SfMI lm VAN DALEN, Kamerbrieveii. Boeken en Geschriften. Kerk en School. Ingezonden Stukken. Zendt uwe advertentie» vroegtijdig in. A d v er t c u t i n. Burgerlijke Stand. Verpleegster Prachtige Klaverzaden. Openbare Verknoping DANK* en BIDSTOND Firma VAN DEN BOSCH Co., Goes —f verschillende tusschen onze partij en de C. P. zou uiteenzetten. Wij verzetten ons daartegen en het gevolg was, dat het partijbestuur van de S. P. het geschil moest oplossen. Die oplossing was deze, dat met alge nieene stemmen de opvatting van ons werd goedgekeurd, dat dus geen sclul- punten met de C. P., zouden woiden vooropgesteld. Zoodra die verschillen in de praktijk zouden blijken, hetzij op economisch terrein, zouden die aan do hand van de theorie worden verklaard. Over die beslissing was Croiset zóó gebelgd, dat hij bedankte als medere dacteur van „Recht voor Allen als lid van de S. P. enzich liet insein rjven als lid van de C. P. Wij hebben ons onderling vaak ver maakt over de beginselvastheid van Groi- set doch er nooit bekendheid aan gege ven. 't Kon ons zoo weinig schelen of Croiset lid was van onze partij of van de C. P. Nu die man echter door de bolsjewiki op den voorgrond wordt geschoven en op 't oogenblik met een opdracht van de Sovjet rcgeering naar Parijs is gezon den, waar hij in de gevangenis is terecht gekomen, omdat hij reisde op een val- sclien pas, nu rneenen wij deze ervaring met II ij man Croiset niet langer te mo gen verzwijgen. De Fransche regeering handelt ver keerd met Croiset in de gevangenis te zetten. Laat men hem terugsturen naar Holland, teneinde zijn pas in orde te laten maken en hem dan zijn gang laten gaan. Als de bolsjewiki zich met zulke be ginselvaste personen moeten bedienen om hun aangelegenheden te regelen, dan ziet het er treurig uit en blijkt hieruit hoe voos hun organisatie is. De Tribune verklaart, dat het abso luut onwaar is, als zou de vertegen woordiger Jansen van de ommunisti- sclie Partij te Moskou de heer Croiset zijn. Ook loochent het blad, dat de lieer Croiset met een opdracht van de sowjet-regeering naar Parijs is gezonden. Naar de Tel. meldt, is de heer Hymans Croiset, die zich te Parijs in de Ssnté in hechtenis bevond, verdacht van het reizen op een vervalscht paspoort, thans zonder de instructie gepasseerd te zijn, 11a 14 dagen gevangen gezeten te hebben van alle rechtsvervolging ontslagen. Een goede vangst. De politie te Bussum heeft dezer da gen twee verdachte personen ingerekend, die bij nadere beschouwing inbrekers materiaal en verdere speeldingetjes in hun bezit hadden. Het bleken twee be ruchte Amsterdamsche rijwieldieveu te zijn. Een der „heeren" had zelfs eenige jaren brommeiis achter den rug. Nette manieren. 't Volgende speelt in den Amsterdam- schen Raad. De heer Vliegen S. D. A. P. re- pliceerend, zegt dat hij niet heeft gezegd dat de heer van Tienen zich aan trou weloosheid had schuldig gemaakt. Spr. heeft woordelijk gezegd, dat de houding van den lieer Van Tienen den indruk maakte van groote trouweloosheid. Stemmen Dat is hetzelfde Precies het zelfde 1 De heer Vliegen S.D A. P. Ja als de heeren nu even stil willen zijn, opdat ik kan doorspreken. De heer Wijnkoop —CP—: Zeg het aan Joppe. De heer Loopuit S.D.A.P. Och, houd toch je leelijken bek Daverend gelach De Voorzitter Ik roep meneer Loopuit tot de orde De heer Kleerekoper S.D.A.P. (verontwaardigd)liet voegt niet, dat men den heer Loopuit met Joppe aan- spreek t. De Voorzitter: Wie heeft- dat dan gedaan De heer lvleerekooper S.D.A.P. De heer Wijnkoop. Dat komt toch niet te pasDe heer Loopuit heet in den Raad alleen Loopuit en niet anders De Voorzitter Dan roep ik ook den heer Wijnkoop tot de orde! Vooral dat laatste was verschrikkelijk, hé? '11 Volgende kwestie 'k zei reeds, ze even in vogelvlucht te nemen was een speech van den socialistischen heer Van Zadelhoff tegen de burgerwachten en den Vrij willigen Landstorm. Genoem de heer verklaarde daarbij aan den kant der revolutionairen te staan. Dat zullen we aanteekenen, amice! De begrooting voor Binnenlandsche Zaken werd daarop aangenomen met 46 tegen 14 stemmen. Alleen de soorten van „rood" waren er tegen. En daarmee... o, wacht, 'k zou nog haast iets vergeten. Het woeste motorrijden heeft bij de Kamerleden ook de aandacht getrokken, en verschillende heeren wilden daar maatregelen tegen genomen zien. De heer Van Ravesteyn wilde zelfs een chauffeurs-examen, waarbij hij werd geholpen door de heeren Kleerekooper en Ds. Kruyt. 't Gold hier nl. niet alleen de veiligheid, maar 'tging immers ook tegen de motor en auto rijdende kapitalisten. De lieer Otto was in de bioscoop ge weest en had daar gezien, dat de schuld van de ongelukken voor een groot deel aan de voetgangers en karrevoerders lag. Nou, dat betwijfel ik wel 'n beetje. Tot een beslissing over dat examen kwam het echter niet. Morgen (Dinsdag) voorzetting van de behandeling. E11 daarom eindig ik ook eerst maar. Hartelijk groetend. t.t. Observator. Amice frater! Als je hier was, zou je merken, dat de groote spanning weer achter den rug is, 't ls nu in de Kamer weer gewoon vergaderen, en veel bijzonderheden zijn er ook al niet mee te deelen. 'k Doe dan ook slechts hier en daar een greep. Zoo was het bijv. allereerst opmerke lijk, dat de vrijzinnige heer Marchant, de, man van het Vrouwenkiesrecht, ernstig klaagde over de vrouwelijke ambtenaren aan de departementen. Ze kosten tijd en geld en voeren koffie, thee en „flir ten" in. Nou, wat zeg je daarvan Eu dat van den heer Marchant Och ja, zoo zie je theorie en practijk. In de tweede plaats kregen verschil lende burgemeesters heel wat te hooien. De eene was dronken geweest, 'n tweede had fraude gepleegd en 'n derde nog wel het A. R. Kamerlid Van der Molen had vej-lof geweigerd tot het houden van optochten op Zondag in zijn ge meente. Wat is de hel? door Ds. K. Schilder, 2e druk. Uitg. J. II. KOK, Kampen. Prijs f 1.90 in stempelband f3.00. '11 Korte, maar o i. karakteristieke be- oordceling van dit werkje van Ds. Schil der is de volgende Laat hij den Bijbel spreken, dan is hij zeer beslisten heeft hij het over onderwerpen of zaken, waar op iu den Bijbel geen antwoord wordt gegeven, dan zoekt hij naar heel veel materiaal en is dan in zijn uitspraak zeer voorzichtig. Het verwondert ons dan ook niet, dat in verband daarmee een enkele ook zijn oordeel over het laatste wel wat posi tiever wilde. Wij voor ons zijn dat echter nog niet geheel met dezulken eens en voelen meer voor het standpunt van Ds. Schilder, die in alles toont een man van groote bele zenheid te zijn vooral ook op wat let terkundig gebied aanbelangt. Hij geeft helder en duidelijk de groote lijnen aan, met name als hij de gegevens van de Heilige Schrift over de hel ver werkt. Men moge dan ook soms in onderdee- len wel eens met hem van zienswijze verschillen, over de groote lijnen lijkt ons dat niet mogelijk. En daarom hopen we dan ook gaarne dat dit boek opnieuw veel lezers vinde. Palestina en de Bijbel, door Dr. James Neil, bewerkt door J. A. Wormser, 2e druk, Uitg. J. H. KOK, Kampen. Prijs f3.60; in stempelband f4.90. De titel van dit werk achten we zeer goed gekozen, en de tweede druk er van te mogen aankondigen, doet ons groot genoegen. Palestina en de Bijbel. Wat zou hierin anders behandeld kun nen worden, dan bijv. we noemen enkele der vele onderwerpen „De Bijbel als Oostersch boek", de berg Zion, Heilige plaatsen, het huwelijk, enz. En het groote voordeel van dit uiterst leerzame boek is, dat het al deze onder werpen behandelt in zeer nauwe aan sluiting met de Heilige Schrift. Het bevat een schat van kennis, en is daarbij op zeer eenvoudige en duidelijke wijze geschreven, terwijl de talrijke illu straties dit alles nog in de hand werken. Het boek zij dan ook gaarne aanbe volen. KribbeKruis en Kroon, door Dr. J. v. d. Valk, 3e druk. Uitg. J. H. KOK, Kampen. Prijs f 1.75 gecartonn. f2.25. Dr. v. d. Valk, de rector van het Mar- nix-gymnasium te Rotterdam, is in onze kringen lang geen onbekende, voorname lijk niet, als het literaire zaken aanbe langt. Dat hij zijn naam dan ook aan dezen zangbundel heeft willen verbinden, door de liederen op schoone wijze uit het Duitsch te vertalen, maakt feitelijk ver dere aanbeveling overbodig. Vooral waar we hier thans de derde, en dan nog wel een vermeerderde en verbeterde druk hebben. Bij getallen voor Zangvereenigingen wordt deze Liederenbundel nog voor goedkooperen prijs beschikbaar ges'eld. Des te meer een reden om deze lie deren gaarne aan te bevelen. Z aam slag. Aan de firma Standaart te Rotterdam is opgedragen de levering van een rein pneumatisch orgel in de Geref. Kerk alhier. Axel. De Unie collecte heeft hier opgebracht de som van f 383.85. Een protest-motie. De afd. Appingedatn e.o van de Unie van Clir. O. en O., gelezen Juiigcurts mededcelingen in 't orgaan van de Unie, gehoord de verklaringen van den af delingsvoorzitter aangaande het besluit van den 24 Nov. lot meedoen aan de Haagsche meeting, keurt dit besluit af le. onwettig wijl genomen door slechts vijf hoofdbestuursleden buiten de vier andefe om, en doorgedreven in weerwil van driemaal herhaald telegrafisch pro test van een van de vier 2e. ondemocratisch, wijl buiten staat om te oordeelen gesteld zijn zij, die daar toe, krachtens hun functie, gerechtigd en geroepen waren 3e. onpractisch, wijl het beoogde doel, n.l. eenheid van actie op 24 Novniet meer te bereiken was gelukkig! omdat de andere Chr. en R. K. vereeni gingen van bijzondere onderwijzers er voor pasten gelukkig! om zich in 't gareel van den Bond te laten slaan 4e. kortzichtig, wijl men zich heeft laten wijs maken, dat de politiek er heuscli buiten zou blijven, terwijl ieder toch kon voorzien het hoofdbestuur was in dit opzicht reeds weken geleden gewaarschuwd dat Troelktra een ova tie zou krijgen, doch onze eigen mannen in het kabinet zouden worden geschimpt 5e. roekeloos, wijl heel deze weerzin wekkende vertooning noodzakelijkerwijze moest leiden tot een schande voor het Nederlandsche onderwijzerscorps in het algemeen en tot een smaad voor het Chr. onderwijs in liet bijzonder 6e. ondankbaar jegens ons Chr. Minis terie, dat meer dan welk ander kabinet ook voor de onderwijzers heeft gedaan, dat ons do financieele gelijkstelling bracht eerste programpunt der Unie zoo dat de zeer verbeterde salarisregeling van Z.E. minister De Visser nu ook voor ons van kracht is; is den Minister erkentelijk voor de 111 i de Tweede Kamer toegezegde overwe ging, en blijft hopen, dat de thans in betrekking zijnde sehuwde onderwijzers zonder hoofdacte in 't genot zullen gesteld worden van een gelijk aantal periodieke verhoogingen, als de anderen. „De B a z u i n". Naar wij vernemen zal „De Bazuin", officieel orgaan van de '1 heologische School der Geref. Kerken te Kampen, vanaf 1 Jan a s. als uitgave verschijnen bil Drukkerij „Libertas" te Rotterdam. De Redactie zal als tot heden gevoerd blijven onder hoofdredactie van Prof. Dr. H. Bouwman, met vaste medewerking van Prof. Dr. A. G. Honig en de predi kanten Ds. J. Kok, Ds. C. Lindeboom- en Ds. II. Schoiten Rotterdamte Poederoijen, H. J. van Schuppen, te Groot-Ammerste Woud send (toez K. Engelsina, te Zwartsluis. A angeno rn e n Naar Goudswaard, T. Kloek, te Oudelande naar Voorburg, T. Kloosterman, te Alkmaar naar Leiden (vac. Mr. Dr. J. Schokking), J. W. Groot Enzerik, te Leeuwarden; naar Dedems- vaart (toez.), Dr. A. H. Edelkoort, te Markelo. Bedankt: Voor Oud Alblas, 1Lek- kerkerker, te IJselmuidenvoor Rijn- zaterwoude, H. van Elven, te Holland- scheveld (Z. O.).; voor Garijp (toez.), B. J. Geerling, te Burgvierd; voor West broek en Acqttienhoven (toez.), T. Lek- kerkerker, te IJselmuidenvoor O. L. Vrouwen Parochie, H. Altevogt Jr., te Muiderberg. Geref. Gemeenten. Bedankt: Voor Middelburg (3emaal) M. Hoffman, te Rijssen (O.) (Buiten verantwoordelijkheid van de Bedactie). Marts, de Putter, landbouwersknecht, O 205, van Zaamslag. Ma. Wagenaar, dienstbode, O 205, van Zaamslag. Kr. van Hoeve, landbouwer, O 20t>, van Zaamslag. Vertrokken: P. Hoekstra, commies P. en T., Don- ze Visserstraat 2, naar Leeuwarden. E. Frederiksen, verpleegster, Dijk- straat 34, naar Den Haag. P. F. Pieters, sloeproeier, Axelsche straat, naar Vlissingeti. De Geref. Kerk van Driebergen Op verzoek van den Kerkeraad der Geref. Kerk van Driebergen is door de Classis Utrecht als Consulent dezer kerk aangewezen Ds. R. Hamming, te Doorn. D r. J. Th. de Visser. De minister van onderwijs dr. J. Th. de Visser herdacht Zondag zijn 40 jarig predikantschap. Veertig jaar geleden werd hij te Leusden bij Amersfoort in gewijd in de bediening door dr. C. II. van Rhijn, later hoogleeraar te Groningen. Minister de Visser werd Zaterdag ten zijnen huize in verband met dit kerkelijk jubileum gehuldigd door verschillende deputaties op theologisch gebied. Van tal van zijden ontving hij blijken van belangstelling in verschillenden vorm. Namens den kring van Amsterdamsche vrienden werd Z.Exc. toegesproken door ds. J. J. van Noort, die tevens een bron zen beeld aanbood, voorstellende den Arbeid en het Licht van don Hemel. Daarna bracht ds. Voorhoeve als oudste predikant van Amsterdam de gelukwen- sclien over van het Amsterdamsche mi nisterie van predikanteu. Vervolgens spraken ds. De Heer namens de Rotter- damsche gemeente en het bestuur der Marthastichting, waarvan de jubilaris voorzitter is, en ds. Van Zwet namens de Aimelosche gemeente. Ten slotte voer de ds. A. Wartena het woord namens de vrienden uit den Leusdenschen tijd. Tal van bloemstukken werden namens de aanwezige commissies en anderen aangeboden. Geref. Kerken. Tweetal: Te Amsterdam (vac.-Dr. J. C. de Moor), C. Bouma te Hoofddorp en D. Sikkel te Klundert te Koudekerk a. d. Rijn, M. Post te Klazienaveen en A. G. Wolf te Loenen Vreeland. Beroepen: Te Koudekerk a. d. Rijn, M. Post, te Nieuw-Dordrechtte Purmerend, J. H. Kuiper, cand. te Kam pen (verb, bericht)te Scharendijke, G. Verrij, te Hellevoetslulste Zeist (2e pred. plaats), J. W. Siertsema, te Grams- bergon te Zegwaart, cand. A. G. Wolf, te Loenen-Vreelandte Oosterend en Hijdaard (FrJ. H. Kuiper, cand te Kampen. Aangenomen: Naar Reeuwijk Sluipwijk, Sj. Rijper, prop., tijdelijk te Amersfoort; naar Delft, K. van Anken, te Wildervank. Bedankt: voor Meliskerke, A. de Boer, te Garrelsveervoor Herwijnen en Westbroek en Achttienhoven, B. Meijer, te lerseke. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Wijngaarden en te Eist (UC. J. van der Graaf, cand. te Vrederust's Kerk. Aan dc correspondenten der afdeelin- gen van de Ver. tot Chr. Ver/., van Krankz. in Zeeland is opgedragen le zorgen dat de gelden benoodigd voor een kerkgebouw op de Stichting Vrede rust'er komen. Daartoe zal een rondgang gehouden worden in alle gemeenten van Zeeland 0111 011s christenvolk uit te noodigen deel te nemen in een reiïtelooze leening welke zal afgelost worden in 20 jaar. Aandeelen van 25, 50, 100 en 500 gulden kunnen genomen worden. De Vereeniging telt 44.00 leden, ieder lid moet dus f25 leenen. Nu zullen er zijn die dit niet kunnen missen, doch daarentegen leent ieder die iets meer kan zooveel meer. Met goeden wil kan het er komen. Daarom correspondenten de hand aan de ploegMet alle kracht gearbeid 0111 met 1 Maart den penningmeester de lijsten ter hand te stellen en zóó dat het bedrag er is. Christenen van Zeeland leent thans met een blijmoedig hart voor deze zaak. Ze is liet waardig. Onze ongelukkige krankzinnigen moeten wanneei de deuren van het Godshuis geopend worden, ook de gelegenheid krijgen niet in een ver vallen hulpgebouw te zitten om den dienst des Woords te hooren, doch hebben ook recht op een flinke lokaliteit- Zonder Uw geld op woeker te zetten, zijt U nu in de gelegenheid van Uw kapitaal geestelijke rente te boeken. Dat is meer waard dan alle aardsche schatten, Daarom met aandrang en klem deze zaak bij U aanbevolen. Inzenders van advertentiën verzoeken wij dringend, deze een dag vóór de ver schijning der Courant, dus op Maandag of Donderdag in te zenden. Hoewel wij steeds zullen trachten 1 >k advertentiën te plaatsen die ons in den loop van den vóórmiddag der verschijn dagen worden tóegezonden, kunnen wij dat niet meer verzekeren. Men zende dus de advertentiën zoo vroeg m o g e 1 ij k in. DE ADMINISTRATIE. EEN CORRESPONDENT' (Verschillende Christelijke bladen wor den verzocht deze aanbeveling over te nemen.) Op WOENSDAGAVOND half 6 ure, in de GEREF. KERK te AXEL. Sprekers: Ds. COIIVEE te Ridderkerk en Dhr. 1. DE KONING te Spui (fixei). J)e Besturen der Chr. Scholen te Axel. In het Christelijk Gesticht voor Krankzinnigen „VREDE RUST" te Bergen op Zoom, bestaat ge legenheid 0111 tot te worden opgeleid. Salaris f 400. tot f 1000.benevens vrije dienstkleedmg en vacantiegeld. Sollicitaties aan den Geneesheer-Directeur. H. H. Landbouwers, Opgericht 1869 levert u gaarne Alle soorten. Beslist warkruid vrij. Zuiver en Goedkoop. Vergelijk vooral onze kwaliteiten. Bestellingen rechtstreeks aan ons adres of bij den Heer J. DE VISSER, Spui bij Ter Neuzen. ZAAMSLAG. Huwelijks voltrekkingen. 11 Nov. Mels Cornelis Dees, oud 29 j., jm. en Wilhel- mina Maria Wisse, oud 21 j., jd. Jozias Vinke (van Axel), oud 22 jjm. en Chris tina Hamelink, oud 21 j., jd. 17 Nov. Arthur Frangiscus Bogaert (van Calloo, België), oud 28 jjm. en Leonie Eliza beth Michielsen, oud 30 j., jd. Geboorten 5 Nov. Arij Cornelis, z. van Anthouij de Putter en Janna Hoek. 8 Nov. Sara Pieternella, d van Pieter Gelein Verlielst en Sara de Kok. 13 Nov. Cornelis Jacobus, z. van Jacobus van Alten en Cornelia den Hamer. 23 Nov. Jan, z. van Jan Hofman en Helena van Doezelaar. 24 Nov. Adriaan, z vari Wil len Adriaan Scheelo en Sara V\ illemsen. 25 Nov. Lèendert, z. van Guillaam Does en Pouliua Riemens. 28 Nov. Willem, z. van Levinus Klaassen en Geertruida de Feijter. Pieter, z. van Jozias de Vos en Adriana Smallegang. Overlijden. 3 Nov. Mechelina Baremam oud 57 j., cchtg. van Pieter Bakker. 7 Nov. Marines Sclioonakker, oud 13 d., z. van Arie Scheonakker en Maria Verberkmoes. 8 Nov. Ebrina dc Bokx, oud 63 j, eclitg. van Jan Cornelis Snap. 10 Nov. Woudina Maas, oud 66 j., eclitg. van Willem Wagenaar. 15 Nov. Dina Suzanna Sclieele, oud 44 j eclitg van Cornelis Deurwaarder. Levinus v. d. Wege, oud 4 m., z. vau Jacob en van Pleuutje de Bruijne. 16 Nov. Johanna van Dixhoorn, oud 80 jd. van Lejier van Dixhoorn en Elizabeth Vinke. 18 Nov. Neeltje Bakker, oud 76 j., eclitg. van Alexander van Fraeijenhove. 23 Nov. Een als levenloos aangegeven, van liet mannelijk geslacht van Jaeobus Jan Ba vekoo en Geertruida de Bokx. ¥§s verftcaati&d.Iieesctihe'a iSeariAnga-toonirens TANDARTS Brouwrijstr. 3 (Hoek Havenstr.), Ter Neuzen, TEL. 105, is dagelijks te consulteeren van 9—12 en van 2-4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: Th. Specht, zonder, O 203, van Vlis- singen. Ja. Ma. v. d. Berg; zonder, Westkolk- straat 36, van Rotterdam. Ja. Ca. de Putter, dienstbode, P 78, van Hoek. te Ter Neuzen. Notaris VAN DER MOER zal op Woensdag 15 December 19^0, dos namiddags te 3 uur, bij den heer A. de ViUEZF, te Ter Neuzen, ten verzoeke van den heer L. VAN DR1ESSCHL te Lokeren, in het openbaar verkoopen verderen opstal en erf aan de Noord straat no 30 te Ter Neuzen, kadas ter Sectie L nommer 440 groot 1 are 11 centiaren. Het perceel heeft aan de achterzijde uitweg naar de Lange Kerkstraat. Verhuurd tegen f 125,per drie maan den aan den heer G. P. Feij, handelaar in muziekinstrumenten, aan wien de huur is opgezegd tegen 15 April 1921. Betaling koopsom 15 Januari 1921. Onkosten 8 dagen. Grondlasten (over 19*20 20,35 bedra gende) van l Januari 1921 voor den kooper. Nadere inlichtingen teil kantore van den Notaris. tl

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3