VISSERS Reclameberichten. BINNENLAND. Uit de Provincie. Korte Berichten. Gemeenteraad van Hoek. Gemengd Nieuws. gevonden en die, naar men toen meende, zelfmoord had gepleegd. Sneeuwval in het Zuiden. In het Zuiden van Frankrijk en vooral in de omstreken van Toulouse en zuide lijker heeft het zoo hard gesneeuwd, dat verschillende schuren onder de sneeuw vracht bezweken zijn, alsmede een groote hangar voor 8 vliegtuigen, behoorende aan de luclitvaartTransport-Maatschappij. Tengevolge van de opeenhooping van de sneeuw, die op sommige plaatsen 60 c.M. ligt, is de treinendienst tusschen Toulouse en Cette gestaakt. Aan de Cöte d'Azur heerscht een vlaag van koude, zooals men daar zelden gekend heeft. Do sinaasappelen, mandarijnen de bloemen hebben zeer veel geleden, en vooral in de streek de vallei en in van bij Cannes, Mentona de Var. Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rlieu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAUL v. SLUJS. Vlasmarkt. HOLLANDSCHE TROEPEN NAAR WILNA. Thans is een wetsontwerp ingediend, dat de uitzending van Hollandsche troe pen naar Wilna inhoudt. Deze troepen zullen bestaan uit vrij willigers en dienen als politietroepen bij de volksstemmingen in Lithauen. De Volkerenbond zal het voorschot voor uitrusting enz. terugbetalen. DEN VERHOOGING VAN BIERACCIJNS. Naar de „N. C." verneemt, is binnen kort bil de Tweede Kamer de indiening te verwachten van een wetsontwerp tot verhooging van den bieraccijns met 100 pCt. Dr. A. KUYPERHUIS. De voorzitter van het Centraal Comité de heer H. Colijn heeft de anti. rev. par tij aan zich verplicht door een daad van groote piëteit jegens onzen afgestorven Leider en van groote liefde tegenover onze partij. De heer Colijn heeft n.l. het huis waarin Dr. Kuyper woonde en eigendom van den bekenden heer Bredius was, aangekocht, met de bedoeling het aan de anti-rev. partij aan te bieden. Eigenaardig is, dat Dr Bredius vroe ger nooit geneigd was het mooie pand in de Kanaalstraat te verkoopen. Dit huis zal nu ingericht worden als bureau voor onze partij, zoodat we toch in de toekomst naar de Kanaalstraat om advies kunnen gaan. Alleen is er eenige kans, dal de straat waarin het Dr. Kuyperhuis staat ver doopt wordt tct Dr. Abraham Kuyper straal. In de kringen van het Gemeen tebestuur is men niet afkeerig van dit idee en er valt practisch ook veel voor te zeggen, omdat er doorloopend ver warring bestaat tusschen de Kanaalstraat in Den Haag en den Kanaalweg te Sche veningen. De Burgemeester is niet ongeneigd de zaak bij B. en W. aanhangig te ma ken. (Rott.) DE PRIJS VAN SUIKER. Het Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren verneemt, dat met ingang van Maandag a.s. de prijs van de suiker opnieuw belangrijk verlaagd wordt en wel van f 91 op f 74 per 10U Kg. TE VEEL MENSCHEN. Door den directeur-generaal der P. en T. is onlangs ter kennis van de direc teuren gebracht, dat een onderzoek heeft uitgewezen le. dat op veel kantoren te veel per soneel aanwezig is 2e. dat voorstellen van de zijde der directeuren tot uitbreiding van personeel met 1 of 2 ambtenaren na eenige be spreking of navraag door het hoofdbe stuur der P. en T. werden ingetrokken. Be. dat klachten over te veel werk ongegrond zijn gebleken. De dicecteur-generaal zegt verder, dat het in de eerste plaats de taak der di recteuren is hun volle aandacht aan deze aangelegenheid te schenken. Van hen wordt geëischt, dat zij de arbeidskrach ten volledig zullen benutten, dat zij over tollig personeel dadelijk ter beschikking stellen, dat zij nagaan of werkzaamheden op doelmatige wijze zijn te combineeren om aldus ambtenaren vrij te maken, en of noodeloos tijd aan „toezicht" e. d. wordt besteed. Bovenbedoeld onderzoek schijnt inder daad verrassende resultaten opgeleverd te hebben. Wij vernamen, dat op som mige middelmatig groote kantoren tot vier of meer ambtenaren „over" werden bevonden. Het onderzoek strekte zich nog over slechts eenige kantoren uit, zoodat in deze richting belangrijke be zuiniging kan worden verkregen. DE DUITSCHE EX KEIZERIN. Over den toestand van de gewezen Duitsche keizerin is het volgendo bulletin uitgegeven „De stuwingen in de verschillende organen zijn door de langzaam maar voortdurend afnemende kracht van het hart in den laatsten tijd eenigszins ver meerderd. De nachten zijn soms zeer onrustig. De ernst van den toestand blijft onveranderd." (w g.) Dr. Haehner. DE SPOORWEGELLENDE. De directie van de Nederlandsehe spoorwegen heeft bepaald, dat te rekenen te zijn ingegaan 15 dezer, de premie voor de machinisten wordt verhoogd van 3 op 6 cent voor iedare minuut, die bij het vervoeren van reizigerstreinen op de hoofdspoorwegen wordt ingehaald en voor iedere minuut, die langer wordt gereden dan den volgens dienstregeling bepaalden tijd deze met 6 cent wordt verminderd. Voor iedere minuut, die bij het ver voeren van reizigerstreinen wordt injge- haald, wordt een premie van 6 Cent berekend. DE RIJKSMIDDELEN. Elke maandstaat der rijksmiddelen wekt bevrediging. De ontvangsten mogen de eene periode grooter of kleiner zijn dan een daaraan voorafgaande, verge leken met de overeenkomstige maanden van het vorige jaar, valt nog steeds een vooruitgang te constateeren. Dit heeft tot resultaat gehad, dat thans de ont vangsten meer dan tweemaal zoo groot zijn dan in de jaren, welke aan den oorlog voorafgingen. Beliepen o.a. de ontvangsten in 1918 bijv. pl.m. 17 mil- lioen, thans wordt maandelijks 35 a 40 millioen opgebracht. Aan gewone middelen f38.42 millioen binnen, zijnde ruim f o millioen meer dan in November 1920. Tot de toename van ruim f 5 millioen droeg heden andermaal de inkomsten belasting het meeste bij, hetgeen t verband met de hoogere loonen zeer licht te verklaren valt. Ruim f 2 millioen werd hieruit meer ontvangen, f5.86 mil lioen tegen f3.72 millioen verleden jaar November. De rechten op den invoer droegen vrij belangrijk tot de maand-vermeerdering bij. De schatkist ontving hieruit f3 millioen tegen f 2.8 millioen het vorig jaar of bijna 1 millioen meer. De andere middelen wezen, gelijk reeds eenige maanden het geval is, slechts weinig verandering aan. Noodzakelijk is het daarom, dat door bestaande bronnen meer moot worden opgebracht, aangezien do eischen steeds grooter worden. WETHOUDER HEIJKOOP VOOR I)E ROTTERDAMSCHE RECHTBANK Zaterdag werd voor de Rotterdamsche rechtbank behandeld de belastingzaak tegen A. W. Heijkoop, Wethouder van Rotterdam, niet verschenen, die gewei gerd had het beschrijvingsbiljet A voor de Personeele Belasting dienstjaar in te vullen. De belastingambtenaar verklaarde ver schillende malen daarom gevraagd te hebben doch was telkens zeeronheusch behandeld. De wethouder had verklaard geen tijd te hebben zich met dergelijke dingen'bezig te houden. De rijksadvocaat, Mr. verklaarde de strengste schen, vooreerst omdat van een gemeente als Naar schatting vertoeven thans niet minder dan 100.1)00 Russen in Ber lijn. Een Russisch dagblad, dat voor straatverkoop aldaar wordt uitgegeven, heeft een dagelijksche oplage van 30.000 exemplaren. Sinds half October, zoo meldt de „N. RCt." Weensche correspondent, is het aantal geboorten te Weenen sterk ach teruitgaan, terwiji het sterftecijfer toe genomen is. Tegenover ternauwernood 400 geboorten staan in de eerste week van December 600 gevallen van over lijden. TER NEUZEN, 24 December 1920. vloeide ditmaal 1920 3.04, 3.54, 4.47 9.28,10.17,11.08 9.40,10.27,11.14 Van Dalsum, straf te wen de wethouder Rotterdam een gotd voorbeeld dient te geven en verder omdat een ambtenaar van de belastin gen steeds beleefd dient behandeld te worden en eischte f 100 boete. De officier van Justitie, Mr. Rombach concludeerde toewijzing van de vordering en vroeg bij niet betaling der boete deze te vervangen door 30 dagen hechtenis. Uitspraak 30 December. Het aantal werkloozen in Engeland bedraagt bijna een millioen. In enkele plaatsen van ons land doet zich weer hikziekte voor. Bijna dagelijks worden in Rijnland en Westfalen inbraken in kerken ge pleegd. Nu weer is de sakristie van de St. Josefkerk te Hernc leeggeplunderd. Zoowel do kostbaarheden als de bestikte kerkelijke gewaden zijn gestolen. Een postvliegtuig dat van Berlijn naar Dortmund op weg was, is tenge volge van een dichten mist bij Hildes- heim gevallen. Van de twee inzitten den heeft de eene de bovenkaak gebro ken, de andere is ongedeerd gebleven. Het vliegtuig is geheel vernield. De Volksraad van Dantzig heeft zijn vergadering zes uur lang moeten schorsen, omdat een in de zaal ontplof te stinkbom de lucht had verpest. Van Zaterdag tot en met Woensdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt Hoogw. v.m. 1.05, 1.55, 2.45, 3.29, 4.14 n.m. 1.24, 2.15, Laagw. v.m. 7.42, 8.38, n.m. 8 05, 8.52, Volle Maan: Eerste Kerstdag 0.58 n.m. Gedurende de week van 5 tot 12 dezer was het aantal gevallen van mond en klauwzeer in onze provincie 12, voor komende in 9 gemeenten. Utrecht was het laagst met 1 geval. Voor ons ge- heele land waren deze cijfers 193 en 143 Het wordt tijd dat wij, aldus de „Zeeuw", onze Kiesvereenigiugen een en ander meedeelen omtrent de plannen in zake het Miljoen. Donderdag 30 Dec. a. hoopt het Prov. Comité voor het Miljoen te vergaderen te Middelburg. Leden van dit Comité mr. A. A. de Veer, mr. P. J. van Bortel, P. G. Laernoes, G. v. d. Putte, A. Janse, Biggekerke J. J. de Jager te Ter Neuzen, C. J. Sonke te Sint Maar tensdijk W. v. d. Berg Dz. te Bruinisse I. Wiilemsen te Ierseke J. C. Quist te Schoondijke J. J. Verlinde te Zaamslag en ds, J. L. Klomp te Schorc. De heer Laernoes is bereid om voor alle plaatselijke kiesvereenigingen op te treden en het Plan-Miljoen toe te lichten. Men schrijve daartoe aan zijn adres. Een der eerste Dinsdagen van 't volgend hoopt te Goes de oud-minister Co lijn op te treden voor do a.r. kiezers uit 't district, hetwelk nader zal worden be kend gemaakt. Het adres van dhr. Laernoes is Vlis- singen. - Zooals men uit een advertentie in dit nummer kan zien, wordt Maandag den 27 dezer te Hoek de ringvergadering gehouden van den Ned. Bond van Jon- gelingsvereen, op Geref. grondslag Op die vergadering zullen de volgende onderwerpen worden ingeleid: „Het in richten der Jaarvergaderingen" door W. J. de IIullu te Oostburg en „Tegen de revolutie het Evangelie" door S. de Put ter te Hoek, terwijl waarschijnlijk ook nog een onderwerp door Gent en Spui zal worden geleverd. Een welvoorziene schotel dus Over het bezoek aan de ringvergade ringen in 1920, deelt de ringsecretaris ons mee, dat dit resp. was 88—91—55. Leek het dus de tweede vergadering met het bezoek beter te worden, de derde was een groote'teleurstelling. En wat zal de vierde en laatste van dit jaar brengen Is het wonder, dat. men ons daarom een woord van opwekking vroeg te schrijven Want, moet het cijfer nu nog meer dalen, of dient het omhoog gebracht te worden Omhoop toch zeker, zoover, dat de laatste vergadering de boste van de vier zij. We wekken dan ook gaarne een ieder op, die maar eenigszins in de gilegen beid is, te gaan Hoek. En we twijfelen dan ook niet, of luj zal later met genoegen daaraan terug te denken. Terwijl, naar we hopen, het bezoek velen ook nog tot leering en onderwij zing moge strekken. Naar aanleiding van het beroep van F. B. Verstraeten, te Hulst, en A. Var straeten, te Terneuzen, tegen het be sluit van B. en W. van Terneuzen, waar bij hun voorwaardelijk vergunning werd verleend tpt oprichting van eene slach terij aan den Nieuwen Stationsweg al hier, is bij Kon. besluit bepaald, dat de bestreden voorwaarde (volgens welke het ledigen der rootpulten alleen zou mogen geschieden tusschen 10 uur 's avonds en 9 uur 's mtrgens) moest vervallen. De minister van landbouw nijver heid en handel heeft bepaald, dat de gewone Rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in Zeeland, en het Rijkshengstveulendepót in 1921 zullen worden gehouden voor Zeeland op Dinsdag 25 Januari te Oostburg; op Woensdag 26 Januar' te Axel; op Donderdag 27 Januari Hulst; op Vrijdag 26 Januari dijke; op Zaterdag 92 ZGVoor het Rijksveulendepot: op Vrijdag 4 Februari te Bergen op Zoom. Een 150 reizigers hebben bij den Minister van Waterstaat tegen het on nadenkend optreden van den dienstdoen- den stationschef te Roozendaa (N.-B.) Deze reizigers, die naar Zeeland moes ten hadden zich toch, doordat men den treiu uit Roosendaal niet even op den trein Lage Zwaluwe had laten wachten, genoodzaakt gezien om na eenige uren wachtens in Roosendaal, onverrich- terzake naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag terug te keeren. „Vrederus t". Woensdag werd als vorige jaren met de kranken het Kerstfeest gevierd. Des middags om 3 uur waren velen in het kerkgebouw, dat voor deze gelegenheid keurig versierd was, vergaderd. Ds. Don- ner opende de feestelijke samenkomst met gebed, nadat gezongen was Ps. 982. Hij sprak een kort openingswoord, waarin hij o.a. het welkom toeriep aan Ds. E. Jongens, die enkele dagen geleden op de stichting, zijn arbeid als plaatsver vangend geestelijk-verzorger begonnen was. De geschiedenis van 's Heilands geboorte en haar beteekenis werd nu door hem behandeld en vervolgens de kerstliederen door de aanwezigen gezon gen. Ook de zangvereeniging en het fan farecorps luisterden de samenkomst op. Met dankbare blijdschap werd door de patiënten dit feestelijk samenzijn genoten. Zij, die hun gaven voor (lit doel af zonderden, kunnen zich verzekerd houden daarmede een voortreffelijke zaak te heb ben gediend. Ds. Jongens sprak een slotwoord en eindigde met dankzegging. (Zw.). om niet thuis te blijven, doch naar de Ringvergadering te Driewegen. Wo sndagmorgen gingen F. en P. de Nijs op jacht. Daarbij voorde hun weg door een afrastering met prik keldraad. Toen zij er doorheen kropen, kwam een der trekkers met de draad in aanraking, met het noodlottig gevolg, dat het geladen geweer afging en het volle schot den 20-jarigen Petrus in het hoofd trof. Bijna onmiddellijk trad de dood in. er In de op Vrijdagmorgen 17 December j.l. gehouden vergadering van den ge meenteraad waren alle leden aanwezig. De notulen werden onveranderd vast gesteld, waarna behandeling van de in gekomen stukken plaats had. Ingekomen waren allereerst een paar dankbetuigingen, nl. van F. de Groot voor zijn benoeming tot tijdelijk gemeentebode en van den veldwachter J. van Hermon wegens verhooging van zijn kleedgeld. Na kennisname van enkele goedge keurde raadsbesluiten ging men over tot het tweede punt der agendaVerzoek van W. C. van Petegem om verhooging van jaarwedde als boekhouder der Ge meentel. Electr. Centrale. B. en W. stelden voor zijn salaris van f 250 te brengen op f 350. Do heer J. A. Meertens merkte op, dat toch niet zooveel werkzaamheden aan verbonden zijn. Een vergelijking te maken met Zaamslag, dat f 550 geeft dhr. Van Petegem wees daarop in zijn ver zoek kan niet getrokken worden. De kosten worden daar nl. gedekt en het licht is er nogöct. per K. W. goedkooper. De Voorz. wees er op, dat hij de ad ministratie van 375 aangeslotenen heeft en het in vergelijking met de andere ambtenaren, we! gewenscht ia, hem een verhooging toe te kennen. De heer Koster vond de bestaande be looning te weinig, doch achtte f 100 ver hooging wel wat veel. De Voorz. antwoordde, dat de diensten van Van Petegem wel op prijs gesteld moeten worden, en waarom hem dan niet te verhoogen, en de anderen wel De heer Koster was echter met het oog op het groote tekort voor een niet grootcre verhooging dan f 50 te vinden. Do heer A. Meertens kon zich evenwel goed met het voors'el van B. en W. vereenigen. Hij mag het wel hebben Het voorstel'-Kosler werd hierop ver worpen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Koster, J. A. Meertens en G. Dieleman. Het voorstel van B. en W. werd hierop met 4 tegen 3 stemmen aangenomen Tegen de heeren Koster, J. A. Meertens en G. Dieleman. In een voorstel tot wijziging van de begrooting voor 1921 was allereerst op genomen een salarisverhooging van den ambtenaar ter secretarie vau f 800 tot f 1000. De heer Van Doeselaar meende, dat hij pas met f 300 was verhoogd. De Voorz. merkte op, dat deze nieuwe verhooging lag aan de algemeene ver hooging van de gemeenteambtenaren Overal is het minimum f 1200, zoodat wij er dus nog f 200 beneden blijven De heer J. A. Meertens zou niet graag bezoldiging te hoog is, zoo'n dure kracht noo In de tweede plaats stelden B. en W. voor, de distribntiepost geheel van de J begrooting af te voeren. J De heer Koster vroeg naar aanleiding daarvan, of er nog een ambtenaar bij de distributie was. Do Voorz. antwoordde hem, dat die eervol ontslagen was. Voor de controle hebben we Kervink nog, en het is de bedoeling hem over Januari nog salaris te geven. De heer KosterIk kan me daarmee best vereenigen. In ontvangst en uitgaaf bedraagt deze gewijzigde begrooting thans f 75.356,32. De hoofdelijke omslag is f 46.203,48 en de post onvoorziene uitgaven f 629.3S5. Deze laatste post is wel laag, aldus de Voorz., maar het is de bedoeling van het Dag. Bestuur om geen verzoeken voor salarisverhooging meer in behandeling te nemen. We zijn aan de grens. De begrooting werd hierna vastgesteld. Tot lid van het Burg. Armbestuur werd met algemeene stemmen herbe noemd dhr. J. A. Nederhand. Daarna was aan de orde een voorstel betreffende aflossing der kasgeldleenin- gen van f 7500 en f 8000. De Voorz. deelde daarover mee, dat de post van f 7500 reeds staat op de begrooting voor 1921. De post van f 8000 stellen we voor te plaatsen op de begroo ting voor 1922, want die kunnen we in 1921 niet aflossen. De heer Koster vond dit een tijdelijke uitstel van executie en had meer idee voor een heffing-ineens. De heer A. MeertensDan moeten we Marchant hier hebben. De heer Van Doeselaar: We zitten dus maar twee jaar kwaad. Met algemeene stemmen werd hierna overeenkomstig het voorstel van B. cn W. besloten. Laatste agendapunt was hierna: Be noeming van een hoofdstembureau en een plaatsvervanger voor de verkiezing van raadsleden. In het hoofdstembureau moesten 2 leden zijn, zulks in de vacature van do heeren Kaan en Jurrij. Na enkele stemmingen werden hier voor gekozen de heeren Guiran en J. A. Meertens. Tot plaatsvervanger werd gekozen dhr, A. Dieleman. Tenslotto nog de rondvraag. De heer Koster vroeg allereerst wan neer ze toch aan de pomp begonnen, waarop de Voorz. antwoordde, dat de man elk oogenblik wordt aangeschreven. In de tweede plaats had dhr. Koster opgemerkt, dat door de slechte kolen de scholen ook niet goed verwarmd schijnen te worden. De Voorz. kon dit absoluut tegenspre ken. Er wordt anthraciet gebrand. De heer Koster Als er eens eierkolen werden aangeschaft. De Voorz.Die zijn al geprobeerd, maar ze zijn te slecht. De heer J. A. Meertens merkte ten slotte nog op, dat bij goede anthraciet het gruis toch ook wel gebruikt kan worden, waarop de Voorz. antwoordde, dat dit, bij de tegenwoordige kwaliteit, de kachel verstopt. De heer A. Meertens wilde even over de werklooz^nkas spreken. Sommigen meenen, dat die is opgericht uit de min ste klasse van het volk, doch waarheid is, dat het is gebeurd op aandrang van den Minister van Arbeid. De menschen stoiten geld in die kas, en gaan om hun eigen geld. En hadden we die weerstands- kas niet, dan waren we weer gedoem 1 tot het oude regime. Daarom is het een instelling van groot nut, ook voor d< neringdoenden. Men mag dan ook niet zeggen, dat die kas luie menschen kweekt. De heer A. Dieleman Hoe lang krij gen ze daarvan uitkeering De heer A. Meertens: Zes weken. De lieer Van Doeselaar vroeg tenslotte nog, hoe het antwoord aan Ged. Staten was ingekleed over de jaarwedde der wethouders en van den ambten, ter secretarie De Voorz. Dat de raad er geen ge noegen mee kon nemen. De heer Van Doeselaar vond dit jam mer. Want voor den ambten, v. d. bur- gerl. stand hadden we er bij moeten voegen, dat hij ook tegelijk secretaris en gemeente-ontvanger is. De Voorz.Dat was niet noodig, want Ged. Staten weten alles tot in de finesses. Hierna had sluiting der raadsvergade ring plaats. we daarop een bevestigend Met een schrijver schie- te te Katten- Januari te Zierik- zeggen, dat, de maar hebben dig? De Voorz. kon antwoord geven, ten we niets op. De heer KosterMeent U, dat deze klerk bekwaamheden bezit, om in de s van den secretaris op te treden De Voorz.Ja, dat kan hij. De heer Koster wilde toch iets bezui nigen en stelde daarom f 900 voor. Dit voorstel werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Koster en J. A. Meertens. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen met de stemmen van deze beide heeren tegen. Het spoorwegongeluk bij Rosmalen. Omtrent dit ongeluk meldt men ons heeft tus- vernielde nog De remmer Hendriks, uitVuclit, ongeveer elf uur bekneld gezeten schen de puinhoopen van de wagons. Af en toe kermde hij. Ioen het bevrijdingswei k zijn voltooiing naderde, sloeg' hij herhaaldelijk uit dankbaarheid zijn arm om den hals van zijn helpers. Een aandoenlijk schouwspel. Onder lei ding van dr. Nettop uit Den Bosch werd hij naar 's Hertogenbosch vervoerd. Hij klaagde over pijn in de borst. (In het ziekenhuis is hij gelijk reeds werd ge meld, bezweken.) De machinist van den trein uit Nij-

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2