„THEBI0S-" mmi Gemengd Nieuws. Kamerbrieven. Kerk en School. Burgerlijke Stand. Advertentie n. Suiker. houden dranken 24 uur warm. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. plm. 280 Canadabooinen Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. 90 Canadabooinen en 14 Wilgenboomen, Te koop Flesschen BOUW- en WEILAND een HUIS Spelen mei vuurwapenen. Te Gennep heeft het 16 jarig zoontje van den heer M. uit Heyen, spelender wijs met een jachtgeweer, dat hij onge laden waande, op den 53 jarige Th. J. uit Heyden aangelegd. Nadat hij geroe pen had „Mag ik schieten? en daarop schertsend bevestigd was geantwoord, werd J. door een schot in de borst ge troffen en was bijna onmiddellijk dood. De dader is voortvluchtig. Waarschuwing voor anderen. Bij mejuffrouw C. W. van S. aan de Sffellemansstraat te Rotterdam, vervoeg de zich iemand, die namens de recher che huiszoeking te komen doen. Geheel onder den indruk liet mej v. S. toe, dat de man een kwartier lang in haar wo ning rondsnuffelde. Na zijn vertrek mis te zij een kistje waarin zich zeven en twintig guldeu bevond. Aan het bureau van politie bleek haar, dat zij het slacht offer van een oplichter was geworden. Nog tijdig gered. Bij het spelen viel een zoontje van den heer W.T. te Sommelsdyk, met het hoofd naar omlaag in de kaai. Het ven tje bleef met het hoofd in de modder steken. Gelukkig wist de vader met behnlp van dtn heer A. T. de ongeluk kige nog bijtijds van een vreeselijken dood te redden. Even later, «n het ware onherroepelijk te laat geweest. Een witte raaf. De heer W. Noorland, houder van een volkslogement aan de Raamstraat te Rotterdam heeft aan de Ged. Staten intrekking verzocht van zijn vergunning tot het schenken van alcoholhoudende dranken. Hij deed dit, omdat hij ge merkt heeft, dat het gebruik van alcohol bij zijn gasten degenereerend werkte Het is de eerste maal dat zulk een aanvraag tot Ged. Staten gericht wordt, aldus „Het Volk". Zijn vrouw vermoord. Te Moordrecht heeft A. B. zijn vrouw geworgd. Zij laat twee kleine kinderen achter. De dader melde zichzelf bij de politie aan. Nader wordt over djt drama gemeld De vrouw, die reeds tweemaal in een krankzinnigesticht verpleegd werd, was juist 14 dagen geleden weer thuis ge komen. Van buurvrouwen schijnt zij gehoord te hebben, dat haar man zich tijdens haar afwezigheid niet gedragen heeft zooals het behoort. Dit vernomen hebbende, heeft zij zich in opgewonden toestand naar huis begeven om haar man af te wachten. Toen deze thuis kwam is zij hem aangevallen, bij welk gevecht de man haar heeft gewurgd. Na zijn daad snelde de moordenaar, die ongunstig bekend slaat, naar zijn ouderlijkhuis alwaar hij alles vertelde. Daarna heeft hij zichzelf bij de politie aangegeven. Twee kinderen van 3 en 4 jaar, die bij de schoonuders zijnopge nomen, iaat het echtpaar achter. Amice frater Als ik een motto, boven je brief zou zetten, dan zou het moeten wezen „de poststaking en nog eens de poststaking. Want daar is wat over gepraat. Wel zul je misschien zeggen, dat de interpellatie van den socialist Van den Tempel niet meer noodig was, omdat toch de Regeering in een nota heeft meegedeeld, welke maatregelen zij zal treffen, om aan de moeilijkheden van het Rijkspersoneel tegemoet te komen, doch als je zoo denkt, ken je hier de heeren niet. Het is de socialisten toch alleen te doen om propaganda, en om zooveel mogelijk trappen te geven naar de Chris telijke'Regeering. Te beginnen met hun interpellant, den heer Van den Tempel, spraken ze dan ook allen van het „succes" der post staking en verklaarden met een heel onschuldig gezicht, dat niet zij de staking wilden, en ook niet de besturen van het postpersoneel, doch dat de Regeering er absoluut alleen de oorzaak van was. Bovendien deelden de heeren ook nog mee, dat de Christelijke organisaties van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel er juist eender over dachten als de hunne. Dat daar hoogstwaarschijnlijk enkele „roode" schreeuwers waren binnenge drongen, die voor de noodige groote woorden zorgden, ja, dat zeiden de heeren natuurlijk niet. Zelfs de vrijzinnige Merchant ging, wat die ontevredenheid van de Christe lijke postmenschen betreft, geheel met de socialisten mee. Wat onze weermacht betreft, staat hij ook zoowat op hun standpunt, dus do bekende redenaar van Schoondijke zakt al vrij erg naar den rooden kant af. Voor het noodige lawaai zorgde voor- loopig Duys wel weer, de grootmeester der socialistische schreeuwers. 'tWord zelfs zoo erg, dat Minister Buys hem toevoegde: „Och, mijnheer Duys, ge wordt nu zachtjes aan 'n dagje ouder, wordt nu ook eens 'n dagje wijzer De Minister kon dan echter evengoed toch een muur spreken, want in dat op zicht geloof ik, dat er aan den Zaan- dainschen schreeuwer geen verbeteren meer aan is. Geloof je ook niet, amice De liberale heer Dressfelhuys bepleitte olementie voor de 8 ontslagen bestuur ders, die beruchte lijdeljjk verzet procla matie teekenden, en zijn collega, de heer Muralt ging nog een stapje verder, wilde zelfs voor de ouderteekenaars van die sabotage in de bres springen. De Minister merkte daarover deze liberale heeren zeer terecht op, dat die 8 menschen ontslagen zijn, omdat lieden met zoodanige mentaliteit niet in den dienst deugen. Dat over de vergadering van Dinsdag, ik kan je er niet meer van meedeelen, daar ik anders te veel plaatsruimte in beslag neem. Nu dan over de vergadering van Woensdag. Eerste spreker was de anti-revolutio- naire heer Smeenk, die er zeer terecht op wees, dat de aansporing tot tijdelijk verzet niet goed gepraat mag worden. Nu volgde Mr. Troelstra weer, die nog eens opnieuw meende te moeten uitspre ken, dat de Regeering het perspneel ge tart had. Toen hij ovenals de anderen een kwartier gesproken had de nieu we Kamervoorzitter Mr. Kooien, had m. i. zeer terecht maar vrij spoedig den spreektijd gerantsoeneerd merkte de Voorz. hem op, dat hij moest eindigen. Onder een protest tegen de „bekrom pen leiding" van den nieuwen Voorzit ter, ging daarop dan meer de leider der S. D. A. P. zitten. De R. K. heer Van Rijzewijk diende een motie in, waarin hij aandrong om den kindertoeslag terugwerkendd kracht te verleenen tot 1 Januari 1920. De Ohrist. Hist, heer Schokking ondersteun de deze motie. Groote lurie ontstond tusschen'- den communist Van Ravesteyn en den be kenden socialist Kleerekoper. Wat was nl. het geval De heer Van Ravensteijn zag in dit alles een verheugend voorspel van wat komen zal en wat komen moet, en be- critiseerde de houding der moderne lei ders, die do staking met geweld onder drukt hebben. En toen moest je Kleerekoper hooren, vooral over dat laatste. Liever luisterde ik naar den anti revolutionairen Mr. Rutgnrs, die niets moest hebben van die Ravensteijnsche stakingsverrukking en den communisti- sclien afgevaardigde opmerkte, dat die „schoone" bezigheid in Rusland toch an ders verboden. Nog een heel lijstje van sprekers were verder afgewerkt en verschillende moties werden indiend, die vandaag (Donderdag in stemming kwamen. De uitslag van die stemming was de volgende- De motie-van den Tempel (verhooging van alle salarissen van het rijksperso neel met 5 pet. nevens de door de re geering voorgestelde verbeteringen) werd verworpen met 55 tegen 33 stemmen. De motie-van Rijzewijk (terugwerken de kracht van de verbeterde kindertoe lage tot 1 Januari 1920 en wijziging in de samenstelling van de commissie voor georganiseert overleg) werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. De motie-u. d. Laar (minimum kinder toelage f 100) werd verworpen met 85 tegen 3 stemmen. De motie Oud (verhooging van den kinderbijslag tot f 75 met verhooging van alle salarissen met 2 pet.) werd ver worpen met 55 tegen 33 stemmen. De uiotie-Otto (spoedige herziening en verhooging vau de salarissen naast de regeeringsvoorstellen) werd verworpen met tegen 4,3 stemmen. De motie-Van den Tempel (geen ver dere gevolgen te verbinden aan de deel neming aan de staking) werd verworpen met 57 tegen 30 stemmen. Over de werkzaamheden D. V. is een volgenden brief Hartelijk groetend. 1.1. Pieter Jozias Risseeuw en van Jacoba Jozina Anna de Bruijne. 11 Oct. Elisa beth Maria Johanna, d. van Cornelis Jacobus de Fouw en van Maria Hul- sens. 12 Oct. Johannes, z. van Pieter Jacobus van', Bendegem en van Maria Riemens. 14 Oct. Elisa Maria, d. van Johannes Aloisius Remerij en van Ca- tharina Baert. Overlijden. 13 Oct. Francoise Oppe neer, 56 j., echtg. van Frederik Donze. 14 -Oct. Leentje Kiel, oud 4 m., d. van Hendrik en van Calharina den Deur waarder. 16 Oct. Joseph August Oblie, oud 2 m., z. van Rosalia Maria Obrie. Axel. Tot onderwijzer aan de Chr. Nat. School voor Ulo alhier is benoemd de heer M. de Borst, tijdelijk onderwij zor te Kruiningen, die deze benoeming heeft aangenomen. Aardenburg. Zondag j.l. is alhier door de Gereformeerden een kerkge- bouwje in gebruik genomen. Bij de ope ning sprak Ds. H. P. M. G. de XS alle, van Zaamslag, over 1 Cor. 3 16. Oost burg, Axel, Ter Neuzen en Zaamslag wa ren bij deze gelegenheid vertegenwoor digd. Het kerkje was stampvol. Na Ds. De Walle spraken nog br. W. Ris seeuw uit Oostburg, br. Bakker uit Ter Neuzen en br. Leijs uit Aardenburg zelf. Thans leeft de hoop, dat 't ook eerlang komen moge tot instituteering eener zelfstandige Kerk met eigen ambtsdra gers. Oostburg. Door enkele in deze omgeving verstrooide Oud-Gereformeerde broeders en zusters worden in samenwerking met enkele leden der Gereformeerde Kerk alhier pogingen aangewend tot stichting eener Gereformeerde gemeente. Zondag werd in een daartoe ingericht pakhuis van den heer G. Firet voor de eerste maal godsdienstoefening gehouden, waarbij voorging een broeder-ouderling van de Gereformeerde gemeente te Ter Neuzen. Met deze gemeente aldaar worden verdere pogingen aangewend om een eigen voorganger te krijgen. Het aantal leden bedraagt 40 a 50. De gods dienstoefening was door ruim 4(bpersonen bezocht. Geref. Kerken. Drietal: Te Arnhem (vac.-Ds. Schouten), H. Brouwer II.Mzu., te Heem stede J. C. Brussaard, te Bloemendaal en G. R. Kuijper, te Haarlem. Beroepen: Te Molenaarsgraaf Brandwijk, H. Moolhuijzen, cand. te Rot terdam te Beilen, I). Steenlmis, te Loppersum te Zegwaard, Dr. S O. Los, tijd. te Den Haag; te Jutrijp-Hommerls, H. Moolhuijzen, cand. te Rotterdam te Andel (N.-Br.), M- A. van Pernis, te Schoon re woed. Aangenomen: Naar Kootwijk, E. J. van Voorst, te Numansdorp. Bedankt: Voor Lexmond, E. J. van Voorst, te Numansdorpvoor Oudega (W.), J. M de Jong, te Duurswomle voor Vroomhoop, R. Haitsma, te Gaast en Piaam voor Blokzijl, E. C. van der Laan, te Lollutn voor Hardenberg, Tj. Petersen, te Anjum. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen: Te Geertruidenberg (toez.), J. C. Wissing, te Vuglitte Zuid wolde (Dr.), L. Plette, te Culemborg te Kralingen, K. J. v. d. Berg, te Ermelo te De Wilp (Gron.) (toez.), J. B. F. van Kleffens, te Tmallingete Dokkum, J. N. van Druten,'te Noordwolde (Fr.); te Oude Tonge, W. J. Kolkert, te Loon op Zand te Helenaveen (N.-Br.), F. J. A. de Jagher, te St. Michielsgestel (N.-Br.); te Kortgeue, J. L. Klomp, te Schore. Aangenomen: Naar Haarlo en Westerhoek, H. J. Engelkes, voorganger bij de Vrijz. Hervormden to Kampen. Bedankt: Voor Arnemuiden, J. G. R. Langhout, te Mijdrechtvoor Delft, (vac.-Ds. v. Grieken), B. Batelaau, te Amersfoortvoor Werkendam, en de Werken, C. M. Luteijn, te Heinenoord voor Goudswaard, Joh. IJzerman, te Geervliet; voor Abbokerk, J. W. Roobol, te Berkhout; voor Hedel, W7. J. Kolkert, te Loon op Zand voor Oisterwijk, A. Weeden, te Koog a/cl Zaanvoor Lent (bij Nijmegen), B. C. Verhagen, te An- gereu. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: Te Veenendaal, G.Sa lomons, te Bussum. Aangenomen: Naar Woudeberg, Scherpenzeel (als jvoorganger) J. Roest, te Langbroek. Bedankt: Voor Leerdam, D. Dries- sen, te 's Gravenzanee voor Bunschoten P. J. de Bruin, cand. te Apeldoorn. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 24 OCTOBER 1920. TER NEUZEN. Huwelijksaangiften. 14 Oct. Adrianus Arie Antonius van Driel, oud 24 jjm. en Leijntje Johan na Faas, oud 23 j., jd. 15 Oct. Petrus Albertus van Bouchaute, oud 28 j., jm. en Anna Jacoba Galle, oud 31 jjd. Willem Dees, oud 23 j., jm. en Rachel Elisabeth Versluijs, oud 24 j., jd. Geboorten. 10 Oct. Willem, z. van Jan Dieleman en Clara van der Hooft. Maria, d. van Jan de Koeijer en van Janneke de Bruijue. Sara Jacoba, d. van Hedenmorgen overleed plotseling mijne geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgvolle Moeder, NEELTJE MAMELINK, in den ouderdom van 41 jaar en 4 maanden. Zij, die haar van nabij gekend hebben, zullen wel beseffen hoe zwaar ons dit verlies valt. J. BLOK en Kinderen. Ter Neuzen, 20 Oct. 1920. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat bon No. 56 van de Rijkssuikerlcuart geldig is van Maandag 25 t/m Zondag 31 October. Ter Neuzen, 22 October 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. ven\cudhe/dheeschhe/d NeenfAngiHsönBons mam* Inhoud 1/4, 12, 3 4 en 1 Liter. Steeds in voorraad. FIRMA Ter Neuzen, Een verzoek aan diegene dieliunaan- deelen in de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent niet vol kunnen leveren mij daar eens over te spreken. Adres: M. DEKKER. Nog goedkooper dan voor den Oorlog! BALANS OPRUIMING van 400 eerste klas Rijwielen. Een prachtig nieuw HEERENRIJWIEL merk Allrigtmet Vreewiel Torpedonaaf eerste klas Engclsche Banden, kost bij ieder rijwielhandelaar f 150.bij ons voor de helft der prijs f 75.per stuk, 2 jaar garantie op rijwiel, 1 jaar op banden BUITENBANDEN in alle maten, 1 jaar garantie f 4.met Dioganalcanwas f5.50. BINNENBANDEN f 1.50, eerste kwa liteit f I 90 per stuk. Alles rembours met vrij zicht, niet goed geld terug. Kantoor Prinsestraat 22, 's Gravenhage. Notaris VAN DER MOER, zal op DONDERDAG 28 OCTOBER 1920, des na middags te 2 uur, bij den heer A. de VniEZE aan de Markt te Ter Neuzen, ten verzoeke van de Weduwe en Erven van den heer SIMON VAN DER HOOFT, in het openbaar verkoopen Eene part ij in den Sluispolder, gemeente Ter Neuzen, grenzende Weste lijk tegen de Westelijke Rijkswater leiding en Oostelijk, gedeeltelijk tegen den Kanaaldijk en gedeeltelijk tegen den dijk tusschen den Sluispolder en den Oud-Zevenaarpolder, samen groot 3 hectaren 20 aren of 7 gemeten 54 roeden, verdeeld in 3 koopen, te weten KOOP 1. BOUW- en WEILAND, groot I hectare 38 aren 40 centiaren of 3 gemeten 32 roeden, Sectie F nom* mers 275 en 444. Boomprijs f 100,—. KÖOP 2 BOUW- en WEILAND, groot 93 aren 8 centiaren of 2 gemeten 27 roeden, Sectie F Noordelijke deelen van nommers 24 en 276. KOOP 3. BOUW- en WEILAND, groot 88 aren 52 centiaren, Sectie F Zuide lijke deelen van nommers 24 en 276. Betaling koopsom 2 Januari 1921. Onkosten 8 dagen. De grondlasten zijn van 1 Januari 1921 voor den kooper en moeten bij de koopsom worden opgelegd, namelijk voor koop 1 f6.10, voor koop 2 f4,75 en voor koop 3 f 4,50. Polderlasten van 1 Mei 1921 voor den kooper. Aanvaarding na de betaling of zoo veel vroeger als zal worden toegestaan. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris, waar de kaart ter inzage ligt. Notaris VAA7 DER MOER, zal op VRIJDAG 29 OCTOBER 1920, d-s namid dags te half twee, ten verzoeke van de Erven van den heer J. VINKE, in het openbaar verkoopen van verschillende dikte, staande aan den dijk tusschen den Eendragtpol- polder en den Groote Huijssenspol- der, Zaamslag, in de buurt van de hofstede, bewoond door den heer Hermanus Verpoorte. Betaling 15 December 1920. Ben. lippen handen. Gefcstawl Notaris VAN DER MOER, zal op Donderdag 4 November 1920, des namiddags te 2 uur, bij den heer A. de Vrieze aan de Markt te Ter Neuzen, ten verzoeke van den eerst ingeschreven hypothecair en schtddeischer, krachtens de hem verleende onherroepelijke vol macht, in het openbaar verkoopen met toebehooren en het recht van erfpacht tot en met 31 Decem ber 1921 op den grond aan de D ij k- straat te Ter Neuzen, Sectie L., nommer 925, groot 61 centiaren. Erfpacht scanon 3. Eigendom van en bewoond door MARIA JANS GEERTRUIDA DE ZEEUW weduwe van C. J. Aarnoutse. Betaling der koopsom 2 Januari 1921. Onkosten 8 dagen. Aanvaarding 15 Januari 1921. Grondlasten en erfpachtscanon van 1 Januari 1921. Nadere inlichtingen ten kantore vau den Notaris. De Notaris J. A. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuur van den polder OUD BEOOSTEN BLIJ BE ZUIDEN (Dijkgraaf Dhr. E. L. Plas- schaer t), op Dinsdag dsn 9 November 1921, des voormiddags II uur, verkoopen staande op het fort St. Jacob, gemeente Koewacht. Te vergaderen bij Leo Fermont te Koewacht. Betaling contant. ning en wilde een subsidie van f 2B toestaan, daar dit onderricht voor hem ook vakonder wijs was, evengoed als op andore inrichtingen. Zijn voorstel werd echter verworpen met 9 tégen 2 stemmen, die van hem en den heer Kruijsse. De begrooting werd hierna iQ ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 196,757,745. Daarna had verdere afhandeling van de begrooting der gasfabriek over 1921 plaats. Der heer Van de Bilt verzette zich tegen het gebruik van bruinkolen. Het 'gas wordt daardoor slecht. Hierover was een rapport ingekomen van den directeur der Gasfabriek, dat de bewe ringen van slecht gas onwaar waren, het was zelfs heel goed. De Voorz. deelde den heer Van de Bilt mee dat B. en W. voornemens zijn proeven te nemen, geheel onpartijdig- Dat is de eenige oplossing. De heer Van de Bilt betoogde echter nog weer, dat het eindresultaat bij de bruinkolen is, dat meer betaald wor<B en men slechter licht heeft. De heer Koster Men kan er toch niets op tegen hebben, dat er een proef wordt ge nomen met de bruinkolen, die er nog liggen. Het salaris van don directeur van de Gas fabriek werd hierna gebracht van f2000 op f 2300, van den boekhouder van f 400 op f500, van de stokers op f26 en van de hulp stokers qp f25 per week- De kwestie munt- en lichtgas zal in een volgende vergadering ter sprake komen. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna deze begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 113,957,50, waarna de ge bruikelijke rondvraag volgde. De heer van Dixlioorn deelde meè, dat de heer Lefeber voor zijn landbouwcursussen gebrek aan lokaliteit heeft, zoodat dit onder wijs niet dan onder bezwarende omstandig heden gegeven zal kunnen worden. Is er nu geen middel om daaraan tegemoet te komen De Voorz.Het eenige zal zijn, dat over wogen woFdt, welke lokalen der school er veor ingericht kunnen worden. Andere lokalen zijn er niet. De heer Van Dixlioorn Dat is de schuld van den gemeenteraad. Wij hebben hier een prachtige kans voorbij laten gaan. De heer Koster deelde vervolgens mee, dat de keurmeesters bij het keuren op de jaar markt moeilijkheden ondervinden, daar alles door elkaar staat. Kunnen er geen bordjes aangebracht worden Niemand der raadsleden had daartegen bezwaar. Eindelijk deelde de Dieleman nog mee, dat de waterplaats aan de Axelsche Sassing nog niet gereinigd is, waarvan de Voorzitter goede nota zon nemen. Hierna werd de openbare raadszitting ge sloten. Observator. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/, en 2 uur, Ds. S. Groene- veld, Bed. H. Avondm. Axel 9 en 2 uur, Ds. A. Thielen. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. B- M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Schoondijke 9'/2 en 2 uur, Leeskerk. Oostburg 9 én 2 uur, Leeskerk. Aardenburg 9 uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 91/» en 2 uur, Ds. A. Timmerman Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 unr, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruine. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen 5'/t nur, Evangelisatie. tifisïiren shjfEïiaflttllM "Adres Firma H 0 L L I N K,

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3