Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 300. Zaterdag 4 December 1920. 3e Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te( Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat 5, Ier Neuzen. ABONNEMENT Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per Inzending van advertentiën bij den drukker Telefoon Nr. 20. ADVERTENTIËN: Van 1-4 regels ƒ0.60. contract. Crisistoeslag 15%. D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Werktijd en arbeidspraes- tatie. Weinig plaatsruimte belette ons het eerder even aau te stippen. We hebben het echter in portefeuille gehouden en grijpen thans gaarne de gelegenheid aan om het mee te deelen. 'tGaat over de begrootingsdebatten in den Rotterdamschen gemeenteraad. Daar werd gesproken over een plan tot stichting van een groot gemeentelijk centraal bouwbedrijf. 't Was afkomstig van den bekenden socialistische!) wethouder van Rotterdam, den heer Heykoop. En als de raad er in mee kon gaan, zou hij wel eens met de arbeiders willen praten over een verlenging van den werktijd. We vroegen ons een oogenblik af, of dit er werkelijk wel stond. Niet, dat we 'tzoo verkeerd zouden vinden, doch omdat het zoo vreemd klonk in den mond van dezen sodalis- tischen wethouder. Verlenging van den werktijd? Maar Mijnheer Heykoop,hoe komt ge er bij? Waarvoor hebt ge dan' altijd zoo vol vuur gestreden Denkt ge dan, dat Uw arbeiders, wien ge altijd hebt voor gehouden „acht uur, acht uur acht uur de arbeidsduur 1", op Uw voorstel zouden ingaan Het socialistische dagblad „De Voor waarts" schreef dan ook bijna dadelijk hierop, dat het de verlenging van den werktijd het minst sympathiek achtte on der dé factoren tot productievermeerde ring. „Wij gelooven ook niet", aldus het blad, „dat de bouwvakarbeiders bereid zullen zijn, den pas veroverden achturen- dag wederom prijs te geven." Éen duidelijke aanwijzing dus voor den heer Heykoop, dat hij zijn plannen tot verlenging van den werktijd wel op den rommelzolder kon gooien. Zal hij er over klagen? We hopen het voor hem, doch mer ken dan toch meteen ook even op, dat hij feitelijk in zijn eigen zwaard is ge vallen. Dit laatste is eveneens het geval met „De Voorwaarts". Altijd heeft men nl. van socialistische zijde zoo hoog opgegeven van de werk lust der arbeiders, als maar eens de achturige arbeidsdag was gekomen. Nu is die verkorting van den werktijd er. En wat zien we- thans van de arbeids- praestatie Het socialistische blad heeft, geen var- trouvven in meerdere arbeidslust dei- werklieden. Eu dat, terwijl de arbeid aldus zeer scherp maar raak, de „N. R. Ct." ten bate zou komen van de- zoo slechte woningtoestanden in hun eigen klasseen dat, niettegenstaande de eveneens socialistische heer Bakker Schut in het „Tijdschrift voor Volks huisvesting" heeft geschreven, dat „de totale arbeidspraestatie door de beper king van den arbeidsduur in betrekke lijk korten tijd van 10 tot 8 uur zeer aanzienlijk (cursiveering van ons, Red. „Z. VI.") verminderd is." Hoe vallen de heeren dus in huw eigen zwaard 1 V Een noodkreet uit Rusland. Bij de vele bewjjzen, die uit Rusland ons geworden over de „zegeningen" der communisten heeft zich dezer dagen nog eens weer een zeer duidelijk bewijs ge voegd. Zooals men misschien zal weten, is dezer dagen te Londen een congres van het 1. V. V., het socialistische interna tionaal verbond van vakvereenigingen, gehouden. Daar was ook een brief ingekomen uit Rusland, van welke de Voorzitter van dat Congres mededeeling deed. Vooral bijzonder merkwaardig ziju daaruit naar „Het Volk" meedeelt de volgende zinsneden „le. Een vrije en onafhankelijke vak beweging bestaat tegenwoordig niet in Rusland. Al de arbeidersorganisaties zijn door de Sov jet-regeering omgevormd tot regeeringsinstituten, die zich niet bezighouden met de vakzaken, noch strij den voor de hooge idealen der arbeiders klasse, doch alleen onderdeelen zijn van het algemeen bureaukratisch apparaat. 2e. Het is tegenwoordig voor de Rus sische arbeidersklasse absoluut onmoge lijk, haar meening openlijk uit te spre ken, tengevolge van de politieke-en eko- nomische onderdrukking, die door de Sovjet-regeering is ingevoerd. 3e. De leiders der Russische vakver eenigingen worden gestreng, ja wreed aardig vervolgd door de Sovjet-regee ring. Velen hunner zijn neergeschoten, velen zijn nog in gevangenissen en in- terneeringskarnpen, of leven in balling schap." Dit is nu eens geen brief van voor de socialisten verdachte getuigen doch een noodkreet zooals hun hoofdorgaan zelf dit schijven betitelt van eigen broeders. Ja, een noodkreet, die aantoont wat de theorie van de communisten, van zoowel eeu Lenin als een Wijnkoop, in de praktijk uitwerkt. Maar daarnaast is het ook een waar schuwing voor sociaal-democratische lei ders als de heer Troelstra, die soms op bedenkelijke wijze er politieke vrijage's met Wijnkoop op na houden, al doen ze het voorkomen, alsof daarvan in de verste verte niets waar is. Voor ons blijft het daarom Oppassen, zoowel voor den een als voor den ander. V Die dwaze Regeering toch Jen opzichte van de poststaking is door „De Baanbreker," het bekende socialistisch weekblad, eens aan ons adres gezegd „De kop nog wat, dieper in het zand." Het blad neme ons niet kwalijk, dat wij dit gezegde tot haar doen terug- keeren. Is 't niet waar, wie kaatst, moet den bal verwachten. Het neme ons niet kwalijk, dat we dit zelfs op haar leider, den heer Troelstra durven toe te passen. Zooals men zal weten, heeft de „groote" socialisten leider bij de Algemeene Be schouwingen in de Tweede Kamer met een heel onnoozel gezicht aan de Regee ring gevraagd, wat er toch eigenlijk in November 1918 was gebeurd. Hi] wist het werkelijk niet Enfin, dat is mogelijk, want hij is toen eenige dagen onder de wol gekropen, omdat hij, ja, niet al te lekker was. Dat schijnt toen voorts nog al ernstig geweest te zijn, want gedurende een heelen tijd hoorden we niets van hem. Nou, en als je niet al te frisch bent, vergeet je wel eens gemakkelijk ver schillende dingen, hé Den heer Troelstra was dit dan ook overkomen. Vandaar zijn vraag aan de Regeering, wat er in November 1918 dan toch wel gebeurd was, omdat men er nog maar steeds over sprak. Hij wist het immers niet, hij die met hoofdpijn te bed |ag en, naar men zacht- kens fluisterde, lichtelijk overspannen was, omdat hij gedroomd had, dat hij aan het revolutiemaken was. In de Kamer kon hij zich dan ook onlangs niet voorstellen, waarom men over zijn vraag lachte. Was dat vragen dan zoo onnoozel? Neen toch En Maandag j I. verklaarde hij dan ook nog 'eens weer in een socialisten vergadering te 's Gravenhage, dat het van de Regeering zoo dwaas en belache lijk is, de burgerwachten vooral tegen hem te handhaven. Er is immers niets gebeurd, dan alleen, dat hij in November 1918 niet al lekker was. Die dwaze Regeering toch. Belachelijk zelfs, hé V De oorzaken der dwaasheid. Belachelijk is de taktiek der burger wachten, aldus de heer Troelstra in zijn rede te 's Gravenhage, omdat de socia listen niet de verovering van dq macht verwachten van geweld, maar veel meer van de economische organisatie der arbeidersklasse. En aldus verder de groote dema goog geweremen kanonnen werken tegen staking niets uit. 11 ij schijnt het dus heel goed te weten, en vertelde van die economische organi satie nog, dat de communisten het overgangstijdperk naar het socialisme verwaarloozen. Zij meenen plotseling van 't een in 't andere (e kunnen over stappen. Wij aldus de heer Troel stra daarentegen vragen ons af„Wat zouden wij, indien ons plotseling de staatsmacht in handen werd gegeven, er mee moeten en vooral er mee kunnen doen Om het bedrijfsleven te kunnen voortzetten, staat geen socialistische organisatie inplaats van de kapitalistische kant en klaar. Dat wordt een werk van vrij langen duur. Daarom is, bij over name der regeering, allereerst noodig dat men de zaken marcheereude houdt. Er kan geen luchtledige tusschenperiode zijn. Dan zouden wij met elkander moeten stikken." Toch zei de hier schijnbaar zoo kalme Troelstra later in dezelfde rede nog, volgens het verslag in „Het Volk": „Wij wenschen voorts de direkte actie te gebruiken in beslissende oogenblikken voor de verovering van de politieke macht. Volgens Wijnkoop ben ik altijd bereid, maar nooit gereed voor de revolutie. Mijn antwoord hierop is Of i k gereed ben beteekent nietshet is de vraag of het Nederlandse he proletariaat gereed is. Als dit gereed is, ben ik berei d." (Lang durig applaus). Hoe is do demagoog hier weer ge draaid Wel neen, burgerwachten zijn er niet noodig, immers de socialisten willen geen geweld En de verovering van de politieke macht, de revolutie dan? Gaat die misschien zander geweld Och, laten we niet over die woorden vallen. De heer Troelstra heeft zich voor de zooveclste maal weer eens vergist. En wie weet, misschien vraagt hi] straks wel weer met een heel onnoozel gezicht: maar wat was er toch met die rede van mij in Den Haag? Want ook dat is hij dan misschien geheel vergeten. In Engeland spreekt men tegenwoor dig over niets anders dan over cle tal rijke Iersche aanslagen. Meu is thans op alle mogelijke ma nieren op z'n hoede en neemt allerlei uitgebreide voorzorgsmaatregelen. Nou, dat is ook wel noodig, zooals men den laatsten tijd uit berichten in ons blad zal hebben gezien. Met name de brandweer is thans te Londen en ook in andere plaatsen op haar post. Van Londen gesproken, en om dat maar eens als voorbeeld te nemen, daar zijn zeer groote voorzorgsmaatregelen ge nomen niet alleen om de ongeveer 90 brandweerposten in de stad tegen wan daden te beschermen, maar ook om ge reed te zijn voor alle gebeurlijkheden in geval van brandstichting. Zoodra hot donker wordt zal de poort van elk station gesloten worden en een bijzondere wacht opgesteld worden om de toegangen te bewaken. De brandweer is ingedeeld in twee ploegen van 800 beambten en manschap pen elk, die om beurten dag en nacht werken. De eene ploeg zal echter in geval van nood de andere te hulp komen, zoodat er dan 1600 man bij de hand zouden zijn, om branden te blusschen. Andere voorzorgsmaatregelen worden geheim gehouden. Dat zal ook wel het verstandigste zijn, want anders zouden de Iersche Sinn- Feiners wel plannen bedenken, om aau die maatregelen te kunnen onisnappen. Tusschen Griekenland en de En tente is de zaak nog steeds hangende. Nu schijnt deze kwestie ook ingewik kelder, dan men algemeen dacht, want Turkije speelt er ook eeuigszins een rol in. De „N. R. Ct." deelt er nl. het vol gende van mee „Dreigt Frankrijk, dat het den terug keer van koning Konstantiju zal verhin deren en het tractaat van Sèvres ver scheuren, dan lachen de Grieken om de •machtelooze uitbarsting van woede, in het besef, dat zij nu hun eigen zaken kunnen regelen, zooals zij dat wenschen. Zegt Engeland, dat het den Grieken volle zelfbeschikking zal laten en hut tractaat van Sèvres zal handhaven, dan lachen de Turken, want voor de handhaving van dat tractaat zou een leger van 200,000 man geallieerde soldaten in Europa en Azië nauwelijks voldoende zijn. In den hoogeu raad te Londen, aan welks be raadslagingen ook Sforza deelneemt, zal nu de formule bedacht moeten worden, om de machteloosheid der geallieerden zoowel ten aanzien van Griekenland als van Turkije te verbloemen. De Turken weten, wat zij van die formule te denken hebben, want de groote alliantie zal niet meer van heeler harte en eensgezind gestand doen wat zij ten aanzien van Turkije besloten had. Daargelaten de vraag, of Griekenland alleen in staat zal blijken om de winst van Sèvres tegenover onwillige Turken te behouden, heeft Engeland goede reden om het bij die pogingen niet te dwars- boomen. De correspondent van de Times geeft het gevoelen weer van de Britsche ko lonie te Athene en daarin komt het han delsbelang sterk op den voorgrond. De Duitsche handel met Griekenland is, re deneeren deze Engelschen, nu nog maar gering. Weigeren Frankrijk en Engeland voortaan alle financieele hulp aan Grie kenland, dan zal de drachme, die nu nog een kleine dertig cent waard is, stellig tot de helft kelderen. Dan zou de wraak der geallieerden op hen zei ven terugkaatsen, want de Duitschers zouden de verlaten markt overstroomen waar zij vroeger zoo sterk zijn geweest en de vele millioenen pond aan Engel- sche goederen, die nu aan de Piraeus euz. liggen, werden onverkoopbaar. Naast commercieel zou Duitschland ook politiek voordeel uit den toestand slaan. In stede van den Duitschen invloed te we ren, zou men hem bevorderen." Tenslotte een kijkje in den Prui sischen Landdag. Daar is nl. een voorstel van de socia listen behandeld om zonder schadeloos stelling het vermogen der Hohenzollerns aan de republiek Pruisen verbeurd te verklaren. 't Ging er nog al warm toe. De socialistische afgevaardigde Heil- mann verdedigde het voorstel. Uit zijn rede geven we de volgende passage's weer De sociaal democraten denken er niet aan de Hohenzellerns op kleingeestige of haatdragende manier te behandelen of hun een ondersteuningsrente uit te betalen. Daarvoor moet men de sociaal democraten dankbaar zijn, want volgens hen moet Willem II geen pfenning krij gen. Er zijn menschen die veel meer verloren hebben dan de gewezen vorsten en die ook niet voldoende kunnen wor den ondersteund, zoo bijv. de invaliedtn en de Duitschers die in het buitenland hebben gewooud. Ten slotte zegt spreker, dat het inko men van den keizer in Nederland op ongeveer 33 millioen mark wordt ge schat. Zooveel heeft Wilhelm II als keizer van Duitschland en koning van Pruisen nooit verdiend. En nu moet Pruisen nogjaarlijks 46 a 48 millioen mark betalen voor het onderhoud van koninklijke eigendommen, voor koninklij ke schouwburgen, voor pensioenen en wachtgelden van het vroegere hofperso neel, enz. Niemand zal toch willen be weren, dat dit in overeenstemming is met het karakter der republiek. Na Heilmann voerde o.a. de Duilsch- nationale afgevaardigde dr. Kaufmann het woord. Tijdens zijn rede ontstond een geweldig kabaal, zóó geweldig als men in het steeds zoo rumoerig Prui sisch parlement zelfs niet gewend is. Bij elk woord werd spreker minutenlang onderbroken. Hij zeide, dat het sociaal democratisch voorstel onwaardig was en slechts de verkiezingspropaganda deze partij moet dienen. De motie is geïn spireerd door afgunst en door het ver langen om de laagste instincten der massa op te zwepen. (Geweldige herrie. Gedurende 10 mininuten slaagt de voor zitter er niet. in de rust te herstellen. Een onafhankelijk afgevaardigde slingert voortdurend papieren projectielen naar het hoofd van den spreker. Een aantal andere leden van de linkerzijke bestor men het spreekgestoelte met het doel dr. Kaufmann te verjagen. Partijgenoo- ten van den Duitsch-uationalen afgevaar digde beschermen den redenaar. Deze tracht van het spreekgestoelte weg te komen maar zijn vrienden beletten hem dit en verlangen dat hij verder spreekt. Als de voorzitter ziet, dat al zijn pogin gen vruchteloos zijnsluit hij de verga dering voor een kwartier). Als hij de vergadering weer opent, zegt hij dat de verklaringen van dr. Kaufmann niet precies door goeden smaak uitblonken, maar toch tot een dergelijke opschudding geen aanleiding gaven. Hi] zegt verder, dat ook moet worden vastgesteld welke afgevaardige papieren ballen heeft gegooid. Hij vraagt aan den nieuw-communist Killian of hij het is geweest, maar deze ontkent. Ver moedelijk is het ook een ander geweest. Adolf Hoffmann stelt daarop voor de papieren ballen in het Hohenzollern- museum onder te brengen. Een gewel dige vroolijkheid, die op deze woorden volgt, maakt een einde aan het incident. De heer Kaufmann kan verder praten, maar lokt onmiddellijk weer eeu storm van protesten uit, wanneer hij beweert, dat de Iloho izolierns zóó hoog staan, dat hij ze niet tegen aanvallen der so ciaal-democraten hoeft te beschermen. Waarmee we 't anders van harte eens zijn. Bah, hoe kleinzielig Een brief geadresseerd -aan „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Heinrieh van Pruisen" is dezer dagen door het postkantoor te Berlijn aan den afzender terugbezorgd, met de opmerking er bij, dat er geen Koninklijke Hoogheden meer bestaan in Duitschland, zoodat de brief had moeten zijn geadiesseerd aan Frau Preussen. Groot-moordenaar. Te Spandau (Duitschland) is een 50- jarige koetsier, genaamd Schulz, aange houden, die niet minder dan 11 moorden zou hebben gepleegd. De feiten, die hem ten laste worden gelegd, dateeren gedeeltelijk uit het jaar 1899. De moor denaar heeft eenige hem ten laste gelegde feiten bekend. Hij heeft mannen, vrou wen en kinderen gedood, hetzij om hen te berooven, hetzij om lastige getuigen uit den weg te ruimen. Politie vliegtuigen. Scotland Yard, het hoofdkwartier van de Londensche politie, heeft vier vlieg tuigen gekocht en zeven officieren van de politie zijn uitgekozen voor het ver richten van vliegdienst. Do vliegtuigen worden gestationeerd op het vliegveld van Hounslow bij Londen en worden voorzien van donkere kamers voor het ontwikkelen van fotografische platen. Zij zijn aangeschaft voor het vervolgen van misdadigers met de nieuwste metho den, wanneer zij met een vliegtuig mochten willen ontsnappen. Verder zullen de vliegtuigen dienst doen om beambten snel over te brengen naar de plaats van een misdaad in de provincie. Bij aan komst kunnen luchtspeurders dadelijk de geheele machine van de wet in beweging brengen, hun fotografiën, die aanwijzin gen verschaffen, ontwikkelen enz. In enkele uren zal de politie, zelfs in de afgelegenste districten, zoodoende in het bezit zijn van alle gegevens tot opsporing van misdadigers. Be veepest in België. Blijkens een officieele mededeeling deed zich in de eerste helft van Novem ber slechts één nieuw geval van veepest in België voor, en wel te Welkenraedt bij de Duitsche grens. In de provincies Antwerpen, Luxemburg en Oost Vlaan deren zijn alle haarden van besmetting verdwenen. Eén blijft over in 'de pro vincie Namen, één in de provincie Li k, twee in West Vlaanderen. In hut geheel zijn tot nu toe in 97 gemeenten 2486 stuks vee, ter waarde van vier en een half millioen francs, afgemaakt. De berichten betreffende de versprei ding van mond- en klauwzeer zijn veel minder gunstig. De laatste veertien dagen zijn in een 3Ü0tal gemeenten 5000 stuks hoornvee, 3500 varkens, 300 schapen en 300 geiten door deze kwaal aangetast. Bolsjemieksche propaganda. Naar de Estlandscho pers meldt, heb ben de bolsjewiki in de maanden van Aug. tot Nov. van dit jaar goud ter vvaarde vau rond twee millioen Zweed- sche kronen naar het buitenland gezonden voor propagandistische oogmerken. Den laatsten tijd is het meeste goud naar Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Duitsch land gegaan. NEDERLAND EN BELGIË. Uit Brussel wordt gemeld We hebben aan het ministerie van buitenlandsche zaken gevraagd, hoe het stond met de onderhandelingen met Nederland. Die onderhandelingen, zoo werd ge- autwoord, zijn sedert de quaestie van de Wielingen op een dood punt gekomen. Maar de nieuwe minister heeft de studie van deze quaestie weer ter hand geno men en ongetwijfeld zal hij binnenkort de onderhandelingen wenschen te her openen bij hel punt, waai op Delacroix ze als minister van buitenlandsche zaken ad interim heeft gelaten. DE EX-KROONPRINS. In het Engelsche Lagerhuis stelde

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1