Voor StJicelaas-Cafleau! Gesprongen i PuroS I Vk^l El I Gemengd Nieuws. Kamerhrieveii. Ingezonden Stukken. Zendt uwe advertentiën vroegtijdig in. Advertenti n. AgCTgM Donderdag 25 November Ds. J. II. D0MER, -.RHEUMATfEK.- Fijne doozen Borstplaat. Mooie tabletten Chocolade. Kerk ei* School. J. Haak=ten Kaate. zoo'n redevoering in zee zou steken,die niets anders dan reclame is. Spr. wilde voorts dhr. Schede wel zeggen, dat als we zijn stelsel gingen huldigen van overal dezelfde verschillen De heer ScheeleNeen, neen. De heer Nolsondan is er niet de minste lijn en krjjgen we allerlei recla mes. De financ. comm. heeft deze voor stellen gedaan, om tot een goede oplos sing te komen. Indien de financieelo toestand het gedoogde, zou spr. nog wel verder willen gaan. Den heer Hamelink zou spr. wel eens willen vragen, of hij in de „Socialistische Gids" van October het artikel van de heer De Miranda had gelezen, waarin deze zegt, dat de ge meentebesturen nog niet uitsluitend loon- commissarissen zijn. Dat mocht dhr. H. wel eens overwegen. De heer Ilamelink protesteerde er tegen, dat hij voor het publiek sprak. Ilad spr. dan vanmiddag anders gespro ken Het betoog van De Miranda onder schreef spr. geheel. We hebben er echter wel voor te strijden, dat de arbeider een goed loon ontvangt. In de bouwvakken hebben de mensehen thans 69 et. per uur. De heer Nolson Hebben die altijd vast werk en ook pensioen De heer Hamelink: Dhr. N. speculeert op de werkeloosheid. De loonen blijven hier echter beneden het particulier be drijf. Spr. hoopt tenslotte, dat dhr. N. veel in de „Socialistische Gids" leest en er zijn voordeel mee zal doen. Hierna kwamen de voorstellen in stemming. Het amendement-Hamelink (f33 f38) werd met 8 tegen 2 stemmen verworpen, die van de heeren Colsen en Ilamelink. Het amendement Colsc-n (f 30 f 36) werd eveneens verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Vóór de heeren Colsen en Hamelink. Over het voorstel-Colsen inzake den kindertoeslag, staakten de stemmen. Vóór de heeren Colsen, de Jager, Scheele, Van don Ouden en Van Cadsand. Tegen de heeren: Nolson, de Ridder, de Meijer, Hamelink en Geeliioedt. Eveneens staakten de stemmen over het amendement Scheele (f 30 f34). Vóór de heeren Colsen, Hamelink, Scheele, Van den Ouden en Van Cadsand. Tegen de heeren Nolson, de Ridder, de Meijer, Geelhoedt en de Jager. Juist na deze stemmingen kwam dhr. Van Hasselt ter vergadering, echter te laat om de beslissing te brengen. Bij de postAanschaffing brandblusch- middelen, drong dhr. Colsen aan op een paar brandhaken voor Sluiskil, en wilde de brandmeesters van daar meer recht toekennen. Over de straatverlichting verzocht dhr. Hamelink nadere mededeelingen, waarom met I Oct. nog geen licht was in de Martinus Ejjkestraat, en drong er voorts op aan, de lampen eens schoon te laten maken. Hierna had een heel aardige discussie plaats, en wel over de burgerwacht. Dhr. Hamelink wilde daarover eerst maar niets zeggen, maar hij dacht, nu sleun te krijgen, sn wel van dhr. Scheele. De Voorz. zei immers, dat die revolutio nair was geworden. Spr. hoopte, dat dhr. Seheela^van die omnerkintr gebruik zou ht van aan 1 gevraagd, »»mü c.gCi.ii)!. c.w doet en hoe sterk ze is. De inlichtingen waren hem niet verstrekt, doch spr. zag ze nog gaarne tegemoet. Spr. zou wel eens naar Sluiskil willen gaan zien, maar ze zouden hem dan wel eens kunnen gebruiken als doelwit, want rood wild hebben ze noodig. De heer Scheele Het vorige jaar heb je gezegd, daarvoor niet bang te zijn. De heer Hamelink Dat ben ik ook niet. De Voorz. ueelde nog eens weer inee, dat hij het niet noodig achtte, inlichtin gen te geven. De heer Colsen had de eer lid van de burgerwacht te Sluiskil te zijn. Spr. doet dat graag en wilde dhr. Hamelink wel meedeelen, dat alle jongens op de repe titie leeren, hoe ze moeten doen dat de revolutie uitbreekt. De heer Hamelink merkte op, dat dhr. Colsen vroeger in dienst ook heel actief was. Als hij hier zoo actief was, als daar ook, dan komt er ook nog niet veel van terecht. De heer Colsen vroeg hem daarvan bewijs. De heer Hamelink Als U een wacht had, verkocht U die. De heer Colsen O, maar dat is ook wat anders. Het subsidie voor de burgerwacht werd hierna, met de stem van dhr. Ha melink tegen, aangenomen. Volgend punt was de jaarwedde der werklieden. Het voorstel van B. en W. was: Vak werklieden f 25f29 en niet- vakwerklieden f 23f 27. Er waren een drietal afwijkende amendementen. Dat van dhr. Hamelink (f3150— f35.50 en f27.50f31.50) werd verworpen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Colsen en Hamelink. Pat van dhr. Colsen (f 27—f31 en f25— f29) werd eveneens verworpen met de beide stemmen voor. lenslotte werd een amendement- Scheele (f 1.00 hooger dan het voorstel van B. en W.) verworpen met 6 tegen o stemmen, die van de heeren Colsen, Hamelink, Scheele, Van den Ouden en Van Cadsand. Hierna kregen we een discussie over kindertoeslag. De heer De Ridder was er tegen, voor het Rijk is het na lang sputteren afge schaft. De heer Colsen daarentegen was er voor. Geen mensch zal toch betwisten, dat iemand met 3 of meer kinderen veel meer noodig heeft, dan iemand zonder kinderen. De lieer Scheele kon zich met dit laat ste best vereenigen. De heer Ilamelink echter in 't geheel niet. Er wordt getracht hier iets in te voeren, dat we in het particuliere loven niet zien, on dat daar voor de gezinnen met veel kinderen ook groofe moeilijk heden meebrengt. Kindertoeslag brengt dan ook drukking van de loonen. De heer Nolson stond op hetzelfde standpunt als dhr. H. Willen de andere heereu consequent zijn, dan moeten ze ook onderscheid maken tusschen gehuw den en ongehuwden. De heer Scheele merkte nog op, dat het Rijk hot toch ook doet voor de kin deren der onderwijzers. 't Mocht echter niet helpen, deze op merking, want het voorstel werd ver worpen met 6 tegen 5 stemmen, die van de heeren Colsen, De Jager, 'Scheele, Van den Ouden en Van Cadsand. Het salaris van den bouwmeester werd vervolgens gebracht op f 2400—f 3000. (Slot volgt). De handige Hermandad. Zooals men wuet zijn de daders van den diefstal van f 14.000 uit de boter- fabriek te Aalten, 7 Mei gepleegd, gesnapt. Het onderzoek war eerst vruchtenloos, tot dat zoo meldt de „Tel.", de wachtmee ster der marechaussee Woerts, uit Zut- plien, er op uitging. Hij zwierf te Aalten eeu tijd als landlooper rond, verbleef in een locement en werkte op een fabriek. Na aldus vele gegevens te zijn mach tig geworden giug wachtmeester Woerts naar Duitschland on wist het daar zoo te schikken dat hij in een gevangenis werd opgesloten bij een persoon die er meer van wist, Ook daar word hem vee! me degedeeld. Met al deze gegevens werden de ver dachten tot bekentenis gebracht, zoodat een veroordeeling kon volgen. Van het bed naar den kelder. Te Heusden begaf zich een bejaard echtpaar ter ruste. Na zeer korten tijd bezweek echter de legerstede en kwamen beiden terecht op den zwakken vloer, die het. eveneens begaf, zoodat heiden belandden in den kekier. Gelukkig zijn heiden vrijgekomen met den schrik en eenige builen. De arme oudjes zijn goede tachtigers. Het kereltje, dat eenwijfje bleek. In een der plaatsen van Oost-Gronin- gen werd 's nachts een gebrekkig kereltje aangehouden, dat nauwelijks loopeu kou. Bi,j onderzoek bleek liet een vrouw te zijn, die allerlei smokkelwaren op haar rug naar Duitschland uitvoerde. Motorongeluk. Men meldt uit Giessendam aan do „Rott.": Vrijdagavond werd door verkeerd uit wijken met zijn fiets de drukker C. Slob van G.-Oudkerk op den Gorcumsehendijk aangereden door eeu motorfiets van Van R. uit Gorcum. De aanrijding was zoo geweldig, dat S. binnen eenige minuten overleed. Zijn hersenpan was ingedrukt. Naar men verneemt treft den motorbe reider geen schuld. Deze bekwam geen letsel maar werd eeu eindweegs wegge smeten. rijwiel, dat hij buiten had laten staan, gestolen was. Hij liep naar de eerste de beste telefoon, die hij vinden kon, en gaf er kennis van aan het hoofdbu reau van politie. De politie noteerde letter, nummer en magneetnummer van de ontvreemde motorfiets en stuurde ongeveer twintig telegrammen weg naar verschillende plaatsen, met verzoek aan de politie, om den motordief aan te houden. Een uur later ontving het hoofd bureau de mededeoling, dat de stadge noot bij zijn thuiskomst zijn motorrijwiel netjes en wel in de gang vond staan en toen constateerde, dat hij zonder motorfiets was uitgegaan, dus geen mo torfiets had laten buitenstaan en er derhnlve ook geen motorrijwiel gestolen was, De politie seinde weer rond, dat het niet noodig was motorfiets terecht. Amice frater Ziezoo, dan maar weer een kort briefje over de Tweede Kamervergaderingen van Donderdag en Vrijdag. Laat ik je dan maar direct meedeelen dat de leider van onze A. R. Kamerclub Mr. V. H. Rutgers eeur ede heeft gehou den, die klonk als een klok. Na een eerbiedige herinnering aan Dr. Kuyper, heeft hij de linkerzijde haar illusie ontnomen, dat de samenwerking van de rechtsche partijen wel eens spoe dig tot liet verleden kon belmoren. Liberaal en Socialist zouden natuurlijk gaarne oueenigheid en scheiding in de rechtsche gelederen zien, maar riaast Mr. Rutgers hebbtu ook de R. Kath. leider Dr. Nolens en de Chr. Hist. Mr. Schokking hun wel duidelijk gemaakt, dat het zoover nog niet is. Om nog even bij Mr. Rutgers te blij ven, hij moest zeer terecht van het dwe pen met den Volkenbond en van afschaf fing of groote inkrimping van leger en vloot niet al te veel hebben. Weet ge, Amice, waarmee Troelstra hem toen vergeleek Met je begrijpt haast niet, hoe iemand zoo'n onzen kan uitkramen de Belgische annexionisten. Nou, wat zeg je daarvan De groote leider der S. D. A. P. sloeg echter Vrijdag nog meer flaters. Of was het misschien ook onbeschaamdo brutaliteit Zoo had hij het natuurlijk ook weer eens voor de zooveelste maal over de burgerwachten, die toch zoo een doorn in zijn oog zijn. En met een brutaal gezicht vroeg daarop deze „revolutie held": Laat de Regeering nu toch eindeljjk eens zeggen, wat er dan in November 1918 wel is gebeurd Kom, kom, dat zou de heer Troelstra niet weten Heb je hem wel ooit voor zoo onnoo zei aangezien Enfin, men kan zich soms in de men- schen vergissen, hé De A. R. heer Smeenk duwde de so cialisten even een uitspraak van hun partijgenoot- Kamerlid Van den Tempel onder den neus, nl. dat wat sociaal wenscheljjk is, niet altijd economisch mogelijk is. Dat moesten ze hij hun salaris-voor stellen maar eens goed indenken, vond de heer Smeenk. Dat vinden wjj ook, is 't niet 'f Slot was, om zoo maar eens te zeg gen, de klap op de vuurpijl, want laatste spieker was „Genosse" Wijnkoop. Met groot genoegen vertelde hij, dat da nederlaag van Generaal Wrangel een keerpunt in de geschiedenis was. Het bolsjewisme zou komen in Turkije en Britscli-Indië, en vandaar ook in onze Oost. De dag dor bevrijding Wel te-rusten, Amice! 1.1. Observator. zoodanige wijze geregeld worden, dat aan een groot deel van deze ambtenaren over 1920 eenige honderden guldens voor den eerst ondergeteek'ende f 737.50 minder worden uitgekeerd dan over 1919 het geval was. Het kan Uw Koninklijke wil niet zijn, dat deze diefstal plaats vindt, a! gebeurt die dan ook door een gewezen predikant. Uwe Majesteit die in de Prinses de moe der eert van den Grondlegger onzer on afhankelijkheid, is het aan de nagedach tenis van den Grooten Zwijger toch zeker schuldig om straks geen gelden te willen ontvangen door een gewetenloos minister ontfutseld aan duizenden nijvere amb tenaren. Was Prins Willem I het niet, die zijn goederen verpandde ten bate van het volk? En is het niet nog steeds de hoogo roem der oranjevorsten dat zij het goud van eer en deugd verre verkozen hoven den glans van het goudgeld Geref. Kerken. Tweetal: Te Zwijndrecht, I). J. Couvee, te Ridderkerk en A. Rolloos. te Delfsliavon. Beroepen: Te Mceden, A. J Bou ma, cand. te Middelburg; te Delft, K. van Ankeu, te Wildervank te West-- hroek, B. Meijer, te Ierseke. Aangenomen: Naar Ambt-Vol- lenhove (B.) (2e beroep), S. de Vries, te Westervoort-Elst. Bedankt: Voor 's Gravenbage, T. Ferwerda, te Amsterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te lJselmondc, Johs. Steehouwer, te Broek op Langendijk te Dedemsvaart (toez.), Dr. A. II. Èdelkoort, te Markelote Hoorn op Texel, Dr. E L. Smit, te Boxmeerte Tholen (toez.), K. P. Datema, te Muiden te Hedel, C. J. van der Graaf, cand. te Rotterdam te Nieuwe Tonge, P. de Looze, te Ren kum te Oostkapelle, H. P. Fortgeus, te Lage Zwaluwe. Aangenomen: Naar Brunssum (L.), Dr. L. Th. Wieten, te Zwaagweat- einde (Fr.) Bedankt: Voor Nuenen-Geldrop (N.-B.), F. C. Willekes, te Hendrik-Ido- Ambachtvoor Benschop (U), I). E. J. Hupkes, te Hanswerd voor Poederoyen, G. van Montfrans, te Ouderkerk a/d IJsel. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). M. de R. Gaarne had ik voor onderstaande re gels een plaatsje in Uw blad, waarvoor hij voorbaat mijn dank, In het nummer van 11. Vrijdag las ik met genoegen het bericht, betreffende de stichting vuu een Jeugdgebouw, wat ten volle mijn sympathie wegdraagt. Toch wil ik hierbij op een onjuistheid of misschien op eeue vergissing wijzen, nl. wat betreft? de samenstelling der Commissie. In deze Comm. heeft, vol gens het bericht, zitting namens de Chr. Werkl. Vereen, dhr. J. A. Meertens. Dit nu is bezijden de waarheid of al thans, deze neemt daarin geen officieele plaats. Opde laatstgehouden ledenvergadering dier Vereen, zijn gekozen als afgevaar digden en dus om in die Comm. zitting te nemen de heeren |P. A. Leunis en B. N. van Dijke. Dit zijn dus de personen die namens de Chr. W. V. optreden en namens haar zullen handelen wat betrefi de plannen van bovengenoemd gebouw. Om de waarheid getrouw te zijn, vindt ondergeteekende liet wenschelijk hierop te wijzen. Achtend, A. P. VAN BAAL. Lid der-Chr. Werkl. Ver. Naschrift der Redactie. De geachte inzender verwart eenigs- zins een tweetal zaken, nl. de algemeene of de groote Commissie en de bijzondere, of de kleinere Commissie, van welke laatste de namen voorkwamen in het bedoelde bericht. Voor de algemeeue Commissie zijn, zooals de inzender terecht opmerkt, door de Chr. Weikliederivereen. afgevaardigd de heeren P. A. Leunis en B. N. van Dijke. Voor de bijzondere Commissie is echter in de vergadering van 25 October, uit liet drietal afgevaardigden van de Chr. Werkliedenvereen nl. de heeren J. A. Meertens, P. A. Leunis en M. van Es, eerstgenoemde door hen als lid der bij zondere Commissie aangewezen. In zooverre neemt dhr. J. A. Meertens dus o.i. daar wel een officieele plaats in, en is derhalve ons bericht wel juist. Loop dor bevolkifiy van Ter Neuzen. Aangekomen: P. J. Piasmans, broeder cap., Q 183, van Gemert. L. J. Berwald, schippersknecht, Nieu wediepstraat 21, van Goes. J. J. Schieman, winkelbediende, West- kolkstraat 36, van Axel. C. de Fever, zonder, Kerkhoflaan 19, van Westdorpe. J. J. Sol, dienstbode, Noordslraat 5, van Zaamslag. W. J Meeusen, zonder, Dr. Buijzestraat 9, van Vlissingen. K. Buijze, veldarbeider, O 213, van Axel. J. Kaan, kantoorbediende, Van Boven straat 38, vau Amerongen. R de Fauw. dienstbode, Nieuwstraat 56, van Aeltre (B B. de Smedt, dienstbode, Nieuwstraat 56, van Deinze (B). M. M. S. Hartmann, zonder, Westkolk- straat 18, van Antwerpen. Vertrokken: A. M. Bouweraerts, zoneer beroep, De Feijterstraat 27, naar St. Nicolaas. A Standaert, onderwijzer, Steenkamp- laan 52, naar Eede (Z.). C. A. Vermaut, vlasbewerker, Do Feijterstr. 21 naar Lauwe (B.) Wed. A. de Jonge, zonder beroep, Viooswijkstraat 9, naar Maartensdijk (U.) R. A. Groothaert, dienstbode, 193e, naar Tilburg. W. F. Geldof, ijzerwerker, Dijkstraat 22, naar Vlissingen. M. S. Lenson, zonder beroep, aan boord, naar Rotterdam. C. G. de Doelder, dienstbode, Lange Kerkstraat 84, naar Rotterdam. Inzenders van advertentiën verzoeken wij dringend, deze een dag vóór de ver schijning der Courant, dus op Maandag of Donderdag in te zenden. Hoewel wij steeds zullen trachten ook advertentiën te plaatsen die ons in den loop van den vóórmiddag der verschijn dagen worden toegezonden, kunnen wij dat niet meer verzekeren. Men zende dus de advertentiën zoo vroeg m o z e 1 ij k in. DE ADMINISTRATIE. CORRESPONDENTIE. J. v, d. P. te N. Uw schrijven te laat ontvangen, zoodat in verband met den verkorten arbeidstijd het bericht niet meer geplaatst kan worden. |1 Heden overleed ten huize |j zijner Kinderen te Ter-Neuzen I onze hartelijk geliefde Vader, Be- huwd- en Grootvader, I de Heer HOÜTEP.M WISSE-ALLAART, I in den ouderdom van ruim 69 jaar. Ter Neuzen, 20 Nov. 1920. B FRANSE. S. P. FRANSE—Allaaut. Arnemuiden. L. WISSE. P. S. WISSE—Allaart. Middelburg. L. CH WABEKE. C. W. WABEKE—Allaart. Ter Neuzen. W. C. ALLAART. J. ALLAART—Fl pse. Serooskerke (W.). H Eenige en algemeene kennisgeving. De teraardebestelling zal plaats H hebben te Middelburg, op Woensdag g 24 November 1920, omstreeks half twee uur. I ^'texicfneid.heesc/ih&d E -Ws rfeariAnga-ixHilJons 1 g voor de afdeeling Ter Neuzen der Ver. tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland op te treden, de WelEerw. Heer van BREDA. I en pijnen van allerlei aard. I OeörwA/ /verregen 1 SAN APERIN-tabletten I jfjiP handen, barsten. Kloven Jp wmlemanden.wintervoeten S in doozen van 30 -60 en qoct bij apolh. en alle drogisten J Struikroovers. Nabij Udeu (N.-B.) is de landbouwer Van Boekel door personen tot staan gebracht, die zijn rijwielkaart wenschten te controleeren. In plaats van ambtena ren waren het slraatroovers, die de land bouwer echter met zjjn revolver wist af te weren, waarna hij per fiets ontkwam. Doodelijk auto-ongeluk. Onder Malden is een van Heumen komende auto, doordat de bestuurder de controle over het stuur verloor, in de tramrails geraakt en omgeslagen. De bestuurder v. B. uit Nijmegen werd licht, zijn mede inzittende J. Vroemen, opzichter der S.S. te Nijmegen zwaar gewond. Deze overleed kort na het ongeluk. De auto is door de justitie in beslag genomen. Verbrijzeld. Toen de 63-jarige timmerman B. V., met nog andere werklieden bezig was boven een draaiende as latten aan te brengen, kwamen zijn kleeren in aan raking met dien as, waardoor hij tegen een luchtkoker sloegen werd verbrijzeld. Het verminkte lijk werd per brancard naar het Ziekenhuis Ziekenzorg vervoerd. Het toppunt van verstrooidheid. I11 het „Utr. Dagbl." lezen we Gisteren heeft zich te Utrecht een niet alledaagsch geval van verstrooidheid voorgedaan. Iemand moest daar in een vrij stille straat zijn. Toen hij het huis van den bewoner verliet, bij wien hij eenige oogenblikken vertoefd had, kwam hij tot de ontdekking, dat zijn motor- De „Rott." verneemt nog In welken gemoedstoestand Ds. Wisse dezer dagen verkeert, moge nog blijken uit wat hij de vorige week zei, toen hij aan de Gemeente zijn voornemen ken baar maakte. Ilij deelde meede, dat hij een week in de binnenkamer met God geweest was en dat hjj nu daaruit kwam en voor de Gemeente optrad met hemel geuren aan zijn priestergewaad. In verhand met het bericht, dat Ds. Wisse bezwaar had teg- n de opvatting van de Verbondsleor in de Geref. Kerken zij nog vermeld, dat hij verleden week Zondagavond (in dezelfde beurt waarin hij zijn bezwaren meedeelde en zeide met het Geref. Kerkverband te zullen breken) i.i het midden der Gemeente den H. Doop bediend heeft en daarna liet zingen Psalm 105„God zal Zijn waarheid nimmer krenken, maar eeuwig Zijn Verboud gedenken". Een lomp en beleedigend adr?s. De verbittering van de onderwijzers heeft eenigrn te Clanerbrug er toé ge bracht een op zij 1 zachts uitgedrukt hoogst ongepast ad:es te richten aan H. M. de Koningin. Dit adres is, naar de „Maasbode" meldt, van den volgenden inhoud Majesteit, Een groot onrecht staat te gebeuren. Uw Minister van Onderwijs zal U ter teekening voorleggen een besluit waar bij de salarissen der onderwijzers op des avonds ten ZES URE, hoopt in de Geref. Kerk te TER NEUZEN, K.OKER 75 Cl 3 JOKERS P2.J5 irj cpo/r> en c/nog/sfenf B sjrm 9ebruiW -Jg- S FALW A.MUNHABDT. ZEIST MMB

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3