Adverteert in dit Blad. Kruidenierswaren Aanbesteding. !D van eeo Koffie-, Thee- en Tafelserviezen Firn (iëBRs. TAZELAAR N.v. „PHARUS". Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Kamerbrieveii. Kerk eia School. Advertentie n. in verschillende décors en prijzen. 's-GRAYENHAGE - ARCHIMEDESSTRAAT 64. Maatschappelijk Kapitaal 1' 500.000.--. G. DE LEEUW. trachten aan te besteden: Ontvangen li - TER NEUZEN te hurenom van gemeentewege het tekort van eenig jaar voor 1921 ge raamd op f689.50 voor haar rekening te willen nemen. B. eii W. stelden voor over 1921 een snbsidie van f300 te verleenen. Toen de vereenigitigen in de scholen vergaderden, moest de gemeente voor vuur en licht wel evenveel uitgeven. De heer Koster kon zich met dit voor stel niet vereenigen. Het gaat niet aan een gebouw te koopen, en dan door het te verhuren, winst zien te krijgen. Bo vendien ontvangen verschillende der vereenigingen ook reeds subsidie. De Voorz. merkte op, dat de gemeen teraad het vereenigingslev.en toch zooveel mogelijk moet steunen en bevorderen. In de openbare school kregen ze toch ook vuur en licht. De lieer Kruijsse zou het zeer betreu ren, als de Vereenigingen op een gege ven moment op straat zouden staan, omdat ze geen lokaal hadden. Er bestaan plannen om het Beursgebouw daaraan ook nog te onttrekken, en dit zal niet gebeuren als de Vereen, een zeker per centage bijdragen. Spr. juichte dau ook het voorstel van B. en W. toe, al had hij nog liever gezien, dat ze het geheele tekort voor hun rekening namen. De heer Dieleman geloofde wel, dat enkele Vereen, in moeilijkheden kwamen, maar kon toch niet met het voorstel van B. en W. accoord gaan. Het betreft hier maar een viertal Vereen, terwijl er toch wel een 60 Vereen, in Axel zijn. Boven dien zijn ze met het voorstel van B. en W. niét gebaat, want ze begeeren geen vaste som, maar willen alleen, dat de gemeente waarborgt dat het tekort ge dekt wordt. En dat juist was voor spr. het gevaarlijke. Het tekort kon ook nog wel eens grooter worden. De Voorz. vond, dat dit een kwestie van opvatting was. Als wij f 300 geven, dan kunnen de Vereen, nog altijd zien, of ze zelf nog meer kunnen opbrengen. Eu wat het bezwaar van dhr. Dieleman betreft, het loopt voorloopig alleen over 1921. De heer Kruijsse wilde nog op een andere wijze het bezwaar van dhr. Die leman ondervangen. Baat de gemeente bijv. lret tekort voor haar rekening ^ne men tot een maximum bedrag van f700. De heer Baert kon zich goed met het voorstel van B. en W. vereenigen. Er kunnen ook nog wel meer vereen, bij komen, en dan wordt het tekort steeds minder. Het voorstel van B. en om f300 subsidie te geven, werd hierop aange nomen, met de stemmen van den heeren Weijns, Dieleman, De Feijter en Koster tegen. Een verzoek van den lieer W. P. Dieleman Wzn. om voor zijne woning een ijzeren hekwerk te mogen plaatsen, met twee stuks draaiende gedeelten, werd tot nader onderzoek aangehouden. Na een wijziging, van de gemeentebe- grootiug over 1920 kwam vervolgens in behandeling het verzoek van de ver- eeniging „Volkshuisvesting" alhier om over te gaan tot aaubesteding van de overige 24 arbeiderswoningen, ingevolge raadsbesluit van 6 Juli 1920. Hierover onstond een uitvoerige dis cussie, waarvan we, door onze beperkte plaatsruimte, slechts het voornaamste even aanstippen. De Voorz. deelde mee, dat 60 aanvra gen voor woningen waren ingekomen, zoodat èn daarom èn omdat als die aan besteding nu plaats heeft, de kosten la ger zullen zijn, het verzoek thans was ingekomen. Op een vraag van dhr. Koster deelde hij voorts mee, dat de eerste 12 van do '48 woningen over een zes weken klaar zouden zijn. De heer Weijns wilde de aanbeste ding liever aanhouden, vanwege de reeds ingetreden prijsdaling. De Voorz. wilde niet te laug wachten, omdat we naar 't voorjaar gaan. De heer de Feijter meende, dat na het afbouwen van de 24 eerste wonin gen, men eerst zou zien, of ze in de be hoefte voorzagen. Ook voelde hij wel iets voor het idee-Weijns. De Voorz. was van meening, dat de grondstoffen wel iets zou dalen, doch wat geproduceerd wordt kan niet veel lager. In verschillende gemeenten wordt dan ook met spoed aan de woningbouw gewerkt. Bovendien wordt het toch ook ongeveer April voor de bouw aan vangt. De heer De Feijter: Maar dan komt de eventueele prijsverlaging ten goede aan den aannemer, en niet aan de ge meente. De Voorz.: Maar er komen ons toch 60 menschen om een woning vragen, en het is ook erg, om die te laten wachten. De heer De Kraker kon zich best met de heeren Weijns en Dc Feijter vereeni gen. Hij zou dan ook willen voorstellen tot eind Jauuaii met het besluit te wachten. De Voorz. vond dit niet in het belang van de Vereen, en de gemeente. Het is niet zoo gemakkelijk dan nog het hout werk klaar te krijgen. De heer De Kraker: We willen een oogenblik afwachten, wat de prijzen worden. De Voorz.Maar er is toch nog heel wat werk aan verbonden. De heer Weijns wilde tenslotte met de aanbesteding wachten tot half Fe bruari. Dit voorstel werd aangenomen, met alleen de stem van dhr. Kruijsse tegen. Na wijziging en intrekking van een raadsbesluit, had vaststelling plaats van do verordening op de keuring van waren. De heeren Dieleman en Koster dron gen op goede handhaving er van aan, en vestigden in het bijzonder de aandacht op do inelkcontröle. De Voorz. beloofde dat dit laatste spoedig eens zou plaats vinden. Met algemoene stemmen werd hierna de verordening aangenomen. Een missive van den Commissaris dei- Koningin, betreffende gemeentelijke op centen, grond- en personeele belasting werd aangehouden tot dc volgende ver gadering. Na behandeling van schoolgeld- en be lastingzaken, werd vervolgens nog even gesproken over het muutgas. B. en W. stelden nl. voor de muntgas- bezitters per maand f 0.25 te laten be talen, v< or het gebruik van de leiding enz. De heer Dieleman vroeg naar aanlei ding daarvan, of die menschen dan duurder of goedkooper uit waren dan dc anderen, waarop de Voorz. antwoordde, dat zij die een gewone nieter gebruiken, thans'f 0.20 betalen. Voor de muntmeters werd tot dusver echter niets betaald. Het voorstel van B. en W. aange vuld met de clausule, dat nniritgas alleen mag worden aangelegd na contróle van de gascommissie werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vestigde dhr. Baert tenslotte nog op de aandacht op de wa terplaats aan het Stationsplein, waar het een vuile boe) is. De Voorz. beloofde er aandacht aan te schenken. Waarna sluiting der openbare raads zitting plaats had. Colijns belofte aan Br. Kuyper. In de groote vergaderingen te Leeuw arden, in drie gebouwen gehouden, waai de Friesche antirevolutionairen bijeen kwamen, heeft de heer Colijn de brief voorgelezen, door hem, na een bezoek, aan Dr. Kuyper gericht. De inhoud wordt als volgt verkort en niet woordelijk in het „Fr. Dag- bi." medegedeeld „Ik had nog zoo gaarne enkele woor den met u gewisseld. Doch waar u uitermate vermoeid was, heb ik dit moeten nalaten. Ik weet hoe de toekomst van ons Gereformeerde volk u steeds na aan het harte lag. En zoo voel ik, dat er twijfel in uw hart zou kunnen rijzen, of d a t volk de oude beproefde paden zou willen blijven bewandelen. ïk wil u als voor 's Heeren aangezicht verzekeren in broederlijke samenwerking met Idenburg, alle krachten te zullen aanwenden, om ons volk te houden op de paden, die gij het gewezen hebt. Weldra hoop ik mijn geheele persoon daaraan te kunnen geven. Naast de hulpe afgesmeekt van den Heere, zal uw werk mij daarbij leiden. De Heere zij u in uw ziekte verder nabij. We hadden u gaarne behouden, maar wanneer God het anders wil, mogen we danken voor de wondervolle gave in u ontvangen" Prijsdaling P Hoezeer de meening bij velen heeft post gevat dat binnenkort alles goed kooper zal worden blijkt wel uit het feit, dat in een plaats in Overijssel, waar bijna winkel aan winkel „uitverkoop of „extra korting" wordt gepubliceerd, toch de kooplust zoo gering is, dat de win keliers zoo goed als niets verkoopen. 'tls te hopen, dat men in deze „goed- koope" verwachting niet wordt teleur gesteld. Vijf menschen in een mak. Bij Nieuwer-Amstel zijn vijf personen in een wak gereden. Met |levensgevaar werden zij gered. De toestand van één hunner die ta melijk te water was geweest, is hoogst zorgelijk. Vrouw levend verbrand. Te Blaricnm kwam de 60-jarige mevr. de wed. Weinman, bij het afstoffen van den schoorsteenmantel, met haar kleeren te dicht bij de brandende kachel. In een oogwenk stond zij in vlam. Op haar hulpgeroep schoten voorbijgangers toe en sloegen haar een deken om. Ont zettend was de aanblik. Rook en vlam men stegen op uit het omhulsel. Eerst toen men met emmers' water kwam aandragen, kon het vuur gebluscht wor den. Al de kleeren van dc ongelukkige waren verbrand, terwijl haar huid geheel afgeschroeid was. In de Majella stichting te Bussum opgenomen, overleed zij ondei hevige pijnen. Treinontsporing. Op het station te Baarn ontspoorde de locomotief, tender en een goederen wagen van een goederentrein,waardoor een wissel defect en de hoofdsporen versperd raakten. Het treinverkeer AmsterdamAmersfoort ondervond aan zienlijke vertraging. Spoedig kon liet treinverkeer, zij hot met vertraging, over enkel spoor en even daarna over dubbel spoor hei vat worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. VreeseUjk auto ongeluk. De halsslagader doorgesneden. Te Heerlen kwam de mijnwerker Vo gel met zijn fiets zoodanig met een auto in botsing, dat hij met zijn hoofd in de voorruit dor auto terecht kwam. Door het gebroken glas werd zijn rechteroog uitgestoken, terwijl de halsslagader werd doorgesneden. Een noodverband werd aangebracht, waarna de ongelukkige naar hospitaal werd gebracht. Zijn toestand is levens gevaarlijk. De auto werd bestuurd door den mijn- directeur Rosenboom en voerde geen licht. De directeur verklaarde alle kos ten voor zijn rekening te nemen. Een sluwe oplichtster. Te Nijmegen is zekere vrouw v. d Meer gearresteerd, die verklaarde ver ploegster te zijn, waaraan de politie twjjfelt. Op sluwe en bedriegelijke wijze wist zij gelden voor zieken los te krij gen ten eigen ten eigen bate_ Er is reeds iemand ingeloopen voor f 500. Bij het verhoor gaf ze steeds een ont wijkend antwoord of zei ze boe noch ba. Ze weigerde ook antwoord te ge ven op de vraag of zij verpleegster of verpleegde is geweest, in een krankzin nigengesticht, daar de politie vermoed, dat ze zeer waarschijnlijk de vrouw is, die in 1913 uit het krankzinnigengesticht te Grave is ontvlucht dn in 1912 gesig naleerd werd als vcnjaeb,t van vele op lichtingen onder diverse namen als Annie Pascal, Freule van Byiaud enz. Be moord op korporaal Vos. In verband met de bekentenis van den dader van den móórd op korporaal Vos, vernemen wij nog-, dat de beklaag de, toen de rijksveldwachter J. Jansen hem in de gevansrenis bezocht, dezen mededeelde, dat hij degene was die den korporaal had doodgeslagen. Hij hield vol, evenals hij steeds beweerd bad, l dat hij in gezelschap was van een zeke ren Springhof, toen de korporaal hem op den avond van den moord op de heide achterop reed. De korporaal reed toen tegen beklaagde aan, waarop een woordenwisseling ontstond gevolgd door een vechtpartij. Hij zou toen den kor poraal niet een knuppel hebben bewus teloos geslagen. Daarop heeft hij nog getracht den bewustelooze bij te bren gen. Toen dit niét gelukte, heeft hij hem op de wijze zooals bekend is, on der den grond gestopt. Aanvankelijk heeft hij Springhof als den dader aange wezen, zooals beklaagde thans zegt, op diens eigen raad, daSr deze toch naar het buitenland vertrok. Toen de rijks veldwachter Jansen dit verhaal aan den advocaat-generaal had medegedeeld, heeft beklaagde even later ook tegen over den advocaat-generaal deze beken tenis herhaald, er bij voegende dat dit. de juiste toedracht van de zaak was II Kuiper, cand. te Kampen te 's-Gra- vendeel, G. Verry, Ie Heilevoetsluiste Hasselt, J. H. Kuiper, cand. te Kampen te Meppel (2e predikantsplaats), 1). J. Convee, te Ridderkerk te Wildervank, S. Doornbos, te 's Hertogenbosch. Bedankt: Voor Schipluiden, A. .1. Fanoy, te Oosterzee. Ned. ITerv. Kerk. Beroepen: Te Delft (vac. van der Wal), P. Krnijt, te Staphorst en (vac. van Grieken), I'. Kuijlman, te Houten (U.)te Bergambacht, E. J. Hupkes, te Wanswerd te Hoogersmilde (toez.), A. Blanson Henkemans, cand. te Zaan dam te Engelen, J. C. Fontein, te Hui- wenen te Asperen (toez.), N. Luijendijk, te Scherpenisse. Aangenomen: Naar Den Ham, k. van Asch, te Eethen c a. naar Doetin- cliem (toez.), .Dr. K. J. Brouwer, pred. aan de overzijde van het IJ, te Amster dam. Bedankt: Voor Horicli, G. riche laar, te Klundert (N. Br); voor Vlissin- gen (toez.), Dr. K J. Brouwer, pred. aan de overzijde van het IJ, te Amsterdam voor Purmerland, J. G. L Brouwer, cand. te 's-Gravenhagovoor Benthuizen, B G. C. Steenbeek, te Waddingsveen voor Kesteren, D. J. van de Graaf, te Raanis- dunk voor Rijnsburg, E. Warmolte, te Nunspeetvoor Usselo (toez.), H J. van Rooijen, O.-Indisch pred. met verlof te Werkhoven voor Finsterwoldc, A. N. Pijnacker Hordijk, te Oldeboikoop Christ. Geref. Kerk. Beroepen: Te Kampen, H. Velema, te 's Gravendeelte Arnhem, G. Wisse, te Driebergen. Gcref. Gemeenten. Bedankt.: Voor Giessendam, D. C. Overduin, te Rotterdam. Amice frater! In mijn vorigen brief schreef ik je over de motie-Wijk, waarmee de socialisten zoo in hun maag zaten. Ze spraken toen van een „Jan Klaas sen"-motie en van „kwajongenswtrk", maar dat waren groote woorden, waar achter de noodige verlegenheid en ook nijdigheid schuil ging. Bi] die gelegenheid zeiden de heeren ook," dat als de tijd gekomen was, zij zelf wel met voorstellen zouden komen tot afschaffing van leger en vloot. Hoe hebben zich in verband daarmee echter Donderdag weer van een leelijke zijde laten zien. De revolutionaire heer Kolthek stelde toen ril. de volgende motie voor „De Kamer, van oordeel, dat de tijd van militaire ontwapening van ons land gekomen is spreekt als haar meening uit, dat onmiddellijk een begin moet worden gemaakt met de afschaffing van leger en vloot 1" Men zou zeggen, -gezien de houding tegenover de motie-Wijk, dat de socia listen ook met deze motie niet zouden meegaan. Ze wilden immers zelf ter gelegener tijd met voorstellen komen. Doch de heeren waren veel te blij over deze motie-Kolthek, want ze dachten uu hun figuur tegenover de motie-Wijk weer te kunnen ophalen Ze dachten het, want in werkelijkheid hebben ze door het stemmen vóór de motie Kolthek zich tiog veel meer ge blameerd. i y Natuurlijk stemden ze tegen de geheele oorlogsbegrooting, toen die in stemming kwam. :d 't Was 50 tegen 2Q, Met de socialisten stemden de revolutionairen, en ook de beide rechtsche „wilden" Van de Laar en A. P. Staalman tegen. Overigens is er ook al weinig nieuws van de Kamerzittingen te vertellen, waar om ik nu dan ook maar eindig, 'n Vol genden keer misschien iets meer. t.t. Observator. Oostburg. In plaats van br. W. Risseeuw is tot ouderling der Gcref. Kerk gekozen br. I. Catsman. De S. D. A. P. naar de Kerk. Kerkvoogden der Ned. Ilerv. Gemeente te Deventer hebben ook dit jaar de groote kerk beschikbaar gesteld voor een Kerstvergadering der Sociaal-Democra tische Arbeiders-Partij. Geref. Kerken. Beroepen: Te Zuidwolde (Dr.), J. Te Rosmalen heeft gistermidnag oe gevcer halftwee een botsing tusschcn twee goederentreinen plaats geluid, waar bij acht wagons zijn vernield. Tóen een goederentrein, van het sta tion Rosmalen vertrokken, een wissel passeerde, werd hij aangereden door goederentrein 4130. Door de hotsing schoot dc locomotief van den aaurijdendeu trein van de rails, den overweg op de acht volgende wagens schoven in elkaar. Het terrein van het ongeluk biedt het tooneel van een groote verwoesting. Onder de puinhoopen kwamen te liggen de hoofdgeleider Molenbeek en de rem mer Hendriks, beide uit Nijmegen, die men bij het afzenden van dit telegram nog niét had kunnen bevrijden. Men vreest dat Molenbeek dood is IR ndriks gaf neg teekenen van leven. In een an deren wagon Werd de rmr.mer Muikeiis uit Nijmegen doodgekneld. Zijn lijk zit nog tusschen de puinhoopen. Het overige personeel van den trein bleef ongedeerd De aangereden trein kreeg niet veel schade, j Een later bericht meldt Men heeft thans zekerheid, dat de onder de puinhoopen van den veronge lukten trein bedolven remmer Hendriks nog leeft hij roept om hulp, doch men kon hem -nog niet bereiken. Het verkeer is geheel gestremd. De justitie uit Den Bosch is naar Ros malen vertrokken. aranaus® Tot onze diepe smart over leed, na veel lijden onze innig ge liefde Eehtgenoóte, Zuster, Behuwd zuster en Tante, Mevrouw JOHANNA CATHARINA HARINGK, geb. Van Asperen Vervenne, in den leeftijd van 71 jaar. Sterke dc Heere ons in deze beproeving. Goes M. H. HARINCK. Den Haag J. M. L. DE JONGE- Van Asperen Vervenne en Kinderen. Domburg A VAN ASPEREN VERVENNE. C. VAN ASPEREN VERVENNE— Noordhoek en Kinderen. Goes JOH VAN ASPEREN VERVENNE. C. VAN ASPEREN VERVENNE— Ossewaarde en Kinderen. Axel J. M. HARINCK. M. HARINCK. Goes, 17 December 1920. Ondergeteekende maakt liet geachte publiek van ZAAM- SLAG (VEER) en Omstreken bekend, dat bij op a.s. Vrijdag 24 December een wii.kel hoopt te openen in verschillende en aanverwante artikelen. Door een netto en prompte bediening hoopt bij bet vertrouwen van bet publiek te mogen verwerven. Zaamslag (Veer), Dee. 1920. De N.V. DRUKKERIJ „DE SCHELDE" te Ter Neu z e n, zal op Woensdag den 20 December e.k, des namiddags te 3 uur, in liet Hotel „CENTRAAL" aldaar, Het staande aan de Markt. Bestek met twee Blauwdrukken, ad 3 Gulden verkrijgbaar aan liet Bureau van den Architect, P. A. GALLE, loos wijkstraat 12A. De besteding geschiedt in drie per- ceelen en in de massa, ril.: Iste PerceelMetselwerken. Ilde Timmerwerken. II ['de Schilderwerken. Aanwijs op den dag der besteding te 1 uur 30 namiddag, in het perceel aan de Markt te Ter Neuzen. een r roote sorteering D. E. WOLFERT Hz. Ter Neuzen, Dec. 1920. 'ti' HSgÉofè1 ,_2L_ Rijk nikkel en groen geëmailleerd met nikkel. Met en zonder Oven, In verschillende uitvoeringen en prijzen, VRAAGT PRIJSCOURANT. Wat bereikt ge met een spaarpolis van „PHARUS' 36 Door gedurende 15 jaren maandelijks f9.— te storten, zal een 21-jarige op zijn 61e jaar een kapitaal bezitten van minstens f6800, „PHARUS" de eenige Maatschappij die een dergelijk MINIMUM resultaat garandeert. Zendt ons deze annonce in enveloppe met U/a ct. porto en plaats Uw volledig adres op de achterzijde van de enveloppe. Wij zenden U dan volledige prospectus. Spoorwegongeluk bij Rosmalen. BUISKACHELS.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3