VISSERS Reclameberichten. BINNENLAND. Uit de Provincie. Korte Berichten. Gemeenteraad van Zaamslag. vrouwen, 40 procent behoorden tot het mannelijk geslacht. Onder deze „dood- zoekers" zijn alle leeftijden vertegen woordigd. 'Onlangs sprong een tienjarig kind den Donau in, omdat zijn stief moeder echt stiefmoederlijk tegen hem geweest was, en een tachtigjarige grijs aard joeg zich daarom een kogel door 't hoofd, omdat hij genoeg van het leven had. Iedere stand en rang der maat schappij heeft zijn vertegenwoordigers in het leger der levensmoeden. Is het niet in-verschrikkelijk Spoorwegramp in Hongarije. Te Lupani in Zuid Hongarije zijn twee greinen op elkaar gestooten. Tot nu toe konden reeda vjjftig dooden en twee honderd gewonden geborgen worden. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAUL v. SLUJS, Vltsmarkt. een 80-jarige weduwe nog als huishoud ster in functie. Te Amerongen zijn valsche zilver bons van f '2.50 in omloop. Aan de eene zijde hebben deze bons op het midden vak een witten ondergrond in plaats van een gelen. Te Assen is gevankelijk binnen ge bracht A. B. te Erica, verdacht van poging, tot doodslag op E., wever aldaar. Bij een vechtpartij te Eist werd A. v. d. KI. zoo ernstig mishandeld, dat men voor zijn leven vreesde. Thans is zijn toestand gunstiger. Tegen de daders werd proces verbaal opgemaakt. In de gevangenis te Cork is weer een hongerstaker bezweken. Te Koblentz zijn twee Amerikaau- sche soldaten, die inbraak hadden ge pleegd in een wisselkantoor, gepakt. Van de gestolen 172,000 Mark waren nog 56,000 in hun bezit. Ongeveer 170 fietsende Berlijnsche courantenbezorgers hebben een wedstrijd over een afstand vau 22 kilometer ge houden. Allen hadden zij zakken kranten op den rug. Bij de deelnemers was een besteller met één been en een 61-jarige. Te Elberfeld heeft men weder, evenals enkele maanden geleden, de brie venbus aan de gevangenis door dynamiet laten springen, vermoedelijk om den muur der gevangenis te vernielen en zoodoende een ontvluchting der gevan genen mogelijk te maken, hetgeen echter niet gelukt is. Het 14-jarig zoontje van J. Thissen te Groesbeek js met zijn rijwiel den St. Jansberg afgereden en zoo ongelukkig komen te vallen, dat hij een uur daarna overleed. De Uniecollecte heeft te Driewe gen volgens de Unielijst opgebracht de som van f 287.98, en te Zaamslag f426.10. Bij Kon. Besluit is benoemd a. tot voorzitter der plaatselijke com missie voor de ongevallenverzekering te Oostburg G. H. Moolenbergh, inspecteur der directe belastingen, aldaar b. tot plaatsvervangend voorzitter der commissie A. C. Roem, ontvanger der registratie en domeinen, te Oostburg. Bij Kon. Besluit zijn benoemd in het bestuur van den Clarapolder, tot dijkgraaf Th. M. J. de Clerck, en tot gezworene Th. van de Vijver, beiden te IJzendijkein het bestuur van den van Dunnépolder, tot dijkgraaf Th. M. J. de Clerck, te IJzendijke, en tot gezworene A. Claeys, te Biervliet; tot gezworene van den Kruispolder R. .A. Vereecken, te Hontenisse tot lid- van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder A. van Hoeve Jzn„ te Ter Neuzen tot gezworene van den Paulinapolder J. Dieleman, te Biervliet tot>- gezworene van den Hertogin Hed- wigepolder D. Ph. F. Vercauteren, te Clinge Koewacht. De Engelsche regeering heeft aan het gemeentebestuur alhier de schade vergoed, aangericht door het gooi en van bommen uit een vliegmachine op 21 Juni 1918. DR. A. KUYPER. Men meldt uit Den Haag De toestand van Dr. Kuyper is on veranderd, maar blijft zorgelijk. Indien de toestand van den patiënt stationair blijft, zal voortaan dit alleen Dinsdag en Zaterdag worden vermeld. DE NIEUWE LAG ER-ONDERWIJS WET. Dinsdag is de nieuwe Lageronderwijs- wet afgekondigd. Minister De Visser heeft bij deze gelegenheid tal van hul- detelegrammen ontvangen. UITVOER VAN KAAS. Volgens de Telegr. zal een hoeveelheid van drie en een half millioen kilo kaas ten uitvoer worden toegelaten, welke hoeveelheid beschouwd moet worden als een voorschot op het kwantum, dat het eerstvolgende half jaar in totaal uitgevoerd zal mogen worden. De re geering is hiertoe overgegaan om de fabrikanten in staat te stellen aan de momenteele vraag in Duitschland te kunnen voldoen. DE VERBINDINGEN MET ZEELAND. De heer Juten lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd Is het uwe excellentie bekend, dat door de nieuwe dienstregeling der Ne- derlandsclie Spoorwegen de verbinding tusschen de plaatsen aan de Zeeuwsche lijn en het overige deel van Nederland (uitgezonderd de provinciën Zuid- en Noord-Holland) buitengewoon is bemoei- lijkt Meent uwe excellentie ook niet, dat het te bezwarend is, dat men des win ters reeds om kwart voor zes uur Vlis- singen thoet verlaten, wanneer men om streeks den middag te Nijmegen, Arn hem, Utrecht, enz. moet zijn? Wil de minister niet bevorderen, dat een trein wordt ingelegd, die te Roo sendaal aansluiting geeft op den snel trein, die ruim 7 uur te Vlissingen ver trekt, en die aansluiting zou moeten ge ven met Breda en verder gelegen sta tions DS. SCHERMERHORN. Men meldt uit Brussel aan de „N. R. Ct.": - Ds. N. J. C. Schermerhorn zou in Bel gië een aantal anti militairistische lezin gen houden, met name in Mechelen, Brussel, Leuven en Antwerpen. Grooto roode aanplakbiljetten werden gedrukt, maar waar deze werden aangeplakt heeft de burgemeester ze doen verwij deren en er is een verbod tot aanplak ken uitgevaardigd. Het departement van Justitie heeft bevel gegeven Ds. Schermerhorn in hechtenis te nemen zoo dra hij uit den trein stapt en met den eerstvólgenden trein tusschen twee agen ten naar Nederland terug te zenden. BURGERWACHTEN. Namens de directie der artillerie-in- richtingeu a. d. Hembrug is ter kennis van de Burgerwachten gebracht, dat de hulzen van de in te leveren patronen niet in de houders mogen worden ge plaatst. Door genoemde directie zullen de kosten voor het verwijderen der hul zen uit der ingeleverde patronen na 1 Novomberten laste der betrokken Bur gerwacht worden gebracht. Te Ouddorp (Z.-H.) trad dezer dagen Van Zaterdag tot en met Dinsdag is do getijtafel voor Ter Neuzen als volgt IIoogw. vm. 3.103.58 4.42 o.28 nm. 3.24 - 4.13 - 5.09 - 6.- Laagw. vm 9.42 10.3211.21 nm. 10.09 10 5311.39 0 10 Laatste Kwartier: Woensdag 3 Nov. 7.55 voorm. Gedurende de week van 10 tot 17 dezer bedroeg het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in onze provincie 30, voorkomende in 20 gemeenten. Voor het geheele land waren deze cijfers resp. 287 en 137. Dinsdag j.l heeft Notaris Callenfels in het Hotel Centraal alhier voor de erfgenamen van dhr. Robertus Drost verkocht onroerende goederen, liggende in den Coegorspolder te Sluiskil. Perc. I, een houten loods met 97 roeden bouwland, werd gezamenlijk verkocht voor f2050 aan den heer D. Scheele alluer. Perc. II—IV, in totaal 12 gem. 154 roeden, werd in massa verkocht voor f20.146,47 aan den heer W. Dieleman Fzn. te Sluiskil. Dinsdagmiddag heeft hier een ver gadering plaats gehad van de aandeel houders van de N. V. Drukkerij „De Schelde." In deze vergadenug werd het bestuur gemachtigd, om tot |verbouwmg en uit- breiding over te gaan van den winkel aan de Markt alhier. Daarna werd door de aandeelhouders de nieuwe drukkerij in oogenschouw genomen, die tot aller tevredenheid werkte. Woensdagmiddag had aan de Don kerstraat te Driewegen een demonstratie plaats met een tractor, op het land van den heer A. de Bruijne. Van alle zijden waren de belangstel lenden, voorai de landbouwers, opgeko men, om deze tractor-demonstratie bij te wonen, die uitstekend verliep. Verschillende landbouwers maakten echter de opmerking, dat waar het hier geen al te zware groud betrof en het weer ook heel gunstig was, zij de de monstratie ook gaarne eens wilden zien op zwaarderen grond. We meenden deze opmerking hier te moeten weergeven, opdat dit misschien voor de tractor-commissie nog eens aan leiding kan wezen tot het houden van i een zoodanige demonstratie. Voor verdere bijzonderheden, bestel lingen enz. kan men zich ook vervoegen bij de N. V. Auto-, Motor- en Rijwiel handel, v h. A. F. Mannaert-Geers, alhier. We kunnen meedeelen, dat de aan- giite voor de Vóóroefeningen, die Woens dag gesloten was, voorloopig nog blijft opengesteld bij den lieer J. Hommes, Lange Kerkstraat 5 alhier. l Gisteren zijn door Notaris Van der Moer in het „Hotel de Commerce" alhier voor de Wed. en erven S. v. d. Hooft een drietal perceelen land en weide ver kocht, tezamen groot 7 gém. 94 roeden, liggende in den Sluispolder. Kooper werd de heer Jac. Jansen al hier, voor dó som van f 2 000 por gemet. In de Donderdagmiddag gehouden raadsvergadering is het voorstel van den heer Hamelink inzake een duurtetoeslag (voorschot) aangehouden tot de begroo ting, zulks op voorstel van den heer Nolson. Bij de behandeling van de Gemeente- begrooting voor 1921 kwam bijna dadelijk aan de orde een adres van C. J. de Vries, ambtenaar ter secretarie, om zijn salaris van f 1100 te willen brengen op f 1500 per jaar. B. en W. stelden f 1300 voor. De lieer Kaijser vond dit laatste te weinig en wilde daar nog f 50 bij doen. De heer VinkeIs dat nu toeslag of verhooging van salaris De Voorz.Dat kunnen we nu behan delen. Misschien wil dhr. Wisse zijn voorstel om toeslag te geven, nog wel nader toelichten. De heer Wisse deed dit en wilde toe slag, met het oog op de toekomst, als de prijzen weer eens veranderen. De Voorz. vond, dat daar wel iets vóór te zeggen was. De heer Koopman had er echter een groot bezwaar tegen, en wel, omdat men er voor de pensioengrondslag niets aan zou hebben. De Voorz. wilde dit bezwaar oplossen, door bijvoeging van een amendement, dat het bedrag voor ouderen dan 55 jaren als verhooging geldt. De heer Scheele was het met dhr. Koopman eens en voelde weinig voor bijslagen. Hij zag er nog niet veel heil in, dat alles goedkooper zou worden. De heer Kaijser was het daarmee eens. Traktement is iets, wat je toekomt, bij slag is echter meer een fooi. De Voorz.Dat is niet da bedoeling. De heer KaijserToeslag is een fooitjo. De heer Wisse: Neen, neen, het is een gevolg van de abnormale tijden. De heer Da Visser had ook bezwaar tegen toeslag. Als de tijden goedkooper worden, gaat het toch moeilijk die toe slag terug te nemen. De heer De Koeijer Als do tijden veel veranderen, toch niet. De heer De Jonge was ook tegen toe slag De'menschen beschouwen het toch als traktement. En bovendien, is het zoo erg, als ze dan later iets meer hebben, dan noodig is Hierop werd met .8 tegen 3 stemmen, die van de heeren De Koeijer, Faas en Wisse, uitgemaakt, dat de vermeerdering van salaris als verhooging gerekend zou worden. Daarna werd met 6 tegen 5 stemmen, die van de heeren Kaijser, Wisse, De Visser, De Jonge en De Feijter het voor stel van B. en W. om De Vries f 1300 salaris te geven, verworpen. Een voorstel om het salaris van den bode op f 625 te brengen, inplaats van f 600, werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren Kaijser, De Jonge, De Feijter en Scheele. Meerdere discussie ontstond over het voorstel van B. en W. om het salaris van den veldwachter te brengen op f 1750. De heer De Visser vond deze verhoo ging van f 600 wel wat veel in verge lijking met de andere gemeenteambtena ren. Waar toch zuinigheid geboden is, kon hij met dit voorstel niet meegaan. De Voorz.: Als wij het niet op de begrooting plaatsen, zullen Ged. Staten het er toch op zetten. De heer Kaijser is wel voor een goede verhooging, doch men moet niet gedwon gen worden. De heer Vinke stelde f 300 verhooging voor. De heer Scheele zou toch hooger wil len gaan, en stelde daarom voor f 1600, plus f 150 voor kleeding. Nadat ook over die kleeding nog wat gediscussieerd was, werd tenslotte het voorstel-Vinke met 6 tegen 5 stemmen aangenomen, die van de heeren laas, De Koeijer, Koopman, Van Hoeve en Scheele. De jaarwedde van de beambten bi] de straatverlichting werd gebracht op f 12 per lantaarn. De heeren Wisse en Van Hoeve dron- gen aan op voldoende toezicht bi] de keuringen. De post „subsidie aan de burgerwacht" werd uitgetrokken op memorie, totdat de burgerwacht bij de aanvrage een be hoorlijke begrooting iudient. Hierna kwam in behandeling een adres van den gemeentewerkman A. H. Houg, met verzoek zijn salaris te willen ver- hoogen. B. en W. stelden voor dit met f 100 te doen. De commissie stelde voor het salaris met f 50 te verhoogen. Na eenige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren De Koeijer, Koopman, Scheele en Van Hoeve. Eveneens was een adres om salaris- verhooging ingekomen van don gemeen tewerkman P. Scheele. B. en W. stelden voor ér afwijzend op te beschikken. De heer Kaijser vond f 150 dus f 50 verhooging niet te veel. De man houdt alles netjes in orde. De heer Koopman wilde zelfs wel f 175 geven, 't Is een vuil werkje, wat de man doet. Na nog eonig praten werd met alge- meene stemmen besloten het salaris te brengen op f 150. De heer Scheele vroeg hierna of het salaris van den haveumeester wel vol doende was, waarop de Voorz. hem op merkte, dat deze nog al -eens een grati ficatie kreeg. Toch werd met algemeene stemmen het salaris met f 50 verhoogd. Op voorstel van den heer Scheele werd het onderhoud van wegen en voet paden gebracht van f 1000 op f 1500. Eenige discussie ontstond over de be planting van de begraafplaats. De heer Van Hoeve ried aan tot so berheid, terwijl de heer Scheele aandrong op een goede verzorging. Vooral dient er op gelet te worden, dat men niet te hooge wallen langs de paden krijgt. Spr. zou daarom deze post met f 100 willen verhoogen. De heer Van Hoeve achtte dit niet noodig. 't Kan wel uit de postonvoor ziene uitgaven. De heer Kaijser achtte hef geen drin gend noodige zaak, terwijl de heer De Visser er sterk voor was. Het slot was, dat de post toch met f 100 werd verhoogd. De huurwaarde der woningen van de hoofden der openbare scholen werd voor het dorp gebracht op f 300 en voor Othene en de Groote Huissenspolder op f 250. Naar aanleiding van het adres van Mej. Alberts, de vroedvrouw, stelde de Comm. voor, haar salaris van f 450 op f 600 te brengen. "B. en W. stelden voor haar salaris met f 50 te verhoogen. Het voorstel van de Comm. werd echter aan genomen. Een zeer uitvoerige discussie ontstond over het voorstel van de Comm. om aan de Vereen. „Het Groene Kruis" een sub sidie te geven tot een bedrag van -/3 in de jaarwedde van een wijkverpleegster, tot een maximum van f 1000. B. en W. waren echter van meening, dat het particulier initiatief hier voor -dier.de te gaan, en stelden daarom voor een subsidie tot-een maximum van f 600 j te geven. I De heer Scheele vroeg, waarom de Comm. f 1000 had voorgesteld. De heer Koopman antwoordde hem daarop, dat het Groene Kruis niet meer dan ongeveer f 400 kan bijdragen, en achtte het aanstellen van zoo'n verpleeg ster niet alleen zeer nuttig, doch vond het ook een zeer democratische maat regel, daar toch speciaal de armen er van profiteeren zullen. De Voorz. vond, dat de actie niet al leen van de gemeente moest uit gaan, doch dat zoo mogelijk ook de kerken mee moesten helpen. De lieer De Feijter zei, dat het Groette Kruis er nog niet zoo slecht voorstond en achtte f 600 subsidie voldoende. De heer Koopman: Wij hebben echter ook verplegingsartikelen noodig. De heer De Koeijer wilde dat de con tribuanten dan hun contributie iets ver hoogden. De heer Scheele was voor een flinke subsidie. De Voorz. zou toch eigenlijk de drie diaconiën gezamenlijk bijv. f 800 willen laten geven. Do heer Kaijser was het geheel met dhr. Koopman eens. Coutributieverhoo- ging gaat mogelijk, en we moeten toch niet jvergeten, dat de subsidie grooten- deels ten voordeele van den werkman komt. De hoor Faas zou liever zien Gemeente i/3, Groene Kruis ]/s en de Kerken Vs- De Voorz.Is het niet mogelijk, dat do menschen zelf voor de verpleegkosten betalen? De lieer Koopman achtte dit onmoge lijk. Het moet de menschen geen cent kosten, ze moeten alles gratis ontvangen. Ook de Kerken zou hij er buiten willen ldDe heer Kaijser geloofde, dat deze subsidie wel verantwoord kon worden. Het is geen weggegooid geld. De heer Faas vreesde, dat bij de komst van een wijkverpleegster de onderlinge burenhulp wel eens minder koiuworden. De heer De Feijter merkte op, dat er in de gemeente nog veel menschen ge vonden worden, die niet voor een ver pleegster zijn. Hij zou daarom eerst met f 600 subsidie willen beginnen. De Voorz. kwam nog eens op de Ker ken terug, en wilde dat die naar ver houding hulp zouden verleenen. Het is hier toch een proef. De heer Scheele bepleitte een vaste salarisgrondslag. Een goede of geen sub sidie moeten we geven. De heer De Visser achtte, gezien de geringe contributieverhooging, bij de menschen nog geen behoefte aan een verpleegster. Daarom was hij voor f 600. De heer Scheele zette hierna het groote nut van het, Groene Kruis, als hulpmiddel om te verzachten, uiteen. De Voorz. wilde liever nog eens een afwachtende houding aannemen, en vond het beter, dat het Groene Kruis z'lf om een subsidie vroeg. De heer Koopman wees op de belang rijke hulp, die de menschen zullen krijgen, en de heer Scheele merkte op, dat, als f 1000 onmogelijk gegeven kan worden, dat met f 600 dan ook het geval is. De heer Van Hoeve dacht, dat er nu lang genoeg over gepraat was, en wilde maar tot stemming overgaan. De Voorz. wilde toch liever maar af wachten, dan kan het Groene Kruis nog eens van advies dienen. De heer Faas was het daarmee eens, doch de heer Kaijser wilde de zaak da delijk afwerken, evenals de heer Scheele. lie heer Van Hoeve me-1', dat de Comm. ni is gegaan. Dat In met een aauvraa ligt daaraan dat et sidie-aanvraag is verworpen. Een voorstel, om de zaak eerst nog aan te houden, werd hierop verworpen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Faas, Wisse en De Visser. Het voorstel van B. en W. om f 600 subsidie te geven, werd daarop aange nomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heerenKaijser, De Jonge, Vinke, Koopman en Scheele. De heer Koopman vroeg hierop nog, of dit een vaste subsidie of voor één jaar is. Do Voorz.Voor één jaar. Bjj de verdere uitgaven in de begroe ting vroeg de heer Van Hoeve o.a. of de eigendommen voldoende geassureerd waren. De Voorz. antwoordde hem daarop, dat de assurantie reeds verhoogd was en dat B. en W. dit nog wel eens zou- den willen doen. De distributiepost werd van f 3000 teruggebracht tot f 2000. Bij de inkomsten werd de huur van de woning van den Commandant der Rijksveldwacht gebracht van f 150 op f 200. De heer Scheele wilde de 10 opcent.cn op de grondbelasting veranderd zien, doch, de Voorz. deelde hem mee, dat dit niet ging. De heer Van Hoeve vond de post on voorziene uitgaven f 5832-19° wel wat hoog, en zag die liever een f 1000 of f2000 lager. Dan kan de belasting- schroef ook iets minder diukkend wer- ken. De Voorz. merkte naar aanleiding daarvan op, dat er misschien nog voor stellen kunnen komen, om het salaris van Burgemeester, Secretaris en Ont vanger te verhoogen.' De heer Van Hoeve: Laten we zeg gen, dat die verhooging ongeveer f3000 zal bedragen, .dan blijft er nog een groot bedrag over. De Voorz.Veel posten zullen ver moedelijk overschreden worden. Er be staat in dat opzicht zoo weinig zekerheid tegenwoordig. De heer Van Hoeve Een deel van het distributiegeld komt toch ook nog ten goede aan de. gemeente, en lief zou toch zoo geweuscht zijn, als wij de belastingen eenigszins konden verlagen. De Voorz.Boter is te veel dan te kort. Bovendien zijn de uitgaven ook veel hooger dan vroeger. De Secretaris deelde in verband hier mee nog mede, dat door de salarisver- hoogingeu en het bijkomen van een paar posten, o.a. voor Woningbouw de uitga ven nog een f 1100 hooger zouden wor den, waarom de heer Van Hoeve toen maar van zijn voornemen afzag. Den heer Koopman was het opgevallen, dat geen post was uitgetrokken voor het geven van belooningen aan leerlingen van het herhalingsonderwijs. Het is treu rig, zoo weinig belangstelling als daar voor is, en nu wilde spr. ter aanmoedi ging daarvoor eens een post van f 100 of f 200 uitgetrokken zien. De Voorz. wilde dit liever uitgesteld zien tot een volgende vergadering, om dat dit een geheel nieuwe zaak is waar mee de heer Koopman genoegen nam. De begrooting werd hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Volgend punt der agenda was Behan deling van het in de vergadering van 30 Juli 1.1- aangehouden tarief Hoofdelijken Na een korte discussie werd dit ge wijzigd jtarief aangenomen. Tegen stem den de heeren De Koeijer en Van Hoeve. Vervolgens moest benoeming plaats hebben van een Comm. van drie leden inzake roclames Hoofdelijken Omslag. Op voorstel van dhr. Scheele werd be paald, dat elk jaar één lid dier Commis sie zou aftreden. Bij eerste stemming werden gekozen de heeren De Koeijer en A. de Feijtei, ieder met 6 van de 11 uitgebrachte De tweede stemming voor het derde lid maakte herstemming noodig tus schen de heeren Scheele en De Jonge, die resp. 5 en 4 stemmen kregen. Bij de derde stemming werd hierop de heer Scheele niet 6 st. gekozende Tegen dubbel tarief. P. VISSER, (Vervolg). TER NEUZEN, 29 October 1920. Omslag. stemmen.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2