; J. D. Mol, 8 m.; J. Arbacht, 6 m. BEROEPEN: Ned. Herv. Kerk. Naar Veldhoren c. a. ds. J. H. Dinekgreve te Denekamp; te Itoog aan de Zaan ds. Prins te Dokkkum; te Ruinen ds. R. J. Huber te Gieterveente Kolijnsplaat ds. C. Bouthoorn te Sprong; te Oostwoud ds. C. De Hol H.Rz. te Benningbroek; te Ommeland ers wijk ds. M. C. J. Wanrooij te Nieuwland; te Nieuwpoort de heer C. Hartwigse, cand.; te IJsselmuiden ds. F. A. Lazonder te Oosterwolde; tot godsdienstonderwijzer te Giezendam c. a. de heer Dobber te Hazerswoude; te Ommelanderwijk en te Vlachtwedde ds. Wanrooij te Nieuwlandte Haarloo te Lopik en te Hoornaar de heer C. Hartwigsen, cand.; te Aartswoud ds. A. M. A. Reynders te Uitgeest; te Wilp ds. N. E. Van Laer Dinkgreve te Hollumte Boven-Smilde ds. N. Jolles te Noordwijkerhout; te Zutfen ds. A. Voor hoeve te Katwijk aan Zee. Chr. Ger. Kerk. Te Blija ds. Bouma te Driesum. BEDANKT: Ned. Herv. Kerk. Voor het beroep naar Harderwijk door dr. J. G. Klomp te 's-Graveland; naar Lemmer door ds." Sikkel te Hijlaard; naar De Leek door ds. S. H. Begeman te Hemelum; naar Jaarsveld door ds. C. IJnzonides te Waspiknaar Hedel door ds. F. Fortuin te Barendrecht c. a.; naar Goënga c. a. door ds. IJ. Bootsma te Lun- teren; naar Wemeldingen en naar 's Heer-Hendrikskin deren door ds. C. IJnzonides te Waspiknaar Oostkapelle door ds. J. H. Feringa te Bunnik; naar Rotterdam door ds. Hoekstra te Utrecht; naar Oosterhesselen door ds. J. Jongeneel te Heerlennaar Nijega door ds. J. Van der Veen te Rossum c. a.naar Stolwijk door ds. A. M. A. Reynders te Uitgeest; naar Lichtenvoorde door ds. Begeman te Hemelum c. a.naar Warns door ds. J. G. Bruining te Workum; naar Zoetermeer door ds. L. J. Van Apeldoorn te Ijlst; naar 's Heer-Hendriks kinderen c. a. door ds. C. IJnzonides te Waspik. AANGENOMENNed. Herv. Kerk. Het beroep naar Wadenooijen door ds. P. Van der Meulen te Brielsch-Nieuwlandnaar Emmen door den heer Popta, cand.naar Bourtange door ds. N. E. Van Laer Dinekgreve te Ballumnaar Lienden door dr. A. Van der Flier te Harlingen; naar Hardenberg door dr. C. C. C. Schot Cz te Tolen; naar Dodewaard door ds. J. H. Feringa te Bunnik. GRANEN. Rotterdam, 17 Januari. Buitenlundsche Granen. Tengevolge der gesloten scheepvaart was de omzet on beduidend, de stemming is evenwel zeer vast Tarwe. Per 2400 kilo: 130/31 <ffi Donau f 230. Haver. Per 100 kilo: 75/76 Libau f 6.40. Mais, Per 100 kilo Amerik. Mixed f 6.50; Cinquantine f 6.60. Rotterdam, 17 Januari. Binnenlandsche granen. Bij vaste stemming was de markt, door het besloten water, van geen beteekenis. Rotterdam, 17 Januari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 195 runderen, 7 vette en graskalveren, 5 nuchtere kalveien, 255 schapen of lammeren, 450 varkens, biggen en geiten. De prijzen waren als volgt: runderen 1ste qual. 70 c., 2de qual. 65 c., 3de qual. 60 a c., kalveren lste qual. 100 c., 2de qual. 90 c., schapen lste qual 60 c., 2de qual. 50 e., alles per kilovarkens lste qua). 22j c., 2de qual. 21 c„ 3de qual. 20 c,, licht soort 19 a 20 c„ per kilo. Zoetemelksche kaas f 21per 50 kilo. Aanvoer 1 partijtje. Uien heden zonder aanvoer. Oude-Tonge, 14 Jan. Tarwe 6 80 a 7.35. Nieuwe dito 0.a 0.Garst f 4.a f 4.60. Erwten f 8.a f 8.25. Mindere dito f 6.75 a f 7.Karweizaad f 0.a f 0.per 50 Kilo. Rogge f 5.10 a f 5.30. Koolzaad f 0.a f 0.Jammen f 0.a f 0.Aardappelen f 0 a f 0 Ajuin f 0.kleine f 0 a f 0.Boter f 0.55. Eieren 5.50. a 6Nieuwe Gerst f 0.a f 0.Haver f 1.70 a f 3.Potess f 0.— a f 0.Bruine hoonen f 0.a f 0. Ierseke, 14 Jan. 1887. Er was heden weinig aanbod. Er werd verkocht één partijtje leverbare oesters (twijfe laars) voor 30 de duizend. koers van koers van Staatsleeningen. 18 Jan. 10-15 Jan. Laagste. Hoogste. Nederl. Cert. N. W. S. 2i°/„ 74V* 75 dito 3|°/o 99 99 997a Oostenrijk. Papier 5e/0 65 66 667, Zilver. 5°/ 65>/s 66 667a 98 98 9 7 Va 804«/„ 777s 78 79 81 81 817a 53 53 537, Spanje perp. schuld. 4 62 62 63 68 68 68 geconv 13 13 14 Egypte oblig. 1876. 4°/0 74 74 75 39l/a 39 40 Financieele Ondern. Ned. Afr. H. V. aand. 98 97 97 Ind.Landb.Maatsch.Obl. 5°/0 90 89 90 Hong. Ternes BegaEhal. 5°'0 81 81 817a Spoorwegleeningen. Holl. IJz. Spoorw. aand. 149 149 149 Oblig. 4°/0 1010» 101 102 Rhijn Spoorw. aand 90 85 88 Oblig. 3i°/0 97 97 97 Italië. Zuid Itl. Oblig. 3°/0 61 Va 61 62 Rusland Gr. Spw. Aand. 5°/0 12072 1207J 1217a Baltische 3 °/0 59 59 59 Ch. Azow. 5°/0 98 98 98 Zuid West 5°/0 58 58 587a Amer. Chesap Ohio Spw. 5°/0 1027j 102 1027, Florida Transit 6°/0 80 80 80 do. B. 5°/o 44 43 44 Miss K. Texas 7°/0 112 112 112 N.York Pens. Ohio 6°/0 llO'/s 109 1093/, South. Pacific 6°l0 -110 110 110 Louis Nashville6°/0 112 112 113 Grand Trunck. 5°/0 St. Louis Cairo (mobile) 4°/0 Buffalo Phiad. shares 22 217* 227, Chesap Ohio B. 6°/0 77 V* 77 77 Francisco shares 66 65 657, We meenen het niet onnoodig, onzen geachten lezers even te herinneren, dat de „bode" niet loopt van 1 Januari tot 1 Januari, maar van 1 Maart tot 1 Maart. De kwartalen beginnen dus Juni, Sept., Dec- en Maart. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons Huwelijk betoond, betuigen we met dezen onzen hartelijken dank. L. M. BORN. M. BORN—Noordijk. Middelharnis, "19 Januari 1887. Commissie-Handel in EFFECTEN EN WISSELS. "v» Assureren als Gevolmachtigd Hoofd-Agenten, tegen gevaren van BR4J1J): Woonhuizen 0.85; Meubelen 1; Winkelhuizen 1.20, Goederen daarin 1.35 en hooger, naar gelang van bet bedrijf, bouwaard, .dekking en belendingenBoerderijen, Oogst en Vee 1.30, 1.60, 2.10 tot 4 per 1000. Sluiten Verzekeringen op het LEVEN, RIVIER- en ZEE-SCHADÈ, benevens MILITIE CONTRACTEN met de beste Waarborgen en meest voordeelige Conditiën.

Maas- en Scheldebode | 1887 | | pagina 3