Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. Mo. 306. Zaterdag 25 December 1920. 8e Jaargang. voor 50 cent. Uit de Schrift. BUITENLAND. Het eerstvolgende nummer zal WOENS DAGAVOND verschijnen. V Indië en de Volkenbond. „Rechts' bond. en de Volken- Mr. Marchant en de Volkenbond. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat 5, Ter Neuzen. ABONNEMENT Bij bezorging fl,lo Per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËN Van 1—4 regels ƒ0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën lui dmkker ar Telefoon Mr. 20. D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Evenals ieder jaar bestaat ook thans weer de gelegenheid, om in het Nieuwjaarsnummer, dat Zater dagmorgen inplaals van Vrijdagavond zal verschijnen, en dat in do kom dezer gemeente op uitgebreide schaal verspreid zal worden, Nieuwjaars-Advertentiën te plaatsen Voor Nieuwjaars-Advertentiën, groot er dan 20 regels, zal extra berekening plaats vinden. Inzendingen kunnen tot en met 30 December a.s. plaats hebben hij de admini stratie, Lange Kerkstraat 5, Ter Neuzen. DE ADMINISTRATIE. DE MAN VAN MARIA. En Jacob gewon Jozef, den man van Maria, uit welke ge boren-is JEZUS, gezegd Christus. Mattheüs 1 16. Met voorzichtige preciesheid, die inge geven wordt door den eerbied voor het heilige mysterie van Christus' ontvange nis, wordt op de eerste bladzijde van het Nieuwe Testament de verhouding aangegeven waarin Jozef tot Jezus stond. De eentonigheid van de opvolging der driemaal veertien geslachten in de voor afgaande verzen, slechts door een enkele toevoeging hier en daar afgewisseld, wordt plotseling afgebroken. Jakob ge won Jozef. En Jozef is niet dan „de man van Maria, uit welke geboren is Jezus, gezegd Christus". En in het 18e vers wordt dan de keu ze van deze woorden nader verklaard „als Maria, zijne moeder, met Jozef on dertrouwd was, eer zij samengekomen waren, werd zij zwanger bevonden ui t den Heiligen Geest". Jozef staat bjj Maria ten achter. Hij is in het Evangelie een zijfiguur. Alle heerlijkheid in liet Kerstverhaal gaat uit van iiet Heilige Kindeke en straalt af op de gelukzalige Moedermaagd, die' gezegende onder de vrouwen. Maar Jozef treedt min of meer in de schaduw. Bijna zoudt ge zeggen, dat hij hier wel gemist kon worden. Natuurlijk is dit laatste niet zoo. Want waartoe zou hij anders met name vermeld worden Maar toch vöör de geboorte van Chris tus zelf is hij slechts de ondertrouwde man van haar, die alleen verwaardigd was om uit haar vleesch en bloed den Christus ter wereld te brengen. Zoo sterk is dat zelfs, dat de engel Gabriël als hij aan Maria de heilige ontvangenis en geboorte onzes Heeren aankondigt, van Jozef met geen woord spreektalsof hij dien niet eens kende. En niet voordat Jozef van plan is de voorloopige verbintenis met Maria hei melijk te verbreken, zendt God zijn en gel om hein in den droom te waarschu wen en te vertroosten door hem te on derrichten van het wonder, dat hij niet vermoed heeft noch ook kon bevroeden. In het vervolg van het Evangelie-ver haal is liet. niet anders. Niet een enkel woord van Jozef is ons bewaard. Het laatst vernemen we van hem de ont moeting met den twaalfjarigen Jezus in den Tempel. En dan verdwijnt hij, zon der dat er van zijn dood ook maar ge rept is. Hij wordt eenvoudig niet meer genoemd. Van Maria weten wij ook wel niet zooveel. En na de Kerstgeschiedenis zijn er maar twee uitlatingen van haar hekend bij de ontmoeting in den Tem pel, en op de bruiloft te Kana. Maar al treedt zij niet meer op den voorgrond, de „moeder des Heeren" is er dan toch bij, tot in de dagen der Apostelen toe. Het meeste omtrent Jozef worden we nog gewaar door Mattheüs. En door hem komen we te weten, dat Jozef een rechtvaardig man was, een van degenen die in oprechtheid God vreesden. En zijn houding tegenover Maria, ook vóór dat de engel des Heeren hem in den droom onderrichtte van het wonder in Maria's schoot, is vol teederheid. Wil dit alles nu zeggen, dat de per soon van Jozef er eigenlijk niets toe doet? Dat het geen verschil zou maken, indien hij er niet bij geweest was Wie het Bijbelsch verhaal aandachtig leest, weet wel beter. En Jezus zelf heeft het anders getoond. Als Maria tot den twaalfjarige in den Tempel het verwijt, richt„Kind, waar om hebt gij ons zoo gedaan? Zie, uw vader en ik hebben u met smart ge zocht", dan antwoordt hij wel„Wist gij niet dat ik moet zijn in de dingen mijns Vaders? Maar daarna gaat Jezus toch met hen naar Nazereth en is hun b'. iden, ook Jozef dus, onderdanig. Zelfs is het opvallend, dat de afkomst van David tot tweemaal toe, zoowel in Mattheüs 1 als in Lucas 3, niet wordt aangewezen door het voorgeslacht van Maria te melden, maar ran Jozef Een verschijnsel, dat van zeer oude tijden af reeds zoo verklaard is, dat de Zone Gods uit Maria Davids vleesch en bloed had genomen, maar door Jozef ook van rechtswege zijn plaats in Davids huis verkreeg. Uit de Kerstgeschiedenis in Lucas 2 blijkt zelfs, dat Jozef met de beschrij ving naar Betlehem reisde, niet omdat Maria, maar zooals er uitdrukkelijk staat omdat hij uit het huis en geslacht Da vids was. De Christus moest naar de profetie te Bethlehem geboren worden. Maar er is niemand, die van te voren op deze bijkomende bijzonderheden gedacht heeft. Eerst als alles voorbij is, en de Wijzen uit liet Oosten naar den geboren Koning der Joden komen vragen, dan komt de aloude profetie van Micha naar voren. Er is noch hij Maria noch bij Jozef, toen zij de geboorte van Jezus tegemoet zagen, de gedachte geweest om naar Bethlehem te gaan opdat de profetie vervuld zou worden. Neen, God zelf hoeft daar Jozef zon der diens medeweten voor gebruikt. Zoo heeft Jozef Maria, de moeder des Heeren, in zijn huis genomen, als ware ze zijn dochter. En zoo is Jezus toen in Davids huis en geslacht geboren. Niemand, die het wondergeheim wist, dan zij beiden, wien het eerklaard was door Gods engel Wat de menschen er van dachten in Nazareth wordt ons niet meegedeeld, maar laat zich wel gissen. Maar Maria stond dan toch straks niet zonder beschermer. De smadelijke schijn van een „ongehtfwde moeder" te zijn werd-dan toch van haar geweerd. En Jozef heeft zich op waardige wijze betoond „de man van Maria, uit welke geboren is Jezus, gezegd Christus". Aldus heeft Jozef een zeer bepaalde plaats in de heilige geschiedenis, waar hij niet kan gemist worden. 'Noem hem dan een zij-figuur. Maar vergeet niet, dat hij het geheele tafereel schraagt. Als de man, de beschermer, de -sterke, en als zoodanig niet. bijkom stig maar noodzakelijk. Zeker de waardeverhouding is hier het omgekeerde van het natuurlijke le ven. Daar is de vrouw om de man, en het kind wordt li u n van God gegeven. Hier in Bethlehem is het Kindeke, dat aan de wereld gegeven wordt. Jozef heeft alleen beteekenis als de man van Maria. En Maria alleen als de moeder des Heeren en niets meer. Maar zoo heeft dan ook ieder dei- personen in de „Heilige Familie" van Bethlehem de plaats, die hem toekomt naar Gods bestel. („Rotterdammer".) geoefend Indisch leger, dat in samen werking met die vloot in staat is, niet alleen Java, maar Ned.-Indië krachtig offensief te verdedigen." Mede noemen we in verband met deze woorden, wat eens door den Kapitein van het Indische, leg-er Ehemrev. is ge zegd: Werkelooslu id voor Indië is een misdaad voor de toekomst". Tegeno-er hen staan echtermenschen, die maar steeds spreken over den Volken bond, en velen van hen wagen zich aan de voorspelling daarbij een geheel verkeerde verklaring van het „Vrede op aarde" gevend dat binnen af/.iehbaren tijd aan het oorlogvoeren voor altijd een eind zal zijn gekomen De verschillende Kamerdebatten, de val van de Ministers Bijleveld en Alting von Geusau liebbeji ons in dit opzicht dan ook heel goed geleerd, hoe de linkerzijde in het algemeen over deze kwestie denkt. Toch komen ook onder onze rechtsche partijen ten opzichte van deze zaak soms bedenkelijke symptomen voor. Immers r zijn er, die wed iets voelen en dat in de tegen woordige omstandigheden voor de idee van ontwapening en veel heil verwachten van den Volkenbond. Het is daarom voor rechts ook terdege zaak om goed op haar hoede te zijn. Zeker spreker, liet over onze Cost hebbende, heeft eens op een vergadering gezegd „dat, willen wij Ned.-Indië behouden, slechts één middel eenige zekerheid geeft, nl. een krachtige weermacht een weermacht., bestaande uit een krachtige, aan hooge eischen voldoende vloot en daarnaast uit een sterk georga niseerd, praktisch bewapend en degelijk Ten opzichte van al die leuzen over ontwapening en den Volkenbond hebben de rechtsche groepen zeer voorzichtig te zijn. Want laten wij ons meesleuren door dezen geest des tijds, dan zal het ten slotte alleen de revolutieman zijn, die juicht. Zijn tegenstanders hebben zich dan immers zelf machteloos gemaakt, en hij heeft zijn hand maar uit te steken, om het rijpe zaad te oogsten. Bovendien, gelooven de verschillende idealisten werkelijk aan algeheele vrede, aan een verdwijning der oorlogen We zouden wel kunnen komen met verschillende teksten uit de Heilige Schrift en dit moest voor ons, Chris- tenmenschen, ïeeds voldoende zijn maar we doen dit niet, doch wijzen even op practische bezwaren aan den Voiken bond verbonden. Wanneer men de-geschiedenis van liet Vredesverdrag nagaat, blijkt toch duide lijk, dat men te doen heeft gehad met een overweldiging, en dat de vrede geen verzoening, maar ellende en haat over de volkeren heeft gebracht. Jln waar is in den Volkenbond het voldoende recht der kleine naties tegen over de groote We kunnen en mogen dan ook niet gelooven aan een eeuwigen vrede, aan verdwijning der oorlogen, en aan een goede uitvoering van dezen op macht gegronden Volkenbond. Waarom dan ook goede zorg voor onze weermacht noodzakelijk is. Waarom het vraagstuk onzer weer baarheid, dat door die ideeën over Volkenbond en ontwapening, alsmede door een ongerechtvaardigde bezuiniging, in zeer moeilijke omstandigheden is gekomen, door ons niet verder op den achtergrond dient geschoven te worden Integendeel, we hebben liet op den voorgrond te houden. Mr. Marchant, bijgenaamd „de poli tieke Ministers moordenaar" denk aan den val van den Minister van Oorlog, Alting von Geusau is de leider der vrijzinnig-democraten in ons land. Én wat nu hun ideeën over den Vol kenbond en ontwapening betreft, ze slaan daarin zeer dicht bij de socialisten. Stemmen ook meestal tegen de be grootingen van Oorlog en Marine. Toch schijnt er thans eenige bezinning bij hen te komen, want in een rede to Groningen heeft Mr. Marchant als hot oordeel der vrijzinnig-democraten uitge sproken, dat een ontwapeningseisch nog niet kan worden gedaan. Dit punt moet in den Volkenbond uitgevochten worden. „Als wij het voorbeeld gaven, zou het waarschijnlijk geen navolging vinden. Als wij tot afschaffing der defensie be sloten op dit oogenblik, zou Engeland liet verzet tegen eisclien van Franscli- Belgische zijde niet volhouden". In zijn mond zijn dat vreemde woorden. Toch zijn we er verheugd over, dat iu de vrijzinnige kringen te dezen op zichte ook eenige kentering en bezinning komt. Laten we hopen, dat het niet slechts voor een oogenblik zij. Eerst richten we onzen blik weer eens naai d'Annunzio. Het gaat er thans aardig spannen tusschen hem en de Italiaansche regee ring, want aan hem, den dichtei-generaal is een ultimatum gezonden, dat in ge wone woorden beteekent„Geef je over, en zoo niet., dan zullen wij je mores loeren". De man schijnt dit echter maar heel kalm aan zijn laars te lappen, want naar aanleiding van liet ultimatum heeft hij geantwoord, onwrikbaar te zijn in zijn besluit om tegenstand te bieden. Daarbij steunt hij op een leger van 3500 man en 400 officieren. De Italiaansche regeei iug laat er echter ook geen gras over groeien, en de gene raai Caviglia heeft dan ook een strenge blokkade van Fiume en van de eilanden Arbe, Veglia en San Marco gelaat. Hij heeft 48 uren toegestaan aan de per sonen, die het grondgebied, dat aan de blokkade onderworpen is, willen verlaten. Caviglia richtte een proclamatie tot zijn troepen, tot de legioen-soldaten en tot de bevolking van Fiume. 't Zal er nu dus wel op aankomen voor d'Annunzio, den dichter. En zal zijn liaan den langsten tijd victorie gekraaid hebben Uit Stockholm komt liet volgende bericht van Sovjet Rusland „Nya Dagight Allehanda verneemt uit Reval, dat de opwinding te Moskou met den dag toeneemt en tiaar hoogtepunt bereikt heeft, then de concessies aan buitenlaudsche kapitalisten bekend wer den. De opwinding is zoo sterk, dat de raad van volkscommissarissen besloten heeft naar St. Petersburg te verhuizen, daar de opgewonden stemming zijn arbeid stoort. De volkscommissarissen zouden verder niet op hun bescherm-troepen kunnen vertrouwen en Chineesche en Letsche troepen hebben laten komen om onder bescherming daarvan naar St. Petersburg te gaan." Het is voorloopig zaak, dit. bericht onder het noodige voorbehoud aan te nemen, doch dat er zoo nu en dan wel een en ander broeit in de communistische heilstaat, dat gelooven we graag. Van communisten gesproken, in Duitschland beginnen die heeren zich ook weer te roeren. Iu alle plaatsen van het rijk hebben ze werkloozen demonstraties gehouden, waarin de onmiddellijke uitbetaling van een steungeld geëischt werd. In Berlijn voerden dc communistische raadsleden liet woord. De vergaderingen hadden een stormachtig verloop. De raden eischten voor de werkloozen een onmiddellijke schadeloosstelling van 1000 mark per persoon verhooging van de werkloozen ondersteuning met 100 pCt. gelijkstelling van mannen en vrouwen verschaffing van goedkoope levensmidde len kostelooze levering van gas, brand stoffen en schoenwerk en afschaffing der huren van 1 Jan. af. Eert der redenaars zei We kunnen slechts iets bereiken, als wij onmiddellijk handelen. Op alle punten moet de brand uitbreken. Daarna werd gestemd. Men trok dan in drie groote stoeten naar het stadhuis. Tenslotte nog iets over Lloyd George en den Volkenbond. Deze En- gelsche premier heeft daarover nl. aan een feestmaal gezegd, dat het parlement der volken de Volkenbond dus een van de groote wereldgebeurtenissen was, en al in aanzienlijke mat,e voltooid was. Het ideaal, dat te Geuève werd beleden, was, dat er een andere wijze voor het regelen van internationale geschillen behoorde te zijn dan die, waarvan 30 millioen menschen het slachtoffer werden, en onnoemelijke rijkdommen werden ver nietigd. Een ding was reeds bereikthet Arbeidsbureau. Hierbij hadden alle vol ken belaojft en daarom had dit reeds belangrijke resultaten opgeleverd. Als er een dergelijke vergadering van groote volken te Genève in 1914 had bestaan, zon er geen oorlog zijn geweest. Het Britsche rijk heeft,een belangiijk aandeel genomen in deze eerste verga dering en wij konden ons daarmee ge luk wenschen, en allen, die verschillen 'e deelen van het rijk vertegenwoordigde i, ermee feliciteeren. Er waren twee dingen, die hij gaarne zou zeggen Het eerste was dit, dat iij met belangstelling hen zougJdesiaan, die bruikbare amendementen op het Volkenbond verdrag indienden, om d -des te, meer doeltn-ffén 1 te in dl ij'. >1 l tweede was, dat de Bond zijn ware iUu-1 niet zou bi rgiken, voor dat alle vutten van de wereld er in waren opgenom n. Hij verwachtte, dat Diiits< niaiid zij !>ij lo t vredesverdrag opgelegde verplichtin gen zou nakomen. Dan zon er geei be letsel meer zijn om liet tot den Boud toe te laten, als het van dat verlangen deed blijken. Ook /OU geen I-all volken voltallig kunn-n zijn, eer de groote republiek uit liet W esten erin was op genomen Hij zag vol hoop uit nam het vooruitzicht, dat de V-tvetugdê Slaton zich zouden aansluiten. Er was eclitei een vraagstuk,.jlat niet nader tot de oplos.sii g was g< kómen; Er zou geen werkelijke vrede kunnen rijn, zoolang als er een wedstrijd ln be wapening werd gehouden. Deze verschrik kelijke wedstrijd was meer schuldig ai n don oorlog dan bijna elke indivieltieele oorzaak. Maat' de vólken konden het risico van ontwapening niet op zich nemen, eer zij wisten, dat de andere volken dat ook deden. Het was absoluut noodzakelijk, voor dat de Boud zijn doel kon bereiken, dat alle volken moesten zijn vertegenwoordigd, en tot een ge meenschappelijke overeenkomst zijn ge komen om dien rampzaligen naijver in de bewapening op te geven. Een oplichter. Sedert eenige maauden nam een doctor baron von Kiesewetter in het stadje Niebüll, tusschen Tondern enHusumde praktijk van den daar gevestigden ge neesheer waar. Hij behandelde de ernstigste zieken en verrichtte de g<; vaarlijkste operaties met opmerkelijk weinig succes. Thans is gebleken, dat de man baron noch doctor was, maar een gewezen koopman, die wegens het onrechtmatig voeren van den titel baron, reeds twee vvek-'ii etU wegens oplichting vier jaren gevangenisstraf achter den rug had. Zijn geneeskundige kennis had hij geput uit boeken en zijn praktijk als hospitaal soldaat te velde opgedaan, terwijl hij uit voorliefde voor het vak vroeger meer malen de colleges aan de universiteiten te Bonn, Würzburg en Göttingen clan destien bijwoonde. Te Niebüll had hij zich met de dóchter van een rijken grondbezitter verloofd. Een begrafenismaal. De familie van een bij het spoorongeluk te Marienburg bij Koni gsbergen ver ongelukt echtpaar heeft, bij de spoorweg directie de rekening van het begrafenis maal ingediend, waaruit blijkt, dat bij deze gelegenheid zijn genuttigd 18 fles- schen rum en cognac, ton bier, 1500 sigaren, 100 pond meel, 200 pond vleesch, 21 pond suiker, 25 pond boter, 3 pond koffie, 50 pond visch en 150 eieren. Het leed heeft dus den gasten den eetlust niet benomen Het banditisme in New-York. Een nieuwe moord is te New-York toegevoegd aan de misdaden der laatste dagen. Misdadigers drongen het Zeemans huis binnen en schoten daar een man dood en verdwenen met een bedrag van 400 dollar. De politie heeft thans hevel, dat alle personen, die zich ua midder nacht op straat bevinden, onderzocht zullen worden. De bond van oorlogs veteranen heeft aangeboden 5000 ge wapende mannen ter beschikking van de politie te stellen om deze in den strijd tegen de misdaad te helpen. Toch bekend Anderhalfjaar geleden werd de land bouwer Kemper hij Munster vennoord en beroofd, zonder dat het gelukte, den dader te vinden. Thans is eindelijk uitgelekt, dat oen knecht,, zekere Licht, den boer, nadat deze een paard verkocht en daarvoor een groote som ontvangen had, meteen knuppel heelt doodgeslagen en daarna beroofd. Licht heeft bekend ook de moordenaar te zjjn van den chef de bureau Schramm, wiens lijk indertijd te Munster werd

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1