II Sommelsdijk. In deze Gemeente doen zich eenige gevallen van croup voor; reeds zijn er eenige kinderen aan die ziekte gestorven. 2116 Dirksland, 9 Dec. Door de bemoeing van eenige dames werd aan de kinderen der bewaar school en aan die van de naai- en breischool, bij gelegenheid van St. Nicolaas, tot een bij eengezameld bedrag van ruim 80.aan ge schenkjes uitgedeeld. Stellendam. De heer M. Breen, onlangs herbenoemd als burgemeester alhier, heeft als zoodanig in handen van Zijne Excellentie den Commissaris des Konings dezer provincie den eed afgelegd. Goedereede. De heer Dr. K. J. Lette alhier, is benoemd tot plaatselijk geneesheer te de Bildt, bij Utrecht. Ouddorp. De Oogstcollecte, heden Zondag alhier gehouden, heeft opgebracht ruim 53. Stad a/h. Haringvliet. Gekozen tot Nota belen der Ned. Herv. Gem- alhier, de aftredende leden G. v. Nierop, B. v. d. Have en A. J. Braber. Ooltgensplaat, 1 Dec. Heden is in de ge meenteraadsvergadering door Burgemeester en Wethouders, als uitmakende het burgerlijk arm bestuur, medegedeeld, dat door hen in de bus, bestemd voor de collecten ten behoeve van den Grooten Armen, gevonden is 25000 in bank biljetten, waarbij was gevoegd een ongeteekend briefje, dat deze som gegeven was ten behoeve van den Grooten Armen van Ooltgensplaat, ter voldoening aan een verzoek van wijlen mr. D. van Weel Az. (onzen vorigen burgemeester) en met verzoek, dat men mogt kunnen goed vin den de gelden ten behoeve der Armen voormeld te beleggen op een der Grootboeken der Ne- derlandsche Schuld. Tot die belegging is besloten. Terneuzen Het aantal door de mazelen aan getaste huisgezinnen bedraagt nu 236, met 471 lijders; hiervan overleden tot heden slechts 2. Ook in de naburige gemeenten Axel en Zaamslag komen gevallen voor. Strijen. Toen Woensdag, 1 Dec., de wagen maker A. den E. alhier, zich voor zaken per rijtuig naar elders zou begeven, schrok het paard onderweg. Den E. sprong uit het rijtuig en kwam zoodanig op den grond neer, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Scherpenisse, 4 Dec, Langs de huizen der ingezetenen alhier bood een vreemd persoon postpapier ten verkoop aan; wat wel niet af keurenswaardig is, als het slechts op een fat soenlijke wijze geschiedt. Maar 't was juist het tegenovergestelde. Op ruwen en onverschilligen toon bood hij zijn waar aan en als hij dan „neen" hoorde, dwong hij haast hem toch iets te geven. Was er niemand in huis, dan kwam hp maar brutaal binnen. Stavenisse. Bij testamentaire beschikking is door wijlen Mr. C. v. d Lek de Clercq van Stavenisse, Ambachtsheer dezer Gemeente enz., Oud-Lid der le Kamer, gelegateerd aan de Ned. Herv. Kerk alhier, de nog tot zijn boedel be- hoorende 15 aandeelen der obligatieleeniug, welke in der tijd ten behoeve van genoemd Kerkgenootschap werd uitgeschreven. Zlerikzee. In verschillende dag- en week bladen lazen we het bericht, dat de heer Gorter te Ooststellingvverf, zonder salaris als hulpon derwijzer werkzaam is. Bruinisse. Wordt het Chr. onderw. overal fel bestreden en eischt het daarom steeds grooter opofferingen, toch zijn er, Gode zij dankhier en elders nog, die het een warm hart toedragen. Dit bleek ook dezer dagen weer, toen een der vrienden alhier, die echter onbekend wenscht te blijven, aan onze School met den Bijbel een schoon stel Bijbelsche platen met handleiding ten geschenke aanbood. Dat hiermee in een groote behoefte werd voorzien, behoeft nauwe lijks gezegd. De geachte gever is ongetwijfeld met ons de meening toegedaan, dat de revo lutiebegrippen van 1789, die noodwendig tot het socialisme leiden, alleen door een grondig Bijbelsch onderwijs kunnen worden bestreden. Naast God komt hem daarom den dank toe van alle vrienden van het Chr. onderwijs alhier. te m AÊ P neemt is begrijpelijk, verklaarbaar. Edoch hoogst ernstig is 't geen zulke maatregelen prediken. God lof, wij weten dat de eindelijke toekomst zal zijn des Vredevorsten, als men de zwaar den zal slaan tot spaden en de spiesen tot sikkelen. „De zachtmoedigen zullen het aardrijk be- erven". Maar 't zullen booze dagen zijn, welke dien tijd, ruwe stormen welke die stilte vooraf gaan. H. Aandoenlijk De Werkmansbodehet orgaan van Heldt, schrijft over het voorgestelde wetsontwerp tot bevordering der Zondagsrust „Onze overtuiging is, dat de Staat niet bevoegd „is iemand, wien ook, het verrichten J van arbeid „te verbieden, zoolang hij anderen geen overlast „aandoet of geen gevaar doet ontstaan. Het „houden van rust op Zondag moet overgelaten „worden aan ieders eigen ziens- of denkwijze; „bevoorrechting mag er niet zijn voor die de zaak „op kerkelijk gebied brengen; daarmede heeft de „Staat in deze niets te maken. „Het is reeds bevoorrechting dat het leven- „maken rondom de kerken door de politie wordt „tegengegaan, en dat dit niet geschiedt bij andere „lokalen waar vergaderingen worden gehouden „en het levenmaken even hinderlijk is. Wij zullen „niets verkorten van den eerbied, dien men voor „kerkelijke bijeenkomsten heeft, maar het beginsel „van rechtsgelijkheid blijve gehandhaafd. De „ziekelijke, om niet te zeggen dwaze, inbeelding, „dat het den naar 't uiterlijke vrome zou hinderen „of ergeren wanneer hij op Zondag ziet of hoort „werken, mag vooral niet bij den wetgever steun „vinden, wil deze niet onrechtyaardig zijn. De „hinder of ergernis ligt niet in den aanschouwden „of gehoorden arbeid, maar in de ziekelijkheid „van hem die heet zich te ergeren. „Eerbied „voor gemoedsbezwaren" is een leus, maar alvorens „wet te worden, dient de echte medicijnmeester „die bezwaren zelve te onderzoeken. „Beschouwt men Zondagsrust van het maat schappelijk, vooral het rïienschelijk standpunt, „dan is er zeer veel voor te zeggen, en wordt zij „een natuurkundig-zedelijk vraagstuk; dit is het „gebied waartoe zij eigenlijk behoort. Maar de „wetgever blijve er buiten, daar er beslist geen „zoodanige eenheid van toestanden en verhoudingen „in de maatschappij bestaat, noch bestaan kan „om deze zaak te regelen door een wet, voor allen geldend. Het onrecht dat zulk een wet „in 't leven zou roepen, ware oneindig grooter „dan de weldaad aan bezwaarden des gemoeds „gebracht." Aandoenlijk die liefde tot het recht, die vrees om onrecht te plegen, die bij den liberalen steeds opleeft, wanneer er iets wordt voorge steld of gedaan, dat hun niet naar den zin is. Diezelfde Heldt, die nu zoo vroom en lieflijk over „onrechtvaardig zijn'' zeurt, en die zoo bang is, dat er onrecht geschieden zal aan menschen, die op Zondag verkiezen te arbeiden, weigerde, nog geen jaar geleden, er toe mede te werken, dat aan het schandelijk onrecht, dat christenouders gedwongen worden de anti christelijke scholen te onderhouden, een einde kwam. Zoo ziet men, hoe eerlijk dat bang zijn voor onrecht gemeend is. JBiniiefiïiland. Art. 194, Het voorstel, door den heer Schaepman bij de Kamer ingediend tot verandering van art. 194, luidt als volgt: „Het onderwijs is een voorwerp van de aan houdende zorg der Regeering. „Het geven van onderwijs is vrij. „Het toezicht van de overheid op het onder wijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en, voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, worden door de wet geregeld. „Het lager onderwijs wordt zoodanig ingericht, dat voor ouders, voogden en verzorgers de ge legenheid niet ontbreke, om de kinderen, die onder hunne macht zijn of aan hunne zorg zijn toevertrouwd, in het genot te stellen van voldoend lager onderwijs, waarbij hunne gods dienstige overtuigingen niet worden gekrenkt. „De kosten van het lager onderwijs, verstrekt aan kinderen van bedeelden of van hen, die, ofschoon niet bedeeld, onvermogend zijn school geld te betalen, worden, naar een bij de wet vast te stellen maatstaf, aan iedere school, door zoodanige kinderen bezocht, uit de openbare kassen vergoed. „De Koning doet van den staat der hooge-, middelbare en lagere scholen jaarlijks een uit voerig verslag aan de Staten-Generaal geven." Het verslag over het voorstel van Gennip c. s., om de suikerindustrie in lndië te helpen, is verschenen en bevat tal van bezwaren tegen de voorgestelde maatregelen. Men wilde o. a. geen blijvende afschaffing van het uit voerrecht op de suiker, en die afschaffing slechts voor eenige jaren toestaan. Doch ook werden de voorstellen verdedigd als de meest practische hulp, aan de op sterven liggende suikernijver heid te schenken. (teiiieng'fl lieuws. Een belangrijk monument is ontdekt in Jeru salem door den heer Clermont-Ganneau. In een oud gebouw nl. vond hij een blok steen met een Grieksch opschrift. De beteekenis daarvan was het navolgendeIeder vreemdeling, die dezen grenssteen passeert, zal ter dood gebracht worden. Blijkbaar hebben wij hier te doen met een deel van een der vele steenen zuilen, die in den tempel van Herodes een grenslijn afbakenden, waarbinnen alleen de joden mochten binnen treden. Men zal zich herinneren, dat Paulus bijna gesteenigd werd, omdat hij Grieken mede had genomen binnen dezen gereserveerden kring. (Handelingen der Apostelen XXI 28). De steen is overgebracht naar Konstantinopel, een afgietsel is gedeponeerd in het Louvre-Mu- seum te Parijs. Te Muiden is Zaterdagmiddag zekere J. V., bij het vervoeren van eenige manden, zoodanig gevallen, dat hij terstond aan de gevolgen is bezweken. Zondagmorgen gingen vier personen uit s-Hertogenbosch naar buiten om ganzen en ander gevogelte te schieten. Op den dijk onder Ber- licum gekomen, stond een hunner, H. R., oud 18 jaar, met het geweer vaardig om te schieten, toen door een onbekende oorzaak het geweer afging en een van het viertal, P. F., een huisvader met kinderen, in de zijde trof, zoodat hij ter aarde stortte en weinige minuten daarna overleed. Het Gerechtshof te s-Gravenhage heeft Zaterdag den schippersknecht uit Ridderkerk, beschuldigd van diefstal op een bewoond vaar tuig met behulp van een valschen sleutel, en moedwillige brandstichting, waarbij niet te voorzien was, dat eenig menschenleven in gevaar werd gebraeht, veroordeeld tot 3 jaren gevan genisstraf. Vrijdagnacht is in den put van eene nabij Assen wonende weduwe eene hoeveelheid petro leum geworpen, waardoor het water is bedorven. In den laatsten tijd is het aldaar meermalen voorgekomen, dat men op deze wijze zijn wrok koelde. De Advocaat-Generaal Mr. M. A. de Savornin Lohman heeft in de zitting van den Hoogen Raad heden geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep van Belderok. De uitspraak is bepaald op 3 Januari. Aan den Ringdijk der Haarlemmermeer nabij Houtrijk-en-Polanen heeft Zaterdagavond eene vechtpartij plaats gehad tusschen drie jongelieden, waarvan een door een messteek zoo hevig gekwetst werd dat hij kort daarna over leed. De dader, D. v. d. B., is in hechtenis genomen en heeft na eenig dralen zijne schuld bekend. Hij is gevankelijk naar Haarlem over gebracht. De verslagene stond bekend als een oppassend jongmensch, wonende aan den IJweg, in de gemeente Haarlemmermeer- De haringvisscherij is thans geëindigd; de laatste logger kwam Donderdag binnen. Dit jaar kan als een zeldzaam jaar in de jaarboeken der vissclierij opgeteekend worden. Eene vangst zooals nog nooit te vorengeen enkel schip wordt vermist, ja zelfs geen net ging door storm verloren. De vangst bedraagt in het geheel ongeveer 332.000 tonnen, tegen ongeveer 276.000 in 1885. In het overvloedige jaar 1884 werd er niet meer dan 300.000 ton aangebracht. Jammer alleen voor de visschers, dat de prijzen zoo laag waren gedurende het geheele seizoen. Even buiten de Halvemaanspoort te DokJcum vond dezer dagen eene weduwe, die door melktappen in haar onderhoud voorziet, bij haar tehuiskomst haar kabinet opengebroken en al wat waarde had daaruit verdwenen. Ge lukkig had zij juist te voren de pacht van het land betaald, anders zou dit geld eveneens ver loren geweest zijn. Amsterdam. Gisteren werd van een juf frouw, die op den Nieuwendijk boodschappen deed, een groen zijden beursje gerold, waarin een gouden ring, met steentjes bezet, en eenige pasmunten. Hetzelfde lot trof er een juffrouw, die een zilveren knipje met bruine beurs, waar in/4 bij zich had. Een andere juffrouw ver loor op de Kattenburgerbrug haar geldtaschje. Een jongen, die van een voorbijrijdende slepers- kar sprong, raapte het op en bracht het haar terug, maar er was in dat oogenblik 3 uit „gevlogen." Terwijl drie jagers uit Katlijk (Fr.) in eene herberg te Langezwaag (Fr.) zaten, sloeg een der honden met den staart tegen een der geweren, die tegen den muur stonden, met het gevolg, dat het op den grond viel en, hoewel het „in rust" stond, het schot afging. De hagels vlogen eerst door eene plank van het portaal en daarna in den zolder. Gelukkig werd niemand gekwetst. Plaatselijk Nieuws. Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg in deze Gemeente in de afgeloopen maand 386, het aantal schooltijden in 't geheel 16822. Hiervan werden verzuimd: Wegens ziekte godsdienstplichten weer en wegen veldarbeid overigen arbeid overige redenen Te zamen 823 46 3 248 735 261 of 12,6 pCt. 1 Dec. 1886. Bij de examens voor de akte voor middelbaar onderwijs is de vorige week te 's Gravenhage o. m. toegelatenvoor K. 1, de heer J. W. de Bruijne, alhier, onder wijzer aan de Christelijke School te Middelharnis. 6 Dec. 1886. De begrootiug dezer Ge meente, dienst 1887, is door HH. Gedeputeerde Staten in deze Provincie goedgekeurd in ont vang en uitgaaf op 19934,885, en alzo slui tende met een batig saldo van Nihil. Door Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente is bekend gemaakt, dat alle manne lijke ingezetenen, die in het jaar 1868 geboren zijn, zich tusschen 1 en 31 Januari, e k. be- kooren aan te melden ter inschrijving voor de Nationale Militie, en voorts, dat voor die in schrijving meer bepaaldelijk zitting zal gehou den worden op Woensdag, den 12 Januari 1887, des voor middags van 9 tot 12 ure. Evenals de vorige jaren, is de vorige week door de jagers, die elk jaar dit eiland geheel afjagen, eene groote drijfjacht gehouden, waarbij in drie dagen ongeveer 400 hazen wer den geschoten. 7 Dec. Heden, Dinsdagmorgen, reed St. Nikolaas alhier in de bewaarschool. De indruk, die de nette etalage op de kleinen maakte, was groot. Hunne vreugde steeg ten top, toen de uitdeeling plaats had. Na een afscheidslied ge zongen te hebben, begaven zich de kleinen met een dankbaar hart en van vreugde stralend oog naar huis. Dank aan de milde gevers, dieMej. S. v. d. Vlies, bewaarschoolhouderes alhier, in staat stelden, den kinderen zoo'n prettigen dag te bezorgen. Door stemgerechtigde manslidmaten zijn bij de Ned. Flerv. Gemeente alhier hernoemd als kerkvoogd, de heer J. Roodzandt Kz. en als notabelen de I1H. L. Drieendijk en II. Kemper. Ilerkiilffen. Een treurig ongeval had Zater dag, omstreeks 6 ure des avonds, alhier plaats. De 17-jarige J. C. Klem, die hevig aan toe vallen leed, geraakte, vermoedelijk in een zoo'n toeval, te water en verdronk. Na den geheelen nacht te vergeefsch naar hem te hebben ge zocht, vond men den daaropvolgenden morgen zijn lijk in de Spui. De aftredende ouderling L. Bruggeman en de aftredende diaken A. Korvink zijn door de stemgerechtigde lidmaten als zoodanig her benoemd; terwijl in de vacature van diaken is benoemd H. Noordijk. Alle drie de broeders hebben zich deze benoeming laten welgevallen zoodat de Gemeente zich wederom in een vol tallige kerkeraad kan verheugen. Zoomin in deze als in de naburige Ge meente Goedereede hebben in de afgeloopen maand November sterfgevallen plaats gehad. Tot Kerkvoogd werd heden gekozen, in plaats van den heer Johs. Hameeteman (overl.), de heer Willem Voogd Kz., terwijl tot ouder ling is herkozen, de heer Jb. Prinse en tot diaken, de heer Teunis Koek. Bij een boer buiten de gem. vroeg hij in de schuur te mogen slapen, hetgeen werd toege staan hem werd een plaats aangewezenmaar na eenige oogenblikken kwam hij naar binnen, eiscliende op ruwen toon een bed, wijl het hem daar wat te tochtig was. De boer, met andere gedachten bezield, zei, dat hij hem dan wel een goed logies kon be zorgen, ging met hem naar 't dorp terug, deed van 't voorval aangifte bij den Burgemeester, die het raadzaam achtte, den lastigen bezoeker te doen verwijderen, hetgeen dan ook door de politie is gebeurd. Een ieder zij voor zulk slag van lui op zijn hoede. In de heden (4 Dec.) gehouden verg. van Kerkvoogden werd tot President gekozen, de heer Jak. Roozemond, en wel zulks ter ver vanging van den heer C. Dorst Lr/., die voor korten tijd als zoodanig zijn eervol ontslag heeft aangevraagd en verkregen. Heinenoord. Door de firma Smit is de ge legenheid geopend, om iederen dag van onze gemeente per stoomboot naar Dordrecht en tusschengelegen plaatsen te vertrekken. Dat dit nu niet alleen met den heer Gorter het geval zoude zijn, was te begrijpen, en is ons ook de vorige week gebleken, daar alhier aan verschillende scholen 3 onderwijzers gratis werkzaam zijn, 't welk deze heeren bij den te- genwoordigen onderwijzersovervloed, doen, ten eersten, omdat ze op andere plaatsen geen be trekking kunnen krijgen, en ten tweeden, om op die wijze toch na twee jaar het examen voor de Hoofdakte te kunnen afleggen. In de afgeloopen week werden ook in de Ned. Herv. Gem. alhier de kerkelijke verkie zingen ten einde gebracht. De uitslag daarvan is als volgt: Tot Kerkvoogd werd herkozen de heer H. Okkerse, tot Notabelen de heeren J. J.Capelle Mz. en A. van Popering Mz., tot Leden van het Kiescollege de heeren C. Otte Wz., C. Reijn- liout, D. van den Berge Az. en A. Koene. Daar de laatste evenwel als zoodanig heeft bedankt, werd in zijne plaats gekozen, de heer Jan van der Have. Ingezositten. Nu de ondergeteekende dezer dag-n als Cor respondent voor de Vrijs Universiteit is opge treden, wenscht hij de belangen van die stichting met een kort woord aan de lezers van dit bij hem uitgegeven blad aan te bevelen. Gelijk de meesten zullen weten, is die Hooge- school zes jaren geleden te Amsterdam geopend, en heeft zij ten doel: de beoefening van vele takken van wetenschap op zuiver gereformeerden grondslag. Een grondslag, die op de staats scholen, alwaar mannen van allerlei kleur en richting moeten samenwerken, meer en meer wordt opgebroken, ja nagenoeg geheel is ver dwenen. Ontzettend verreikend is de invloed, die de ongeloovige geleerden, zooals Predikanten, Doc toren, Rechters, Advocaten, Procureurs, Nota rissen, Natuurkundigen, Schrijvers van boeken, en zij die met hen dagelijks omgaan, ten ver- derve van land en volk uitoefenen. Deze lieden staan als het ware aan den ingang en op de kruispunten der Zedelij k-Maatschappelijke ver keerswegen. Naar den mensch gesproken, hangt het voor een goed deel van hun wil en keuze af, welke waren er door Nederland worden rond gevoerd en hoe ver het zedelijk peil zal rijzen of dalen. Het was daarom een voortreffelijke gedachte van Dr. A. Kuyper en zijne vrienden tegenover al den bestaanden handel in ongeloofsartikelen, een handel, die zeker met het oog op ons beter nationaal verleden wel nadrukkelijk sluik- of smoMeAhandel mag genoemd worden een kring van geleerden te organiseeren, welke er zich op toe konden leggen om ook onder de hoogere standen het goed recht en de vrijheid onzer christenen te verdedidigen, en alzoo de hoofdkanalen des ongeloofs met Gods zegen een weinigje te stoppen. Op tweeërlei wijze is een volk aantevatten. Ge kunt het van onder op bewerken, door mid del van de lagere schoolmaar ook van boven af geschiedt het, door de Universiteiten (de Alma maters.) Het is dus met het oog op de toenemende verbastering en ontkerstening onzer natie een m

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2