MAAS- EN SCHEEDEBODE Christelijk Weekblad (TWEED E BLA D), Donderdag 15 April 1886. 1 voor de Ztlid-IIo 11 aridsolie en Zeeuwsehe Eilanden. Uitgever W. BOEKHOVEN, Sommelsdijk. TWEEDE BLAD, Plaatselijk Nieuws. Goedereede. Van hier kan worden gemeld, dat de garnalenvangst in de laatste dagen iets beter is en ook de prijzen tamelijk zijn te noemen. Stellendam. Aan deze gemeente is bij Ko ninklijk beèluit van 24 Maart jl. no. 4 een buitengewone subsidie in de kosten, van het Lager Onderwijs toegekend van 1400. Stad a/'t. Haringvliet. De mazelen nemen in deze gemeente ook dagelijks toe. Sterfgeval len komen echter nog niet voor. Hlienwe-Tonge De Belgische Maatschappij van Algemeene Assurantiën te Brussel, ver tegenwoordigd door de Heeren M. van der Vliet Zoon te Dirksland, heeft aan Burge meester en brandmeesters van Nieuwe-Tonge 50 ter hand gesteld, met opdracht die gel den aan de spuitgasten van Nieuwe-Tonge te willen uitreiken, als blijk van erkentelijkheid voor de zeer gewaardeerde helanglooze diensten verricht bij gelegenheid van den onlangs plaats gehad hebbenden brand bij den heer A. Sebuys onder Oude-Tonge. St. Maartensdijk. 7 April. Op de heden alhier gehouden voorjaarsveemarkt, werden aangevoerd 35 stuks rundvee en 100 biggen. Men besteedde: voor kalfkoeien, eerste soort, 180.— a 215. idem 2 soort, /'145.a 150vare koeien, 120 a 130—driejarig vee 165 a 185twee en een halfjarig vee, 135 a 150tweejarig idem 115 a 120jaarlingen 70 a 80Hokke- lingen /45 a, 55Biggen 6.50 a 7.De handel was slap wegens te hooge vraag. IJselmonde, 8 April. Aan het verslag van den toestand dezer Gemeente over het jaar 1885 ontleenen wij de volgende niet reeds beken-? de bijzonderheden: Heenvliet, 9 April 1886. Op de veemarkt van heden waren wel veel kooplieden, maar er waren slechts 3 stuks vee aangevoerd. Voor big gen waren geen koopers, |zoodat de manden op de markt leeg bleven, hoewel er biggen per wa gen aangevoerd waren. Stavenisse. In de den 5 April 1. 1. alhier ge houden vergadering van den Gemeenteraad werd vastgesteld het kohier van de honden belasting op 67.Verder werd dat van den hoofdelijken omslag vastgesteld. Deze bedraagt 2600.verdeeld in 32 klassen, doch de hoogste 3 klassen bevatten geen aangeslagenen. De 29e klasse is, zonder de evenredige ver hooging, 217.50, terwijl de V klasse ƒ0.44 bedraagt. Enkele aangeslagenen werden in eene andere klasse geplaatst, hetzij verhoogd of ver- er socialistische vorden. Straks den wassenden elen doet ruste st, wat de heer at, in zake art. a-enge afkeuring t het noch iets van meer toe- 'H 4 April, het tvoerig verslag 'gingoefening uden te Brielle, ennen die Ver en leden, doch staat die Ver- lschap, waarin ihtingen elkaar ter de liberale waar, dan treft zeischap eene de volgende: dam is het goed erkeraadsleden. it de brochures gelezen, wist der vergade- ledigen. Een delijk ten deel. tegen de reeds 'ver deze heen t in de meest igen, die door wijze werden iel meer tegen ij nu het nut illen schatten, t de zaken zoo gezien en be- zelf dat nog na afdoende t der geschor st ondervond Iet gaat voor lk heb dit of veroordeeld. >0 jaar duren schorsten er- schieden, als dig oordeelen terecht ver- vaak trouw te tegen elkaar d over de in leen aan den ckelijk om te f daarom, of dit of dat oeveel wordt it den eisch, >ren, om hen n bestrijden, iraten. Het doen, maar ïgenstanders eld. Zij wor- mwd, en het ;en vaak zoo politiemacht reigt te ont- maar voor imaal onvat- mgspunt als tegenstan- in het wild. ;enover hen geen vast het terzijde les op wille- s vastigheid n handelen. aatselijke .Openbaar rdsleden te >de" verge- enstaanden ;ht getrok- punt van rijd wordt net groote vij er voor- lurven uit eer, dat de hr. Mr. A. L. Rutgers wanten en verplicht straks de mbevor- epraal van et toe een och enkele en. Mogen ïistorische pversbe- of de ering van niet het rbij kwam n aan mer it ïS»fc: Advertentiën voor dit blad worden door den Uitgever W. Boekhoven, tot den dag der uitgifte aangenomen. Driemaal opgegevenwor den zij slechts tweemaal in rekening gebracht. Bewijsnommers gratis en franco, Het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1886 is door den gemeenteraad vastgesteld tot een bedrag van 3503 en dat van de hon denbelasting op 116. De levering van grint voor de verbetering van den Hoofddijk, is aangenomen door de Heeren Gebr. Peters te Nijmegen. Met ingang van 15 April a. s., is tot veldwachter dezer gemeente benoemd, Gerrit Ouwendijk te de Lier. Het schoolverzuim over de maand Maart bedroeg wegens ziekte 598 schooltijden, gods dienst 16, weer en wegen 13, veldarbeid 16, arbeid 508 en .overige redenen 258 of totaa 1409 schooltijden. Gemeenteraad van Hellevoetsluis. Vergadering van 9 April 1886. Voorzitter E. De Vries. Aanwezig de heeien Bruch, Landheer, Van den Broek, Plugge, Linthout, Pisuisse en Kerseboom. Afwezig twee; ééne vacature. De notulen werden goedgekeurd. Daarna werden behandeld vier bezwaarschriften tegen aanslagen in den H. O.; J. Buys werd van de 13e in de 12e, J. De Leeuw van de 10e in de 9e kl. geplaatst en A. Groeneveld en H. J. Leijdekkers van het kohier afgevoerd. Met alg. st. werd goedgekeurd het voorstel tot af- en over schrijving van een bedrag van J 783.95-j op de begrooting van 1885, machtiging gegeven tot het voldoen van f 64.08-j uit den post voor onv. uitg. begrooting van 1885 en goedgekeurd het voorstel tot af- en overschrij ving van 4.36 begrooting van 1886. Vijftien per- sonen, deels vertrokken, deels nog hier woonachtig, kregen vrijstelling van hunnen aanslag in de H. O. of gedeelten daarvan, daar zij niet in staat zijn, te be talen. Daarna kwam aan de orde het voorstel, om t 5000 op te nemen, ten einde tijdelijk ts voorzien in 't gebrek aan kasgeld; men zou die som gedeeltelijk over 6, gedeeltelijk over 9 maanden aflossen. De finan ciën vloeien om dezen tijd van 't jaar niet ruim en verschillende betalingen zijn reeds gedaan, of moeten nog gedaan worden. Na eene korte discussie, waaruit natuurlijk bleek, dat men deze noodzakelijkheid betreurt en tevens, dat men de laagst mogelijke rente zal trach ten te bedingen, werd ook dit voorstel met alg. st. aan genomen.Van Ged. St. was de mededeeling ontvan gen, dat door hen het onlangs genomen raadsbesluit omtrent den H. O. is goedgekeurd en dat de gemeente bij wijze van voorschot volgens art. 45 van de wet van 17 Aug. '78 van het Rijk krijgt f 4221.60 (30°/o uit gaven onderwijs.) Er werd gelezen een brief van den heer A. D. Brinkerink, waarin deze meêdeelde, dat hij, wegens vertrek naar Vlissingen, zijn ontslag neemt als lid van den Raad, met ingang van 15 dezer; een brief van den heer C. A. Bekker, waarin deze verzoekt, voor de repetities van de zangvereeniging „Kunstliefde" te mogen gebruik maken van een der lokalen van de school voor U. L. O. Omdat ook aan anderen gelijke toestemming is gegeven werd met alg. st. het verzoek ingewilligd onder voorwaarde dat genoemde vereeniging vuur en licht zal betalen. Eindelijk nog., een brief van eigenaars van gehouwen staande in 5 door hen ge noemde straten, waarin zij vragen, dat ook in die straten, evenals verleden jaar in andere is gedaan, een riool zal worden gelegd, waarin hunne privaten kunnen uitloopen. De Raad besloot, dat aan adressanten zou worden meêgedeeld, dat, met het oog op den financiëelen toe stand der gemeente, dat werk dit jaar niet kan worden ondernomen, maar dat bij 't opmaken der begrooting voor 1887 op hunne wenschen zal worden gelet. De vergadering werd gesloten. 8 April. Gisteren stoomde Z. M. ram- schip Buffel naar de reede, om enkele schoten te lossen, dienende om te onderzoeken of de ruiten der electrische lamp sterk genoeg waren. De uitslag van dit onderzoek was even als de vorige keeren. Beide glazen van de lamp waren weer gebroken. Lang heeft men hier kunnen zeggen: er zijn hier geen sporen van mazelen of andere besmettelijke ziekten te vinden, doch nu ze eenmaal uitgebroken zijn, nemen ze met snel heid toe. Op onderscheidene deuren ziet men dan ook de ons wel bekende plakkaten. St. Annaland. Onze gemeente is weder een gouden echtpaar rijker. Mars Moelker met zijne vrouw Maria Polderman herdachten 8 April jl. den dag waarop zij vóór 50 jaar in een ge lukkigen echt werden "vereenigd. Ofschoon de jubilarissen tot de eenvoudigste menschen in deze gemeente behooren, ging die dag niet onopgemerkt voorbij, maar gaven de ingezetenen, door het aanbieden van geschenken, blijken van hunne belangstelling. Het gouden echtpaar zag daaruit, dat hun stille en oprechte levenswandel door de ingezetenen gewaardeerd werd. In eene zeer druk bezochte vergadering der Vereeniging Nut en Genoegen op 8 dezer gehouden, werd behandeld het schrijven met de 2 circulaires van den heer H. D. Ebbens te Nieuw Beerta, waarvan in het vorig nummer dezer Cou rant is melding gemaakt. Algemeen was men het eens, dat het dringend noodzakelijk is, dat er bezuiniging bij 's lands finantie-wezeD en een meer billijke verdeeling der lasten worde ingevoerd, terwijl verder werd be sloten de beantwoording dier stukken op te dragen aan eene Commissie van 3 leden, dezelfde die het adres aan de Tweede Kamer hebben ontworpen. Door de Directie der Meestoof de Eens gezindheid alhier, werd op 8 dezer aanbesteed, de levering vrij op de wal van ongeveer 1700 Hectoliters maat- en 10.000 KG. stukken steen kolen. Hiervoor was ingeschreven. Voor de maat heien door L. Theunisse f 0.44a per HL., Wed. J. Theunisse f 0.45 per HL., L. J. Bruynzeel /0.45£ per HL. en voor de stukken steenkolen door L. Theunisse 8.25 per 1000 KG., Wed. J. Theunisse 8.40 per 1000 KG., L. J. Bruyn- zeel 8.50 per 1000 KG. De inschrijvers zijn in deze gemeente woon achtig. Aan den heer L. Theunisse is de levering gegund. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Donderdag 8 April 1886. Tegenwoordig de Heeren N. Polderman, Burgemeester en Secretaris, L. Groenewege Lz., J. Gakeer, M. P. Pol derman, A. C. Noom en J. Hage Kz. Afwezig de Heeren M. Hoek Sz. en E. Bentschap Knook. De Notulen der vorige Vergadering gelezen, goedge keurd en, gearresteerd. No. 1. Aan den Raad wordt krachtens art. 182 der gemeentewet aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1885, waarvan geen lecture verlangd wordende, de minute in het archief zal worden gede poneerd, en ter bekwamer tijd afschriften zullen worden verzonden. No. 2. Ingekomen stukken. Gelezen en voor kennisgeving aangenomen eene mis sive van H.H. Ged. Staten van Zeeland, dd. 19 Maart 11. No. 1139/32 en 1122/26, houdende toezending van het goedgekeurde Kohier van den Hoofdei. Omslag voor 1886, en van een exemplaar der in de vergadering van 10 Maart 11. goedgekeurde Raadsbesluiten tot af- en overschrijving der Begrooting 1885. No. 3. Nog gelezen eene missive van H.H. Gede puteerde Staten dd. 26 Maart 11. No. 1301/74, houdende opgave van hetgeen door deze gemeente moet betaald worden in de kosten van het onderhoud van het kan tonnale huis van bewaring en van aanschaffing en onderhoud van het daarin aanwezig meubilair, en welk aandeel bedraagt f 5.24. De Voorzitter merkt hierbij op, dat door deze beta ling art. 5 afd. 1. hoofdst. 5, geraamd op 10,met f 0,25 is overschreden, en stelt voor dit tekort door af- en overschrijving van den post voor onvoorziene te dekken. In omvraag gebracht, wordt dien overeenkomstig met algemeene stemmen besloten. Niets meer te verhandelen zijnde en niemand het woord verlangendesluit de Voorzitter de Vergadering. Leest men uit andere streken of plaatsen, dat aldaar door gebrek aan werk enz. door de arbeidende klasse groote armoede geleden wordt, hier is men den winter doorgekomen, zonder dat daarvan ook maar in de verte eenige schijn bestond. De groote voorraad vlas, die werk gaf aan hen die werken konden, en door het af wisselend weer werden belet buitenwerk te ver richten, of aan hem die geen vasten boer had, is, zooals van zelf spreekt, de grootste oorzaak, dat geen armoede geleden werd. Maar ook moet hierbij niet vergeten worden, de hulp door verschillende Instellingen van Weldadigheid, verleend aan ouden van dagen en gebrekkigen, die door genoten ondersteuning volgens hun stand, zoo men dit noemt, het goed hebben. De uitgaven toch, door de Instellingen van Weldadigheid ten behoeve van de armen gedaan, bedragen gemiddeld als volg Wekelijksche bedeelingen in geld door het Weezen algemeen armbestuur, per jaar, benevens brandstof2200. Kosten van het Weeshuis en uit besteede ouden en onderhoud ge bouweu Kleeding Diacomebedeelingen Geneeskundige armenverpleging door de gemeente, plus minus Commissie tot wering der bedelarij Fonds tot ondersteuning van zieken Dorcasvereeuiging tot het verstrek ken van kleeding 225. Zamen. 8925.— Scherpenisse, 7 April. Heden had alhier de verkooping plaats van het nog overgebleven gedeelte eener boeren hofstede, bestaande uit het woonhuis, dat nu als afbraak werd geveild, toebehoorende aan A. de Graaf. Bedoeld huis, met omliggende gronden, ter grootte van 1 ge- met 225 roeden, werd ingezet door C. Franke alhier voor 400 en gekocht door J. de Graaf van St. Annaland voor 510. Strijen. In de laatst gehouden raadsverga dering van deze gemeentewerden de kohieren van den hoofdelijken omslag en hondenbelasting voor 1886 vastgesteld, tot een respectievelijk bedrag van 6527.— en 440,50. In die zelfde vergadering werd benoemd tot onderwijzer aan de le Openbare school den heer D. van der Wolden, van Doornspeik. Door vertrek van den 2en Gemeenteveld wachter alhier, zullen eerstdaags sollicitanten voor die betrekking worden opgeroepen. De heer M. Birkhoff alhier, door Zijne Majesteit benoemd tot hulpprediker voorNeer- landsch-Indië, zal e. k. maand Mei van hier vertrekken, om zjjne gewichtige betrekking te aanvaarden. Tliolen, 8 April. Op de veemarkt, heden alhier gehouden, waren aanwezig: 2 stuks vee en een partij biggen. Het liep dus, als gewoon lijk, niet druk, a. De straten, wegen en voetpaden, welke aan de gemeente behooren, verkeeren in een goeden toestand. Het onderhoud is aan een vasten wegwerker opgedragen. Het onderhoud heeft ƒ2083.74 gekost, waarin door de Polders, de Hervormde Kerk en gehoefslaagden 875 wordt bijgedragen. 2300.— 600.- 1900.— 900.— 500.— 300.— b. De overige wegen zijn in beheer en onderhoud van polderbesturen of bijzondere personen. Zij zijn ge durende den zomer bruikbaar, doch in den winter be zwaarlijk voor het verkeer te bezigen. c. De Begraafplaats der Hervormde Kerk van IJsel monde verkeert in een goeden toestand. Een gedeelte hiervan is aan de Gemeente IJselmonde voor algemeene begraafplaats verhuurd voor 50 's jaars. d. In overleg met de Gezondheidscommissie worden steeds maatregelen genomen tot verbetering van het water, den bodem en de lucht. De gezondheidstoestand liet in het afgeloopen jaar niets te wenschen over. De in de kom der gemeente gelegen wateringen van den polder worden jaarlijks geschoten en zuiver gemaakt met eene geldelijke bijdrage der gemeente. e. Omtrent de Gemeentepolitie wordt gezegd, dat het aanwezige personeel voldoende is en de dienst hij dag en nacht geregeld wordt waargenomen. f. De openbare eeredienst kostte aan de kas der Herv. Kerk ƒ1204.80. <j Het Lager onderwijs kostte 8668.725. h Het voorbereidend onderwijs (de Bewaarschool) kostte ƒ908.895. i. De toestand van het Armwezen was door den lan gen winter en den gedrukten toestand van den land bouw en de industrie minder voordeelig. k. De openbare middelen van vervoer hier zijn: Een schroefstoombootdienst van hier op Rotterdam, een dito in het veer op Kralingen, een schuitendienst op Rotter dam en Dordrecht en voorts het gebruik, dat van het Station van den staatsspoorweg wordt gemaakt. 8 April 1886. Volgens eene vertaalde copie van het door den notaris J. W. H. Jauralden opgemaakt, en door den Nederlandschen Consul te Londen gelegaliseerd uittreksel van de boeken der Brandverzekering-Maatschappij The Impe riaal, opgericht te Londen in 1803, bedraagt het nominal ^kapitaal dier Maatschappij ƒ19.200.000, De baten en lasten Ao. 1885, zijn als volgt: Baten. Premien 9.581,698,80; Rente van belegd kapitaal 745.669,05Ingekomen dubieuse pos ten 1058,55, te zamen ƒ10.328,426,40. Lasten. Brandschaden 5.673,970,80; AdminHratie enz. f 2-857,059,70 Dividend aan de aandeel houders 13Ty<7 perceDt) 1.152,000,— Afschrijving op effectenrekening 10,871,65 gebracht op het Reservefonds 634,5,24,25te zamen als boven 10,328,426,40. Het Reservefonds is thans groot 10,578,889.10. De aandeelen groot f 1200waarop 300 is gestortworden op de effectenbeurs te Londen verhandeld voor 1920. De Brandschade in NederlandHoofdkantoor 's Gravenhage Ao. 1885 heeft bed ragen/92.319,35. Uit gemeld jaarverslag blijkt bij vernieuwing dat genoemde Maatschappij, wat soliditeitbe treft, aanbevelenswaardig is, Dezer dagen is alhier door den heer H. E. Roozemond Jr. c. s., ua bekomen machting van het Bestuur der visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsehe stroomen, gevestigd te Tholen, opgericht een haringstalen wel op de slikken voor den polder Oud-Kempenshofstede, ten O. van het vaarwater het Keeten. 's Gravendeel De heer W. G. Meijer te Leiden, benoemd tot hoofd der O. L. School No. 1 alhier, is mede benoemd tot leeraar voor de Ned. taal en letterkunde aan de rijks Nor maallessen alhier en de heer H. Bloemendal tot Directeur dier inrichting. Het aantal der te leveren manschappen voor de lichting der Nat. Militie vwi 1886 is voor deze gemeente 13, terwijf het aantal inge schrevenen was 44. Volgens de vastgestelde kiezerslijsten be draagt het aantal kiezers voor leden der Tweede

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 3