S O MH de voorzitter, dat door Burgemeester en kanten rondom hen op. Voor de geloovigen evenwel werden deze nevelen weggevaagd, de oogen ontsloten, alle overtredingen uitgedelgd, en hun gemoed onder de rechtstreekscke bear beiding van Zijn heillicht geplaatst. In dezen arbeid verlustigt de Heere zich. Gelijk een recht geaard vader niet volkomen genieten kan, zoo lang zijne kinderen niet kunnen mede genieten, zoo wordt de zaligheid, die God in zichzelven heeft eerst voltooid in het heil van Zijn Bonds volk. Welgelukzalig is dus dat volk, wiens God de Heere is, hetwelk Hij zich ten erve heeft uitverkoren. In Christus zijn Gods kinderen op het nauwst aan Hem verbonden, en is alles het hunne. In Christus zijn zij volkomen gerecht vaardigd, bezitten zij volmaakte heiligheid, en met Hem bereiken zij ook eens stellig den hemel der heerlijkheid. Deze verhouding, het spreekt eigenlijk vanzelf, brengt ook mede, dat Gods vijanden in het eind 's Christus vijanden worden, en omgekeerd: wie de beminden des Heeren aanrandt, stelt zich tegen God. Daarom, toen Saulus van Tarsen de discipelen van den Heere Jezus vervolgde, riep deze Jezus hem niet toe op den weg naar Damaskus: Ik ben het wiens vienden of dis cipelen gij vervolgt; maar: Ik ben Jezus dien gy vervolgd. En nu is dit zoo geruststellend, dat God zelf een Schild is voor degenen, die in op rechtheid wandelen. Rondom hen wil Hij zich legeren, zoodat zij, welke listen er ook tegen hen beraamd worden, nimmer vervaard behoeven te zijn. God geeft den Zijnen niet alleen een schild dat ware reeds veel maar Hij zelf is hun schild; dat zegt nog oneindig veel meer. Eerst als de kinderen Gods dat goed begrijpen, als zij niet alleen achter enkele beloften Gods, maar achter God zelf als achter een ondoor dringbaar schild schuilen, zijn ze op de rechte plaats en hebben zij het levendig bewustzijn, dat zij vast en veilig staan. In oude tijden gebruikten vele strijders koperen schilden. De reden daarvan ligt voor de hand. Niet alleen is het koper een hard metaal, dat veel vurige pijlen en scherpe lansen konde af- woronMaar bet pigonaardige van dat koperen monteersel was vooral, dat als de zon er op scheen, de vijanden er door verblind worden. Denkt men dit goed in, dan wordt de samen voeging van deze twee, zon en schild, zoo aangrijpend. Hoe dikwerf smeedt men niet aller lei booze plannen tegen de Kerk van Christus in het algemeen, of tegen enkele harer leden in het bijzonder. De kinderen dezer wereld putten daarbij soms al hun vernuft uit. Maar als God dan Zijn heerlijk schijnsel laat vallen op de wapenrusting Zijner kinderen, dan staan de vij anden vaak radeloos, dan weten ze niet, hoe ze het toch moeten aanleggen, en niet zelden deinzen ze dan moedeloos terug. Niet altijd gaat dit zoo, Om wijze redenen laat God de tegenstanders soms geworden. Ook is dit vaak noodig om hen, als ze tijdelijk in verkeerde sporen geraakt zijn, weder terug te leiden. Maar als er geen zonden in den weg staan, dan handhaafd God de zaak van Zijn volk, Hij geeft genade en eere aan al wie Hem vreezen. Ligt er alzoo een rijke vertroosting in deze ontboezeming des dichters voor degenen, die in Christus met God verzoend zijn, gansch anders staat het met hen, die zich van Hem afkeeren, en buiten Zijn gemeenschap leven. Dezelfde zon heeft een gansch andere uitwerking op een moeras dan op een vruchtbaren akker. Brengt zij op vele plaatsen leven en vroolijkheid; groei kracht en werkzaamheid aan, zij maakt ook het zand in de woestijnen zóó heet, dat de pelgrim ze niet dan met smart en ontbering kan door trekken; te heviger, naar gelang de reis over de dorre vlakte langer duurt. En terwijl een schild een beveiligend middel is voor wie er door gedekt zijn, is het zonder voordeel voor hen, die er achter vandaan loopen. Dit legt ons den plicht tot ernstig zelfonderzoek op. Want wee ons, zoo "^esch tot onzen arm stellen, en op het b jsinneiijke bouwen. Dan is God niet ubllUUljlfefleL ikik1.0" Volledige uitgave. Prijs 35 Cents. Formaat en Letter geheel gelijk aan de Gedichten van F. A. I>E «EïSESTET, waarvan in ruim 2 maanden 33,000 Exempl. verkocht werden. JUNIVERKIEZINGEN. Tegen de aanstaande Juuiverkieziugen voor leden van de Tweede Kamer, begint men in de verschillende kampen reeds beweging te zien. 't Zal blijkbaar dit jaar een heete strijd worden. De liberalen denken munt te slaan uit de tegenwoor dige ontwikkelingen op kerkelijk gebied, waar door zij meenen dat de antirevolutionaire krach ten wel wat zullen verbrokkeld worden. Het zou kunnen zijn doch voor als nog behoeven zij zich nog geen al te groote illusies te maken. Er kon veel verschil van meening bestaan, omtrent on dergeschikte zaken, als het er maar op aankomt, dan trekken nog velen, die uitwendig door veel gescheiden leven, toch als een eenig man op tegen den gemeenschappelijken vijand, het libe ralisme. 't Trok onze aandacht dat ook De Wa- geninger, die gaarne alles vergeeft, behalve gere formeerd zijn, kerkrechterlijk gereformeerd zijn, toch belijdt, als het er op aankomt, aan menig Kamerlid met bedenkelijke (Kuyperiaansche?) tendenzen nog veel te kunnen vergeven, ja zelfs steun te kunnen aanbieden tegenover den libe- ralist, als het blijvend bestaan van de Herv. Kerk maar geen gevaar loopt Nu, als De Wageninger dr. Kuyper nog maar wat beter leert begrijpen en waardeeren, zal het haar duidelijk worden, dat aan het blijvend bestaan der Herv. Kerk de beweging, waarvan genoemde mee de ziel is,"geen scha zal doen, al was het dat zi] bleef voortbestaan in gewijzigden vorm of verlost van een verband dat nu in veel opzichten maakt dat de Kerk niet is, wat zij zijn kon en zijn moest. MOTIE KEUCHENIUS. On3 onvermoeid Kamerlid, Mr. Keuchenius, heeft voor eenige dagen in de Tweede Kamer eene motie ingediend, waardoor hij de Kamer de erkentenis van hare onbevoegdheid wilde doen uitspreken, om onder de tegenwoordige omstandigheden tot zulk een ernstig werk als grondwetsherziening over te gaan. ISog altijd blijft door het verwerpen van de een na de andere kiestabel de Kamer 9 leden minder tellen, dan er zouden moeten zijn. Met overgroote meerderheid heeft de Kamer die motie verwor pen. Of grondwetsherziening dan nu mogelijk zal blijken? Wij betwijfelen het, zoolang de partijen gelijk en zoo strak tegenover elkaar blijven staan. Waarom ook geen recht gedaan, omtrent art. 194? Het onderwijs is vrij, o, ja! maar waarom zoo groote rechtsongelijkheid niet uit de wereld geholpen, dat men moet betalen voor een on derwijs, dat men nu eenmaal niet voorstaat, en waarvan men blijkbaar niet gediend is? Men kan wel een brug maken, waar alle meuschen overloopen kunnen en dus gebruik van hebben, doch eene school, die aan allen voldoet, het blijkt met den dag meer eene onmogelijkheid te zijn in ons goede land. Plaatselijk Hieuws. Sommelsdijk. 17 Maart. 16 Maart 1886. In deze Gemeente zijn de mazelen epidemisch verklaard. Het aandeel in de te leveren manschap pen voor de lichting der Nationale Militie van 1886, bedraagt voor deze Gemeente 7. 16 Maart. Ter Secretarie dezer Gemeente zijn voor een ieder gedurende vijf maanden aanvangende den 16 Maart 1886 en eindigende den 16 Augustus 1886 ter inzage nedergelegd: de goedgekeurde kohieren van den Hoofdelijken Omslag en belasting op de Hondenbeiden dienst 1886. Met het oog op den hoogen nood die er onder de arbeidende klasse heerschtwerd heden in een gecombineerde vergadering van de beide Armbesturen besloten, aan alle be- hoeftigen in deze Gemeente een geldelijke bij drage te verleenen, om zoo mogelijk den nood wat te lenigen. Waarlijk een navolgbaar voorbeeld! Sommclsdijk, 18 Maart 1886. Dit jaar zijn hier reeds 52 gevallen van besmettelijke ziekte (mazelen) voorgekomenechter nog niet één met doodelijken afloop. 13 Maart 1886. Het aantal ingeschrevenen voor de Militie voor 1887 bedraagt 31. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Sommelsdijkop Woensdag 10 Maart 1886, des avonds ten 7 ure. Tegenwoordig: de heeren A. J. de Graaff, voorzitter, C. Joppe Gz., Jb. Breesnee, J. B. Mijs, A. P. van Dorsser, A. C. Mijsen, K. de Graaiï. Afwezig: de heer M. Faasse Thz. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, go dgekeurd en geteekend. Na loting brengt de voorzitter ter tafel De ingekomen stukken, als: a. Een schrijven van de PI. Schoolcommissie, 17 Febr. 1886, berichtende, dat zij tot secretaris van genoemd college heboen benoemd: den heer M. de Gast. b. Dito van HH. Ged. Staten dezer Provincie, 15/20 Febr. 1886, melcpide, dat het aandeel van het rijk ia de kisten var het Lager Onderwijs voor deze Gemeen'e iraagt, wordt besloten beide missives voor aan te nemen. Puike Eis voorgesteld met de keien uit den Oost- ingen aan te brengen aan de mestkaai. Jx IJ 1 deelt de voorzitter mode, dat in de verga- 7 December 1885 besloten is- den kweeke- l^ii, voor de door hem gepraesteerde diensten, itie te verleenen, dat nu zijne diensten j 11 en dat Burgemeester en Wethouders oan genoemden kweekeling eene gratificatie te verleenen van f 10, welk voorstel met algemepne stemmen wordt aangenomen. Wordt ten slotte besloten, dit bedrag afteschrijven van hoofdstuk XI, art. 1, volgn. 126 en overteschrijven op hoofdstuk X, art. 1, volgn. 124, beiden dienst 188E Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. IMiddclliarnis, 13 Maart. Voor het maken van twee sluisdeuren in de haven alhier voor rekening van den aannemer der havenwerken werd het minst ingeschreven door 0. Maliepaard te Sommelsdijk voor 3159. Wij vernemen dat de vordering van den heer E. Hilfman, godsdienstleeraar bij de Israëli tische gemeente alhier, tot het ontvangen van zijn verschenen salaris, hem door den Heer Kantonrechter te Sommelsdijk is toegewezen. Verscheidene vischsloepen liepen in de laatste dagen hier en elders binnen. De visch is peper duur, waardoor twaalf schepen van ééne reis gezamenlijk 16000.besomden. De „Titia Jacoba" o. a. besomde 2100.— Voorzeker een bijna ongekend bedrag. Een ingezetene heeft gedurende den laatsten tijd onderscheiden malen uitdeelingen van steen kolen doen houden aan de armen van het burg armbestuur en eenige kerkgenootschappen. Het laat zich begrijpen dat deze edele daad aan de met aardsche goederen schaars bedeelden in dit strenge weder zeer te stade komt. Ten huize van H. v. W., op den Oostdijk alhier, ontstond brand door het vlam vatten van den inhoud eener pan, die op den kachel stond, welke brand echter mei behulp van buren werd gebluscht. De ontstelde bewoners konden spoedig hunne gewone bezigheden hervatten. 'T- L. Wittekoek heeft heden zijn zeer werk zaam leven op 87 jarigen ouderdom volbracht. Tijdens de Belgische omwenteling maakte hij deel uit van het Hollandsche leger en werd na zijne terugkomst benoemd tot adjudant bij de dienstdoende schutterij, welke betrekking hij geruimen tjjd met ijver vervulde. Vele jaren nam hij nevens zijn dagelijkschen arbeid ook de betrekking van nachtwacht waar, waaruit hem eenige jaren geleden, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag werd verleend. Goedereede. Over 1885 bedroeg het tekort in de waarborgsom der minimum-opbrengst van het telegraafkantoor alhier eene som van 288.30. Oude-Tonge. Het aantal ingeschrevenen van de leerlingen aan de Openbare Lagere School bedroeg over de Maand Februari 412. Het totaal der schooltijden per leerling 40. Het ge heel aantal schooltijden 16480. Hiervan werden verzuimd, wegens Zio'.rtc777 Godsdienstplichten 34 Weer en wegen 8 Veldarbeid140 Overigen arbeid. 635 541 Overige redenen. Totaal. 2135 of bijna l3°/0. Stellendam. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is tot predikant beroepen Ds. H. Teykes, thans te Baambrugge. E. van der Wel, thans veldwachter in deze gemeente is als zoodanig benoemd te Ha- zerswoude. Aan den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie is door den Gemeenteveld wachter, E. van der Wel, tegen 15 Maart a s. eervol ontslag uit'zijne betrekking aangevraagd. 's Gravendeel. Volgens de voorloopig vast gestelde kiezerslijsten zijn hier 173 kiezers voor leden van den Gemeenteraad en 85 kiezers voor leden van 'de Tweede Kamer der Staten Gene raal en voor die der Prov. Staten. De door de gemeente verkochte 20 zware ypenboomen, staande op de oude begraafplaats, hebben slechts opgebracht 691.20, terwijl in 1877 terzelfder plaatse mede 20 dito ypenboomen waren verkocht voor 1024. St. A»naland. Ten gevolge der wijziging van het Koninklpk besluit van 7 October 1879 (Stbl. No. 156) door dat van 5 Dec. 1885 No. 39, om trent eene nadere regeling van de verdeeling der seinkosten van telegrammen tusschen het Rijk en de bijzondere telegraafondernemiugen, waar door deze voortaan slechts 'I3 in plaats van a/3 van bedoelde kosten ontvangen, was de toestand van ons bijzonder kantoor niet zeer rooskleurig, en zou het wellicht moeite gekost hebben het kantoor in stand te houden, indien de Raad dezer gemeente zich er niet over ontfermd had. Op voorstel van het Bestuur was in de alge- meene Vergadering van aandeelhouders op 25 Febr. jl. besloten, aan dat Collegie een verzoek schrift te zenden tot het verkrijgen eener gelde lijke ondersteuning. Op dit verzoek is door den Raad goedgunstig beschikt, Het nuttige dezer onderneming inziende en het wenschelijke der instandhouding beamende, heeft de Gemeenteraad in zijne Vergadering van Donderdag 11 dezer met algemeene stemmen be sloten aan de ondern. op nader teregelen voor waarden voor 1886 een bijdrage te verleenen van f 150, echter zonder verbinding voor de toe komst. Voor 1886 is dus de in standhouding gewaar borgd en het is hartelijk te wenschen, dat de Raad een volgend jaar weêr zoo gunstig gestemd mag zijn. Volgens de herziene kiezerslijsten bedraagt in deze gemeente het aantal kiezers voor Leden van den Raad 126 en voor Leden der Tweede Kamer van de Staten Generaal en der Provin ciale Staten 61. Ten gevolge van overlijden behoefden geen namen van de lijsten geschrapt te worden terwijl door verlies van de gevorderde vereischten alleen van de lijst voor kiezers van Leden van den Raad 4 namen afgingen. O O In de Vergadering der Vereeniging: „Nut en Genoegen" op Donderdag 11 Februari jl. werd o.a. behandeld het al of niet wenschelijke voor den landbouw van een beschermend recht op den invoer van granen uit het buitenland. Breedvoerig werd hierover beraadslaagd, doch over het voorstel dat gedaan werd, om in navol ging van andere vereenigingen, aan de regeering een invoerrecht op granen te vragen, staakten de stemmen. Daarentegen werd een ander voorstel, om aan de Tweede Kamer een verzoekschrift te richten tot het heffen van een belasting op het inkomen, voortvloeiende uit de revenuen van geld of gelds waardig papier, met algemeene stemmen aange nomen. Dit verzoekschrift, door een C mraissie van 3 leden ontworpen, werd in de Vergadering van Donderdag 25 Febr jl. behandeld en vastgesteld en is heden na onderteekening door de leden der bovenbedoelde Vereeniging en door de kiezers voor Leden van de 2de Kamer aan de Staten- Generaal verzonden en in afschrift medegedeeld aan de Vertegenwoordigers van het hoofdkies district Goes. Bedoeld verzoekschrift is van den volgenden inhoud: Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, ingezetenen van de ge meente St. Annaland en alle belanghebbenden bij landbouw, handel en scheepvaart, gebruik makende van het recht, hun bij art. 9 der Grond wet verleend: Dat zij met bezorgdheid van den toestand van 's Rijks financiën hebben kennis genomen, omdat de gewone uitgaven van den Staat door de ge wone inkomsten niet kunnen bestreden worden; dat, schoon herhaaldelijk van verschillende zijden op bezuiniging in de huishouding van den Staat is aangedrongen, zij van die bezuiniging nog weinig hebben bespeurd, wat zij met het oog op den algemeen gedrukten toestand van de meeste maatschappelijke bedrijven zeer betreuren; dat, met het meest zuinig beheer van 's Rijks geldmiddelen het evenwicht in de inkomsten en uitgaven van den Staat misschien niet kan her steld worden, zonder de invoering van nieuwe belastingen; dat, door de aan uwe Vergadering onlangs aanf.phnrlin Wftsiontwprpari nmGnnl bpf Koffsr. van een Statistiekrecht en van een invoerrecht op sommige artikelen, de Regeering reeds dit doel tracht te bereiken, waardoor de druk der belastingen voor hen nog te zwaarder wordt; dat zij niet zonder grond bevreesd zijn, dat de thans geheven wordende grondbelasting nog zal verhoogd worden na afloop van de herziening van de belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen dat echter de gronden in deze voor den landbouwer zoo ongunstige tijden reeds meer dan voldoende in 's Rijks belastingen bijdragen; dat, naar de tegenwoordige wetgeving, door grondeigenaars en landbouwers, alsmede door patentplichtigen meer naar evenredigheid in de belastingen wordt bijgedragen dan door bezitters van geld of geldswaardig papier; dat inzonderheid het inkomen van den land bouwer van zooveel wisselvallige omstandigheden afhankelijk is, als daar zijn droogte, overvloedige regens, misgewas enz. en grootendeels vermin derd is door de lage marktprijzen, veroorzaakt door den oubelasten invoer van huitenlandsche landbouwproducten, zoodat door dien overma- tigen invoer het hun niet mogelijk is de mede dinging van het buitenland vol te houden dat de kapitalen in portefeuille echter tot heden onbelast zijn gebleven en dat daardoor een ver betering in het belastingstelsel, die den landbou wers of den patentplichtigen ten goede zou kun nen komen, ten deele wordt belet; Redenen, waarom adressanten zich tot Uwe Vergadering wenden met het beleefd, doch drin gend verzoek, mede te willen werken: 1". dat in de huishouding van den Staat die bezuinigingen worden ingevoerd, inzonderheid in de uitgaven voor Waterstaat. Oorlog en Marine, waardoor evenwicht in 's Rijks gewone Uitgaven en inkomsten wordt verkregen; 2°. dat eene algemeene Inkomsten-belasting van wege het Rijk worde ingevoerd, of zoo deze niet mogelijk is, eene Wet tot heffing van een belasting op het inkomen, voortvloeiende uit de revenuen van geld of geldswaardig papier 3°. dat het hooger bedrag van 's Rijks inkom sten, daardoor te verkrijgen, zoo mogelijk aange wend worde om door opheffing van andere belasting en meer gelijkmatige bijdrage van de Ingezetenen in 's Rijks belastingen te verkrijgen. 't Welk doende, etc. lJsselmoude. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1886 is door den gemeenteraad vastgesteld op 6823.50, tegen verleden jaar ƒ7182. Door de eerste 20 wordt de helft, door de overige 200 aangeslagenen de wederhelft bijgedragen. Als eene bijzonderheid kan van hier worden vermeld, dat bij den landbouwer Floris van den Berg eene zeug 16 keutjes heeft voortgebracht. Jammer dat zij er nu 9 van heeft doodgelegen.

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2