Oraaan ter verspreidinq der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. buitenlandT~ No. 299. Woensdag 1 December 1920. 3e Jaargang. BINNENLAND. O D ABONNEMENTBij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.2o. Uitgave van de Christelijke ^ersvereeniging „Zeeuwsch-Ylaanderen" te I e r N u i e n. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat 5, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bg bezorging ADVFRTENTIËN Van 1-4 regels ƒ0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract Crisistoeslag - Inzending van advertent,ën bnden i drukker H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. LeletoonNr. i De interpellatie-Ossendorp. 't Was Vrijdag een extra drukke dag voor onze Kamerleden. Van s morgens elf tot 's namiddags zes uur hebben ze vergaderd, met slechts een half uur pauze daartusschen. Ze hebben moeten luisteren naar den heer Ossendorp, die zijn interpellatie over de onderwijzerssalarissen hield naar de Ministers De Visser en De Vries en naar een zevental andere sprekers. Zoodat men zou zeggen De zaak zal nu langzamerhand wel van alle kanten bekeken zijn. Doch dan vergist men zich, want voor de vergadering van Dinsdag zijn nog een twaalftal sprekers ingeschreven, 't Zal dus zeer de vraag zijn, of de debatten over de onderwijzerssalarissen Dinsdag gereed komen. Daarover willen we het nu echter met hebben maar in 't kort even nagaan, wat zoo Vrijdag al ter sprake is gebracht. Hoofdschreeuwers waren de hoeren Ossendorp en Ketelaar. De eerste kwam zelfs met het argument aandragen, dat wel miHioenen voor Oorlog en Marine beschikbaar zijn, en niets voor liet on derwijs. Wij gewone menschen zouden zeggen Met personen, die met zulke argumenten komen, valt eenvoudig niet te redeneeren. In de Kamer gaat dat natuurlijk eemgs- zins anders; maar toch, we gelooven niet, dat zulke woorden de zaak der on derwijzers goed helpen verdedigen. Ze doen zoo licht denken aan het spreekwoord „Veel geschreeuw en Minister De Visser verzette zich sterk tegen de wensch van den heer Ossen dorp, om de salarisregeling van de Com missie voor georganiseerd overleg over te nemen. O.i. zeer terecht, zei de Minister het een verderfelijke regeling te achten, dat een onderwijzer op 18 jarigen leeftijd niets meer behoefde uit te voeren, en toch geleidelijk zou klimmen tot f 4200. Ook een groot bezwaar achtte de Mi nister het, dat die Commissie voor de bijacten niets wilde betalen. We kunnen er dan ook wel op reke nen, dat de Minister de regeling van die Commissie waaraan dus nog heel wat meer vlekjes kleven dan aan's Ministers eigen regeling niet zal overnemen. Minister De Vries was kort, maar za kelijk en nam ook even de regeling van de overleg-Commissie onderhanden. Wat moet er van onze financiën komen als we volgens zoo'n regeling het hoofd van een kleine school f 5200 moeten geven De Minister liet dan ook duidelijk uit komen, dat het geven van zulke salaris sen tot de onmogelijkheden behoort. Wel waren, zoowel hij, als zijn ambt genoot van Onderwijs, bereid, om ver schillende vlekjes, mits ze niet te groote financiëele offers vragen, uit de regeling weg te nemen. Dat nu is ons een reden tot verheuging. paar uit. Doch, zooals De Visser achter de groene tafel zat, zonder de goed ronde opgewektheid, met den zorgvollen plooi om den mond, do gestalte lusteloos ineengedoken, gevoelden wij iets als me delijden. Het was het beeld van den man, die gevochten heeft en verloren heeft. Men zeide hem, wat hij had moe ten doen: in den ministerraad de porto- feuillekwestie steilen, een daad, die wel licht met eigen overwinning ware ge ëindigd. De krachtige De Visser is bier voor niet krachtig genoeg geweest. Hij legde liet hoofd in den schoot. En liet was Simons bruutheid, die do viktorie behaalde. Hoort, hoe hij zijn maclitsvol- komenheid botviert in de gruweljjk-mis- plaatste mop, waarmede hij zijn rede besluit". Wat wij hieraan toe te voegen hebben 7 Niets anders, dan alleen het woord, dat we boven deze driestar plaatsten „Walgelijk". De houding van de „Unie.' V Walgelijk. Natuurlijk tracht al wat socialist is, uit de ontevredenheid der onderwijzers munt te slaan. Voorop gaat daarbij vanzelf „Het Volk". En handig als deze „roode" redactie is, trapt ze aan den eenen kant neer, en heeft aan de andere zijde o, zoo'n mede lijden. Minister De Vries is in dit geval de groote, grrroote hoeman, en Minis ter De Visser kan het eigenlijk niet helpen heeft zich laten overbluffen en is moede en lusteloos. Alles de schuld van Minister De Vries. Hoort ge niet waarheen „Het Volk" wil? Luistert dan slechts naar deze woorden uit liet artikel „De kale school meesters" „De Vries, achter de regeeringstafel, demonstreerde zijn gewone, weerzinwek kende brutaliteit. Hij heeft zijn uitdagen de allure van botte machtsa3nmatiging hervonden. O, De Vries heeft reden, te- vredsn te zijn. Niet slechts heeft deze tyran de arbeiderselementen der rechter zijde eenige weken geleden tot een slaafsch „mondhouden" kunnen dwingen, maar hij kan zich op veel edeler vangst, veel grooter overwinning beroemen De Visser, de man, die eertijds respekt af dwong door zijn intellekt en de kracht van zijn persoonlijkheid, de man met idealen en den wil, ze te bereiken, de talentvolle, ja groote De Visser ligt aan zijn voeten. Met haat en verbittering gaan in deze dagen de gedachten van de kale schoolmeesters naar dit minister- We schreven reeds over de Unie van Christelijke Onderwijzers en laakten toen het besluit, dat deze vereeniging samen werking zocht met de openbare collega's. Dit werd tegengesproken, maar werd toch later weer bevestigd. En vooral Zaterdagmiddag is het eens duidelijk uitgekomen op hoe geheel ver keerden weg zich daarmee de Unie be vindt. Toen is in Den Haag nl. een groote vergadering belegd vau een salaris comité, bestaande uit de drie openbare bonden en de Unie. Voor de Unie voerden op een paar plaatsen het woord de hecren Jungcurt en Zwitser. Beide heeren Christelijke onderwijs mannen hamerden op hetzelfde aam beeld eenheid met de openbare collega's. Ze hadden dan ook de eer een pluimpje te krijgen van hun openberen collega Van Lingen, die de houding der Katho lieke onderwijzers becritiseerde, omdat die geen samenwerking wilden, maar vol lof was over de Unie. Ja, dat zijn nog eens menschen, niet benepen en bekrompen, zooals de anderen. Nou, 'de heeren van de Unie hebben op de vergadering heel wat stemmen kunnen beluisteren, waarschuwende stem men, om nog terug te treden, voor het te laat was. Hoewel we anders met het overnemen van eigenaardige woorden zeer voorzichtig zijn, meenen we toch ditmaal dat eens wat ruimer te moeten stellen, om duide lijk te laten zien, in welk gezelschap de Ünie van Chr. Onderwijzers zich bevindt. Zoo gaf volgens het verslag in de „N. R. Ct." de heer Holle van het N. O. G. eenige staaltjes van armoede onder de onderwijzers, die zullen gaan zeggen liever in de petoet dan in de penarieWelke onberekenbare schade wordt aan het onderwijs gedaan 1 Is de de regeering dan doof voor al deze uitingen Een stem Het kan ze wat1 De lieer HolleMoeten we dan een seheepsroeper nemen Een stem Met de vuist op 'r oogen 1 De heer Holle: We zouden het den minister wel zeggen, wanneer hij hier was, om hem duidelijk te maken onze ellende. Een stem Hem eruit gooien De heer Holle Hij wil wel „de plooien uit de ïegeling" strijken Een stem Uit zijn sm 1 De heer Holle: Maar er zijn geen plooien, maar diepe groeven gemaakt in onze beroepsliefde, die met geen zacht- kens strijken er weer zijn uit te krijgen. De gevolgen voor het onderwijs zullen bedenkelijk zijn. Vult uwe strijdkassen, kameraden, aldus besluit sprekerwe kunuen dan voor onzen stand opkomen. Een groep van 3000 ambtenaren in een modernen staat laat zich niet meer ringelooren Door eendracht sterkdaaraan moeten de onderwijzers denken. Zoo sprak o.a. de heer Ossendorp Als we den minister De Vries hier hadden GeschreeuwJa, hadden we hem maar 1 De heer OssendorpDan zou hij zeggen Een stem Mijn burgerwachten I Zoo sprak vérder nog dezelfde heer Ossendorp De onderwijzers willen een goed salaris, maar zij willen niet, dat hun salaris in verband zal gebracht worden met de verslechtering van ons volksonderwijs. (Toejuiching). De regeering zal moeten toegeven Een stem En gauw 1 De lieer Ossendorp betoogt, dat alle onderwijsinstellingen de billijkheid van de eischen inzien. De regeering heeft gesproken, maar verkeerd! De Volks vertegenwoordiging mo t nu het rechte woord spreken. D.. -zullen wij onzen plicht doen, tegenover den Staat en ons onderwjjs. Terwijl na afloop der vergadering een straatdcmonstratie werd gehouden, waar aan ook „Uniemensehen" meededen. Bij het lezen van dit alles hebben wij ons er £rootelijks over verwonderd, dat de Unie van Chr. Onderwijzers aan dit alles meedeed. Zelfs op die vergadering tegen de opruiende woorden niet protes teerde en daardoor dus feitelijk haar sanctie er aan verleende. Reeds het feit, dat Christelijke onder wijzers naar een zoodanige protest- meeting gingen, doet de deur dicht; maar een straatdemonstratie er bij maakt de zaak nog des te ernstiger. En is het wonder, dat we ons daar om en velen met ons bezorgd afvragen Waar zijn dan toch eigenlijk de scheidingslijnen tegenwoordig? Zijn ze dan zoo verre zoek? We kunnen het haast niet gelooven van de Unie, maar toch, de feiten dwingen er ons langzamerhand toe. Laten we echter nog hopen, dat er van tal van Unieleden eeu ernstig en drin gend protest komt tegen deze bedroeven de houding van hun voormannen. Dat het kouie, voor het misschien te laat is V Nog steeds het oude spook. In den gemeente -ar. 1 van Ter Neuzen verzette liet socialistisch raadslid, de heer Hamelink, zich tegen het geven van subsidie aan de R Kath. Nijverheids scholen. Terecht werd dat door een der andere leden we meenen heel wel door den heer Scheele gehekeld als het oude liberale standpunt. Geen sectenscholen, die versnippering brengen, aldus de heer Ilamelink. En aldus ook de liberalen, zoowel van een vijftig jaren geleden, als van thans. Zeer duidelijk bleek dat dezer dagen bijv. weer eens uit het Kameroverzicht van de vrijzinnige „Nieuwe Rotterdam mer Courant." 't Ging daar over de beide R. Kath. heeren Van Wijnbergen en Bulten, die aandrongen op bezuiniging op het onder- wijs. Met name de laatste wees op de dure speelterreinen, enz. De „N. R. Ct." laat daarop dan dade lijk volgen „Van de omstandigheid, dataltegroo te sedarische versnippering (wij cur- siveeren Red. „Z.-Vl.") ons onderwijs duur maakt, dat bovenal daartegen be hoort te worden gewaakt, repten deze heeren daarentegen met geen woord. Wij achten hen een even groot gevaar voor ons onderwijs als den heer Wijn koop, die pathetisch de onderwijzers tot een staking opriep. In hun stelsel zou inderdaad de openbare school armen school worden, de bijzondere school dank zij den fondsen, proapereeren". Het oude standpunt en nog steeds het oude spook, zooals men ziet. De openbare school nog eens armen school en de bijzondere daarentegen e«n en al pracht. We zullen er maar niets op zeggen, doch alleen de vraag stellen Worden de heeren dan nooit wijzerblijven ze dan altijd vasthouden aan dat oude spook En waar is tenslotte het ver trouwen in de deugdelijkheid van het openbare onderwijs Algemeen is de aangedacht thans ge vestigd op Konstantijn, den ex-koning van Griekenland. Zal dat „ex" voor zijn naam worden weggenomen of zullen Frankrijk en En geland zorgen, dat het er voor blijft Óf m. a. w.Zal hij den troon in zijn land weer bestijgen of zullen Frankrijk en Engeland hun veto er over uitspreken, het hem dus beletten Een vertegenwoordiger van het groote telegraafbureau Reuter heeft een onder houd met don thans veelbesproken man gehad en vertelt daarvan het volgende „De koning was goed gemutst en spraakzaam. Hij klaagde er over, dat hij was belasterd, en verklaarde, dat Venizelos zich te veel had opgeblazen. Met betrekking tot de hoop, die Veni zelos te Nice had uitgesproken, dat de geallieerden niet zouden pogen het ver drag van Sevres te herzien, zeide Kon stantijn, dat hij persoonlijk hoopte, dat de geallieerden zouden afzien van het denkbeeld om het verdrag te wijzigen, aangezien dit een precedent zou kunnen scheppen voor andere mogendheden, die een lierzieniug van het verdrag van Ver sailles vvenscheu. Konstantijn sprak zijn vertrouwen uit in het resultaat ven de volksstemming in Griekenland". Men ziet, het interview bevat weinig positief nieuws. t Merkwaardiger is dan ook oen bericht uit Rome, dat meedeelt, dat Konstantijn zich zou inschepen naar Athene, de aoofdslad van Griekenland. Bevestiging er van is echter niet ver kregen, zoodat we eerst maar weer stil moeten afwachten. Na een tijd van rust doet Spanje thans ook weer eens op ernstige wijze van zich spreken. Zoo is daar allereerst uit Parijs het volgende bericht „Het prachtige Spaansche stoomschip Alfonso XIII, dat 14000 ton groot is, in brand gevlogen. Volgens den correspon dent van den Temps te Madrid hebben de autoriteiten de bewijzen in handen, dat liet een daad van sabotage is. Er heerschte sedert eenigen tijd een volko men tuchteloosheid onder het personeel van de werven. Eiken dag werden er op de schepen inschriften ontdekt als Leve Sovjet-Rusland! Dood aan Enge land Het ontslag van eenige honderden werklieden heeft de ontstemming ten top doen 'stijgen. Men schat de schade, die geleden is door den brand van den Alfonso XIII op meer dan 6 millioen peseta. Tuchteloosheid en sabotage Een geest van opstand en revolutie! Daarvan spre ken ook andere berichten. Zoo hebben bijv. in Madrid, de hoofd stad, volksbe.toogingen plaats gehad, wegens het gebrek aan brood, dat er i3. De politie joeg de betoogers uiteen, waarbij verschillende personen gekwetst werden. Ook in Barcelona is het verre van rustig en zijn er reeds talrijke dooden. Een geest van opstand en revolutie. Een geest, die ingaat tegen alle Gods geboden. Wat zal daarvan liet einde zijn? het. Piemontcesche zomerkuuroord Cour- mayeur. Bedoeld woud, het Purtud bosch, aan den ujtgang van het Val Yeni gelegen, vormt thans over ettelijke K.M.s. één vreeselijke woestenij van ijs, rotsblokken en vernielde boomstammen. Buitendien verspert de massa het water van den bergstroom, de Dora,, den loop, en het mag een wonder heeten, dat bet. dorpje en het hotel van Purtud gespaard bleven. Tot op enkele meters van dat plaatsje slechts liggen de geweldige ijsmassa s. Brand in een Belgisch hospitaal. Te Woluwe bij Brussel is een hospi taal voor oorlogsinvaliden nagenoeg ge heel door brand vernield. eertig groo te houten barakken zijn in de asch ge legd. Alle verminkten en ewonden konden tijdig gered worden. De schade wordt op meer dan een milüou ancs geraamd. Kruitjabriek in de lucht gevlogen. Uit Zurich wordt gemeld, dat te Ver- giate, hij Milaan, een groote kruitfabriek en een munitieopslagplaats van het leger in de lucht is gevlogen. Er moeten 40 arbeiders en 30 soldaten vermist wot n welke zich op het oogenblik van de ramp in de verwoeste gehouwen bevon den. Bovendien moet liet heele dorp vernield zijn en in vlammen staan. Brandstichtingen op groote schaal te Liverpool. De minister voor Ierland publiceerde dezer dagen documenten bij huiszoeking te Dublin gevonden, van beraamde aan slagen tegen de dokken te Liverpool on tegen de electrische centrale van Man chester. In dit verband trekt zeer de aandacht dat Zaterdagavond te Liverpool bij de dokken gelijktijdig in 18 katoen pakhuizen brand uitbrak. Een politieman die daarbij een verdacht persoon aan hield, werd door dezen doodgeschoten. De moordenaar werd onmiddellijk door andeie politiemannen gevat. Zijn naam is nog niet bekend, doch hij wordt na tuurlijk voor een Sinn-Feiner gehouden. Nader wordt nog gemeld De politie heeft een aantal petroleum- bussen, benevens een hoeveelheid paraf fine gevonden. Vijf personen werden gearresteerd. Er is een sterk vermoeden, dat Sinn Feiners den brand hebben aan gestoken. Tevens werd de politie beschoten. Twee der magazijnen zijn geheel ver woest. Over de vredesonderhandelingen te Riga tusschen de Polen en de Russen is thans ook eens eenig nieuws mee te deelen. Een bericht uit Warschau vertelt er ons nl. liet volgende van „De financieele commissie van de vredesconferentie te Riga, ondei^ voor zitterschap van onder-voorzitter Strass burger, heeft vergaderd over het Pool- sclie ontwerp voor de werkzaamheden der commissie. De Russische afgevaar digden vroegen uitstel om het Poolsclie plan te bestudeeren. De territoriale commissie zal zich bezig houden met het vaststellen tot in bijzonderheden der grenzen, waarvoor bij de voorloopige besprekingen de alge- meene lijnen ziju getrokken. De Poolsclie afgevaardigden hebben verklaard, dat zij zich aan deze lijnen stipt zouden houden. De juridische commissie hesprak het auinestïevraagstuk. De Russische afge vaardigden wilden, dat de Poolsclie on derdanen, die veroordeeld zijn wegens misdrijven tegen den staat begenadigd zouden worden. De Polen beschouwen dit als een binnenlandsche aangelegen heid' en wezen daarom het voorstel van de hand." In orde i§ de zaak dus nog niet, zooals men wel ziet. Een groote ijslamne. Aan de Z. W.-zijde, dus de Italiaan sclie zijde, van den Mont Blanc, is dezer dagen een 400 Meter hooge rotsnaald plotseling afgebroken en op liet boven gedeelte van den Brenva-gletscher terecht gekomen. Door den geweldigen schok brak een groot stuk van genoemden gjetscher af dit stortte als eeu reusachtige ijslawine in eeu der prachtigs alpen-wouden van VERHOOGING POSTTARIEV EN. Verschenen is de memorie van ant woord over het wetsontwerp tot wijzi ging van de Postwet, de Pakketpostwet en andere wetten, waarin bepalingen voorkomen op het vervoer per post be trekking hebbende. De minister kan de vrees niet deelen, welke door zeer vele leden wordt uitge sproken, als zoude dc voorgestelde ta- riefsverhoogiug tengevolge hebben, dat de hslft der week- en maandbladen zou moeten ophouden te verschijnen. De wensch van eenige leden om de tariefsverhooging te zoeken op andere onderdeelen, b. v. op prentbriefkaarten en visitekaartjes, die volgens hen, meer als weeldeartikelen kunnen worden be schouwd, kan niet gedeeld worden. Hij meent, dat het element belasting angst vallig uit de door het postbedrijf gelieven retributiën geweerd moet worden. Duidelijkheidshalve volge hier een op somming van de voornaamste tariefs wijzigingen, welke naar de meening van don minister, hij het in werking treden van de wet., toepassing zullen moeten vinden. Brieven 10 cent tot eeu gewicht van niet meer dan 20 gram. Briefkaarten 71/» cent. Gedrukte stukken 2 cent per 50 gram. Nieuwsbladen 1 cent voor nieuwsbla den, een gewicht van 55 gram niet te boven gaande 2 cent voor die wegende boven 55 gram tot en met 150 gram. Monsters21/» cent per 50 mi- nimumtaiief 5 cent. Aanteekenrecht15 cent; voor brieven met aangifte der geldswaarde, behalve dat recht de gewone verzekeringspremie van 21/» cent per f 100. Postwisselsvoor bedragen tot en met f50, 10 cent per f25. Postbewijzen5 cent. Quitantieu 12Va cent. ZEEUWSCH-VLAANDEREN

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1