land. Uit de verklaringen, die de minister Kalsoky pas heeft afgelegd, blijkt echter, dat Oostenrijk, schoon de zelfstandigheid van Bul garije vasthoudend, en Kaulbars streng optreden afkeurend, echter niet tot handelen zal overgaan. Wat uit de Bulgaarsche geschiedenis worden moet, weet niemand. Dit is op 't oogenblik de stand van zaken een leven bij den dag. Uit de laatste berichten blijkt, dat prins Waldemar de kroon van Bulgarije niet zal aanvaarden. Voorts zijn de Bulgaarsche regen ten wel afgetreden, maar herkozen. Zij hebben verklaard niet te zullen wijken dan voor geweld. Te Londen is de 9e November gelukkig kalm voorbijgegaan. De krachtige voorzorgen van politie enz. hebben blijkbaar de Sociaal democraten den moed benomen, hun plan door te zetten. Van de Vergadering kwam weinig of niets. De dag liep rustig ten einde, en de regeering, die weet dat zij steun bij 't volk heeft, kan zich met den afloop geluk wenschen. In Spanje vertoonen zich weder teekenen van gisting. JSiiinciiIaml. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de Indische be grooting is de vorige week gepasseerd. De heer W. van Dedem handhaafde het be toog omtrent den stoffelijken achteruitgang van Indië, tengevolge van gebrek aan veer kracht bij de regeering. Hij kritiseerde haar spoorwegpolitiek, haar economische houding ook tegenover de particuliere nijverheid en haar niet-naleving van het regeeriugs-reglement in zake de gouvernements koffiecultuur. De heer van Gennep deelde hoofdzakelijk die meening en wees op de benadeeling van het gezag door de ongemotiveerde handelingen der administratie, waardoor de persoonlijke vrij heid en de vrijheid der drukpers aangerand worden. De heer Rooseboom bleef aandringen op versterking van het Indisch leger met vier bataillons. De heer Schimmelpenninck van der Oye drong aan op de intrekking van het be sluit, waarbij inlandsche hulpzendelingen niet worden toegelaten zonder het advies der in landsche hoofden. De heer Keuchenius sloot zich hierbij aan, wees verder op het schaden onzer waardigheid door de toelating van het vlaggen door consuls in Indië op feestdagen in vreemde landen; kwam op tegen de druk persvervolgingen, als niet overeenkomstig den geest van het drukpersreglement, aan welks tot stand komen hij zelf had meegewerkt; tegen de benoeming van den bekenden heer Burnaby Lautier tot resident van Bagelen en tegen de plaatsing van een R. K. aartsbisschop te Batavia in den raad van Indië naast den vice-president, waarin hij bevoorrechting zag. Te Arnhem heeft de Centrale Kiesvereeni- ging Nederland en Oranje met meerderheid van stemmen besloten, ditmaal zich van deel neming aan de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer te onthouden. Wij ontvingen het eerste nummer van Pa trimoniumorgaan van het Verbond van dien naam, onder hoofdredactie van den heer K. Kater te Amsterdam en met medewerking van een groot aantal andere schrijvers. In het algemeen zal wel niemand beweren, dat er eenige behoefte bestaat aan nog meer bladen, die door geheel Nederland de ronde doen. Reeds zijn er zooveel bladen en tijdschriften van dat soort, dat wij ons hart wel een beetje vasthouden, als wij weer een nieuwe uitgave in het licht zien tre den, en ons wel eens afvragen, of men op dit gebied geen heil gaat zoeken in de reefiieid der middelen, meer dan in hunne rustige wer king. Wie het voornaamste wil bijhouden, dat er tegenwoordig over de quaesties van den dag gedrukt wordt, mag wel rentenier zijn en tevens een goed sommetje voor al die lectuur beschik baar hebben. Voor het lezen van boeken, voor het onbevangen ter kerk gaan, 'bovenal voor het gebed blijft schier geen tijd meer over. Alles jaagt naar de publieke markt met haar dui zendvoudig afwisselende tooneelen. De geest wordt er door onthutst, de gemoederen komen in groot gevaar, en te midden der verstrooiingen, ook al heeten zij christelijke werkzaamheden, wordt de mensch opgeroepen voor de vierschaar Gods! Werken is goed, maar wij vreezen dat het van linnen uitte veel wordt vergeten, en dringen dus aan op het in acht nemen van maat en grens. Evenwel maken wij voor Patrimonium een uitzondering. Als de redacteur zegt, dat „een Verbond van zulk een omvang niet dan tot zijne schade een blad kan ontberen, waarin het zijne beginselen meer in bijzonderheden bespre ken kan," dan stemmen wij dit in hoofdzaak gereedelijk toe. Het eerste nummer ziet er vrien delijk uit en deelt breedvoerig mede, wat wij er in het vervolg van te wachten hebben. Bet bevat degelijk gestelde artikelen. Moge dit program onder de beste auspiciën worden verwezenlijkt, en het blad voorspoedig zijn in zijn weg, ook tot nederwerping der socialistische sterkten, die de verachters van Gods Woord op onze erve meer en meer zoeken op te richten. 'Bit de Pers. Overvloed van onderwijzers. „Het getal onderwijzers, noodig voor de geheele uitvoering der wet van 1878, is nog op verre na niet bereikt." Deze woorden uit het voorloopig verslag over hoofdstuk Binnenlandsche Zaken geven een on bekende, die echter blijkens de bladen, waarin hij zich uitspreekt, volstrekt geen „clencaal" schijnt te zijn, aanleiding om de verzuchting te slaken, dat de heeren, die bovenstaande meening deelen, er niet veel van weten. De onbekende cijfert dan ook uit, dat er nog on geveer 2000 onderwijzers overcompleet zijn, en als de aankweekerij voortgaat als nu, zal dat cijfer in 1890 5 a 6000 bedragen. De man wil daarom alle normaallessen eenvoudig af schaffen en 't met de kweekscholen doen. „Moet er," vraagt hij „een geleerd preletariaat aan gekweekt worden, dat uit den aard der zaak grootendeels de gelederen der socialisten zal versterken? Nn reeds juichen de organen dier partij over den steeds vermeerderenden overvloed van onderwijzers en komen er onverholen voor uit, dat die overvloed hun ten goede zal komen. Moest ik nog spreken over de lage jaarwedden, te weinig om te leven en te veel om te sterven, over aandoenlijke brieven van jonge onderwij zers, die trots alle sollicitatiën, zelfs tegen een bespottelijke lage jaarwedde, nog geen betrek king kunnen vinden, enz., mijn stuk zou veel te lang worden." Een geleerd proletariaat, in de gelederen der socialisten gevoerd door de opleiding tot open baar onderwijzer 1 Het stempel dat deze onbekende op die „opleiding" drukt, geeft geen vleiend getuigenis. Waarlijk, de wet van 1878 brengt vele zegeningen over ons land 11 (Stand.) Tweeërlei weegschaal. Onze Staten-Provinciaal van Noord-Holland hebben door Gedeputeerden weer zonderlinge stellingen hooren verkoopen. Mr. Heemskerk had Gedeputeerden eens over de krankzinnigenverpleging aan de pols gevoeld. Hij wist, dat de provincie subsidie gaf voor Israëlitische krankzinnigen, die in particuliere Joodsche gestichten verpleegd wierden, en poogde het nu daarheen te richten, dat ook voor Gere formeerde, Luthersche of Roomsche krankzin nigen gelijke subsidie beschikbaar wierd gesteld, bijaldien ook hun bloedverwanten, verlangen, dat ze in een particulier gesticht gingen, met eigenaardig godsdienstigen tint. Doch wat blijkt nu Niet minder dan dit, 1°. dat de provincie haar eigen gesticht Meerenberg zoo enorm heeft uitgebouwd, dat er nog kranken te plaatsen zijn 2°. dat ze desniettemin aan Joodsche familiën bijdragen voor particuliere verpleging blijft ge ven maar 3°. dat ze aan Gereformeerde familiën dit weigert, omdat haar eigen gesticht dan te duur komt. Niet te onpas gaf Mr. Heemskerk zijn voor nemen te kennen, om deze schending der rechts gelijkheid ook verder niet ongemoeid te laten. Het gaat toch niet aan, in een Christenland wel uit den weg te gaan voor het bezwaar van een Jood, dat hij niet onkosjes eten mag; maar heen te stappen over de nog niet zoo domme bedenking van de Fijnen" (die dan toch Chris tenen zijn), dat er in de zielsverpleging van deze zielsziekten een hoogst gewichtig element ont breekt. (Stand.) Cremeng'd Nieuws. Een dertienjarige knaap, die Donderdagavond te 's-Gravenhage in de Boekhorststraat wandelde, werd door een man, die een wagen met koop waren voortduwde, gevraagd om hem behulpzaam te zijn in het oprijden van den handwagen over de draaibrug aldaar. De jongen voldeed hieraan, waarna de onbekende man hem uit- noodigde zijn metgezel te zijn tot aan de Van Ravesteinstraat, waar de wagen tehuis behoorde. Ook hierin stemde de geen kwaad vermoedende knaap toe. En ook toen de koopman hem, nadat de wagen was weggebracht, een dubbeltje be loofde, als hij nog even medeging naar de Rijs- wijksche straat, aarzelde de jongen geen oogen blik. Zij bereikten langs den Stationsweg het voor plein van het spoorwegstation, waar de zonderlin ge onbekende zich met zijn metgezel naar een afgelegen plek begaf. Daar haalde de man opeens een knipmes uit zijn zak en bracht onverhoeds den dertieBjarigen knaap een snede over het gelaat toe, van het linkeroor tot even voorbij den neus. De dader zette het onmiddellijk op een loopen in de richting van den Rijswijkschen weg, den jongen gillende achterlatende. Op diens geschreeuw schoten de agenten uit het nabij gelegen politie posthuis toe, die den armen jongen voorloopig in het posthuis hulp ver leenden en hem onmiddellijk naar het ziekenhuis brachten. Bij onderzoek is gebleken dat de dade., die kort daarna in hechtenis genomen weid, niet wel bij het hoofd moet zijn en reeds meermalen gezegd heeft een jongen den hals te zullen afsnijden. Hy woonde aan den Rijswijkschen weg. Een sluwe oplichtster kwam dezer dagen te Dordrecht bij een kruidenier eyi maal beste „capucijners" halen in een melkkan, die ze in haar schoot hield. Maar zij had haar beurs vergeten en zette de kan op de toonbank om eerst geld te gaan halen. Toen ze niet terug kwam, keek de kruidenier onwillekeurig eens in de kan en zag dat er geen bodem en geen erwten in waren. De vrouw had de „capu cijners" door de bodecilooze kan in haar voor schoot laten glijden. Te Staphorst werd verleden week zekere K. Kappe zeer ernstig verwond. Men vond hem den volgenden morgen in de vroegte geheel bewusteloos liggen bij een schuur op het erf van Geert Hoske aldaar, die hem, zonder zijn persoon te erkennen wegens de bloedende won den aan het hoofd, in huis nam, alwaar hij eindelijk door de buren herkend werd. Hierop gaf men den veearts J. Ubak, bij wien de ver wonde als adsistent werkzaam was. kennis van het geval, waarna deze hem onmiddellijk met een voertuig naar zijne woning bracht. De on gelukkige, een in alle opzichten oppassend jongmensch, is thans onder behandeling van Dr. Weisenborn aldaar. Van deze verwonding werd naar de Asser Ct. verneemt verdacht zekere J. Compagnon, die Zaterdag zijne schuld heeft bekend en naar Zwolle is overgebracht. De toestand van K. is nagenoeg hopeloos. Omtrent een moordaanslag te Geleen meldt men ons het volgende: De door een pistoolschot verwonde Bovens is nog niet dood, maar dewijl de kogel tot in de longpijp is doorgedrongen, bestaat er weinig hoop om hem in het leven te behouden. Zijn aanvaller is zekere N. Ferron, vroeger insgelijks te Geleen woonachtig, doch thans te Walsum bij Dinslaken (Pruisen) metterwoon gevestigd. De laatste was naar G. gekomen om eene geldquaestie met B. te vereffenen. In eene herberg ontstond hierover tusschen hen zulk eeu hevige woordenwisseling, dat de herbergier hen uit zijne woning verwijderde. Daar buiten werd de twist voortgezet, en eens klaps door F. het noodlottig schot op B. gelost. Een uur later was de maréchaussee te Sittard van het gebeurde onderricht; en kort daarna was zij ter plaatse om van een en ander procesver baal op te maken. F. had inmiddels zijn heil in de vluchtgezocht. Daar men vermoedde dat hij de wijk naar Pruisen had genomen, begaven zich Vrijdagmorgen de brigadier Beltjens en de maréchaussée Deveneins, te paard van Sittard naar Geilenkirchen, welken afstand (21 kilometer) zij in 67 minuten aflegden. Zij hadden de voldoening, F. aan het station te G. te vinden, juist toen hij een plaatskaartje naar Ruhrort had genomen. Op hunne aanwijzing werd F. door Pruisische gendarmes aangehouden en in verzekerde bewaring genomen, totdat zijne uitlevering door de Pruisische justitie zal gelast zijn. B. heeft eene vrouw en vijf kinderen, F, eene vrouw en drie kinderen. Plaatselijk Nieuws. Somnielsdijk, 13 Nov. 1886. De suppletoir kohieren van den hoofdelijken omslag en van de belasting op de honden dezer Gemeente, beide dienst 1886, zijn door HH. Ged. Staten dezer Provincie goedgekeurdhet eerste tot een bedrag van ƒ29,06 en het laatste van 18. 16 Nov. Heden morgen ontving den Kerkeraad dezer Gemeente het bericht, dat ds. Bouman, predikant te de Meern (en niet de Weerd, gelijk in het vorig nummer abusief is gemeld) voor de toezegging bedankte. Dirbsland, 15 Nov. De collecte, gisteren morgen in de Hervormde Kerk gehouden, ten behoeve van de Vrije Universiteit, heeft opge bracht de som van 31.85. In aanmerking ge nomen, dat reeds bij gelegenheid van een in het voorjaar gehouden bidstond een bedrag van ongeveer 30.werd gecollecteerd en boven dien uit deze gemeente een 50.aan con tributie jaarlijks wordt bijeen gebracht, kan getuigd, dat genoemde stichting in de liefde van velen in deze gemeente begint te deelen. Correspondent voor dit district is de heer P. Human, te Melissant, agent voor Dirksland, de heer K. P. Roodzant, alhier. Ilerkingen. Wederom ontving men alhier het ontmoedigende bericht, dat Simons, predi kant te Bergschenhoek, voor het op hem uit gebracht beroep naar deze Gemeente, bedankt. Door den Raad dezer Gemeente is beslo ten, aan Z. M. der Koning, in de kosten van het lager onderwijs alhier, een subsidie van 1600.te verzoeken. Oude-Toujre. Tot onderwijzer aan de open bare lagere* school alhier is benoemd de heer K. Bouw an, thans tijdelijk als zoodanig werk zaam. Kkuinisse. De handel in mossels blijft bij zonder levendigvooral de uitvoer naar Engeland ia verbazend. Honderden halen worden bijna dagelijks van het station Zijpe over Rotterdam en Vlissingen daarheen vervoerd. Stonden dan ook in het afgeloopen jaar gedurende den tijd van verzending velen op werk te wachtenthans zijn er handen te kort. En is misschien de vrees niet geheel ongegrond, dat door het laatste stormweer het pas uitgeworpen mosselzaad zal hebben geleden, toch mag ons dorp van zegen spreken. Gedachtig aan het spreekwoord even wel „Het zijn sterke beenen die de weelde kunnen dragen," is het zeer te hopen, dat de zegeningen Gods niet in zonde en ijdelheid worden verkwist. Voor dit laatste zijn hier velen niet geheel zonder zorg. Terneuzen. Met genoegen werd ook hier het besluit van Provinciale Staten vernomen, hetwelk behelsthet doen vervaardigen van eene drijvende aanleg- en ligplaats te Vlissingen ten behoeve van de Provinciale stoombootdienst en: het doen vervaardigen (eveneens voor ge noemden dienst) van eene machine voor een der booten en eene nieuwe boot met machine etc. (Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst.) St. Annaland. Donderdag 11 dezer genoten C. Van Schouwen en zijne vrouw Geertruida Siebes, beiden bijna 80 jaar oud, alhier, het voorrecht hun 50 jarige echt ver eeniging te herdenken. Genoemde Van Schouwen heeft in de Belgi sche onlusten een werkzaam deel gehad bij 't verdedigen van de Citadel van Antwerpen, en, bij die gelegenheid krijgsgevangen gemaakt, moest hij als zoodanig 6 maanden te St. Omer in Frankrijk verblijven. Aardig is het uog de geestdrift van den ouden man te zien, als hij vertelt van de krijgs verrichtingen aan 't Vlaamsche hoofd en op de Schelde, van de gevaren, armoede en ontbe ringen toen ondervonden. Zijn borst prijkt dan ook met het metalen kruis en met de Citadel medailles. De oude luidjes behooren tot den zeer be- hoeftigen stand. Een Commissie heeft zich daarom gevormd tot net inzamelen van giften, ten einde de jubilarissen een onbekommerden winter te verschaffen, waarin men aanvankelijk met goed gevolg slaagde. Mochten er nog zijn, die iets willen afzon deren voor onzen oud-strijder, die zijn bloed heeft veil gehad voor 't lieve vaderland de Voorzitter der Commissie zal die giften gaarne in ontvangst nemen. Bij de op 11 dezer plaats gehad hebbende herstemming voor een Notabele bij de Hervormde Gemeente alhier, is gekozen de heer Johannis Bogaard met 38 stemmen. De heer Willem van der Male verkreeg 22 stemmen. Stavenisse. In de heden gehouden Verga dering van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier is gekozen tot Kerkvoogd van voornoemd lichaam, de heer L. J. Dorst, ter vervanging van den heer C. L Dorst Lz., die in de vorige week als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. St. Maartensdijk. Ter veemarkt op 10 dezer alhier gehouden, waren aangevoerd; 90 stuks rundvee en 140 biggen. De handel was slap, de prijzen als volgt kalfkoeien le soort 175.a 200.2e soort 130.a 145.driejarige vaarzen en ossen f 140.a 160.tweejarige vaarzen en ossen 110.a 120.jaarlingen ƒ50. a 60.hokkelingen f 35.a 45.big gen 5.50 a 6.50. Door den gemeenteraad is benoemd tot keurmeester van vleesch en spek, de heer I. Hagelz. Koekaankondiging, Ontmaskerd en ontworsteld. Het Engelsch vrij gevolgd, door J. W. A. Notten, Predikant te Rotterdam, uitgegeven bij J. M. Bredée aldaar. Prijs 1,50. Wie te midden van al de oppervlakkige, ziel en gedachtenverstrooiende lectuurwaarmede wij in onze dagen overvoerd worden, naar een leerzaam en stichtelijk stuk verlangt, die kan zich moeielijk iets beters aanschaffen dan het hier genoemde. Het is een vrije vertaling van een zeer oud Engelsch boek, opgesteld door den Engelschen godgeleerde Thomas Brooks. Den begaafden schrijver, Ds. Notten, die deze overzetting op loffelijke wijze ten einde bracht, bieden wij onzen hartelijken dank, dat hij een zoo nuttig en door en door practisch werk voor het christelijk publiek in Nederland heeft willen vertolken. Wil men eenig begrip hebben van hetgeen er in behandeld wordt, zoo leze men den in- houdsaanwijzer, welke aldus luid* Hoofdst. Inleidend^ opmerbiugen. I. De listen van Satan om de ziel tot zonde te lokken. II. Satans toeleg om geestelijk traag te maken, zooveel doenlijk de betrachting der godsdienstplichten te verhinderen en op die wijze de zielen te vervoeren. III. De listen van Satan om zielen in een' droevigen, twijfelenden, onzekeren en troosteloozen toestand te houden. IV. De listen des Satans in verband met de verschillende maatschappelijke toe standen. V. De listen van Satan, door welke hij arme zielen verhindert den Heere Jezus Christus aan te nemen en zich toe te eigenen, en naar het Evangelie Hem alleen te vertrouwen voor hunne eeuwige gelukzaligheid, en hoe er ons tegen te wapenen. VI. Algemeene beschouwingen. Toegift. Wat de verzekerdheid des ge- loofs in den weg staat, en in welken weg ze verkregen wordt. Het geheel bevat 255 bladz. en is dus billijk in prijs. Welk kind van God, welk waarachtig heil- zoekende is niet menigmaal bevreesd, dat zijn ziel door de omleidingen des Satans van God verwijderd zal geraken en op het droevigst beroofd zal worden van den vrede des geloofs. Welnu, in dit boek wordt het fijn gespannen weefsel van den Overste van de macht der duisternis bij de lamp van Gods Woord uit elkander gerafeld, en de verschillende draden, die er door heen loopen, één voor één besproken. Ook worden de beste wapenen ter afwering van Satan's strikken aangewezen. Moge deze pennevrucht velen ten zegen ver strekken. Zestien verschillende nieuwe verhalen van onderscheidene wel bekende schrijversuitgegeven door G. F. Callenbach te Nijkerk. Gaarne wekken wij ouders en onderwijzers, die van tijd tot tijd hunne kinderen met een

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2