r Uit de Pers. T1ISA. HismesiSaiMigcli Micsiws. Plaatselijk nieuws. Oude Tonge. Als een bewijs van eene trouwe opkomst bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal kan van hier gemeld worden, dat 75 van de 84 kiezers gebruik van hun stemrecht hebben gemaakt. Herkiugen. En 50-tal kinderen mogen, door de alhier heerschende mazelen, de openbare la gere school niet bezoeken. Stellendam. Te Rotterdam is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school, Mej. Kneteman, thans alhier. Goedereede. Er zijn alhier voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal 31 stemmen uitgebracht. Ouddorp. De collecte voor den gewapenden dienst in deze gemeente gehouden, heeft de som van f 13,48 opgebracht. St. Maartensdijk. Van 7—12 Juni 11. werden, ten overstaan van den Notaris J. Sipkes, door de Administratie van het Kroondomein, publiek verpacht, voor den tijd van 7 jaren, de goederen aan voorzegd Domein hehoorende. Over het alge meen werden geen hooge sommen gebodendoch de tijdsomstandigheden in acht genomen en de waarde van het verpachte land, vergeleken bij dien van voor 14 jaren, mag wel gezegd worden, dat nog tamelijk goed geboden is. De te hooge pachten bij den kwijnenden toestand van den landbouw toch, zijn oorzaak geweest, dat het bedrijf voor den landbouwer geen winst ople verde hij werd daardoor tegengehouden het land, door behoorlijke bemesting, in goeden staat te houden, waardoor dit van jaar tot jaar achteruit ging, terwijl de opbrengst in gelijke matever min derde. Het spreekt wel van zelf, dat de kolossale vermindering van pacht, door de Administratie met leede oogen is aangezien, hetgeen daaruit blijkt, dat men zich niet kan vereenigen met den uitslag, daar 66 van de 299 perceelen niet zijn gegund. Of bij de herverpachting dier perceelen Scheri r B* laatste jaren te hard vooruitgegaan, zoo kan eene kleine teleurstelling haar geen kwaad doen. Waren er nog elementen in, die er niet in hoor den? Het is goed, dat zij daarvan gezuiverd worde en wete op wie zij in den verderen strijd rekenen kan. Is er in haar boesem soms nog iets dat hapert of wrijving geeft, zij kan dat opsporen en zooveel als mogelijk is wegnemen, opdat steeds nauwer verbonden worden, die in beginsel bijeen hooren. Is er over het algemeen nog te weinig besef van den grooten ernst der zaak waarom het gaat en verder al meer en meer gaan zal, zij kan blijven voorlichten. Is er onder hen, die de breuke in Kerk en Staat ziende, nog al te weinig drang om in het stof der veroot moediging eigen en 's volks zonden te beweenen, een tijdelijke nederlaag, gevolgd allicht door zwaarder druk, kan misschien daartoe brengen. De Heere behoede maar ons arm vaderland. Hem aij onzen nood alleen geklaagd. En voorts als christen menschen niet vertraagd. Niet opge houden Gods geboden aan de harten en conscien- tiën te leggen dergenen, die geroepen zijn ons te regeeren. En hebben wij te klagen over het verlies van een 4-tal zetels in de Kamer, mis sen wij er al vertegenwoordigers van ons volk) die wij er zoo gaarne zagen, de HH. van der Hoop, Donner, Brantsen, Lohman (uit den Haag) en niet het minst onzen eerbiedwaardigen Keuchenius, we worden er toch nog in verte genwoordigd. Drage het Christenvolk thans vooral onze mannen met hunne gebeden. Stond het vóór de ontbinding 434-3, straks zal het staan 39 [rechterzijde] tegen 47 [lin kerzijde, liberalen]. Of de heeren allen met even gerust consciëntie daar zullen zitten, kan, be halve om het vele, dat bij de verkiezingen geschied is, en er voor de rechtbank der eer lijkheid niet door kan, alleen hierom haast niet, dat de 48000 liberale kiezers op in 't oog loopend onrechtvaardige wijze straks 47 zetels innemen, terwijl de 54000 niet-liberale er slechts 39 bezetten. Van die ongerechtige kieswet heb ben dus de liberalen geprofiteerd. Minderheid in het land, hebben zy daardoor toch de meer derheid in de Kamer. We zien intusschen, dat het nog ver af is van wat dezer dagen een liberaal tegen ons zei: „Nederland is liberaal". Ei, zoo, die 54000 niet-liberale kiezers tellen dus heel niet meer meê! Doch wij zullen nu afwachten wat de liberalen zullen doen. Zij hebben in de dagen voor de verkiezing heel wat beloofd. Zullen zij het na komen Een monsterverbond. De Roomsch-katholieke Kamerleden strijden met onze mannen tegen het onrecht, dat de liberalen de groote meerderheid van ons volk aandoen. Daarom stemmen in enkele districten van ons land, ook in Utrecht, Roomsch-katholieke kiezers op onze candidaten. Dat nu is in de oogen van de liberalen on zedelijk, een monsterverbond. Natuurlijk, de liberalen zouden in hun vuistje lachen, indien wij de dwaasheid hadden aan de Roomsch-ka- tholieken te verzoeken ons toch niet te helpen aan het verkrijgen van recht, en dus niet op onze candidaten te stemmen. Een monsterverbondIs er wel grooter mon sterverbond denkbaar dan het liberalistisch alle gaartje. De vrijmetselaars spelen ongetwijfeld de baas in de liberale party; maar overigens vindt men er mannen onder van allerlei kleur. Algemeen stemrechters, strijders voor het god deloos tweekinderstelsel, modernen en Dage raadsmannen, voorstanders en tegenstanders van eene inkomstenbelasting, militairisten en anti militaristenen zelfs op het punt van art. 194 is het gebleken, dat slechts 20 van de 43 liberale Kamerleden voor eene wijziging waren. Oranjevaan.) Het antirev. Weekblad „Het Zuiden schreef in een van zijn laatste nummers, ons dunkt ook zeer ad rem, het volgende onder het op schrift Wie mogen zich met de verkiezingen be moeien Volgens de theorie en de praktijk der liberalen mag dat elk en een iedermits hij tot de zich noemende liberalen behoort. Bijvoorbeeld, de griffier van de Staten, Mr. E. Fokker, mag dat, zelfs bij verkiezingen van leden vóór de Prov. Staten; voorts de heer Snijders, leeraar der hoogere burgerschool en secretaris der liberale Kiesvereeniging; Vorster- man van Oyen, onderwijzer aan de Staatsschool te Aardenburg; moderne predikanten, te veel om te noemenklerken van zeer invloedrijke notarissen; handlangers van de werf, „De Schelde", de burgemeester van Ritthem mag de kiezers van zijn dorp oproepen, door den Veld wachter de oproepingsbriefjes laten rondbrengen, in het raadhuis samenkomen, de liberale can didaten aanbevelen en dan maar dadelijk laten teekenen, dat men hun zijne stem geven zal in dit alles ligt geen pressie In Utrecht ivonnen we nog een zetel. Juist te Utrecht. O, wreede belaching van den raad der heeren van "Weede-Valeton. Ja, zooals gezegd is, indien zij maar het liberalisme voorstaan, dan mogen allen zonder onderscheid zich daarmee bemoeien en invloed uitoefenen. Naar de zeer dikwerf soms met wrevel geuite meening der liberalen, mogen dat echter de aan de anti-revolutionairen schier alleen over gebleven mannen van invloed en wetenschap pelijke opleiding niet doen. De rechtzinnige predikanten en de onderwij zers der christelijke scholen, ziet die moesten er zich niet mede bemoeien. „Lieten dézen dat maar na, dan was er geen tegenspraak, dan werd niemand anders (en wij voegen er bijbeter) ingelichtziet, dan hadden wij liberalen, ontegenzeggelijk hier, en in zeer vele andere districten, gewonnen spel." „Het is daarom, dat wij, liberalen, die ons anders met den Bijbel niet, of zeer weinig in laten, het met den Bijbel in de hand, aan die predikanten, die onderwijzers en aan het volk trachten te beduiden, dat gij er zich buiten moesten houden." „Doch velen dier predikanten, onderwijzers en ook vele der kiezers schijnen ons, hoezeer wij het denkend deel der Natie zijn, nog zoo maar aanstonds niet te gehoorzamen." Er zijn nog al eenige dominé's, die er zich mee inlaten. Maar er zijn ook rechtzinnige predikanten die het niet doen, en ziet, dat zijn nu nog eerst eens dominé's. En wij zeggen hierop: als de liberalen met den Bijbel in de hand komen en het uit den Bijbel bewijzen gaan, slaan ze altijd den bal mis, dan toonen ze, dat zij van hetgeen ons de Bijbel leert, verstand noch begrip hebben over behouden. Immers de profeten des O. T. waarschuwden Vorst en Volk zeer dikwerf. Zij deden meer,» zij wezen ook den waren en goeden weg aan „Maar had dat ook plaats onder de bedeeling des N. Testaments?" Wel zeker. Immers Jezus en de Apostelen stonden den Joodschen Raad tegen, en wezen evenzeer den eenig goeden weg aan in betrekking tot degenen die ons regeeren. Wilden dezen den Naam van Jezus verzwegen hebben, dan getuigden en waarschuwden zij daartegen, het kostte wat het kosten zou. De dood, zegt de vrome, geleerde Saurin, maakt een einde aan alle genietingen en voor rechten van dit leven. De gedachte hieraan herinnert mij aan de merkwaardige daad van een vorst, die, ofschoon een heiden, wijzer handelde dan menig christen, ik bedoel den grooten Saladin. Nadat hij Egypte overwonnen, Jeruzalem aan de kruisvaarders ontnomen, en vele landen en steden aan zich onderworpen had, besloot hij zijn leven met eene daad, die tot aan het laatste nageslacht bekend moet blijven. Kort voor zijn sterren liet hij zijn heraut bij zich komen, en beval hem, het voor hem ver vaardigde doodskleed op eene lans door het leger te dragen, en daarbij uit te roepen„Dit is alles wat den grooten keizer Saladin van al zijne heerlijkheid overblijft". „ChristenenPzegt Saurin verder, „Christenen!" ik ben ook een heraut. Ik laat u alle zinnelijke genoegens, alle schatten, alle eer en aanzien bij elkander verzamelen, en breng dat alles terug tot een stuk linnen, waarin gij weldra zult gewikkeld worden. Dan hef ik voor uwe oogen de lans omhoog, en roep u toe: „Dit, dit is alles, wat u zal overblijven van alles, wat gij op aarde hebt, en hiervoor hebt gij het heil uwer zielen verwaarloosd". (Mar.) „Hoeveel vrijen tijd hebt gij wel vroegen wij de vorige week aan een conducteur van den „tram." ,,'s Middags omtrent anderhalf uur om te etenmijnheeren om de vijf avonden één, van zes uur af," antwoordde hij. „En hoe dikwijls hebt ge een vrijen Zondag?" vroegen we verder. „Om de vijf Zondagen één, maar die vrije Zondag begint eerst des avonds ten zes ure," was het antwoord. Is dit waarheid? De man verzekerde het. We zullen hier geen aanteekening bij maken; onze gedachten over zulk misbruiken van een menschvan een mandie meestal echtgenoot en vader isvan een mensch die voor de eeuwig heid geschapen is, zijn bekend. Met deze mede- deeling bedoelen we alleen, een beroep te doen op de publieke consciëntie. Sprokkelaar. In Amerika, het land der dynamitards en der fenians, treft men fabrieken aan, die alleen be stemd zijn tot het vervaardigen van helsche machines en ontplofbare toestellen, ten dienste der heeren anarchisten, nihilisten en tutti quanti. Deze fabrieken ontvangen dagelijks bestellingen uit de verschillende Staten van Europa. De bekendste industrieel in Holgate, te Phila delphia, die van het onbeduidendste voorwerp, een hoed, een schoen of iets dergelijks, een helsche machine maakt. Bij hem halen de nihilisten den ticker, een ijzeren pot, waarin een bijzonder soort van kruit is aangebracht, dat op den schok springt en waarvan 3 pond een kracht bezitten van 900 pond geweerkruit. Daar wordt ook de eight days machine (acht- daagsche machine) gemaakt, welke men zoo klein kan maken als men wil. Men kan ze zelfs verbergen in een brood, hoewel ze de kracht be zit om de grootste gebouwen in de lucht te doen vliegen. Holgate maakt ook den verdelger, een doos die op een gegeven oogenblik openspringt en waaruit een gas te voorschijn komt, dat in een omtrek van 100 meters den dood kan verspreiden. Voorts heeft men nog flesscben, die springen bij het ontkurken, hoeden die ontploffen bij het groeten, in één woord een groot aantal uitvin dingen, door den modern-duivelschen geest ten dienste gesteld van het anarchisme. W. Wij waarschuwen bij vernieuwing tegen een loterij uit Hamburg. Zoo even ontvingen wij weer „zoo'n ding" dat prijkt met het groote woord „met inwilliging der regeeringen met cijfers van honderd duizenden alsof ze u zoo zoo in den schoot zullen vallen, wanneer gij slechts speelt. Nogmaals weest gewaarschuwd. Die „rijk willen worden," zegt de Schrift, „vallen in den strik en in vele begeerlijkheden, die de men schen doen verzinken in verderf en ondergang." Wat verschillen zulke loterijen van de speel banken? In den vorm een weinig, maar in't wezen niefsi-W. De Heere regeert. De Heer regeert en roept zijne uitverkorenen door dikwerf vreemde middelen. Dit blijkt vooral uit de bekeering van Graaf Gasparinwaar nog wel eens aan mag worden herinnerd. De BEKEERING VAN GRAAF GaSPARIN. Adolphe Monod, een der meest begaafde en getrouwe Evangeliedienaars dezer eeuw, predikte den gekruisten Christus en zijne vrije genade aan zijne gemeente in Lyon. Predikende op zekeren rustdag over den tekst: „Alzoo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zijnen een geboren Zoon gegeven heeft, enz." sprak hij van den persoon van Christus als den waren Godmensch. Terzelfder tijd maakte hij bekend dat hij den volgenden rustdag zou aantoonen hoe men door geloof in dezen Godmensch kon behouden worden. Doch de opzieners zijner ge meente waren vol van allerlei dwaling en stonden zijn Evangelische leer tegen. Daarom gaven zij aan Monod te kennen, dat indien hij de aan gekondigde rede niet naliet, zij hem voor den prefect zouden doen verschijnen, en van zijn ambt zouden doen ontzetten. Monod echter pre dikte zijn rede en de opzieners brachten klachten tegen hem. De prefect eischte de twee leerrede nen van den beschuldigde op en Monod zond ze hem. De prefect was een Roomsch-Katholiek graaf, de Gasparin. Hij kwam 's avonds bij zijne vrouw te huis en vond aldaar de preeken. Preeken waren nimmer zijn smaak en allerminst Evan gelische preeken. Doch hij was een man die de plichten van zijn ambt getrouw bediende. Het was noodig dat de leerredenen gelezen werden. Hij kwam by zijne vrouw met de handschriften in zijn hand, zich beklagende dat hij een gan sehen avond aan zulk een langwijlig en verdrietig werk moest opofferen. Als de waardige hulp haars mans, bood zij aan de preeken met hem te lezenopdat de taak aldus minder vervelend mocht schijnen. Zij begonnen. Zij lazen de eerste. Bij elke bladzijde nam hunne belangstel ling toe. Zij vergaten dat het avond was, ja nacht. Wat eerst een officiëele plicht was, werd een hartedienst. Zij eindigden de eerste en gre pen verlangend naar de tweede. En wat was het gevolg? Gasparin en zijn vrouw werden Evangelische Christenen, ja, levende, blijde, gelukkige geloovers in Christus. Dien nacht vonden zy de parels van groote waardeen zij is in het huisgezin gebleven. Hun zoonGraaf Agénor de Gasparinis lang het hoofd en de steun der Evangelische party in Frankrijk ge weest. D. W. Kunst-aardappelen. Te Parijs is een nieuwe industrie zeer „en vogue" onder leveranciers van valsche eetwaren. Het nieuwe artikel isvalsche nieuwe aardappelen. Het procédé is zoo eenvoudig mogelijk. De heeren fabrikan ten gaan uit van het gezonde denkbeeld dat, om hazen peper te maken, men over een haas moet beschikken. Hun hazen zijn, kleine oude aardappeltjes, die eenige dagen in de week worden gelegd, opdat zij uitdijen en de groeven en rimpels van den ouderdom verliezen. De kuur wordt voortgezet met een ruigen boender waardoor de schil half opgelost wordt. Vóór zij geheel droog zijn. wordt er zand overgestrooid Sand dr' übetj en nu zien de knolletjes er zóó fraai uit, dat slechts een geoefend oog er kan inloopen. Men zou zeggen dat deze nieuwe aardappelen alleen vervaardigd werden als curiositeit ter inzending op landbouwtentoonstellingen. Neen, ze worden met kin netjes uitgevoerd, tot zelfs daar Moscou. Men zij dus op zijn hoede, als men dezer dagen van nieuwe aard appelen hoort. Sterke drank. Men zegt van statistieken, dat ze hard, koud en brutaal zijn. De volgende cijfers zijn eenvoudig huiveringwekkende. Men leest in een verslag, dat in Amerika de sterke drank aan de natie gedurende 10 jaar heeft gekost: le. Eene indirecte uitgaaf van 640 mülioen dollar of 3000 millioen francs. 2e. Eene indirecte uitgaaf van dezelfde grootte. 3e. 300.000 menschenlevens door den drank verwoest. 4e. 100.000 kinderen van het noodige beroofd en ten laste van de liefdadigheid doen komen. 5e. 150.000 personen in gevangenissen en werkhuizen gebracht. 6e. 100,000 zelfmoorden veroorzaakt. 7e. Door brand of geweld voor 10 millioen dollars schade berokkend. 8e. 200,000 weduwen en een millioen weezen gemaakt. Chr. Volksbl. Bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer, in het district Zierikzee, verkreeg de heer Van Kerkivijk 864 stemmen, terwijl 481 stemmen werden uitgebracht op Prof. Mr. de Savornin Lohman. In Oct. 1884 vielen op den heer Van Kerkwijk 784 stemmen, op den heer Lohman 406. Verkreeg de Can didaat der liberalen dus 80 stemmen meer dan bij eene vorige verkiezing, de anti-revolutionairen zagen het stemmencijfer op hun' Candidaat met 75 vermeerderd. In Noord-Brabant heeft zich eene Commissie ge vormd tot leniging van de schade, veroorzaakt door den hagelslag op den eersten dezer maand aan verschillende gemeenten in N.-Brabant. Ged. Staten hebben machti ging verleend om, ten behoeve der noodlijdenden, eene algemeene inzameling in de provincie te houden. In de omstreken van Nijmegen zijn de kersen dit jaar buitengewoon gelukt. De overwinning, door de liberale partij in het kies district Middelburg behaald, werd des avonds in het „Schuttershof" op luidruchtige wijze gevierd. Ook de liberalen te Winterswijk, district Zutfen, hebben feest gevierd. Bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer heeft men zich op het eiland Vlieland geheel van stem ming onthouden; vermoedelijk wegens de daaraan ver bonden kosten, daar de stembus voor rekening der ge meente naar den vasten wal moet overgebracht worden. De levering van aardappelenten behoeve van het garnizoen te Bergen-op-Zoom, is gegund aan P. Nuijten aldaar, voor f 1.98 de H.L. Nabij Tiel is "Vrij dagmorgen door den bliksem in eene weide eene koe gedood, juist op het oogenblik, dat zij zou gemolken worden. De hagelsteenen hebben veel schade toegebracht aan boom-, tuin- en veldvruchten. Te Zuidbroek had een 14-jarig meisje, nog maar twee dagen werkzaam in de fabriek van den heer "W. A. Scholten, de onvoorzichtigheid over eene in werking zijnde machine te stappen, met het verschrikkelijk ge volg, dat zij gegrepen werd en herhaalde malen rond geslingerd, Toen de machine tot staan werd gebracht, bevond men het meisje deerlijk gewond, beide beenen gebroken en met kwetsuren over het geheele lichaam. Haar toestand is zeer zorgelijk. Onder de gemeente Kamperveen is Vrijdagavond in een sloot het lijk gevonden van H. v. Z., schoenma ker te Kampen. De man was dien dag naar Elburg ge reisd om gelden in ontvangst te nemen. De heer George Verenet, reeds 94 jaar oud, is uit Zwitserland te Utrecht aangekomen om het 250-jarig bestaan der Utrechtsche Hoogeschool mede te vieren. Op 44-jarigen leeftijd had de heer George Verenet het tweede eeuwfeest ook bijgewoond. Donderdagavond sloeg te Nunspeet de bliksem in den molen van de Wed. R. v. d. Bosch, welke in korten tijd geheel afbrandde. Het eiland Marken stroomde Zaterdag door den lievigen storm bijna geheel onder, waardoor zeer veel schade aan het weiland is berokkend. Aan de Jacob van Lennepkade, te Amsterdam, viel Zaterdagmiddag een jongen van negen jaar te water. Een politieagent sprong hem gekleed na en bracht hem op het droge. Somniflsdijk, 22 Juni 1886. De op den 18 en 19 Juni j.l. gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze Gemeente 10,11 opgebracht. De herijk van maten en gewichten zal alhier plaats hebben, op Zaterdag 3 Juli a. s., des namiddags van 2 tot 5 ure. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hebben 18 kiezers hunne stembriefjes ingeleverd. hooger z het. Zoo; den: 't i| besteed. I Aa door een geleid, c dezen ge het land gehoudei Tweede I de 48 ste leverd; weigronc gelegen niet gegi perceelei 18 gehoude: tenen vo heeft rui Al kracht, ingezete appelen grond. II tusschen zoowel regen d alleen v ducten, te meer zij gepa S Gehuv land) enl Geborl en C. v:l en J. M l OverbI Vries eil Meide el Geborl H. M. Fl Martina I Overhl L. PoldJ Onder van der Gehu4 Speé bedde; Geboi Krijntje en Lijn Koppen Cornelisl van Le Overl van Ma

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2