iii II ii 'ii I ii II mmmmm HP ,M w jt#il I I- I y 1 I'.! ftfffk' j I I 1 I >i: 1 'iii Si j| M I.jm. m 4 f. ■ii |"'l V i Ii E i f: I j I w I I» '1 ■J M I' de orde van het aangekondigde debat waren, liet de Voorzitter en inleider kern (zeker uit hoogachting voor zijn persoon) wel uitspreken, maar kon op het gesprokene niet ingaan. Nog eenmaal vroeg Prof. K. of niemand eenig bezwaar had tegen hetgeen door hem was voor gedragen, en wijl allen zwegen, constateerde hij, dat in een der eerste academiesteden onzes lands het Staatsonderwijs was aangevallendat er, hoewel zonder veel voorbereiding, wegens ver hindering van den eigenlijken referent, maar niettemin met argunenten was geageerddoch dat niemand den moed toonde te bezitten den toegeworpen handschoen op te nemen. Ds. 13. van Schelven dankte den spreker voor de moeite, die hij zich dezen dag weer had gegeven, en de Vergadering zong hem 'sHeeren zegen toe. Velen hadden weer een paar genotvolle uren doorleefd. HisinenlaiML De Kerkelijke Kwestie en Lohman. Van de Kerkelijke kwestie werd in de laatste weken onze aandacht geheel en al afgeleid door de staatkundige aangelegenheden. Die er dan ook niet onmiddelijk in betrokken zijn en ver van Amsterdam wonen, zouden dan ook welhaast gaan meenen, dat er geen Kerkelijke kwestie meer is. Toch is het omgekeerde het geval. De Kerkelijke kwestie is er nog en geeft aan velen, die aan haar oplossing moeten medewerken, steeds veel hoofdbrekend werk. 't Schijnt wel, dat de Kerkelijke besturen er zelf meê in de war zitten, al gaat inzonderheid het class, bestuur van Amsterdam steeds echt pauselijk te werk. Ruim 4 maanden zijn reeds verloopen, sinds het vonnis der voorloopige schorsing over het groot ste deel van den Amsterdamschen Kerkeraad werd uitgesproken. Met een spoed, alsof het vergaan der wereld er mede samenhing, moest dat geschieden en ziet, na een viertal maanden heeft het Prov. Kerkbest. voor een paar weken aan de geschorsten eerst gevraagd, of zij aan de bekende gewraakte voorstellen in de maand Dec. '85 hun stem hebben gegeven, ja dan neen nadat zij voorloopig gevonnisd zijn, omdat men meent, dat zij schuldig zijn, komt men nu pas vragen, of zij wel meêgedaan hebben, aan hetgeen, waarom zij dat vonnis ontvingen. Daar de geschorsten op die vraag eenvoudig, ja, noch neen hebben geantwoord, zal het voor het Prov. Kerkbestuur moeielijk zijn, om op goeden rechtsgrond te veroordeelen. En dat zal zeker al moeielijker worden, daar het blijkt, dat steeds meer rechtsgeleerden van naam de handelingen van de geschorsten volkomen recht vaardigen en de classicalen in al hun doen in het ongelijk stellen. Men heeft het vooral Jhr. mr. de Savornin Lohman hoogst kwalijk genomen, dat hij zich in die zaken heeft ge mengd, zijn naam van bezadigd en wetenschap pelijk man zoo in de waagschaal heeft gesteld door de handelingen der geschorsten op juri dische gronden te rechtvaardigen. Men heeft vooral van liberale zijde ook voor de verkiezing niet nagelaten, den persoon van Lohman vooral ook om zijn optreden in de Kerkelijke kwestie aan den volke voor te stellen als onwaardig een plaats onder de vertegenwoordigers des volks in te nemen. Dat heeft hen zeker geholpen. En wat zien wij nu Daar komt een erkend bekwaam rechtskundige van onverdacht liberale beginselen, door hen zeiven voor Haarlem naar de Tweede Kamer gedragen, mr. A. J. W. Earncombe Sanders, in een reeks van rechtskun dige adviezen in zake het Kerkelijk conflict, waarvan het eerste nummer reeds verschenen is, als getuige optreden tegen de classicalen, van wie hij niets minder zegt dan dit: dat zij tegen alle recht en gerechtigheid in hebben gehandeld. Ja, als het nu waarlijk eens blijken mocht, dat de heer Sanders gelijk heeft, moet dan de heer Lohman niet in de achting van alle wei denkenden rijzen, als zijnde een der eerste rechts geleerden, die scherpziend genoeg waren, om het stuitend onrecht, dat door de classicalen te Am sterdam, den geschorsten werd aangedaan, aan stonds te beseffen Intusschen heeft die Kerke lijke kwestie aan de liberalen een dienst bewezen waarvan zij dankbaar zullen profiteeren, al is het ook, dat er onder de liberalen nog wel eerlijke mannen zullen zijn, die bij het lezen van mr. Sanders adviezen, over het omtrent Lohman uitgebazuinde den staf zullen breken. Natuurlijk kan mr. Sanders ook nog mis zien, maar in elk geval blijft het dan toch onverantwoordelijk Lohman's persoonlijke verdiensten te verkleinen, om een advies in het kerkelijke, dat door man nen van vrijzinnige beginselen ten slotte wordt gerechtvaardigd. Als mr. Farncombe Sanders gelijk heeft, vervalt tevens de toch op een poli tieke meeting misplaatste beschuldiging, dat de anti-revolutionairen zijn revolutionair op Ker kelijk gebied. Nu we toch over de kerkelijke kwestie schrijven, kunnen wij meteen mede deelen, dat, naar het Handelsblad voor een paar weken mededeelde, het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland reeds zou uitspraak gedaan hebben, in de zaak der voorloopig geschorsten. Het zou de tegen hen ingebrachte klacht gegrond verklaard hebben. Wat de inhoud van het vonnis is, is nog niet bekend, men zou nog altijd zoeken naar den meest juisten rechtstermwaarop men hen veroordeelen zal. Nu, velen zijn zeker nieuws gierig of men dien vinden zal. Dat de toestand der Kerkelijke gemeente te Amsterdam intusschen allertreurigst is, valt niet te ontkennen, 't Spreekt van zelf, dat de ge schorsten, die tevens als kerkvoogden fungeeren, nu hun recht steeds minder blijkt betwist te kun nen worden, flink op hun post blijven en, ge roepen tot het beheer over de Kerken, dan ook alle heulen met de classicalen weten te straffen. Zoo hebben zij reeds een vijftal weerspan nige kosters ontslagen. Natuurlijk doen zij zulke dingen hoogst ongaarne. Zij kunnen ook niet anders dan krachtig optreden tegen de classicalen en hun aanhang. Wij hopen evenwel toch, dat er aan al die verwarring spoedig een einde kome. Door al het, misscliien in den grond welmeenend, pogen des classic, bestuurs, om wanorde te voorkomen, is er niet anders dan steeds toenemende ver warring te wachten, indien het voortgaat op den weg, waarop het naar veler oordeel reeds zoovele onvoorzichtige stappen heeft gedaan. Dat allen, die den vrede liefhebben, de ernstige pogingen ondersteunen, die in het werk gesteld worden, om daartoe te komen. Dat daartoe de door de Synode aan de classic, vergaderingen voorgestelde modus vivendi niet kan dienen, wordt reeds terecht van verschillende zijde ingezien. Doch aan andere meer doeltreffende en zooveel mogelijk allen bevredigende voorstellen zal het niet ontbreken. Er is dezer dagen een ander ontwerp van een modus vivendi verschenen, naar wij meenen van de hand van Dr. Ph. Hoedemaker, waaraan reeds van vele en verschillende zijden goedkeuring wordt gehecht. De Heere zegene deze poging. Ook wij zouden niet dan gedwongen een Kerk verlaten, die niet ongezegend in 't midden onzes volks gedurende eeuwen heeft gewerkt, en nog werken kan. Uitslag. De uitslag van de herstemmingen, verleden week gehouden in de districten Haarlemmermeer, ZuidhornLeiden en Goes, viel naar den wensch der anti-revolutionairen en roomschen uit. Alleen het district Zuidhorn bleef zijn liberalen afge vaardigde Cremers getrouw. Leiden koos Van Wassenaar (anti-rev.) en Smeele(roomsch-kath.), Goes, Schimmelpenninck en Lohman (beide anti-revol.), Haarlemmermeer koos Reekers (roomsch-kath.). De hope, die bij de liberalen omtrent Goes bestond, is dus beschaamd. Ook onze Lohman komt dus weer in de Kamer. Dit vergoedt veel van het door de anti-revolu tionairen geleden verlies. Blijkbaar heeft men in Goes nog niet gemeend, dat van de zijde van genoemden heer, voor ons land zooveel gevaar dreigt, als de liberalen goedvonden de lieden te doen gelooven. Moge hem, met onze andere afgevaardigden, in ruime mate den geest der wijsheid en der vrijmoedigheid geschonken worden, zoo noodig om pal te blijven staan in den strijd voor de rechten, ook van het Chris telijk deel der natie. Men meldt, dat Prof. de Geer de benoeming tot lid der Kamer voor Gorinchem heeft aanvaard. Ook de heer Mackay wordt gezegd, de benoe ming voor Utrecht te hebben aangenomen, waar door voor Amersfoort eene nieuwe verkiezing staat gehouden te worden. Eene goede gelegenheid om een onzer uitgevallen Kamerleden weer in de Kamer te brengen. Amersfoort is een district, waar de anti-revolutionairen steeds over een goede meerderheid van stemmen beschikken. Op 14 Juli a. s. hoopt onze Vorst in persoon de vergaderingen der Staten-Generaal te openen. Velen zien met ons zeker die toekomstige ver gaderingen tegemoet. Ingezonden. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Liberalistische Godsdienstigheid Tegen den tijd der Kamerverkiezingen wer den alle liberalisten „godsdienstig." In 't district Dordrecht werden Van der Linden en Van Osenbruggen aanbevolen als mannen, die de Ned. Herv. kerk een goed hart toedragen. Mr. Goekoop zei op 2 Juni te Charlois, dat hij godsdienst hoog, zeer hoog stelde, maar wilde baar niet verward hebben met de kerk. Te beweren, dat hij, die tegen priester-dwinge landij zich verzette, God en den Christus, Zijn Gezalfde, aanrandde, was, vervolgde spreker, eenvoudig een leugen. Mr. Buteux te Middelburg werd aanbevolen als een man, die „voor een orgel geeft" en „den Heere vreest!" Maar waar zou ik eindigen, wilde ik nog gewagen van de,,godsdienstigheid" van Royaards, van den Ham, Jhr. Roëll en de andere libera listische Kandidaten? Hier tegenover slechts eene aanhaling uit het werk,, Richting en Beleid der liberale partij" van Prof. Cort van der Linden, een der liberalistische voormannen. „Erkenning van de alleenheer schappij der menschelijke rede: Ziedaar wat den liberaal van den clericaal onderscheidt. Li beralen en clericalen staan als rationalisten en openbaringsgeloovigen aan elkander over. „Onder de nieuw-liberalen zijn er velen, die dicht tot de socialisten naderen." Met dankzegging voor de verleende plaats ruimte. Z. De kosten van het Staatsonderwijs sedert 1857. „Een schoolmeester" schrijft in „de Chr. Schoolbode" van 11 Juni j.l., het volgende: „Minister Heemskerk heeft voor eenigen tijd aan de Tweede Kamer voorgerekend, dat het Staatsonderwijs sedert 1857 heeft gekost 156 millioen gulden. Dit sommetje is spoedig uitge sproken, doch om er eens eenige voorstelling van te maken, diene 't volgende 156 millioen gulden wegen 156000 K.G., d. w. z., indien een goederenwagen belast kan worden met een gewicht van 50000 KG., heeft men 31 waggons noodig om al dit geld te ver voeren. Indien ieder soldaat 50 K.G. draagt, behoeft men er een leger van 31200 man voor. Om die som te tellen, zouden 8 mannen, ge durende een geheel jaar, iederen werkdag 10 uren, onafgebroken er mee bezig moeten zijn. Als men de guldens op elkaar stapelt, die dit onderwijs in 1883 kostte, komt men nog 800 M. boven driemaal den Himalaya." Z. Biiiiieiilamlscli JUienws. Zooals men weet heeft de heer ds. Gangel, na afloop eener meeting te Varsseveld, van een Aaltenschen libe ralen verkiezingsagent een slag met een rotting op 't hoofd ontvangen. De man, die dit heldenstuk volvoerde, was de Aaltensche pijpendraaier Beckink, die gevaar liep voor de uiting van zijn liberale gevoelens met de rechtbank kennis te maken. De Graafschapper deelt mede, dat Beckink, op aanraden van den officier van justitie en door bemiddeling van den Aaltenschen burgemeester, zijn daad bekend heeft en in tegenwoordigheid van B. en W. en eenige getuigen, ds. Gangel zijn verontschuldigingen heeft aangeboden, waarop ds. Gangel van een rechtsvervolging afzag. Gelukkig voor den man, dat hij in zulke handen is gevallen. In Groenland is een nieuwsblad verschenen met den titel van: „Avtagagdlivtit Nalinginnarmik ïysaruminas- sassumik." Uit Sneek wordt de opmerking gemaakt, dat het getal kiezers, hoewel in den Staatsalmanak van 1886 opgegeven als 4709, bij de jongste verkiezingen 5015 bedroeg. Dit belangrijke verschil van niet minder dan ruim 300 doet vermoeden, dat een kunstmatige kiezersteelt heeft plaats gehad. Dezer dagen reed een dame op den boulevard Hauss- mann te Parijs, toen een jong man aan den eenen kant het rijtuig inwipte, der dame een juweelen speld ontrukte en den anderen kant er weer uitsprong. De dief werd gepakt, bekende en verklaarde het zeer natuurlijk te vinden dat hij, geen werk hebbende, zich trachtte te voeden ten koste van hen, die te rijk zijn. Domela Nieuwenhuis, dit voorval in zijn blad ver meldende, vraagt ook„Kent men iets dommer en lager dan te sterven van gebrek, terwijl anderen sterven ten gevolge van overdaad?" Hij houdt zich overtuigd, dat zulke dingen meer en meer zullen gebeuren, als het volk tot bewustzijn komt. Het Handelsblad zet boven deze aanhaling het gepaste opschrift: „Gij zult stelen". De bedoeling van D. N. zal intusschen wel zijn: ga stelen bij anderen-, want als zijn leer eens op hemzelf toegepast werd, waar toch ook wel iets te halen is, dan zou hij daar misschien niet zoo geheel vrede mee hebben. Zijn „vrienden" konden het eens probeeren hoe hij die proef zou doorstaan Een veelbelovende jongen. Dat kinderen rare streken uithalen, is bekend; het volgend staaltje levert daarvan wederom bewijs. Een jongen van de Kweekschool te Leiden schreef de volgende briefkaart aan zijn ouders: „Ik kan u melden dat ik frisch en gezond ben en het mij hier goed bevalt. Nieuws is hier niet; alleen heeft een der jongens zich in de gymnastiekzaal opge hangen. Uw liefhebbende zoon, Gelukkig bereikte deze briefkaart haar bestemming niet, maar werd nog aangehouden voordat ze op het postkantoor bezorgd was. Toen de jongen ondervraagd werd, wat hem bewogen had dit te schrijven, antwoordde hij, het eenvoudig gedaan te hebben om zijn ouders genoegen te doen; zij hadden reeds zoo dikwijls gevraagd eenig nieuws te hooren, en daar hij nooit iets wist, had iiij dit verhaal, waarin zelfs geen zweem van waar heid was, maar verzonnen, 't Is te hopen, dat een ferm pak slaag hem voor goed van zulke aardigheden geneze, De Amerikaansche milionair Mackay heeft eene rookkamer doen vervaardigen, die hem, niettegenstaande zij van gebogen hout gemaakt is, op meer dan f 50,000 te staan komt. De reden hiervan is, dat het plafond met Oostenrijksche guldens bedekt is, terwijl een aan tal Fransche, Engelsche, Russische en Italiaansche bank- billetten de plaats van een gewoon behang innemen. Elk Zwitser drinkt jaarlijks gemiddeld 100 liter wijn, 8 liter bier, 7i liter brandewijn. Dooreengenomen telt Zwitserland op elke 130 inwoners ééne tappeiij. Trekt men van deze 130 inwoners vrouwen, kindei en, zieken en de mannen af, die nooit in een tapperij komen, dan is er in dit land ééne tapperij op elke 30 kroegloopers. Deze 30 moeten dus den waard onderhouden. Te Vrieschelo (prov. Gr.) is eene 70-jarige vrouw, ongehuwd, dood in haar bed gevonden, met eene diepe wonde in den buik. De levering van aardappelen, ten behoeve van het garnizoen te Kampenis gegund voor f 2,23 per H. L., terwijl de levering van aardappelen voor het garnizoen te Deventer is toegewezen voor den prijs van f 1.94 per H. L. Te Rouveen en Staphorst richten de veldmuizen groote schade aan op de roggeakkers. Er zijn stukken land, waarop ze reeds meer dan de helft der halmen hebben vernield. Uit het kanaal te 's Gravenhage ter hoogte van de waterpartij, is Zaterdag opgehaald het lijk van een on bekend jongmensch, in nette kleeding en naar gissing 25 jaar oud. Hij droeg een lichte broek. Te Hilversum is het 7-jarig zoontje van W. de Jong, dat bezig was met visschen, in de Gooische Vaart ge vallen en verdronken. Hulp tot redding kwam te laat. Twee jongens uit Alblasserdam, die door eene dolle kat gebeten waren, zijn dezer dagen, onder geleide van den vader van een hunner, naar Parijs vertrokken, om door Prof. Pasteur behandeld te worden. Te Sliedrecht is het Sociëteitsgebouw met het woonhuis van den heer C. Bot eene prooi der vlammen geworden. Oorzaak onbekend. Niets werd gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. Te Oosthuizen (N. H.) zijn in de vorige week drie molens door den bliksem getroffen. Een der molens ver brandde geheel terwijl in de twee andere slechts weinig schade is veroorzaakt! Aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis werd dezer dagen bezorgd een marinier, die een paar jaren geleden gedeserteerd was. Zijn eigen broeder had het geval aangegeven. Te Oostvoorne is Vrijdag j.l. de woning met schuur van de Wed. Vermeulen geheel afgebrand. Uit de Lijnbaansgracht te Amsterdam is opgehaald het lijk eener dienstbode, die sedert Woensdagavond vermist werd. Het lijk is naar de ouderlijke woning gebracht. Te Haarlem zijn Maandag nacht te ruim één uur door de politie drie 14-jarige knapen op heeterdaad be trapt op diefstal van vruchten in den tuin van den heer Krelage aan den kleinen Houtweg, waartoe zij over de schutting waren geklommen. Wegens tekort komende ruimte in het nummer van de vorige week, eerst heden geplaatst. Red. Te Muntendam viel onlangs een circa tweejarig jongetje in een pot met kokende brij. Het kind is aan de gevolgen overleden. Te Nijeveenbij Meppel, verdronk het driejarig dochtertje van den landbouwer J. Karsten, nabij het huis in eene sloot. Te Wanswerd verdronk in eene sloot het driejarig meisje van den arbeider J. T. In de vorige week ontstond, door onvoorzichtigheid van een drietal knapen, een felle brand in een houten loods aan den vestingwal te Brielle. Een in de nabijheid staande bergplaats van ammunitie bleef door den ijver en de volharding der manschappen van het korps torpe- disten gespaard. Op Zondag 27 Juni ontstond te Wirdum, gem. Loppersum, brand in 't gebouw van den heer J. de Boer. Aan blusschen viel niet te denken; met veel moeite werden slechts de losse goederen van den eigenaar gered; de huismeubelen en verfstoffen van een huis- en rijtuig schilder, die een gedeelte van het perceel in huur be woonde, zijn alle verbrand. Het onvoorzichtig omgaan met petroleum wordt als vermoedelijke oorzaak van dezen ramp opgegeven. Alleen het gebouw was tegen brand schade verzekerd. In een verboden zwemplaats voor militairen te Deventer is de milicien II. van het exadron huzaren, ver dronken. De jongeling kon niet zwemmen. Te Kralingen is in de vorige week een 16-jarig jongeling bij het baden in de Maas verdronken. In de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam werd drijvende gevonden het lijk van een in het Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis verpleegden grijsaard van 81 jaar. Te 's Gravenland zijn op het buitenverblijf „Wester- veld" jongen geboren van een (Amerikaansch) struis- vogelenpaar. Ze zijn zeven in getal. Nog nooit hebben, voor zoo ver men zich herinnert, in ons land derge lijke vogels gebroed. In de rivier de Berkel is bij Warnsveld een huzaar van het garnizoen te Zutfen verdronken. Te den Helder is het 6-jarig dochtertje van Th. C., die aldaar gedurende de kermis met zijn wassen beeldenspel vertoeft, in het water gevallen en verdronken. In de gemeente Nijeveen (Drente) is een hert ge schoten. Te Zevenbergen heeft een dolle hond groote ont steltenis teweeggebracht. Niet minder dan ongeveer twintig honden en twee veulens zijn door het razende dier gebeten. Verscheiden honden werden daarom van overheids wege afgemaakt. Ook liep het gerucht, dat een mensch was gebeten, doch dit is niet bevestigd. Te Nieuwediep had verleden week een treffend ongeluk plaats. Een jongen van 13 jaar, verlangend naar de tehuiskomst van zijn vader, klauterde in de mast van het aldaar liggend schip Brouwershaven, om het schip, waarop vader voer, flink te kunnen zien bij 't binnenkomen. Vaders schip was reeds in 't ge zicht, toen de knaap onverwachts uit de mast viel en onmiddellijk dood was. Een hoogst treurige tehuiskomst voor den vader. Zondag jl. loste een zekere Geel te Amsterdam een revolverschot op den politie-commissie Stork, die gelukkig ongedeerd bleef, daar 't schot zijn doel miste. Donderdag morgen, omstreeks half zeven, zijn te Lochem, vier werklieden, allen hoofden van gezinnen, aan een groot gevaar ontkomen. Terwijl zij bezig waren met het metselen van een kelder, werden zij door een jongetje gewaarschuwd, dat de zijmuur van het daar- aangrenzend perceel begon los te laten. In een oogwenk waren zij uit den kelder verdwenen; een paar seconden daarna was de muur reeds geheel ingestort. Op de Gewestelijke Vereeniging Utrecht van het Ned. Onderwijzersgenootschap is o. a. het volgende vraag punt behandeldAfzonderlijke jongens- en meisjes scholen zijn niet te verkiezen. (Ingeleid door den heer P. A. J. Nepveu.) Plaatselijk Nieuws. Ilerliiügen. Volgens bericht van den heer Adjunct Inspecteur v/h. Geneeskundig Staatstoe zicht in Zuid-Holland, kan de mazelenepidemie als geweken beschouwd worden. Twee personen zijn er aan overleden. Nieuwe-Tonge, 5 Juli. Bestond er de vorige week groote vrees voor de uitbreiding der ma zelen in deze gemeente, thans blijkt die vrees niet ongegrond te zijn geweest. Zondag en heden zijn weder 10 gevallen aangegeven, gelukkig tot heden geen met doo- delijken afloop. Melisssuit, 5 Juli. De in deze gemeente ge houden collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht 5.70. Door Kerkvoogden en Notabelen der her vormde gemeente alhier, is besloten ter voor ziening in den financiëelen nood der kerkelijke administratie, vrijwillig bijdragen van de leden der gemeente te vragen en daartoe binnen kort eene lijst ter inteekening te doen circuleeren en zulks ter vervanging van den vroeger geheven kerkelijken omslag, 't Is te wenschen, dat de gemeenteleden door eene flinke inteekening too- nen, dat zij prijs stellen op de instandhouding der Kerk. Omtrent den toestand van den landbouw in deze gemeente, kan het volgende worden medegedeeld: Tarwe, gerst, haver en paarden- boonen belooven eenen middelmatigen opbrengst. Erwten, hoewel in den laatsten tijd veel bijge komen, zullen over het geheel eenen geringen opbrengst geven. Het koolzaad belooft een schra len oogst. De aardappelen, inzonderheid de jam men, hebben door veel wind en den op 20 Juni gevallen hagel veel geleden, terwijl bovendien van de legpoters velen, op enkele akkers soms de helft zijn achtergebleven, zoodat ook dit ge was eene geringe opbrengst voorspelt. Het vlas was voor het meerendeel laag in prijs; ook daartoe bracht de hagel het zijne bij. Ajuin is zoo slecht als in jaren het geval was, reeds zijn vele akkers uitgeploegd en ware het niet te laat om nog een ander gewas te zaaien, dan zouden nog vele perceelen hetzelfde lot ondergaan. Een en ander te zamen genomen, staat 1886 voor den landbouwer niet voordeelig op. Uit de ter gemeente-secretarie ter inzage nedergelegde gemeenterekening over 1885 blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 12601,90| en de uitgaven f 10979,59f. Onder de ontvangsten zijn begrepen: goed slot rekening 1883 1305,61. Opbrengst van be en wijl delijk en ini 619, ƒ74,9 pl. bt veiligheid ,91,

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2