De Volkeren der aarde. SSoneiiIaiicL Uit de Pers. HlmisesiSasidseS» Hfletiws. Plaatselijk üfieuws. Sommelsdijk. Tot Herder en Leeraar naar deze gemeente werd heden door den Kerkeraad beroepen: de WelEerw. Heer H. J. Karres, pre dikant te 't Woud. Den Dommel, 8 Juli 1886. Heden had alhier inschrijving plaats voor de levering van steen kolen en petroleum, tot verwarming en verlich ting der schoollokalen enz. Onddorp. Omtrent den stand der veldge wassen kan van bier het volgende gemeld worden: Tholen. De Heer A. Aré alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd, ter verkrijging der Hoofdacte. Stavenisse. Den 29 dezer hoopt de heer J. de Visser alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar zich alhier als genees-, heel- en verloskundige vestigde. Veel woorden te ge bruiken, om genoemden heer lof te brengen voor zjjne handelwijze en zijne hulp in dien tijd de lijdende menschheid verschaft, zal wel overbodig wezen, daar ieder ingezetene, zoowel van deze gemeente als van het nabij gelegen Sint-Anna- land, ten volste overtuigd is van de menschlie- vendheid en humaniteit door genoemden ge neesheer in dien tijd aan den dag gelegd. Een lang verblijf zij hem nog in deze gemeente toe- gewenscht Scherpenisse, 19 Juli. Onze gemeente bezit een havenvan die haven is een groot gedeelte afgezonderd door middel van een dijkje, en in dat dijkje vindt men een sluis, om de haven, door dagelijks spuien, voor opslikking te vrij waren. Nu gebeurt bet niet zelden, dat kinderen zich aan dat water, in die afgesloten kom, he geven, 't welk dan ook heden het geval was hem legde. Alsdan kan hg zich een man' van beginselen toonen en al zijn vermogens toewijden aan het geluk van zijn naaste. En dat uitgaan van zichzelf beteekent in dit verband niet, dat de mensch nu in zelfgenoeg zaamheid op zijn eigen hart vertrouwt. Dat kan bij nooit. Maar het wil zeggen te putten uit die gaven en krachten, die der ziel bij gedurige gemeenschap met Christus toevloeien. Bij deze ervaring rijst de betuiging uit het hart op ik leef, doch niet meer ikChristus leeft in mij. M. G. Het groote feit van den dag is de nederlaag van Gladstone. Zgn plannen: zelfregeering voor Ierland, een Iersch parlement en wat dies meer zij, heeft hij aan het oordeel des volks onderworpen en het volk heeft zich er tegen uitgesproken. Er waren bij de nu gehouden verkiezingen verschillende partijen in het spelTories, Ra dicalen, Liberalen die tegen Gladstone's plannen waren (onder Hartington) en Liberalen die er voor waren, Ieren enz. Doch wel beschouwd, kwam alles neer op de vraag: Gladstone of Salisbury. Ierland voor de Ieren alleenof Ierland een deel van het Vereenigd Koninkrijk. De stembus heeft gesproken. Zij heeft Glad stone ongelijk gegeven, zijn plannen met Ierland veroordeeld. Voor den grijzen staatsman is de slag hard, te meer wijl hij met een ijver en een drift, die de perken soms scheen te buiten te gaan, voor wat hij nu wilde, ijverde. Daarbij komt, dat hem de nederlaag bezorgd is door zijn eigen geest verwanten. Wel werden deze vroeger ook wel eens ontrouw, doch bij verkiezingen keerde men toch tot het oude vaandel terug. Thans werd dit anders en weet Gadstone, dat hij op een groot deel der liberalen niet heeft te rekenen. Een eerste gevolg is natuurlijk, dat nu de vraag aan de orde komt van een nieuw minis terie. Het nieuwe parlement toch zou staan tegenover een liberaal ministerie, terwijl de liberalen in dat Parlement zelf gedeeld zijn, en elke groep op zich zelf zwakker is dan de con servatieve tegenpartij. Bovendien is een der liberale groepen het juist met de conservatieven eens, wat Ierland betreft. Daarentegen zgn de Ieren het met de eene groep der liberalen evenzeer eens als fel gekant tegen de andere. Zal er een nieuw ministerie ditmaal weer onder Salisbury worden gevormd? Gaat dit aan, nu eigenlijk slechts op één punt de liberalen op 't oogenblik verdeeld zijn? Is aan den anderen kant het verschil tusschen hen en de radicalen niet al te groot? Kunnen de Tories regeeren, als zij slechts op een deel der liberalen en op een enkel punt mogen rekenen, de anderen, benevens de Ieren, tegen zich hebben? Is een gemengd kabinet mogelijk, nu de Tories alleen minder sterk zijn dan de andere partijen saam. En dat terwijl het Iersche vraagstuk roept en blijft roepen, om een oplossing? Welk antwoord de geschiedenis zal geven, dient afgewacht, 't Zal wel zgn: een kabinet onder Salisbury, doch de toestand is, als de toekomst, zeer donker. Een groot vraagstuk is en blijft onopgelost. Het is gemakkelijk te zeggen wat Gladstone wilde, is verkeerd; ook wij gelooven het. Maar moeilijker is te zeggen wat er nu dan eigenlijk moet geschieden. Men kan Ierland niet laten als het isde verbittering zal slechts groeien en ieder weet, wat dit zeggen wil. Bovendien zgn de partijen, door al het ge beurde, wonderlijk geslingerd en dooreengeward. Vroegere vijanden zijn tot elkaar genaderd vrienden gescheiden. De binnenlandsche toestand eischt thans alle aandacht. Het buitenland weet dit zeer goed, zoo goed, dat b. v. Rusland juist thans, zonder zich om Engeland te bekreunen, de van Turkije voor eenige jaren verworven stad Batoem heeft doen ophouden een vrijhaven te zgn, waarmee weer een der bepalingen van 't Russisch verdrag is vervallen. Brittanje boeit thans aller aandacht. Wat in de andere rijken voorviel, is trouwens ook min der van algemeen belang. Het „Vereenigd Ko ninkrijk" echter oefent zoo grooten invloed, dat zijn huidige gedeeldheid niet alleen aller blikken vergt, maar ook in de toekomst voor heel de wereld merkbaar wezen kan. H. Het nieuwe liberalistische „Zondagblad" (uitgever C. H. Brinkman te Amsterdam) vraagt aan de Standaard wat toch het onderscheid is tusschen liberalen en liberalisten, en waarom dat blad de „vrijzinnigen" gemeenlijk met den laatsten naam bestempelt. Voor het geval, dat het ondervraagde orgaan soms niet op deze informatie mocht attendeeren, sta hier al vast een kort antwoord. De liberalen zgn met al hun afwijking van onze gevoelens en overtuigingen, nogtans in hun maatschappelijken handel en wandel eerlijke lieden. Zij willen vrijheid voor zichzelven, maar niet ten koste van anderer vrijheid. Zij erken nen ook het goed burgerlijk recht van anderen en bestrijden hen alzoo alleen met eerlijke wapenen. Waar zij zeiven geen hooger gezag dan dat van de rede erkennen, geven zij gaarne toe, dat velen daar geen vrede mede kunnen hebben. Zulke liberalen zgn er echter slechts weinige. De meeste aanhangers der liberale theoriën zijn liberalistisch, dat is, zij gunnen andersden kenden schier geene plaats, beweren, dat hun leer, hun onderwijs, hun stelsels voor allen bruikbaar zijn, en moeten daarom wel ieder verdacht maken, die zich tegen hun streven verzet. Wil het „Zondagsblad" weten wat liberalis tisch is? Dat het aan het hoofd van zijn eigen blad laat drukkenlectuur voor iedereen", en daardoor de menschen in den waan wil brengen, dat het door haar redactie geleverde niets te maken heeft met onze afzonderlijke, ver uiteenloopende levensovertuigingen. Dit „Zondagsblad" is toch niet voor iedereen. Een christen zoekt op Zondag geheel andere lectuur. Wat liberalistisch is? Het hoofdartikel in hetzelfde nummer (2), waarin die vraag gedaan wordt, dat is liberalistisch. Want daarin wordt een geheel scheeve voorstelling gegeven van ons partij bestaan. Daarin wordt zonder eenig bewijs gezegd, dat wij Jezus uitspraken op politiek gebied „verwringen", dat wij voor Gods wil uitgeven wat slechts onze wenschen zijn, dat wij dualistisch zijn, (aan innerlijken twee spalt lijden), enz. enz. Wij raden der redactie van het „Zondagsblad" om „Ons Program" van Dr. A. Kuyper eens aandachtig te lezen, en alsdan te zwijgen, of zoo ze haar beschuldigingen volhoudt, met argumenten te komen opdagen. Thans schijnt zij nog niet in te zien, dat wie den Bijbel buiten de politiek wil sluiten, zich juist daardoor tegen Gods Woord stelt. Want die Bijbel wil van geen enkel levensterrein verdrongen zijn. En wie haar nogtans verwerpt en uitstoot, doet het alleen tot zijn eigen schade. Bij blijft dan in het donker zitten. Verschillende wetsontwerpen zijn bg de Tweede Kamer ter behandeling ingekomen, als b. v. een bijna onveranderd ontwerp van bepalingen omtrent den suikeraccijns, alsmede dat tot wijziging van eenige artikelen der gemeentewet in hoofdzaak gelijk aan het vroeger ingediende. De tot Voorzitter van de Tweede Kamer be noemde heer Cremers is in de zitting van Maan dag 19 dezer geïnstalleerd. De heer Wijbenga, die als tijdelijk Voor zitter fungeerde, sprak hem hartelijk toe. Hij meende, dat de onpartijdige, humane, en tact volle leiding der vergaderingen veel zou kun nen bijbrengen om de zaken haar geregelden en gewenschten loop te doen erlangen. De heer Cremers sprak daarna ook een kort woord. Hij herinnerde aan de ongewone opge wektheid en krachtsinspanning, waarmede bij de stembus is gestreden, en waardoor de samenstelling der Tweede Kamer aanmerkelijk was gewijzigd. „Mannen, die zich door kunde, werkzaamheid en hunne toewijding aan's lands zaken onze hoogachting hadden verworven, zgn aan de Kamer ontvallen", zeide hij. De katholieken in het kiesdistrict Amersfoort hebben het niet van zich kunnen verkrijgen, den heer Keuchenius candidaat te stellen. Zij zijn daarom opgetreden met een tegencandidaat, den heer Schimmelpenninck. De anti-revolutio nairen kunnen hun dat niet euvel duiden, merkt de „Amsterdammer" op. Sedert zijn „aardig heid" over de „onbevlekte koe" moet hij voor de roomschen ongenietbaar zijn. Nu, dit laatste is geen oneer. „Genietbaar" voor Rome te zijn, is wel het laatste, dat een goed anti-revolutionair mag of zal beoogen. Een snedige opmerking. Geen politiek verlangen wij in de Kerk, zegt ds. Notten in Maranathamaar evenmin kun nen wij met de Vereeniging „Marnix" medegaan, die de Chr. Geref. Kerk in de politiek wil dragen. Ook merkt hij o. i. zeer juist op, dat het algemeen gebrek aan geloof, aan hartgrondig vertrouwen op den levenden God, oorzaak is, dat eenerzijds het vervolgde deel der Hervormden niet gewilliger is om uit te trekken „zonder buidel en zonder male", en dat anderzijds de Marnixianen geen geduld hebben, om stil af te wachten, hetgeen God de Heere op politiek ge bied met ons land voor heeft. Van het eene Sanhedrin naar het andere. Volgens de Heraut van 18 Juli jl., zullen de afgezette Amsterdamsche kerkeraadsleden in appèl gaan bij de Synode, d. w. z. niet bij een heusche Synode, maar bij het Caesaro-papistisck kerkbestuur, dat zich reeds vele jaren het hoogste gezag aanmatigde, en alzoo de plaats innam, die alleen aan Christus toekomt in Zijn Kerk. Wat van zulk een beroep het gevolg is, laat zich dan ook niet moeielijk gissen. De andere Herv. gemeenten, die werkelijk reformatie begeeren, zullen nu wel niet op Amsterdam wachten. Ons dunkt, vele kerken doen wijs, met spoe dig de Synodale macht vaarwel te zeggen, eer het hun vergaat als in de hoofdstad, en de kerkeraden van hun eigen erf worden teruggezet. De spanning neemt toe. De vonken van het strijd vuur ziet men nu op onderscheidene plaatsen spatten. Ook te Ede en te Leiderdorp is er veel gaande. Te Ede willen vele gemeenteleden het Syno dale juk afschudden, en te Leiderdorp weigert men pertinent langer ongeloovigen als lidmaten in te schrijven. Ilel rechtsgeleerd advies van Mr. B. J. L. Baron de Geer van Jutfaas, betreffende het Ker kelijk Conflict te Amsterdam. Op eenvoudige, korte, pittige wijze heeft ook Prof. Baron de Geer het gedrag der kerkelijke besturen, voornamelijk van het Class. Bestuur tegenover de geschorste Amsterdamsche kerke raadsleden, beoordeeld. Niemand behoeft dus uit eerbied voor de hooge wetenschappelijkheid van den schrijver tegen het onderzoek van dit advies op te zien. Men leest het zonder eenige moeite, althans indien men, met het voornaamste van hetgeen dit jaar op kerkelijk gebied plaats greep, eenigermate op de hoogte is. Wij zijn helaas op dit terrein aan veel wan- stand en bederf gewoon geworden; zoodat on derscheiding tusschen hetgeen hier al of niet geoorloofd is, vaak moeielijk wordt; maar als nu mannen als Prof. de Geer ons bij de hand willen nemen en op klare, krachtige wijze, toonen wat eigenlijk recht is, en velen maken van dit voordeel gebruik, dan kan zich toch eindelijk eens onder de Hervormden in wijden kring de overtuiging vestigen, dat het, zooals het nu vele jaren toeging, inderdaad niet lan ger meer kan; dat er verandering, dat er her bouw, dat er ventilatie moet komen. Moge God de Heere daartoe ook den arbeid der te hulp geroepen rechtsgeleerden zegenen. De kerkelijke besturen durven veel te doen. Doch dat zij in het trotseeren van zulke dag heldere, hun gedrag als schandelijk en onhoud baar op de kaak stellende adviezen, thans weer een nieuw bewijs van hun overmoed zullen ge ven, en op het ingeslagen ongerechtig pad maar aldoor zullen blijven voortjagen, neen, dat wil len wij liefst niet gelooven, eer wij het zien. Prof. de Geer zegt„Het Class. Bestuur schiep zelf een misdrijf, vond er een uit, waaraan nooit eenig wetgever gedacht had, en dat om het dan te straffen. Zulk straffen is geen recht doen, maar willekeur oefenen, die de grenzen tusschen geoorloofd en ongeoorloofd opheft." „Het besluit door den Kerkeraad genomen tot veranderingen in het beheersreglement (en waaruit men tot de „schorsing" aanleiding nam), was een uiting der bevoegdheid aan den Kerke raad door de gemeente opgedragen, volstrekt niet een uitvloeisel en gevolg der door de Synodale reglementen den Kerkeraad opgedragen werk zaamheden, en het lag dus geheel buiten beoor deeling of controle der Synodaal-kerkelgke be sturen.". ,,A1 had dan ook de Kerkeraad in die qualiteit van lasthebber (der gemeente en over het goedde meest vreemde besluiten ge nomen, hij kon daarvoor der gemeente verant woordelijk zijn, maar aan niemand anders, en vernietiging dier besluiten door het Classikaal Bestuur is een niets beteekenende daad van dit Collegie, een misbruik van macht, een treden op een vreemd gebied, op hetwelk het niets mocht doen". Verdere aanhalingen achter wij overbodig. Wij rekenen, dat het bovenstaande ruimschoots ge noegzaam zal zijn, om velen te doen verlangen met het advies in zijn geheel kennis te maken. Het is voor een geringen prijs te bekomen bij den heer J. A. Wormser, te Amsterdam, evenals dat van Mr. Farncombe Sanders, waartegen de Kerkelijke Courant (in haar no. van 8 Juli) reeds met groote felheid opstuift- Doch dit laatste is, zouden wij zeggen, een aanbeveling te meer, en getuigt van de kracht, die er in zulk een advies ligt. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is aan het Hoofdbestuur der Ne- derlandsche Vereeniging ter bevordering der Zondagsrust, ingevolge een door haar ingediend verzoekschrift, te kennen gegeven, dat de post administratie voortaan op Zondagen geen brie ven en andere stukken meer zal bestellen, als daartoe het verlangen duidelijk op de stukken zeiven staat uitgedrukt. Het Bestuur van de Unie „Een School met den Bijbel" heeft aan hare correspondenten in de locale comités de eerste opwekkings-circu- laire verzonden voor de op 17 Augustus e. k. te houden collecte, vergezeld van no. 47 der Unie-blaadjes, getiteld: „Niet vertragen, niet verslappen." Bij de Uitgevers Kremmers en Co. komt tegenwoordig van de pers een „Rijm-courant voor Nederland." Den geheelen inhoud van dat blad leest men op rijm, tot zelfs de advertenties toe. Bg het oplaten van een vlieger is te Maas tricht een jongen van negen jaar in de Zuid- Willemsvaart geraakt en verdronken. Aan de Middenvaart (Lemsterland) is een meisje van 18 jaar in het water gevallen en ver dronken. Alle pogingen werden aangewend om de levensgeesten weder optewekken, doch vruchte loos. Te Elspeet is een kind van 2£ jaar over leden aan de gevolgen van overmatig gebruik van onrijpe kruisbessen. O Helaas, De Standaard van 7 Juli j.l. bracht ons de droevige mare, dat men reeds verder is voortgeschre den. Het Prov. Kerkbestuur van Noordholland plaatste de kroon op het ongerechtig werk van het Class. Bestuur, en zette al de geschorste leden van den Amsterdamschen Kerkeraad af, dus met inbegrip van vijf hoogst eer waardige predikanten. Zoo zal het verval van het Herv. Kerkgenootschap toch allengs helderder zichtbaar worden. De loochenaars van Christus en onze heilige belijdenis steeds gehandhaafd in hun onmogelijke positie, en getrouwe Evangeliedie naren ontzet uit hun ambt! De Heere make de zwaar beproefde broederen getrouw. Wat de vijandige kerkbesturen aangaat, wordt 's Heeren Naam wel gelasterd door zulke gruwelijke blijken van rechtsverkrachting, maar wat de getrouwe opzieners aan gaat, Hij wordt verheerlijkt. Een schoenmaker te Rotterdam, die 28 jaar geleden wegens onvermogen aan zijn leveran cier 248 schuldig was gebleven, gaf dezer dagen een zeldzaam blijk van eerlijkheid, doordien hij zijn schuldeischer uit eigen beweging het nagenoeg vergeten bedrag ten volle kwam be talen, met bijvoeging van 100 voor interest. De heer Bahlman, lid der Tweede Kamer, is te Nijmegen aan een groot gevaar ontkomen. Toen hij 's avonds van het spoorweg-station aldaar naar zijn buitenverblijf „Het Geldersche Hof" reed, geraakte het paard van zgn rijtuig op hol, waardoor het rijtuig omver werd geslingerd en tegen eene lantaarn terecht kwam, terwijl de koetsier van den bok werd geworpen en zich ernstig bezeerde. De heer Bahlman kwam met den schrik vrij. De zwager van de vermoorde vrouw Claessens, te Maastricht, is heden in hechtenis genomen als de vermoedelijke moordenaar. Te Tiel is een jongetje van vier jaren na het eten van een paar klapbessen ongesteld ge worden en binnen een half uur overleden. Wegens plaatsgebrek moet veel van het Binnenlandsch Nieuws achterwege blijven. Minste inschrijver was A. Zwijdijk, voor eene som van 0.60^ per H.L. steenkolen en f 0,08| per Liter petroleum, aan wien de levering is gegund. 10 Juli 1886. De gemeenterekening, dienst 1885, is op heden aan den raad overgelegd. Zij bedraagt in ontvangst 14453,72^ en in uitgaaf 14232,15 En sluit alzoo met een goed slot van 221,57| Verder werd aangeboden de rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur alhier, bedra gende in ontvangst 3274,05i en in uitgaaf 2950.6H sluitende alzoo met een batig saldo van323,44 Wegens plaatsgebrek in het vorige eerst in dit nummer.) Tarwe, rogge, gerst, haver en boonen belo ven een meer dan middelmatigen oogst, erwten zijn best, uien en beetwortels zijn op de meeste akkers heel klein, maar zullen waarschijnlijk nog een goed gewas opleveren, aardappelen hebben veel van droogte geleden en zijn mid delmatig, het vlas, dat niet zoo gunstig stond, is goed bijgekomen, enkele stukjes zgn voor tamelijke prijzen verkocht. De hooioogst is onder begunstiging van het uitstekende weder bijna afgeloopen, kwaliteit en kwantiteit laten niets te wenschen over zoodat de landbouwers hun schuren goed ge vuld zullen krijgen. De vruchtboomen beloven weinig, appelen, peren en pruimen zullen bgna niets opbrengen. Daarentegen levert de bessen- teelt een overvloedig gewas op. De vraag is echter gering, zoodat de prijzen niet hoog zijn. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad, waarin alle leden (6, tengevolge van de vacature, door het overlijden van J. Tuijnman) aanwezig waren, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Aan de orde wasBenoeming lid van 't Plaat- sel. Armbestuur (vacature-Tuijnman). Gekozen de heer J. de Rijke Jr. met 4 stemmen, terwijl de heer J. A. Snijders 1 stem verkreeg en 1 blanco was ingeleverd. Benoeming leden van het stembureau, ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad (vac.-Tuijnman). Gekozen: de heeren J. de Rijke Jr. en C. Steendijk, terwijl de dag der verkiezing nader bepaald zal worden. Ingekomen réclame, hoofdei, omslag van H.v. d. Berg, met verzoek om van de 4e in de 3e klasse geplaatst te worden. Afwijzend beschikt. Niets meer te verhandelen zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten.

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2