De Volkeren der aarde. Sommelsdijk. Nieuwe Tonge, 1 Nov. Heden middag kre gen we hier de tijding, dat onze hoofdonder wijzer, in Rotterdam zijnde tot het bijwonen van een vergelijkend examen, Zaterdagavond het ongeluk had van den tram te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij zijn been brak. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, om daar behandeld te worden. Oude Tonge. De begrooting dezer Gemeente voor het dienstjaar 1887, door den Gemeente raad vastgesteld, bedraagt in ontvang 19448.331: en in uitgaaf 19447.75. De kosten van het Onderwijs beloopen f 6370, terwijl de Hoofde lijke Omslag bedraagt 4100. Stellendam. De besmettelijke ziekte „febris typhoisda", welke in deze Gemeente in een gezin heeft geheerscht, is gelukkig geweken. Ouddorp. Terneuaen. Donderdag 28 October bad de opening plaats van het nieuw gebouwde diaconie gesticht, bestemd ter opneming van ouden van dagen, en weezen der Herv. Gemeente. Ds. van Veen hield gepaste toespraken tot Kerkeraad en andere aanwezige autoriteiten. ZEw. wees lijken dan God in zulk een persoon? Zeker wel niet zijn vroegere vrienden. Deze worden al spoedig boos. Gelijk iemand eens treffend mede deelde: toen ik den Heere leerde vreezen, toen stond mijn broeder met een dolk voor mij, omdat bij geen fijnen dulden kon. Die vijand schap kan echter te meer het geloof bevestigen, als de II. Geest er Zijn licht over geeft. Als de wereld ons prijst, is zulk een lof altijd dub belzinnig. Wie ijdele lieden wil amuseerenmoet zelf aan ijdelheden meedoen, en daarmede raakt de christen van zijn pad af; daardoor wordt hij een bespottelijk voorwerp voor de wereld, en tevens weinig vertrouwd onder de kinderen Gods. Gelukkig daarom dezulken, die, eenmaal met koorden van goedertierenheid tot Gods ge meenschap getrokken zijnde, ook gestadig bij Hem zoeken te blijvenen uit Hem al hun troost en kracht putten. Dan kan het niet missen, of er zal een goede reuke van hen uitgaan en zij zullen aan anderen stof tot Godsverheerlijking opleveren. Ware de ruimte ons toegestaan niet zoo beperkt, het zou gemakkelijk zijn geheele blad zijden te vullen met al wat thans in het leven der volkeren voorkomt. Onze tijd is, al heerscht er, Gode zij dank, vrede, een onrustige. Men weet niet wat de dag van morgen brengen zal. Onzekerheid is overal het wachtwoord, en in Oosten West beide dagen donkere wolken. De Russen blijven nog steeds op zeer ge spannen voet met de Bulgaren. Generaal Kaul- bars is niet uit Bulgarije teruggeroepen, en zelfs heeft de Russische regeering een paar oorlogsschepen naar de Bulgaarsche haven Varna gezonden. Heette het eerst, dat dit was om de Russische onderdanen aldaar te beschermen, thans heeft de generaal zelf verklaard, dat het geschiedt om Ruslands eischen kracht bij te zetten. De Bulgaren beginnen dan ook blijk baar bevreesd te worden, en hebben reeds toe gegeven aan Ruslands eisch, om de officieren, betrokken bij den aanslag tegen vorst Alexander, in vrijheid te stellen. Wellicht is dit een voorboo van verder toegeven. 't Gerucht wil, dat een conferentie der mogendheden op handen is, om de Bulgaarsche zaak afdoend te regelen; 't wordt tijd. Voorts moet zijn goedgevonden, Rusland voor drie jaar of langer, de vrije hand te laten in Bulgarije. Eindelijk moet Engeland gereed zijn Rusland te steunen. Al luidt nu dit alles vreemd, en al kan het zeer goed onjuist blijkenzeker is dat een samengaan b.v. van Rusland met Engeland thans ver van onmogelijk is. Men herinnere zich wat we de vorige week schreven. Engeland en Frankrijk leven op gespannen voet met elkaar, wijl het eerste rijk er niet aan denkt Egypte te ontruimen. Nu is reeds in een Engelsch blad het denkbeeld aangegeven, om in zake Egypte, de onzijdigheid van Rusland dat met Frankrijk heette saam te gaan te ver werven, door den Russen in Bulgarije vrij spel te laten. De eene vriendschap is de andere waard, ook op het staatkundig tooneel. Nadat dit geschreven was, blijkt hoe men van alle zijden de Bulgaren raadt toe te geven, en zij reeds aan het onderbandelen zullen gaan. Rus land verkrijgt dus wat het wenscht; Bulgarije geeft den tegenstand op. In Zuid-Afrika zijn weder moeielijkheden ontstaan tusschen de Boeren, die in Zoeloeland een nieuwe republiek hebben gesticht en de kolo nie Natal. De onderhandelingen met den Brit- schen gouverneur in Natal over hun rechten zijn afgeloopen tot hun bevrediging, doch niet van die der Engelschen partij in de kolonie, die na tuurlijk ontevreden is op den gouverneur. Men weet, hoe de ultra-Engelschen denken over al wat „Boer" is, en men mag hopen, dat het niet op nieuw tot een botsing komt, die thans nog grooter gevolgen kon hebben dan vroeger. Eindelijk zij vermeld, dat cholera, roodvonk en andere ziekten nog steeds op verschillende plaatsen blijven heerschen, evenals er weder overstroomingen hebben plaats gevonden en de aardbeving, die nu reeds zoo lang voortduurt, zich nog telkens weer doet merken. H. BlniicManul. De leden der Tweede Kamer zijn bijeengeroe pen tot hervatting der werkzaamheden tegen Donderdag 4 November, des namiddags te 1 uur. ZONDAGSWET. De nieuwe Zondagswet is in aantocht, en reeds deden enkele bijzonderheden omtrent haai de ronde. Thans is het ontwerp van de Tweede Kamer ingediend. Overanderde instandhouding der Zondagswet van 1815 vond de Minister niet mogelijk en wijziging is daarom wenschelijk. De beginselen, waarvan bp het aangeboden ontwerp is uitgegaan tegenover de kerkgenoot schappen, zijn, dat de Staat niet te zoigen heeft voor de waarneming van godsdienstige en ker kelijke plichten door de burgers, maar alleen aan de leden der kerkgenootschappen de onge stoorde uitoefening van den eeredienst heeft te waarborgen, en tegenover den mensch, dat hem de mogelijkheid daartoe niet ontnomen wordt door machtigen, en dat hij in de gelegenheid is tot het genieten van rust na volbrachten ar beid. De mensch kan niet altijd door, dag in dag uit, arbeiden. Een dag van rust is nu en dan noodig om het verlorene te herwinnen. De Maat schappij heeft er belang bij, dat die noodzake lijke rustdag worde in acht genomen. En nu acht de Min. het een Staatsplicht het individu te hulp te komen in het zich verzeke ren van een rustdag, waarvoor de Zondag, ook als kerkelijke rustdag, de aangewezen dag is, wegens de gelijktijdige rust van allen. Een verbod van allen arbeid aan ieder en gedurende den geheelen Zondag is niet het doel dezer Wet. Art. 1 beperkt zich tot een verbod op Zon dag arbeid te verrichten in of voor eenig be drijf of beroep, in dienst of tegen loon van an deren, buiten gebouwen en afgesloten plaatsen, en daarbinnen, indien die arbeid van den open baren weg zichtbaar of hoorbaar is. Andere werkzaamheden zijn in den regel niet van dien aard, dat zij hinder toebrengen aan de algemeene Zondagsrust, terwijl ook het an dere doel van deze wet, verzekering van een wekelijkschen rustdag aan den arbeider, die zelf niet bij machte is die voorwaarde met goed gevolg te bedingen, eene wijdere strekking van het verbod niet noodzakelijk maakt. Art. 2 bevat uitzonderingen óf noodzakelijk óf in ieder geval niet hinderlijk voor anderer Zondagsrust o. a. voor goederenvervoer te water en in het algemeen voor openbare middelen van vervoer. De Zondagsrust van anderen wordt er ook niet ernstig door gestoord, wat wel het geval is met particulier goederenvervoer door de straten eener gemeente per vrachtwagen; dat laatste valt dan ook niet onder de uitzonde ringen van dit artikel. Art. 3 bevat vrijstelling voor arbeid in of voor eenigen tak van openbaren dienst. Voorgesteld wordt het onmiddellijk hoofd van den betrokken diensttak te doen beslissen, maar tevens met het oog op uitgebreide takken van Staatsdienst, zooals b.v. de posterijen en de telegrafie, den minister, onder wiens Depar tement zulk een tak behoort, de bevoegdheid toe te kennen algemeene vrijstelling te ver- leenen en voorschriften vast te stellen, bij de vrijstellingen door zijn ambtenaren te geven, in acht te nemen. Art. 4 verschaft de mogelijkheid tot vrijstel ling ook voor anderen arbeid dan die in open baren dienst wordt verricht. Verkoopingen op Zondag worden verboden, insgelijks: het dry ven van handel op zichtbare of hoorbare wijze. Heeft men het een of ander noodig, dan kan men zich dit in een gesloten winkel aanschaffen. Alleen met het oog op spoedig aan bederf onderhevige waren zou een algemeen verbod wel wat te' ver gaan, en tevens is het voor velen, die van den Zondag een dag van uitspanning maken, wat op zich zelf (vol gens den minister) niet is af te keuren, zeer lastig buiten gebouwen geen ververschingen te kunnen bekomen en vermindert dit hun genot. Daarom is het verbod niet uitgestrekt tot eet- en drinkwaren. Openbare vermakelijkheden en geraasmakende spelen mogen binnen den afstand van 200 meter van een gebouw, bestemd tot openbare godsdienstoefening, niet plaats hebben. Teneinde verstoring der Zondagsrust door misbruik maken van sterken drank tegen te gaan, wordt verboden, op Zondag vóór 12 uur 's middags in voor het publiek toegankelijke localiteiten sterken drank toe te dienen of te leveren beneden 2 liter. Door het strafbaar stellen van personen, die overtredingen in hun woning toelaten, wordt voorkomen dat werkgevers, die er belang bij hebben, 's Zondags hun fabriek of werkplaats niet doen stilstaan, hun arbeiders tot het ver richten van diensten overhalen onder beloften van eventueele boete te zullen betalen en voor bij herhaling opgelegde hechtenis geldelijke vergoeding te zullen geven. Door dit artikel toch loopen de patroons zelf gevaar veroordeeld te worden, zelfs tot hechtenis. Straffeloosheid wordt gewaarborgd indien bijzondere omstandigheden Zondagsarbeid nood zakelijk maken en deze zóó onvoorzien zijn, dat de tijd ontbrak om vrijstelling te vragen. Gelijk men ziet, is de Regeering bij het ont werpen dezer wet niet uitgegaan van het be ginsel, dat zij zich geroepen achtte, den Heere één van de zeven dagen der week te heiligen. Alleen de rust des lichaams geldt bij haar als motief. Toch zullen velen met genoegen op merken, dat dit onderwerp eerlang in de Tweede Kamer ter sprake komt. Naar het ons wil voorkomen, wordt aan de hoofden der verschil lende takken van Staatsdienst in dit ontwerp een wat al te groote bevoegdheid toegekend. Van de persoonlijke opvatting dier hoofden zal het dan voortaan afhangen, of en in hoeverre de ondergeschikte rijksambtenaren des Zondags zullen kunnen rusten. Hier moesten althans grenzen gesteld worden. Overigens schijnt ons deze wet vrij zwak toe. Zoo b.v. is niet eens verboden het uitstallen van koopwaren voor de ramen der winkels. En dat de herbergen slechts tot 12 uur moeten gesloten blijven, zal zeker weinig bijdragen tot het verzekeren der algemeene Zondagsrust. Dan moest men liever alle drankhuizen tot 6 of 7 uur in den avond gesloten houden, zooals b.v. in Londen het geval is. C*emengd Uleuws. Vrijdagavond is de stoomtram, te zeven uren van Schiedam n-ear Rotterdam vertrokken, op den Nieuwen Delftshavenschenweg in botsing ge komen met een tilbury, waarin een boer met zijne vrouw en zoontje gezeten waren. Bij on derzoek is volgens het L. D. gebleken, dat de boer, die de tilbury zelf reed, onder den invloed van sterken drank verkeerde en vlak voor de stoomtram verkeerd uithaalde, terwijl hij bovendien geen enkel licht op had. Het paard heeft doodelijke wonden gekregen, terwijl de tilbury ten deele is verbrijzelddoch de menschen zijn met den schrik en lichte kwetsuren vrij gekomen, zoodat zij het zieken huis een uur later hebben kunnen verlaten. Te Deventer viel Vrijdag een zevenjarig jongetje van den ladingmeester Schas in het Overijselsche kanaal; schipper Hofman, die met zijn vaartuig in de nabijheid lag, haalde den drenkeling met moeite uit het water en had het geluk hem aan zijne betrekkingen behouden terug te geven. Te Nieuwe Pekela geraakte een vierjarig meisje van den verlaatmeester S. in het Hoofd- diep; doch werd nog juist in tijds met veel moeite gered door den logementhouder B. aldaar. Omtrent de wijze, waarop te Giethoorn de moordenaar van den jachtopziener Kiel tot be kentenis is gebracht, meldt de Zw. Ct. nog. Toen de verdachte F. Sch. Maandagavond van den vergeefschen onderzoekingstocht aan het gemeentehuis terugkwam, en het oogenblik nabij was, waarop hij uit zijn voorloopig arrest zou worden ontslagen, wenschte de burgemeester, de Heer W. R. Verbeek, hem nog eens alleen te spreken. Na een hartelijk en gemoedelijk woord en aandrang om te bekennen, zei Sch.: „Ja maar, burgemeester, ik ben nog maar 22 jaar, en 20 jaar zitten Toen de majoor- titulair J. M. van Hien vervolgens binnenkwam, zei de schuldige: „Doe er de boeien maar af, ik heb 't gedaan." Als een voorbeeld, hoe in den tegen- woordigen tijd naar werk gezocht wordt, deelt men ons mede, dat het aanbod gedaan is den herbouw van het Kurhaus te Scheveningen uit te voeren voor 400,000, of 150,000 beneden het ramingsplan, naar hetwelk de opbouw zal worden ondernomen. Zaterdagmiddag te ongeveer kwartier voor zessen is, tusschen de stations Kinderdijk en Slikkerveervan de salon-stoomboot der firma Fop Smit Co. op de rivier De Noord een heer, die te Kinderdijk aan boord was gekomen, te water geraakt. Niettegenstaande onmiddelijke pogingen ter redding werden aangewend, is hij levenloos opgehaald. Het lijk is naar Rotterdam medegenomen. De naam van den verongelukte is nog niet bekend. Uit het kanaal voor Walcheren is, bij Veere, het lijk van een onbekend persoon van middelbaren leeftijd opgevischt. Te Wapserveen is de 80-jarige W. Schop penhouwer door een onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. Te Oud-Karspel is Vrijdag een 70-jarige blinde vrouw, algemeen bekend onder den naam „blinde Mijntje," door een ongelukkig toeval in het water geraakt en levenloos daaruit op gehaald. De oude vrouw was, niettegenstaande hare blindheid, nog steeds gewoon dagelijks langs den geheelen Langedijk allerlei boodschappen te doen, welke altijd in orde door haar werden volbracht, totdat zij ditmaal, zonder dat iemand er bij tegenwoordig was, van den weg geraakte en alzoo ongelukkig om het leven kwam. Als eene bijzonderheid kan gemeld wor den, dat bij G. B., te Scherpenzeel, dit jaar een appelboom voor de derde maal bloeit. Den eersten keer leverde de boom een flinken oogst op, de tweede maal droeg hij vruchten ter grootte van een knikker, en thans vertoonen zich weder nieuwe bloesems. Eene bedaagde vrouw te Venlo, die sedert tal van jaren in tijd van nood als vroedvrouw werkzaam was, is door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot 10 boete, wegens het onbe voegd uitoefenen van de verloskunde. Bij het smelten van vet, had de landbouwer v. A. te Wouw het ongeluk, een op de kachel staanden pot met kokend vet om te stooten, waardoor zijn beide voeten werden gebrand, en zijn 7-jarig kind over het geheele lichaam met vreeselijke brandwonden werd overdekt. De toe stand van het kind is zeer ernstig. Bij het station Gouda is hedenmorgen een wegwerker der Ned. Rijn-Spoorw.-Maatsch. aangereden door een trein uit Rotterdam, welken hij, in den mist, niet had zien aankomen. Hij werd echter slechts door den locomotief op zij geworpen, en bekwam geen letsel. Gistermiddag is in de Vleerstraat te 's- Gravenhage een dochtertje van een winkelier door een tramwagen over het hoofd gereden. Zij was terstond dood. Gisteravond is de boerenplaats van den Heer U. S. Dallinga, te Bellingwolde, door een onbekende oorzaak, eene prooi der vlammen ge worden. Vier koeien en vijf vette varkens, alsmede de geheele oogst, zijn verloren gegaan. De in boedel is grootendeels gered, alsmede 12 koeien en 10 paarden. Huis en inboedel waren verze kerd, doch zeer laag. Met moeite werden de naburige woningen be houden. Drie spuiten hebben onophoudelijk ge werkt. Te Stadskanaal is de sagofabriek „Nijver heid" door een onbekende oorzaak in de asch gelegd. Alles was verzekerd. Plaatselijk UTieuws. Openbare Vergadering van den Kaad der Gemeente Sommelsdijk op 29 October 1886, des namiddags ten 7 ure. Tegenwoordig de heeren A. J. de Graaff, Voorzitter, C. Joppe, J. Breesnee, J. B. Mijs, A. P. van Dorsser, A. C. Mijs, K, de Graaff en M. Faasse. I. De Notulen der vorige Vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. II. Brengt de Voorzitter ter tafel de Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis alhier. De Voorzitter stelt voor, deze begrooting in handen te stellen van eene Commissie, bestaande uit de heeren: J. B. Mijs, Faasse en K. de Graaff. Conform besloten. III. Komt ter tafel een Request van den heer J. Vis Cz. alhier, waarbij hij zich aanbeveelt tot de levering van steenkolen voor deze Gemeente. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloien, den heer Vis op zijne beurt steenkolen voor de Gemeente te doen leveren. IV. Komt in behandeling eene missive van HH. Ged. Staten dezer provincie, waarbij zij den Raad in overwe ging geven den legger der wegen en voetpaden dezer Gemeente te wijzigen, voor zooveel volgn. 7 betreft, overeenkomstig het daarbij gezonden concept. Nadat de Voorzitter de leden heeft bekend gemaakt met de zaak en mededeeling heeft gedaan van de door Burg. en Weth. des betrekkelijk genomen maatregelen, wordt besloten, aan HH. Ged. Staten kennis te geven, dat de Raad het nuttig en overeenkomstig den werkelijken toestand acht, dezen legger overeenkomstig het concept te wijzigen. V. Na het bespreken van eenige Gemeentebelangen, wordt de vergadering gesloten. 29 October 1886. Iu deze Gemeente zijn drie gevallen van besmettelijke ziekte (typhus en febris typhoidea) voorgekomen en wel in één huisgezin. Aangezien de woning vooral voor dit groote gezin te klein is, is dit gezin overgebracht naar het alhier bestaande zieken huis. 1 November 1886. Het aantal school gaande kinderen bedroeg in deze Gemeente in de afgeloopen maand 387, het aantal school tijden in 't geheel 16641. Hiervan werden verzuimd: wegens ziekte434 Godsdienstplichten 25 weer en wegen 10 veldardbeid 3931 overigen arbeid 2487 overige redenen158 Te zamen 7045 of 42.3 percent. Gisteren morgen, te half een ure, werden de bewoners dezer Gemeente opgeschrikt door het luiden der brandklok. Het bleek n.L, dat even buiten de Gemeente een strooklamp van D. B., landbouwer alhier, in brand stond. Te vergeefs beproefde men den brand te blusschen met emmers water, totdat men met behulp van de inmiddels aangerukte brandspuit No. 1, die spoedig in werking werd gebracht, den brand gauw meester werd, zoodat geluk kig de overige klampen, die er bij stonden, gespaard bleven. De klamp moet door een paar jongens aangestoken zijn. 3 Nov. Op de najaarmarkt, heden gehou den, werden aangevoerd 256 stuks hoornvee en 24 biggen. De handel was vrij levendig. Door Heeren Gedeputeerde Staten is de begrooting dezer Gemeente voor het dienstjaar 1887 in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 9816,50 goedgekeurd. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Ouddorp op Zaterdag 80 October 1886, des morgens ten 10 ure. Voorzitter de heer B. P. van Kerkwijk, Burgemeester. Tegenwoordig de heerenJ. Voogd, J. Mierop, K. Lod der Tz., P. Kaptein, W. Voogd Dz. en W. Mastenbroek Cz. leden van den Raad. De notulen der vorige Verga dering, '10 September, worden voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. De Voorzitter brengt ter tafel onder meer een ingekomen verzoekschrift van Mozes Hoek, om vrijstelling van den Hoofdelijken Omslag wegens ouderdom, waarop gunstig is beschikt. Verder komt in behandeling de begrooting dezer Ge meente voor het dienstjaar 1887, welke werd vastgesteld op een ontvaiust van f 15663,37 en op een uitgaaf van ƒ15662,99, mitsdien met een batig saldo van f 0,38. Op voorstel van den heer Lodder werden de op centen geheven van de hoofdsom der personele belasting van 100 op 80 gebracht. Door den heer Voogd werden aan merkingen gemaakt op den post advertentiekosten, in verband met het in het vorige jaar uitgegevene van 119.30 voor twee oproepingen van sollicitanten hoofd onderwijzers; op de schoolbibliotheek van school No. 1 en van dezelfde school het hooge getal van 70 inge schrevene schoolgaande kinderen op 15 Januari 11. ter wijl er veel malen niet meer dan 43 kinderen worden geteld. Nog werd besloten tot aankoop eener nieuwe baggeraak voor de haven en verhooging van het salaris van den havenmeester voor dienstijver en tevens voor het aansteken der lantaarn op het havenhoofd. Verder besloten, ten behoeve der Christelijke school, een lan taarn te plaatsen of te verplaatsen tot verlichting der ingangen dier school.

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2