Yerhittering en Scheiding. Plaatselijk MIeitws. Jliddelharnis, 24 Februari. Blijkens de vast gestelde lijsten oedraagt het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal, üe Provinciale Staten en den Gemeenteraad re spectievelijk 99, 98 en 165. Dirksland. Bij eene alhier gehouden verkoo- ping wist een paard zich van zijn geleider los te rukken. In dolle vaart liep hetin de opeengepakte menigte. Ernstige ongelukken hadden niet plaats, doch verschillende personen werden licht gekwets. Een zelfs (die door een wonder gespaard werd) heeft door dit geval reeds acht dagen het huis moeten houden. Oude-Tonge. Blijkens de ter secretarie ter Nieuwe-Tonge. Door de manslidmaten der Herv. Gem. alhier, zijn herbenoemd tot Nota belen K. Niekerk en A. Kattestaart. In de plaats van A. Gerritse, die met 1 April aan de beurt van aftreding is, is benoemd A. Iliet- velt en door het Collegie van Notabelen is her benoemd tot Kerkvoogd, L. Schilperoort, die allen hunne benoemingen hebben aangenomen. Stad a/li Haringvliet. Den 24 Febr. 11. werd door den Gemeente-veldwachter S. Brooshoofd, bedelend onder deze Gemeente aangehouden, Den Bommel. Na lezing der ingekomen stuk ken en na het geven van machtiging aan B. e"n W. tot het doen van overschijvingen op de be grooting van 1885, was het volgende aan de orde: Hellevoetsluis, 20 Feb. Een groot aantal personen heeft hier ter stede het adres ge- teekend, dat eerstdaags aan de Tweede Kamer zal opgezonden worden, waarin de wensche- lijkheid van het behoud van Art. 194 dei- Grondwet wordt te kennen gegeven. Goedereede. Aan eene Departements-school te Rotterdam is tot onderwijzer benoemd de heer M. Troost alhier. Ouddorp, 1 Maart. In de afgeloopen maand Fe bruari bedroeg het aantal leerlingen op de,, School met den Bijbel322. Van de 14168 schooltijden werden er 4023, dat is bijna f gedeelte, verzuimd. De oorzaak van dit verzuim is voor het meeren- deel eene ongesteldheid, die van den aanvang dezes jaars onder de kinderen alhier heerscht, en den naam van „Bof" draagt. Heenvliet, 22 Febr. 1886. Zaterdag avond jl. werd op het onverwachts de Rijksveld wachter L. Hartman uit zijn betrekking ont slagen, en te gelijk zijne wapenrusting enz. in genomen. Dat zulks voor hem en zijn groot Pernis, 24 February. Het bes-uur van het on derling Ondersteuningsfonds ^Hulp in Nood", tot het uitkeeren van gelden ingeval van ziekte, deed Donderdag 18 dezer in de aarlyksche ver gadering, rekening over 1885. *3e ontvangsten aan contributie bedroegen 547,75|-, aan rente f97.63, en de uitgaven 291.98i Met 1 Januari jl. telde het fonds 110 leden. Hetjionds, dat 1 Fe bruary 1875 werd opgericht, is tjans eigenares van eene inschrijving op het Grootjoek 4 percent, Ned. Werk. schuld, groot /-2000qm had op 1 Januari jl. in de Spaarbank staan ém bedrag van 1022.27. Ridderkerk. In de raadsvergadering op den 22 dezer gehouden, waren aanwezig alle leden. Heinenoord, 23 Febr. In de laatste raadsver gadering' werd door een lid aan Burg. en Weth. het voorstel gedaan, een verordening te ontwer pen tot wering van vervalsching der levens middelen. Dit voorstel vond bijval bij de meer derheid. Scherpenisse Heerscht er gedurende een geruimen tijd in deze gemeente in vrij hevige mate keel- en zenuwziekte, thans evenwel kun nen we door 's Heeren zegen ons er in ver heugen, dat deze zoo goed als geweken kan beschouwd worden, na slechts enkele offers geeischt te hebben. Dat behalve dien zegen, bekwame geneeskundige hulp het hare ook wel ten goede bydraagt, behoeft m. i. wel geen betoog. Dat zulke hulp in ons midden aan wezig is, bleek weer dezer dagen, toen onze bekwame arts, de heer A. J. Geluk, by een jongentje van 12 jaar, die aan eene borstbe- zetting (ook wel kroep gen.) leed en slechts enkele uren levens meer had, eene operatie volbracht. Hoewel deze operatie niet dan na veel inspanning en bloedverlies teneinde liep, is de patient naar omstandigheden vrijwel, en bestaat er alle hoop op 't behoud van zijn leven. _er had vervolgd, tot aan het kruis. En die Nazarener had eens een woord gesproken, dat spoedig in vervulling kwam: Zoo u de wereld haat, weet dat zij mij eer dan u gehaat heeft en „indien zij" dit gedaan hebben aan het groene hout, wat zal aan het dorre geschieden. Ja, zoodra de gemeente van Christus met de wereld die haar omringde in aanraking kwam, moest het met haar rust en vrede gedaan zijD, want het Evangelie met zijn beloften en eischen, dat de Heer Jezus Christus op aarde had ge bracht, ging regelrecht tegen de wereld in en het schandhout des kruises, dat door de gemeente van Christus werd omhoog gehouden, ergerde zoowel de Joden in hunne eigengerechtigheid, als de Grieken in hunne hooggeroemde wijsheid Vandaar, dat de Kerk van Christus van den aanvang af eene strijdende Kerk geweest is en dat de rook der martelaren eeuwenlang is op gegaan, om hen te verdelgen, die, ondanks alle tegenspraak, Jezus Christus als Koning beleden in leven en in sterven. Toch waren het de slechtste tijden niet, toen de Kerk der marte laren onder 't kruis moest doorgaan. Nooit werd er heiliger geestdrift, inniger liefdeband, grooter vrijmoedigheid gezien en stouter ge- loofstaal gehoord dan toen. Evenwel, later is het met de Kerk van Christus voorspoediger gegaan, toen keizers en koningen meê naar den Christentroon stonden, toen het een eere werd een Christen te heeten; maar toen was het over 't algemeen ook spoedig met het echte Christendom gedaan. Toen ging de Kerk van Christus als op haar lauweren rusten, maar gaf daardoor juist ingang aan allerlei dwalingen en ketterijen op het gebied der be lijdenis en allerlei onheiligheid en ongerechtig heid op het gebied van het kerkelijk leven. Het dierbaar Godswoord was er nog wel, maar bleef onder het stof begraven. Toen heeft het Gode behaagt nog licht in deze duisternis te ontsteken en uit het diensthuis van Rome uitgeleid, is ook op den grond dien wij bewo nen te midden van uitwendigen druk, de Kerk van Christus wonderbaar herleefd, de Kerk, die op de heerlijkste belijdenis naar den Woorde Gods in ons vaderland heeft gebloeid. Doch ook deze weder opgeleefde Kerken der Hervorming kwamen tot weelde, werden door en in deu staat geëerd, werden „staats-kerk" en ziet, alwederom dreigde er spoedig gevaar. De Kerk sliep in op haar donsen kussens en de belijdenis, onder bloedigen strijd veroverd, bleef wel bestaan, maar werd straks behandeld als een stiefkind, in vele gevallen, dat, nu ja, er nog wel is, maar weinig meer meêtelt. Ongeluk kiger werd het nog in den jare 1816, toen onze Kerken in desolaten toestand gekomen, door de ook zeer gevoelde schokken der Franscne revo lutie en door de Fransche overheersehing onder een juk werden gebracht, dat in onze eeuw als een oordeel Gods op haar heeft gerust, n, 1., de Synodale organisatie. Haar werd, met voor bijzien van haar eenigen Koning, en haar eenig Hoofd, den Heere Jezus Christus, in een tai van Synodale besturen, die bijna uitsluitend en al meer en meer door vijanden van den Christus Gods en Zijn Woord werden bezet, eene andere wetgevende macht opgelegd dan die van Hem, Wien alle macht toekwam. Wel, dat er een overblijfsel was, dat den smaad, den Koning der Kerk aangedaan, gevoelde. Doch het mocht niet baten. Wel werd den geloovigen belijders weinig overlast aangedaan, maar men moest het nu eenmaal aanzien dat belijders en bestrijders; van Gods heilig Woord in de Kerk van Christus als broeders te zamen moesten wonen, of wilde niet, eenvoudig heengaan. Ter goeder var toch niet naar Gods Woord, heeft °d deel der belijders in '34 de kerk i zich van haar afgescheiden. Doch jf werd voor de overige belijders, die Men in de Kerk nog eene roeping te vervul- x te hebben en erkenden mede deel te hebben aan het diep verval der Kerk, de taak zooveel te moeielijker. En onder het verdraagzame Syno daal bestuur vielen de gemeenten alzoo zachtjes aan in slaap en lieten zich hoe langs zoo meer en hoe langs zoo listiger eiken belijdenisband ontnemen, opdat ongeloof en verzakers van Gods dierbaar Woord en de belijdenis onzer Kerken des te meer vrij spel zouden hebben. Er waren er velen die in stilte de breuke Sions beweenden, die vreesden dat het met onze ge reformeerde Kerken al spoedig gedaan zoude zijn, dat God Zijne hand er aan onttrokken zou hebben. Doch, Gode zij dank! die in den door zoo velen gesmadeu en verguisden dr. Kuyper den man heeft verwekt, wiens eenig kwaad het wordt geacht, dat hij met de bizondere gaven en talenten, van zijnen God ontvangen, de vijanden van Gods Woord en de belijdenis onzer Kerken in het aangezicht heeft durven wederstaan en met vrijmoedigheid de diepe wonde in Kerk en maatschappij heeft blootgesteld. Tal van gemeenten zijn opgewekt uit hun zondigen slaap en reeds is de menigte, die zich om hem heeft geschaard, tot een gansch groot volk geworden, dat met lust en kracht op komt voor de eere van Koning Jezus, Gods onfeilbaar Woord en de belijdenis onzer Ker ken. Maar wat altijd gezien is, als de Heere werkte, strijd kon ook thans niet uitblijven en wat lang gesmeuld heeft is eindelijk ont brand. Wordt vervolgd. Tijdpreek door J. G. Verhoe,ff, predikant te Bodegraven, gehouden op Zondag 31 Januari 11. in het kerkgebouw aldaar. Niet slechts aangenaam, maar bovenal is 't ons eene behoefte, de aandacht onzer lezets te vesti gen op de even eenvoudige als kernachtige toe spraak, onder bovenstaand motto en naar aan leiding van Handel. 15 39, met het oog op de Kerkelijke toestanden, uitgesproken. Eenvoudig en ernstig, zooals we zulks van dezen prediker gewoon waren en zijn, maar daaromtrent niet minder duidelijk en naar waarheid, wordt in dit tijdswoord eene poging beproefd om den uitgebro ken strijd in de Kerk te Amsterdam aan Gods Woord te toetsen en in dat licht voor de gemeente te brengen. Zulk een degelijk woord, op zulk eene gepaste en passende wijze gesproken, verdient door meerderen dan de hoorders van dezen pre diker gelezen en overdacht te worden. Gaarne zouden we uit het exemplaar, dat ons de schrijver als bewijs van oude, gelukkig niet van rerouderde vriendschap toezond, het een en ander aanhalen, om onzen lezers te doen zien, welk eene degelijke beschouwing van de zaak hun hier geboden wordt. Doch we doen dit liever niet, overtuigd als we zijn, dat ieder, die waarlijk de zake Gods ter harte gaat, zich voor die wei nige stuivers dit uitnemende woord zal willen aanschaffen. Van iederen boekhandelaar, of van den uit gever H. de Hoogh te Amsterdam, kan men deze leerrede op aanvrage franco ontvangen. Soininelsdijk. Blijkens de vastgestelde kiezers lijsten, bedraagt dit jaar in deze Gemeente het aantal kiezers voor de 2e Kamer der Staten- Geueraal en der Provinciale Staten 80, en voor den Gemeenteraad 141. De kiezerslijsten zijn ge durende 14 dagen ter visie gelegd ter Secretarie dezer Gemeente. Op de Secretarie dezer Gemeente zijn ge durende 30 dagen voor een ieder ter inzage neder- gelegd de uitkomsten- van de meting en schatting krachtens art. 9, 10 en 37 der Wet op de Grond belasting van den 26 Mei 1870 (Staatsbl. no 82.) Twee ambachtslieden kregen Woensdag 11. om eene kleinigheid een hevigen twist. Waren zij niet juist bijtijds gescheiden, dan zouden de scherpe gereedschappen, die zij in de hand hielden, zeker bloedige sporen hebben nagelaten. In deze gemeente hebben zich in drie gezinnen tien gevallen van mazelen voorge daan. Het laatst werd een jongen van vijftien jaar aangetast. Gisteren zijn alhier binnengeloopen de visch- sloepen „Hendrika Adriana", sch. L. Koster, en „Willem de Zwijger", sch. Jan v. d. Hoek, te samen met een aanbrengst van 3200 schelvisch eu 1300 kabeljauw. De eerste zitting van den militieraad is bepaald te Dirksland, op Vrijdag 19 Maart a. s. en de tweede zïtting te Dordrecht, op Dinsdag 13 April a. s., beide 's morgens 10 ure. Het aantal lotelingen dezer gemeente be draagt 35, waarvan 19 reden van vrijstelling hebben. Aan de school van het Prov. Chr. Ger. Weeshuis alhier, hoofdonderwijzer de heer J. Oosterbaan, is tot onderwijzer benoemd, de heer J. W. de Bruijne, secondant a/h. Instituut van den heer Gangel te Groningen. visse nedergelegde lijst, bevinden zich alhier 27 kinderen van 6 tot 12 jaren, welke geen onderwijs genieten. Adriana Kloet, -.an Oude-Tonge, welke bleek in 't bezit te zijn van verdachte goederen. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Gemeenteraads vergadering op 20 Febr. 4e. Een verzoek aan J. van Paassemetselaar alhier, welke zijn bevreemding te kennen geeft dat hij niet meer voor de gemeente werkt, of schoon door hem zijne rekening in 1883 met 80.is verminderd, waarom hij den Raad verzoekt, om op zijn genomen besluit terug te ko men. Nadat hierover eenige discussien hebben plaats gehad, wordt besloten, het in de openbare ver gadering van den 9 Februari 1884 genomen besluit in te trekken en Jb. van Paasse een vol gend jaar weder voor de gemeente te laten werken. 5e. Een verzoek van H. Zweerns, landbouwer, wonende te Oudetonge om gedeeltelijke restitutie van de door hem over 1885 aan het Algemeen Armbestuur alhier te betalen pachtpenningen. De voorzitter vraagt of een der leden hierover het woord verlangd. De heer van Prooijen vraagt hoe de pacht van Zweerns tegenover die der andere pachters van landerijen van het Algemeen Armbestuur staat. Nadat hem hieromtrent door den voorzitter de noodige inlichtingen zijn gegeven en verder nog eenige discussien hebben plaats gehad, wordt met algemeene stemmen besloten H. Zweerns geen restitutie van de door hem over 1885 te be talen pachtpenningen te verleenen. 6e. Ten slotte wordt op een verzoek van J. van Noord, landbouwer te Ooltgensplaat, om het land door hem in huur van het Algemeen Arm bestuur alhier weder te mogen inhuren, voor 26.per hectare, met unanieme stemmen be sloten hierop afwijzend te beschikken. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voor zitter de vergadering. De bouw- en weilanden, in het vorig no. dezer courant vermeld, zijn jl. Woensdag morgen gemijnd door den heer Js. Kardux te Ooltgens plaat, voor den heer H. Dolk te De Leur, voor eene som van 128.— per hectare. 23 Febr. De bevolking dezer gemeente is dit jaar vermeerderd met 24 vrouwelijke en 141 mannelijke personen, zoodat de bevolking op 31 December 1885 bestond uit 4407 per- sonon, 131. 1Q0S> wouwolijko or- Q50Q 3oa.c>-ta__ nelijke. 25 Febr. Dokter S. J. v. Roijen, ge neesheer der kleine zieken- en begrafenisbus alhier, vertrekt met 1 April a.s. naar Valburg (Gelderland.) In deze gemeente zijn twee gevallen van roodvonk voorgekomen. Uit deze gemeente hebben dit jaar 7 per sonen geloot, waarvan twee reden van vrijstelling hebben wegens broederdienst. Van de zes lotelingen der gemeente Stellendam hadden twee reden van vrijstelling wegens broederdienst. Door het hoofd der „School met den Bijbel" alhier werd in het begin van het voorgaande jaar aan de leerlingen zijner school gelegenheid tot sparen in de Rijkspostspaarbank geopend. Daar toe werd aan eiken leerling een formulier van inlage van 1 ct. frankeerzegels verstrekt. Behalve de formulieren, die met frankeerzegels in omloop zijn, zijn er reeds 100 leerlingen in het bezit van een Spaarboekje, waarop een grooter of kleiner bedrag bij de Rijkspostspaarbank is ingeschreven. Ten einde het sparen van blij vend nut te doen zijn, is door het hoofd der school in overleg met den Directeur der Rijkspostspaarbank bepaald, dat de inlegger eerst na het verlaten der school de gelden kan terugvorderen. Wenschelijk ware het, dat ook de Directeur der Rijkspostspaarbank kon be sluiten om formulieren van cent in omloop te brengen, elk formulier van 50, vertegenwoordi gende dus eene waardevan 25 ct. Onder de kleinen wordt nog zoo menige halve cent nutteloos uit gegeven, die den grond legt tot latere verkwisting. Naar men ons mededeelt, bestaat alhier eene verordening, waarbij door den Gemeenteraad be paald is, dat des „Zondags" niet later dan tot 's avonds half 7 uren gelegenheid om van Ver gunning'gebruik te maken, mag gegeven worden. Of al de uurwerken op genoemden avond wel den juisten tijd aanwijzen, wordt door velen betwijfeld. gezin een verpletterende boodschap was, kan elk begrijpen die voor eea groot gezin te zorgen heeft. Naar men nader verneemt' is dat ontslag eer vol gegeven. Bij Kon. besluit is tot burgemeester der nabij gelegen gemeente Geervliet benoemd, de heer A. J. M. Visser. Vele iigezetenen zullen die benoeming met blijdschap vernomen hebben. In deze Vergadering werd volgeps het regle ment besloten, om, met 1888 te beginnen, eene uiikeering te doen aan ouden van cagen rieden van het fonds) die niet meer in staat zijn vol doende in hunne behoeften te voorden. De bevolking dezer gemeenta bedroeg 31 Dec. '84: 1198 mannen en 1210 vrouwen, totaal 2408 en 31 Dec, '85 1231 mannen en 1251 vrouwen, totaal 2482, alzoo een vermeerdering van 74 zielen. In het afgeloopen jaar werden 17 huwelijken gesloten In deze gemeente heerschen de mazelen zoo hevig, dat de school met den Bijbel reeds gesloten is. Gelukkig zijn ze tot nog toe niet van een hevig karakter. Na lezinsr en goedkeuring der laatste notulen werd mededeeling gedaan a. van het ingekomen ontvangstberichtvol gens art. 167 der gemeentewet van Gedepu teerde Staten van de Verordening tot nieuwe vaststelling der verordening op het bouwen, in verband met de gezondheidspolitie b. van de benoeming door den heer Com- misaris des Konings van den heer A. Maaskant, tot zetter dezer gemeentein de plaatsvan wijlen den heer B. van der Hoog. o. dat de heer R. van Gemerden bedankt voor zijne benoeming tot lid van het Burger lijk Armbestuur. Daarna werden goedgekeurd eenige af- en over schrijvingen in de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1885. Aan de orde was daarna: de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuurvoor dracht de heeren J. Noordegraaf en B. Plaisier Ta' OOH.ltgOI-.O -vr» d 3* '1 V> UO 'ill Vervolgens werd de openbare zitting gesloten en overgegaan tot eene met gesloten deuren, tot behandeling van het kohier der Inkomsten belasting over 1886. Tusschen Woensdag en Donderdag j.l. werd bij den voerman M. Monster een halve H. L, haver gestolen. De dader is onbekend. Bij drie ingezetenen werd tusschen Zater dag en Zondag op de huizen geschrevenby een werd het geschreven weer uitgeveegd, zoodat nog een groote vlek zichtbaar was. Het is te hopen, dat de daders dezer straatschenderijen ontdekt en naar behooren gestraft mogen worden. Het bestuur van den polder de Oost- en Westzomerlanden alhier zal Zaterdag 6 Maart voormiddags 11 uur, bij P. v. d. Woel publiek verkoopen het 4jarig rijs van ruim 1400 hoofd voren. 26 Febr. Een ongeluk ligt op een klein plaatsje, zegt men wel eens, en de waarheid van dat woord bleek Vrijdag jl. maar al te duidelijk. De 45jarige kleermaker W. S., een persoon met een lam been, die tengevolge hiervan met een houten kruk loopt, had bij het gaan van zijn tafel naar de kachel, het ongeluk gelijkvloers te struikelen, met het ongelukkig gevolg, dat zijn lam been, ter hoogte van de knie, brak. Als eene bijzonderheid dient hierbij nog gezegd te worden, dat het de derde maal in zijn leven is, dat hij datzelfde been breekt.

Maas- en Scheldebode | 1886 | | pagina 2