A Correspondentie. JPïaafseSiJli Wlenws. De Volkeren der aarde. JSinnenland. Uit «Se Pers. Gemetigil UTIe&iws. aan een „reusachtige begripsverwarring" ten prooi zijn. Ocli, die arme slachtoffers! En nu is Mr. Levy zoo edelmoedig om hen uit de klauwen van dat monster te komen redden. Hij zal hen te hulp komen met „elementaire be- gripsontvouwing." Straf heeft zijn grenzen en moet zijn waar borgen hebben. Dat vat ieder. Daarom roept heel ons christelijk Nederland wraak over de ongerechtige vonnissen, die men den trouwen opzieners te Amsterdam dorst thuis sturen, terwijl de partijdige rechters juist zeiven in zoo menig punt de reglementen overtraden. Doch op wat wijze weet Mr. Levy nu de Synodale besturen te verontschuldigen V Luister slechts. Die besturen straften niet, maar zij tuchtigden alleen. Daar zit nu al het verschil in, zegt hij. Een fucferechter heeft bevoegdheid tot gansch bijzondere kastijding. Bij tucht is ruimte van beweging. Hoe krachtig de tucht zal uitgeoefend worden moet vaak het gevoel beslissen. Tucht is niet na te meten; zij gaat niet naar vaste regelen overalzij is betrekkelijk onafhankelijk zij wordt eenvoudig uitgeoefend naar de geldige begrippen, opvattingen en gebruiken. Tucht is lenig en plooibaar. Zij geeft recht tot hetgeen als straf zou moeten afgekeurd worden. Zwijgt dus nu maar, gij „getuchtigde" mannen, houdt u maar dood stil. Als gij gestraft waart, zou het wat anders zijn, doch op tucht is geen ver haal. Immers, volgens $de wet van 1853 kan het,Kerkgenootschap zich inrichten precies zoo als het Bestuur wil. Daar moogt gij niets op afdingen. En, pas op, dat ge tegen deze leer geen opstand verwekt, want dan zal de straf rechter: u op den koop toe nog eens vinden. Want de tuchtrechter (lees: de Synodale hiërar chie) kan en mag niet gedoogen, dat zijn gezag ondermijnd wordt. Gij moogt dus ook geen burgerlijken rechter te hulp roepen. Uw papie ren zouden dan in de prullemand terecht komen Het bovenstaande is zoo ongeveer van Mr. Levy's lange redenen de korte zin. Men moet het toch maar durven zeggen. De adviseurs der „geschorsten" hebben zich aan een „ongelooflijke, onverklaarbare, onvergeeflijke misvatting" schuldig gemaakt. Hoe jammer, dat men niet dadelijk naar hem is heen gegaan, hoeveel beter zou hij de „getuchtigden" hebben voorgelichtWant partijdig moet ge niet denken, dat hij is. Hij wil geen partijeu, en is alleen maar geneigd, om desnoods met geweld alle macht te keer te gaan, die zich tegen het „onpartijdig" liberalisme verheft! Het was ook zeker loutere liefde tot het recht die hem bewoog zijn ongevraagd advies over het kerkelijk geding in het licht te geven, hoewel hij op de felste manier uitvaart tegen Prof. Hoedemaker, wegens diens bestrijding van mo derne godgeleerden. Het is wel waar, dat als de belijders der waarheid zich gedwee onder werpen, en de leugenleer wordt zwijgend ver dragen, dat alsdan de gereformeerde Kerk er geheel onder gaat, en de liberalisten te beter vrij spel krijgen in het land, maar daar denkt een man als Mr. Levy zeker niet aan Hij wint zijn pleidooi dan ook zeker, n.l. als de brutaalste roeper gelijk krijgt. Het is eigenlijk kluchtig om dien dreigenden heer L. over allen en alles te hooren spreken op een toon alsof hij alleen er verstand van had. Natuurlijk weet hij van de eigenlijke quaestie heel weinig. Zelf getuigt hij, dat het dossier hem onbekend is, dat hij, slechts „in beperkte mate de algemeen toegankelijke bronnen van naricht"kon gebruiken. Maar niettemin draaft hij met kwalijk verholen hartstocht, als het ware met een knods in de hand gewapend, over de oppervlakte der dingen heen om de belijders des Heeren te kastijden. Is zulk een man nog ernstige wederlegging waard? Ons dunkt van niet. Zaterdagmorgen is de stoomboot van de Lemmer naar Groningen op het Slotermeer om geslagen. Al de opvarenden, zoowel de reizigers als de bemanning, werden gelukkig gered. -Vrijdag jl. is Dr. Jorissen te Londen aan gekomen. Hij heeft ditmaal de snelste reis van zijn leven van Pretoria gemaakt, in 30 dagen van de Transvaalsche hoofdstad naar Londen. Dit is te danken aan de voltooiing van den spoorweg van Kimberley naar Kaapstad. Twee mannen, de stoker H. J. R. en de schoorsteenveger G. de M., hebben voor 't ge rechtshof te 's Gravenhage terecht gestaan wegens het stelen van een aantal jassen te Rotterdam en in den Raag. Zij deden dit door aan verschillende huizen aan te schellen en een bedelbrief te overhandigen. Terwijl de dienst bode naar binnen ging, namen zij hun kans waar en kaapten de jassen van den standaard af. Zij bekenden op die wijze minstens 26 dief stallen te hebben gepleegd. R. is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en d. M. tot 2 jaren eenzame opsluiting. Zaterdagmorgen, 5 uur, brak een geweldige brand uit in de sigarenfabriek van den heer Th. Houtman te 's Bosch. Eerst des middags te 2 uur is de brand gebluscht, terwijl de laatste brandspuit eerst des avonds te 9 uur inrukte. De brand bleef bepaald tot de fabriek, dank zij de hulp van 6 verschillende spuiten, waar onder die van het 2e regiment infanterie. Da schade wordt berekend op 40,000. Een SOtal werklieden zijn door dezen brand zonder arbeid. Te Hasselt viel Vrijdag het 8jarig zoontje van den schipper Vredenburg in het water. Gerrit Grolleman, die aldaar voorbijging, mocht er in slagen het kind, dat reeds zinkende was, te redden. Te Almelo kwam Donderdagnamiddag, om streeks 3 uur, zekere Th. B.arbeider bij den heer B. G. op het kantoor om zijn loon te ha len. Toen niet spoedig aan de betaling werd voldaan, nam hij het mes en wilde den heer B. G. daarmede vermoorden, maar hij bracht hem gelukkig slechts eene snede in de jas toe. Na groote inspanning gelukte het den heer B. G. den aanvaller het mes te ontwringen. Daarna greep deze een schop, die hem weer werd afgenomen; ook een hooivork, waarmee hij B. G. te lijf wilde, werd hem ontnomen. Toen hij echter een koevoet greep, nam de heer B. G. de vlucht. Te Wageningen hebben eenige burgers zich tot de Tweede Kamer gewend met hun bezwaren tegen het verhoogde telegraaftarief. Een ijverig zaakwaarnemer te Koudum, T. M genaamd, had 13 Mei jl, te Stavoren in een huis, hetwelk de bewoners niet wilden ver laten, daar zij de huur hadden betaald en de woning hun niet was opgezegd, maar intusschen door den eigenaar aan een ander was verhuurd, een glasruit ingeschopt om de menschen te dwingen er uit te gaan, zonder dat de eigenaar hem daartoe last had gegeven. Voor dat feit aangeklaagd en voor het ge rechtshof te Leeuwarden terechtstaande, is T. M. schuldig verklaard aan opzettelijke verbreking van afsluiting, en in hooger beroep veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf. Vanwege de provincie Groningen is over 1885 voor 157 behoeftige krankzinnigen een subsidie van 9788,301 betaald. Soniretelsdijk, 10 Aug. Het 10-jarig zoontje van den arbeider P. M. alhier had, met het naar de weide brengen der paarden, het ongeluk aan den dorpsweg van het paard te vallen, met dit ongelukkig gevolg, dat hij zijn arm brak. Geneeskundige hulp werd dadelijk verleend. Alhier is beroepen Ds. J, W. H. Kalk man, pred. te Monster. Gastein. Gastein, of liever wat daar geschied is, geeft op het oogenblik de stof voor het staatkundig nieuws. Zoowel de Pessimisten als de Optimisten hebben daaromtrent hun met redenen gestaafde opvatting, en voor elke valt iets te zeggen. Zekerheid heelt echter niemand. Gelijk telken jare hebben ook thans weer de keizers van Oostenrijk en van Duitschland, dit maal in de genoemde badplaats, elkaar ontmoet, en daarmee wederom voor heel de wereld de bestaande vriendschap bevestigd. Steeds wan neer zulk een ontmoeting plaat vindt, redeneert de pers een paar weken over de mogelijke be- teekenis daarvan. Ditmaal echter heeft die samenkomst meer dan gewone beteekenis, wijl, benevens de keizers, ook hun kanseliers, vorst Bismarck en graaf Kalnoby, te Gastein zijn gekomen, en dat wel nadat zij eerst te Kissingen elkaar hadden ontmoet. Wat nu is dan te Gastein geschied? Som migen, misschien slechts ziende wat zij gaarne wilden zien, beweren, dat men uit de ontmoeting der keizers, zonder dat Rusland er bij verte genwoordigd was, mag opmaken, dat de tlrie- keizersbond zwak wordt. Rusland, zegt men, wordt alleen gelaten, moet begrijpen dat het niet doen kan wat het wil. Daarentegen be- toonen de beide rijken toenadering tot Engeland. Nu is dat echter een gewaagde veronderstelling. Wel heerscht in Duitschland zekere verbittering, wijl Rusland tegen het Duitsch bestanddeel in zijn Oostzee-gewesten juist niet naar den zin der Duitschers optreedtwel staan Rusland en Oostenrijk steeds op het Balkan-schiereiland op min of meer gespannen voetwel is de gezind heid des volks te Petersburg juist niet gunstig voor den vrede. Maar met dat al leest men uit de ontmoeting te Gastein wel wat veel. Het beste bewijs hiervoor is, dat de Russische Staatslieden, die toch wel alleerst bij de zaak belang zouden hebben, zeer kalm blijven. De Russissche minister von Giers, die, zoo 't heette, zeer spoedig ook een bezoek aan vorst Bismarck zou brengen, stelt dit doodbedaard een maand uit, en laat de bewering, dat hij te laat komt, als alles reeds is afgesproken, voor wat zij is. Op alle geruchten antwoordt hij, dat de ver standhouding tusschen de drie rijken niets te wenschen laat. Bij een man als von Giers en in de huidige omstandigheden is dit meer dan een alledaagsche verklaring. Daarbij bewijst het bezoek van een Oosten- rijkschen aartshertog aan den Czaar, die zoo weinig bezoek ontvangt, dat aan een scheuring niet wordt gedacht. Hoogstwaarschijnlijk is te Gastein zoowel over een nauwe voortdurende verbintenis tus schen Duitschland en Oostenrijk gesproken als over de verhouding tusschen het laatste rijk en Rusland op 't Balkan-schiereiland. Denkelijk is Ruslaud aan die besprekingen niet vreemd. Op het Balkan-schiereiland is het juist niet rustig. De Porte neemt haar maatregelen en plaatst een leger in Macedonië, het veel begeerde door Griekenland, Bulgarije, Servië en nog anderen wellicht. Beide laatstgenoemde rijken hebben na den jongsten oorlog wel vrede gesloten, maar de verhouding is gespannen. Bulgarije kan het met Turkije over humelië niet eens worden. Rusland blijft verstoord op vorst Alexander, die daarentegen steun vindt bij Engeland. Bij zulk een wonderlijke dooreen warreling van strijdige belangen, ware het geen wonder, dat de twee groote mogendheden, die daarin zulk een belangrijke rol spelen, vooraf beproefden het eens te worden. De tijd moet leeren of en in hoever dit te Gastein of van elders uit is gelukt. Volksbewegingen. Het nieuwe Engelsche ministerie kan thans zijn kracht beproeven aan 't Iersche vraag stuk. 't Wil allereerst de orde in Ierland her stellen, de getrouwen aldaar beschermen en kome nde in geen geval verleenen. Men begrijpt hoe de Ieren hierover denken. Verbittering en nieuwe dwang met al zijn ellende zullen 't gevolg zijn. Intusschen blijft het een raadsel, hoe dit moet einden en wat eigenlijk de beste weg is. Te Belfast heeft, na geweldige, gevechten tusschen Roomschen en Protestanten en hotsingen met de politie er vielen tal van dooden en 300 personen zijn gewond de openbare macht de rust nog niet voor goed kunnen herstellen. Te Brussel heeft Zondag de groote betooging voor algemeen stemrecht plaats gehad. Zij was toegestaan, doch groote voorzorgen waren ge nomen. Met veel uiterlijk vertoon trokken de lieden rond. De koning was in de stad, doch men mocht niet voorbij zijn paleis gaan. Een 20.000 mannen en vrouwen met roode vlaggen en banieren, waarop algemeen stemrecht gevraagd werd, vormden den stoet. Gelukkig liep alles in goede orde af. Tevens is aan de regeering invoering van algemeen stemrecht gevraagd. Een behoorlijk stemrecht is goed. Maar in stemrecht, algemeen of niet, ligt het ware volks heil slechts dan, als allen die stemmen, ook saamstemmen in één zaak: de gerechtigheid die een volk verhoogt, de vreeze des Heeren. H. De Tweede Kamer was de vorige week nog korten tijd bijeen voor het afdoen van enkele spoedvorderende wetsontwerpen. Zoo werd er een onteigeningswet aangenomen voor het verbreeden van straten te Rotterdam, een ontwerp tot wijziging van de tarieven voor de gerechtskosten in strafzaken en het ontwerp tot uitbreiding van het personeel voor de rechtbank te Amsterdam. Voornamelijk over laatstgenoemd ontwerp gingen de debatten. Er werden tegen bedoelde uitbreiding nog al bezwaren geopperd. De heer van Dedem b.v. bad het beter gevonden de rechterlijke indeeling te wijzigen en aan Hoorn haar rechtbank terug te geven. De heer van der Kaaij en van der Linden hadden het beter geacht, tot verlichting der rechtbanken, de con- clusiën van het Openbaar Ministerie in bur gerlijke zaken af te schaffen. De heer de Savor- nin Lobman stelde voor om het aantal rechters niet op 16 of 19, maar op 13 a 16 te stellen en dat der substituut-officiers en substituut griffiers niet op 5 of 6, maar op 4 a 5. Doch dit amendement werd verworpen en het geheele ontwerp onveranderd aangenomen met 61 tegen 8 stemmen. Daarna ging men over tot de Gestichtenwet, die met eenige wijzigingen is aangenomen. Verder is ingekomen een enquete-voorstel van den heer Rorgesius en 10 leden van alle partijen, omtrent het tegengaan van overmatigen arbeid en omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid, de gezondheid en het welzijn der werklieden. Dit voorstel is naar de afdeelingen verzonden, en als de enquete (het gerechtelijk onderzoek) heeft plaats gehad, zal er een nieuw wetsont werp op den kinderarbeid aan de Volksverte genwoordiging worden aangeboden, hetwelk reeds aan het Ministerie van Justitie gereed ligt. De Kamer is Vrijdag 13 dezer weder uiteen gegaan tot nadere oproeping in de maand September. Gereformeerden erger dan Sociaal-democraten. De bekende multatuli-aanbidder en Christus verloochenaar (Vosmaer), schrijft in de Neder- landsche Spectatorover het gebeurde te Leider dorp het volgende: Alweer een kerk, waarin het geloof hand- gemeen raakt. Te Leiderdorp een predikant V1 u g, die den ringpredikant bedreigt aan 't lijf en die zegt dat men de deur der kerk »zal inloopen om er stormenderhand God »te gaan dienen. Wat voor een begrip hebben zulke wezens toch van een God? En de heer »L o h m a n neemt, in deze dagen, zulk een geval »tot welgevallig thema voor een interpellatie! Terecht verhief zich de heer Beelaerts daartegen en zei »dat het eerder een tijd is »om de ingezetenen te wijzen op hun plichten »dan op hun rechten. Men spele met geen vuur, »zei hij, en lokke geen troebelen uit in de moeilijke dagen, nu het gezag moet worden gehandhaafd." Een goed woord dat men beame »en betrachte. Walgelijker zijn de kerkelijke beroeringen in het parlement dan de rumoeren »op de straat. Daar zijn lieden die beter moesten »en konden wetenhier opgezweepte onwetenden »die voor de nooden der maatschappij verkeerde heelmiddelen zoeken. Gevoed en geprikkeld »met onwaarheden, grijpen zij naar straatsteenen, »maar het gezag en de orde worden weer kloek- moedig gehandhaafd. Eere aan die dit deden. s>Arm volk echter dat geleerd wordt de school te verachten, de wet te haten, het gezag »als willekeur te beschouwen; arm volk, dat den godsdienst tot een laag werktuig ziet ge- bruiken en haat kweeken, de staatkunde ziet »knoeien, -de overdaad ziet brassen, hoe zult gij niet van twee zijden op een dwaalspoor worden gevoerd! Socialistische en anti-revolu- »tionaire geweldenaars draaien u een rad voor »de oogen, en wat moet er nog onuitputtelijk »veel goeds en gezonds in u zijn, dat gij het »nog niet erger maakt en voor een groot deel »zoo redelijk blijft. »De socialistische drijvers kunnen worden »beteugeld; maar de theologo-politische niet. »Jaar in jaar uit, dag aan dag zetten deze »laatsten hun sloopingswerk voort en er mag »geen wet zijn, die het hun verbiedt. Daarom, duizendmaal gevaarlijker nog en afkeuren swaardiger een kerkelijke beroerder dan een »democ.-soc." Zoover, gaat de haat tegen het Christendom. Men kan zulk een onzalige uiting van het Gode-vijandige hart betreuren, maar daarbij moet men het laten. Immers zou zich wij zeggen nu niet eens elk christen, maar zelfs elk fatsoenlijk man zeer verlagen met het we derleggen van zulk een taal. Mr. Levy's brochure. Ja waarlijk, men zou het haast niet gelooven maar toch het is zoo; Mr. Levy, de bekende dreiger op Staatkundig gebied, de moderne Israëliet, heeft zich ook op het terrein der Herv. Kerk doen hooren. Met een vrij uitgebreide brochure, getiteld: „de Amsterdamsche Kerk-Tuchtzaak, naar rech ten" heeft hij zich gemengd in den droevigen, zielverdervenden strijddie erniet slechts tusschen belijders en smaders van den Heere Christus, maar ook tusschen broeders en broe ders is ontbrand. Men behoeft niet te vragen, welke partij Mr. L. in dezen kamp koos. Hij kan het blijk baar kwalijk zetten, dat zulke uitnemende rechts geleerden als de H.H. Farncombe Sanders en Prof. de Geer schier al het gelijk en het recht aan de zijde der „afgezetten" zien. Maar ge lukkig heeft hij er wat op gevonden. Voor één nuchtere opmerking, die hijMr, Levy, maakt, moeten die adviezen bezwijken als sneeuw voor de félle middagzon. Want, ziet u, hij, Mr. Levy heeft ontdekt, dat genoemde rechtsgeleerden Wegens plaatsgebrek moeten onderscheidene stukken blijven overstaan. In Zuidwolde, een der rustigste Drentsche dorpen, heeft men in de verloopen week een opstootje gehad, waarbij steenen en revolvers te pas kwamen. Er was namelijk een troep Zigeuners aangekomen, die zich door de politie niet liet verdrijven. De Zigeuners dreigden met revolvers, en toen begonnen de jonge boeren hen te steenigen nooit zag men Zigeuners harder wegloopen. De Arnlx Ct. zegt met zekerheid te kunnen vermelden, dat de heer Jorissen vóór eenige weken uit de Transvaal vertrokken is naar Nederland. In de Zuiderzee bij Schokland is een met turf geladen praam gezonken. De opvarenden zijn gered. De heer S„ metselaar, te Wateringen verliet Maandag morgen 8 uur zijne woning en keerde sedert niet terug. Onder Loosduinen vond men zijn lijk. De overledene laat eene vrouw en tien kinderen na. Bij een onweder, hetwelk Dinsdag 10 dezer boven Kuilenburg woedde, werden twee jonge lieden even buiten de stad door den bliksem getroffen, met het treurig gevolg dat de oudste der twee onmiddellijk werd gedood en de andere hevige brandwonden bekwam. In de verloopen week had te Winschoten een treurig ongeluk plaats. De daglooner Wijpko Schipper, bezig met het inhalen van het koren, viel van het voorbankje van een volgeladen wagen. De wielen gingen over hem heen en terstond overleed de bejaarde man. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Sommelsdijk op Dinsdag 10 Augustus 1886, des namiddags ten 7 ure. Tegenwoordig de HIï. A. J. de Graaff, voorzitter, C. Joppe Gz., Jb. Breesnee, J. B. Mijs, A. C. Mijs, A. P. van Dorsser, M. Taasse Thz. en K, de Graaff, leden van den Raad. 1. De Notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. 2. Wordt mededeeling gedaan van een ingekomen Verzoekschrift 23 Juli jl. van W. Boekhoven, boekhande laar alhier, hetgeen om zijn (o«)?gepasten en (o»)? waar- digen toon wordt ter zijde gelegd. 3. Komt ter tafel. De Gemeente-rekening dienst 1885, welke volgens de wet 14 dagen op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage heeft gelegen. Op de vraag des voorzitters, of een van de heeren op- of aanmerkingen tegen deze rekening heeft, zegt de heer A. C. Mijs, dat de leden van den Raad deze rekening hebben onderzocht en met al zijne bescheiden in orde hebben bevonden. Deze rekening wordt met algemeene stemmen (blijvende de wethouders buiten stemming) goedgekeurd en voor- loopig vastgesteld in ontvang opf 22007.09 in uitgaaf op20863.56 en alzoo sluitende met een batig saldo van 1143.53 4. Vervolgens wordt overgegaan tot het nazien van de lijst der restanten van den Iloofdelijken Omslag en Hondenbelasting en enkele daarvan wegens ouderdom en armoede afgevoerd. 5. Biedt de Voorzitter de Gemeentebegrooting, dienst 1887, aan, onder mededeeling, dat aan deleden van den Raad een borderel van deze begrooting zal worden toe gezonden en deze begrooting gedurende 14 dagen voor een ieder ter Gemeente Secretarie zal ter visie liggen. 6. Komt in behandeling het opmaken van een voor dracht ter benoeming van twee leden van het Collegie van zetters voor de aftredende heeren A. P. van Dorsser en A. C. Mijs. Na stemming is gebleken, dat voor de le. candidaat op de voordracht worden geplaatst, de heeren A. P. van Dorsser en K. de Graaff en voor de 2e. de heeren A. O. Mijs en M. Taasse. Na het bespreken van eenige gemeentebelangen wordt de vergadering gesloten. Gecurcifeerd door den Uitgever.

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2