Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. Uit de Schrift. BUITENLAND. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" ahoniieeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. V De vóóroefeningen. V Een „uitbrander". - ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeteii worden gezonden aan den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat o, lor Neuzen. ADVERTENTIËNVan 1-4 regels 0.60. contract. Crisistoeslag 15%. U. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per Inzending van advertentiën bij den drukker Telefoon Nr. 20. Deze zal groot zijn. Lukas 1 32a. Wie schetst wat) er in de ziel van Maria is omgegaan, toen de engel Ga briel tot haar kwam en haar begroette als de gezegende onder de vrouwen. Lees met aandacht de aankondiging der geboorte van den Zaligmaker. „Wees gegroet, gij begenadigde! de Heere is met Ugij zijt gezegend onder de vrouwen Vrees niet Mariawant gjj hebt ge nade bij God gevonden en zie, gij zult bevrucht worden, en eenen zoon baren en zult zijnen naam heeten Jezus Deze zal groot zijn, en de Zoon des Allerhoogsten genaamd worden en God, de Ileere, zal Hem den troon van Zijnen vader David geven, en Hij zal over het huis Jacobs koning zijn in der eeuwigheid en Zijns koninkrijks zal geen einde zijn." Maria besefte, dat hiermee geen aard- sche grootheid bedoeld werd. En wij, hebben wij verstaan waarin Jezus groot is? Alleen die groote Jezus kan onze Za ligmaker zijn. Groot is Jezus in Zijn afkomst. Gabriël beschrijft met enkele woorden de volle majesteit van den Christus. Wie geeft het ook maar bij benadering aan, waarin de grootheid van den Zalig maker bestaat. Hij is de Zoon des Allerhoogsten God. God uit God, en Licht uit Licht, eens wezens met den Vader en den Heiligen Geest. Hij de Schepper van hemel en aarde. Hoort wat Johannes van Hem zegt„In den beginne was het Woord, en het Woord was bij God, en het Woord was God. Alle dingen zijn door Hetzelve gemaakt en zonder Hetzelve is geen ding gemaakt, dat gemaakt is. In Hetzelve was het leven en^ het leven was het licht der menschen." Groot, omdat Hij zich in de eeuwigheid reeds gaf tot Borg en Middelaar en zeide „Zie Ik kom, Ik heb lust o God, uw welbehagen te doen." Groot in Zijn namen. Hier de Zoon des Allerhoogsten. En dit zal Zijn naam zjjn waarmede men Hem noemen zalJehova de Heere onze gerechtigheid. En die grootheid in afkomst was noo- dig, zou Hij de Zaligmaker van zondaren kunnen zijn. Zou Hij hun gansche schuldenlast op zich kunnen nemen, hun zonden kunnen dragen, hun ongerechtigheid kunnen ver zoenen. De klove kunnen dempen tusschen God en den gevallen mensch. Om de Jacobsladder te zijn die van den hemel tot de aarde reikte. Ziet gij reeds iets van die grootheid Is uw zielsoog er voor geopend Hebt gij dien grooten Jezus reeds noodig Groot is Hij in Zijn afkomst en tevens in Zijn openbaring. Neen, dit is geen aardsche grootheid. Die bij Jezus uitwendige grootheid en eer zoekt, komt teleurgesteld uit. Alle grootheid der wereld is ijdelheid. Kan een der wereldgrooten een hon gerige en dorstige ziel verzadigen Stel daartegenover nu eens de groot heid in Jezus' optreden op aarde. Zeker, voor Maria was dit woord nog slechts profetie, maar voor ons is het werkelijk heid. We noemen slechts iets van den luister, dien Hij ten toon spreidt, door u hetDeze zal groot zijn, aan te wijzen. Denk eens aan de verheerlijking op den berg. Denk eens aan de macht waarmede Hij den storm stildekranken genas den duivel uitwierpdooden opwekte. Denk eens aan Zijn macht, Zijn God delijke macht waarmede Hij de zonden vergaf. Deze zal groot zijn en voor Hem vielen ze in aanbidding neer, die in Hem zagen de Zone Gods. Deze zal groot zijn, en ze aanbidden Zijn grootheid, die zich in hun kleinheid voor God hebben leeren kennen. Groot is Jezus, mede in Zijn bediening. We gaan voorbij zijn profetisch en priesterlijk ambt, maar wijzen even op zijn koninklijke waardigheid, zijn konin klijke majesteit. Hiervan spreekt de engel in bijzonderen zin. Jezus, een groot koning. En wat zien Maria, Jozef, de wijzen uit het Oosten, Simeon en Anna? Een kind, een hulp behoevend kindeke. Waar is de grootheid van dien koning, die geboren wordt in een kribbe en sterft op het kruis? En toch, zij die Hem leerden kennen, als den van God gegeven koning, bogen aanbiddend neer. De troon van David, die zoo vele eeuwen ledig gestaan had, zou door Christus worden beklommen. Niet in letterlijken zin. „Mijn koninkrijk is niet van deze we reld." Zijn koninkrijk is een rijk der genade, dat de eeuwen zal verduren. In dat rijk der genade schittert zijn koningsheerlijkheid. En wilt ge dan de grootheid van dien koning zien, blijf dan niet bij de kribbe staan. Neen, dan richt ik het oog naar Golgotha en neergebogen aan den voet van het kruis roepen wc uit Gezegend zij' de groote Koning, Die tot ons komt in 's Heeren naam. Zondaren en zondaressen aanbidden dien grooten Koning, want in Zijn groote liefde ligt hun behoud. Zoo, niet waar? toen Hij droeg den ganschen last des toorns Gods, toen Hij kroop als een worm en geen man, was Jezus groot. U dan, die gelooft is Hij dierbaar en groot. Alles wat aan Hem is, is gansch be geerlijk en groot. Groot in Zijn sterven, want daardoor bphaalde Hij de overwinning. Groot zijt Gij, o Jezus, groot boven engelen en menschen. Schat ze, zoo gij kunt, Zijn groote zondaarsliefde, hooger dan de hemelen en dieper dan de zee is ze. Zijn genade is grooter dan de zonde. En wie beschrijft dan Zijn hemelsein» grootheid, die Hij nu reeds geniet en eenmaal ontvangen zal als alle knie voor dien grooten Koning zal buigen en de schare der verlosten de kronen zal nederwerpen voor het Lam, Zijn groot heid prijzende. Welgelukzalig, allen, die Hem ver wachten als hun grooten God en Zalig maker. Dient gij dien Koning, buigt ge reeds onder zijn scepter Of weigert ge Hem nog de eere te geven, die Hem toekomt? O weet, groot is Zijn nederbuigende liefde, maar Hij zal ook groot zijn in Zijn straffen. Tot dien grooten Zaligmaker mag de grootste der zondaren naderen. Neen, Zijn grootheid schrikke u niet af. Jezus is ook groot in nederbuigende liefde tot hem, die te midden der ellende zich naar Zijnen troon blijft wenden. Groot is Jezus, groot het heil door Hem verworven, groot, onuitsprekelijk groot de zaligheid door Hem bereid. Zaamslag. De Bruijne. 't Is misschien niet al te verstandig geweest de zgn. vóóroefeningen vast te koppelen aan den Vrijwilligen Landstorm. Tenminste in zekeren zin en voor een zekere categorie van personen niet. Voor ons geeft het niets, want wij stommen geheel met het doel van den Vrijwilligen Landstorm in, en zouden gaarne zien, dat vele vrijwilligers er zich bij aansloten. Maar er zijn ook menschen, die, hoe wel onrechtmatig, een soort tegenzin tegen dit instituut hebben. En voor dezulken nu juist ware het misschien verstandiger geweest, dat de vóóroefeningen niet onder dit instituut gebracht waren. Het is echter gebeurd, en nu is het onze taak dat vooroordeel bij de men schen weg te nemen. Hen er op te wijzen, dat ze zich niet van die vóóroefeningen hebben af te wenden, omdat die bij den Vrijwilligen Landstorm zijn ondergebracht. Want, we mochten het reeds eerder opmerken, het diploma van voorgeoefend heid geeft recht op een verkorting van den diensttijd met vier maanden. Te weinige bekendheid met een en ander heeft de deelname tot dusver nog niet groot doen worden. Daarin schijnt echJer kentering te ko men, want „De Maasbode" weet mee le deelen, dat in verschillende plaatsen de toeloop reeds groot is. Zoo hier en daar reeds 60 pet. der as. dienstplichtigen. Laten we hopen, dat m&ii' hier in ons gewest niet. achterblijft, doch dat vele jongelui zich alsnog mogen opgeven voor deze vóóroefeningen. Want naar we vernemen, is de gele genheid' tot aangifte bij de bekende adressen, voorloopig weer opengesteld. We ontvingen namens het Moderamen der Unie van Chr. Onderwijzers, van dhr. Jur.gcurt te Vlissingen het volgende, in vereenvoudigde spelling geschreven protest, dat we onze lezers niet willen onthouden „Het Moderamen van de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwij zeressen in Ned. protesteert nadrukkelijk tegen de hou ding, die verscheidene reehtse bladtn hebben aangenomen met betrekking tot de deelname van Christelike Onderwij zers aan de Haagse salarismeeting op 27 Nov. 1.1. Het gold hier een volkomen geoorloofde federatieveen incidentele samenwerking, om op te komen voor de belangen van onderwijzers en onderwijzeressen in Ne derland. Aan 't begin van de meeting legde de voorzitter Lamers er ten overvloede de nadruk op, dat de Christelike onderwij zers geen tittel of jota van hun beginsel of inzicht prijs gaven door dit gezamen- lik optreden en dat verwacht werd, dat de openbare kollega's daarmee zouden rekening houden. Deze wenk werd in 't alsremeen trouw in acht genomen. E< n paar onbehoorlike interruptie's werden direkt door den voorzitter afge hamerd en wekten spontaau protest. Door 'tuilbuiten van die interruptie's, waaraan de Christelike onderwijzers part noch deel hadden, en waarvoor zij de vcrantwoordelikheid niet willen of kun nen dragen, is door bedoelde bladen een geheel onjuiste indruk gevestigd omtrent de protestmeeting. Zoo ook wat de toejuiching van enkele kamerleden van links betreft. Men weet zeer goed, dat die toejuiching niet hun politieke richting gold, maar hun strijd voor het recht der onderwijzers. Ook de rechtse kamerleden waren uitgenoo digd. Protesterend tegen de eenzijdige voor lichting in dezen door bedoelde bladen, welke een grievende bejegening is van het billike streven der Chr. onderwijzers, handhaaft het moderamen der Unie zijn meening, dat tegenover's Ministers kren kende houding jegens biezondere en open bare onderwijzers gezamenlik, niet beter dan gezamenlik kon worden opgetreden, op de waardige wijze zooals nu is ge beurd." Liever hadden we de houding van de „Unie" thans laten rusten, en waren niet op deze kwestie teruggekomen, in dien dit protest ons in zekeren zin niet noodzaakte, er nog iets van te zeggen. In zekeren zin, merkten we op, want toon en inhoud er van zijn zoodanig, dat vriendschappelijke gedachtenwisseling er over schier onmogelijk is Laten we er dan ook nog slechts dit van zeggen, dat we blijven bij onze mee ning, dat het meedoen van Chr. onder wijzers aan een meeting als die in Den Haag zelfs de interrupties er buiten gelaten o.i. geheel ongeoorloofd was. Er is en er blijft essentieel verschil. En van „uitbuiten" gesproken, dat is maar al te veel gebeurd in de linksche pers, over het meedoen van de „Unie" aan een zoodanige protest meeting, en zelfs een straatdemonstratie. De heeren vergeten echter wel eens te veel, dat er tusschen actie en actie een heel groot verschil kan zijn. En dat de g noemde actie in Den Haag waardig was, zooals het protest zegt, daartegen protesteeren wij tenslotte. Gabriëlle d'Annunzio is zijn naam. En de laatste jaren is hij, deze heet hoofdige en stoutmoedige dichter in het „schoon Italië," bekend geworden over schier geheel de wereld. Want als geen in Italië kent hij de volksgeest, en weet daarvan gebruik te maken. Naar het heet, is hij een der drijf- veeren geweest tijdens den Wereldoorlog, om het bondgenootschap met Duitschland en Oostenrijk op te zeggen, en in de worsteling om de macht de zijde der Entente te kiezen. Zooals men weet is deze trouwbreuk toen maar al te goed gelukt. Later deed d'Annunzio weer overal van zich spreken, doordat hij zich in de havenstad Fiume nestelde en onder geen voorwaarde wilde, dut deze stad buiten het Italiaansche bestuur bleef Zijn regeering zat danig met het geval veriegeri. Scheen hem er zelfs te willen weg drijven, wat echter niet gelukte. d'An nunzio was in Fiume en bleef er. Scheen nog grootscher plannen te hebben wilde nog meer land voor zijn vaderland veroveren, dat daarvan echter niet gediend was. Desnoods wilde men hem met wapen geweld dwingen, deze dingen uit zijn hoofd te zetten. De vloot lag klaar. Doch zie, wat gebeurt Een drietal torpedobooten verlieten de vloot en stoomden op naar Fiume om zich aan te sluiten bij d'Annunzio. Volslagen muiterij dus. Eu algemeen is dan ook de vraag Wat zal de Italiaansche regeering daar aan doen In de Italiaansche Kamer zijn daarover dan ook vragen gesteld. De minister heeft daarop zijn leed- wtzen uitgesproken over de muiterij aan boord van de drie torpedobooten, die naar Fiume zijn gegaan. Hij zeide, dat geen enkele inbreuk op de discipline kan worden geduld. De minister verklaarde, dat hij de discipline door iedereen zal doen eerbiedigen. Het deed hem genoe gen, te kunnen constateeren, dat alle officieren,zoo hoog als laag, aan hun eed getrouw zijn gebleven De regeering heeft een gerechtelijk onderzoek inge steld, en zal, zoodra de resultaten daar van bekend zijn, met kracht optreden. Bonomi zeideDe regeering zal niet de minste toegeeflijkheid toonen tegen over de troepen, te land of ter zee, die in gebreke zouden blijven in zake de militaire tucht. ■T Schijnt dus wel, dat de regcering niet van toegeven wil weten. En dan kon het rijk van den dichter- krijgsman d'Annunzio daar in Fiume wel eens spoedig uit zijn. Laten we maar eens afwachten. Tenslotte nog iets over de vergade ring van den Volkenbond. Deze heeft met algemeene stemmen, overeenkomstig art. 23 van het honds- verdrag, de verantwoordelijkheid op zich genomen, voor het toezicht op het ver voer van opium, dat tot dusrer aan Nederland was opgedragen. De raad zal een raadgevende commissie benoemen uit do landen, welke bij den opiumhan- del betrokken zijn. Nederland zal de Vereenigde Staten uitnoodigen om daarin ook zitting te nemen. De vergadering nam eveneens met al gemeene stemmen het besluit om over eenkomstig het bondsverdrag het toezicht op zich te nemen op de belangen van vrouwen en kinderen. Aan den raad wordt verzocht om de landen, die de overeenkomsten van 1904 enl910getee- kend hebben, te verzoeken om vertegen woordigers te zenden naar een eerstdaags opnieuw te houden congres voor vrou wenbeschertning. Voorts wordt den raad verzocht een enquête-commissie te be noemen nopens de deportatie van vrou wen en kinderen uit Armenië naar Klein- Azië enz. Deze commissie zal uit drie leden bestaan, onder wie ten minste één vrouw. Bij de bespreking van dit punt voerde voor de eerste maal een vrouw het woord in de volkenbondsvergadering en wel mej Forchhammer (Denemarken) In de middagvergadering weruen de vier niet permanente leden van den bondsraad gekozen. Het zijn de landen Spanje met 25 stemmen, Brazilië met 33 stemmen, België met 24 stemmen en China met 21 stemmen. Daarop kwam de toelating van nieuwe staten aan de orde. Motta's woorden, die de afwezig heid der Ver. Staten, Rusland en Duitsch- land betreurden, leidden tot een belang rijke gedachtenwisseling met Viviani. Deze wenscht evenals Motta den Volken bond zoo algemeen mogelijk te maken, maar noemt het overdreven om te meenen, dat de afzijdigheid van enkele staten tot ontbinding van den bond zou leiden. Wat de Ver. Staton betreft, betreurt hij, dat zij, die den stoot tot den bond gaven, wegens binnenlandsche geschillen niet konden toetreden. Als de Ver. Staten een vrijzinnigen uitleg van het bondsver drag zouden vragen en een intellectueele en moreele toenadering zouden toonen, zou de bond hen niet weigeren, daai -ij een strijdkracht ten dienste van het recht vormen. Wat Rusland betreft, wees Vi viani op zijn voorstel in de commissie om de .toelating der Oo.stzeeprovmeien en Kaukasische staten te weigeren, om zoodoende niet op de' oplossing van het Rus isch probleem vooruit te loopen. Hot is echter ontoelaatbaar om sowjet- Ruslaiad in den bond op te nemen. De bolsjewiki laten zich op ironische wijze over den „burgerlijken" bond uit en wei geren een enquête van den bond in Rus land. De bond is de vertegenwoordigster der ware democratie. De aanwezige af gevaardigden vertegenwoordigen demo cratische regeeringen, die volgens het stelsel van algemeen kiesrecht verkozen zijn. De volkenbond wijst alle tyrannie van de hand en het bolsjewisme is een hoogst verwerpelijke, tyrannie. De bond zal Rusland toelaten zoodra het demo cratisch geregeerd zal worden. Wat Duitschland betreft, zegt Viviani dat dit moet zorgen in den toestand te komen, dat het volgens art. 1 van het bondsverdrag in den bond kan worden opgenomen. Als* het tastbare waarborgen biedt, dat het zijn internationale ver plichtingen na zal komen, zal liet tot den bond worden toegelaten Sinds twee jaar wacht Frankrijk tevergeefs op tast bare waarborgen. Frankrijk verwacht dat recht gedaan zal worden. Duitschland thans tot den bond toe te laten, in strijd met het door allen onderteekende artikel 1, zou een voorbeeld zijn van onzuiver heid, dat den zedelyken grondslag van den waarachtigen volkenbond zou ver nietigen. Robert Gecil (Zuid-Afrika) wenschte Viviani namens de gelieele vergadering geluk met zijn welgekozen woorden en verklaarde het met hem eens te zijn ten aanzien van het vestigen van den bond op zedelijke grondslagen. Cecil voegt daar aan toe Wij moeten alle verplichtingen, die wij volgens het bondsverdrag op ons genomen hebben, eerbiedigen, zoowel die, welke uit art. 1 voortvloeien, als die welke in de an dere artikelen omschreven zijn en als de verplichtingen van do andere clau sules van het verdrag, waarvan het bondsverdrag een onafscheidelijk deel uitmaakt. Namens mijn afvaardiging en ik hoop namens de liet le vergadering, durf ik mijn volledige instemming be tuigen met de door Viviani beleden be ginselen. Cecil sprak vervolgens den wensch uit, dat Duitschland weldra de bewijzen af zou leggen van zijn goeden wil om zijn verplichtingen na te komen en lid van den bond zou worden. De vergadering besloot daarop tot toelating van Oostenrijk met algemeene stemmen, -behoudens die van Australië, dat zich onthield. President Wilson en de noodlijdende kinderen. President Wilson heeft een beroep ge daan op het Amerikaansche volk om deel te nemen aan de redding van kin deren in Midden Europa. Naar de President meedeelde heeft hij zelf zich het lot lan twintig zulke kin deren aangetrokken. Hij legde er den nadruk op dat de scharen om de Kerst- boomen onvolledig zouden zijn, tenzij zij het besef hadden iets te hebben gedaan voor de ongelukkigen in Midden-Europa, die de handen uitstrekken naar de takken van der. Kerstboom niet om speelgoed te krijgen, maar om brood zonder het welk zij moeten verongelukken, v Ernstig vliegongeluk. Een groot Haudley Page vliegtuig.dat gebruikt word bij de dienst Londen Parijs is verongelukt, kort nadat het het vjiegveld te Londen had verlaten. De machine kwam in botsing met een boom, vloog in brand en kwam bij zijn val op een huis terecht. De vlieger, de mecani cien en twee passagiers werden gedood. Van de vier overige passasiers werden er twee slechts licht gekwetst en twee ge wond. De Handley Page Comp. zegt dat dit het eerste ongeluk is, dat gebeurd is mot haar luchtdiensten tusschen Londen en Parijs en Brussel en Amsterdam, welke dien sten sinds September 1916 bestaan. Ge-

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1