LeziiillöÏÏL Koffie-, Thee- eö Tafelserviezen H. J. VAN DEN OUDEN. N.Y. Yan üerGraaf&Co.'s VAN DALEN, Gemengd Nieuws. Kaïnerbrieven. Boeken en Geschriften. Kerk en Schooi. Zendt uwe advertentiën vroegtijdig in. Advertentiën. uitgesteld in verschillende décors BOUWLAND, Orgels Ij®*" en let daar wel op. St. DfcTIcola*eu3-G-escIh.ean.Ik:ezi., G. P. FEIJ, Oroelhandel, Noordstr. 30, Ter Reuzen. eu prijzen. Wachtende Amsterdam - Rotterdam - Brussel. Onze MIIIIUUI^, flUlUdlg en ËölU«Dl den raad wilden overlaten. Het voorstel kwam hierop in stemming. (De wethoudeis stemden niet mee). Het werd verworpen met 4 tegen 1 stem, die van dhr. A. Meertens. Nog kwam een circulaire van Ged. Staten in bespreking, en wel over de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Thans krijgt deze f210, doch volgens de nieuwe regeling zou het f760 worden. De heer J. A. Meertens vroeg, waarom er eigenlijk gestemd moet worden, als het toch gegeven moet worden. De Yoorz. De raad moet gehoord worden. De heer Van Doeselaar kon zich niet voorstellen, dat het- salaris 500 hoog opgevoerd moest worden. De secretaris, die het doet, is toch ook nog gemeente ontvanger. Als het een zelfstandig per soon betrof was het een andei geval, doch nu stelde hij voor er afwijzend op te beschikken. De heer Koster was overtuigd, dat d« betrokkene veel werk presteert, maar is er niet veel bij, dat op de secretarie thuis behoort? De Voorz. was ten volle overtuigd, dat de bezoldiging van f 210 veel te laag was. De heer A. Dieleman vond de sprong echter wel wat heel groot. Het voorstel werd hierop verworpen met 6 tegen 1 stem, die van dhr. A. Meertens. Tenslotte de rondvraag. De heer Koster vroeg naar de kolen- voorziening, waarop de Voorz. antwoord de, dat tot April er nog 4 eenheden be schikbaar zijn. Vrije kolen kan echter ieder koopen, maar die zijn nogal duur. Turf is er evenwel in overvloed. De heer G. Dieleman wees er op, dat heel goed water aanwezig was in een put op het land van dhr. J. de Feijter in den Wijkhuizenpolder. De Voorz. beloofde, dat tijdig te laten onderzoeken. Nadat tenslotte dhr. A. Meertens nog had gewezen op een goot van dhr. Jurrij, waarin veel modder was, en de Voorz. daarop antwoordde, dat er reeds aan gewerkt werd, had sluiting der openbare raadszitting plaats. Vroeg op en vroeg naar bed. Eenige Raadsleden te Gemert moeten volgens het „Vad." plan hebben B. en W. te verzoeken voortaan de Raadsverga deringen uit te schrijven op des morgens 6 uur wanneer 6 uur n. in. niet mogeijk is, daar verschillende Raadsleden over dag niet kunnen vergaderen. Een zigeuner vermoord. De vorige week ontstond te Venlo een twist tusschen kroeg-bezoekers en eeni ge zigeunermuzikanten. Plotseling stak zekere K. uit Venlo zijn mes een der zigeuners in de herseuen, zoodat het bloed deu dader bespatte. Eenige oogen- blikken later overleed de getroffene. De dader werd gearresteerd. Een schanddaad. Te Amsterdam werd aan do Weesper- zijde een 11 jarig meisje aan de glooiing van den dijk aangetroffen, dat schreiend en hevig ontsteld aan eenige schippers,die op het gegil waren overgevaren, mede deelde dat zij door een man was aan gerand die haar de kleereu van het lijf poogde te rukken. De schippers ontdekte een man, die ze naar het politiepueau brachten, nadat hij eerst door het publick duchtig was afgeranseld. Bij het onderzoek bleek, dat de mau zich op de Weesperzijde had opgesteld, in afwachting of niet een of ander kiud zou passeeren. Reeds eerder is hjj te Harderwijk voor een dergelijke schanddaad aangehouden. Drank en zedenbederf. Te Purmerend is aan de Burgemees ter het recht verleend uit vergunnings lokalen te weren personen die bij her haling misbruik van alcoholhoudenden drank maken of wegens dronkenschap zijn veroordeeld. De „zwarte lijst", welke aan de café houders verstrekt wordt bevat thans de namen van zes overteders, w. o. zelfs drie namen van minderjarige meisjes, van wie er twee zich niet alleen aan openbare dronkenschap hebben schuldig gemaakt maar ook aan onzedloijke ge dragingen. Een verschilletje. Wij lezen in de „Nw. C." Jansen en Pietersen, oude schoolken nissen, die elkaar uit het oog hadden verloren, ontmoetten elkaar weer najaren Jansen vertelde van zijn ludischen tijd hij was eenige maanden geleden terug gekomen en had in 't vaderland werk gevonden aan een der afdeelingen van een groote onderneming. Pietersen min der mededeelzaam zei sobertjes dat hij ook „in zaken" was. Maar het bevalt me hier best zei de praatgrage Jansen. Deuk eens aan niet meer dan 45 uur werk in de week. Vier uur 'smorgens, dan een flinke schafttijd, en vier uur werken middags, 's Avonds, vrij en dan den heelen Zaterdagmiddag vrij en natuurlijk den heelen Zondag ook Pietersen keek wat zuinig en mom pelde Ja, ja, al« je 't zoo hebt, dan heb je't goed. Maar zoo heb ik het niet: Ik werk geregeld heel wat meer dan 8 uur per dag en mijn schafttijd vliegt er dikwijls bjj in. Als het dagwerk in de zaak gedaan is neem ik dikwijls nog een en ander mee naar huis, om dit 's avonds af te doen, want anders weet ik den volgenden dag geen raad. Een vrije Zaterdagmiddag bestaat er niet voor mij en de Zondag is eigelijk ook geen rustdag voor mij. Jansen zette onder deze jammerklacht steeds grooter oogen op. Maar kerel wat een slavenleven Wat een tredmolen? En hoe kau zoo iets voorkomen? De wet zegt toch.... —Ja. ja Pietersen viel hem in de re de ja. De wet verbiedt dat. En het is een slavenleven. Maar. dat is waar ook: ik vergat te zeggen, dat ik direc teur ben! - Amice frater Nou, nou, dat was een heele opschud ding en consternatie, Donderdagmiddag, toen Minister Van IJsselstein schorsing van de beraadslagingan over de land- bouwbegrooting vroeg. Had Minister De Vries over zijn be grooting schorsing gevraagd, dcd zou de heeren niet verwonderd (hebben. Nu echter wel, en menigeen vroeg Zou Minister Van IJsselstein heengaan Ben je mal, zei de heer Oud tot den „Minister-moordenaar" Murchant, hij gaat niet weg. De heer Teenstra kwam er tusschen en zei, het in 't geheel niet erg te vin den, als hij toch ging. Is dat een Mi nister van Landbouw 1 Maar wat was dan toch wol de oor zaak van dat alles, zul j« vragen 'k Zal het je vertellen, amice 1 De revolutionaire lieer Kolthek had een motie van wantrouwen tegen den Minister ingediend, 't Ding werd ver worpen met 53 tegen 26 stemmen. Dat kon dus geen oorzaak voor de portefeuille kwestie zijn. '11 Tweede motieKolthek I100- gere schadeloosstelling aan ontslagen ambtenaren sneuvelde eveneens. Ver worpen met 48 tegen 30 stemmen. Maar toen kwam de derde aanval, en wel van de zijde van den vrijzinnigen heer Marehant.. Hij wilde '11 tweetal posten op de landbouwbegrooting schrap pen het bevorderan van een hoofdamb tenaar tot directeur-generaal en het aan stellen van den oud-Minister Bijleveld tot juridisch adviseur. Vooral ten opzichte van den laatste verklaarde de Minister, dat hij zoo'n ad viseur niet kon missen. Maar daaraan had de heer Marehant natuurlijk maling. En hij wist zjjn amendement over het benoemen van den adviseur aangenomen te zien met 36 tegen 34 stemmen. Vóór stemden o.a. 6 R. Katholieken, de Chr. Hist, heer De Geer en de twee rechtsche „wilden" A. P. Staalman en Van de Laar. Hebben die heeren dan niet geweten dat het er om te doen was, den Minis ter te laten vallen We mogen het niet aannemen, want anders zouden ze het toch wel niet ge daan hebben. 'tls dan ook te begrijpen, dat ze heel verwonderd opkeken, toen Minister Van IJsselstein van zijn stoel opstond, en schorsing van de beraadslaging vroeg. Wel trok Minister Ruys hem nog aan zijn jas, maar 't was te laat, de woorden waren er uit. Toch geloof ik nog niet, dat de Minis ter werkelijk heengaat. Laten we tenminste hopen, dat hij zich nog eens goed bedenkt. Maar hoe het ook zij, 't is in elk ge val weer een goede les voor rechts, om toch goed op haar hoede te zijn voor de linksche heeren. En dan wel in 't bijzonder voor den „M inisters moordenaar" Marehant. Hartelijk groetend. t.t. Observator. Zestiende Jaarverslag van de Vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Hoewel niet zoo somber gesteld als het vorige jaar, blijkt ook uit dit verslag, dat niet alleen de andere stichtingen van barmhartigheid, doch ook „Vrede rust" met zware financieele lasten te kampen heeft. In 1919 bedroegen toch de inkomsten f 429.907,35s en de uitgaven f 444.992,62. De exploitatie inventaris ver minderde met f2793,115, zoodat dus een verlies meest worden geboekt van f 17.878,38. En had de Vereen, met eenige bijzondere inkomsten gehad, die buiten de eigenlijke verpleging staan, dan zou het verlies nog belangrijk hooger zijn geweest. Deze woorden spreken duidelijk genoeg voor zichzelf, we hebben daaraan uiet veel toe te voegen. Laat het daarom dan ook alleen dit zijnLaten we in ons bidden, maar ook in ons geven deze stichting van barm hartigheid toch niet vergeten I Wat Gods genade vermag in een jong kind, door G. v. d. Berg. Uitg. J. H. KOK, Kampen. 3e druk. Prijs f0.75ingen. Voor alle zekerheid keek ik nog eens weer op den band. Ja, 't stond er toch duidelijk: „Derde druk". En de woorden „vooraf" maakten het me nog duidelijker. Eerste druk Aug. 1918; tweede: Maart 1919 en derde: April 1920. Waarom 'k dit zoo schrijf? Omdat het me zoo verwondert Neen, integendeel, 'k verheug me er juist zeer over, en heb nog eens weer met ontroering het leven van den kleinen Bernard Hendrik van den Berg gelezen. Wat wordt het toch duidelijk in dit boekje, wat inderdaad Gods genade in een jong kind vermag, zooals zeer terecht de titel van dit boekje heet. We bevelen dit teeder —7 door etjn vader geschreven boekje dan ook gaarne aan. Het graf op den Soembing. Een Javaansche Roman, door Mr. C. W. Wormser. Uitg. J. H. KOK, Kampen. Prijs f3.75 in stempelband f 4.90. Naast enkele herdrukken die we ook nog nader hopen te bespreken zond de heer Kok ons eveneens eenige nieuwe werken, w.o. bovenstaand. Er staat bij dit werk aangeteekend „Dit boek zou kunnen worden genoemd een tweede Max Ilavelaar. Alleen sober der geschreven, maar niet minder tref fend. Het teekent in heldere en scherpe kleuren hoe de inlander overgeleverd is aan de afpersing van den Chinees." Nu is daar veel van waar. Naast de beperking van soberheid, zou ik daaraan echter ook nog willen toevoegen Hier is geen sprake van eigen ik hoog ver heffen, en ook niet vaii het toespitsen van haat. Hier is alleen een man aan het woord, die in zijn ziel geheel vervuld is van een diep medelijden met den inlander, en dat in schoone bewoordingen tot uiting doet komen. Hoe roerend teekent hij ons den armen dessabewoner Rono, die te veel vertrouwt op menschen, en bedrogen wordende, tot misdaad, zelfs tot moord komt. Hoor slechts, hoe Wormser ons het omkomen van Rono teekent: „De maan kwam achter de wolken uit en belichtte den kraterbodem. De bleeke stralen omgaven het al. En het matte schijnsel dekte met een doodskleed den man, die krachteloos, over het graf van den heilige gestrekt, stervend om erbarmen snikte en wiens laatste woord wegstierf in de stilte der volkomen eenzaamheid, toen hij naar adem hijgend, kreunde „Pengapoenten" („Schenk mij vergiffenis") Ten slotte, een Christelijk boek, zooals we daaronder gewoonlijk verstaan, is het niet, maar het spreekt ons, zij het dan ook ongenoemd, van Gods leiding en bestuur over alles. We kunnen daarom het werk dan ook gerustelijk aanbevelen. Van de schemering tot het licht. Een verhaal uit de dagen van Herodes den Groote, door L. Penning. Uitg. J- II. KOK, Kampen. Prijs f 2 75 in stempelband f3.90. We hebben hier weer een^een boek van Penningwel een mee van onze vruchtbaarste auteurs, al beginnen ook enkele jongeren, zooals bijv. Maj. Nelly Has, hom aardig achterna te gaan. Doch ter zakeover Penning. Als schooljongen heb ik steeds geno ten, ja inderdaad genoten van Penning's boeken over den Transvaalschen oorlog. Zo boeiden van het begin tot het eind, en de personen er in, ze leefden voor je. In zijn latere boeken meende ik wel eens te veel den journalist te zien, dwz. vlug te schrijven, en daarbij wel eens te veel het schoone. in onze taal te ver geten. Je viel dan soms over stuitende on juistheden. Steeds achtte ik het een der voordee- len voor Penning, dat hij schreef over toestanden en gebeurtenissen, waarover weinig lectuur iu dit genre bestond. Doch thans, na het lezen van dit, werk er is wel veel lectuur over dit tijd perk blijkt me, dat Penning het bij zoo iets ook nog wel kan. Wel is hij zelf soms wat erg duidelijk de spreker, al laat hij het dan ook an- deren zeggen, maar dat neemt niet weg, dat het boek zich gaarne laat lezen en ook zeer goed geschikt is, om kennis van den tijd van Herodes de Groote bij te brengen. Van harte zij het dan ook aanbevolen. Za am slag. Ds. De Walle heeft het beroep naar de Geref. Kerk te Oen- kerk (Friesland) aangenomen. Prof. D r. H. Bavinck. Naar wij vernemen, is de laatste dagen de toestand van Prof. Dr. II. Bavinck te Amsterdam heel ernstig geworden. Hij is zeer zwak. Hopeloos is zijn toe stand echter nog niet. (Rott.). Geref. Kerken. Tweetal: Te Purmerend, J. H. Kuiper, cand. te Kampen en Dr. H. W. van der Vaart Smit, te 's-Gravelaud. Beroepen: Te Zwijndrecht, A. Rol- loos, te Delfshaven. Bedankt: Voor Bunschoten en Spa kenburg (B.), W. L. Milo, te Kollum voor Delft, B. A. Knoppers, te Almelo; voor Oudega (W.), B. Roorda, te Drie- snm voor Beden en Hallum, J. van der Meulen, te Schoonoordvoor Vrooms- hoop, N. Duursema, te Nieuw-Amster- dam voor 's-Gravenhage en Rotterdam, G. R. Kuyper, te Haarlem. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Barneveld, K. J. v. d. Berg, te Ermelo te Finsterwolde, A. N. Pijnacker Hordijk, te Oldeberkoop te Aduard, F. de Haan, te Visvliet en Pieterzijl; te Dokkum, J. A. Swart, te Yhorst en de Wijk; te Sneek, W. Ban ning, te Haarlote Gennep, H. J. van Rooijen, O.-I. pred. met verlof, te Werk hoven te Doetinchem (vac. Ds. Briët) (toez.), Drr K J. Brouwer, pred. bij de Ver. voor Herv. Wijkbelangen, te Am sterdam over het IJ. Aangenomen: Naar Gelselaar, H. W. Lovink, cand. te 's Gravenhage naar Elspeet, J. H. van Paddenburg!), te 's-Grevelduin-Capelle. Bedankt: Voor Ede, I). J. van de Graaf, te Raamsdonkvoor Hoorn op Texel, Dr. E. L. Smit, te Boxmeer voor Oudemirduni, S. Ronner, te Oenevoor Noordwijkerhout (toez.), II, W. Lovink, cand. te 's-Gravenhagevoor Schiplui den, C. M. Luteijn, te Heinenoord. Christ. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Kampen, J. W. Polman, te Almelo. Geref. Gemeenten. Beroepen: Te Giessendam, D. C. Overduin, te Rotterdam. Bedankt: Voor Goes, M. Hofman, te Rijssen (O voor Dordrecht, J. Fraanje, te Barneveld; voor Meliskerke, A. Ver hagen, te Dirksland. Aangekomen: J. A. C. van Rompu, makelaar, West- kolkstraat 8, van Frankrijk. J. van Bel, machinist, aan boord, van Vlissingen. J. M. van Hurck, dienstbode, Dijk- straar, van Philippine. J. B. Daelman, Machinebankwerker, Noordstraat 91, vau Amsterdam. A. van Hees, timmerman, woousch Nieuwe Dokken, van Heenvliet. S. Tolhoek, zonder, Donze-Vissersstraat 109, van Goes. Vertrokken: J. B. de Smet, klompenmaker, Lange Kerkstraat 35, naar Philippine. M. Romeijnsen, veldarbeider, O 158, naar Krabbendijke, Abr. G. den Exter, werkman, in een keet, naar Krabbendijke. J. Hamelink, zonder, Douze-Vissers- straat 38, naar Liensden. M. van Kerkvoorde, dienstbode, Dijk- straat 51, naar Rotterdam. N. van Cleen, dienstbode, Blokken 11, naar Wachtebeke (B.). H. J. Aarnoudse, zonder, le Korte- straat 5, naar Rotterdam. M. Geelhoedt, zonder, Donze-Vissers straat 9, naar 'sliage. J. M. van Luik, zonder, Noordstraat 47, naar Clinge (Z.) A. G. llamelihk, zonder, Donzc-Visser- straat 122, naar Rotterdam. A. de Caluwe, arbeider, O 106, naar Axel. W. Mulleneissen, handelaar, Lange Kerkstraat 46, naar Aken (D.). L. J. Huizinga, zonder, Axelschestraat naar Middelburg. Inzenders van advertentiën verzoeken wij dringend, deze een dag vóór de ver schijning der Courant, dus op Maandag of Donderdag in te zenden. Hoewel wij steeds zullen trachten ook advertentiën te plaatsen die ons in den loop van den vóórmiddag der verschijn dagen worden toegezonden, kunnen wij dat niet meer verzekeren. Men zende dus de advertentiën zoo vroeg mogelijk in. DE ADMINISTRA E. Heden werden we verblijd door de voorspoedige geboorte eener dochter PIETERNELLA. A. COUMOU. A. COUMOU—Vink. Axel, 28 Nov. '20. van 2 Dec. tot 16 Dec., wegens ziekte van den Spreker. Het Comité. een groote sorteering - D. E. WOLFERT Hz. Ter Neuzen, Nov. 1920. Xersstraat 3-5. TER NEUZEN. Telefoon 53. Incasseert wissels op binnen- en buiten land. Bureaux voor den Handel. Insassi's van achterstallige vorderingen, Handels-lnfirfflatiin. TANDARTS Brouwrijatr. 3 (Hoek Havenstr.), Ter Keuzen, TEL. 105, is dagelijks te cousulteeren van 9—12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten Uit de hand te koop circa 30 X 44 A. 23 c.A. nabij de gemeente Schoondijke. Te aanvaarden rooven oogst 1921 Nadere inlichtingen geeft. Notaris A. MIJS te Oostburg. Wie nu een Orgel wenscht te koopen Behoeft voorwaar niet ver te loopen WANT voldoen U altijd door hunne degelijke afwerking, eenig mooien klank, en daarbij beslist lage prijsnotocring Uw jarenlange garantie is DEUGDELIJK In Uwe onmiddelijke omgeving wonende stellen wij bet van zelf op de hoogste prijs dat U VOLKOMEN TEVREDEN ZIJT, en zijn daarom op eerste aanzegging dadelijk bij U om alle garantiewerk uit te voeren. Overal te ontbieden voor HERSTELLEN, SCHOONMAKEN en STEMMEN. Uitgebreide Catalogussen van alle bekende merken ter inzage. Voorts ruime keuze in als: VIOLEN MANDOLINEN CITERS HARMONICA'S SPEELDOOZEN ORGELSTOELTJES LUSTERS MUZIEK ÉTAGÈRES PIANO- en ORGELMUZIEK ene. enz. Beleefd tot bezoek uitnoodigend. Loop der hevolkiny van Ter Neuzen.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3