Orgaan ter verspreiding der Ghriste eginselen in ZeeuwsGh-ïïaanü8ren, No. 206. Zaterdag 20 November 1020 8e Jaargang. Uit de Schrift. li IJ IT EN LAND. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vluanderen" te Ier Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat 5, Ter Neuzen. ABONNEMENT Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.2o. atiVFRTFNTïFN Van 1—4 regels /"0.60. Elke regel meer f 0.15. Abonnementen per ADVJSt - Cilsistoeslag h%' - ad.ertmt,éa b, d.a d,jjkke u. e. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. REFORMATIE. Joh. 2 13—17. Wij leven in dagen van gedachtenis. Vier eeuwen geleden, najaar 1520. Nadat in 1517 Luthers eerste reformatorische daad publiek geworden was, werd 1520 een beslissend jaar. In tegenwoordigheid van een groote schare verbrandde de Hervormer v°or een van Wittenberg's poorten de bul, die hem uit Rome's moederkerk bande. Daarmee gaf hij de hoop op reformatie der kerk op en 'verbrak den baud met haar, die hem had uitgeworpen. Jammer voor de kerk, die in haar vertegenwoordigers, of liever regeerders, geen reformatie wilde Laten wij nooit vergeten om te retor- meereu 't Leek in de 16e eeuw in het Room- sclie instituut veel op liet tooneel, dat onze Heiland in den tempelhof aan- schouwde, toen Hij daar Zich Zijn volk als Messias voorstellen kwam. Zet in Rome's kerk van die dagen Christus met Zijn eisch Dient God in geest en waarheid met Zijn roepstem Komt allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt. En hoort dan daarnaast de zwetsende koopman Tetzel, die voor een handvol geld aflaatbrieven uitdeelt die het bloed der verzoening ontheiligt die het Lam Gods verhandeltdie het volk laat betalen in de mcening, dat het zóó goed is en met God in het reine. Dan verstaan wij het en eeren liet, dat Luther, die in zielsverbrijzeling zijn Heiland had gevonden, die in worstelin gen God had ontmoet, vol heiligen toorn grijpt naar de pen en bliksemt tegen zuike onheilige practijken en wars van alle koophandel in 's Heeren kerk liet volk voorhoudt: Door het geloof alleen Door genade alleenDoor het oord alleen 1 Als Christus nu komt tot de men- schen, die tot een kerkelijk instituut behooren, waar Zijn Naam wordt ge noemd, hoe vindt Hij U dan, lezers en lezeressen Bereid om Hem te ontmoeten Bereid om U te laten zuiveren? Of misschien als een zelfvoldane «roep, die uitroeptDes Heeren tempel, des Heeren tempel, des Heeren tempel zijn deze? Als menschen, die tevreden zijn, als ze God een huis bouwden, als ze naar de kerk gaan, als ze goed aau de collecte doen, als ze cfcu prachtige belijdenis hebben, als ze den bijbel goed aan een ketting vastleggen, als ze hun plichten doen O, ik vrees dat wij kinderen der Reformatie veel te uitwendig zijn en te veel opgaan in vormen. Zonder af te steken naar de diepte. Dat wij met een vroolijk gelaat en voldaan hart rondloopen. Zijn wij dan wel bereid voor Christus? Kerken der reformatie en kinderen der reformatie zijn dan in overeenstem ming met hun uaam, Wanneer ze voort durend Christus verlangen te hebben met Zijn leven en Zijne schatten, en dat beteekent een voortdurend gebed om zuivering en gemeenschap met den drie maal Heilige 1 wij zijn ook wel wat bang voor bewe- Christus was er niet bevreesd voor. Luther door Zijn kracht ook niet. Het gaat niet aan om alle cntiek te laten varen, elke beweging te smoren. 0 ja, dan kan 't wel stil worden. Maar 't is de stille van den dood 1 Maar als wij in Christus Naam ossen en de schapen uitdrijven en de duiven laten wegbrengen en de wissel tafels omwerpen, dan verwachten wij m de kerken heel wat beweging en heel wat afkeuring. Laat ons den heiligen moed hebben om voort te gaan! Als er wat vormen vallen, die alleen vormen zijn, dat ia reformatie. Als er oude gewoonten, die geen geest en waarheid voor God hebben, moeten afgeschaft, dat is reformatie. Als er doode offers worden te met gedaan, welnu wij doen het m roforma- torischen .ijver. Voor het huis des Heeren. 1 Met mededoogen jegens allen, die naar God vragen en Zijn W oord als richtsnoer hun levens willen kiezen. Ook al brengt dat Woord hen met ons eveneens in beroering. Zulk een ont roering, die ontstaat als wij loeren zien, dat geen koopmanschap in liet heiligdom ons tot God in de rechte verhouding zet; maar dat wij door de inueihjke verbreking over onze zonde heen, in het heiligdom Christus ontmoeten. Die ons zonder geld en zonder prijs verzoent en ons leven aan God bindt. Zoo wij in waarheid kennen het woord Gods offers zijn ceu gansch verbroken [geest, Door schuldbesef getroffen en ver- [slagen. Dit offer kan Uw heilig oog behagen, 't Is nooit, o God, van U veracht ge- [vveest. wij dan klein, wij reformeeren door. Want Gods tempel zal ons eens ont vangen. Wij gaan ten hemel in, En erven koninkrijken Dat zou heel wat beter zijn, dan steeds van allerlei „revolutionaire" situaties gebruik te maken. Heemstede. Arbeid en duurte. 'Voor Christus bracht deze reformatie lijden. Ten slotte algeheele verwerping door de overheden en de woede van Aau het eind van zjjn Messiaanschen loopbaan noemt Hij den tempel niet meer een koophuis, maar een moorde- naarskuil. Dan verwerpt Hij dien tempel en dien godsdienst voor goed. Zij hebben Hem eerst verworpen Uw huis worde U woest gelaten 1 Maar tegelijk was Hij reeds begonnen zijn nieuwe kerk voor te bereiden en den tempel te bouwen. Ja, wel werd die tempel immers Hij zelf alge* broken. Doch door die verbreking heen kwam met den dag der Opstanding de herbouwde Tempel glorieus te voorschijn, stralende in den glans van onvergankelijk licht Tot dien Tempel kunnen wij naderen. Geen bij Hem hulpzoekend menschenkind heeft Hij uitgeworpen, maar 't opgenomen in het eeuwige heiligdom des Heeren Dat is reformatievrucht! Luther heeft den geesel opgeheven. Natuurlijk dat er, evenals in den tempelhof, waar Christus reformeerend optrad, verwarring ontstoud. 't Geeft heel wat leven, als de tafels der wisse laars worden omgekeerd. De menschen, vooral de rustigen zijn een en al ont zetting. „Wat durft zoo'n man wel 1" Nu, hij heeft het in Christus naam aangedurfd. Hij heeft ingeroeste ge woonten ten spijt, trotseerend schijnbaar eerbiedwaardige regels, het levende Woord Gods opgeheven. En daardoor kwamen de doode dingen aan het licht, bleek de valschheid en voosheid van vele godsdienstige vormen. Maar zoo kon een plaats komen voor den Christus en den dienst Gods in geest en in waarheid. Wij ook hebben te reformeeren. En De eerste vruchten van do reformatie der 16e eeuw waren vijandschap, ver volging, moord, uitwerping uit de offi- cieele kerk 1 Maar waar God zuiveren gaat, wordt ook gebouwd. Daar verschijnt in zwakke menschen het heroïsme des geloofs, waardoor nieuwe kerken verrijzen en bovenal gebouwd wordt aan den heiligen Godstempel der eeuwigheid. Daar is, zij het door bloed en trapen, het echte, geestelijke leven doorgebroken, dat Chris- 1 tus als Koning huldigt en voor Hem in de kerk en in heel het leven de plaats opeischt.' Zoo reformeeren ook wij. Al zou dit de eerste vrucht zijn, dat wij uitgeworpen werden uit een of ander instituut men heeft Christus ook in naam der officieele kerk uitgeworpen en Luther ookMaar met heiligen moed vooruit. I Laat er geen stilte des doods bij ons zijn, maar echt geestelijk leven. Dat den strijd aaubiudt tegen alle doodsch- lieid, letterknechterij, zelfvoldaanheid, vormelijke offerande. Een strijd allereerst in uw eigen hart. Daar beginne de reformatie. In heilige bewogenheid over onheilige dingen, die daar nog gevonden worden. Dat wordt lijden, ik weet het. Maar kiest voor u. Christus uw Christus, dan is de uitzuivering noodig. En al worden Bij onze beschouwingen-over het duur- tevraagstuk hebben we leeds opgemerkt dat naast de hoofdoorzaak daartoe, nl. den geringeu wereldvoorraad goederen we de telkens terugkeerende loonsver- hoogiugen evenmin over het oog dienden te zien, welke we als een der voornaam ste nevenoorzaken konden beschouwen. Daar zijn echter nog meerdere factoren, die met het duurteprobleem in verband staan. Ook deze zullen we thans eens wat nader bezien. Allereerst treedt dan de mindere ar beid op den voorgrond, die ontstaat door verkorting van arbeidsdag en arbeids week. Nu hebben wij reeds meerdere malen op de voordeelen van een en ander ge wezen, waarom we thans in het bijzon der eens de schaduwzijden er van naar voren brengen. Daar is allerwege een nog niet weer aangevulde stapel voorraad van goederen. Noodig was dus geweest, dat met ver dubbelde kracht en actie werde gewerkt, om den achterstand weer in te halen en zoodoende meteen met succes de duurte te kunnen bestrijden, aangezien de hoofd factor er toe dan zou worden weggenomen. Wat gebeurde echter? Schier overal kwam men met verkor ting van den arbeidsduur, wat vanzelf geringer productie tot gevolg had. Inplaats van meer dus minder en het schier onmogelijk worden om den ach terstand in te halen. Rekent men nu daarbij nog het tel kens hooger wordend loon, waartoe komt men dan En is het wonder dat menigeen zich daarom afvraagt: Hoe kan bij dat hoo ger loon, gevoegd aan minderen arbeid, daling der prijzen mogelijk zijn Is het eveneens wonder, dat velen daarom het tijdstip van-invoering van verkorten arbeidsdag en arbeidsweek een zeer ongunstig hebben genoemd Zeer zeker is daarom ook de moeite van het nadenken waard, wat Mr. A. C. Josephus Jitta onlangs schreef: „Is er cenige grond om aan te nemen, dat de actie voor de verkorting van den arbeidstijd in dit stadium halt zal hou den en dat de overheid thans tot de overtuiging zal komen, dat zij met deze voorschriften de grens van haar kunnen heeft bereikt? Er zijn verschillende symptomen, die het tegendeel zouden doen veronderstel len. In Engelaud, waar de 7 urige ar beidsdag voor de mijnen is ingevoerd, is een actio voor den (j-urigen dag gaande. Bij ons te lande hebben zeer vooruit' strevende personen reeds van het ideaal van een veel korteren arbeidsdag ge waagd. Ik geloof desniettemin, dat de over heid tot het inzicht zal komen, dat zij thans de grens van haar kunnen heeft bereikt, en dat dc toekomst, ten minste wat dc beperking van don arbeidsduur betreft, veeleer een terugtreden van de overheid zal aanschouwen. Deze overtuiging steunt in de eerste plaats op de overweging, dat thans aan het sterkste argument voor een wette lijke verkorting van den arbeidsduur, dat de arbeiders voldoenden tijd moeten overhouden om zich aan hun gezin te wijden en aan het maatschappelijk leven deel te nemen, is voldaan. Bovendien, en dit lijkt mij het gewichtigste argu ment, kan men in den laatsten tijd in de kringen, waar de wettelijke verkor ting van den arbeidsduur het vurigst is gepredikt, een afkeer van al te ingrij pende overheidszorg bespeuren en wint gaandeweg het streven veld, om meer vertrouwen te stellen in de organisaties van belanghebbenden dan in de krachti ge, maar ruwe hand van den wetgever." Men kan het met hem eens zijn, of met hem van meening verschillen, hij zegt in ieder geval rake dingen, die wel eens terdege door verschil lende groepen op zichzelve mogen worden toegepast. Ze zouden wat minder kunnen schreeu wen en wat meer hun volgelingen tot intensiever werken kunnen opwekken. Nog gauwer dan algemeen werd ver wacht, is de algeheele nederlaag van generaal Wrangel een feit geworden. De laatste berichten melden van dezen verloren slag het volgende -Een twintigtal booten, volgepropt met vluchtelingen uit de Krim, zijn te Kon- stantinopc-1 aangekomen en te Moda voor anker gaan liggen. Alleen de zieken en gewonden worden reeds geschat op oOOO. Men heeft hun vergunning gegeven om aan land te gaan. De Fransche autori teiten hebben hospitalen geïmproviseerd voor de zieken en gewonden, en barak ken voor de vluchtelingen. Men weet nog niet waarheen het Russische leger zal worden overgebracht. Wrangel wordt te Konstantinopel ver wacht aan boord van den Russischen kruiser Kagoel. Er zijn drie Russische kruisers de haven binnengekomen. Aan het Russische consulaat verwachtte men nog meer scheepseenlieden. 18 Russische organisaties hebben een vergadering gehouden, waarin do volgen de motie werd aangenomenDe verte genvvoordigers van alle Russische, orga nisaties zijn van meening, dat de strijd tegen Je bolsjewiki moet worden vooit- ge/.et. Zij beschouwen Wrangel nog steeds als hun'chef. Daarna besloot de verga dering tot de stichting van een nationaal Russisch comité. De heeren geven dus den moed nog niet op. Een feit is echter, en een jammerlijk, dat op het oogenblik de strijd geheel verloren is. In ve^and met deze bolsjemieksche successen willen we toch ook nog even de aandacht er op vestigen, op hoe gladde en sluwe wijze de communisten te werk zijn gegaan voor een paar maanden. Ze hadden toen een drietal vijanden tegenover zich, zooals men zich misschien nog zal herinneren, nl. da Polen, Gene raal Wrangel en de bóeren-generaal Machne. De ondergang der Russen scheen nabij en ze begrepen wel tegen de drie vijan den het nooit te kunnen bolwerken. Wat daartegen gedaan Wel, te trachten met den een vrede te sluiten, om zoo de handen vrij te krijgen tegen den ander. Men weet, hoe hun sluw plan gelukt is. Met de Polen hebben ze een vrede tot stand weten te brengen. Van Machno, den bóeren-generaal werd sindsdien ook haast niet meer veiitiomen, en zoo konden de heeren al hun krachten tegen Wrangel concen- treeren. Met het thans bekende jammerlijke gevolg. Zullen ze nu straks hun aanvallen weer richten op Polen Wij weten het niet, doch geheel on mogelijk is het niet. Het tweede land, waarop we even de aandacht moeten vestigen, is Grieken land. Men zal zich de tragische dood van den jongen koning er van herinneren, die gebeten werd door een aap, en ook zal men weten, hoe toen ernstige strijd ontstond over de troonsopvolging. Veni- zelos, de machtige man in Griekenland, wilde niet, dat de ex Koning Konstautijn den troon weer zou beklimmen. Daarop hebben de verkiezingen in liet land plaats gehad, waarbij de strijd geheel ging tusschen de aanhangers van Venizelos en die van den ex koning Koustantijn. De uitslag er van was tot veler verwondering dat Venizelos en zijn aanhang een grooto nederlaag leden. De aanhangers van Konstautijn kregen verreweg de meerderheid. Tot zoover schijnt alles dus goed te loopen voor den ex-Koning, die vroeger in den oorlog door de Entente tot aftreden werd gedwongen. Maarnu komt er een spaak in het wiel. Gemeld wordt nl. dat Frankrijk en Engeland den terugkeer op den troon niet zullen toestaan. Zeer terecht merkt en dit tot slot de „N. R. Ct." daarover op Met het zelfbeschikkingsrecht der volken, is dat kwalijk te rjjruen. De verkiezingen in Griekenland gingen, naar Venizelos zelf erkende, in hoofdzaak over de keuze tusschen hem en Konstautijn, tusschen het nieuwe regime en het oude. De beslissing van het volk iszoo ondubbelzinnig geweest, dat te Athene, waar de Venizelisteu stellig op een groote overwinning hadden gerekend, niet eeu hunner candidaten is gekozen. Die verpletterende nederlaag heeit de geheele Wereld verrast en de verklarin gen, welke Engelsche en Fransche bladen er voor zoeken, zijn erg gezocht. Venizelos meende handig te doen, door de verkiezingen het karakter te geven van een tweegevecht tusschen hem en den gewezen koning, maar hij blijkt in dat duel de wapens al bijster onhandig t.e hebben gebruikt. Indien de strijd was gegaan over de buitenlandsche politiek, zou zijn partij er wellicht beter zijn afgekomen. Want die politiek van expansie in Thracië en Kleiu-Azië is wel populair. De oppositie, nu regeeririgsjiartij ge worden, staat voor groote moeilijkheden. Zij kan bezwaarlijk tegen een'veto van Engeland en Frankrijk ingaan en er zich evenmin gemakkelijk bij neerleggen, op gevaar af de sympathie van het volk weer te verspelen. Misschien is de oplossing te vinden in het vergelijk, dat twee Fransche bladen, blijkbaar op een officieusen wenk aan de hand doen de uitroeping van kroonprins George tot. koning. Weliswaar is ook hij geen per sona grata bjj de Geallieerden, maar hrj is voor hen toch aannemelijker dan zijn vader. Of Koustantijn in die schikking zal willen toestemmen is een andere vraag. Er zal in ieder geval veel beleid noodig zijn om het dynastieke vraagstuk tot een goed einde te brengen. Höltz meer in actie. De hoofdman Max Höltz is wederom in Vogtland. Dezer dagen verscheen hij bij fabrikant Knoll, van wien hij 50.000 Mk. eischte voor politieke doeleinden. Hij ontving evenwel slechts eenige dui zenden Mk. Bij het verlaten van het huis ontmoette Höltz de chauffeur der firma, dio Höltz herkende. De staats- procuieur heeft op de arrestatie van Höltz een belooning gezet van 20.000 Mk. Schadeloosstelling aan de Hohenzollern. De commissie uit den Pruisischen landdag heeft zich opnieuw met de kwestie der schadeloosstelling aan do Hohenzollern bezig gehouden. Naar verluidt, zal aan de Hohenzol- lern een jaarlijksche rente overeenkom stig hun stand geschonken worden, iu geval zij gerechtelijk van hun rechten op den troon afstand zouden doen. Wilde dieren in Britsch Indië. In Engelscli Indië zijn volgens de offi- «icelc statistiek verleden jaar weer 20,273 menschen aan de gevolgen van slangebeten bezweken. Iti 1918 was het getal 22,600 en, met uitzondering van 1917, wijst de statistiek een geleidelijk dalende lijn aan. Verleden jaar werden 58,416 slangen gedood tegen 59,495 in 1918. De slachtoffers van slangen niet mee gerekend, werden 2637 menschen door wilde dieren gedood (of 473 meer dan iu 1918), namelijk 1162 door tijgers, 469 door luipaarden, 294 door wolven, 201 door everzwijnen, 185 door krokodillen, 118 door beren, 60 door olifanten en 33 door hyena's. In 1919 werden 19,094 wilde dieren, andere dan slangen, afgemaakt: 1518 tijgers, 5432 luipaarden, 2435 beren en 1941 wolven. Officierenjumeelenroovers. Te Berlijn zijn twee gewezen officieren als juweelenroóvers aangehouden. Beide jongelieden zijn slachtoffers van den oorlog. Van lie schoolbanken gingen ze in militairen dienst en maakten den ge- heelen oorlog mede, doch toen deze uit was, konden ze niets. Telkens weer poogden zij eene betrekking te krijgen, maar dit wilde hun niet gelukken. Ten einde raad begonnen ze sluikhandel te drijven, waardoor ze hoe langer hoe die per zonken, 'tot ze ten slotte zich door middel van een vervalscht reiju drie van Dortmund naar Gelsenkirchen ver zonden koffers met juweelen toeeigenden ter waarde van ongeveer 800,000 M. De rechtbank te Essen heeft beiden tot 10 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Een bolsjemieksche burgemeester Volgens een bericht uit Milaan aan de Fransche bladen, is de burgemeester BBaSBaBHCnEBKZEaB Neemt dezo dingen van hier weg maakt niet het Huis mijns Vaders tot een huis van koophandel. ft ft °ing.v r Brouwer. ft ft

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1