Z.K.H. PRINS BERNHARD bezoekt Maastricht» De krijgsverrichtingen» HERLEVING» eerst Axel bevrijd worden uit de handen der Duitsche troepen. Hierbij werden vele gevangenen en materiaal buitgemaakt. De bevrijding van Axel en Terneuzen zal steeds blijven voortleven in de herin nering van de Poolsche soldaten. De Polen, die zooveel jaren voor de vrijheid hebben gevochten, weten wat bevrijding beteekent. Door het storten van gemeenschappelijk bloed op Nederlandschen bodem, zijn de vriendschapsbanden tusschen Nederland en Polen nog sterker geworden. Maandag 18 September heeft Z.K.H. Prins Bernhard onverwacht een bezoek gebracht aan Maastricht. Z.K.H. was in België per vliegtuig opgestegen en landde in den middag. Bij zijn aankomst op Nederlandschen bodem werd Z. K. H. hartelijk verwelkomd door burgemeester Jhr. Mr. W. Michiels van Kessenich. In auto's werd naar het Vrijthof ge reden, waar de Prins door de van geest driftig laaiende bevolking werd toegejuicht. In een korte toespraak heeft Z. K. H. voor de enthousiaste ontvangst bedankt en zijn groote vreugde betuigd met de bevrijding van Maastricht en de hartelijke groeten overgebracht van de Koningin en de Prinses. De Commissaris der Koningin in Lim burg Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck is Maandag te Maastricht teruggekeerd en kon enkele uren later Z.K.H. Prins Bernhard op Nederlandschen bodem be groeten. Zondagnamiddag 24 September 1944. Groote formaties R.A.F. bommenwer pers hebben vannacht Munster, Bochum en Nèusz bij Dusseldorf gebombardeerd. 22 toestellen keerden niet terug. Gisteren is Walcheren gebombardeerd. De Duitschers hebben geprobeerd met een tankaanva] de toevoer over land naar de sector van Arnhem te onderbreken. Zij Werden bloedig afgeslagen en het ge lukte de Engelschen de doorvoer-corridor nog te verbreeden. De Engelschen bereikten de zuidelijke oever van de Lek. Oostelijk van Aken ontmoeten de ge allieerden verbitterde tegenstand, doch zij maken desniettegenstaande vorderingen. In de sector Moezel staan zij 16 K.M. voorbij Luneville. Mory, 15 K.M. ten Noorden van Nancy, werd veroverd. In Italië is de geheele Gotic-linie, met uitzondering van het uiterste Westelijke einde, door de Duitschers prijsgegeven. Zij vechten echter fel om de Po-vlakte te behouden. De geallieerde legers staan nog maar 25 K.M. van Boulogna. In Frankrijk is een nieuw geregeld leger opgericht onder leiding van den Minister van Oorlog. Het bestaat grootendeels uit leden van de Fransche vrijscharen. In Denemarken hebberyde Duitschers geprobeerd den Koning te arresteeren, Patriotten hebben dit weten te voorkomen en bewaken den Koning. De Finnen zijn den aanval op de Duitschers begonnen omdat deze op den gestelden tijd het land niet hadden verlaten. Het geallieerde hoofdkwartier maakt bekend, dat bij een onderzoek is gebleken dat van 4370 buitgemaakte granaten 1312 stuks onbruikbaar waren en het brengt dank aan de saboteurs, die dit in de Duitsche fabrieken hebben weten klaar te spelen. Bijna geheel Estland is nu door de Russen bezetmeer dan 250 plaatsen werden genomen. Latere berichten. De situatie van de luchtlandingstroepen Ons volk maakt zich gereed, om zijn Vorstin te ontmoeten Hoe klopt ons hartHoe trekt de oude band Met vreugdetranen zullen we onze Koningin begroeten. Een golf van geestdrift gaat er over 't Vaderland. Ook naar de drie Prinsesjes strekt zich ons verlangen, Naar 't Prinselijk gezin in zijn geheel. Wij zullen straks met vreugd hen al te saam ontvangen, Als zij terug zijn uit het verre werelddeel. Hoe zoet, het wederzien na deze lange scheiding Vol weemoed staarden we op den leegen troon Wij hunkerden naar 't blijde, uur, waarop de leiding Weer kwam aan de beminde Draagster van de kroon. Intusschen denken wij vol eerbied aan de dooden T Ook onze jongens volgen wij van stap tot stap Ach, werd hun spoedig de gelegenheid geboden, Terug te keeren uit hun harde vreemd'lingschap Te zwaar zijn de offers en te schrijnend zijn de wonden Te veel is er geleên te grievend is de hoon Te deerlijk is het vaderlandsche erf geschonden Neen, wij begeeren geen luidruchtig feestbetoon. Laat stille dankbaarheid ons aller hart vervullen, Dat wij gered zijn uit zóó groot gevaar Hóe groot, dat zal 't historieblad ons eens onthullen, Als 't meldt, wat zich heeft afgespeeld van jaar tot jaar. Dan zullen wij ook beter dan voorheen beseffen, Wat kostelijke goed'ren vrede en vrijheid zijn, En, door 't gemis geleerd, de juiste midd'len treffen, Om nimmer meer te komen in zóó groote pijn Eén stille wenschMocht ons de Koningin vereeren Met een bezoek aan ons Zeeuwsch-Vlaamsch gewest, Hoe dankbaar zouden wij dat hoog bezoek waardeeren, Ons Haar vertoonen op ons allerbest Doch, of Zij wel of niet hierheen komt, wij beloven Haar onze trouw en heffen, één van zin, De eeuwenoude leuze aan „Oranje boven Lang leve onze dierb're Koningin 1 Terneuzen, 26 September 1944. J. K. rond Arnhem zijn door de aangekomen versterkingen aanzienlijk verlicht. De strijd is echter nog niet beslist. Bij de laatste landingsoperaties gingen 14 eigen jagers verloren en wérden 27 Duitsche toestellen afgeschoten. De B. B. C. perschef zeide van middag in zijn overzicht, dat het slagen van de operaties bij Arnhem van het grootste belang zijn. Men zal alles op alles zetten om het gestelde doel te bereiken, daar het welslagen van het opgezette plan nauw verband houdt met den duur van den oorlog. Verder stelde hij de groote geallieerde overmacht in de lucht scherp in het licht door mede te deelen dat nietfegenstaande massa's noodig waren voor de lucht- landings-operaties, ter zelfder tijd nog circa 1000 zware bommenwerpers naar Duitschland konden worden gezonden. Voor de Baltische kust zijn 11 Duitsche troepentransportschepen tot zinken ge bracht. Zondagavondberichten. H. M. Koningin Wilhelmina heeft een bedrag van 500.000 gulden beschikbaar gesteld voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers in de Nederlandsche Ondergrondsche Verzetbeweging. Ten Westen van Arnhem hebben de Para-troepen Noordelijk en Zuidelijk van den Rijn contact met elkaar gekregen, zij het nog slechts met behulp van booten die onder zwaar vijandelijk artillerievuur over gestoken zijn. Felle gevechten bij Groesbeek. Aan den aanvoer van versterkingen door de lucht op Zaterdag bij Arnhem en op andere plaatsen hebben 1500 transport vliegtuigen deel genomen. In de Betuwe nemen de gevechten in hevigheid toe. De strijd zal eerst beslist zijn, als er een vaste verbinding over den Rijn tot stand is gebracht. Dit behoeft niet de Rijnbrug bij Arnhem te. zijn doch kan ook door een elders te maken overgang bewerk stelligd worden. De Minister van Justitie, aan het woord voor Radio-Oranje, heeft een aantal be palingen bekend gemaakt die ingevoerd zullen worden direct na de bevrijding. Als geheel nieuw voor Nederland noemde hij de instelling, naast de rechtbanken, van tribunalen. De rechtspraak zal in het bijzonder „snel" zijn. Onder de nieuwe strafbepalingen noemde hij o.m. de invoe ring van de doodstraf, het inrichten van concentratiekampen voor lieden, die met den vijand hebben samengewerkt. Van hen, die zich aan den vijand hebben be voordeeld, hetzij door aanneming van weermachtswerken of het uitvoeren van dergelijke werken tegen betaling, zal het vermogen in beslag worden genomen; afgezien nog van op te leggen vrijheids straffen, die varieeren van 3 tot 20 jaar '<bf levenslange gevangenisstraf. Maandagmorgenberichten. Voorposten hebben de Lek overschreden en Engelsche tankttoepen hebben de Lek bereikt. Bij Nijmegen wordt op Duitsche bodem gevochten n.l. bij Kleef. Zuidoostelijk van Eindhoven staan ge allieerde troepen bij Maaseyk. Duitsche troepen die zich nog Oostelijk van Antwerpen bevinden zijn teruggevallen op het kanaal van Turnhout. In Calais zitten 5000 Duitschers inge sloten. In Noord Estland en Noord Letland zijn 650 plaatsen bezet. Voor de Baltische kust zijn weer 5 Duitsche transportschepen, waaronder een van 15000 ton, tot zinken gebracht. Dit brengt het totaal in drie dagen op 16 stuks. Maandag 25 September, 5 uur n.m. De heldhaftige troepen bij Arnhem staan er, nadat zij versterking hebben ontvangen, veel beter voor. Er wordt nog zwaar gevochten. Ten Noorden van Vechel, is alles van Duitschers gezuiverd. Beek bij Nijmegen is veroverd. Keur troepen van de S.S. zijn daar na hevige gevechten, die 2 dagen en 2 nachten duurden, teruggeslagen. De troepen staan nu minder dan 60 KM van Essen. De Zuid-Willemsvaart is overgestoken en troepen zijn opgerukt tof bij Deurne. De aanvoercorridor via Eindhoven naar Nijmegen, is nu stevig in handen van de Geallieerden, In Italië trekken de Geallieerde legers door de Gotic-linie de Po-vlakte binnen. Russen en Roemeenen zijn de Hongaar- sche grens overgetrokken. De Japansche vloot heeft de Filipijnen verlaten. Vannacht verschenen weer eenige vlie gende bommen boven Engeland en ver oorzaakten schade en slachtoffers. De Koning van Engeland verleende aan Koningin Wilhelmina de Orde van de Kousenband. H. M. is de eenige vrouw, die met deze orde versierd is. Bij de plechtigheid, van de uitreiking, die in grooten eenvoud plaats had, was ook Prinses Juliana aanwezig. Latere berichten. De versterkingen voor de Paratroepen zijn blijkbaar juist op tijd gekomen, althans, volgens correspondenten van het front, is de toestand geconsolideerd. Tusschen Nijmegen en Grave zijn Duit sche tankaanvallen afgeslagen. De zich tusschen Antwerpen en Eind hoven bevindende Duitsche troepen hebben zich achter het Turnhoutkanaal terugge trokken. Geallieerde verkenners hebben gecon stateerd, dat de Duitschers zi.ch vanaf de Nederlandsche kust terugtrekken achter een lijn, die getrokken kan worden van de Zuiderzee tot Arnhem. Duitsche berichten melden, dat belang rijke luchtlandingsoperaties boven Holland hebben plaats gehad onder dekking van een ongekend sterke luchtmacht en dat alle inspanning van de Duitsche weer macht vereischt wordt om een doorbraak te voorkomen. Dit bericht komt, nadat eerst een bericht was gelanceerd, dat de geallieerde landingen totaal mislukt waren. In Estland en Letland hebben de Duit schers nog slechts 2 havens tot hun be schikking om hun troepen af te voeren. Dinsdagmorgen 26 September 1944. Bij Oosterbeek'' is de situatie van de Paratroepen verbeterd. De Duitschers hebben het tempo van den strijd niet kunnen volhouden; hun aanvallen.worden flauwer. Het doel van de operaties yan de luchtlandingstroepen is geweest om alle bruggen over de Maas, Waal en IJsel onbeschadigd in handen te krijgen. De Maas- en de Waalbrug zijn intact ver-

Het laatste Nieuws | 1944 | | pagina 3