TROIEI iTfiMPlKJES Koffie-, Thee- cd Tafelscrviezei 0.TAN DEN OÜDÏT Gemengd Nieuws. School. Zendt uwe advenentiën vroegtijdig in. Advertentie 11. gebreide Kindermanteltjes, in verschillende décors en prijzen. liet volgende voorjaar „omgezaaid" moe- ten worden. Dubbel \yerk dus en dubbele kosten. Regen had men moeten hebben en men wacht er nog op. En eiken morgen kijkt men naar de lucht of er nu nog geen wolken in aan tocht zijn. En 's avonds is het eeiste waar men in de courant naar kijkt, het weerbericht, dat maar altijd onvermurm- baar blijft voorspellen„droog weer". En zuchtend leest men zijn krant dan verder. Op het platteland altijd. Zoo is het hier in 't Noorden, zoo zal het elders ook wel zijn. Geen sneeuw, maar water, water! We versmachten. („Handelsblad"). Door een auto vermorzeld. Men meldt uit Maastricht d.e. 4 Nov.: Hedenvoormiddag kwam een jongen, oud 16 jaar, Dirks geheeten, met zijn -fiets te vallen voor de gemeentelijke autobus. Deze ging hem over het li chaam, zoodat hij onmiddelijk een lijk was. Het stoffelijk overschot werd naar Calvaricnberg vervoerd. De jongen was wees. Den chalfeur schijnt geen schuld te treffen. (Rotterd.) Twee inbrekers gearresteerd. Tusschen de perceelen 348 en 350 op den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam is een deur, die toegang geeft tot een gang. Deze gang geeft_ toegang tot den boek handel van de firma Longenhuysen. In die gang zagen voorbijgangers gisteren nacht licht branden. Zij waarschuwden de politie, die de deur verbrak. Zij vond in de gang een jas. De inbrekers deden toen eon poging om weg te komen. Een wilde den Voor burgwal op. Een agent loste een schot in de lucht, -terwijl een ander zijn sabel trok en de man eeu slag toebracht tegen den schouder, die hem noodzaakte zich over te geven. Bij het voortgezet onderzoek bleek, dat er nog een tweede inbreker was, die de vlucht had genomen om te trach ten over de daken weg te komen. Hij verbrak daardoor een paar ruiten. Ten slotte werd hij ontdekt op den zolder bil de firma Langerhuysen. Hij lag daar met opgetrokken knieën in een vak bestemd voor boeken. Bij het bre ken van de ruiten had hij zich aan den pols gewond, die hevig bloedde. Op het politiebureau bleek, dat men twee bekenden had gearresteerd, die pas uit de gevangenis ontslagen zijn. Een verborgen schat. Vier jaren geleden werd in Hoog-Kep- pol ingebroken bij den landbouwer Ter Pas, waarbij verschillende voorwerpen van waarde en een beurs met geld wer den ontvreemd. De dader is -nooit ont dekt, maar gisteren werd bij graafwerk in de nabijheid bijna al het gestolene in den grond gevonden. Alleen een horlo ge met ketting en het geld uit de beurs ontbreken. Veel varkens Voor bode van het hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier meld den zich ongeveer 250 sollicitanten aan voor enkel administratie betrekkingen ongeveer 500. Het kermiszwijn. Jammerlijke verkwisting. In „Patrimonium" lezen wa Van betrouwbare zijde vernemen wip dan onlangs bij gelegenheid van de Til- burgsche kermis een totaal van c.a. vier honderd duizend gulden van de Spaar bank was afgelost. Vier ton Tilburg is een stad van een goede 50,000 inwoners, met een zeer breede arbeidersbevolking. Men kan er op aan, dat verreweg het grootste deel van de opgenomen spaar gelden en van de loorien der laatste weken zijn verbrast. Vooral de jonge menschen veroorloven; zich dan allerlei dwaze uitgaven. Wij achten het onbegrijpelijk, dat de plaatselijke Overheden, zelfs in dezen tijd, hut kermiszwijn nog niet slachten. De betrekkelijke hooge loonen van jeugdige personen leiden heel dikwijls tot allerlei dwaasheden. Zoo stond de zer dagen een jongmensch zoon van ar me arme ouders, vol branie, al sigaret tenrookend achter op een tram. Hij gaf den conducteur geen 21/J cent, maar ,f 1 fooi. De conducteur was een hoogst fatsoenlijk man. Zeker was de gulden in zijn handen economisch-nuttiger dan in die van het jongmensch. Hij vond het dan ook juister, om den gulden niet te weigeren. Maar hij heeft het geld na zijn diensttijd aan den vader van den jongen, die hij kende, ter hand gesteld. Een ecre saluut Zou er niet in overleg met de arbei- organisaties, een regeling inzake verplicht sparen door jeugdige personen zijn te treffen Onze „gasten". Zaterdag jl. werd op een boerenhof stede in de omgeving van Bielefeld (Duitschland) een viervoudige moord ge pleegd. De eigenares, haar 21-jarige zoon, haar 19-jarige dochter en een knechtje van 16 jaar werden in en bij het woon huis vermoord geworden. De vermoede lijke dader, een Rus, die reeds geruimen tijd op de boerderij werkte, is sedert verdwenen. Uit de nasporingen der politie blijkt, dat deze in de richting der Neder- landsche grens gevlucht is. De lage waterstand. De waterstaud in Rijn en Lek bij Wijk bij Duurstede is zoo laag, dat de scheep vaart in de haven onmogelijk is geworden. Dat gaat zoo maar niet! Men schrijft aan de „II. Ct,": Even buiten het station Haarlem is de trein, die 9 uur 53 uit Amsterdam ver trokken was, tot staan gebracht. Een heor, die per abuis in voornoemden trein was gestapt en te Haarlem moest zijn, had aan de noodrem getrokken. Toen de trein zijn vaart verminderde, sprong de noodremtrekker er uit en holde het ran geerterrein op. Een conducteur en eenige in den omtrek werkzaam zijnde werk lieden grepen den vluchteling en brach ten hem in den trein terug. In den Haag, het station waar trein 9.53 na vertrek het eerst moest stoppen, werd de man naar het bureau van den stationschef geleid en werd procesver baal opgemaakt. Een Belgische gendarme gearresteerd. De „Grondwet" verneemt, dat te Nis pen gearresteerd is de Belgische opper wachtmeester-brigadebevelhebber Van Vlambroek, uit Antwerpen, die per mo torfiets over de grens kwam. Het blad weet de reden der arrestatie niet, doch wijst er op, dat Van Slambroek tijdens dan oorlog in Roosendaal voor de Bel gische Regoering werkzaam was. Kattentrouw. Men zal zich wel herinneren het be richt, hoe twee katjes, vau .Melissant naar Dirksland gebracht, weer naai hun oude verblijfplaats terugkeerden. Een dezer dieren werd nu overgebracht naar Stad aan 't Haringvliet (een afstand van ongeveer 3Vs uur gaans) en keerde ook van daar naar Melissant terug. Engelsche kwaadwilligheid. Door schipper D. C. Pronk van den logger „VI. 30" is bij zijn binnenkomst te Vlaardingen bij de politie aangifte gedaan, dat een Eugelschman (visscher), die den vorigen dag zijn voorneroen daar toe te kennen gaf, zoodanig schade aan zijn vleet heeft toegebracht, dat 17 net ten ee 15 breels verloren gingen. Een die ven-complot. Te Amsterdam heeft de politie behal ve twee koetsiers twee helers en een expeditie knecht in verband met groote diefstallen gearresteerd. Tevens is een opkooper geknipt, bij wien een groot aantal damesstoffen, bont, wol, sajet, Indische krissen en drie dynamos in be slag werden geuomen. Ook elders wer den twee balen gestolen waar door de politie opgemerkt. Wapensmokkelaars. Te Amsterdam gebeurt het meerma len, dat Duitscho schepelingen revolvers en andere wapens aan bootwerkers ver- koopen. Tot nu toe zijn pogingen, om havenwerkers aan een onderzoek te on derwerpen, niet gelukt. Het ijs stremt. De stoomboot van Heerenveen naar Meppel ontmoette Donderdag op het Tjongerkanaal zooveel ijs, dat zij er niet door kon en naar Heerenveen moest terugkeeren. Branden. De boerenhofstede van E.V. in Hom- nesserveld bij Huizen (N.H.) is door on bekende oorzaak afgebrand. De verze kering liep tot plm. f20.000. Lage daad. •Naar het huis van bewaring te Den Haag zijn overgebracht de reeder v. W. en de schipper H. van het Scheve- ningsche vaartuig „Doggersbank Sch. 139", dat in den middag van 14 Augus tus jl. in de Noordzee is vergaan. De schipper heeft bekend, dat hij op aanstichting van zijn reeder het vaartuig opzettelijk tot zinken heeft gebracht. De reeder heeft ook bekend. Het misdrijf zou zijn bedreven ten ten einde in 't bezit te komen van f30.000 verzekeringspremie. Bij bet. tot zinken brengen van het vaartuig zijn geen menschen verongelukt, hoewel eenige opvarenden in het voor onder sliepen toen de daad teu uitvoer werd gebracht. Te zamen uit het leven. Een dag na elkander zijn in het Ver een. Gast- en Proveniershuis te Kampen twee verpleegden overleden, de 87-jarige Gerrit Westera en de 91-jarige Trijntje Boer. Na 67 jaren lang in den echt verbonden te zijn geweest, zijn deze oudjes bijna gelijktijdig uit het leven gescheiden en te zamen begraven. Geldsmokkelaars gepakt. Naar de te Radolfzeil (ann het meer vau Constanz) verschijnende Freio Voiks- stimme meldt, heeft de politie vier Ne derlanders gearresteerd, die ieder in een z.g.n. smokkelvest 25 K.G. zilveren gul dens bij zich droegen. In Duitsch geld laatste gezond krachtig eter en en omgerekend was de waarde ongeveer 500,000 Mark. Bovendien hadden zij een groote hoeveelheid Duitsch bankpapier bij zich, dat vóór den oorlog uitgegeven was. Het geld moest naar Zwitserland gesmokkeld worden. In verband daarmede, seint Wolff, staat misschien de arrestatie van een Nederlander, die van Bingen naar Schaff- hanzen per auto gekomen was en daar overnachten wilden. Hij en een heer die hem vergezelde, hadden voor 67,000 Mark waarde bij zich, voor het meeren- deel Belgische francs. Grijpgieren. Men meldt uit Hoek van Holland Een Engolsche machinist, die als pas sagier met de Harwichboot mee moest, deod bij de politie aangifte, dat hij door een Hollandsche vrouw, met wie hij eenige dagen op stap was geweest, be roofd was van omstreeks 80 pond ster ling. De vogel was natuurlijk gevlogen. (Rotterd.) Als in de crisisjaren Donderdagmorgen zag men te Dintel- oord een drinkwaterwagen bij 't Raadhuis door circa een vijftig vrouwen bestormen om één emmertje water te bemachtigen voor 5 cents. Vele moesten een half wachten voor één emmer wrter. Bijna 102 jaar oud. Te Twisk (bij Medemblik) is Woens dag overleden de landbouwer C. dejGeus in den ouderdom van 101 jaar en 11 maanden. Hij was tot het flink gebleven, een stevig rooker. Een rare geschiedenis. Reeds eenige weken zwerft te Ede op een handwagen een familie, bestaande uit man, vrouw en vier nog kleiné kin deren, afkomstig uit Zutfen, rond. Hard nekkig houden de ouders zich vast aan de idee dat de gemeente Ede verplicht is, hen aan een woning te helpen, op grond van het feit, dat de vrouw te Ede werd geboren. Zij weigerden elk ander aanbod, zelfs geld' om naar inrichtingen of hun vroegere woonplaats terug te keeren de rsan oefent geen beroep uit. Aanvankelijk verbleef dit. gezin des nachts op hut politiebureau, doch ook dit werd nu geweigerd. Thans kruipt de familie des avonds in een hol naast een dicht bij Ede staanden hooiberg. Naar verluidt bemoeit het armbestuur zich thans met het geval. Gauwdieven. Van een handelsreiziger uit Amster dam is op een der perrons van 't Cen traalstation te Utrecht eeu taschje met verschillende gouden en (zilveren voor werpen als monsters ter waarde van ongeveer f 20004dat hij, doordat hij onwel werd, een oogenblik onbeheerd heeft laten staan, ontvreemd. IJs in de Zuiderzee. Men meldt ons Tengevolge van den lagen waterstand in de Zuidorzeo, ver ergerd door aflandschen wind, kan de visschersvloot van meer dan één kust plaats niet uitvaren. Zelfs in 't pas ver beterde Iluizer havenkauaal stond zoo weinig, water, dat de botters halverwege bleven steken. Bijna een K.M. breede strook ligt langs den Zuidwal droog, waarop hier en daar ijsvorming begint. Langs de randen van 't eb- en vloed water vormen zich de bekende blauw witte randen en reeds is schuifijs uit zee voor de Huizer bavondammen waar genomen. Vorst en laag water zijn twee gevreesde factoren voor de visscheiijbe- volking (Rotterd.) blad „De Amsterdammer" gaf het Comité wenken hoe het best die candidatuur kon worden bevorderd. Deze wijze van handelen keurden wij af. Ook de „Zeeuwsche Kerkbode" oor deelde „zooiets moet bij ons contrabande zijn" en vroeg: „Waarom laat Ds. Wisse tegen dit bedrijf niet een kloek protest hooren Nu vinden we in de „Amst." afge drukt een schrijven, dat Ds Wisse aan genoemd Comité toezond. Het luidt als volgt Aan het Comité v. Actie enz. te Amsterdam. Theologische studenten. Aan de Vrije Universiteit zijn dit jaar voor de theologie [ingeschreven 21 stu denten, tezamen met de Theol School maakt dit een getal van 35. Voor de Geref. Kerken is dit getal volstrekt niet te veel, maar zoo vraagt De Heraut hoe moet het dan met de Hervormde Kerk gaan, die veel rijker in aantal ge meenten is en voor hare behoefte aan predikanten moet volstaan met een aan was dit jaar van 13 studentefi. Een der middelen om de liefde voor de theologische studie aan te wakkeren zou ongetwijfeld wezen, dat zo den gren del weg deed, die nog altoos de deur van haar Kerk gesloten houdt voor de studenten der Vrije Universiteit. Niet alsof het openzetten van deze deur tot gevolg-zou hebben, dat van onzen stu- deutenovervloed een /deel naar do Her vormde Kerk zou worden afgevoerd. Zij, die thans aan de Vrije Universiteit The ologie studeeren, komen uit de kringen der Gereformeerde Kerken en zullen voor de verleiding om onder het Syno dale juk over te gaan niet bezwijken. Maar wel zou het openzetteu van die deur allicht tot gevolg hebben, dat ver schillende jonge mannen uit, de Her vormde Kerk bereid zouden wezen zich voor de Theologische studie te geven. D s. Wisse en Amsterdam. Onze lezers zullen zich herinneren, hoe in Amsterdam een Comité van Actie gewerkt heeft om bij de Geref Kerk aldaar beroepen te krijgen Ds. G. Wisse, van Driebergen. Op nog al luidruchtige wijze werd voor de candidatuur van Ds. Wisse geijverd en zelfs in het dag- Geachte Ileeren en Broeders Het is mij niet onbekend, hoe door u een beweging in 't leven is geroepen, met het doel, te trachten mij ten uvvent beroepen te zien worden. Nu meen ik te moeten vermoeden, dat gij uw actie zult voortzetten en uitbreiden. Zonder mij daarover een oordeel te willen aan matigen, moet ik bij dezen te uwer kennisse brengen, met besliste nadruk kelijkheid, dat ik een roeping naar de kerk ten uwen niet in overweging zelfs zal kunnen nemen. Wel moet ik u opmerken, dat deze mededeeling door u moet beschouwd worden, als geheel los te zijn van som mige op- of aanmerkingen over uwe acte, door enkele bladen gemaakt. Verblijvende met broederlijke groete en heilbede, Hoogachtend, U« dw. Br., (w.g.) Ds. G. WISSE. Driebergen, 1 Nov. '20. (Rotterd.) Wie zal dat betalen? Blijkens een advertentie inde „Staats courant", worden een zestigtal beambten gevraagd tot hulp van inspecteurs en hoofdinspecteurs bij het onderwijs' Bij dit bericht teekent „Onze Vacatu res" aan Tot aanvulling kunnen we mededeelen, dat do bedoeling is voor iederen hoofd inspecteur en iederen inspecteur een ge bouw te koopen of te huren, waarin gevestigd kunnen worden de bureaux voor hen zelf, voor de schoolopzieners en voor de beambten. Daar zal vermoedelijk wel een concierge bij moeten. We krijgen dus b.v. in Den Haag een gebouw, waarop staat„Hoofdinspectie lager onderwijs en een ander met het opschrift„Inspec tie Don Haag, lager ouderwijs". Dit wor den dus ongeveer 35 rijksbureaux met voorloopig een honderdtalambtenaren. Verder gaat het gerucht, dat er ook besteld zijn honderd afbeeldsels van den Heiligen Bureaucratius en wel 4 gouden voor de hoofdinspecteursdan een der tigtal zilveren voor de inspecteurs en de overige in brons voor de schoolopzieners. Een unicum. Als unicum kan de „N. Prov. Gr. Crt." mededeelen, dat de pastorie te Leegkerk prijkt met een bord, waarop de groote letters „Onbewoonbaar verklaardo wo ning." Zoo 't geen unicum is, dan toch zeker een hoogst zelden voorkomend geval, dat een predikant in zoo'n ver waarloosd of bouwvallig gebouw woont.. Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Door ziekte van Ds. L. Aalders, gees telijk-verzorger, is voor den tijd van één jaar als plaatsvervanger benoemd Ds. E. Jongens, Ned. Herv. pred. te.Giessen- Oudekerk, die deze benoeming heeft aangenomen. De „Ilerau t"- redactie. Door de ernstige krankheid van Dr. A. Kuyper heeft „De Heraut" voorloopig maatregelen moeten treffen om den re dactie-arbeid *e doen doorgaan. Prof. Dr. W. Geesink, die reeds vroe ger, toen Dr. Kuyper door zijn Ministri- eelen arbeid verhinderd was de hoofd artikelen te leveron, deze taak overnam en dit op zoo uitnemende wijze deed, heeft zich bereid verklaard, ook thans weder in te springen en zal in een reeks artikelen, die tot den nieuwen jaargang duren, de „Ethische Theologie" behan delen. Eu het blad kan, zeker tot ver blijding zijner lezers, daaraan toevoegen, dat deze nieuwe taak hem niet nopen zal zijn recensie-arbeid stop te zetten. De leestafel zal even keurig als te voren door hem worden voorzien. Voor de meditaties zal gezorgd worden door Dr. A. Kuyper Jr. en door Prof. H. H. Kuyper. Reeds de jongste meditrtie was van de hand van den laatstgenoemde. (De Standaard.) Geref. Kerken. Viertal: Te Delft, K. v. Anken, te WildervankF. J. Hagen, te Nieuwe- PekelaB. A. Knoppers, te Almtdo, en Dr. S. O. Los, tijd. te Den Haag. Tweetallen Te Uithuizen, P. Bos, te Winsum (Gr.) en J. G. Feenstra, te Dirkshorn te Vroomshoop, N. Duurse- ma, te Nieuw-Amsterdam en J. Koele- wijn, te Dedemsvaartte Rotterdam, J. G. Kunst, te Arnhem, en G. R. Kuyper, te Haarlem. Beroepen: Te Kornhorn, A. J. Bouma, cand. te Middelburg. Bedankt: Voor Berkel en Rodenrijs, A. Thielen, te Axel. Ned. Herv. Kerk. Zestallen: Te Delft, (vac. v. Grie- kea) J. de Bruin, te Zeist; Dr. de Graaf, te Raamsdonk J. Koller, te Sb Maar tensdijk J. H. Korster, te outers- woude; P. Kruijt, te Staphorst en P. Kuijlman, te Houten. (Vac. v. d. Wal): J. Bus, te Ouddorp J. G. Dekking, te Putten: J. H. Koster, te Wouterswoude P. Kuijlman, te Houten F. Lekkerker- ker, te IJselmuiden en S. Ronner, te Oene. Beroepen: Te Schipluiden, C. M. Luteijn, te Heinenoord te Watergang, Dr. N. de Jager Meezenbroek, te Scliar- wondete Elspeet, J. H. van Padden- burgh, te 's Grevelduin-Capelle te Wer kendam en de Werken, W. M. A. Kalk man, te Nieuwerkerk a/d IJselte Hoog land (toez.), E. Reeser, cand. te Den Haag; te De Wier, G. IJpeij, te Knijpe te Brunssum, Dr. L. Th. Wieten, te Zwaagwesteinde. Aangenomen: Naar Vollenhove, II. W. te Winkel, te Nijehaske. Bedankt: Voor Dokkum, J. N. v. Drieten, te Noordvvolde (Fr.). Geref. Gemeenten. Beroepen: Te Goes, M. Hofman te Rijssep (O.). Bedankt: Voor Giesendam, M. Hofman, te Rijssen (O.). Inzenders van advertentiën verzoeken wij dringend, deze een dag vóór de ver schijning der Courant, dus op Maandag of Donderdag in te zenden. Hoewel wij steeds zullen trachten ook advertentiën te plaatsen die ons in den loop van den vóórmiddag der verschijn dagen worden toegezonden, kunnen wij dat niet meer verzekeren. Men zende dus de advertentiën zoo vroeg m o g e 1 ij k i li.* DE ADMINISTRATIE. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: D. van den Ouden, zonder, Kersstraat 3/5, van Vtissingen. A. A. Ileijens, zonder, Klaassenslraat 17, van Rotterdam. J. Rooso, schipper, Steenkamplaan 75, van Goes. J. C. Eijke, waterb.kuud., Steenkamp laan 69, van Zaamslag. E. J. S. Rutten, De Jongestraat 17, 'van St. Nicolaas. K. L. van .Broéck, klompenmaker, Stationsweg 1 N, van Barendreclit. Vertrokken: P. A. de Regt. apoth. ass., Noordstraat 45, naar Middelburg. J. J. Bol, coupeuse, Nieuwstraat 8, naar Amsterdam. P. A. van Hove, gep. loods, 2e Korte- straat 7, naar Antwerpen. J. P. de Langhe, werkman, naar Ant werpen. C. Michielsen, veldarbeider, Steenkamp laan 62, naar Axel. J. A. de Rechter, werkman, Javastraat 16, naar St. Nicolaas. A. Leenhouts, bakkersknecht, Dekker straat 47, naar Zaamslag. P. Wuliaert, hotelknecht, Westkolk- straat 8/10, naar Hulst. Ontvangen een groote sorteering in elke groote, in elke kleur, in elk model, en in concurreerende prijzen. Tevens prachtig: Zuiver woilen met passende MUTS. Ook DASSEN en MUTSEN voor groot en klein. Bij D. R. RIEMENS-v. DRIEL. ZAAMSLAG. Wachtende een groote sorteering D. E, WQLFERT Hz. fer Neuzen, Nov. 1920. Kersstraat 3-5. TER NEUZEN. Telefoon 58. EFFECTEN PANDBRIEVEN COUPONS CHEQUES - VREEMD GELD.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3