VISSERS Korte Berichten. Reclameberichten. Uit de Provincie. BINNENLAND. Gemeenteraad van Axel. Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. P. V i 8 S E R, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAUL v. SLUJS, Viasmarkt. TER NEUZEN, 22 October 1920. De Duitsche melkkoeien. Naar aanleiding van den eiscli der Entente tot uitlevering van 810,000 melk koeien wekt geheimraad Czerny van de universiteit te Berlijn de Duitsche ge- neesheeren op tot een gezamenlijk pro test. Hij zet uiteen hoezeer vervulling van dezen eisch de schromelijke gevol gen van Duitschland thans reeds teiste rende ondervoeding moet vermeerderen en voert o.a. aan dat de tuberculose bjj kinderen van 1—5 jaar tot het drievoud van vroeger is gestegen, van 515 jaar zelfs tot het viervoudige. De toestand in Ierland. Twee zoons van een Ierschen landbou wer te Bansha, graafschap Tipperary, zijn doodgeschoten op het erf van hun vader. Beiden waren Sinn Feiuers. Hun zuster zeide, dat een troep van acht man in militaire uniform omstreeks middernacht aan de deur kwam kloppen, de broeders naar het erf bracht en ze daar doodschoot. Daarna drong do troep het huis binnen, en loste schoten in de slaapkamers, waaraan de familie ternau wernood ontkwam. De inwoners van Drogheda werden 's nachts gewekt door salvo's geweer vuur, die afgegeven werden door de hulppolitie, die in militaire vrachtwagens aankwamen. Door verdwaalde kogels Werden ruiten gebroken en een man gewond. De indringers deden aanvallen en namen acht man gevangen. Een troep hulppolitie heeft een aan val gedaan op Ballygar. Hij riep een burger aan de deur en schoot hem dood. luidtDe toestand is nog dezelfde, maar blijft zorgelijk. Te Apeldoorn is de weduwe H., een 65jarige vrouw, doordat haar japon in aanraking kwam met het vuur in haar stoof, verbrand. De 17jarige boerendienstbode B. te Waddinxveen, is bij het melken, door de duisternis misleid, des morgen te wa ter geraakt en jammerlijk verdronken. Op de kermis te Tiel heeft een on voorzichtige schutter een helpster in een schiettent in het oog geschoten. Het rechteroog is in het ziekenhuis verwij derd moeten worden. De manhaftige dader nam de ijlings de vlucht. H. uit Eede, fietsende in het donker van Renswcude in de richting van den Klomp toen hij ongeveer halverwege van zijn rijwiel viel en bewusteloos werd. Toen hij na een oogenblik weer bij kwam, was zijn rijwiel verdwenen. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. HET MILJOEN. Het bureel van het Centraal Comité van A. R. Kiesvereen. verzoekt het vol gende op te nemen In de Vrijdag j.l. te Utrecht gehouden vergadering' is, zooals men weet besloten dat in verschillende kieskringen verga deringen zullen worden gehouden, waar in leden van het Centraal Comité als sprekers zullen optreden. De wenschen omtrent tijd en plaats voor deze spreek beurten moeten uiterlijk voor 15 No vember e.k wórden ingezonden aan het bureel van het Centraal Comité, N. Z. Voorburgwal 58—60, Amsterdam. Vanzelf kan met verzoeken na dien datum inkomende, moeilijk volledig re kening worden gehouden. Voorts verzoekt het bureel alle be richten omtrent den arbeid voor de ver wezenlijking van het plan, alle vragen om inlichtingen enz. wel te willen zen den aan bovengenoemd adres, opdat de actie zoo snel en zoo krachtig mogelijk worde gevoerd. DE ANTIREV. PERS. Naar de „N. II. Ct." Verneemt, ligt het in de bedoeling om, zoo mogelijk op 1 Nov. a.s., te Den Haag een vergade ring te beleggen van de aan anti rev. bladen werkzame journalisten ten einde gezamenlijk te beraadslagen over het geen door de anti-rev. pers kan worden gedaan om de verbreiding der anti-rev. beginselen en daarmede den bloei der anti rev. partij te bevorderen. GOUVERNEUR G. J. STAAL. Op zijn verzoek is eervol ontslagen als gouverneur van Suriname de heer G. J. Staal. DE NIEUWE ARBEIDSWET. De nieuwe arbeidswet treedt 24 Oct. a.s. in werking, voor zoover fabrieken en werkplaatsen betreft. Volgens de „Tel." zal zeeF vermoede lijk do rest van de wet in den loop van het volgend jaar in werking treden, en wel o.a. voor de kantoren en voor de winkels afzonderlijk, wat echter geheel van den stand der voorbereiding afhangt. DE LUCHTPOST NEDERLAND—ENGEL AN D. Gemeldt wordt, schrijft de „Times", dat de luchtpostdienst tusschen Neder land en Londen een einde zal nemen in het laatst van October. De eerste -eisch van de Luchtpostdienst is minstens dat deze geregeld zal plaats vinden en dit is in den herfst en de wintermaan den onmogelijk, tengevolge van het voort durend voorkomen van mist boven het laaggelegen land en de kusten. Dn. A. KUYPER. Het jongste bericht omtrent dr. Kuyper Van .Zaterdag tot en met Dinsdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt Iloogvv. vm. 10.45 11.34 0 39 nm. 11.170.16 0.53 Laagw. vm. 4.36 5.33 6.16 6.58 nm. 5.136.03 6.49 7.28 Volle maan: Woensdag 2.28 nam. Men schrijft ons Over gezondheid gesproken 1 Voor de volksgezondheid wordt tegen woordig veel gedaan. Bij 'l bouwen van huizen b.v. moet worden gelet op de grootte der kamers er moet voldoende ventilatie zijnde ramen moeten van zulke afmetingen zijn, dat het licht vrij kan binnenstroomen enz. enz. Daaraan dachten we, toen we deze week langs de waterleiding fietsten, die van Sas van Gent naar Ter Neuzen loopt en het vuile fabriekswater met zijn ondragelijke stank afvoert. Bij een landbouwer deelde men ons mede, dat de eenden stierven van het vergiftigde water. Alles wat zich buiten bevindt wordt door de slechte dampen vaalbruin van kleur. Bezie slechts de verf en ge kunt u overtuigen. Of zulks nu de volksgezondheid in de hand werkt, wagen we te betwijfelen. Integendeel! We gelooven, dat de mias- men zeer nadeelig zijn voor de gezond heid. Woensdagavond heeft hier een vergadering plaats gehad in het „Ilotel de Commerce", in verband met de „Vóór- en Herhalings-oefeningfen buiten het Leger". Namens den Luitenant Kolonel Klontje, Commandant van het Zeeuwsch-verbaud van den Vrij willigen Landstorm, riep de Adjudant Van Burg de aanwezigen een hartelijk welkom toe, en zette hierna hij en de heer J. Hommes, redacteur van dit blad, nader het doel van deze oefeningen uiteen en werd gewezen op het groote nut en voordeel voor deei name er aan, zoowel voor de betrokken jongelui als voor hun ouders. Staande de vergadering gaven zich reeds eenige jongelui voor de vóóroefe- ningen op, terwijl verdere aangifte tot en met Woensdag a.s. nog is opengesteld bij den heer Hommes; die ook gaarne desgeweuscht nog nadere inlichtingen verstrekt. Bij de Geref. gemeente alhier is voor de tweede maal beroepen Ds. B. van Neerbosch van Bruiuisse. Woensdagavond heeft hier een vergadering plaats gehad van postbe ambten, die tot voor kort georganiseerd waren in den centralen Bond van Post en Telegraafpersoneel. De houding, door dezen bond tijdens de poststaking aangenomen, had hen voor het neutrale)?) karakter daarvan de oogen geopend. Besloten werd om voor Zceuwsch- Vlaanderen een afdeeling to stichten van den Nederl. Boud van Chr. Prot. Post- Telegr. en Teief. Personeel „Door Plicht tot Recht". Een zevental personeu 6 uit Ter Neuzen en 1 uit Biervliet gaven zich staande de vergadering reeds als lid van deze afdeeling op. Het ibestuur bestaat uit de heeren J. van Riet, Voorzitter J. P. Klaaijssen, Secretaris en N. Scheele, Penningm. Hook In verband met een noodige wijziging van de gemeentebegrooting voor 1920 werd alhier j.l. Maandag een ver gadering van den gemeenteraad gehou den, waarin afwezig waren de burge meester en de heer H. van Doeselaar. Voorzitter was de heer Guiran. De voorstellen van Burg. en Weth. betref fende de wijziging van de bogrooting, werden aangenomen. Op voorstel van den heer A. Meerteus werd besloten, dat de in de vorige raads zitting toegekende verhooging der jaar wedden van den eersten machinist, den hulp-machinist der gemeentelijke electri- sche centrale en de verhoogingen voor de gemeente arbeiders zullen ingaan met 1 September j.l. (T.Ct.). Middelburg. In de Woensdag gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der naamlooze vennoot schap Provinciale Zeouwschc Electrici- teitsmaatschapij (P. Z. E. M.) gevestigd te Middelburg, is besloten na overleg met den minister van waterstaat, de elec- tricficatie der provincie aldus ter hand te nemen dat voor Zecuwsch Vlaanderen een eigen centrale wordt gestichtdat voor midden-Zeeland (Walcheren, Noord- en Zuid Beveland) aansluiting wordt ver kregen aan het van rijkswege te bouwen hoogspanningsnet van Roosendaal naar Middelburgdat voor overig Zeeland stroom zal worden betrokken uit Noord- Brabant. (Midd. Ct.). In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Voorzitter de heer L. J. den Hol lander, burgemeester. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed geopend had, volgde na de vaststelling der notulen, behandeling van de ingekomen stukken, w.o. verschillende goedgekeurde raadsbesluiten. Een schrijven was verder o.v. ingekomen van Mej. Mangold, meldende, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres had aangenomen en inmiddels reeds in functie was getredenvan den Directeur-Generaal der Posterijen, meldende, dat de geopperde bezwaren opgeheven zijn en de „N. R. Ct." bijv» nu met de morgerrbestelling bezorgd dat voor de gemeenterekening over 1919 de inkomsten waren f 177,275,845 en de uitgaven f 172,705,495, batig saldo dus f 4570,35. Al deze rekeningen werden aldus vastge steld. kan worden. Op een vraag welke bezwaren laatste schrijven, van den heer de Feijter, hier bedoeld waren in dit deelde de Voorz. mee, dat ze het eerste schrijven van den gemeenteraad betroffen, het laatste over de bestelling in de buitenwijken was nog niet beantwoord. Op een adres van C. Dijkwel, die terug kwam op de afwijzing van zijn verzoek in de vorige raadsvergadering, deelde de Voorz. mee, dat tengevolge van de woningbouw de bewuste sloot reeds gedeeltelijk gedempt en het bezwaar van Dijkwijl dus wel opgeheven was, zooals in een mondelinge conferentie met dezen ook gebleken was. Een tweetal adressen van de afd. Zeeland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren inzake personeel en salarisregeling besloot men bij de begrooting te behandelen. Eindelijk was nog ingekomen een adres van F. Zegers en J. P. v. d. Staal, Voorz. en Secr. van de afdeeling van den Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst, .verzoekende een toeslag van f 100 voor ge huwden en daarmee gelijkgestelden en een kindertoeslag. De Voorz. merkte naar aanleiding hiervan op, dat B. en W. voorstellen geen globale regeling te maken, doch wel zullen over wegen, hoe hen te gelpen, die in benarde omstandigheden zijn geraakt. Een vraag van den heer Dieleman, of het dan de bedoeling van B. en W. is in een volgende vergadering met een voorstel te komen, beantwoordde de Voorz. bevestigend. En hiermee waren de ingekomen stukken afgehandeld, zoodat kon worden overgegaan tot punt 2 der agendaVaststelling der premiëu voor de veemarkt. De heer Koster had daarvoor een gewijzigde regeling gemaakt, welke nogal aanleiding gaf tot eenige d/senssie. Zoo sprak de heer Dieleman zijn verwon dering er over uit, dat soms geldprijzen en soms medailles gegeven zouden worden. Wat is daarvan de bedoeling Spr. zag liever alleen medailles. De heer Koster deelde in antwoord hierop mee, dat sommige geitenhouders liever geld hebben dan een medaille. Hij wilde echter den heer Dieleman wel eenigszins tegemoet kómen, door voor de eerste twee prijzen medailles en voor den derden geld te geven. De heer Dielemeu was met die toezegging nog niet geheel tevreden. De eerste prijs voor een geit, die toch de koe van den werkman is, bestaat uit een kleine zilveren medaille. Spr. zou daarvoor liever een groote zilveren zien. De heer KosterDaartegen heb ik geen bezwaar. De heer Baert voelde meer voor geldprijzen vooral voor de geitenhouders. De heer Oggel was ongeveer dezelfde meening toegedaan en zou voor dit jaar althans eens geldprijzen willen geven Zoo noodig kan er later dan advies over een en ander worden uitgebracht. De heer Weijns betoogde hetzelfde, doch wilde op verzoek medailles geven. De heer Dieleman bleef zich voorstander van medailleas noemen. Een geldprijs is toch bijzonder klein en gaat direct door de vingers. Een medaille houdt echter waarde. Bovendien komt het ook wel voor, dat anderen dan werkmenschen de prijzen krijgen. De heer de Feijter bracht de oplossing, door voor te stellen, dat de prijswinnaars kunnen kiezen, wat ze 't liefste willen hebben, geld of een medaille. De Voorz. merkte nog even op, dat de medailles dan later aangekocht moesten worden, waarna het aldus gewijzigde voorstel met' algemeene stemmen werd aangenomen Tot keurmeesters yéor de veemarkt werden met algemeene stemmen benoemn de heeren Lev. van Hoeve, J. de Regt Lzn. en .Sim. Dieleman Wzn. Tot lid van het Burg. Armbestuur werd met 10 van de 11 stemmen herbenoemd de heer J- de Feijter. Op den heer H. Wolfert Azn. was 1 stem uitgebracht. Onder dank zegging voor het in hem gestelde vertrouwen nam de heer de Feijter deze herbenoeming aan. Namens de Commissie, deelde de heer Weijns mee, dat de rekening van het Burg. Armbestuur over 1919 geheel in orde be vonden is. De ontvangsten hebben bedragen f7940,31 en de uitgaven f7879,625, zoodat er dus een batig saldo is van f60,685. De heer de Feijter deed dit voor de reke ning van de gasfabriek over 1919, die aan ontvangsten had f74,122,26 en aan uitgaven f 76,448,05, nadeelig slot dus f 2325,79. Naar aanleiding van deze cijfers merkte de Voorz Op, dat ze slechts administratief zijn en nog niet de werkelijkheid geven. De ontvangsten van do distributie hebben over 1919 bedragen f209,800,745 en de uit gaven f229,089,46, zoodat er een bruto saldo Ts van f 19,288,715. De nog aanwezige arti kelen hebben echter een waarde van f 3817,835, zoodat het nadeelig slot derhalve f 15470,88 is. De heer de Feijter deelde vervolgens mee, Hierna kwamen de begrootingen als punten der agenda. Die voor het Burgerlijk Armbestuur werd voor 1921 vastgesteld op f 10.080.685. Bij die voor de gasfabriek over 1921 maakte de heer Krnijsse namens de Commissie een tweetal opmerkingenin de eerste plaats, dat de prijs voor munt- en lichtgas gelijk beraamd was, en in de tweede plaats, dat de salarissen niet strookten met de salaris- regeling. Over een en ander merkte de Voorz. op, dat het de bedoeling was, dit nader te rege len, waarna verdere bespreking over deze begrooting eerst werd uitgesteld. Bij de gemeentebegrooting voor 1921 deelde de heer De Kraker namens de Commissie mee, verhooging van de staangelden op de kermis voor te stellen, en wel voor de kra men f0.25 en voor de caroussel f 0.50 per M2. De Voorz. merkte daarover op, dat dan de verordening gewijzigd moest worden. Wat betaald wordt, is belachelijk laag. Ver schillende kleinere gemeenten vragen veel meer staangeld. Hier was het echter tot dus ver f 0.75 per dag voor een caroussel en voor de kramen f 0.10 per M2. Vooral zoo'n caroussel gaat met honderden en honderden guldens de gemeente uit. De heer Baert vond het voorstel van de Commissie nog te weinig. De heer De Kraker merkte hem op, dat het niet de bedoeling was, om zooveel mo gelijk te laten opbrengen, doch om de kos ten te dekken. De heer Van Dixhoorn Is het niet beter een en ander to verhuren bij inschrijving Op voorstel van den heer Oggel werd dit echter aangehouden tot de nadere behande ling van de begrooting, aan het eind der openbare vergadering. Eerst ging men dan hierna over tot wijzi ging van de verordening op den Hoofdelijken Omslag, betreffende het bedrag voor nood zakelijk levensonderhoud en aftrek voor kinderen. Het voorstel van B. en W. was om den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud vast te stellen op f 500, en f 50 aftrek te geven voor elk inwonend kind, beneden den 16 jarigen leeftijd, tot oen maximum van f 750. Do heer Koster vond f 500 wel wat wei nig, wilde liever f 600 hebben. En wat de 16 jarige leeftijd betrof, die vond hij wel wat hoog. Met 14 jaar gaan de meeste kinderen al wat verdienen. De Voorz.Dat is natuurlijk een kwestie van standpunt. Voorts vroeg de heer Koster, of hoofden van gezinnen en niet-koofden van gezinnen niet gesplitst werden. De Voorz.In de gemeentewet kent men die splitsing niet. De heer Dieleman achtte met den heer Koster de f 5C0 in deze dagen te weinig. Zelfs is f 600 nog niet zoo hoog, vooral voor groote gezinnen. De Voorz. merkte op, dat menschcn, met een inkomen van niet meer dan f 600, dan geheel vrij van belasting zouden zijn. De heer Weijns was toch voor de f600 en ook de heer Kruijsse. Do laatste wilde dan echter de inkomens van de minderjarige in wonende kinderen gevoegd zien bij het in komen van het hoofd van het gezin. De heer* Van de Bilt: Zou dat goedgekeurd worden De Voorz Dat geloof ik wel. De heer Weijns merkte naar aanleiding van een en ander echter op, dat de ouders dan wel kunnen beweren, dat ze hot loon van hun kinderen niet krijgen. Voorts wilde hij dan 16 jaar wel veranderd zien in 14. De heer Kruijsse zou geen cijfer willen noemen, maar zou van den leerplichtigen leeftijd willen spreken. De heer OggelHoe wordt het dan met kinderen beneden 6 jaar De heer Baert wilde f 600 aftrek, en de heer Dieleman kwam nog eens op de kindo ren van 14 jaar terug, die tot hun 16e jaar misschien wel iets, maar toch niet veel ver dienen Bovendien moet men niet vergeten, dat zoo'n kind tot zijn 16e jaar heel wat ge kost heeft. Eindelijk zijn er ook nog veel kinderen van 1416 jaar,, die in 't geheel niets verdienen. De heer Van Dixhoorn, als hij goed be greep, onderscheidde 8 categoriënle van den leerplichtigen leeftijd, voor wie f50 wordt afgetrokken2e van dien leeftijd tot 16 jaar, voor wie niet wordt afgetrokken, doch die ook niets betalenen 3e van 16 jaar en ouder, wier inkomen bij dat van hun ouders gevoegd wordt. De heer Krnijsse onderschreef dit geheel, evenals een aftrek van f 600. Aldus gewijzigd werd hierop de verorde ning met algemeene stemmen aangenomen. Na vaststelling van het suppletoir kohier Hondenbelasting, dienst 1920, word verder gegaan met de Gemeentebegrooting voor 1920. In verband met onze beperkte plaatsruimte kunnen wij ons niet in alle kleinigheden begeven,doch bepalen ons tot het voornaamste. Het salaris van den gemeente-ontvanger werd vastgesteld op f L800 (f 1500, plus 2 poriodieke verhoogiugen van f 150.) De heer Kruijsse protesteerde tegen de wijze, waarop B. en W. van een tijdelijk ambtenaar een vast ambtenaar maken, hoewel hij anders togen zoo'n ambtenaar geen be zwaar had. De heer Van Dixhoorn vond het personeel wel wat groot, en wilde den 8en ambtenaar beschouwen als loonschrijver. De Voorz. merkte de heeren op, dat wij ook rekening hebben'-fff" houden met men- schen, die niet meer op volle kracht zijn. De heer Van Dixhooru Dan is het beter ze op wachtgeld te stellen, als ze niet com petent zijn. De Voorz. merkte op, dat dit niet zoo gemakkelijk gaat en dat het ook moeilijk is om ambtenaren te krijgen. De heer OggelHet was ook niet om een 8e ambtenaar te doen, doch om een goede hulpkracht te krijgen. De heer Weijns: Als hij dan niet gemist kan worden, benoem hem dan voor vast. En Jaarmee was deze kwestie, na eenig gepraat nog, van de baan. De heer Van Dixhoorn vroeg vervolgens of een binnen- en buitenbode noodig is, waarop de Voorz. mededeelde, dat in onze uitgestrekte gemeente beide functies niet in één persoon vereenigd kunnen worden. De heer Weijns bepleitte hierna salaris- verhooging van de gemeente-ambtenaren. De Voorz.deelde mee, dat B. en W. op het standpunt staan, dat de stokers aan de gasfabriek meer moeten verdienen dan de gemeentewerklieden. Zij stelden daarom voor het weekloon van de laatsten te brengen op f21. Over het eerste merkte de heer Kruijsse op, dat die stokers ook meer vrije dagen hebben ov.er het tweede, dat hij het loon liever bepaald zag op f 24. De heer Dieleman kon zich met dit voor stel van den heer Kruijsse best vereenigen. Er is niet direct armoede, maar in den tegen- woordigen tijd valt het toch niet mee, om alles te koopen. Met wat de menschen er soms nog bij mochten verdienen, moeten we niet te veel rekening houden, daar dat wer kelijk niet zoo veel is. Het voorstel van den heer Kruijsse werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. De heer Dieleman vroeg vervolgens of de jaarwedde van den beambte van de begraaf plaats voldoende is en drong in verband daarmee ook aan op een goed onderhoud van die begraafplaats. Vooral ook met het oog op de wederopstanding des vleesches hebbon wij daarop toch toe te zien. Het is dan ook geen kerkhof, maar een doodenakker. En waar wij aan onze gewone akkers alle moge lijke zorg besteden, hebben wij dat aan den doodenakker niet minder te doen. Spr. wees in verband daarmee op de begraafplaats ronnom de Herv. kerk, die prachtig onder houden wordt. De Voorz. deelde den heer Dieleman mee, dat hij den gemeente-opzichter heeft opge dragen het gras geregeld kort te houden, en het volkomen met den heer D. eens was, dat de begraafplaats voldoende onderhouden moest worden. Op voorstel van den heer Koster werd vervolgens met 7 tegen 4 stemmen besloten de vischmarkt van de Markt naar do Kaaiwal te verplaatsen. Tegen stemden de heeren van Dixhoorn, Oggel, Kruijsse en de Feijter. Op voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen ingewilligd het verzoek van de R. Kath. leesbibliotheek om een subsidie van f75. Bij het voorstel tot f10,000 subsidie aan- het Burgerlijk Armbestuur merkte de heer Dieleman op, dat hij dit toch wel wat hoog vond. Van de diaconie der Geref. Kerk wordt niemand naar het Armbestuur verwezen en slechts één ontvangt steun van het Arm bestuur. Als alle andere kerkgenootschappen zoo handelden, dan kon de post van f 10,000 misschien wel tot de helft teruggebracht werden. Spr. zon dan ook willen, dat door het Burg. Armbestuur op de kerkelijke armenzorg voldoende nadruk zou worden gelegd. De Voorz. antwoordde hem, dat het Burg. Armbestuur helpt, voorzoover de kerken het niet doen, hetgeen eerst onderzocht wordt. Het Armbestuur kan echter niet beslissen over de hulp, die de kerkgenootschappen verleenen. Toch is het ook spr. meening, dat sommige kerkbesturen zich wel wat gemakkelijk van de armenzorg afmaken. De vraag is echterwat daartegen te doen Wanneer de kerken zich de armenzorg aan trokken, zooals het noodig is, dan geeft spr. den heer Dieleman toe, dat met heel wat minder subsidie kon worden volstaan. De heer de Feijter was echter tot de ont dekking gekomen, dat van de ondersteunden bijna niemand belijdend lid eener kerk is. Er zijn ook velen die verpleegd moeteh worden in gestichten, wat mee oorzaak van de hooge kosten is. Spr. gelooft niet, dat mot meerdere hulp van de kerk, de subsidie veel lager zou kunnen zijn. De Voorz.: Mijn ervaring is anders, vooral met operaties, enz. Wanneer do heeren er op gesteld mochten zijn, zou ik later wel de bewijzen er voor willen noemen- De heer Dieleman wilde vervolgens in verband met deze kwestie eeu woord van hulde brengen aan de diaconie van de Geref. Kerk. Voorts was het spr. er niet om te doen een blaam te werpen op het Burg. Armbestuur, doch hij had willen opmerken, dat verschillende kerkgenootschappen niet voldoende hun plicht deden. De heer de Feijter vergeet de doopleden, en heeft er ook geen rekening mee gehouden, dat de Axelsche menschen bijna unaniem tot een kerk be- kooreu. De heer de Feijter antwoordde daarop, dat het hier niet de plaats was om te discussi- eeren over doopleden en belijdende leden, daar hierbij verschillend standpunt ter sprake komt. Spr. wilde echter meedeelen, dat er door het Burg. Armbestuur niet strenger de hand aan gehouden kan worden, dan thans geschiedt. De Voorz. geloofde dit wel, maar het bedrag wordt toch steeds hooger. De heer Van de Bilt stemde toe, dat f 10,000 wel veel is, maar daar alles 2 3 keer zoo duur geworden is, moet de uit- keering ook hooger zijn. De heer Dieleman herhaalde nog eens, met te beweren, dat het Burgerlijk Armbe stuur haar plicht niet deed en evenmin, dat er te veel gegeven wordt. De oorzaak zit echter bij de betrokken kerkbesturen. Terecht heeft de heer de Feijter opgemerkt, dat het hier niet de plaats is om te discussieeren over belijdende of doopleden, maarspr. vindt dat toch wel een voorbeeld mag genomen worden aan de leden van de Geref. Kerk, die zeer veel belasting betalen en om geen hulp komen bij het Burg. Armbestuur. Volgend punt was een verzoek van de Geitenvereeniging „Ter verbetering" om een subsidie van f75, voor het houden van een bok, binnenkort zelfs van 2 bokken. Van die subsidie zal ook de vereeniging „St. Grego- rius" profiteeren. Na eenige opvroolijkende discussie werd met algemeene stemmen hiertoe besloten. Nadat do heer Van Dixhoorn nog oj5 meerdere werkzaamheden van het Comité voor de drinkwatervoorziening had aange drongen, wat de Voorz. geheel onderschreef, waren de uitgaven afgehandeld en ging men over tot de inkomsten. De markt- en staangeldenkwestie zal nog nader door B. en W. onderzocht worden. Verder was daarover ook al weinig te zeggen. Nog kwam bij deze begrooting in behan deling een verzoek van de Visscherijschool te Breskens om subsidie. B-. en W. stelden voor er niet op in te gaan, daar Axel er geen belang bij heeft. De heer Van Dixhoorn bestreed deze mee-

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2