BIIMENLAIVI». Korte Berichten. Uit de Provincie. Land- en Tuinbouw. Dr. Gilmartin, de bisschop van TuSm, bestuurt de grootste diocees van Ierland, welke een groot gedeelte van Galway en Mayo omvat, en wordt als de in vloedrijkste bisschop in Ierland be schouwd. In Zwitserland is de 8 urendag bij posterijen en spoorwegen aangenomen met 369000 tegen 271000 stemmen. Er waren dus veel tegenstanders, vooral onder de boerenbevolking. De/.e, die den ganschen dag werkt, meent dat door de arbeidsschuwheid in de steden het land verarmt, en het platteland tenslotte de meeste lasten des lands te dragen krijgt. Ook de Fransch- en Italiaanscli sprekende kantons waren over het algemeen tegen. Dit latijnsche volk met zijn opgewekt karakter, ziju ongekreukten levenslust, voelt de lasten des levens lang niet zoo zwaar als het Duitsch geaarde volk. Het meent, dat de schulden en tekorten alleen verdwijnen zullen, als men spaar zaam leeft en hard werkt. Het „Handelsblad" geeft een mooie beschouwing over den toestand, die in zeker opzicht gelijkt op- hetgeen Neder land te zien geeft. Tegenover de wederom vernomen bewering dat de komst van den voor- maligen Duitschen Keizer in overleg met onze Regeering zou zijn geschied, kan slechts herhaald worden wat vroeger steeds is gezegd. De ex-keizer heeft, buiten eenig mede weten van de Regeering, in den vroegen morgen van 10 November 1918 per au tomobiel onze grens overschreden. Van zijn voornemen is in den nacht van 9 op 10 November kennis gegeven aan ons gezantschap te Brussel, dat op zijn beurt den minister van Buitenland- sche Zaken daarvan mededeeling deed. Die mededeeling bereikte den minister eerst des morgens nadat de ex-keizer reeds in ons land was, waarna onmid dellijk de noodige maatregelen zijn ge- namen om zijn verder verblijf hier te regelen. (M. v. Antw.) Dr. a. kuyper. Omtrent den toestand van Dr. A- Kuyper worden in de „Heraut" eenige mededeelingen gedaan. Reeds een vorig jaar scheen de toe stand van Dr.) Kuyper zoo ernstig te zijn, dat de geneesheer vreesde, dat het einde van zijn leven nabij was. Toch heeft de Heere hem weer opgericht en kracht geschonken om na die krankheid weer zijn arbeid aan de „Heraut" te hervatten. Maar toch, van een volledig herstel van de krankheid, die lieni in November 1919 overviel, is geen sprake geweest. De aderverkalking, die toen zoo plotseling was toegenomen, dat de levensfuncties werden bedreigd, vermin derde wel, maar geheel wijken deed deze ziekte niet. De duizeling, die hem in 't voorjaar overviel op straat en door zijn val hem een bloedende hoofdwonde bezorgde, was daarvan het bewijs. Toch kon hij zijn arbeid nog ten deele voort zetten, hoeveel inspanning het hem ook kostte. De gedachte zijn arbeid te laten rusten, was hem, wiens leven altoos ar beid was geweest, ondragelijk. Vergde hij toen wellicht reeds te veel van zijn kracht, de hoop, dat de zomervacautie, in stille rust doorgebracht, hem evenals andere jaren weer de oude kracht zou teruggeven, werd niet vervuld. Met hoe groote zorg en liefde Mevrouw Van üeth, die haar woning voor hem openstelde te Velp, hem ook in die dagen van rust omringde, toen hij uit Velp naar 's Gra- venhage terugkeerde, was de inzinking wel voor ieder merkbaar, en hij zelf klaagde, dat de vacantie hem geen goed had gedaan. De duizelingen koerden terug en daardoor bezeerde hij zijn been zoo, dat het loopen niet meer ging. Daarbjj kwam een ernstige aanval van bronchi tis, die hem dwong het bed te houden. Ook andere onrustbarende verschijnselen vertoonden zich, en de krachten namen toen zoo snel af, dat metterdaad vrees bestond, dat het einde niet ver meer was. Zoo was het in de week van 20 October. Maar deze bijkomende ver schijnselen, die direct levensgevaar deden ontstaan, zijn daarna grootendeels ge weken. De snelle afneming van kracht hield op. Er kon in zooverre zelfs van eenige verbetering in den ziekte toestand worden gesproken. Maar de krachten blijven uiterst zwak en zelfs de bezoeken door zijn naaste familieleden hem op zijn 83sten jaardag gebracht, bleken achteraf hem te veel te hebben ver moeid. Er volgden slapelooze nachten, nog verergerd door de benauwdheid,tdie de bronchitis veroorzaakte. Zoo is er een langzaam achteruitgaan van de kracht, die tot ernstige bezorgd heid aanleiding geeft, maar onmiddellijk levensgevaar, is er niet, dan in zooverre de hooge ouderdom van den lijder en de zwakte] van het hart altoos het ge vaar oplevert van een plotselinge inzin king. Hoe lang dit ziekteproces nog duren zal en of herstel van de ingezonken le venskracht nog mogelijk .is, kunnen de doktoren niet zeggen. Dat is in Gods hand. Voor den geestelijken toestand van Dr. Kuyper wordt verwezen naar do mededeelingen, die zijn dochter, mej. II. S. S. Kuyper, publiceerde en die men ook in ons blad heeft kunnen lezen. Daaraan wordt nu nog toegevoegd, dat, al is het bewustzijn dikwijls gestoord, er in de heldere oogenblikken een kalme berusting is en een afwachten van wat God de Heere over hem beschikken zal. Mej. J. H. Kuyper heeft haar arbeid aan de Ziekenverpleging geheel in den steek gelaten om zich uitsluitend met innige liefde en toewijding te geven aan de verzorging van haar vader. Omtrent den toestand van Dr. Kuy per vernemen wij het volgende Zaterdagavond heeft plotseling een inzinking plaats gehad, die het ergste deed vreezen. De toestand blijft hoogst zorgelijk, zoodat het einde binnen enkele dagen kan verwacht worden. (De Standaard.) HET MILLIOEN. Aan de Kamerkieskringbesturen is de volgende circulaire verzonden Hooggeachte Heeren en Broeders Te Uwer kennis wordt gebracht lo. dat de Hoofdcommissie van uit voering van het plan „Het Miljoen" heeft vergaderd op Maandag 1 dezer te 's Gravenhage onder presidium van den heer Idenburg': 2o. dat genoemde Commissie thans is samengesteld uit de heeren II. Colijn en A. W. F. Idenburg, resp. Ie en 2e voorzitter van het C. C.R. C. Verwejjck, adj. seer. id. Mr. L. Lindeboom JNz penningmr. der Fin. Comm.W. Ver schoor, seer. v. d. Bond van A R. Prop. clubs; Ds. J. E. Vonkenberg, directeur v. h. Bureau v. d. Bond v. J. V. op G. G.Jac. van Oversteeg, amanuensis v. d, V. U.S. Bakker, directeur van ,,üe Standaard" en H. Diemer, van „De Rotterdammer" 3o. dat voor uitbreiding dezer Com missie nog wordt onderhandeld met leidende personen uit den Bond van Ned. Herv. Jong. Ver. op G. G. en den Bond v. Chr. Geref. Jong. Vereen., terwijl tevens zal worden getracht medewerking te verkrijgen uit de kringen van den Bond van Geref. Knapenleiders, de Chr. Vrouwenvereeniging en den Bond van Meisjes Ver. op G. G. 4o. dat de Hoofdcommissie voornoemd een moderamen koos, bestaande uit de heeren H. Colijn, le Voorzitter; A. W. F. Idenburg, 2e VoorzitterR. C. Ver- weijck, Secretaris en S. Bakker, Pen ningmeester. Het adres van het Bureau ook voor den Penningmeester is: N. Z. Voorburgwal 58—60, Amsterdam. Herinnerd wordt aan de afspraak op 15 October j.l. te Utrecht gemaakt, dat de Kieskringbesturen vóór 15 November e.k. opgave zullen doen van lo. de samenstelling hunner Ktes- kringcommissies van uitvoering 2o. de plaatsen en data, waarop zij een vergadering in hun kring vvenschelijk achten ter propageering van het plan. Men verzuime niet deze opgaven tijdig in te zenden, opdat de regelmatige uitvoering van het plan geen storing ondervinde. Voor de ad lo. bedoelde Kringcommis sies volge men ongeveer de samenstelling der hiervoren vermelde Hoofdcommissie. Opgaven van personen uit verschillende organisaties volgen, voor zoover dezo reeds zijn verstrekt. Men gelieve do saamstelling hiermee aan te vangen in afwachting van nadere uitbreiding. Het voornemen bestaat om op Maandag 22 November a.s., des nam. om half 2, te Utrecht een vergadering te houden van de Hoofdcommissie met gedelegeer den. uit de Kringcommissies ter bespre king van organisatie en plan van uit voering. Elke Kringcommissie wordt uitgenoodigd reeds nu een primus- en secundus-gedelegeerde voor deze verga dering aan te wijzen, terstond mede deeling te doen van hunne namen en te zorgen, dat een hunner ter vergadering te Utrecht aanwezig zij. Namens de Hoofdcommissie voornoemd, H. C. VERWEIJCK, Secretaris. DE SCHELDE-KVVESTIE. De redacteur van de „Msb." seint uit Brussel De bladen drukken in vette letters een verklaring af welke Lloyd George in het Engelsche parlement deed in zake dc Schelde-kwestie. De „Vingtième Sièela" voegt er als commentaar aan toe: Do verklaring van den Engelschen premier toont ons aan dat wij in de Scheldekwestie niet op den steun van Engeland behoeven te rekenen. Engeland schijnt er zich niets voor te interresseeren. Op zeker oogenblik konden wij de hoop koesteren dat Engeland en Frankrijk, beter ingelicht over den ernst van het vraagstuk, ons hun steun zouden hebben verleend, welke gerechtvaardigd was door hun eigen belang. Moeten wij dus een zekere hoop laten varen, welke gebaseerd was op vrij for- meele verklaringen en op de ondubbel zinnige manifestaties van zekere Fransche parlementariërs? Men had toen zelfs gezegd dat de parlementaire manifestaties in Parijs gevolgd waren door een offici- eele en besliste verklaring in Den Haag. Voorts maakt het blad zich ongerust over de verklaring van Lloyd George, dat Engeland nooit beloofd heeft België te hulp te kotnen in geval het opnieuw door Duitschland zou worden aangevallen. MAATREGELEN TEGEN IIET ONBE WOOND LATEN VAN WONINGEN. De heeren Abr. Staalman, Treub, De Buisonjé, Ter Hall en De Groot hebben drie amendementen ingediend. Het eer ste strekt om uitdrukkelijk in de wet te bepalen, dat de huurcommissie waarbor gen kan dosn verstrekken voor het richtig nakomen van de huurovereen komst door den huurder (b.v. vooruit betaling der huur)het tweede beoogt, den huurtijd niet langer te maken dan het gebruik medebrengt; het derde nieuw bouw inderdaad aan de werking der wet te onttrekken, door den datum daarvoor niet te stellen op 12 Februari 1920, doch te rekenen vanaf 1 Mei 1919. DALING VAN DEN BROODPRIJS. Als gevolg van de verlaging van den prijs der regeeriugsbloem heeft de Coö peratieze Bakkerij „Ons Belang" te De venter, den prijs van het waterbrood met 5 per K G. verlaagd. Men ver wacht dat de andere bakkers dit voor beeld spoedig zullen volgen. Te Roermond is de broodprijs 4 cent verlaagd. De broodbakkers te Breda hebben de prijzen van melkbrood en bruinbrood van Zaterdag af verlaagd met resp. 4 en 3 cent. KUNST VOOR BROOD. De „Neue Freie Presse" te Weenen meldt, dat de Oostenrijksche Regeering op verlangen van de commissie voor herstel uit het voormalige bezit der Ilabs burgers kostbare gobelins en andere kunstvoorwerpen naar Holland zal ver zenden in ruil voor de levering van over zeese!) broodgraan, dat reeds in Holland- sche havens is opgeslagen. PREMIEBETALING DOOR DAG ZEGELS. Bij K. B. van 20 Oct. (Stbl. 792) is bepaald, dat het K. B. van 28 Sept. jl. tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, houdende een regeling der premiebetaling door middel van dagzegels, op 28 Nov. in werking zal treden. NEDERLANDSCH EN BELGISCH LOODSWEZEN OP DE SCHELDE. De „Neptune", het Antwerpsche blad voor scheepvaartbelangen, klaagt over de desorganisatie in het Belgische loods wezen. Twee jaren na den wapenstil stand is de dienst nog altijd niet behoor lijk ingericht. Voor de zeeloodsen zijn er maar vier booten en die zijn zoo, dat de loodsen slechts met gevaar voor hun leven hun werk kunnen doen. De booten der Nederlandsche loodsen zien er heel anders uit Erger is hst nog op de rivier zelf verscheidene vuren branden nog altijd nietandere branden met een bijna onzichtbaar lichtje. Dit is zoo op de Belgische Schelde. Op de Nederlandsche Schelde integendeel zijn alle vuren best in orde De vreemdelingen, die langs de Schelde varen, zoo vreest de „Nep tune" kunnen er aldus toe gebracht worden een voor België heelemaal niet vleiende vergelijking te maken. Te Druten zijn door brand vernield vier hooimijten. Hoe de brand ontstaan is, weet men niet. Het hooi is laag verzekerd. In Elsloo (L.) zijn de schuur en de stallen van den landbouwer M. Dries sen, op den Schaarberg, een prooi der vlammen geworden Granen, hooi en stroo verbrandden benevens een paar varkens. Het andere vee kon nog wor den gered. Alles was verzekerd, De oorzaak van den brand is onbekend. Door het omvallen eener lantaarn verbrandde de hofstede „Madura" in de Eierlandsche polder op Texel. Een par tij hooi, 8 koeien, 3 paarden, 2 kalveren ei) I veulen zijn mede verbrand. Te Sellingerbetse gemeente Vlacht- wedde is afgebrand de boerenbehuizing met oogst van J. Willems. Te Zuidlareu is de woning vaa den heer J. Jager tot den grond toe afge brand. Wegens de droogte kon de brandspuit niet werken. De boerenhoeve van den landbouwer veehouder V. in 't Emnesser-veld werd door onbekende oorzaak een proöi der vlammen, Schade ruim f20.000. Ver zekeringsagenten richten waarschuwin gen tot aangeslotenen wegens den lagen waterstand, die meestal blusschen on mogelijk maakt. Te Smilde zijn tengevolge van von ken uit een dorschmachine groote en kleine korenroijten, toebehoorende aan verschillende landbouwers verbrand. De schade is groot. Te Roden is door onbekende oor zaak de woning, bewoond door D. Smit, tot den grond to8 afgebrand. Te Roderenk is 60.000 K G stroo, toebehoorende aan den heer J. Gerrits, verbrand. Vermoedelijk oorzaak vonken uit den schoorsteen. Een hevige bosch- en heidebrand heeft onder Nuenen vele hectaren ver nield, Nabij Bleyerheide is de Nederland sche smokkelaar J. K., op Duitsch grond gebied door een Duitschen Rijksweer- soldaat doodgeschoten. TER NEUZEN, 9 November 1920. Van Woensdag tot en met Vrijdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt Hoogwater vm. 1.34 2.02 2.37 nm. 1.38 2.14 2.46 Laagwater vm. 7.47 8.23 9. nm. 8,16 8.47 9.20 Eerste KwartierDonderdag 18 Nov. 8.32 nam. De secretaris van het comité voor Christelijke winterlezingen bericht ons, dat op 2 December hoopt op te treden Dr. O. Norel van Vlissingen, onderwerp: Hedendaagsche Godzoekers, en 31 Maart d.a.v. Dr. J. C. de Moor van Utrecht, onderwerpHetgeen ik niet verstond het boek Job.) Met andere sprekers wordt nog onderhanded. Men houde alvast die twee avonden vrij Zaterdag geraakte een zoontje van O. Kegels in den middenkanaalarm te water en dreigde te verdrinken. Een zoontje van Van de Pitte begaf zich te water doch zag geen kans het verdrin kende jongetje te bereiken, toen de wa terstaatsarbeider S. Kerpel ter plaatse kwam, die te water sprong en het jon getje, ofschoon reeds bewusteloos op den wal bracht. Door deu sergeant-majoor Rietmulder, alhier met verlof, die daar passeerde en die terstond handen aan het werk sloeg mocht het door oordeel kundig toepassen der voorschriften voor eerste hulp aan drenkelingen gelukken de levensgeestep woer op te wekken. (Tern. Crt.). In den vroegen morgen van Zater dag omstreeks kwart over 5, ontdekte een bewoner der buurt Java dat vlammen sloegen uit het dak van school C. Deze waarschuwde terstond den burgemees ter, welke voor het ondernemen eener reis reeds present was. Deze overtuigde zich ook, dat er brand was en nam maat regelen om mot den man die hem ge waarschuwd had ijlings het noodige per soneel voor de motorspuit bijeen te roe pen. Om kwart vóór 6 uur stond de spuit voor werken gereed, waren de slangen uitgelegd en zou men beginnen met watergeven, toen de brand niet meer te vinden bleek. Vermoedelijk was deze door gemis aan voedsel uitgegaan. Toen daarop de ge meente-bouwmeester op het dak een onderzoek instelde en eenige pannen bij den schoorsteen wegnam, steeg een rook kolom omhoog, maar van brand was toch niets meer te ontdekken. Het schijnt, dat hout in of bij den schoorsteen door het stoken is gaan smeulen en ten slotte vlam heeft gevat. Bewoners der Schoollaan hadden zich 's Vrijdags reeds verbeeld een brandlucht geroken te hebben. (Tern. Crt.). Het bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van 3 dezer bevat do gewijzigde Statuten van de Christelijke Jongelings-vereeniging „Bidt en Werkt", thans genaamd Christelijke vereeniging van jonge mannen „Bidt en Werkt", gevestigd alhier. (Zelandia). Met ingang van Maandag 8 Novem ber zullen de post- en telegraafkantoren iil ons land van af des namiddags 1,30 tot 2 uur voor den postdienst gesloten zijn. Daar te 3 uur in den namiddag ten kantore alhier de loketten ook gesloten worden voor verschillende met geldzaken in verband staande afdeelingen, is het voor het publiek in het algemeen zaak, met bovenstaande rekening te houden. (Tem. Crt.). Bij den burgemeester is bericht ingekomen, dat het aantal jongelingen dat vooor de lichtingen 1921 kan worden ingedeeld, 22 bedraagt. Als men nu weet dat er ruim 50 aan de loting hebben deelgenomen, kunnen er een groot aautal worden vrijgesteld. (Zelandia). Een ingezetene van Sluiskil, G. V., ontving dezer dagen het treurig bericht, dat ziju zoon, een varensgezel te Ant werpen, verdronken is. Tot nog toe was zijn lijk niet gevonden. Op welke wjjze de ongelukkige, die een weduwe met drie kinderen nalaat, verdronk, is ook nog niet bekend. (Tern. Crt.). Axel. Donderdagmiddag werd alhier door den voorzitter der vereeniging tot verbetering der volkshuisvesting, den heer L. J. den Hollander, burgemeester, de eerste steen gelegd voor een complex van 24 woningen. (De Zeeuw). Sas van Gent. Bij Kon. besluit is on gegrond verklaard het beroep van den gemeenteraad op de Kroon tegen het besluit van Ged. Staten, houdende bo- zwaren tegen de gemeentebegrooting, omdat daarop geen voldoende gelden waren uitgetrokken voor de politie. (Zelandia.) Hontenisse. Vrijdagavond gaf Dr. Cam- maert alhier-in zijne nieuwe kliniek voor physische therapie eene demonstratie voor de onderwijzers. Verschillende hoofden van scholen, onderwijzers en onderwijzeressen maakten van de gele genheid gebruik om de nieuwe toestellen van Dr. Cammaert in werking te zien. Na in het kort uiteengezet te hebben, dat reeds in de grijze oudheid de ge neeskrachtige werking van het zonlicht bekend was, waarvan ook in later tijd door Romeinen en Grieken partij getrok ken werd, gaf de dokter een overzicht van de samenstelling van het zonnespec- trum, de infra-roodo en ultra-violette stralen, verklaarde de samenstelling en werking van Bachs hoogtezon, om daar na het beginsel uiteen te zetten van de inductie van stroomen door stroomen, den klos van Ruhmkorff, de Geislersche buizen enz. om te komen tot de Röntgen stralen, Kroonmaijers kwartslamp, het massage apparaat, de Faradisatie enz. enz. werden achtereenvolgens in wer king gesteld en geëxpetimenteerd. Dr. Cramuiaert hoopte, dat zijne nieuwe in richting zou blijken van groote sociale beteekenis te zijn en dat Zeeuwsch- Vlaanderen weldra hiervan zou overtuigd zijn. Do onderwijzers, speciaal diegenen onder hen, die studeerende zijn voorde hoofdakte en maar zelden in de gelegen heid om om aan deze zijde den Schelde kennis te maken met moderne instru menten, als waarover Dr. Cammaert be schikt, betuigden hunne hooge ingeno menheid met alles wat voor hen was vertoond en op bevattelijke wijze ver klaard. Stakende reizigers. Reeds meermalen werd geklaagd over den slechten toestand der wagens en verder gevaarlijk materiaal der tram van Vlissingen op Middelburg. Dinsdagmiddag is het zoover gekomen, dat, waar de tal rijke klachten bij directie en autoritei ten niet tot verbetering leidden, de werk lieden weigerden in die wagens plaats te nemen, daar verschillende ruiten stuk waren en ook verder deze vervoermid delen verre van winddicht zijn. Zij zijn toen met de gereedstaande en de vol gende tram met betere wagens huis waarts gebracht. De langdurige droogte en het platteland. Wijnmaand was een buitengewone mooie, eèn prachtmaand. „Dat kan wel honderd jaar duren voor er weer zoo'n Octcbermaand komt mijnheer", zei een oude ex-vrachtrijder tegen me. 't Leek dan ook wel of de zomer niet eindigen wilde. En in de stad verheugde men zich natuurlijk steeds maar weer over de altijd zonnige dagen. Nog schijnt eiken dag de zon aan heldor-blauwen bjjna wolken- loozen hemel. En als de koude niet zoo fel was, zou de stedeling ongetwijfeld nog steeds blij zijn over het blijvende blauw van het blinkende firmamont. Ook op het platteland was men eerst erg ingenomen met het mooie weer en riep men elkaar toe „zoo moet het maar blijven tot Januari en dan maar weer mooi 1" Maar dat hoort men thans nie mand meer zeggen. Niet omdat het 'n afgezaagde zegswijze is geworden, noch omdat het zoo koud is, maar wegens da langdurige droogte. De beddingen van breede diepe sloo- ten, van grachten en vjjvers worden thans verlegd en deze anders zoo stille wateren worden veranderd in beekjes, die zacht klokkend stroomen door de gra ge kelen der dorstende plattelanders. Wat is namelijk het geval? Niet zoo als in de steden heeft men hier maar eren een kraan open te draaien om het heerlijke heldere leidingwater op te van gen. Zooals bekend vergaart men op do dorpen het hemelwater in bakken en deze zijn niet altijd van een voldoende grootte, zoodat het in den zomer na een droogteperiode vaak gebeurt dat tal van menschen zonder Water komen te zitten. Ook vele putten worden dan dikwijls droog. Om aan dit euvel eenigszins tegemoet te komen heeft men in verscheidene dorpen, meestal bij het kerkgebouw, een groote bak, waar de dorpelingen dan voor een paar centen per emmer water kunnen gaan halen. Wat dan ook druk geschiedt. Maar dat in 't laatst van October deze bakken reeds leeg waren, is zeker wel een unicum. Het gevolg er van is, dat al de menschen met kleine regenbakken thans op sloot- en grachtwater zijn aan gewezen. Men spoelt niet alleen zijn groenten en aardappelen er in af, men wascht en plast er niet alleen in, neeri het eten wordt er ook in gekookt; men zet er koffie en thee van hier en daar. En wie het lust, drinkt het. Zal het in elk gezin dan vooraf gekookt worden De hygiëne zal zoo nu en dan wel ver te zoeken zijn. In zulke tijden laat zich de behoefte aan een provinciale drinkwatervoorzie- niening geducht gevoelen. Wel wordt door sommige gemeenten per spoor water aangevoerd, maar door de ingetreden vorst wordt ook dit alweer bemoeilijkt en bovendien, hoe weinig plaatsen zijn langs dezen weg te berei ken. Provinciaal ingrijpen is dus wel gewenscht. Ook voor den landbouw is deze aan houdende droogte nadeelig geweest. Het landwerk vorderde wel snel en behoefde door geen enkelen regendag onderbroken te worden. Eerst de aardappelen en daarna do bieten, ze rolden als het yvare den grond uit. Per schip en door middel van extra goederentreinen werden de laatste veldvruchten snel naar de suiker fabriek gevoerd. En het ploegen en eggen en ook het zaaien ging onafgebroken door van 's morgens zes tot 's avonds zes. Maar door de droogte van den grond kwam de ontkiemde korrel niet op. Al leen de vroeg gezaaide winterkorens zul- Ion het redden, maar al het andere zal

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2