Adverteert in dit Wad. Kerk en School. Burgerlijke Stand. Zendt uwe adverteutien vroegtijdig in. Advertentie si. „RHEUMATKK-, hoede en verdreef de inbrekers mei revolverschoten voor zij iets konden ka pen. De politie heeft de ruit, waarop vingerafdrukken, in beslag genomen. Dood gereden. Doordat het paard op hol sloeg, ge raakte de voerman M. van O. te Kerk- driel onder een beladen kar en werd gedood. Hollandsche anarchist achter de tralies. De beruchte auarchistisohe „predikant" Schcrmerhorn werd te Brussel gevangen genomen. Na van W oensdagavond tot Zaterdagmorgen gevangen te hebben ge- zeten, werd hij per spicaal transport naar Rozendaal gevoerd, waar zijn pas visum werd ingetrokken. Hij is thans weer in ons land terug. Zedenmisdrijf. Te Maastricht is overgebracht de Duit- scher G., die te Hoensbroek was gear resteerd, wegens het plegen van niet te noemen handelingen met een 13-jarig meisje aldaar. De kroonprins van Djokjakarta bestolen. Eenige weken geleden waren bij de Amsterdamsche recherche teekeningen ingekomen van eenige kostbare Indische lijfsieraden met briljanten, welke van den Kroonprins van Djokjokarta gestolen waren. Do diefstal moet op zeer ge heimzinnige wijze geschied zijn. De ju stitie te Den Haag, waar het feit ge pleegd moet zijn, had onmiddelijk naar verschillende plaatsen in den lande af beeldingen van deze sieraden gezonden, ten einde de recherche in hare naspo ringen te vergemakkelijken. De gestolen sieraden, die van Indisch maaksel zijn, worden uitsluitend door Indische vórsten gedragen en vertegen woordigen naar schatting een waarde van 20.000 gulden. Het is niet onwaar schijnlijk, dat de briïanten uit de voor werpen verwijderd zijn en reeds te koop werden aaDgebodcn. De justitie echter heeft alle hoop, dat de dief opgespoord zal worden en de sieraden weder in het bezit van den Kroonprins zullen komen. Een mislukte betrekking. Een dienstmeisje meldde zich aan voor een betrekking, en vroeg wie voor kolen en voor de wasch moest zorgen. De heer des huizes antwoordde „Voor de kolen zorg ik, voor de wasch mijn vrouw." Toen het meisje daarop debetrekking wel wilde aanvaarden, vroeg de heer: „Kunt u piano spelen Op haar ont kennend antwoord, zeide hij: „Dan kuunen wij u niet gebruiken. Wk zoeken een meisje voor onze ontspanniug. Het werk doen we zelf." Drievoudige blijdschap. Dezer dagen werd do familie S. te Tilburg verblijd met de geboorte vau oen tweetal, maar nog grooter blijdschap heerschte er door de genezing van de vrouw. Bij de geboorte van haar vorig kind nl. verloor deze vrouw het licht der oogen, en kreeg dit terug bij deze ge legenheid. Vlieland geïsoleerd. De motorboot op Vlieland kon wegens lagen waterstand geen verbinding met de postboot krijgen. De post en passa giers gingen naar Terschelling. Minnenijd. Bij een twist op de Nieuwmarkt te Amsterdam is de 20-jarige H. H. met oen mes in den hals gestoken. Per auto brancard is het slachtoffer, die de vol gende week in dén echt zou treden,naar het Binnengasthuis gebracht. Zijn toe stand is zorgelijk en hij kon nog niet door de politie verhoord worden. Aan leiding tot den twist schijnt een liefdes historie te zijn. De politie is de vermoe delijke dader op het spoor. Wie hebben het 'thardst noodig? De Utrechtsche correspondent van de „Tijd" schrijft i)e Sint Nicolaas-commissio besloot dit jaar geen uitdeeling op de scholen te doen plaats vinden op grond van de overweging, dat het benoodigde geld slechts met groote moeite zou worden verkregeij uit kringen der burgerij die het op het oogenblik zelfs uiterst be zwaarlijk hebben, terwijl daarnaast als argument gold, dat dit geld zou worden besteed ten bate van gezinnen, die liet momenteel beter hebben, dan de krin gen, waarin de Sint Nicolaas-commissie gewoon is haar bijdragen te innen. Aan de gevolgen overleden. De heer J. van der Wal uit Botterdam, die onlangs op den Rotterdamschenweg nabij Delft door een auto werd aange reden en ernstig verwond, is aan de ge volgen in het gemeenteziekenhuis te Delft overleden. Geweldige veenbranden. In het Weerdingerveen is een hevige veenbrand uitgebroken. Een woning is verbrand, meerdere loopen gevaar, evenals groote hoopen droge turf. De brandspuit van Eintnen en de motor-brandspuit van Klazinaveen ziju naar het terrein vertrokken. De spuit uit Klazinaveen kwam des avonds te 8 uur op het terrein van den brand, doch kon ten gevolge van de koude en de duisternis niets uitrichten. Eerst circa 3 uur, toen de maan zicht baar werd, kon men met het blusschings- werk beginnen.? Den geheelen Maandag heeft men verder water gegeven. Tegen twee personen is, in verband met het vuurtje stoken procesverbaal ''Ook te Valtermond en te Valterveen zijn veenbranden uitgebroken, welke nog niet gebluscbt zijn. Hierbij zijn reeds verscheidene turfstapels verloren gegaan. Groote Markenzrvendel. Te Kerkerade is aan het licht geko men, dat sinds jaren een kolossale mar- kenzwendel aan de Dominiale mijn heeft plaats gehad. Een week geleden vertrok de heer V. H kassier bij deDomininale mijn plotse- 1 ling naar Du'itschland. Er werd een ac countantsonderzoek ingesteld en toen bleek, dat de Dominilale mijn voor 180.000 benadeeld is. Een der directeuren de heeren K: is reeds geschorst. Zijn villa is reeds door de directeur opgezegd. Alle contact van de Dominiale mijn met den heer R. is ver broken. Bij rechterlijk vonnis is beslag gelegd op ile goederen van den kassier en den directeur. Vrouw levend verbrand. Men meldt ons uit Harderwijk Zondagmiddag vatten, door te dicht hij de kachel staan, de kleeren vlam van mej. T. Wester, huishoudster, 51 jaar, bij den lieer \V. C. Vidal de Sait- oud-burgemeester -van Beilen alhier. Spoedig stond ze geheel in brand. Hulp mocht niet meer baten. Reeds des avonds overleed zij in het Piusgesticht aan de vreeselijke wonden. Zeventien menschen dakloos. Te Bovensmilde is de woning bewoond door de gezinnen Hagedoorn, Berends en Dik tot den grond toe afgebrand. Ten gevolge van dezen brand zijn 17 personen dakloos. Het ijs. In oostelijk-Groningon liggen vaarten en kanalen zoo met ijs bedekt, dat de scheepvaart óf geheel opgeheven is, óf zeer belemmerd is. I In de Zuiderzee wordt reeds veel ijs opgemerkt. Mijnen in den Dollard. Tengevolge van het springen van een mijn hebben Maandagavond vele Dollard- visschers hun netten verloren, Ds. Pieter Johannes Willem Klaarha- wer word 17 September 1848 te Amster dam geboren. Aanvankelijk bestemd om het onderwijs te dienen, werd hij, dank zij zijn uitnemonden aanleg en ijzeren wil, reeds op jeugdigen leeftijd secondant op een instituut in zijn ge boorteplaats. Reeds toen had de dienst des Ileereu zijn liefde en gai hij zijn vrijen tijd aan allerlei Evangelisatiear- beid. Eerlang gaf hijjzich hieraan ge heel en werd Evangelist op het eiland Marken, waar hij ruim vier jaar bleef. Inmiddels dreef hem de begeerte om predikant te worden,? en hoewel reeds man en vader trok hij naar Utrecht, waar hij zeven jaar later in 1882 als candidaat tot den Heiligen Dienst de Academie verliet, om den herderstaf te Hilversum op te vatten. In 1886 werd het beroep naar Middelburg aangenomen, waar hij in 1887 roet het Synodaal ver band brak. Op 2 Aug. 1891 daed lnj zijn intredo in do Guruf. Kerk te Utrecht. De laaistc jaren evenwel werden zijne krachten ondermijnd en werd hij hier door belet zijn volle dienstwerk te ver richten. Op 1 Mei 1919 kreeg hij eervol eme ritaat en vestigde zich metterwoon te Hilversum, waar hij tijdens de ziekte van Ds. A. van Andel nog menigmaal in den dienst des Woords voorging. De vorige week trad hij nog voor zijn oude Gemeente te Utrecht op, om zijn opvol ger Dr. J. C. de Moor, in het ambt te bevestigen Hij zou juist, nog in „Noor- Holl. Kerkblad" een rubriek over het Genadeleven aanvangen. Echter nam de dood hem nu plotseling weg en mag hij ingaan tot de vrengde zijns Heeren. Varia. Donderdagavond is het bijna geheel vernieuwde en aanmerkelijk vergroote kerkgebouw der Geref- Gemeente te Ierseke in gebruik genomen. Het ruime gebouw biedt thans plaats voor 650 hoorders. De classis Utrecht der Chr. Geref. Kerk bebandolde en besloot door te zon den naar de eerstvolgende Part. Synode van het Midden, een instructie die de volgende vraag inhield„Is het niet noodzakelijk, dat onze Kerk een eigen leerboek hebbe voor de catechisatiën Waternood. In het Oldambt (Gr.) wordt wegens watergebrek tien cent per emmer water betaald. Het spoorwegongeluk te Haarlem. De oorzaak van het bij Haarlem ge beurde spoorwegongeluk in den nacht van Woensdag op Donderdag moet, blij kens het onderzoek gezocht worden in het feit, dat de machinist van den per sonentrein door een onveilig signaal is gereden. Door den mist had hij een op veilig staand signaal naast zijn baan voor zijn eigen signaal aangezien, maar het zijne stond op onveilig, wat hij niet be merkte. Laag water. De salonboot der Holl.-Friesland lijn kan wegens lagen waterstand de haven van De Lemmer niet bereiken. Men meldt uit Harlingen Door den lagen waterstand is in de Boontjes aan den grond geloopen de lichter „Tyne", geladen met steenkolen van Rotterdam naar hier. De sieepboot „Zeemeeuw is met gebroken roer door de stoomboot „Holland-Friesland' hier binnengebracht. 'Heden (1 Nov.) is een schip van hier naar de lichter vertrokkeo, omeen ge deelte der kolen over te laden en te trachten de lichter met hoog water vlot te krijgen. Een ontluizingsinrichting. In [verband met den trok van Pool- sche en Russische landverhuizers door ons land, zal het Rijk te Oldenzaal een ontluizingsinrichtiug bouwen, waar alle, uit het buitenland arriveerende reizigers komende uit strekon waar vlektyphus heerscht, zullen worden onderzocht. Een gevaarlijk punt. In de gevaarlijke bocht bij Renswoude is Zondag een groep wielrijders over elkaar gevallen, doordat één een ongeval bekwam. Het was een chaos van men schen, waaronder eruit kwamen met ge broken sleutelbeen, pols en vele kwet suren aan armen en beenen. De ergste gewonden gingen per auto naar de Klomp, waar direct medische hulp ver leend werd. D s. P. J. W. Klaarhamer, "j" Men seint Hedennacht is te Hilversum plotseling overleden Ds. P. J. W. Klaarhamer, em.- prod, der Geref. Kerk van Utrecht. Tegenspraak. x Voor eenigeu tijd overleed te Rotter dam Mej van Leeuwen. Deze vermaak te een groot deel van haar vermogen aan de Geref. Kerk van Rotterdam en aan eenige Kerkelijke liefdadige instel lingen. Zeer spoedig begon het gerucht te loopen, dat deze juffrouw van Leeu wen dezelfde was als een zekere naaiu- geuoote, welke als „slaapster haai mé tier had uitgeoefend aan den Crooswijk- schen Singel te Rotterdam en te Oost voorne. Verschillende liberale bladen achtten het noodig hun lezers bekend te maken hoe de Geref. Kerk van Rotter dam niet geschroomd had geld, afkomstig van een beroep, in strijd met de opvat tingen van diezelfde Kerk, te aanvaar den. Het socialistich dagblad „Het Volk" ging natuurlijk nog wat verder en ver breidde het bericht met het opschrift. „Hot geld stinkt niet". Het bedoelde bericht eindigde aldus „De desbetref fende reglementsbepaling, die het moge lijk maakt erfenissen en schenkingen uit troebele bron te weigeren, schijnt bui ten werking te zijn gesteld, omdat het in het onderhavige geval niet mogelijk was aan de rechthebbenden de gelden, die de juffrouw hen uit de zak had ge klopt, weer te geven". Van talrijke zijden van binnen en builen Rotterdam' wordt ons gevraagd of dit gerucht inderdaad waarheid be- vat. Wij hebben ons in verbindms gesteld met den Karkuraad der Geref. Kerk te Rotterdam en kunnen tot ons genoegen meededeelen wie zou er trouwens aan hebben getwijfeld dat de over leden zuster der gemeente, mejuffrouw van Leeuwen, gewoond hebbende in de Boomgaardstraat, verward wordt met een andero gelijknamige juffrouw, die het beroep vau „slaapster" uitoefende. Wij twijfelen niet of de bladen, die het bericht verspreid hebben, zullen uit piëteit tegenover den naam der overle dene en hare familie, maar ook om recht te doen aan de Geref. Kerk van Rotterdam, hunne mededeelingen willen herroepen voor zoover zij zulks nog niet deden. Tot dusver stond gelukkiglijk de Rotterdamsche Geref. Kerk als genoeg zaam milddadig bekend om haar eigen armen, naar het voorschrift van den Koning der Kerk, te onderhouden en voor den Eeredienst zorg te dragen. Geld, afkomstig uit troebele bron zou voorzeker niet worden aangenomen. Man en paard noemen. In „De Reformatio" dringt Dr. K. Dijk er met allen ernst op aan, dat eindelijk eens de namen genoemd worden van die Geref. predikanten, die aan de zijde van den heer Netelenbos staan. Telkens, en ook op de vergadering der z.g n. „Jong- Gereformeerden" te Utrecht, wordt be weerd dat velen genoemde beschouwing deelen, maar men blijft in gebreke man en paard te noemen. Zoo schept men een onzuiveren toestand. Een van beide, deze bewering berust, neen niet op ver moedens of geruchten, maar op stellige gegevens of ze mist allen grond. In liet laatste geval maakt men ons als predi kanten verdacht, en tegen zulk onoprecht gedoe, dat aangewend wordt om eigen te verdedigen, kan niet, genoeg worden geprotesteerd, maar is liet laatste waar, dan rukke men de maskers af. Het is in dien kring immers te doen om moer friscl.heid en klaarheidWaarom dan in dit punt zoo geheimzinnig gehandeld Geref. Kerken. Tweetal: Te Oenkerk c a., C. J. v. d. Boom te Paesens en H. P. M. G. de Walle te Zaamslag. Beroepen: Te Echten, Molenaais- graaf en St. Jacoba Parochie, A. J. Bou' ma, cand. te Middelburg te Zevenhui zen (Z -H) R. W. Felderhoff, te Rozen burg te 's Gravenhage, F. Ferwerda te Amsterdam en G. R. Kuyper te Haarlem te Kralingen, Dr. S. P. Dee, te Dwinge- '°A an ge no men: Naar Driewegen- Borssele, II. Brouwer, te Westerbork naar Krommenie, H. Moolhuizen, cand te Rotterdam. Bedankt: Voor Purmerend, R. Haitsma te Gaasten Raam; voor Hui zum, D. B. Hagenbeek, te Vlaardmgen voor Stadskanaal (Pekelderweg), W. Fokkens te 2de Exloërmond voor Oost burg Ouderkerk a. d. IJsel, Schipluiden, Baambrugge, Fijnaert, Jutrijp, Hommerts, Reeuwijk-Sluipwijk en Molenaarsgraa - Brandwijk, II. Moolhuizen, cand. te Rot terdam voor Ierst, G. R. Kuyper, te Haarlem. Ned. Herv. Iverk. Beroepen: Te Engelen, Dr. E L. Smit, te Boxmeerte Eikerzee (toez.), Jac. Poort, te Vlieland Aangenomen: Naar Cubaard, A. C. II. Vollenwerden, te Stevoren naar 's Heer-Hendrikskinderen, J. H. C. Kamp steeg, te Stavenisse. Be dankt: Voor Oplieusden, P. Huyl man te Houten; Voor Nieuw- en St. Joostland (toez.), B. J. van Garderen, te Sleeuwp voor Kerkdriel, F. M. Loran, te De Liervoor Helenaveen (N.-Br.), F. J. A. de Jagher, t-e St. Michielsgestel voor Bergambacht, F. Lekkerkerker, te IJselmuidenvoor Hekendorp, C. Ver hagen, em.-pred. te Apeldoorn. Geref. Gemeenten. Bedankt: Voor Kampen, W. den Hengst, te Leidenvoor Gencmuiden, G. H. Kersten, te Ierseke. ge, 21 Oct. Levenloos vrouwelijk, d. van Nicolaas Buijze en Suzauna Ilame- link. 22 Oct. janneke Klaassen, oud 81 j., Wed. van Arie Verberkmoes; 31 Oct. Cornelis de Blaaij, oud 56 j., echt van CathariuH van de V11de. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 NOVEMBER 1920. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. S. Groene- veld. Axel 9 en 2 uur, Ds. A. Thielen. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds.- H. P- M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Schoondiike 9'/j uur, geen dienst en 2 uur, Ds. Goris, in de Herv. Kerk. Oostburg 9 eD 2 uur, Leeskerk. Aardenburg 9 uur, Leeskerk. Hervormde Kark. Ter Neuzen 9Vi en 2 uur, Ds. A. Timmerman Sluiskil 9 en 2 uur, Dlrr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. Hugenkoltz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruine. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkboflaan.) Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 29 Oct. Abraham Frederiksen, oud 23 j jm. en Helena Dieleman, oud 22 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 21 Oct. An- thonie Pieter van Aalst, oud 24 j., jm. en Lamberta Jacoba Huizinga, oud 23 j., jd. 28 Oct. Petrus Bernardus van der Walle, oud 50 j jm. en Angelica Maria Galle, oud 38 j jd. Petus Albertus van Bouchaute, oud 28 j jm. en Anna Jacoba Galle, oud 31 j., jd. Willem Dees, oud 23 jjm. en Rachel Elisabeth Verslujjs, oud '24 j., jd. Adrianus Arie Antoriius van Driel, oud 24 j., jm. en Leijntje Johanna Faas, oud 23 j jd. Geboorten. 25 Oct. Maria Clemence, d. van Alfons Roeland en van Eliza Cap- paert. 26 Oct. Cornelia Frederika, d. van Jacobus Pieter Marinus Adrianus Cornelis de Ruijter en van Pieternella Helena Frederiksen. Simon Jan, z. van Jacobus do Visser en van Elisabeth Maria de Bree. Overlijden. 27 Oct. Hubcrtina Irma Elisabeth Lahau, oud 4 m d. van Tho mas en van Johanna Lisa do Schepper. 29 Oct. Elisa Maria Remerij, oud 2 w„ d. van Johannes Aloijsius en van Catha- rina Baert. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 26 Oct. Arthur Franciscus Leonie Elizabeth Bogaert (van Calloo, België), oud 27 j, jm en Leonie Elizabeth Miclnelsen, oud 80 j jd. 28 Oct. Jozias, Vinke (van Axei)' oud 22 j., jm. en Christina Ha- roelink, oud 21 j., jd. Mels Cornells Dees, oud 29 j., jm. en Wilhelmina MariaVvisse, oud 21 j., jd. Geboorten. 4 Oct. Cornells, z. van Jan Hamelink en van .Janna Maria van de Velde. 5 Oct. Leunis Cornelis, z. vau Jan Cornelis Verlinde en van Neel tje Alderta Vlaander. 6 Oct. Cornelis, z van Jasper Verpoorte en van Janneke Jansen. 13 Oct. Jacobus, z. van Jaco bus van Doeselaar en van Leviua Buijze. 15 Oct. Jan Jacobus, z. van Jacobus de Jonge en van Jacomina Herrebout. 18 Oct" Cornelia, d. van Pieter de Ridder en van Maatje de Pooter. 19 Oct. Jan, z van Cornelis de Putter en van Tan- neke Willemsen. 20 Oct. Egbert Jan, z. van Jacobus Pieter van Bendegem en Ebrina Anna Wolfert. Marinus, z. van Arie Schoonakker en van Maria Ver berkmoes. 21 Get. Jacobus, z. van Nicolaas Buijze en van Snzanna Hame link. 23 Oct' Adriana Johanna, d. van Gelein de Bokx en van Adriana van Cadsand 29 OcC Leuntje^ d. van Francois Buijze en uan Levina Willemsen. Ove-dijden. 2 Oct. Mechelina Moens oud 60 j., d. van Marinus Moes en Krina Verpoorte. 5 Oct. Levenloos manneljjk, z. van Jozias Baremnn en Catharina Magdalena Jansen. Catharina Magdaleua Jansen, oud 35 j., echtg. van Jozias Ba- reman. 11 Oct, Janna Suzanna Diele man. oud 6 m., d. van Willem Dieleman en Johanna Catharina Scheele. 16 Oct, Eva Dieleman, oud 11 j., d. van Wil lem Dieleman en Elisabeth van de We- Inzenders van advertentiën verzoeken wij dringend, deze een dag vóór de ver schijning der Courant, dus op r/.ianday of Donderdag in te zenden. Hoewel wij steeds zullen trachten ook advertentiën'te plaatsen die ons in den loop van den vóórmiddag der verschipi- dagen worden toegezonden, kuunen wy dat niet meer verzekeren. Men zende dus de advertentiën zoo vroeg m o g e 1 ij k in. DE ADMINISTRATIE. Ondertrouwd 'C. T. VAN OVERBEEKE J. M. VAN DEN BERG. Ter Neuzen, Westko'.kstr. 36 Rotterdam, Prins Hendiikkade 1486 4 Nov. 1920. Op Zondag 7 November hoopt D.V. mijn Oom, J. R00SE Jaeszn. zijn zestigste geboortedag te her denken. Dat de Heere hem nog vele jaren in gezondheid sparen mag is de wensch vau zijn Nicht, JACOBA Ja. VAN HERMON. Zaamslag (Veer). Ondergeteekenden betuigen bij Sï—w dezen hunnen hartelijken dank voor de zeer vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het voor ons zoo droevig verlies van miju geliefde Echtgenoote en der Kinderen zorgvolle Moeder, Neeltje Hamelink. Ook mijn dank aan allen, die ons zoo liefderijk geholpen en bijgestaan hebben in die eerste dagen. „r~rr J. BLOK eu Kinderen. Ter Neuzen, 5 Nov. 1920. Voor de vele blijken van deelneming ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onze zeer geliefde jongste Dochter, 'Zuster en Behuwdzuster EVA, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, W. DIELEMAN Jzn. Zaamslag (Val), 3 November 1920. en pijnen van allerlei aard. I Gefrwi/ /vertegen t EN KOKER 75 CI 3ISOK.ERS f£.15 JT .verkrr/éü 0/ apo//i en c/njg'Js/enJF iimihiih

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3