2 Plaatselijk Mteuws. p Bulgarije en naar aanleiding daarvan de ver houding vdn Rusland tot Oostenrijk, benevens ettelijke andere verhoudingen wederom daarmee in verband dat al vormt nog steeds het brandpunt der huidige moeilijkheden. In Duitschland, waar men dit zeer goed inziet, wordt daarom ook gepoogd deze Bulgaarsche geschiedenis, die zoo lang en steeds gevaarlijker wordt, te doen eindigen. De Bulgaren zenden thans afgezanten uit, die overal in Europa aan kloppen om hulp, een min verstandige, zij 't ook verklaarbare maatregel. Overal echter doet men 't mogelijke om de heeren zoo te ont vangen, dat Rusland er zich volstrekt niet aan stooten kan, volstrekt niet officieel b. v. Te Berlijn is daarbij den Bulgaren den raad gegeven zich met Rusland te verstaan, opdat in Bulgarije weer rust kotne. Wellicht zal Duitschland in pogingen hiertoe vereend met Oostenrijk, ziju bondgenoot, handelen. Daarmee ware een groot gevaar voorloopig althans afgewend. In Engeland is de minister Churchill geschei den uit een ministerie, waarin hij wel beschouwd, nooit behoord heeft. De „Toiy-democraat" zooals de jonge, driftige staatsman wordt bij genaamd, was met zijn radicale denkbeelden al een zeer vreemde verschijning te midden der Tories. Thans, nu hij bij de nieuwe wet op het gewestelijk bestuur, niet die mate van zelf- regeering voor de gewesten kon verkrijgen, welke hij verlangde, is hij uitgetreden. Men beproeft nu hem te vervangen door Hartington, den leider der Unionistend. i. der oude Whigs en der radicalen, welke partijen zich in zake Ierland van de liberalen onder Gladstone heb ben gescheiden. Of Hartington zich in dit Tory-kabinet zal laten opnemen, is nog onzeker. Naar 't schijnt echter zullen de radicalen, wijl Churchill zijn wensch niet kreeg, ophouden het ministerie van Salisbury te steunen, èn beproeven zich weer met Gladstone c. s. te verstaan. Dit zou een ontzaggelijke verandering geven, wijl dan de bond van Gladstone en de zijnen met de home- rule (iersche partij) aanmerkelijk sterker worden, een door de regeering wellicht te duchten macht zou zijn, die zich, nu Ierland weder door krasse maatregelen wordt beteugeld, zeker opnieuw met kracht ten gunste van het eiland zou doen hooren. Toch ware het te betreuren, als de radicalen, die eigenlijk bij de liberalen niet thuis behoorenopnieuw met deze in bond traden. Toen het jaar begon was er een Oostersch vraagstuk en vrees voor oorlog, nu het eindigt is 't evenzoo; dóch in veel sterker mate dreigend is de toestand. Overal is gedruktheid en vreest men voor 't geen de dag van morgen baren zal. Onzekerheid heerscht, niemand durft op den staat van zaken bouwen. Doch ,,de Heere wordt niet veranderd, daarom," zoo spreekt Hij, „zijt gij, o kinderen Jakobs niet verteerd". Dies laat in de wissel valligheid der tijden onzen uitgang en onzen ingang des jaars zijn met en in Hem 1 H. JBisuBiefialanïi. Uit de Tweede Kamer. Zaturdag is de Tweede Kamer naar huis ge gaan, om tegen het einde van den winter, men zegt in het begin van Maart, terug te keeren. Veel belangrijks leverde dit laatste gedeelte der zitting niet op, alleen bij de begrooting van Oorlog toonden de liberalen eens weder, hoe zij de kiezers bedriegen. Onze lezers weten, dat de vorige week, onder leiding van de quasi werkmansvrienden, Goeman Borgesius en Heldt, bijgestaan door den gewezen modernen dominé Lieftinck, de liberalen, den Minister van Marine het geld weigerden, om de schepen te kunnen bouwen, die hjj voor de verdediging van ons land volstrekt noodig meende te hebben, tengevolge van welke weigering honderd dertig huisvaders, die aan de marine werven verbonden zijn, zonder werk en dus broodeloos geworden zijn. Het heette, dat de schepen, die d'e minister aanvroeg, te duur waren, en dat het land best zonder die oorlogschepen kon worden verdedigd. Alsof een advocaat zonder practijk, zooals Goe man Borgesius, een gewezen meubelmakertje, zooals Heldt en een ex-domiué, zooals Lieftinck, beoordeelen kunnen, hoe duur een oorlogschio 7 O L moet kosten en hoevele schepen er voor 's lands verdediging noodig zijn. Maar het was ook niet, omdat de minister te veel geld noodig had, dat de liberalen het hem weigerdende ware reden was, dat de minister van Marine, die, zooals de meeste zeelieden,- niet van draaien houdt, den liberalen ongezouten de waarheid had gezegd. Dat kon den de heeren niet verkroppen en om zich daarover te wrekeu, Weigerden zij den minister het geld, dat hij noodig had. Of daardoor 130 huisvaders zonder werk en het land te weinig schepen krijgt, om verde digd te worden, komt er voor de liberalen minder op aan, als hun haan maar koning kraait. Want dat bezorgdheid voor het geld der be lastingschuldigen, als dat geld dienst kan doen, om de oogmerken der liberalen te bevorderen, hen niet weerhoudt, diep in de schatkist te grijpen, bewezen die heeren wel bij de begrooting van oorlog. Die begrooting was naar den zin der liberalen te hoog, en zij spanden zich in om den minister door allerlei amendementen zooveel mogelijk te beknibbelen, hetgeen hun (de minister van oorlog is een zeer meegaand man) maar al te wel ge lukte. Wel trachtten de weinige militairen, die in onze Kamer zitten, den liberalen aan het verstand te brengen, dat hun bezuinigingswoede ten nadeele van het vaderland was, en dat men zonder geld geen vestingen bouwen en geen soldaten wapenen kan, maar het hielp alles niets; de liberalen beweerden maar, dat het land het niet betalen kon en dreigden de begrooting, toen zij den minister niet geheel tot hun inzicht konden overhalen, te verwerpen. Maar daar kwam men aan den post, die voor de nieuwe militaire school te Haarlem was uit getrokken. Die school, opgericht zonder dat de Staten- Generaal er eerst over waren gehoord, en van zeer twijfelachtige waarde voor het militair on derwijs, werd in het leven geroepen, om de jongeheeren van de Hoogere Burgerschool te helpen. Het is algemeen bekend, dat die scholen (scheppingen van den liberalen minister Thor- becke) zeer weinig vruchten dragen. Op de Hoogere Burgerscholen leert men van alles iets en van niets genoegzij deugen meestal ten slotte nergens voor. Daarom riep de minister van oorlog de school te Haarlem in het leven en bepaalde, dat de leerlingen van Hoogere Burgerscholen, die het eindexamen met goed gevolg hadden afgelegd, daarop, zonder nadere proeven van hun bekwaamheid te geven, zouden kunnen worden geplaatst. Intusschen kost die school aan het land meer dan een halve tonne gouds en men zou zeggen, dat de liberalen, die enkel uit zuinigheid er niet tegen hadden opgezien, 130 werklieden broodeloos te maken, er veel bezwaar tegen moesten hebben, vijftigduizend gulden uit te geven, om aan de leerlingen der Hoogere Bur gerscholen een baantje te bezorgen. Maar die dat meent, zou zich vergissen. De Hoogere Burgerscholen zijn het hechtste bol werk van het liberalisme, en nu die scholen bevoordeeld konden worden, was het met de zuinigheid der liberalen uit- Dezelfde Lieftinck, die zijn uiterste best deed om te zorgen, dat den minister van Marine het geld onthouden werd, dat voor 's lands ver dediging noodig was, deed nu zijn best om te zorgen, dat er 50.000 uit de schatkist ge nomen en den Burgerscholen present gedaan werd. Te vergeefs natuurlijk verzette zich de Rech terzijde. De liberalen hebben de meerderheid en zij gebruikten die, om ten behoeve hunner Hoogere Burgerscholen vijftigduizend gulden uit de schat kist te lichten. Indien, wat God verhoede, eenmaal een oorlog uitbreekt, rust op de liberalen een zware ver antwoordelijkheid. Want wat de afgeloopen week geschied is, staat niet op zich zelf. Jaren lang hebben de liberalen, die millioenen uitgaven voor de moderne Staatsschool en voor hunne vrienden allerlei postjes met hooge trac- tementen bij dat onderwijs in het aanzijn riepen, de kleinste uitgaaf beknibbeld, die voor leger of vloot moest worden gedaan. Dat vloot en leger zijn, zooals zij zijn, is daaraan grootendeels te wijten; het geld, dat er voor noodig was, hebben de liberalen ten behoeve hunner scholen besteed. Uit het eindverslag der rapporteurs uit de Eerste Kamer over de suikerwetten blijkt, dat eenige leden meenden, dat de minister niet naar een vast beginsel had gehandeld De meeste leden vereenigden zich met de strekking der voordrachten als maatregelen tot verlichting van lasten, tegenover onnatuurlijke bescherming elders. Eenige leden hadden bedenkingenmaar alleen voor enkelen was het financieel bezwaar overwegend. Een aantal leden hadden cijns en uitvoerrecht voorgoed willen zien afgeschaft. Sommigen wenschten ook verbetering in den suikeraccijns. Ctemcng'41 Meiros. Men meldt uit Maassluis van 25 dezer Het Engelscbe stoomschip Egret", van Londen met stukgoederen naar Rotterdam, is gisteren nacht ongeveer 3 uren bij het binnenkomen door de hooge zee op den lagen strekdam bij het zuiderhoofd van den Nieuwen Waterweg vastgeraakt en blijven zitten. Reddingsbooten van hier en den Hoek van Holland, benevens sleepbooten van de sleepdienst L. Smit Co. hebben te vergeefs getracht het schip te naderen, doch konden geen hulp verleenen, daar zij zelf groot gevaar liepen om op den dam verbrijzeld te worden. 's Namiddags omstreeks 1 uur verliet de equipage van de Egret" met eigen 3 booten het schip, doch de booten sloegen dadelijk om, waardoor de loods Steenhouwer benevens 6 man verdronkende kapitein en verdere bemanning kwamen zwemmende en met behulp van ver schillende personen aan land. Door kapitein T. Klop, van de sleepboot Zuid-Holland" werd de eerste machinist van de „Egret" opgevischt, die nog teekenen van leven gafhet mocht hem echter niet gelukken bij den drenkeling het leven weder op te wekken evenmin slaagden daarin de twee geneesheeren, die zich aan boord begaven van de „Zuid-Hól land", welke inmiddels naar hier gestoomd was. Het stoomschip heeft roer en achtersteven verloren en is lek. Volgens later bericht is de toestand van het stoomschip „Egret" onveranderd. Kleine vaar tuigen zijn langs zijde, om zoo mogelijk, van de lading te bergen. Aan het drie en-twintigste jaarverslag der Weesinrichtiug te Neerbosch over 1885/86, wordt het volgende ontleend Het getal weezen dat in het thans geëindigd jaar is opgenomen bedraagt 122, nog een 30-tal kan men ter verpleging opnemen en dan zijn de slaapzalen weder bezet; toch was het aantal aanviagen ter opneming wel tienmaal grooter als dat der plaatsen waarover men te beschikken had. Bijna al de weeshuizen zijn achtereenvolgens in die jaren door de weesjongens zelf gebouwd geworden, waardoor zij in staat ziju gesteld om goed en degelijk hun handwerk te leeren. Terrein voor den bouw is er overvloedig aanwezig; de bodem is zeer vast, zoodat men maar een halven meter in den grond behoeft te graven, om zonder heiwerk het zwaarste muurwerk op de fondamenten te plaatsen. Dientengevolge is dan ook weder besloten tot een hoogst belangrijke uitbreiding van deze stichting over te gaan. Thans zal weder een nieuw weeshuis gebouwd worden, waarvan het benedenste gedeelte uit schoollokalen zal bestaan en het bovenste ge deelte uit slaapzalen, benevens een gebouw waarvan het onderste gedeelte een overdekte speelplaats moet bevatten met gymnastiekzaal, en het bovenste een zaal die ingericht zal worden voor het onderwijs iu het rechtlijnig- en handteekenen, benevens een plaats voor de bibliotheek voor de geheele inrichting. Wanneer deze gebouwen gereed zijn, zullen weder 200 kinderen worden opgenomen, en is aan de ge heele weesinrichting een groote verbetering aangebracht, De werkzaamheden in het moederhuis en in het ziekenhuis gingen uitnemend goed, de oude Heer Belmer, nu 85 jaar oud, is nog altijd wakker op zijn post. Ook de vrouwelijke werk zaamheden gingen geregeld haar gang. Een zestal nieuwe helpsters, allen vroeger verpleeg den, zijn aangesteld, die met .trouw en ijver haar werk verrichten. Het getal medearbeiders in het verplegen van weezen bedraagt nu 28 personen, behalve de onderwijzers, zoodat elk gemiddeld 23 kinderen voor zijn rekening heeft. Ontvangen werd aan giften en legaten 112,931.221, saldo der drukkerij en binderij 12,825.621, totaal 225,756.86 De uitgaven bedroegen voor de weezen ƒ94,178.02, lijfrente ƒ300, rente hypotheek 781,25, aankoop van land etc. 3732,971 voor den bouw 30,677.301, uadeelig saldo f 3330,88^, totaal 133,000.43V, nadeelig slot f 7243,57|. De zeventienjarige zoon J. B., van den watermolenaar D. Burger, in de gemeente Hoogwoud nabij Lambertschaag (N. H.), had dezer dagen het ongeluk, bij het verlaten van de woning, door de gladheid uit te glijden in de richting der molenwieken, met het jammerlijk gevolg, dat hij aan het hoofd werd getroffen. Hij was onmiddellijk een lijk. Een metselaar te Dokkumzekere F. K. J., had verleden zomer aan verschillende per sonen bij herhaling verteld, dat een bejaarde tante van hem, te Oldeboorn, die aan verval van krachten leed, hem voor een deel van een kapitaal van ƒ40,000 erfgenaam zou maken. Wekelijks ontving hij van haar zeer hartelijke brieven en later een mededeeling dat zij hoogst ernstig ongesteld was, waarom hij dadelijk moest overkomen. Met die brieven wist hij bij eenige personen het vertrouwen te winnenhij kocht groote hoeveelheden eet en drinkwaren, leende geld, bleef borg, huurde een huis en kocht daarvoor de noodige meubelen. Later bleek, dat zijn nicht van grootmoeders zijde te Oldeboorn iu het geheel niet ziek was en volstrekt geen plan had hem tot haren erf genaam te maken; de brieven uit Oldeboorn had hij zelf gesteld en laten overschrijven door iemand die ter goeder trouw meende dat J. de toekomstige rijke erfgenaam was. Door de Rechtbank te Leeuwarden is hij deswege ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf Zoowel te Voorburg als in den Haag heeft onder de armen en behoeftige gezinnen op ruime schaal een winteruitdeeling plaats gehad van brandstoffen, eetwaren en andere levensbenoo- digdheden vanwege Z. K. H. Prins Albert van Pruisen, die door dit weldadigheidsbetoon het edele voorbeeld, door wijlen H. K. H. Princes Marianne, zijn moeder gegeven, in eere houdt. Sominelsdijk, 27 Dec. 1886. Tot Genees kundige voor het verrichten der vaccinatie en doodschouw voor het jaar 1887 is in deze Ge meente aangesteld, de heer dr. T. Breesnee alhier, die tevens belast is met de armenpraktijk. Ten gevolge der periodieke aftreding van den heer J. Vis, als regent van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis alhier, is herbenoemd de heer J. Vis, met ingang van 1 Jan. 1887. Ter vervanging van den heer J. van Bochove, die 1 Januari a. s. aftreedt, als lid van de plaatselijke schoolcommissie alhier, is als zoodanig benoemd de heer 0. Groenendijk, deur waarder alhier. De Raad dezer Gemeente heeft in zijne openbare vergadering van heden, den Gemeente veldwachter P. Pape eene gratificatie toegekend van 15,voor zijne vele en drukke bemoeingen als havenmeester hij het vervoer der suikerpeen. Ileerschte voor eenige dagen de croup in deze Gemeente sterk, thans is die gevreesde ziekte gewekeneen kind, dat aan die ziekte leed, is met gunstig gevolg geopereerd. De lijders aan de typhus en febris typhoïdea uit het gezin, dat onlangs naar het alhier be staande ziekenhuis is overgebracht, zijn allen zoo goed als hersteld. Er is thans een nieuw geval van die ziekte bijgekomen. Den Bommel, 28 Dec. 1886. Gisteren morgen was alhier eene dienstbode bezig met de wasch te spoelen. Teneinde dit gemakkelijk te kunnen doen, had zij in een zoogenaamde platte boot plaatsgenomen. Haar werk verricht hebbende en nu uit de boot willende stappen, kantelde deze. Meid en wasch geraakten te water. Door het trekken der sluis dreef de wasch weg. Ware de stroom sterker geweest, wellicht had de dienstbode dan verdronken. Nu kwam zij vrij met den schrik en een nat pakde wasch is gedeeltelijk teruggevonden. Goederende. In de heden, 22 Dec., gehouden Vergadering van den Gemeenteraad is benoemd tot Geneesheer alhier, de heer S. Van Nooten, thans adsistent aan het ziekenhuis te Utrecht. Bruinisse, 22 Dec. Gisteren zijn de telephoon- toestellen alhier en te Sirjansland geplaatst, zoo dat die verbinding nu in orde is, en de openstel ling voor het publiek met primo Januari verwacht wordt. Was vroeger tot het plaatsen van een orgel in het kerkgebouw der Ned. Herv Gem. alhier aanvankelijk besloten, heden werd in een daartoe uitgeschreven vergadering van kerkeraad, kerk voogden en notabelen het plan voorgesteld. Een leening groot f 3000.en te plaatsen in aan- deelen van ƒ50.zal daartoe worden aangegaan. De gelden voor rente en aflossing zullen worden gevonden uit de opbrengst van een daartoe op te richten Stuiversvereeniging. Een commissie van uitvoering, bestaande uit vijf personen, is benoemd. Kerkwerve. De Meisjesvereeniging houdt weder haar wekelijksche bijeenkomsten, om ten behoeve van armen en behoeftigen te arbeiden. Moge de Heere vele harten bereidwillig ma ken, ons, op Oud- en Nieuwjaar, mildelijk bij te dragen in de aparte collecten, die alsdan zullen gehouden worden ten behoeve der armen, en de arbeid der Meisjesvereeniging strekken tot Zijne eer en moge zij ook een middel zijn tot uitbreiding van 't Rijk van onzen Heere Jezus Christus. Zuidlund. De heer R. Hajer Fz., benoemd hoofdonderwijzer aan de met Febr. a. s. te openen school met den Bijbel alhier, en thans als onderwijzer aan dergelijke school werkzaam te Zwolle, heeft die benoeming aangenomen. Stavenisse. In eene dezer dagen gehouden vergadering van den Gemeenteraad alhier, wer den de volgende zaken behandeld: 1. Voorstel tot in het leven roepen van bepa lingen ter beperking van den kinderarbeid tot 12-jarigen leeftijd. Verworpen met 5 tegen 2. 2. Goedgekeurd werd een gewijzigd Regle ment voor 't Burgerlijk Armbestuur, zooals het door 't Bestuur van genoemd lichaam was inge- O O diend 3. Benoemd werd tot lid van genoemd Arm bestuur, de heer C. Steen dijk, aftredend lid, met ingang van I Januari 1887. 4. Ingekomen 2 verzoekschriften met hand- teekeningen van ingezetenen, ter verkrijging van een gemeentelantaarn, een op den Molendijk en een op den Stoofdijk; doch op voorstel van een der leden werd besloten deze zaak, waarbij de betrokken ingezetenen om meer licht vroegen, in het donker te behandelen, waarna de vergadering in eene geheime zitting overging. Sctaerpeuisse, 26 Dec. Heden middag hield Ds. Verhoeff alhier, voor een vrij talrijke schare zijn afscheidsrede en wel naar aanleiding van de woorden uit 2 Corinthen 5:1. Bij het begin van zijn rede liet hij de gemeente vooraf aanheffen het 2e en 3e vers van Psalm 84. Als tusschen- zang had zijn Eerw gekozen Gezang 58 7, en als nazang Psalm 65 2, waarna door den Ouderling J. Muller werd verzocht, dat de hoorders en hoorderessen staande ter eere van den leeraar wiens laatste woorden weldra van den kansel zouden worden gehoord, aan te heffen, Psalm 121 4, waarna de leeraar de gem. dit met een woord van dank beantwoordde, waarna de gebruikelijke zegen werd uitgesproken. Treffend was het te hooren, hoe hij voor de eerste maal gedurende zijn leeraars loopbaan een afscheidsrede hield. In korte trekken schetste hij zijn circa tweejarig verblijf in deze gem. den wensch uitende, éénmaal uit dat verre Oosten te mogen wederkeeren, om andermaal nog eens voor deze gemeente optetreden. Hoogvliet. In den ouderdom van 91 jaren overleed heden de heer Jacob van der Star, de laatste oud-strijder van Waterloo in deze Ge meente. OMtgenspIaat. Door de erven van wijlen Mr. D. v. Weel, is bij het Diakonie Armbestuur alhier eene gift ingekomen van 1000 welke som, volgens den wensch van den overledene, op het grootboek moet worden geplaatst. De alhier gestationeerde Rijksveldwachter S. Bestebreurtje, is benoemd als Brigadier-titulair. Deze week zal den ingezetenen alhier even als vorige jaren eene lijst worden aange boden ter inteekening voor bijdragen in geld of goederen, om aan de behoeftigen gedurende den winter en op den Nieuwjaarsdag eene be deeling te kunnen doen. De commissie van het fonds tot wering van bedelarij, verzoekt dringend om de bijdragen te verhoogen, ten einde bedelarij op den Nieuwjaarsdag en gedurende den winter krachtig te kunnen tegengaan. In difj uit het 1 houdende de mishj Hindoes erger zi: vrouwen te verbra Uit dJ hoe drin schappel manen opgaat, ijverig d V ooi- gelezen,! vele dit gen zuimt n bier ter haast a lijken s De mand a ding, k Ook en boe gaat P gericht Herv. de zoi al haai Woord leze en Gebc H. v. A. van de Ouc C. Hol Over mec! 35 j. e Ond Bruin, Geb Pieten Dinger Adri en C, Stad a Geb en J 1 vrouw Noord Ond P. varj Geb Kleijn z. var| en Ja Dijkm Geb M. v OveS van I Pietei On< Romi Gei vena^ houd Ovi J. Lif gom, Ge zabel Antb Chris en J Joh. 0\j Jaco Hen< Or Janr G< Gi en I Gz --- - -

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2