Gemengd Nieuws. Kerk en Schooi. Zwidt uwe advertentien vroegtijdig in. Advertentiën. MAAG maagzuur, slechte f 34, staakten de stemmen, alsmede over een voorstel Colsen om f25 toeslag per kind te geven. De vakvverklieden krijgen f 25 t -■>, de niet vak werklieden f22 f27 per Aan de Volksbibliotheek werd een subsidie van f200 verleend; subsidies aan de It. Katli. Nijverheidsscholen en aan liet Ziekenhuis te Sluiskil zullen later aan de orde komen. De vroedvrouw te Ter Neuzen ont vangt f 750, die te Sluiskil f 1000. Een verzoek van de eerste om haar plaats vervangster van gemeentewege te betalen werd verworpen. Het salaris van de handwerkonder- wijzeressen werd voor ter Neuzen em Sluiskil resp. gebracht op f 1000 en f 500. De voorstellen tot het geven van een duurtebijslag over 1920 werden verwor pen. Ds. B. van Neerbos te Bruinisse heeft voor de 2e maal voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier bedankt. De heer J. D. Viruly, die tegen 1G Januari ontslag heeft gevraagd^ als burgemeester van Weslkapelle, zal Zee land metterwoon verlaten, zoodat hij ook aftreedt als lid der Provinciale Sta ten, in welk college hij wordt opgevolgd door jhr. W. Z. van Teijlingen (vrij-lib burgemeester van Oostkapeilo en Seroos- kerke, ond-lid der Staten. Tengevolge van herhaaldelijk voor' komende treiuvertragingen op het baan vak AmsterdamRoosendaal, aldus Zei. gebeurt het meermalen dat de trein welke om 8,48 's avonds te Vlake aan" komen moet, daar zooveel te laat aan komt, dat de tram naar Hansweert en de boot vandaar naarWalsoorden zijn ver trokken tot groot ongerief der reizigers die dan te Hansweert moeten overnach ten en ook de post Diet doorgezonden kan worden. Dit euvel wordt grootendeels veroor zaakt doordat de directio van den Prov. Stoombootdienst bepaald heeft dat bij vertraging van trein 8.48 de tram en de boot hoogstens 15 minuten kunnen wach ten. Deze bepaling schijnt in verband te staan met de wettelijke voorschriften omtrent den diensttijd van het dienst doend personeel op de tram en de boot Hoek. A.s Donderdagavond zes ure zal in de Gereformeerde Kerk alhier een dankstond worden gehouden voor de gelijkstelling van het Christelijk onder wijs waarbij hoopt op te treden Ds. Doekes van Nieuwdorp. Alle voorstan ders van Chr. onderwijs worden uitga- noodigd voor- en verwacht in deze sa menkomst. Zaamslag. Zaterdagavond vergaderde de burgerwacht. Door het vertrek van den heer Bartlema werd tot voorzitter gekozen de heer J. Kosten. Zaamslag. Door omstandigheden kon eerst Zaterdagavond de A.-R. Kiesver- eeniging in vergadering samenkomen, om in stil godenken God te danken voor de rijke gave, die Hij in Dr. Kuyper aan Christelijk Nederland gegeven heeft. Na 't zingen van Ps. 89 1 en 7 las de voorzitter, Ds. De Walle, Ps. 40 en ging voor in gebed. Hij gaf het doel van de samenkomst te kennen als een stil en ernstig inden ken van wat de Heere in onzen grooten leider gedaan en gegeven heeft. De mensch, ook Dr. Kuyper, was een zwak instrument, maar door God in bij zondere mate begiftigd met rijke gaven en talenten. Wij zijn dan ook niet samengekomen om den mensch te verheerlijken of te verafgoden, maar om Gode de eer te geven. 't Is ons doel niet dezen man te schet sen in zijn arbeid op alle terrein des levens. Dat is ondoenlijk, want wat ter rein is er, waarop hij niet „meester" was We willen slechts een algemeene be schouwing geven en volgen daartoe in 't kort zijn ievensbaan. Geboren te Maassluis 29 Oct. 1837 en als knaap daar opgevped, scheen het wel, dat hij bestemd was voor de zee. Niemand dacht er in die dagen over, dat hij zou gaan studeeren, want hij behoor de niet tot de eersten van zijn klas. Zijn kiezen later voor de studie was oorzaak, dat zijn vader, die predikant was, een beroep aannam naar Leiden, waar hij in de eerste plaats letteren en ook theologie bestudeerde. In die dagen schreef de Groninger Universiteit een prijsvraag uit over het kerkelijk leven onder a Lasco. Kuypers antwoord hierop werd met goud bekroond. Bij het zoeken naar bronnen voor deze studie merkte hij op Gods bijzondere leiding ook in het kleine. Na zijn promotie vestigde hij zich te Beesd als predikant. Hier bleek, dat hij nog geen heldere blik had in de waar heid, maar meer moderne beschouwingen huldigde. Zijn aanraking echter met eenvoudige lieden van gereformeerden stempel deed hem tot andere gedachten komen en reeds tijdens zijn verblijf in Utrecht ontwaakt in hem de strijder voor het Koningschap van Christus op Kerkelijk terrein. Deze strijd werd in Amsterdam voortgezet tot het synodale juk geheel werd afgewor pen. Het ia ondoenlijk alle groote en kleine werken en geschriften op te noemen, die van zijn hand verschenen. Op alle terrein des levens ontplooide hij de banier van Christus en liet naar alle zijden uitstralen de lamp van het zuivere Woord van God. Thans is hij heengegaan de reuzen- geest, en we hebben naast ons gevoel van droefenis, ruime stof tot dank aan God, die Zijne gaven ons gaf in dezen kracht mensch. Maar waar hij is heengegaan, de Al machtige blijft, die ook Dr. Kuyper in staat stelde tot zijn reuzenarbeid. Ons past de bede, dat het zaad uit Gods Waarheid door hem uitgestrooid, rijke vruchten voortbrenge, en dat er mannen worden aangegord met kracht om voort te arbeiden aan de eeuwige beginselen van Gods Woord. De secretaris, de heer A. Hoste, deed ons een en ander hooreu over den mach tigen strijd, die in de zeventiger jaren gestreden' is op schoolgebied. Speciaal stond hij stil bij het volkspetitionnement, een beweging, waarvan Dr. Kuyper de ziel was. Door zijn arbeid in de pers, als lid van de Tweede Kamer, als mi nister, heeft hij het recht doen zege vieren voor de scholen met den Bijbel. De heer J. Geelhoed vergeleek Dr. Kuyper met Bilderdijk en Paulus, be sprak zijn geloofsdaad in de stichtiug van de Vrije Universiteit en de Dolean tie. Voorts als schrijver eu al* kind van God, die arbeidde, zoolang het dag was. Na 't zingen van Ps. 23 1, dankte de secretaris. Een gift van de Koningin. Door H. M. de Koningin is aan een oude vrouw in de gemeente Schoonebeek de som van f 20 op haar verzoek om een bedrag te mogen ontvangen, ten einde zich onder geneeskundige behau deling te stellen, toegekend. Zijn ouders bestolen. De recherche te Breda heeft aan gehouden den v16 jarigen J. A. L, wonende te Spekholzerheide die door zijn buitensporige uitgaven de aandacht op zich gevestigd had. Bij zijn aanhou ding werd op hem gevonden ca. f 3000 en °een met zes scherpe patronen gela den rovolver. Hij erkende de ouderlijke woning te zijn ontvlucht mei medene ming van ongeveer f 5000 die hij ten na; deele van zijn ouders gestolen had Hij was voornemens, naar Amerika te ver- trekken. De jongen is door de politie naar de ouderlijke woning teruggebracht: Treinongeluk. Dezer dagen is de personentreiu van 8 u. 47 m. uit Nijmegen in het station te 's Hertogenbosch op een locomotief geloopen. Een wand van een personen rijtuig is ingediukt, Een paar reizigers zijn licht gewond. De stoker van de aan gereden locomotief is ernstiger gewond zoodat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde. Vandaag bleek zijn toestand ecli ter minder ernstig. De materieele schade is gering. De ramp bij Schiedam. Donderdag is de 21 jarige W. Groot- veld te Schiedam begraven. Vrijdagmor gen is de Pool Bizanofsky op de Roomsch Katli. begraafplaats ter aarde besteld, terwijl te Vlaardingen zijn begraven G. Kalkman en W. van Beek. Een politiehond uit Rotterdam is ge bezigd om nog twee vermisten op te sporen. Vrijdagnacht zijn te half 4 Van Dorp uit Vlaardingen en Den Brinker uit Schiedam gevonden. Een der lijken was vreeselijk verminkt, terwijl het andere in bijna staande hou ding werd gevonden, beide in de nabij heid van de plaats, waar de hond tee kenen van onrust had gegeven. Een lief jongetje. Te Schiedam ging een jongeman aan het bakkeleien. Toen twee agenten de vechtenden scheidden, kreeg de eene een trap tegen een zijner handen. De woesteling kreeg in een cel gelegenheid om te kalmeeren. Zwervende Duitsche kinderen. Te Dinxpeilo komen in de laatste da gen weer een massa Duitsche kinderen over de grens om aardappelen in te za melen, daar het gebrek daaraan in de Duitsche grensplaatsen groot is. Deels worden ze voor eigen gebruik bestemd, deels worden ze verhandeld, daar min stens 25 mark per 100 pond wordt be taald. Verdronken. Bij het aan den wal gaan in de Vis- schershaven te IJmuiden is de 19-jarige oppassende zeeman James Woolsten Jr., van den Engelschen Stoomliaringdrifter I. II. 252 tusschen boord en den wal te water gevallen en verdronken. De va- dor, die als stuurman op het zelfde schip vaart, heeft zijn jongen uit het water epgehaald, doch toen waren de levens geesten reeds geweken. Het lijk is met de stoomdrifter naar Yarmouth vervoerd. Vergiftigingsverschijnselen bij militairen. Te Ede zijn Vrijdag 150 soldaten eeni- gen tijd na het gebruik van het middag maal onwel geworden en begonnen he vig te braken. De kazerne werd het tooneel van de grootste wanorde en ka mers en gangen werden bevuild. Drie officieren van gezondheid verleenden geneeskundige hulp en zijn tot ongeveei 2 uur 's nachts met de patiënten bezig geweest. Zaterdagmorgen waren echter allen op vier na hersteld. Men zoekt de oorzaak in de viscii of in de pruime- danten, die beide, zonder voorafgaande keuring, bij het middagmaal zijn gegeten Een drama. In een worting op de N. Z. Voorburg wal te Amsterdam heeft zich Vrijdag avond een drama afgespeeld. De ge broeders D. hadden woordenwisseling gekregen en deze liep zoo hoog, dat een hunner H. D., in woede ontstak en een revolver op zijn broeder afschoot. Deze werd' niet levensgevaarlijk ge wond in de borst. In het Binnengast huis werd hij opgenomen. De 27-jarige dader werd door de politie gearresteerd en naar het politiebureau gebracht, waar hij in voorloopige bewaring -werd ge steld. De revolver met nog 3 scherpe patronen geladen, werd door de politie in beslag genomen. Inbraak en brandstichting Dezen zomer word tot' drie keer toe ingebroken in de chocoladetent van den heer Boon, staande op het strand te Huisduinen bij Den Helder. In het ge heel werd bijna f 400 vermist, zouder dat. er eenig spoor van de daders te ont dekken was. Thans zijn echter gearres teerd de inil. sergeant der artillerie en twee miliciens, verdacht, niet alleen van bovengenoemde -diefstallen mot inbraak, doch ook van het moedwillig stichten van den brand, die onlangs onder zeer verdachte omstandigheden ontstond in de Artillerie kazerne. De gearresteerden moeten reeds hebben bekend. Ontsporing te Hilversum. Te Hilversum ontspoorde bij het ran- gceren op het emplacement een bagage wagen. Het rjjtuig kwam dwars over de rails te staan, waardoor het verkeer van en naar Amsterdam geheel gestremd werd. De treinen van Amsterdam werden te Bussum opgehouden, terwijl do reizi gers in de aankomende treinen van Utrecht en Amersfoort voor de richting Amsterdam, allen to Hilversum konden uitstappen en zich daar een gedwongen oponthoud moesten laten welgevallen. Na een paar uren kou over verkeeid spoor worden gereden. Zondagsjagers. Op 'n klopjacht in de veenkoloniën hadden negeu jageisr naar ze meenden, een hert omsingeld. Een eerste schot viel. Het trof niet, doch een geitje vertoonde zich in 't kreupelbosch. Een drama te Ter Idzard. Vrijdag in den vroegen morgen brak een felle brand uit in de landbouwers woning van H. Hogeling te Ter Idzard (gem. Weststellingwerf, Fr.) Het vuur dat ruim voedsel vond in stroo en hooi, greep zoo snel om zich heen, dat de boerderij niet meer te behouden was. De levende have kon nog juist worden gered, doch de inboedel verbrandde. Men vermoedt, dat door een zoon van den landbouwer, welke zoon geesteskrank is, door ongeluk of onvoorzichtigheid met het opsteken van een lantaarn, de brand ontstaan is. Zonder dat men er vermoeden op had, sprong hij midden in de vlam men. Met brandwonden bedekt, kwam hij weer te voorschijn. Men vreest voor zijn leven. Een brutale bontdief. Op klaarlichten dag heeft een Amster dammer uit het café „'t Nieuw Kalfje" te Nieuwer-Amste), een damesbontpels weten te stelen, die een waarde ver tegenwoordigde van plm. f800. Enkele uren na den diefstal werd de man, gehuld in den pols, door de politie gearresteerd. De ruggegraat verbrijzeld. Een auto van den heer F., waarin vier personen zaten, kwam even voorbij Vaals in aanrijding met een bejaarden man die op de s'iguaien van den bestuurder naar den verkeerden kant uitweek en vóór de auto sprong. De ongelukkige, de 63 ja rige B., uit Vaalsbeek, werd met gebro ken ruggegraat en been en deerlijk aan het hoofd verwond opgenomen en naar het hospitaal te Aken getransporteerd, waar hij na eenige uren overleed. De chauffeur heeft gepn schuld. Door den Irner F. werd aan de weduwe B. een ruime vergoeding geschonken. Inbraak. Vrijdagnacht hebben dieven zich dooi opschuiving van een rolluik toegang we ten te verschaffen tot de woonkamer van den heer Van Dijk te Teteringen bij Breda. Een secretarie werd open gebroken en daaruit de sleutel van de brandkast genomen. Vermist wordt behalve f 6000 aan geld, ook nog eenige effecton en gouden sie raden. Een portefeuille met eenige papieren werd neg gevonden, doch het spoor der dieven is nog niet ontdekt. Raad contra Burgemeester. De Raad der gemeente Wormerveer heeft 5 Nov. besloten de bouwvereeniging „De Arbeid" te nnancieren met f5000, in afwachting van het aanvullingsvoor schot. De Burgemeester heeft dit besluit niet uitgevoerd, maar nagelaten het be* sluit ter vernietiging voor te dragen en hiervan ook geen kennis gegeven aan den Raad. Deswege heeft de Gemeen teraad zich tot do Regeering gewend om zich over deze onwettelijke handeling te beklagen en voorziening te vragen. Ds. Wisse uit de Geref. Kerken? Via „de Zeeuw" geven we het volgende bericht Ds. G. Wisse van Driebergen heeft het Geref. Kerkverband verbroken. Hij is onvoldaan over het kerkelijk en gees telijk leven in de Geref. Kerken. De „Rott." schrijft daarover nader Het gerucht ging, dat Ds. G. Wisse die de vorige week met vacantie afwezig was, vanuit Wezep den Kerkeraad te Driebergen had bericht gezonden, dat hij na 1 December a.s. geen lid meer der Geref Kerk wil zijn en als predikant afscheid wenscht te nemen. Dit gerucht bleek niet geheel onge grond te zijn. Reeds de op het bord aangegeven Psalmen 85 vs. 3, 42 vs. 5 en 7, 17 vs. 2 en 3 en 34 vs. 9 wezen hierop, terwijl het doen lezen van Ps. 142 en de tekst uit Ps. 17 vs. 3 met de woordenHij bezocht (visiteerde) mij des nachts, lieten geen twijfel meer over. Boven zijn tekst schreef Spr.Hoog bezoek in geheimnisvolle uren eti wees hierbij cp1. Wie het bezoek bracht; 2. wien het bezoek gold, en 3. wat het bezoek uitwerkte. Spoedig na den middenzang ging Spr dan ook over tot de voor de Geref. Kerk van Driebergen niet te onderschatten mededeeling, dat hij weldra als predikant afscheid zou nemen. Reeds de eerlijkheid alleen eischt, dat hij heengaat. En zulks, omdat zijn ker kêlijk-godsdienstige overtuiging niet strookt met den algemeenen toestand in het Gereformeerd Kerkelijk leven. Dit heengaan staat niet in verband met gebeurtenissen van recenten datum (het beroep te Amsterdam) en is niet te wijten aan Gemeente of Kerkeraad, in tegendeel. Bewogen zei Spr., dat deze stap niets anders is, dan het resultaat van een proces van 22 jaar, na een week van zware worsteling. Of Spr. op zijn besluit terugkomt, weet alleen God. Dit staat echter vast, dat bij geheel vrij komt te staan, daar hij geen toezegging deed eu zich aan niets verbond. Niemand heeft recht op hem. Waarheen Spr. zal gaan, is voor hem van matig belang. God zal het wijzen. Na de mededeeling, dat Spr. des avonds weer voor de Gemeente zal optreden, eindigde hij zeer bewogen deze gods dienstoefening, waardoor velen zichtbaar werden*aangedaan. Nader meldt men In de avondgodsdienstoefening maakte Ds. Wisse bekend, dat in deze week definitief een besluit zal wordeu genomen tot den stap, waartoe hij reeds in be ginsel besloot. Ter toelichting van het gesprokene in den morgen zei Spr. nog, dat deze stap een resultaat was van een proces van 22 jaar, in dien zin, dat achteraf blijkt, dat Spr. reeds zeer vroeg bepaalde grond ideeën was toegedaan, misschien wel tengevolge van zijn opvoeding in de Kruiskerk en afwijkende gevoelens om trent. liet Verbond. Dit had hem echter tot dusver nog niet het gevoel gegeven, dat hij in de Geref. Kerken niet op zijn plaats zou zijn. Geref. Kerken. Tweetal: Te Herwijnen, G. de Jager, te Grijpskerke en B. Meijpr, te lersekete Delft, K. van Ancken, te Wildervanck en T. J. Hagen, te Nieuwe Pekela. Beroepen: Te Delft, B. A. Knop pers, te Almelo Te Ambt-Volleuhove (B), [2e maal), S. de Vries, te Eist (Glü te ReeuwijkSluipwijk, Sj. Rijper, prop. te Amersfoort. Bedankt: Voor Amsterdam (vac. Dr. de Moor), en voor Arnhem (vac. Ds. Schouten), G. R. Knijper, te Haarlem voor Stadskanaal, H. de Bruijn, te Nieuwendijk (N.-Br.)voor Bunschoten en Spakenburg (A), B. A. Knoppers, te Almelo. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Leiden, J. W. Groot Eiizerink, te Leeuwarden te Westbroek en Achttienhoven, (toez.), T. Lekker- kerker te IJselmuidenIe Terhorne, II. J. Pijnaeker Hordijk, te Waal en Koog (Texel); te Oud-Alblas, T. Lekkerkerker, te IJsselmuiden te Rijsoord (toez E. Roeser, cand. te 's Gravenlmge. A a n g e n o m e n Naar Gouda, F. G. Hospers, te Feyenoord (Rotterdam)naar Zuidwoide (Dr.), L. Plette, te Culemborg. Bedankt: voor Geertruidenberg, J. C. Wissing, te Vuglitvoor Wier (Fr.), G. Ypeij, te Knijpe (Fr.)voor Kralingen, K. J. v. d. Berg, te Ermelo (Geld.)voor Makkum eu Kornwerd, J. v. d. Vlugt, te Nieuw-Stadsknaal voor Kimswerd, A. Veldkamp, te Dongjum. Christ. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Kampen, J. W. Polman, te Almelo; voor Maassluis, A. M. Berkhoff, te Utrecht. Geref. Gemeenten. Bedankt: Voor Gouda, A. Verha gen, te Dirkslandvoor Tliolen, J. Fraauje, te Barneveld. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: J. A. Vermeeren, klerk dir. belastingen, Lange Kerkstraat 8, van Ginniken. S. R. ten Gate, werkman, Tholens- straat 94, van Ratterdam. Ma. Dieleman, zonder, Baandijk 63, van Watergraafsmeer. II. A. Barentsen, kantoorbediende, Steenkamplaan 30, van Vlissingen. Vertrokken: A. M. van Driel, schipper, Tholens- straat 125, naar Bergen op Zoom. II. A. Bauwens, dienstbode, a. b., naar Antwerpen. M. Klaassen, zender, Noordstraat 54, naar Amsterdam. A. A. Dees, chauffeur, 2de DeFeijter- straat 2, naar lJzendijke. J. Hirdes, schipper b. d. vissclierij- politie, a. b., naar Tliolen. Pa. Dees, zonder, 2de Verbindingstraat 6, naar Rotterdam. Wed, S van der Hooft, zonder, N.- Verbindingstraat, naar Axel. N. de Visser, zonder, P 23, naar Vlis singen. M. N. Moes, dienstbode, Nieuwstraat 54, naar Hoek. A. P. L. de Bakker, schipper, Nieuwe- diep 106, naar Sas van Gent P. M. van Eikeren, timmerman, Douze- Visserstraat 77, naar Rotterdam. P. Iloogerheide, arbeider b. d. Rijks Waterstaat, O 199, naar Axel. Inzenders van advertentiön verzoeken wij dringend, deze een dag vóór de ver schijning der Courant, dus op Maandag of Öonderdag in te zenden. Hoewel wij steeds zullen trachten ook advertentiën te plaatsen die ons in den loop van den vóórmiddag der verschijn dagen worden toegezonden, kunnen wij dat niet meer verzekeren. Men zende dus de advertentiën zoo vroeg ra o g e 1 ij k in. DE ADMINISTRATIE. V Heden overleed na een lang durig en smartelijk lijden, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante Mejuffrouw JANNA MARTINA WIELAND, Wed. van Anthonie Frederik Verdork, in den ouderdom van ruim 76 jaren. Axel J. WIELAND. M. J. WIELAND—Oggel. Ter Neuzen A. WIELAND' Ter Neuzen, 13 Nov. 1920. V Heden overleed na een lang durig zeer geduldig lijden, in haar Heere en Heiland, onze geliefde Echtaenoote, Moeder, Schoondoch ter, Zuster en Behuwdzuster Mejuffrouw D1NA SUZANNA SCHEELE, in den ouderdom van 44 jaren 9 maanden en 29 dagen. Hare diepbedVoefden, C. DEURWAARDER, JAN, JOZIAS, ^SARA en verdere Familie. Zaamslag, 15 November 1920. Mijn hartelijker! dank aan allen, die belangstelling toon den op mijn 60sten geboortedag op 7 Nov. j 1. J. ROOSE Jacz. Zaamslag (Veer). Het Bestuur van het Ter Neuzeusch ZIEKENHUIS, dank baar voor den reeds toegezegden zeer belangrijken steun, neemt nog eens de vrijheid in herinnering te brengen, dat er LIJSTEN circuleeren voor den aankoop van een Röntgen-toestel, en noodigt de ingezetenen beleefd uit tot het geven van ruime bijdragen. HET BESTUUR. SoebraM MIJNHARDT'S I MAAG -TAB LET TE N W6B K ni |«rM spijsvertering,oprispirgj KI J I f n gebreUaan eetlust. I p*w» rea «oKsa 75* B'j aeoi-M OHoaisrtn ^■■1 II lid

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3