Blimenlanti. Biniienlaiid§ch aflenws, Plaatselijk Mieuws. Sommelsdijk, 8 Juni. Ter Secretarie dezer Gemeente is van af heden tot 22 Juni 1886, van des voormiddags 9 tot 12 ure, voor een ieder ter visie gelegd: de alphabetische naam lijst van de personen, die aan de loting van de Schutterij moeten deelnementerwijl die loting dit jaar zal plaats hebben op 26 Juni a. s., des voormiddags ten 11 ure. Stellendam. Den onderwijzer üikkenberg alhier, is tegen 1° Aug. a. s. door den gemeen teraad eervol ontslag toegekend Melissant, 8 Juni. Ter verkiezing van een lid vooor de Provinciale Staten hebben heden 20 van de 30 kiezers hunne stem uitgebracht. Goedereede. Op 21 Juni a.s. zal in het ge bouw van bet Provinciaal Bestuur te 's Graven hage de verbetering van de Suatie door de haven van Goedereede worden aanbesteed. De raming der kosten bedraagt 2820. Onddorp. Door de Gebroeders van der Linde en van der Klooster zijn op de slikken langs de haven dezer gemeente 800.000 oesters gezaaid. Als deze proef mag gelukken, zou bet voor vele menschen werk kunnen verschaffen. Heenvliet, 11 Juni 1886. Op de weekmarkt alhier werden beden aangevoerd 15 stuks rund vee, hoewel mogelijk de volgende week nog een enkel stuk vee ter markt komt, zoo kan men de voorjaarsmarkten alhier geëindigd beschouwen. Hellevoetslnis, 8 Juni. Heden morgen schrikte bet paard van den beer J. V. op den Westzand dijk door bet gefluit van een torpedostoomboot. Dientengevolge ging het paard op den bol en viel voor bet bek van de openstaande brug. Ware dit niet voorgevallen, dan had voorzeker het bollende paard met wagen en voerman in de diepte nedergestort. Kieuw-Helvoet De oogst laat zich tot heden hier nog al goed aanzien en belooft eene goede opbrengst. De tarwe en andere graangewassen dwaas en verfoeilijk tevens, 't Gaat van weers zijden hard tegen hard. Ook in de Hongaarsche hoofdstad Buda-Pesth zijn op nieuw ernstige onlusten voorgekomen. De oorzaak ligt welbeschouwd in den haat der Magyaren of Hongaren tegen de Duitschers in de monarchie, al kwamen ook andere elementen in het spel. Wel werd de uitbarsting bedwongen, maar zij toont op nieuw wat gedeeld koninkrijk Oostenrijk meer en meer wordt. Elk der vele na tionaliteiten wil ten volle erkend zijnonderlinge haat verdeelt hen. Daarin ligt het groote gevaar voor de monarchie, al houdt ook gehechtheid aan het gemeenschappelijk vorstenhuis haar nog ge lijk vroeger voortdurend bijeen. In Frankrijk heeft het radicalisme een zege praal behaald. Een zeer bedenkelijke. De „Prin- senwet" we beschreven haar vroeger meer uit voerig heeft haar beslag gekregen. Wel ging het ministerie niet zoover als de Kamercommissie, die alle leden der vroeger over Frankrijk regee- rende geslachten wou bannen, maar toch wordt den pretendenten, b. v. den graaf van Parijs en ettelijken anderen allernaasten het grondgebied der republiek ontzegd. Om zelf te kunnen blijven, heeft het ministerie er in toegestemd, dat men de prinsen uitdrijft. Als redmiddel greep het 't voorstel aan, om de verbanning te beperken tot de meest gevreesden. Wat de nu buiten gesloten en eigenlijk gedaan heb ben, dat zulk een lot hen waard maakt, weet niemand. Maar ze konden eens gevaarlijk wor den ze zijn door afkomst en rang den radicaal een doorn in 't vleesch. Alzoo worden zij weg gezonden. Maar wie buitengesloten wordt, voelt des te meer drang tot wederkeeren Zoo zal 't ook zijn bij prinsen vermaagschapt nog pas weer met Europa's vorstenhuizenbeklaagd door heel het buitenland. Men sluit hen uitmaar de re publiek die 't doet kan juist daardoor hun blijde inkomst voorbereiden. In Duitschland trekt een zeldzaam droef voor val aller aandacht. De jonge, eens zooveel be lovende koning van Beieren is plotseling over leden, na getroffen geworden te zijn door ver bijstering des verstands. Reeds lang trokken zijn ietwat vreemde levenswijsde ontzaglijke uitgaven die hij deed de opmerkzaamheid, 't Werd eindelijk uitgemaakt, dat de vorst de ge schiktheid om te regeeren vooreerst niet meer bezat, en zijn oom Luitpold trad als regent op, daar ook 's konings broeder reeds lang te lijdend is om te regeeren. De 40-jarige vorst zelf ver trok, onder geneeskundig geleide, naar het kas teel Berg, doch hij was er pas een dag, toen hij op een wandeling plotseling in 't meer sprong. De dokter trachtte hem te redden, doch na een wanhopige worsteling, vonden beiden den dood. Het ontzettend voorval wekt algemeene deel neming. Het Grieksche vraagstuk eindelijk is geheel ran de dagorde verdwenen en daarmee een groot gevaar voor Europa afgewend. Wat de Pinkster dagen in Belgie brachten, hoe de Socialisten Tan zich deden hooren, vermelden we een vol gend maal. Er is trouwens ook buiten dat aan beweging en wisseling geen gebrek. H. Als dit blad onder de oogen van onze lezers komt, is de tijd gelukkig reeds nabij of gekomen dat de gemoederen weer wat tot kalmte kunnen komen in ons goede land. Wat al beweging, wat al spanning door den ijver voor, of de nieuwsgierigheid naar den uitslag. Zeker is er nog zelden in ons land zoo veel geestdrift bij eene verkiezing voor de Kamer gezien als thans. Nu, het ging er dan ook voor beide partijen, zoo als wij ergens lazen, op of onder. Terwijl wij dit schrijven weten wij nog niet zeker wie er op en wie er onder is. Wij kunnen niet ontkennen, dat in de laatste dagen ook onze gedachten zich dikwijls concentreerden om de verkiezing. Wij hebben, voor zooveel wij vermochten, volgens onze overtuiging trachten voor te lichten, van harte ons verblijdende met velen, dat er meer dan ooit gevoeld wordt waar de strijd om gaat. Niet alleen of ons land finan- tieel te gronde zal gaan, maar erger, ook gods- dienstig-zedelijk, dat was in korte woorden de zaak. Werd er van de zijde der anti-liberalen gewerkt met een ijver als nimmer te voren, ook de liberalen streden met alle machten en krach ten die zij konden bjjzetten, en die zijn velen. Wij hebben den uitslag niet in handen. Ook hier wordt het lot in den schoot geworpen, maar het antwoord is van den Heere. Zoo als Hij het beschikt zal het goed zijn. Intusschen zijn wij dankbaar, dat die dagen al weer voorbij zijn. Ach, wat brengt zulk een verkiezingsstrijd niet mee. Wat al hartstocht, wat al zonden worden er ook daarin gedaan. Ach, als we eens alles bij elkaar leggen wat er uit dat hart al over de lippen of in schrift is gekomen Waarlijk al mocht de liberale partij winste hebben bij dezen verkiezingsstrijd in het numerieke in de Kamer, zedelijke winste heeft zij als partij in het oog van ieder eerlijk man er niet bij gewonnen. Veel van haar politieke eer heeft zij gewis daarbij ingeboet. Wat al onwaar heid, onwaardigheid, onheiligheid in de midde len, die zij ter overwinning bezigde. Leest haar couranten en billetten, wat een verdraaing van woorden, verkeerde voorstellingen van daden en geringachting van mannen, waar overigens gansch Neerland eerbied voor heeft of hebben moet. En wat een verheerlijking en vergoding van menschen. Daar hebben wij gelukkig niet aan meegedaan. Wat schoone photographiën, bij reeksen, b. v. in de Nieuwe Rotterdammer. Of er dan van onze zijde in geenen deele zal gezondigd zijn tegen den Heiligen God. O, voor zeker is er ook nan onze zijde wel een booze gedachte of misschien ook wel een boos woord te vergeven. In trouwe, als het uan ons lag, dan is ook ons hart even slecht. Prof. Fabius erkende het volmondig op de meeting te Middelharnis hoe wij geenszins belijden heiligen neennaar Gods woord en eigen diepe ervaring voor God, slechts arme zondaren zijn, die door het bloed van den Heere Jezus noodig hebben uit genade gerechtvaardigd te worden. Daarom danken wij nochthans God, dat Hij onze partij bewaard heeft voor met bewustzijn naar middelen te grijpen die den strijd slechts ontheiligen konden. Roerend vonden wij in het laatste nummer van de Standaard vóór den verkiezingsdag deze re gelen „Zij het u daarom gebeden bij de eere van ons vaandel, meer nog bij de heiligheid van den Naam des Heeren, dien we ophieven, dat gij voor al zulk onedel, roekeloos, onverantwoor delijk bedrijf u wacht. Kunt ge overwinnen met eere, dankt God dan voor uw zegepraal. Maar anders, verkiest een nederlaag, die u den vrede met uw God niet rooft, boven een winnen van den strijd, maar dat uw hooger vrede doet te loor gaan. Geen onheilig vuur Geen slinksche manieren Bidt tegen uw wederpartijder. Laat u uw slaap ontrooven, om niet onnoozellijk verrast te worden. Geeft er desnoods een stuk van uw gezondheid aan. Maar wacht u voor eiken zwaardslag, die uw vijand in den rug zou treffen, en u op een ontruste consciëntie kwame te staan. Bovenal verheft u niet boven onkerkelijke, ongeloovige en liberalistische medeburgers, alsof zij uitsluitend de schuldigen en gij de heiligen in het land waart. Dat zijt ge niet. Aan de diep invretende volkszonde der ver loochening van 's Heeren Naam staat ge zoo goed schuldig als zij. Het derven van den zegen des Heeren komt even goed voor onze rekening. Want hadden wij trouwer getuigd; vuriger gebeden hartelijker liefde en trouw onder el kander betoond en den Naam des Heeren meer aan de conscientiën aanbevolenwie weet of wel zoo velen waren afgedoold. Bovendien, ge weet het immers, de kiem van het Liberalisme, het giftig zaad, waaruit dit volksbederf opsproot, ligt even goed in uw hart als in het hart van uw wederpartijder. En dat het bij hen weelderig opschoot en bij u nauwelijks ontkiemde, het was toch niet enkel hun zonde en uw deugd, maar hing af van o, zooveel omstandigheden Ja, ook het christenvolk heeft het in veel opzichten verdorven. Wake het op voor den Heere en zijn Woord, dan zal God ons nog genadig zijn. Ook om onze zonden hebben wij het verbeurd. Met enkele woorden konden wij in ons laatste nummer nog den uitslag melden van de op 8 Juni gehouden verkiezing voor de Staten-Provinciaal. Deze is zeker voor de anti-revolutionairen, in het district Middelharnis, moedgevend. Heeft ieder tot voor korte jaren Flakkee als een on- inneembare veste van het liberalisme beschouwd, er zijn teekenen, die aan het liberalisme eene minder goede toekomst beginnen te voorspellen. Zou het soms daarom zijn, dat het zich zoo scherp, zoo bijtend, we zouden haast zeggen, zoo venijnig begint uittespreken. 't Is niet on mogelijk. In elk geval is er eene merkbare rij zing in het stemmencijfer tusschen de verkie zing op 11 Mei en 8 Juni waar te nemen. 11 Mei stond een candidaat der onzen met 168 stem men tegenover de candidaten der liberalen, waarvan een als het grootste aantal 340 stem men op zich vereenigde. Thans stond de heer Roodzant met 191 stemmen tegenover den heer Mr. van Weel, die 270 stemmen verkreeg. Ziet, de liberalen zijn hier nog de maunen van ver reikenden invloed op ons eiland. Wij zijn daaraan arm. Daarmee rekening houdend, rijst een getal van 191 stemmen nog veel hooger in beteekenis en kracht. De tijd zal het leeren of het volk ook hier wil blijven leven onder de zegeningen van het liberalisme; zoo stoffelijk als geestelijk. Hoogst ongaarne gaan wij op de strooibillet- ten, door de tegenpartij dezer dagen verzonden, geheel en al in. Met weerzin legden wij ze ter zijde, 't Is verwonderlijk hoe eerlijke menschen de dingen zoo anders durven voorstellen dan zij zijn. Een paar voorbeelden kunnen wij toch niet nalaten onder de aandacht onzer lezers te brengen. Daar staat me nu in de eerst verzonden circulaire „Thans wordt het onderwijs gegeven van over heidswege en betaald door den Staat en de ge meenten, maar de anii-revolutionairen zouden willen, dat het gegeven werd door hen zeiven, op hun manier, doch betaald door den Staat!" Is dat nu de waarheid zeggen? Willen wij uitsluitend onderwijs geven, voor rekening van den Staat. Maar, mijne heeren, kent gij dan niet art. 12 van ons program? Hebt gij ons dan waarlijk nooit goed verstaan? Ja, dat hebt gij wel. Waarom zegt gij het dan niet anders? Wij willen zelf voor ons eigen geld scholen bouwen, zooals we nu reeds doen. Maar wij willen, dat gij ook voor uwe scholen zelf betaalt en dat gij ze niet langer door de overheid laat betalen ook van ons geld. Slechts voor de armen diende gewaakt. Daarvoor alleen vroegen wij ondersteuning. Wij kunnen nog scholen bouwen, maar de armen niet. Moeten zij anders maar uw school bezoeken omdat ze arm zijn. Ach, gunt hun, die zooveel van uwen overvloed missen toch dit eene, dat ze althans hunne kinderen ook kunnen laten gaan op een school met den Bijbel, als zij dat wenschen. Daar staat in dat strooibiljet, dat de anti revolutionairen de grondwet niet wilden herzien. Is dat waar? Wie hebben daar lang het sterkst op aangedrongen? Ja, de anti-revolutionairen wilden wel grondwetsherziening, maar niet elke, eene waarin met hun toedoen geen stuitend onrecht wierd bestendigd. In eene tweede circulaire komen de heeren Mr. Fokker en Moolenburgh onder meer ook op dat punt en zeggen nog eens: „onwaar is het, dat art. 194 de liberalen doet leven op de kosten van de orthodoxen en roomschen; alle inwoners betalen gelijkelijk voor de open bare school". Maar kijkt nu toch eens te Ouddorp. De goede burgers die de christelijke school be kostigen, zijn die daar vrij van mee te be talen aan de openbare school. Niet? dan leven de liberalen, die hun kinderen naar de openbare school toezenden ook op kosten der voorstanders van de school met den Bijbel. Dat wascht het water van de zee niet af. Zeker, alle inwoners betalen gelijkelijk voor de openbare scholen, maar profiteeren er van doen alleen de liberalen. Hier is onrecht mijne heeren dat ge ook niet vergoelijken kunt met te zeggen: „het is niet de schuld der liberalen, dat orthodoxen en roomschen mee- nen naast het openbare ook nog bijzonder onderwijs noodig te hebben". Wat zouden de heeren zeggen, als het eens omgekeerd was? Uitslag van de Verkiezingen van de Tweede Kamer, op 15 Juni 188G. De aftredende Kamer bestond uit: 43 Liberalen. 23 Antirevolutionairen. 18 Roomschen. 2 Conservatieven. De Nieuwe Kamer zal bestaan, onder re serve van de herstemmingen, die nog moeten plaats hebben, uit: 46 Liberalen. 46 Antirevolutionairen. 17 Roomschen. 1 Conservatief. 6 Herstemmingen. GEKOZEN. District Zierikzee. J. J. VAN KERKWIJK, (Liberaal). Bij tie stembus van 15 Juni verschenen te Middel harnis 89 van de 99 kiezers; te Sommelsdijk kwamen van 80 kiezers 73 hun stem uitbiengen. De H.H. Mr. J. Moolenburgh en Mr. Fokker hebben den kiezers in 't district Zierikzee per strooibiljet ge zegd, dat „echt liberale beginselen er toe leiden, om recht te verschaffen aan allen, ook aan tegenstanders". Jammer maar, dat die heeren vergaten te bewijzendat de zich noemende liberalen getoond hadden recht voor allen te willen. Het monument voor Hugo de Grootop de Groote Markt te Delft, zal in de maand September worden onthuld. Op het graf van Mevrouw BosboomToussaint op de algemeene begraafplaats te 's Hage is, zoo meldt Het Vad., een eenvoudig gedenkteeken geplaatst. Op de schuins op geheven zerk is bovenaan een lichtende ster gebeiteld en daaronder leest men: Hier rust ANNA LOUISA GEERTRUIDA TOUSSAINT, mijn teergeliefde aangebedene vrouw, mijn Roem en Trots! Joh. Bosboom. Te Renkumop een boerenhofstede staat een roggehalm te groeien, die reeds de buitengewone lengte van 2.25 M. heeft bereikt. Het Gemeentebestuur van Steenwijk heeft besloten tot het aangaan eener geldleening groot 185 duizend gulden. Bij het onweder van j.l. Donderdag had te Hasselt het volgende plaats: de arbeider G. G. die zich tijdens de bui naar huis wilde begeven, zou bijna een slacht offer geworden zijn. Terwijl hij zich onder langs den dijk van het Zwarte Water voortspoedde, schoot een bliksemstraal rakelings langs hem heen, en kwam in het water, waardoor het water tot een manshoogte op die plaats werd opgeworpen. - Dezer dagen werd te Marken-Binnen een krachtig 22-jarig jonkman door een vlieg in 't oor gestoken. Toen men eindelijk geneeskundige hulp inriep, bleek het, dat men hier te doen had met een geval van bloedvergifti ging, waaraan de lijder een dag later is bezweken. Te 's Gravenhage is overleden de heer Dr. M. Sal- verda, Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs. Hij was in 1840 te Appingadam geboren. Onderscheidene werken op wetenschappelijk gebied, bepaaldelijk over dierkunde en landbouw, zijn van zijne hand verschenen. De heer SalVerda onderscheidde zich door grooten ijver en geest kracht. Op den tweeden Pinksterdag is te Gelselaar bij Lochem een Zendingsfeest gehouden. Door de politie te Tolen zijn twee deserteurs van het Duitsche leger aangehouden en over de grenzen gebracht. In de Gemeenteraadszitting te Middelburg, waarin verleden week besloten werd de kermis in stand te hou den, werd door den heer Snijders, die de pogingen, om door verandering van ivoorden inplaats van, verandering in werkelijkheidvoor een meisjesschool 30 pet. Rijks- ondersteuning te verkrijgen, afkeurde, medegedeeld, dat hij te dezer zake door Ged. Staten niet was ontvanke lijk verklaard Hij zal zich nu tot den Koning tot hand having van het recht wenden. Te Varseveld hield Mr. Goeman Borgesius eene lezing over de Kamerontbinding. Ds. Gangel uit Aalten trad herhaaldelijk met den spreker in debat en bestreed op flinke doch humane wijze diens stellingen. Na afloop heeft een liberaal heer aan Ds. Gangel een hevigen slag met een rotting op het hoofd toegebracht bij het ver laten van het perron. Men zegt, dat Ds. Gangel de zaak in handen van den Officier van Justitie heeft gegeven te Zutfen, daar Z.Eerw. den onverlaat aanstonds bij de Jraag vatte en aan den veldwachter overleverde, terwijl de rotting, waarmee de slag was toegebracht, deor den held reeds was weggeworpen, maar aan Z.Eerw. op het zelfde oogenblik door een der omstanders als bewijs werd ter hand gesteld. Geneeskundige hulp was geluk kig op het oogenblik overbodig, daar Z.Eerw. door den stations-chef in persoon naar huis geleid werd. De Hooge raad heeft heden verworpen het cassatie beroep van Mevr. Bulkleij e. s. Zaterdagmiddag woedde boven Utrecht een kort, maar hevig onweer. Ongeveer te 6 uur sloeg de bliksem in een hovenierswoning. De vrouw, getroffen, bleef eenigen tijd verstijfd en sprakeloos, en bemerkte daardoor niet dadelijk, dat haar 4-jarig kind, een meisje, mede ge troffen en onmiddellijk gedood was. Aan eene zijde des lichaams waren de kleederen geheel verbrand. De levering van 1200 H. L. witte tarwe voor de garuizoensbakkerij te 's Hage is gegund aan den heer C. G. van Dischoorn te Bergen op Zoom, tegen ƒ7,12 de H.L. Te Vaasen zijn bij een hevig onweer twee personen door den bliksem gedood. Voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten op 8 dezer hebben van de 80 kiezers 65 hunne stembriefjes ingeleverd. 16 Juni. Van de 80 kiezers hebben gis teren, bij de gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer, 73 hunne stembiljetten ingeleverd. Van de 19 kiezers voor de Provinciale Staten is door 14 hunne stem uitgebracht. Door den Gemeenteraad is behoudens nadere goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten, de jaarwedde van den in plaats van den Heer Dikkenberg te benoemen onderwijzer ge bracht op 500. Het nieuw gekozen raadslid, de heer H. Dalebout, beeft de benoeming als zoodanig aan genomen. De beer A. de Reus is door Z E, den Com missaris des Konings tot Zetter voor 's Rijks be lastingen benoemd. In plaats van den heer A. Boogerman, overleden, is door Stemgerechtigde Ingelanden verkozen tot eersten candidaat voor de betrek king van Heemraad, van de polders Oud- en Nieuw Westerloo en den Nieuwen Oostdijk, de heer P. J. Goekoop. Voor den Grooten Zuiderpol der, de beer P. J. Goekoop. Voor den Kleinen Zui derpolder, de beer P. J. Goekoop en voor den Rooklaasplaat, de heer A. den Eerzamen. Bij de verkiezing voor een lid der Provin ciale Staten is door 30 kiezers stem uitgebracht. Big enkele veehouders komen van tijd tot tijd gevallen voor van bloedurine, bij enkele zijn ook reeds melkkoeien er door gestorven. Onze beminde predikant, ds. J. L. Tigehe- laar, maakte aan bet einde der godsdienst, ge- passeerden Zondag, bekend, dat hij voor de be roeping naar Aalsmeer heeft bedankt en tevens weder eene beroeping naar Gameren had out- I vangen. Door ingelanden van den polder, den Ouden Oostdijk, is benoemd tot Heemraad, de beer I P. J. Goekoop. 16 Juni. Van de 58 kiezers hebben, bij de gisteren gehoudene verkiezing, 51 hunne stembriefjes ingeleverd. In bet geheel werden dit voorjaar aangevoerd 880 stuks rundvee, 166 biggen, 8 geiten en j 17 schapen.

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2