Het krachtigste middel Mengelwerk. Kamerbrieven. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Kerk en School. Burgerlijke Stand. Advertenti u. Zendt uwe advertentiën vroegtijdig in. Suiker. PUROL-ZEEP 4. E. J. JIJRRIJ. NIEUWSTR. 14, heer De Jonge kreeg 3 st. Na vaststelling van liet 1ste suppletoir kohier Hondenbelasting groot f 11 volgde dan eindelijk de rondvraag. De heer Kaijser wees daarbij op de nog steeds niet herstelde lantaarn te Othenede heer De Koeijer vroeg, hoe de regeling van het aftreden der leden van de Financ. Comm zou plaats hebben en de lieer Scheele vroeg naar het nazien van de rioleeringen. De Voorz. merkte over de lantaarn op, dat dit wel spoedig in orde zou komen over de Financ. Comm., dat die aftreding volgens rooster zou plaats hebbenen over de rioleeringen, dat B. en W. dat wel zouden willen laten loopen tot de aanbesteding. j i Hierna werd de raadszitting met dank gebed gesloten. Ze had vau 1 tot 6 uur geduurd. Ernstig Auto-ongeluk. Een doodeeen aewnnde. moest op g tusschen rug, onder ut O, die van Amsterdam kwam, uitwijken voor een handwagen. Ze is toen tegen een paal aangereden. Een der inzittenden, do omstreeks 30 jarige Van den Berg, van Haarlem werd onmiddellijk gedood. De heer Beijnes eveneens uit Haarlem, weru licht aan het hoofd gewond. Een derde inzittende van de auto, een heer uit Rijswijk, bleef ongedeerd. Het lijk werd naar het gasthuis vervoerd. De auto mobiel is in een sloot terechtgekomen. Tragisch sterfgeval. Te Hengelo (G.) stierf dezer dagen plotseling de 70 jarige heer R., die, na dat liij dien avond bij familie op bezoek was geweest, zich vóór 't naar bed gaan nog even in een stoel aan tafel had ge zet Zijn oudste dochter verwijderde zich even en vond bij haar terugkomst in de huiskamer haar vader reeds ster vende. Dit had op haar zenuwgestel zoodanigen invloed, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stel len. Haar toestand werd echter met den dag erger, en enkele uren nadat men haar vader grafwaarts had gedra gen, stierf ook zij. Een vliegtuig voor7 gulden. De vlieger Döring moest verleden week te Uudchaske (Fr,) een noodlan ding doen, nadat lnj vergeefs had ge probeerd op Thialfsterrein te Heeren veen te landen. Het vliegtuig werd ge havend en is nu buiten den motor verkocht voor7 gulden, Het vlieg tuig was verzekerd. Doodelijke val van een hooiberg. De landbouwer D. Laverge en zjjn knecht V. S., te Marienwaard (G.) zijn uit een hooiberg gevallen. De eerste, die hevig -bloedend en bewusteloos werd opgenomen, is reeds overleden. De laatste, die o.a. een rib had gebroken en verdere kneuzingen bekwam, is ge vaarlijk gewond. Postvliegtuig verongelukt. Eergisterenmiddag 4 uur is het post vliegtuig. Hamburg -Amsterdam tusschen Deuekamp en Oldenzaal verongelukt. Het toestel is door den zwaren mist tegen een boom gevlogen en beschadigd. De vliegenier is ongedeerd. Gevaar van ongekookte melk. In den laatsten tijd komen weer zeer veel gevallen van febristyphoïdea te Amsterdam voor. Het onderzoek heeft bewezen, dat verscheidene dezer gevallen moeten worden toegeschreven aan liet verbruik van rauwe of onvoldoend ge pasteuriseerde melk, B. en W. van Amsterdam hebben bij de huisvrouwen nogmaals er op aangedrongen melk vóór het gebruik te koken. Loodvergiftiging van koeien. In de weide van den veehouder J. v. d. Weide, te Schenkenschans, bij Leeuw arden, zijn in deze week zes koeien aan loodvergiftiging gestorven. In dat land liggen eenige, pas met roode menie ge verfde, doch nog niet opgestelde palen van hel provinciaal electriciteitsbedrijf. Men vermoedt dat de dieren aan deze palen hebben gelikt. („N. v. d. D.") Naweeën uit den distributietijd. Voor het tekort ontstaan door het frauduleus beheer destijds van den levensmiddelendirecteur, werd door B. en W. van Noordscharwoude het voorstel gedaan om een geldleening aan te gaan van f 23.000. Enkele leden van den raad wilden de afgetreden wethouders en den burge meester geheel of ten deele aansprakelijk stellen voor het tekort, omdat er door hen onvoldoende toezicht is uitgeoefend en de directeur is aangesteld zonder eenige informaties. De meerderheid van den raad voelde hiervoor echter niets, daar dan daarvoor alle raadsleden in aanmerking zouden kunnen komen, omdat ze, toen de later ingewonnen inlichtingen ver van schit terend waren, den directeur toch hebben gehandhaafd. Er werd besloten om zonder meer het tekort door een geldleening te dekken. Heimwee. In „De Gezondheid" lezen we Heimwee noemt men een ziekelijke zwaarmoedigheid, veroorzaakt door een onbevredigd verlangen naar het vadei- land en den verlaten huiselijken haard. Zij is wel eens van zoo ernstigen aard, dat de spijsvertering er onder lijdt, dat zich koorts en vermagering openbaren, ja, dat de dood onvermijdelijk wordt, indien geen gepaste hulpmiddelen wor den aangewend. Onder de bewoners van de meest ver schillende landen vindt men er, die in den vreemde door het heimwee worden aangetast, maar bovenal de bergbewo ners, ingezonderd zulke, die gewend zijn aan een eenvoudige levenswijze en zich j plotseling in omstandigheden zien ge plaatst, welke van de voormalige aan merkelijk verschillen. Het 'beste geneesmiddel dezer ziekte, is de terugkeer naar het, vaderland, en is deze onmogelijk, zoo dient men de hoop daarop te verlevendigen. Voorts moet men aan de heimweelij- ders zooveel mogelijk afleiding bezorgen. Dikwijls echter 'ligt de oorzaak der zwaarmoedigheid, die. men als heimwee beschouwt, in deze of gene ongesteldheid en vaak is het heimwee niets anders dan een pijnigend verlangen, om zich uit onaangename banden los te rukken. Hoe hoog vliegen de insecten Over liet algemeen vliegen de insecten niet bijzonder hoog, niet meer dan 30 a 50 M. boven de aarde. Dit is toe te schrijven aan hun groote gevoeligheid voor' lucht-druk-verandering. Door hun gering gezichtsvermogen verliezen zij spoedig alle oriënteering. Volgens de „Naturwissenschaftliche W ocheuschrift echter heeft Walter Rosenbaum, die als luchtschipper in de Argonnen en in Lit- tauen dienst doet, insecten in veel hooger luchtlagen waargenomen. Luchtstroomin gen, die zich boven sterker verwarmde deelcn der aardoppervlakte bevinden, trekken tal van insecten naar boven, zoodat zij een hoogte bereiken, waar zij anders nooit zouden komen. Vooral op zonnige dagen of bij onweersneiging is dat het geval. Zoo zag Rosenbaum een koolwitje op 550 M.> kevers op 510 en 530 M. Ook vliegen en muggen bereikten een aanmerkelijke hoogte, terwijl hij een libel op 200 M. hoogte waarnam. De Haargroei. De haargroei haugt af van ras, ge slacht, leeftijd enz. Blonde haren zijn in den regel dunner dan bruine of zwarte. In den zomer groeit het haar algemeen sterker dan in den winter, Het vrou wenhaar is langer dan dat der mannen en bedraagt 5075 c.M. Er bestaat samenhang tnsschen de kleur der huid en die der har-en. Het uitvallen van het haar is een normaal verschijnsel, men mag aanne- dat 1 haar op 10000 haren uitvalt. Is dit getal veel grooter dan spreekt men van ziekelijken haaruitval. Het haarverlies kan optreden na typhus, roodvonk, longontsteking of kraambed, ja zelfs na gioote emoties. Men moet bij het verzorgen der haren naluten deze te mishandelen met punti ge kammen, harde borstels e.d. Het vaak knippen der haren is niet bevorderlijk voor den haargroei. Te vet' haar moet elke week gewas- schen worden met lauw-warm water en Venetiaansche kinderzeep. Té droog haar tweemaal 's maands gewassen en met een 4 pCt. zwavelpomade ingevet De z g. roosvorming behandelt men met een oplossing van zuiveringszout (3 170) waaraan 15 gram glycerin en 15 gram lavendelspiritus wordt toegevoegd. Men wil thans de haargroei bevorde ren door ultra-violette lichtstralen (hoog- tezon behandeling). (De Gezondheid Amice frater 1 Zooals ik je schreef is het gebeurd de Tweede Kamer heeft met 50 tegen 23 stemmen de motie Sahues, om toesla gen op wittebrood en roggebrood te geven, verworpen. En daarna kwam de financieële nood der gemeenten aan do orde. Zooals ik je reeds den vorigen keer schreef, moet ik heel kort zijn, en kan dus weinig van de redevoeringen mee- deelen. Laat ik je dan allereerst meedeelen, dat de Minister van Financiën nog al heel wat critiek te hooren kreeg. Daarin was echter een groot onder scheid, aan de eene zijde bitter en af brekend, zooals van den socialist Jan ter Laan, en aan den anderen kam zeer welwillend en opbouwend, zooals bijv. van den A.-R. heer Mr. De Wilde. Jan ter Laan ging zelfs zoover, dat hij feitelijk de schuld aan de Regeermg gaf, dat wij hier in Nederland niet royaal en zonder zorg kunnen leven. En als het aan hem en verschillende andere heeren ligt, sturen ze Minister De Vries morgen naar huis. Deze heeft echter in do Kamer nog eens zeer na drukkelijk verklaard, dat het gehoele kabinet homogeen met- zijn voorstellen is. Of in andere woorden Als de Minis ter van Financiën heen moet gaan, gaat het geheele Ministerie met hem heen. En zouden de heeren nu een kabinets crisis aandurven 'k Geloof het niet, amice, en als Minis ter De Vries vandaag (Donderdag) aan _het, woord komt, knapt misschien de zaak nog wel heelemaal weer op. Laten we 't hopen. In den volgenden brief hoor je daar over nog wel nader. Wees eerst hartelijk gegroet. t.t. Observator. Een natuurkaars. Er komt in de natuur, aldus Gezondheid", een vrucht voot, die de zelfde eigenschappen bezit als onze waskaars. Deze vrucht, in Indië bekend als Sakuparia, brand reuk- en rookioos' en geeft eeu helder rustig licht. Op de waskaars heeft deze natuurkaars nog iets voor, n.l. een aangenamen, frisschen smaak. Ze wordt dan ook door de in boorlingen met graagte gegeten. Het gedrag van zieke dieren. Wij lezen in „De Gezondheid": Het is den jager wel bekend, dat aangeschoten wilj en gevogelte zich zeer spoedig van de ttoep afzondeJen om in de eenzaamheid hun pijn geduldig te doorstaan en genezing af te wachten. Het schijnt dat ze hunne soortgenooten meer vreezen, dan dat ze hulp van hen verwachten. Hetzelfde is het geval met dieren, die zwak en ziekelijk zijn. Een voorbeeld hiervan geeft een Duitsche dierentuin. Een hert voedde, behalve haar eigen jong, nog twee vreemden. Het gevolg was, dat ze zeer verzwakte en tijdens de voedering door de levens^ krachtige dieren meedoogeuloos op zij geschoven werd. Zij scheidde daarop vrijwillig van de anderen en werd in haar eenzaamheid steeds zwakker. De oppasser zorgde nu voor goede voedering weldra was ze weer in de troep opge nomen. Gedurende haar afzondering bleef ze evenwel het gezelschap van haar jong en haar pleegkinderen behouden. Re rundveepest in België. De nieuwe verordening ter bestrijding van de rundveepest in België houdt o.a. de volgende bepalingen in Alle verkeer en vervoer van runderen, schapen, geiten en varkens binnen een straal van duizend meter rond een haard van runderpest is streng verboden. Dit verbod wordt eerst opgeheven 45 dagen na de vaststelling van het laatste geval der ziekte en de uitvoering van de ont smettingsmaatregelen. In deze gebieden mag slechts met bijzonder^ toestemming van den veearts vee in een voertuig rechtstreeks naar een openbaar slacht huis worden overgebracht. Verder moe ten alle dieren binnen deze zone op een bepaalde wijze gemerkt worden, zoodat ze steeds te herkennen zijn. Ook buiten deze zones om de-besmet tingshaarden wordt vervoer van- of ver keer met herkauwende dieren slechts in bijzondere gevallen, bijv. bij gebruik als trekkracht, voor het dekken, in de weide brengen of slachten, toegestaan, waarvoor dan een speciale vergunning uoodig is. Verkoop of verruiling van vee mag slechts plaats vinden als het binnen de gemeente blijft, of, als het voor een aangrenzende gemeente bestemd is, met bijzondere vergunning van den burge meester. Bericht wordt nog, dat in de omstre ken van Nieuwmunster en Mytkerke in West-Vlaanderen eenige nieuwe gevallen voorkwamen. Mond- en klauwzeer. Naar worflt medegedeeid, zal een de legatie uit de staatscommissie in zake mond- en klauwzeer, ingevolge machti ging van den minister van landbouw, binnenkort een bezoek brengen aan Zwit serland tot bestudeering van de bestrij ding van het mond- en klauwzeer daar te lande. De delegatie zal bestaan uit do heeren mr. C. P. Zaayer te 's-Gravenhage, voor zitter prof. dr. II. Ilemmejts te Voor burg en J. A. Klauwers te Amsterdam, leden van de Staatscommissie. Armoede in de Pastorie. Iu een der dagbladen vonden we de volgende advertentie Eeu Predikant vraagt tegen billijken prijs EEN OVERJAS ter overname. Brieven ouder nr.... bureau van dit blad. men, en dat is nog zoo. Wel gaan er ook nog Gereformeerden bij hem ter kerk, maar dit is vooral na de komst van Ds. J. II. Telkamp te Middelburg sterk verminderd. De kerkgebouwen der Geref. Kerk zijn nn dikwijls voller dan ooit te voren. Enkele Gerelormeer- den hebben hun lidmaatschap opgezegd, doch niet meer dan een zestal gezinnen waarbij er zijn wier kinderen nog in de Geref. Kerk'te catechisatie gaan en ker ken. Ook de heer Netelenbos houdt catechisaties, doch het aantal bezoekers is niet bijster groot. Naar men ons meldt, heeft hij nog geen tien catechi santen, waarbij er nog zijn, die geheel buiten het verband dsr Geref. Kerk staan. Zooals men zich herinneren zal, waren er indertijd in Middelburgs Geref. Kerk verschillende vooraanstaande personen, die geheel of ten deele het pleit voor den heer Netelenbos opnamen het Ka merlid Heemskerk (die een brochure schreef), de schoolopziener Eringa, de advocaat Mr. van Andel, de kweek schooldirecteur Weeda, de geneesheer Dr. Scheps, de advocaat Mr. Dieleman e.a. Naar we thans vernemen, heeft nog niemand hunner na de uitspraak van de Leeuwarder Synode het voor beeld van den heer Netelenbos gevolgd door de gemeenschap met de Geref. Kerk te verbreken. De opvattingen, uit latingen en dadum van den heer Néte- letibos moeten zoo „welsprekend" ge weest zijn, dat genoemde heeren die niet meer konden verdedigen. Alleen de heeren Dr. Scheps en Mr. Dieleman schijnen nog in zeer nauwe relatie met den heer Netelenbos te staan, maar ook zij hebben hun lidmaatschap van de Geref. Kerk nog niet opgezegd, Eindelijk vernemen we nog, dat een voorstel in den Kerkeraad der Geref. Kfcrk van" Middelburg, om aan heer Ne telenbos de geleden financieele schade tot op het tijdstip van de Synodale be slissing te vergoeden, slechts een drietal stemmen mocht behalen. Enkele vrienden verleenen den heer Netelenbos nog financieelen steun. De heer Mr. Dieleman moet, naar algemeen beweren, daarin nog het voornaamste aandeel hebben. (Rott.) TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 22 Oct. Lambertus Johannes Geelhoedt, oud 52 j., wc dn en Jacoba Hendrika Hoebé, oud 49 j., wed. Geboorten. 17 Oct. Levina, d. van Abraham de Kt aker en van I'iöternella Herrebout. Magdalena Cornelia, d. van Johannes Abraham Adriaanseii en van Cornelia Cathariua Dees. 23 Oct. Maatje, d. van Cornelis Weststrate- en van Adri- ana Verschelling. Marinus Jan, z. van Maria Jans Geertruida de Zeeuw. Overlijden. 20 Oct. Neeltjo Hamelink, oud 41 j., echtg. vau Joos Plok. 23 Oct. Maria Adriana Hubregtse, oud 7 d. van Izaak (overl.) en van Janna W age- maker. S c h o.o n d ij k e. Wegens verbouwing en uitbreiding' der Geref. Kerk alhier, de dienst des Zondags éénmaal gehouden in de Ned. Herv. Kerk, die daartoe wel willend is afgestaan. Bij het te Rotterdam gehouden examen voor vrije en orde oefeningen zijn geslaagd de' dames E. S. Cambier, RetranchementS. A. Versluijs, Oost burg; M. J. Ie Grand, Zuidzande, en J. Poldermans, Oostburg. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 31 OCTOBER 1920. Oereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. S. Groone- veld. Axel 9 en 2 uur, Ds. A. Thielen. Zaara&lag 9 en 2 uur, Ds. H. *-M. de W alle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. «ai. Schoondijke 9>/i uur, geen dienst en 2 uur, Ds. Goris, iu de Herv. Kerk. Oostburg 9 en 2 uur, Leeskerk. Aardeuburg 9 uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A Timmerman Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruine. Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstr.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/s uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoftaan.) Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. J. B. N c t e 1 e ni) o s. Naar wij vernemen, is door een depu tatie uit den Kerkeraad der Geref. Kerk van Middelburg aan den heer Netelen bos een bezoek gebracht om hem te bewegen zijn besluit tot onttrekking aan het opzicht van den Kerkeraad, te her roepen. Echter tevergeefs. De heer Netelenbos preekt nog eiken Zondagavond iu liet kerkgebouw der Vrijzinnig-Her vornjden. Gaf hij vroeger een z.g. Bijbellezing, thans leidt hij een gewone godsdienstoefening. In het be gin van zijn optreden was het gebouwtje steeds overvol (circa vierhonderd perso nen). Thans is de belangstelling danig verminderd, 't Waren toen vogels van diverse pluimage, die daar bijeen kwa- Geref. Gemeenten. Tweetal: Te Kralingen (3de pred. pi.), Dr. S. P. Dee,, te Dvvingeloo en G. R. Kuijper, te Haarlem te Bunschoten- Spakenburg (A), N. Duursema, te Nieuw Amsterdam en B. A. Knoppers, te Almelo. Beroepen: Te Bunschoten Spaken burg (A), B. A. Knoppers, te Almelo; ie Amsterdam (vac. l)r. De Moor) en Arnhem (vac.-Ds. Schouten), G. R. Knij per, te Haarlem; te Stadskanaal, H. de Bruijn, te Nieuwendijk te Wolvega, P. Hekman, te Gorredijk te Drachtster- compagnie, G. A. Langhout te Gaastmeer. Aangenomen: Naar Vorden, C. A. van Nood, te Lopik. Bedankt: Voor Zalk, J. Dekker Hz. te Ambt-Vollenhove (A) Ned. Herv. Kerk. Drietal: Te Dordrecht (vac.-J. Kei Ier), C. B Holland te Kampen Dr. J. Severijn. to Leerdam en J. J. Timmer, te Montfoort. Beroepen: Te Vierlingsbeek (toez.) II. A. Boeser, te Stevcnsweertte Kol- ham (toez.), Th. II, Tonsbe-k, te Bour- tangete Kimswerd, A. Veldkamp, te Dongjum te Den Hoorn (Texel) (toez.), Jac. Poort, te Vlietend te Drachten, P. v. d. Veer, te Deersum. Aangenomen: Naar Eemnes-Bui- ten, W. J. Kolkert, te Loon op Zand; naar Oldemarkt, R. Gaastra, hulppred., te Dedemsvaart. Bedankt: Voor Geertruidenberg, J. C. Wissiug, te Vught; voor Voorbuig (toez.), Dr. Th. L. Haitjema, te Apeldoorn en Het Loovoor Noord Zijpe, J Nijen- huis Ockhuijsen, te Winkelvoor Pols broek, A. II. J. G. van Voorthuizen, te" Doornspijk; voor Oude-Tonge, W. J. -Kolkert, te Loon op-Zand voor Zwam- merdant, Joh. Stehouwer, te Broek op Langendijk. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: Te Kampen, J. W. Pol man, te Almelo. Inzenders van advertentiën verzoeken wij dringend, deze een dag vóór de ver schijning der Courant, dus op Maandag of Donderdag in te zenden. Hoewel wij steeds zullen trachten ook advertentiën te plaatsen die ons in den loop van den vóórmiddag der verschijn dagen worden toegezonden, kunnen wij dat niet meer verzekeren. Men zende dus de advertentiën zoo vroeg in o g e 1 ij k in. DE ADMINISTRATIE. Dc Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat bon No. 57 van de Rijkssuikerkuart geldig is van Maandag I t/m Zondag 7 November. Ter Neuzen, 29 October 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. es tot genezing van steenpuisten, bloed vinnen, negenoogen, zweren, fijt, wratten, likdoorns, winterhanden en wintervoeten, ring-, baard- en dauw worm, brandwonden, open beenpn, zwerende borsten, Is de Oprechte Winsumer Zalf. Binnen 3 a 4 dagen volgt volkomen genezing. Prijs, per bus f0,75 en f 1,35. (Ilóe grooter bus hoe voordeeliger iu 't gebruik). Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten en Winkeliers. Gen. Agent: J. C. DE VRIES, Winsiim (Gr.). Hiermede hebben wij de eer te berichten dat wij van af 15 OCTOBER een Kantoor te TER NEUZEN gevestigd hebben in het gebouw waarin wjj'tot nu toe geregeld op markt dagen zitdag hielden. DE KOSTER Co. „De UL 11 77 UW HOOFD MET PRIJS PER STUK 90S BlJ APQTH en DSOGlSTEJt Fabr. A.MIJN HARDT. Zeist.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3