Uit liet Ueven. Gemengd Ileuws. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk. Middelbands. Naar wij vernemen, zal op 1 Nov. a.s. 't Postkantoor alhier verplaatst wor den. Vereenigd met het Telegraafkantoor, zullen deze beide diensten verder door één persoon worden gediregeerd. Kieuw-Helvoet, 25 Oct. Heden morgen om streeks vijf uur ontstand er brand in de bouw manswoning van L. Verburg onder deze ge meente. Huis, schuur en het daarin geborgen hooi en koren werd een prooi der vlammen. Naar wij vernemen is alles tegen brandschade verzekerd. Herkiugen. De door den Raad dezer Ge meente vastgestelde Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1887, bedraagt in ontvang en uitgaaf 7077.26. schappelijke inzichten en hun bijzondere be langen zich kunnen vereenigen. Kortweg, men laat Rusland zijn gang gaan, als het de bezetting niet doordrijft en loochent terecht niet, dat Rusland zekere rechten bezit. Hunnerzijds schijnen de Russen het thans in Bulgarije te beproeven door bemiddeling der Sultan, die met Rusland zeer bevriend is. De Porte heeft reeds een gezant naar Sofia gezonden, die er moest raadplegen met generaal Kaulbars, Ruslands vertegenwoordiger. De eischen, die de Turk, Gadban-Effendi, deed, zijn echter door de Bulgaarsche regenten evenmin ingewilligd als kort geleden die van Rusland. Alleen werd goedge vonden op verzoek van den gezant de samenkomst der nieuwgekozen volksvergadering, de Sobranje, eenige dagen uit te stellen, mits binnen een paar weken een kandidaat voor den troon werd gesteld. Dit is echter niet geschied en de samenkomst der Sobranje gaat nu door. Rus land is natunrlijk vertoornd, en de gedachten over een bezetting duiken weer op, tegelijk met andere der krijgstoerustingen in Rusland en Turkije. Het optreden van Turkije beduidt, nu Rusland er achterstaat, wellicht veel, doch hoven alle dingen groot is de onzekerheid die over het Oosten blyft zweven. In verband hiermeê is 't juist niet bemoedi gend op te merken, hoe zich meer en meer een verkoeling openbaart tusschen Engeland en Frankrijk. Reeds lang was die merkbaar. In den laatsten tijd echter sterk. De Engelsche pers wijst met nadruk op de uitingen van sommigen in Frankrijk tegen Duitschland en zou, naar het schijnt, niet ongaarne zien, dat de republiek en het keizerrijk in minder goede verhouding kwamen. De oorzaak der spanning ligt in Egypte. Frankrijk kan 't niet verkroppen, dat het daar door de Britten is verdrongen, die verklaard hebben er vooreerst te zullen blij ven. 't Wil er zijn ouden rang weer innemen. Lang hebben dienaangaande geruchten geloopen, doch thans verneemt men, dat Frankrijk te Londen bepaalde stappen zal doen. Tegelijk hoort men, dat de Porte 't geheel met Frankrijk eens is wat betreft de ontruiming van Egypte door de Britten, en tevens dat op Ruslands steun valt te rekenen. 't Een en ander wordt trouwens verklaarbaar als men bedenkt, hoe op het oogenblik de Engelsche papieren te Konstantinopel even laag staan, als de Fransche en vooral de Russische hoog. De Porte is met haar Noorderbuur één van hart en zin, uiterst vriendelijk jegens de Franschen, doch koel tegenover Engeland. Onder zulke omstandigheden krijgt Frankrijks streven groote beteekenis, en wekt het evenmin gerust heid als zulks de telkens weêrkeerende geruch ten doen van krijgstoerustingen in Rusland en in Turkije. De geheele geschiedenis kon een loop nemen en een staart hebben, waarbij die van 't Bul- gaarscb geschil nog niets waren. Van Oost en West komen dreigende wolken op. Hij, die zit boven de wolken, verhoede genadiglijk, dat zij vernielend losbreken! H. Aan de Redactie van de Maas- en Scheldebode. M. Gjj moogt hopen, dat ik uwe bedoeling nu begrijp. Ik had u ook vroeger wel begrepen. Maar hierdoor is het verschil tusschen u en mij niet weggenomen. Uwe meening heldert gij op of licht gij toe door meer dan één voorbeeld. Na u vooraf gezegd te hebbendat ik beelden niet als bewijzen laat gelden, wijs ik u op uw beeld van eene moeder, die bij de oudere kin deren opvoeding en tuchtiging verwaarloosde, doch daarom en daardoor nog niet gehouden is bij de jongere kinderen hetzefde te doen. Volkomen zij dit toegestemd. Maar meent gij dan werkelijk, dat tuchtiging van de jongere kinderen eenige goede uitwerking kan hebben, indien zij en zoolang zij zien dat de moeder de oudere kinderen zonder tuchtiging laat voortgaan in dezelfde verkeerdheden waarover zij getuchtigd worden? Ik meen juist het tegen deel. De jongere kinderen, ziende dat de oudere, die met hen in hetzelfde huis zijn want dit is te Amsterdam het geval zonder tuchtiging, zelfs zonder vermaning, mogen doen of toege laten wordt te doen, waarover zij getuchtigd wordenzullen nooit kunnen komen tot de erkentenis dat hun gedrag verkeerd is. Te Amsterdam nu laat men de ouderend. i. leeraars en ouders, zonder tuchtiging, zonder vermaning zelfsen de jongeren, d. i. de naar de reglementen wettig aangenomen jeugdige leden, tuchtigt men. Is dat recht voor God? Is dat een handeling waarvan iets goeds, eenige zedelijke verbetering kan worden verwacht? En gij stemt mij toe dat verbetering het doel is van elke tuchtoefening. Ik meen hiermee genoeg gezegd te hebben. Een dag- of weekblad is niet geschikt om in een breed kerkrechtelijk betoog te treden. Anders zou ik op vele en velerlei gronden u trachten te bewijzen, dat ik recht heb te oor- deelen, zooals ik dat in de Bazuin uitsprak. Nu zij dit weinige genoeg. Uw heilb. Br. in Chr. KampenH. DE COCK. 21 Oct. 1886. Gaarne plaatsen wij nog het bovenstaand ant woord van Prof. H. de Cock, en met hem zijn wij van gevoelen, dat ons blad zich moeielijk leenen kan om de kerkrechtelijke quaestie, die tusschen hem en ons aan de orde kwam, in alle détails uit te pluizen. Wij doen er dus verder het zwijgen toe, met de bede, dat God de Heere die vóór alles op het hart ziet ook in de Amsterdamsche beweging alle gebrek onschadelijk moge maken en de strijdende broe deren weldra op een vrij terrein moge uitleiden. Red. Een heerschend gebrek. Onze tijd is een tijd van vereenigingen en vergaderingen. In de groote steden is het reeds zoo geworden, dat iemand, votral wan neer hij arbeidt op het gebied van Gods Konink rijk, gerust, als dat mogelijk was, wel iederen avond „zijn lichaam op twee plaatsen tegelijk zou kunnen besteden." Ook tot het platteland dringt de zucht tot vereeniging en vergade ring meer en meer door. De tijdsomstan digheden, maatschappelijke en kerkelijke, de staatkundige strijd, het schoolvraagstuk, alles leidt er toe. Dat de zaak naast een licht- ook een bepaalde schaduwzijde heeft, valt niet te loochenen. Daarbij komt en we willen hierop thans bepaald wjjzen dat het gebrek aan belang stelling, waarover vaak op vergaderingen en samenkomsten geklaagd wordt, juist ligt in een heerschend gebrek, dat, werd het wegge daan, tal van vergaderingen onnoodig maken, veel geld sparen zou. We bedoelen de Neder- landsche breedsprakigheid, den vloed van woor den, die de sprekers vaak gebruiken, zonder iets te zeggen. Hoe menige vergadering woont men bij, waarop het dezen of genen blijkbaar ook te doen is, om eens zijn eigen stem te hooren. Geen wonder dat men dan ten slotte komt tot wat een geestig man eens schreef: Het besluit, waartoe de vergadering kwam, was het besluit, om er nog eens over te vergaderen. Wil men voor kerk, school, zending, wat ook, de lieden bijeenroepen, belang inboezemen, men zij kort en zakelijk, zoeke zijn kracht niet in veelheid der woorden, maar in degelijk heid van betoog. Bijna alle christelijke ver eenigingen heffen een klaaglied aan over slecht bezochte, onbeduidende vergaderingen. Zou de schuld ook liggen aan wat ten gehoore wordt gebracht. Geestig en waar is wat ten dezen opzichte onlangs geschreven werd door den Engelschen predikant Spurgeon. Zoo zegt hij: „Tracht met al uw macht woordenrijkheid te vermijden. Zeg zooveel als mogelijk is in weinig woorden. Indien gij iets goed kunt zeggen in vijfen twintig woorden, tracht het dan even goed in twaalf te zeggen, en indien het mogelijk is deze tot zes in te krimpen, zet u dan daartoe. Soms is er iets, dat ge zelfs meer behoort in te krimpen, door het nooit ofte nimmer te zeggen. Wijdloopigheid is een ziekte die voortvloeit uit welbespraaktheid. Goede sprekers hebben 't meest reden er voor op hun hoede te zijn. Na onlangs geluisterd te hebben naar een waar- digen broeder, kon ik 't niet helpen om het koor van een der opwekkingsliederen bij mij zelf te herhalen: „Prachtige woorden, prach tige woorden, prachtige woorden!" Anders was er niets, geen enkele treffende gedachte in een korenmaat vol; maar, o zulke prachtige woorden Eens was het mijn pijnlijk voorrecht, een goeden broeder, die thans in den hemel is, te hooren, die uitmuntte in het bereiden van een groote hoeveelheid smakelijke soep met slechts een enkel brokje vleesch er in. Als hij preekte of sprak, placht hij in een half uur ongeveer zooveel te zeggen, als iemand in een halve minuut kan overdenken. Hij zou het onder werp zoo bewonderenswaardig uitrekken, dat gij, terwijl gij luisterdet, zoudt denken, dat het zeer wonderbaar wasen als hij gedaan had druktet ge de zaak samen in uw hand, en zie, er was niets. 0, hoe zuchtten de hoorders om een aaneengesloten duim gedachte in plaats van akkers van woordspelingen. Laat mij nogmaals u den wenk geven, dat het wreed is uw hoorders te laten hopen, dat ge op 't punt staat te eindigen, en dan weder van nieuws begint. Ik heb dit onrecht geleden van de broederen in de bedestonden. Ik ben in de zekere meening geweest, dat de spreker dacht op te houden terwijl hij toch weer van voren af aan begon, zonder opgaaf van redenen. Ik ben er zeker van, dat het ijselijk moet zijn, wan neer een spreker zegt: „Om te besluiten," en dan: „eindelijk," en dan: „eindelijk enten laatste." Zeker geestelijke, die nu nog leeft, is nooit zeer opgewekt, maar hij heeft een groote gave om aan te houden. Als ge denkt, dat hij ge daan heeft, 'dan geeft hij een bijvoegsel uit, dat meestal ten opschrift draagt: „Een andere gezegende gedachteDe gedachten zijner hoor ders worden niet altijd gezegend, en dikwijls stemmen ze in met den Amerikaan, die zeide: „Och, dat de man loslaten wou „Nog een enkel woord," zei een spreker, „en ik besluit." Toen dat enkele woord was opgeschreven, bevond de verslaggever, dat het vijftien honderd lettergrepen bevatte. Het be faamde lange woord van Aristophanes was er niets bij. Dezelfde spreker maakt dikwijls een „enkele opmerking" en praat dan een kwartier lang. Men ziet, het gebrek is niet tot Nederland beperkt. De vermaning uit den vreemde is er niet minder gepast voor. Nog veel meer dan verveling zou voorkomen worden, als elk zijn woorden woog eer hij sprak, en 't niet deed dan wanneer hij wezenlijk iets te zeggen had. H. Vrijdagmorgen heeft op de Waal, nabij de fabriek van den Heer Terwindt te Erlekoin aan den rechteroever der rivier, een droevig ongeluk plaats gehad. De tienjarige dochter van schipper G. van Asselt wilde een emmer water uit de rivier scheppen, doch bukte te ver voorover en viel in het water. Haar 17-jarige broeder zag het, begaf zich terstond te water en had het geluk haar te grijpen. Het meisje echter klampte zich zoodanig aan haren broeder vast, dat deze niet in staat was zichzelf en zijne zuster te redden. De radelooze vader, die ge tuige was van dit wanhopig schouwspel, sprong nu ook te water om zijne beide kinderen te redden. Het mocht hem helaas niet gelukken, en hijzelf zou bet offer zijner ouderlijke liefde zijn geworden, indien niet spoedig andere hulp was komen opdagen, waardoor hij nog op het uiterste oogenblik gered werd. De lijken van den jongeling en het meisje werden kort daarna opgehaald. In de Schotsche kerk te Amsterdam is door prof. J. Woltjer, met eene rede over „critiek en overlevering" het rectoraat van de „Vrije Universiteit" overgedragen aan Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Als directeur trad op de Heer S. baron van Heemstra, als curator dr. W. v. d. Bergh. Door tusschenkomst van dr. De Hartog, is bij den penningmeester der Vrjje Universiteit van N. N. ontvangen de som van 2000, als feestgave voor het „hospitium." Den jachtopziener H. Kiel, te Wanneper- veer wordt vermoed dat vermoord is. Uit Giet hoorn werd ons daaromtrent het volgende ge meld Vrijdagochtend, tusschen 3 en 3! uur, is in het Zuideinde van Giethoorn eenig geschreeuw en alarm gehoord, maar, omdat een fuiken-lichter (aaldiefwel eens op de plaats wordt afgestraft, is daar minder op gelet. Een roeiriem en een stuk punterboom moeten gevonden zijn. Nadere berichten volgen. De Rijksveldwacht uit Steenwijk was Zon dagmorgen reeds vroegtijdig te Giethoorn, en de justitie uit Heerenveen wordt in den loop van den dag verwacht. De burgemeester Verbeek toont in deze treurige zaak veel ijver en heeft een 20-tal personen ontboden, die Zondagoch tend al vroeg zijn uitgegaan om naar den ver miste te zoeken. Het terrein van de misdaad is een uitgestrekt veld, afgewisseld door rietkraggen (tilland), moeras, poelen en gaten. Gisteren is er den geheelen dag met grooten ijver door tal van personen, onder aanvoering van den burgemeester der gemeente en de rijksveldwacht uit Steenwijk (natuurlijk in punters) gezocht. In den laten namiddag is de boot van Kiel gevonden, in de Kraggen, ten noorden van de Jan Hozengracht (kanaal) en de pnnterboom in het Beulakerweide. In de boot waren een roei riem, een jas, een stok en eenig touwwerk. Het vaartuigje stond vol water. Te 10 uren arriveerde de justitie uit Heerenveen, die hier tot den avond vertoefde. Verschillende personen zijn gehoord en in voorloopig arrest is genomen (ten gemeentehuize, onder strenge bewaking) een jonge visscher van 22 jaar. Als nader bericht meldt, men ons dat Fredrik Schipper, uit Giethoorn, de jonge visscher, wiens voorloopige inhechtenisneming hierboven gemeld is, heeft bekend de moorde naar te zijn. Hij heeft verklaard, het lijk naar Beulaker te hebben vervoerd en het daar in eene diepte te hebben doen zinken. Heden heeft men inderdaad het lijk aldaar gevonden. De vermoorde had op den bedoelden nacht de wacht gehouden, om den dief te ontdekken van de fuik, toebehoorende aan den Heer Pere boom te Ronduite (gem. Wanneperveen). De justitie had 25 uitgeloofd voor het vin den van het lijk. De verslagene laat eene vrouw na, met drie kinderen, waarvan het oudste zes jaar en het jongste twintig weken is. Te Warnsveld heeft het tweejarig zoontje van den arbeider E. J. A., door het omvallen van een pan met kokend vet, ernstige brand wonden gekregen en is aan de gevolgen over leden. Te Smilde (Dr.) is Zaterdag de vrouw van den landbouwer D. Wijnholt, die een emmer water uit de hoofdvaart wilde scheppen, in het kanaal gevallen en verdronken. Naar wij vernemen, zal de firma H. G. A. Thieme, te Nijmegen, optreden als Uitgever van de Geschriften over Sociale Vragen, door de „Liberale Unie" te verspreiden. Uit Smilde is gisteren gevankelijk naar Assen overgebracht de 20-jarige ongehuwde boerendochter Wilmtje M., beschuldigd van kin dermoord. Dit is nu het derde geval van kindermoord in éene week in dezelfde provincie. Ook deze be schuldigde moet reeds bekentenis hebben afge legd. Terwijl de varkensziekte in Friesland als geweken kan beschouwd worden, blijft nog steeds de kalverziekte aldaar heerschen. Door sommige veehouders is thans ook bij de schapen een vreemd ziekte-verschijnsel waargenomen. De beesten worden mager en teren geheel uit, zonder dat men nog de oorzaak daarvan heeft kunnen opsporen. Uit Terschelling wordt aan het Alg. Hbld. gemeldIn het thans geëindigde seizoen voor het duiken op de Lutine, zijn in het gehéel opgehaald3 gouden doubloenen, 6 kwart dito, 5 achtste dito, 21 dubbele Louis d'Or, 7 guinjes, 5 halve dito, 10 Siciliaansche goudstukken, 3305 Spaansche matten, 35 halve dito, 71 kwart dito, 3 achtste dito, 9 onbekende zilveren mun ten, 50 koperen munten, en halfvergane wape nen, tafelgereedschappen, lijfsieraden, kogels, kogeltrossen, 2 kanonnen, wrakhout enz. Te Kruislandgem. Steenbergen, is de bliksem geslagen in het woonhuis van C. Luijkx, waardoor brand ontstond en het geheele liuis in de asch gelegd werd. Van den inboedel is zoo goed als niets gered. Het verbrande was laag verzekerd. De Franeker trekschuit is Vrijdagmiddag te Leeuwarden bii de afvaart, ten gevolge van overlading, gekanteld en gezonken. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats, doch de lading is zwaar beschadigd. Te Hensbroek (N--H.) is de bakkerij van den Heer Overtoom afgebrand. Dit is de derde maal binnen vijf jaar. De landbouwer P. B., te Haarlemmermeer is door een stier aangevallen en zoodanig ge wond, dat hij in bedenkelijken toestand verkeert. Tusschen Kaatsheuvel en Loon-op-Zand heeft men het lijk der vrouw van H. v. D. drijvende gevonden. Het Gerechtshof te 's- Gravenhage heeft heden den Delftschen notaris Schagen van Leeuwen beklaagd van misbruik van ver trouwen vrijgesproken. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Sommelsdijk, op Vrijdag 22 Oct. 1886, des namiddags ten 7 ure. 'ïegenwoordigde HH. A. J. de Graait1, voorzitter, C. Jjppe Gz., Jb. Breesnee, J. B. Mijs, A. C. Mijs, A. P. van Dorsser, M. Faasse Phz. en K. de Graait', leden van den Raaf- De nottJen der vorige vergadering worden voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. I. Brengt de voorzitter ter tafel De ingekomen stukken aR: Een missive van den Commissaris des Konings, 30 September 1386, zendende de aanstellingen tot her benoeming van d{ heeren A. C. Meijs en A. P. van Dorsser tot leden van het Collegie van Zetters. Idem van Gedeputeerde Staten, dd. 17/20 Aug. jl., houdende mededeeling, dat de begrooting van het 12e bataillon ustende Schutterij in dit gewest voor het dienst jaar 1887 is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op /'168.09s en alzoo sluitende me" het batig saldo van nihil en het aandeel in de kosten voor deze Gemeente is bepaald op f 18.03. c. Deelt de voorzittei mede, dat Burg. en Weth. de Gemeentekas hebben opgmomende boeken en registers in orde hebben bevonden en dat er f 1108.57 in kas was. d. Een missive van Gtd. Staten, dd. 23/31 Aug. jl., waarin eenige wenken vmrden gegeven voor den post „jaarwedde der onder wij iters", voor de begrooting voor het dienstjaar 1887. Worlt besloten al deze missiven voor kennisgeving aan te nemen. e. Een schrijven van den liter J. F. W. van Troostenburg de Bruijn, predikant te Berkelen Rodenrijs, dd. 27 Aug. jl., houdende verzoek tot afschrijving van zijn/aanslag in de belasting op de honden, dier,st 1885, wordt met alge- meene stemmen besloten op zijn verzoek afwijzend te beschikken, daar die aanslag billijk en de tijd tot reclame verstreken is. II. Komt in behandeling: Een missive van Burg. en Wëth. van Dirksland, dd, 10 Sept. jl., waarbij zij het contract van 30 Oct. en 23 Nov. 1882, omtrent het verlaten van kinderen uit deze Ge meente op de Openbare School alJaar, met 1 Jan. 1887 op den reeds bestaanden voet niet wenschen te verlengen en dat de Raad van Dirksland heift besloten een nieuwe regeling aan te gaan tegen f 280 per jaar. Na vele dis- cussiën hieromtrent wordt met alg':meene stemmen be sloten dit contract, met ingang van 1 Jan. 1887, als vervallen te beschouwen. III. Komen in behandeling de Suppletoir kohieren van den Hoofd. Omsl. en Bel. op dt honden. Het bedrag van het Suppletoir kofier van den Hoofd. Omslag is f 29.165 en dat van de Bel. op de honden f 18, wordt met algemeene stemmen besloten deze Sup pletoir kohieren goed te keuren. IV. Komt in behandeling de bejTooting dezer Ge meente voor het dienstjaar 1887, die gedurende den bij de wet gevorderden tijd ter Secretarie heeft ter inzage gelegen. Na eenige wijzingen hierin gebracht te hebben, wordt met eenparige stemmen de begriPting vastgesteld, In ontvangf 19934.885 In uitgaaff 19934.885 en alzoo sluitende met een saldo van nihil. Verleden Donderdag vielen ktr en hit van den karreman alhier in de kaai. Me- behulp van eenige personen waren viervoeter en voertuig weldra op het droge gebracht. 25 Oct. 1886. Door den Raa'l dezer Ge meente is het Suppletoir kohier van den Hoof- delijken Omslag vastgesteld op f 29.06! en dat van de belasting op de Londen op 18. De begvooting der Gemeente voor 1887 is door den Gemeenteraad vastgestell op een bedrag van 19934,88! in ontvang en uitgaaf. Het bedrag van den HoofdeiijkenXlmslag is voor het jaar 1887 voor deze Gemeente verminderd met f 200 en alzoo gebracht van 4500 op 4300. De Uni-Collecte, gepasseerde week ge houden, heeft alhier opgebracht 30.34.

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2