Plaatselijk ïtfleiiws. Sommelsdijk, 13 Dec. Gisteren werd alhier in de Herv. kerk de nieuw benoemde Ouderling, de heer C. Buurveld, als zoodanig bevestigd door den Weleerw. Heer ds. Kerper, predikant te Goedereede. Dirksland, 13 Dec. Op initiatief van onzen leeraar werden 11. Zondagavond de grondslagen gelegd voor eene alhier op te richten Jonge- lingsvereeniging. Door BH. Kerkvoogden werd welwillend het schoone, ruime koor der Kerk voor deze goede zaak afgestaan met inbegrip van vuur en licht. Nieuwe Tonge, 7 Dec. Door het Kiescollege der Herv. Gem. alhier is tot Ouderling herbe noemd H. Rozenheek, en tot Diaken benoemd L. Schilperoort, in de plaats van A. v. d. Broek. De gekozenen hebben zich deze benoeming laten welgevallen. Ouile Tonaje. Het aantal ingeschreven leer lingen op de Openbare School alhier bedroeg over de maand November 430. Het totaal der schooltijden per leerling 44 en het geheel aan tal schooltijden 18888. Stellendam. De heer M. Breen, burgemeester, is door den Raad dezer Gemeente ter verga dering van 7 dezer, benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Goedereede. De begrooting dezer Gemeente voor 1887 is in ontvang en uitgaaf op f 9875.274 door Heeren Gedeputeerde Staten dezer pro vincie goedgekeurd. Ouddorp. Alhier is een partijtje lijnzaad aangebracht van het op het nieuwe zand ge strande Duitsche stoomschip Rival. Alles is zeer door zeewater beschadigd. Hoogvliet. In de Ned. Herv. Kerk zijn ge kozen tot Ouderling T. Wolfert, in de plaats van W. Vrijhof, tot Diaken P. Onderdelinden, in de plaats van A. Noordzij Az. Tot Notabelen dierzelfde Kerk zijn de aftredenden T. Wolfert en C. H. Knegt herkozen, Tliolen, 7 Dec. '86. Op het twaalftal, opge maakt tot benoeming van een predikant in deze Gemeente, komen voor: J. H. Feringa, te Bun- nik, H. Pop, te Hagestein, J. C. Sikkel, te Hij- laart, G J. Barger, te Driebergen, A. van Veeloo, teKlundert, T. J. Ringeling, te Krimpen a/d. Lek, L. J. van Apeldoorn, te Ijlst, J. G. Klomp, te 's Gravenland, F. Fortuin, te Barendrecht, W. Ringnalda, te Harmeien, H. van Griethuijsen, te Burgwerd en Baijema, te Zuidland. Schouwen-Duiveland, 9 Dec. De storm heeft uitgeraasd. Gelukkig! Want het is hier niet zooals in de straten der groote en kleine ste den, waar men niet veel bemerkt van de sterkte Zouneiuaire. Stavenisse. Omtrent de herkomst van bet alhier gevonden lijk op den 3 Dec. en waarvan den 5 d. v. eene gerechtelijke lijkschouwing heeft plaats gehad, is van een zeer bevoegde zijde een schrijven ontvangen, waaruit blijkt, dat het lijk van niemand anders kan zijn dan van Leopold Debbout, tehuis behoorende te Deynze (België), gevaren hebbende het kotterschip „Cleopatra". Dit vaartuig is 's namiddags den Terneuzen. Door den minister van binnen- landsche zaken is aan de heeren Van IJssel- steijn Co. op hun verzoek vergunning verleend tot het vervoer van schapen uit Terneuzen naar Engeland. Scherpenisse, 13 Dec. Uitten wij in eender vorige nommers van dit blad den wensch, dat inzake de leiding der Zondagsschool, evenals bij Abraham, op den berg des Heeren, hierin mocht worden voorzien; thans kunnen wij melden, dat de Voorzienigheid ook hier weêr Zijn reddende hand heeft doen zien. Door be middeling van Ds. Verhoeff met het Kerkbe stuur dezer gem. is hieruit een bestuur van Ridderkerk. In de laatste Raadsvergadering kwam ter tafel eene beschikking van den heer Commissaris des Konings, waarbij de noodza kelijkheid werd uitgesproken tot aanstelling van een derden Gemeenteveldwachter, in verband met het bekende adres van ingezetenen te Bolnes, tevens was dientengevolge terugontvangen van laatste zegepraal guude en dus zijne motie van afkeuring ook introk. Daarmee, merkt de Delvenaar op, is gelukkig echter deze kwestie niet uit. De Kamer heeft als haar stellig verlangen uitgesproken, dat de voorgenomen spoorweg en havenwerken met den meesten spoed van staatswege worden aan gelegd. Dan geschiedt dit èn sneller èn beter, en, gelijk dit vooral in Indië behoort, niet alle macht komt in handen van eene opper machtige particuliere maatschappij. Zijn spoor en haven, die toch vooraf moeten gaan, bijna gereed, dan kan inmiddels overwogen zijn of de Staat ook zelf de kolenvelden ontginnen zal, dan wel aan wie hij dit zal opdragen en op welke voorwaarden. Dank zij den heer Keuchenins, bestaat er nu alle kans dat onze regeering, de stoomvaart en de nijverheid in Indië over eenige jaren te beschikken hebben over een rijken voorraad van de uitstekendste steenkolen en 's lands kas daarvan tevens een goede bate trekt. Gemengd Mfeuws. Vrouwen en Kinderen sterven den lang- zamen Marteldood der Verbranding. Het akeligste spoorweg-ongeluk dat ooit in Wisconsin plaats had, gebeurde verleden Don- dagmorgen even na middernacht op den Chicago, Milwaukee St. Paul spoorweg, nabij Rio, een klein station, 75 mijlen van Milwaukee, waar eene botsing plaats had tusschen een passagiers- en een vrachttrein, waarop waarschijnlijk 26 personen op de allerakeligste wijze hun leven hebben verloren. De passagierstrein was een sneltrein en was te 7 uur des avonds van Chicago vertrokken naar St. Paul met een begagewagen, een post wagen, een gewone passagiers wagen en drie slaapwagens. Te Rio stonden twee vrachttreinen op een zijspoor, om den sneltrein te laten voor bijgaan. Een dezer was juist op het zijspoor aangekomen, toen de sneltrein met bliksemsnel heid er op aan kwam. De wissel was niet weer verzet, nadat er de vrachttrein was overgegaan, 't zij door nalatigheid, 't zij omdat er geen tijd was. De sneltrein, rijdende met eene snelheid van 45 mijlen per uur, kwam in volle vaart door de openstaande wissel, ontspoorde terstond en de locomotief viel onderste boven, gevolgd door bagage- post- en passagiers wagens, terwijl de slaapwagens staande bleven. De wagens vielen zoo, dat de personen, die er in zaten, er niet uit konden komen. De om gevallen lampen en kachels veroorzaakten brand, en de vlammen verspreidden zich zoo snel, dat allen omkwamen, behalve twee kinderen en een man. De ongelukkigen schreeuwden en jammer den om hulp, totdat hun mond door den dood gesloten werd. Eene moeder, Mrs. Scherer, van Winona, stak hare beide kinderen door een raam aan een der buiten staande personen toe, doch was zelve niet in staat om daar door te klimmen, zoodat ook zij eene prooi van het vuur werd. Een der passagiers van den verongelukten trein beschrijft, hetgeen er na het ongeluk gebeurde, als hartverscheurend. De passagiers wagen, die tusschen de vijftien en twintig per sonen bevatte, werd aan beide einden verbrij zeld en door de stukken van andere wagens ingesloten en de vlammen en rook die de puinhoopen omringden, maakten het onmoge lijk voor de passagiers om te ontkomen. Passa giers uit de slaapwagens omringden de brandende wagens, maar waren onmachtig om eenige hulp te verkrijgen. Zij zagen mannen en vrouwen in doodsangst zich de haren uit het hoofd rukken en hoorden een allerakeligst gejammer opstij gen, zonder dat ze iets konden doen. Eene sterke vrouw zag men met bijna bovenmenschelijke inspanning de banken, die haar beklemden, oplichten om uit den brandenden hoop te komen, maar hare kracht begaf haar en ze viel in de vlammen terug. Groote lof wordt toegezwaaid aan den machi nist, die, zoodra hij zag, dat de wissel open stond, ofschoon hij begreep, dat de dood hem wachtte, toch op zijn post bleef, de machine omwierp en daardoor waarschijnlijk de oorzaak was, dat de slaapwagens staande bleven en de zich daarin bevindende personen het leven be hielden. Toen het ongeluk plaats had, werd hij erg gewond, maar niet gedood, en terstond snelde hij, met het bloed langs hem heen loopende, naar de puinhoopen om zoo mogelijk hulp te bieden. Onder de omgekomenen behooren ook twee zusters van liefdadigheid, die zich op den on gelukkigen trein bevonden, Graafschapper.) In de gemeente Haarlemmermeer is Woens dagmorgen de herberg „klein Amsterdam" aan den Sloterweg bij den Kruisweg, bewoond door B. Meegdes, geheel afgebrand. De oorzaak is onbekend. Doordien het stortregende, bleef de brand tot dat eene huis beperkt, anders zou bij den sterken wind de geheele buurt groot gevaar geloopen hebben. Alles was verzekerd. Door den hevigen storm zijn verleden week op de Schelde twee schepen gestrand. De bemanning is gered. In Antwerpen heeft de storm ook groote verwoesting aangericht, bijna alle huizen zijn meer of minder beschadigd. Hier en daar kwamen kleine ongelukken voor. Te Eeckeren, bij Antwerpen, ging de; storm vergezeld door een hevig onweder. Twee per sonen werden aldaar door den bliksem getroffen en op slag gedood. Tijdens deze eerste samenkomst gaven 24 jongelingen hun wensch' te kennen als leden te willen toetreden, terwijl bereids een 7-tal be langhebbenden als begunstigers toetraden. Moge deze zaak steeds de noodige belangstelling bij de jongelingschap alhier blijven vinden en hun in dezen weg van hooger hand nog een zegen voor hoofd en hart bereid worden. Tot Diaken is bij de Ned. Herv. Gemeente alhier herbenoemd, de heer H. van Oostenbrugge en tot Ouderling, de heer 0. Zeedijk, in plaats van den heer D. van der Sluijs, die, na herbe noemd te zijn, wegens beroepsbezigheden, die hem verhinderden het ambt getrouw waar te nemen, meende te moeten bedanken. Heden avond, omstreeks 7| uur, werd onze Gemeente in opschudding gebracht door het geroep van brand buiten de Gemeente. Toen de bewaarder der brandbluscbmiddelen aankwam om de deuren van het brandspuithuis te openen, kwam men tot de ontdekking, dat het niets was dan het z. g. branden van een varken. Hiervan werden verzuimd: wegens 840 Godsdienstplichten 125 weer en wegen. 6 veldarbeid 676 overigen arbeid. 452 overige redenen. 241 Totaal 2340 of ruim 12 pOt. Stad a/h- Haringvliet. Heden ontstond er een begin van brand in de bouwmanswoning der wed. P. B., doch zij werd door spoedig toegesnelde hulp in korten tijd gebluscht. Twee huisgezinnen zijn van hier weder naar Amerika vertrokken, teneinde aldaar hun geluk te beproeven. Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst. Tot ouderling is alhier gekozen H. van den Nieuwendijk en tot diaken Abel de Graaff. De telephonische verbinding van het Rijks telegraafkantoor met den vuurtoren is, tenge volge der storm in de afgeloopen week, gestoord. Een der langs den vuurtoren loopende draden is afgewaaid. Overigens is alhier weinig schade aangericht. In deze Gemeente heerscht in de meeste huisgezinnen onder de kinderen kinkhoest en mazelen, doch gelukkig zijn nog maar 2 geval len met doodelijken afloop voorgekomen. Door ds. W. Hoek is in deze Gemeente een Zondagschool opgericht, welke door ruim 100 kinderen wordt bezocht en met medewer king van Mevr. Hoek en het bestuur der Chr. Jongel.-Vereen, wordt geleid. Tot Ouderlingen zijn gekozen, de heeren A. Hollestelle en J. Meerman en tot Diaken, de heer J. van Vlierden. der winden. Ons eiland ligt open voor alle stormen, maar het meest heeft het te lijden, wanneer die uit het Z.W. komen. Vooral de West-Schouwenaars zien dan in hunne verbeel ding reeds ongelukkige schipbreukelingen op de zandbanken ten Z.W. en N.W. van het eiland. En deze maal was het goed vóórzien. Woensdagmiddag zag men van den vuurtoren te Renesse, dat een stoomschip op het nieuwe zand geslagen werd, en hoewel men onmidde- lijk trachtte met de gouvernements stoomboot en de reddingsboot het schip te naderen, mocht dit niet gelukken. De opvarenden kwamen met eigen boot behouden aan wal. De boot was genaamd Reval en kwam van Riga met eene lading vlas en lijnzaad voor Gent. Het stoomschip was spoedig vernietigd. Terwijl dat ongeluk ter zeeplaats had, kreeg bijna ieder landbouwer meerdere of mindere schade aan daken, stroo- en kooiklampen. Te O. werden twee sterke heiningen, die juist op den wind stonden, weggeslagen, terwijl in diezelfde woning een sterk gelaschte balk uit het verband werd gerukt. Gisteren middag was de wind in het Keten bij Stavenisse zoo sterk, dat de stoomboot, die van Rotterdam afkwam, niet kon aanleggen en de passagiers voor dat dorp mede moesten naar Zierikzee. Maar alle gevaar is weer geweken en al val len er nu nog wat hagelsteenen tegen de gla zen, deze kunnen nu geen schade aanbrengen. De openbare school en de Chr. bewaarschool alhier, zijn sedert eenige dagen gesloten, we gens het groot aantal kinderen, die de school moeten verzuimen door de mazelen, die geluk kig geen kwaadaardigen afloop hebben. 3 dezer te Hansweert binnengekomen op reis naar België, alleen toen aan boord hebbende den knecht, die aan de ambtenaren te Hans- weert verzekerde, dat zijn meester, genoemde L. Debbout, daags te voren, dus den 2 dezer, ter hoogte onzer Gemeente, door de giek was overboord geslagen. In de Vrijdag 1.1. gehouden Vergadering van den Kerkeraad alhier, zijn benoemd tot Ouderling, de heer M. Stoutjesdijk en tot Diaken, de heer Andr. Hoek, ter voorziening in de vaca tures, ontstaan door het periodiek aftreden, respect, van de heeren J. N. Broodman en C. de Graaff. In de Raadszitting van 10 Dec. zijn herbe noemd tot lid der plaatselijke schoolcommissie, Dr. H. B. van Nes; tot leden van het Burg. Armbestuur, J. Wielend en J. van de Reetot commissarissen der brandweer, J. A. Taselaar en J. Dieleman Wz. Door den hevigen wind van Woensdag en de zware stormvloeden is het vaartuig van schip per Roun (van Vlissingen) vóór Borssele in de diepte weggezonken. Met veel moeite werden de opvarenden gered. Eere aan de HH. Minderhout, P. Karelse en Koppejan, die het hunne bijdroegen om het leven der in nood verkeerenden te redden. 4 leden georganiseerd, terwijl 2 personen als gewoon lid optraden, en hebben toen den Heer D. Duijnhouwer Mz. alhier de leiding der Zondagsschool opgedragen, bijgestaan door de dames H. M. Bolier, J. Vos en K. Rijstenbil. Genoemde dames zijn van den beginne af Mevrouw Verhoeff behulpzaam geweest. Alle ge kozene hebben hunne benoeming aanvaard. Mogen zij onder 's Heeren zegen werkzaam zijn, opdat het reeds ontkiemde zaad tot rij peren wasdom geworde. Tot meerdere regeling, opwekking en opname in de Ned. Zondagsschool-veveeniging kwam Zaterdag j.l. alhier, de Heer Fruit, Godsdienston derwijzer, en Agent dier vereeniging te Amster dam, welke ook gisteren zoowel des voor- als des namiddags in de Ned. Herv. Kerk als spreker op trad, de Zondagsschoolindeeerste plaats ten sterk ste aanbevelende; het nut van zulke vereenigingen in korte trekken schetsende. Ten behoeve der Ned. Zondagsschool-vereeni- ging werd zoowel des voor- als des namiddags aan de Kerkdeur gecollecteerd eene som ,van 16,75, waaruit blijkt, dat de belangen der Zondagsschool-vereeniging ook hier ter harte worden genomen. Gedeputeerde Staten de Gemeentebegrooting voor 1887, ten einde daarop uittetrekken de kosten voor dien veldwachter. De Raad besloot echter daaraan geen gevolg te geven; maar te trachten om te verkrijgen, dat de thans te Slikkerveer wonende Rijksveld wachter wordt overgeplaatst naar Bolnes. De heer K. Pas is door den Gemeenteraad met algemeene stemmen herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. Het tweede gedeelte van het vergelijkend examen voor hoofd der school aan den Prui- mendijk, zal plaats hebben op den 11 dezer, met zes van de negen sollicitanten. Bij de plaats gehad hebbende aanbesteding der leverantie van de schoolbehoeften voor het jaar 1887, bleek de minste inschrijver te zijn de heer P. J. Verlooij, te Rotterdam, aan wien de de leverantie dan ook is toegewezen. Het door den Gemeenteraad vastgestelde Suppletoir kohier der inkomstenbelasting over 1886 wijst aan een bedrag van 303.95f. Boekaankondiging. Laatste Woord tot de consciëntie van de leden der Synode door de vervolgde leden van den Kerkeraad van Amsterdam. Te hunnen dienste opgesteld door Dr. A. Kuyper. Am sterdam, J. A. Wormser, 1886. Machtig en treffend is dit korte geschrift. Al de ernst van het kerkelijk vraagstuk is er mede voor de poort van het geweten der leden van de Synode gewenteld, en daarom is hun verantwoordelijkheid voor hetgeen zij gedaan hebben ook des te grooter. Tot al.e schikking hebben de vervolgden zich blijkens deze slot rede bereid verklaard, mits op voorwaarde, dat aan Christus de plaats zoude hergeven worden, die Hem in Zijne Kerk toekomt. Doch helaas, de Synode heeft niet willen luisteren. Wie weten wil waar het in den kerkelijken strijd om ging en om gaat, dien raden wij, dit warm, geestvol woord biddende te overwegen. In alle hoekeu van ons vaderland moet het met milde hand verspreid worden, en dat kan gemakkelijk; want de 25 ex. kosten slechts 2, Uit de Diepte. Bijbellezingen door de afgezette leeraren en hun trouwe medebroeders te Amsterdam in de lokalen gehouden. Uitgegeven bij J. A. Wormser aldaar. Wij ontvingen ter aankondiging no. XXIII, geschreven door Ds. F. P. L. C. van Lingen; een korte, maar kernachtige rede, waaruit veel te leeren valt. Reeds vroeger vestigden wij de aandacht op deze serie toespraken en we doen het thans gaarne opnieuw. Er zijn vele uit nemende stukken onder. Alleen wil dat „trouwe medebroeders" in den titel ons niet bevallen. Die „trouw" moet door de meesten nog getoond worden, en wij meeuen grond te hebben tot de vraag, of zij, die van elders in „de lokalen" gaan preêken, wel ge zind zijn om mede denzelfden weg van gehoor zaamheid aan God op te gaan. Er blijkt nog zoo weiuig van. Het eerste Kerstfeest door P. J. Kloppers. Teleurstelling en Verrassing, eene Kerstvertelling door J. C. Luitingh. De Zondagsschool in de achterbuurt, een Kerstverhaal door J. C. Luitingh. De stormachtige nacht, door Eduard. Guiclo de Brés, en de Nederland- sche geloofsbelijdenis, door J. Ver hagen Jr. Allen uitgegeven bij A. Berends, te Harderwijk. Deze boekjes bevelen zich zoowel door vorm als door inhoud ten zeerste aan. De drie eerste zijn meer geschikt voor jongere, en de twee laatste voor, oudere kinderen. Vooral de korte levensschets van Guido de Brés is belangrijk om te lezen. De illustratie laat niets te wenschen over en de prijs (zijnde resp. 20, 12i, 12è, 121 en 10 ct.) is gering. Bij getallen zijn zij nog wat goedkooper. Tiental eenvoudige oefeningen door J. van Veldhuijsen, Landbou wer en Ouderling der Ned. Herv. Gemeente te Ermelo. Uitgegeven bij A. Berends, te Harderwijk. Op eenvoudige, heldere en practische wijze worden in dit boekske eenige Schriftwoorden uitgelegd. Het moet ieder stichten, die door genade op den weg des geloofs leerde wandelen. Van dien weg toont de schrijver grondige kennis te bezitten. Geve God, dat zijn werk velen tot zegen strekt. Bethel, stads- en dorpsalmanak voor het jaar 1887. Onder redactie van H. Pierson. 's Gravenhage. W. A. Beschoor. Deze almanak ziet er zeer netjes uit en be vat een groote verscheidenheid van onderhou dend gestelde bijdragen, geschreven door Mej. Esser, Mej. Maclaine Pont en anderen. Over het geheel is de inhoud degelijk, althans on schuldig, doch van het artikel: „Een aanneming op Dorenbosch" durven wij dat niet zeggen. Het Evangelie, zooals het daar luidt, dunkt ons te engomdat de onwederstandelijke genade I Gods er niet genoeg in uitkomt.

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2