J. VIS Cz. Pbentbijbel voob Kinderen, FEUILLETON. Advertentiën. EEU KOFFIEHUIS PUIK UIENZAAD P. C. DEN BAABS, Echte Singer te SOMMELSDIJK, tevens MAARTSE GERST, Maasdam, Met ingang van 15 Maart is de Rijksveldwachter jachtopziener 3Je klasse, C. Verweij alhier, verplaatst naar .Naaldwijk, en wordt de Rijksveldwachter jachtopziener 3'le klasse, C. v. Daalen te Naaldwijk, verplaatst naar Maasdam. Ridderkerk. Door Z. M. den Koning is be noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Ridderkerk, de heer O. A. Molenaar, burgemeester der gemeente IJsselmonde. St. Maartensdijk. Door het Polderbestuuur alhier is aanbesteed de levering van 275 M3 onderhoudsgrintbenevens de levering van 150 M3 brikken. Stavenisse. Den 9 dezer werd alhier door het Bestuur der Waferkeering voor het Calamiteuse Waterschap: „Stavenisse" aanbesteed het leveren en storten van 2025 scheepston Lessineschen, Doorniksche of Bazaltsteen, tot verdediging van den onderzeeschen oever tusschen de peilraaien 41 en 43. Voor genoemd werk was ingeschre ven door de HH. Kerknieuws. JHarfetlberlcliten. fÜF" Verzoek. JU. «AST, Sommelsdijk. IPH?" ©nderrïclit «SSATIS. «emakkelijkc ketalings- conditicn. TE KOOP, t! H. BOKMA te Utrecht. I Oost- en West-Barendreclit. Volgens de laatst vastgestelde kiezerslijsten bedraagt he, aantal kiezers in deze gemeente: a. van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal en van de Provinciale Staten 82. I. van leden voor den Gemeenteraad 132. L.l. Zaterdag moest alhier de aanbesteding plaats hebben van het weder opbouwen van de onlangs door brand vernielde woning en schuur van A. Slavenburg, aan den Bakkersdijk alhier. Verscheidene aannemers waren opgekomen, welke echter eenparig verklaarden, dat zij door de vele gebreken, zoowel in bestek als teekening, geene rekening konden maken en dien ten gevolge geen van allen een inschrijvingsbillet wilden inleveren, zoodat de aanbesteding niet kon geschieden. Minste inschrijvers waren, voor de grint, schipper J. Larooy te Scherpenisse a 1.69 de M\ en voor de brikken, schipper J. P. Greys, in deze gemeente, a f 2.09 de M3. J. van Eek te Hardinxveld voor f 4683. P. Moerland te Stavenisse - 4614. P. A. v. d. Velde te Terneuzen - 4326.— A. M. Langeveld te Hardinxveld - 4300. Kloos v. Limburgh te Rotterdam - 4141.12| De begrooting was f 5612.75. Aan welken laagsten inschrijver genoemd werk, behoudens goedkeuring van HH. Gedeputeerde Staten van Zeeland, is gegund. Volgens de aanbe steding in 1883 was de prijs per scheepston stortsteen 3,30 en nu slechts f 2,04f. Deze prijzen maken, dat de oeververdediging voor de; polderkassen zeer gunstig, doch voor de aan nemers zeer ongunstig is. Alleen de groote concurrentie om werk te hebben, ten einde toch eenige rente van zijn kapitaal te trekken, maakt Tiof vorlclaavbaar, dai aullc oor» x* orlr voor ^6% beneden de raming aangenomen Vordt. Tengevolge van den laten en langdurigen winter zijn de aardappel- en uienprijzen zeer gestegen. Velen maken dan ook van de hoogere prijzen gebruik, om hun voorhanden voorraad af te zetten, zoodat de thans nog in deze Ge meente voorhanden hoeveelheid van genoemde producten niet zeer groot meer is. Gaat men evenwel na, dat van de opgehoopte uien de helft of soms nog meer als van onwaarde moet ver klaard worden, dan zal men allicht beseffen, dat de nu te verkrijgen marktprijs, in totaal 1 ndbouwer minder opbrengt, dan van het April. - a; u j werd, het geval zoude 1 Donderd. 5.351 6.35 j B Het figuur aan het hoofd van dit blad. Gaarne voldoen wij aan een verzoek dat ons geworden is van een belangstellend lezer van de „Maas- en Scheldebode." Hij vraagt ons de verklaring te willen geven van het figuur aan 's Gravendeel, 20 Februari—9 Maart. Geboren: Huig, z. van D. Barth en J. Tak; Aartje, d. van A. Berkman en B. Weeda; Jo hannes, z. van J. v. d. Hoonaard; Johannes Andreas, z. van A. Evera en P. Verrijp; Adri- anus Jan, z. van A. de Zeeuw en A. Korteweg; Maria Dirksje, d. van H. Kooy Cz. en C. Brand; Pietertje, d. van B. Katoen en C. van 't Hof; Bastiaan, z van J. Naaktgeboren en P. Bijl. Overleden: P. Ritmeester, 62 j gehuwd met N. Verzijl; A. Moret, 78 j. wed', van P. Jonge- krijg; H. v. d. Feest, lj. 4. m.; M.Liefaard, 3 j.; A. Boogaard, 50 j. gehuwd met A. J. T. Barth J. Molendijk, 33 j. gehuwd met S. de Geus; H. Visser, 60 j. gehuwd met Z. Mouthaan. Oost- en West-Barendrecht, van 2—10 Maart. Geboren: Janna, d. van H. Groenenboom en A. Kaïm; Fleuris, z. van H. Groenendijk en M. Kaïm. IJsselmonde, van 4—11 Maart. Gehuwd: D. op 't Landt (van Rietveld) en P. Donker. Geboren: Dirk Dingeman, z. van C. Lucas en A. de Waal. Overleden: J. R. Verkouter, 59 j. gehuwd met M. de Bes; levenloos, z. van H. Visser en P. Luijendijk. Ridderkerk, van 4—10 Maart. Geboren: z. v.N. Ambachtsheer—v. Buitenen; d. van M. Vleggaar—Vrolijk; z, v. G. den Hoed— Verhoeven; z. van M. Bestebreur—de Winter; z. van M. v. Golen—Visser. Overleden: G. Andeweg, 32 j. 11 m.; L. Kra nendonk, 59 j. gehuwd met W. van Gent; H. de Gelder, 5 w.; W. Baljon, 63 j gehuwd met W. H. Stempels; D. Drinkwaard, 13 m. Scherpenisse, van 27 Februari—13 Maart. Gehuwd: M. van As, 23 j. en A. Baze, 21 j.; M. Gieljam, 22 j. en A. Goedegebuure 23 j. Geboren: 2 d. van M. Vos—Kievit; z. van M. Zwagemaker—Slager; z. van K. Hage—Poot. Overleden: G. Quaak, 78 j.; N. F. Vos, 6 d. St. Annaland, over Februari. Ondertrouwd: J. Scherpenisse, 24 j. met J. Rijnberg, 24 j. C. S. Duijzer, 33 j. met F. Stols, 32 j. Geboren: d. van P. Scherpenisse—E Tase; z. van L. Pleune—A. Overbeeke; d. van A. West dorp C. Hagez. van L SnoepA. Goedgebuure z. van J. Gunter—F. Leconte; z. v. G. Heijboer— D. Heijboer Overleden: Levenl. aangeg. z. van P. Bruijn- zeel—W. Vroegop. BEROEPEN: Ned. Herv. Kerk. Spijkenisse, M. C. Wanrooy te Nieuwland bij Gorinchem. Hoorn, P. W. v. Doorn te Drachten. Zuidland, J. Bajema te Ermeloo. St. Laurens en Brigdamme, A. Steehouwer te Colijnsplaat. Broek in Waterland, P. Proost te Ooster en Wester-Blokker. Ravenswaal, J. F. van Dijk te Lienden (cl. Tiel). Yeenhuizen, J. B. Goudschaal te Eppenhuizen- ciik. gt.;v. tg.urv. Bolnes, J. A. Goedbloed te Zierikzee. Ten derde male is beroepen bij de Ger. Gem. onder 't Kruis te Dirksland M. J. Vv'essels van Gouda. AANGENOMEN: Ned. Herv. Kerk. Vierlingsbeek, H. A. C. Denier van der Gon. Princen- hage, A. C. J. van Maasdijk te Katwijk aan Zee. Berlikum, Gerhard Nijhuis te Genemuiden. St.-Michielsgestel, W. G. v. Doorne te Hoogeloon. Chr. Ger. Kerk. Nijmegen, S. B. Sevensma te Zeist. BEDANKT: Ned. Herv. Kerk. Veendam, J. Dingemans te Irnsum. Soesterberg, G. J. van Ilemert te Rekken. (Geld.) Harderwijk, C. C. Schot Cz. te Tholen. Dokkum, F. Pijper te Kimswerd. Ovezande, F. Hopster te Welsum. Heinenoord, J. Bajema te Ermelo. morgenster.x v. Loon te Wieringerwaard. Oudega, een wereld van zich bevat. Terzijde van dit monogram nu, vintw ,,prl4e_ weder twee andere letters. Aan de linkerzijde de grieksche letter A (spreek uit Alfa) in bet grieksche alphabet de eerste, en aan de rechter- van Dr. Ph. Hoedemaker, Standaard van 25 Februari 11., dringt zeer bij uwe Eerw. Vergadering aan, toch zulk eene reorganisatie der Kerk tot stand te willen brengen, waaroij eindelijk de leugen worde geweerd uit de Kerk, die zich naar Jezus Christus den Koning der waarheid noemt, de strijd onder de broederen beriecht worde en alzoo de Ge meente des Heeren niet langer een spot en aanfluiting der wereld zijn. Ontbind het onchristelijk en onwettig huwelijk tusschen belijders en bestrijders der waarheden, in de II. S. gegrond. Duld niet langer, dat eene toevallige meerderheid in uwe besturen, de meerderheden of minderheden in de ge meenten vertrede. Het is heter vreedzaam uil een te gaan, dan elkander het leven ondragelijk te maken. w.gP- KERPER, v. i>. M. M LODDER, Ouderling. A. LAAüWE, A. DEN EERZAMEN, A. DE REUS, Diaken. J. RENAUT. VERBETERING. Niet naar Ouddorp zoo als het vorige nommer aangaf, maar naar Sommelsdijk werd door den Kerkeraad beroepen Ds. J. M. G. H. Mond, te 's Grevelduin-Kappelle. GRANEN. Rotterdam, 15 Maart. Binnenlandsche granen. Tarwe. De aanvoer van Witte Inlandsche was matig, doch op de verhoogde vraagprijzen was weinig koop lust, en ging er begin markt bijna niets om^ later werd er 10 cents meer dan de vorige week bedongen, en ruimde het aangevoerde alzoo langzaam op. Vlaamscbe, Zeeuw- sche, Flakkeesche en Overmaassche, de beste f 6.90 a 7.30, soms nog daarboven; minde: e f 6.20 a f6.80. Canada f 5.80 a 6.50. Inl. Witte per 100 kilo verkocht van f8.70 tot f 9 naar qualiteit, en Canada per 100 kilo a f 8.70. Rogge. Inlandsche met kleinen aanvoer, ging als voren van de hand. De beste f 5.50, f 5.80; mindere f 5, f 540. Voor Gerst was tot vorige prijzen weinig vraag. Zeeuwsche, Flakk. en Overm Winter-, de beste f 4.30, f 4.60; mindere f 3.50, f 4.20; dito Zomer-, de beste f 4.20, f 4.50; mindere f 3.50, f 4.10. Op de wicht werd verkocht Inl. Winter- van f 6.90 tot f 7.10, en dito Zomer- voor f 7 a f 710 per 100 kilo Haver vast prijshoudend. De beste f 3.60, f 4 en daar boven, mindere f 2.70, f 3.50. Paardenuoonen met goede vraag 10 a 20 cents hooger. De beste f 6.80, f 7.10; mindere f 6.40, f 6.75. Duivenboonen f 6.70, f 7.50. Bruine boonen gingen tot verhoogde prijzen beter van de hand. De beste f 9.25, f 10; mindere f 7, f 9. Witte Boonen tot vorige prijzen met weinig aftrek. De beste f 9.25, f 10.50, mindere f 7, f 9.25. Blauwe Erwten met kleinen aanvoer, waren 25 cents hooger goed te verkoopen. De beste f 8.25, f 8.50; min dere f 7.50, f 8. Niet kokende f 6.60, f 7. Schokkers komen weinig voor, van f 8.50 tot f 9.50 te noteeren. Koolzaad voor 45 te bekomen. Hennepzaad bij kleinigheden van f 6.50, f 8.50. -■Iv.LftAiuAZ.AAD pi ijshouUeixU. IleL besle f 9.50, f 10; minder f 8.25, f 9.25. Amsterdam, 15 Maart. Tarwe op levering onver anderd; per Mei f 214. Rog ge in loco onveranderd; Canada fPetersburger f Tanganrog f 138; Nicolajeff f Galatz fSebastopol f Op levering onveranderd; per Maart f 133, 134; Mei f 137, f 136; Oct. f 143, 142. Aangezegd 200 last, totaal 8150 last. Afloop der veiling van 100 last Koningsberger Tarwe: verkocht 50 last 126/27 pd. a f210, 214, 211, en 50 last 124/25 pd. a f 202, 203. Koolzaad zonder handel. Lijnzaad op 720 kilo olie per 2000 kilo Sept. f 266, Nov. f Raapolie onveranderd; vliegend f25, 24J van Europeesch zaad; per Mei f 24s/8; Sept./Dec. f 253/4, 255/a. Lijnolie nagenoeg onveranderd; vliegend f 22'/j, 22'/4; April f228/s; Mei f 22'/^ Juni/Aug. f 225/s; Sept./Dec. f 22,/t. jarbx_ „e, -"Ann v.ig f 75 a 80. Lijnkoeken per 100 Van zijn Jozef, zijn veelbemniu,__ ook van zijne hem, helaas al te vroeg, ont\a,.f 5.50. Kachel. En thans weer bleef Simeon achter in Eene Martelares zonder Martelaarskroon. door E. A—GLYPHOS. Het Noordelijk deel van het koninkrijk Italië wordt bijna geheel gevormd door de Lombardijsche laagvlakte of het dal van de Po. Deze beslaat eene oppervlakte van bijna een en een derde maal die van Nederland en wordt in het Noorden en Westen door de steile, hemelhooge Alpen begrensd, die met hunne gletschers en met eeuwige sneeuw bedekte kruinen een bijna onoverklimbaren en on- doordringbaren scheidsmuur tegen het overige deel van Europa vormen. In het Oosten grenst deze vlakte aan het Noordelijk deel der Adriatische zee en de Golf van Venetië; zij eindigt daar in de zeer moerassige en ongezonde Po-delta. De Zuidelijk erand wordt gevormd door den berg keten der Apennijnen, wier hoogste toppen ter nauwernood de helft bereiken van die der Alpen, en wier Noordelijke helling langzaam in de vlakte afdaald. Met uitzondering van China is geene landstreek der wereld zoo ruim van rivieren en kanalen voorzien als deze; zij is dan ook bijna bebouwd als een tuin. Langs de oevers liggen de schoonste weiden, die alleen in den heetsten zomer tijd hun frisch, het oog zoo weldadig verkwikkend groen, verliezen. Daaraan sluiten in eindelooze uitgestrektheid de vruchtbaarste maïs-, graan- en rijstvelden, waartusschen ooft- en moerbeziënboomen, met wijnranken omslingerde olmen en populieren zoo statig hunne kruinen verheffen- Het karakter der laagst gelegen streken is vrij eentonig, maar de meer heuvelachtige deelen en vooral de bergachtige randen bieden het oog des reizigers de rijkste ver scheidenheid, de aangenaamste afwisseling van natuurschoon aan. Daar zijn de heuvelen met grijs groene olijfbosschen en de schoone bergruggen met donkere kanstanjewouden bedekt, waartusschen de statige cypressen als levende vingeren ten hemel wijzen. Hier en daar in beschutte valleien ver spreiden oranje, mirte, en laurier reeds hunne ver kwikkende geuren, en beiden met vijge- en aller- hand ooftboomen hunne heerlijke vruchten. Het is dus mei te verwonderen, dat dit schoone, rijk gezegende land reeds in den morgen der geschiedenis, ja zelfs in het nevelachtig, grijs verleden der legende, de volkstammen aantrok, dat herhaaldelijk het eene volk daar het andere verdreef en er bloedig ge streden is om het bezit. Liguziërs en Umbriërs, Lepontiërs en Camuniërs, Etruskers en Galliërs, Romeinen, Oost-Gothen, Longobarden, Franken treffen wij er achtereenvolgens aan; uit dezen chaos trad eindelijk het Italiaansche volk te voorschijn. Geen landstreek der wereld heeft wellicht meer krijgsmansbloed gedronken; behalve de tallooze be legeringen en kleinere gevechten, zijn er ongeveer een dertigtal groote en bloedige veldslagen geleverd, zelfs tot in de tweede helft der negentiende eeuw. Maar niet alleen deze historische herinneringen van bloedige oorlogen en volksopschuivingen maken deze gewesten merkwaardig; ook de herdenking van de werken des vredes is aan tal van plaatsen van dit belang inboezemend gewest onafscheidelijk ver bonden. Sterren van de eerste grootte op elk ge bied van wetenschap en kunst hebben er met on- verdootbaren glans aan den donkerblauwen, Italiaan- schen hemel geschitterd. Grootvorsten en hooge- priesters in de tempelen van bouw- en beeldhouw kunde, van dicht- en schilderkunst, van natuur- en allerlei schoone wetenschap zagen hier het levenslicht of hebben er hunne levenskracht ten dienste van vaderland en menschheid gewijd. On eindig hooger dan al deze verhevene gestalten staan echter in de schatting en waardeering van den Christen, die de geschiedenis van het Godsrijk op aarde lielheeft en gaarne met zijnen geest vertoeft in het roemrijk verleden, het beeld van het heden en den helderen spiegel der toekomst, oneindig hooger staan de geloofshelden, die ook deze land streek heeft opgeleverd, al is hun getal, vergeleken bij dat der anderen betrekkelijk klein. Ook Italië had door alle tijden heen ware belijders van het zuivere Evangelie des kruises, mannen en vrouwen, die het onfeilbare Woord Gods, hoezeer het ook in de Middeleeuwen onder een korenmaat geplaatst en door allerlei menschenvonden van on- en bij en wangeloof ter zijde geschoven werd, als eenig richtsnoer voor geloof en wandel in de kracht huns Heilands en Verlossers wilden volgen. Slaan wij den blik naar het Noordwesten der Lombardische vlakte, waar de majestueuse reuzentoppen der Pennische Alpen, de Mont-Blanc en St. Bernard, de Mont- Roza en Simplon in de vroege morgenschemering hunne sneeuwkruinen met de onbeschrijfelijkste kleurschakeering doen gloeien en schitteren, waar door de dalen, de wildstroomende, geheimzinnig ruischende Dora's, Stura's, Oreo's en Sesia's hare wateren naar de vlakte zenden. Wat zouden deze Voor het plaatsen van Advertentiën van allerlei aard: familie- en handelsberichten, blijft de „Bode" zich vriendelijk, doch dringend aan bevelen. Aangezien de oplage der eerste No. op ruim 5000 exemplaren bepaald is, kan men door geen blad beter zijn doel bereiken om zijne berichten tusschen Maas en Schelde bekend te maken. Alle Post- en Hulpkantoren nemen advertentiën en bestellingen aan. Heden behaagde het de Heere van leven en dood, van onze zijde wegtenemen, mijne geliefde echtgenoote CORNELIA Sl'EÉ, in den ouderdom van ruim 69 jaren. Uit aller naam, K. KORTEWEG. Sommelsdijk, 16 Maart 1886. Effecten- en Couponliandel. In- en Verkoop van alle Courante en In-Courante Effecten. Inwisseling van alle Coupons tot hoogste koers, zonder korting, met dadelijke afrekening. Verstrekt gelden op onderpand van soliede Ef fecten. TE KOOP OE TE HUUR: met Vp.RGUINNING en LOGEMEST, met volledigi 1 Inventaris, leverende een goed burgerbe staan op. Een en ander tegen aannemelijke conditiën. Te bevragen bij A. PLAUM te Zierikzee. levert tot fabrieksprijzen. te bevragen bij te Dirksland. met bijschriften. Versierd met ruim 200 platen. Met eene voorrede van Ds. J. W. FELIX, Predikant te Utrecht. Eenmaal in de maand zal van dit werk eene aflevering verschijnen. In 20 4 22 afleveringen zal l_/lpze Bijbel compleet zijn. iedere aflevering wordt slechts op 30 cents ■Jerekend. ljl De inteekening staat bij alle soliede Boek- yi handelaars open, alsmede bij den Uitgever si - -. V 0 WOLxi^^tpl.^-, en wreedste vervolgingen hebben verduurd! Het hart des Christens bloedt, wanneer hij de geschie denis dezer Protestanten vóór de hervorming na gaat, en leest, wat de wakkere Waldenzen geleden, gebeden en gestreden hebben, eer het ook voor hen vrede werd. Eerst in 1848 werd hun kerkge nootschap door de regeering des lands erkend en sedert dien tijd is voor de Chiesa Valdese een schoone morgen aangelicht, die voor het geheele land nog een veel heerlijker dag beloofd. Van uit hunne gemeenten in de dalen van Piëmont straalt een heerlijk zendingslicht, en gaan de stroomen van het water des levens, uit Gods Woord geput uit, om het heerlijke land, dat eeuwen lang in de duisternis zat, te verlichten en te verkwikken. Hoe vol verheven beteekenis is niet hun symbool, een brandende kaars op een kandelaar, staande op den Bijbel met het omschrift: „Lux lucet in tenebris!" d. i. „Het licht schijnt in de duisternis!" Voorwaar eene edele wraak op hetgeen Rome eeuwen lang den Waldenzen aandeed! Zoo zijn deze in het ge loof trouw bevonden Evangeliehelden ingegaan tot den arbeid van Savonarola, Ochino, Petrus Martyr Vermigli, Carnesecchi en anderen, die kort vóór en in de reformatie-eeuw hun licht in Italië deden schijnen, maar dit onder de asch der brandstapels en het bloed der inquisitie zagen uifblussclien. cordt vervolgd.

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 3