BINNENLAND. Uit de Provincie. Korte Berichten. Gemengd Nieuws. gevolg was, dat hot onderzoek in die richting werd voortgezet en Grabowski na lang loochenon bekende de moorde naar te zijn. Grabowski gelijkt sprekend op Malkus en de getuigen moesten erkennen, dat ze zich vergist hadden. Roode terreur P Dezer dagen hebben twee Zwitsersche alpinisten op den Gliems gletscher een vermorzeld vliegtuig gevonden. De lijken van den bestuurder en den waarnemer lagen er onder. Het toestel was een van de drie, door Finland in Italië gekocht om ze zoo noodig tegen de bolsjewiki te gebruiken. Ook de twee andere zijn in Zwitserland verongeluktze zijn nl. in het meer van Zurich gevallen en de inzittenden zijn verdronken. Zoo hebben zes vliegers, drie Italianen en drie Finnen, den dood gevonden. Een door de Zwitsersche regeering gelast onderzoek heeft nu uitgemaakt, dat de vliegtuigen en hun bemanningen slachtoffers zijn geworden van sabotage daden, vermoedelijk gepleegd door Iiali- aar.sche werklieden, die wilden beletten dat de toestellen tegen de bolsjewiki zouden dienen. Een losgebroken leeuwin. Tijdens een kermis in de buurt van Bordeaux heeft zich in een wilde beesten spel een incident voorgedaan dat wonder boven wonder zonder ongelukken is af- geloopen. Een jonge, pas gedresseerde leeuwin werd voor de eerste maal aan ket publiek vertoond. Nadat het dier eenigen tijd onrustig door zijn kooi had heen en weer geloopen, scheen plotseling zijn oude natuur weer in hem te her leven. Met enorme kracht wierp het zich tegen het ijzeren afsluithek, waarvan ongelukkigerwijs een der zware staven brak. Nauwelijks had de leeuwin de hierdoor ontstane opening ontwaard of zij maakte van de gelegenheid gebruik er doorheen te kruipen om zich vervol geus op de doodelijk verschrikte toe schouwers te werpen. Een geweldige paniek ontstond. Overal hoorde men gillen en schreeuwen. Vrouwen en kinderen werden onder den voet geloo pen. Maar eenige temmers wisten het beest spoedig met een lasso te vangen en voerden het naar zijn hok terug. Na eenige angstige oogenblikken doorleefd te hebben, konden de ontstelde toe schouwers hun plaatsen weer innemen. De dubbelganger van Millerand. Volgens het „Journal" bestaat er, zooals van zoovele beroemde, bekende of hooggeplaatste personen, ook een dubbelganger van den tegenwoordigen president der Fransche Republiek. Hij heet Jean Baptiste Broussouloux en is een eerzaam makelaar in wijnen te Parijs. Naar men zegt, moet hij geenszins ijdel zijn op zijn gelijkenis op Millerand. Hij aanvaart daarbij do lasten, die deze omstandigheid meebrengt, met een philo- sofische kalmte. Soms echter wordt het hem te bar. Zoo stapte hij op een avond in het eerste oorlogsjaar, toen hij zich voor zaken te Boulogne sur-Mer bevond, een bioscoop binnen, om zich wat te verpoozen. De portier nam hem eenigo oogenblikken scherp op, en spoedde zich toen naar den ondernemer van de in richting, die op zijn beurt naar den directeur van het orkest snelde en hem iets in het oor fluisterde. Twee sekonden later werd de Marseillaise aangeheven, terwijl het aanwezige publiek den ge- waanden minister van Oorlog, Alexandre Millerand, levendig toejuichte. De arme Broussouloux vluchtte in alleryl uit het theater, en miste daardoor zijn avoud- verpoozing. Een ander avontuur beleefde hij dezer dagen tijdens een bezoek aan Versailles. Na zijn zaken afgedaan te hebben, wandelde hij daar rustig door de straten, toen hij bemerkte, dat hij van zeer dichtbij gevolgd werd door twee als „lieeren" gekleede personen. Eerst maakte hij zich eenigszins ongerust, in de meening, dat dit gevolg niet veel goeds beteekeude, maar spoedig begreep hij dat hier wederom zijn buitgewone gelijkenis met Millerand in het spel was. Het gevolg was min of meer verwon derd, toen de „president" als een gewoon burger in de tram stapte. Te Parijs wordt de heer Broussouloux telkens gegroet door politieagenten, die hem voor den eersten magistraat der Republiek houden, en hij beantwoordt dat militaire saluut met een vriendelijk gebaar, dat Millerand hem niet zou ver beteren. Generaal Leman. f Zondagmorgen is te Luik na een korte ziekte overleden generaal Gérard Mathie Lcman, de heldhaftige verdediger van de vesting, binnen welke hij thalis op 69-jarigen leeftijd stierf, Men zal zich herinneren, dat Leman onder de puin- lioopeu van het fort Loiiyin bedolven werd en half verslikt door de Duitschers werd gevangen genomen. Nadat hij een paar jaren in gevangenschap had door gebracht, werd hij in het voorjaar van 1918 in vrijheid gesteld. De generaal is de gevolgen van zijn wonden en den schok bij de vernietiging van het fort opgedaan, nimmer te boven gekomen. Asquith tegen Lloyd George. Lady Bonham Cartes, dochter van Asquith, die zich reeds destijds bij de ver kiezingscampagne onderscheidde, schijnt ook nu weer haar vader dapper terzijde te staan. In een dezer dagen gehouden rede voering noemt ze Lloyd George een ouden zeerob, die te woest het roer houdt, als de storm loeit. Elders heet het: „Lloyd George is een artist die uitmunt in het snel van- costuum-veranderen. Hij heeft een mooie politieke loopbaan achter den rug, maar dat is niets in vergelijking met wat hij had kunnen worden in de cinema". Spoorwegongelukken in Engeland. Het Britsche ministerie van verkeer publiceert een statistiek van de spoor wegongelukken in |het vereenigd konin krijk gedurende 1919. Er blijkt uit, dat er 28 treinbotsingen plaats hadden, 937 personen werden bij treinongelukken gedood en 23,983 gewond. Millioenendiefstal. Te Parijs zijn dezer dagen twee mannen en twee vrouwen aangehouden die drie zakken met ongeveer 3,000,000 marken uit een gebouw der legeradministratie ontvreemd hadden. Het eigenaardige is wel, dat de administratie tot dusverre niets bemerkt had, de aandacht der politie was echter op deze personen gevestigd door hun buitensporige uitga ven. De dieven hebben bekend. De burgemeester van [Cork overleden. Vas Diaz verneemt uit Londen, dat de burgemeester van Cork, die de hon gerstaking zoo lang heeft volgehouden, Zaterdagavond overleden is. Brutale aanranding. Terwijl een heer en een dame s a- vonds een wandeling langs het Elbe- strand te Blankenese (Duitschland) maakte werden zij plotseling door twee mannen met revolvers gewapend staande gehouden. De heer, die veel geld bij zich had, werd hiervan ontroofd terwijl de boeven trachtten de ringen van de dame afhandig te maken. Toen de dame tegenstand bood namen zij hun messen en zouden zeker haar vingers hebben afgesneden als er op haar gegil niet onmiddellijk hulp was komen opdagen, waarop de beide schurken aan denjhaal gingen. De dame had reeds eenige diepe wonden aan haar beide handen opge- loopen, zoodat zij zich onder medische behandeling moest stellen. Van de aan randers heeft men nog geen spoor ge vonden. DE KONINGIN EN DE SCHOOLWET. Op een huldigings-samenkomst te Rot terdam, sprak Ür. de Visser, de minister, o.m. over de teekening der Schoolwet, door de Koningin. 't Verslag zegt daaromtrent: Spr. wil nog herinneren aan een schoon voorbeeld. De Eerste Kamer nam op 7 Oct. de wet aan. Deu 8sten werd zij verzonden naar het Loo, en hoewel de Koningin Zaterdag den 9deri een reis naar Leeuwarden maakte, ontving spi. Maandag d. a.v. de op den 9den getee- kende wet terug. Daarmee toonde de Koningin haar innige belangstelling. Toont gij u ook in deze, zoo eindigt spr. trouw aan Oranje, trouw aan het vader land. VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER. De Koningin heeft benoemd tot voor zitter van de Tweede Kamer voor deu duur van de tegenwoordige zitting het lid dier Kamer den heer mr. dr. D. A. P. N. Kooien. DE WONINGNOOD. Wij lezen in de „Rott." Begin 1918 woonden in oe gemeente Schoten in een lijkenhuis 6 gezinnen waaronder met 6 en 8 kinderen. In Paterswolde woont een gezin al meer dan een jaar in het brandspuithuisje, een ruimte van 6 a 8 M2., zonder een raam of andere openingalleen als de deur openstaat komt lucht binnen. Uit Barslo tgemeente Aalten) wordt gemeld, dat een gezin van 3 personen zijn intrek heeft genomen in een kippenhok. Een ander gezin moet altijd door het raam zijn woning binnengaan, omdat de deur van het huis moet dienst doen voor e n ander gezin. In de mijnstreek worden oude spoorwagens op dood spoor geran geerd, iieele rijen naast elkaar om gezin nen onder dak te brengen. Van Harder wijk vertelde burgemeester Kempers op het Woningcongres „dat 14 gezinnen in één woning waren bijeengehoopt, dat de zolders en vertrekken waren ver deeld door wanden van papier of van doek, om althans te zorgen, dat men el kaar niet zag bij het ontkleeden". NEDERLAND EN BELGIË. De „N. R. Ct." correspondent te Brus sel meldt In vorband met de reis van Delacroix naar Londen zegt men, dat de Neder- landsch-Belgische kwesties ook uitvoerig ter sprake gekomen zijn tusschen Dela croix en Lloyd Georges, onder meer ook de Wielinger kwestie. De Engelsche premier zou er van afgezien hebben deel te nemen aan eenigen stap by Neder land. Men verzekert, dat de besprekingen tusschen België en Nederland zeer spoe dig hervat zullen worden. Maar Enge land heeft in elk geval verklaard, dat het op geen enkel punt tusschenbeide zou komen. HET CENTRAAL COMITÉ. Het Centraal Comité van Antirevolu tionaire Kiesvereenigingen heeft naar de Stand' meldt, Vrijdag te Utrecht met partijgenooten uit onderscheiden decleu des lands een vergadering gehouden, waarin nader besproken is het plan van den partijvoorzitter, den heer H. Colijn, in de deputatenvergadering van April j.l. aan de orde gesteld, om door een stevige actie in den lande gelden bijeen te brengen voor den uitbouw van de organisatie en de voortdurende propa ganda voor de beginselen van de anti revolutionaire partij. In 1922 hoopt men een kapitaal van een millioen gulden bjjeen te hebben. DE HOLLANDSCHE KAAS TE WEENEN. Wij hebben hier kort geleden melding gemaakt van de berichted der Weensche bladen over Weensche kinderen, die ziek geworden zijn door het eten van Hol- landsche kaas. Onze correspondent te Weenen heeft daarna reeds gemeld, dat het ongesteld worden der kinderen niet aan de" Hollandsche kaas moest worden toegeschreven en dat de Weensche bla den de geheele ziekte zeer overdreven hadden. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis heett zich bovendien nog tot het „Niederlandisches Hilfsko- mitce für die Weiner Kinder, dat de algemeene zendingen uit Nederland dis tribueert, gewend om inlichtingen en vernam daarvan, dat berichten over de Hollandsche kaas onjuist waren. Verder deelt het comité mede„Bij het door de overheden ingestelde onder zoek is gebleken, dat de door ons comité aan de bewaarscholen verstrekte kaas hoewel oud toch volkomen goed was en dat de gesteldheid der kinderen de combinatie van dit slechte brood met de kaas, waaraan de Weensche ma gen niet algemeen gewend zijn niet heeft verdragen. Veder deelde men ons op het Gesimd- heitsamt mede, dat suggestie in dit on geval ook een rol heeft gespeeld B (N. R. Ct.) HET ENGELSCHE UITVOERVERBOD VAN STEENKOOL. Naar aanleiding van het bericht, dat de Engelsche Regeering den uitvoer van steenkool in verband met de mijnwer kersstaking heeft verboden, en het bun keren van steenkolen is stopgezet, deelt men atfn de „Tel." mede, dat de vaart op Ned.-Indië daardoor geen hinder zal ondervinden. Men heeft men het uit breken van een mijnwerkersstaking reke ning gehouden en daarom de verschil lende kolenstations ruim van kolen voor- zien.' Ook de vaart naar andere werelddeelen zal uiet gestagneerd worden. Wat de scheepvaart op Groot-Brittan- nië en Ierland betreft, ook deze meenden de maatschappijen te kunnen blijven voortzetten. Kan men niet in Engeland bunkeren, dan zal men dat in ons land of elders doen. NIET MEER OVER AMERIKA. Naar de „Avondp." verneemt, heeft de Regeering bepaald, dat het in het vervolg aan koloniale ambtenaren, die van Indië naar Nederland reizen of omgekeerd, niet meer vergund zal zijn, deze reis over Amerika te maken, wegens de hooge kosten. Aangezien echter de passagiersbooten der beide scheepvaartmaatschappijen onvoldoende capaciteit hebben om den stroom van pasagiers over en weer te vervoeren en vele gouvernemontspassa giers derhalve geen plsats kunnen krijgen, zullen van regeeringswege een of meer booten worden gecharterd voor het vervoer van Rijkspassagiers. Over de wijze, waarop die in te huren booten in den regel uiet de beste passagiersschepen, maar de een of andere vrachtboot, worden geschikt gemaakt, vooral voor het vervoer van personen, is nog niets bekend. tegen hun liefdesbetrekking bezwaar gemaakt werd. Te Zeist viel een jongetje, dat spelenderwijs op een voorbijrijdende tram van ile O. S. M. was gesprongen en had het ongeluk,, dat hem een voet boven den enkel werd afgereden. Een ongeveer 25-jarig dienstmeisje uit bet Opvoedingsdorp „De Glindhorst" is bij avond te Barneveld door een onbekend gebleven persoon aangerand en schandelijk mishandeld. Gelukkig slaagde zij er ten slotte in haar belager te ont vluchten. De 20-jarige C. v. d. K., uit Leiden, is op het station van de Hollandsche Spoor aldaar, uit den trein gesprongen, terwijl deze nog in beweging was. Hij werd door den trein overreden en is in het Academisch Ziekenhuis overleden. Wegens verduistering van f 95 heeft te Amsterdam een moeder haar 15-jarigen zoon aan een der bureaux gebracht. Wegens medeplichtigheid aan die ver duistering is een andere jongen aange houden. Krupp en andere industrieele onder nemingen gaan hunne bedrijven gedeel telijk inrichten om ze met bruinkolen te stoken, wegens het voortdurende gebrek aan steenkolen. Te Aken is een renteniersbond opgericht met 120 leden. TER NEUZEN, 19 October 1920. Van Woensdag tot en met Vrijdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt Hoogw. vm. 6.48 8.02 9.32. nm. 730 8.54 10.14. Laagw. vm. 0.39 1.43 3.12. nm. 1.10 2.26 3.58. Volle maan: Woensdag 27 Oct. 2.28 nam. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger, met in gang van 20 dezer in het kanton OostburgA. C. Roem, ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg en G. J. Beijerle, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Oostburg. Naar de „N. R. Ct." verneemt, hebben met ingang van gisteren (Maan dag) alle Belgische consulaten in Neder land het nieuwe tarief voor een pas visum toegepast en zal tevens onder zekere voorwaarden een visum, voor een geldigheidsduur van 1 jaar, verleend worden aan Nederlandsche onderdanen. Het tarief is verhoogd voor alle per sonen en wordt toegepast, onafhankelijk van de nationaliteit. Het is, voor het grootste gedeelte van de niet-Belgische onderdanen en met. name voor Neder landers, vastgesteld als volgt f5.70 voor een visum geldig voor een heenreis (ook doortrekkende rei3)f 11.50 voor een visum geldig voor een reis heen en terug (ook in transito); f 14.25 voor een visum, geldig voor verscheidene l reizen. Deze cijfers kunnen eenigszins ver anderen volgens den wisselkoers, zooals die den 25sten van iedere maand door de consulaten wordt bepaald. Voor de betrekking van gemeente wegwerker te Hellendoorn op een aan- vangsloon van f 900 per jaar hebben zich 40 sollicitanten aangemeld. Een jongmaatje, bezig bij den bouw van een windmeter te Spannenburg (Fr.), kreeg eeu stuk ijzer op het hoofd, dat van boven. viel. De jongen was vrijwel direct dood. Een arbeider te Ekamp (Gr.) deed aangifte van zijn 17e spruit. Op 20 Sept. j.l. waren er in ons land 68.400 Duitschers en 54 508 Belgen. Aan de Weteringkade in den Haag, is een kinderlijkje uit het water opge haald, gewonden in couranten en een doek, verzwaard met een steen. Het lijkje is door de politie in beslag genomen. Te Marsum nabij Leeuwarden zijn uit het water opgehaald de lijken van een 19 jarig jongeling en een 16-jarig meisje. Ze waren met een sjaal aan elkaar gebonden; de oorzaak moet waar schijnlijk worden gezocht in het feit, dat Zaterdagavond werd hier in het hotel „Centraal" eerst om 6 uur en daarna nog eens weer om 8 uur de film van den Zeeuwsch-Vlaamschen fokpaar- dendag te Axel vertoond. Beide keeren was een talrijk publiek opgekomen om deze filmvertooning in oogenschouw te nemen. De heer A. de Feijter—Dieleman heette namens de commissie de aanwe zigen welkom en deelde een en ander mee over het doel van de film niet alleen in het binnenland maar ook in het buitenland propaganda te maken voor onze Zeeuwsch-Vlaamsche paardenfok kerij. Tevens bracht hij nog even in herinnering, dat kenners uit het buiten land, die den fokpaardendag bezochten, verklaard hadden nimmer een schoonere collectie paarden te hebben gezien. Een uitvoerige beschrijving van de film te geven achten we niet noodig. Slochts willen we even opmerken, dat er telkens hartelijk gelachen werd, als de in onze st reek zoo bekende gezichten op het doek voorkwamen. Vooral de achtspannen en daarna het zestienspan van dhr. Van Dixhoorn, brachten uitroepen van bewondering en een krachtig applaus. Ter afwisseling werden een natuur- en 'eenige komische films vertoond,.welke laatste vooral de lachspieren in beweging brachten. Over het algemeen genomen, gelooven we wel, dat de Commissie, ook hier met de filmvertooning, met genoegen op haar arbeid mag terugzien. Do firma Ls. van Waesberghe— Janssens te Hulst gevestigd sedert 1871, kocht dezer dagen een pand te Oostburg om aldaar een bijkantoor te vestigen. Deze firma houdt thans behalve te Hulst kantoor te Axel, Oostburg, Sas van Geut, Ter Neuzen en IJzendjjke zijnde de voornaamste plaatsen van Zeeuvvsch- Vlaanderen. Sluiskil. Vrijdagmiddag tijdens liet hevige onweer, sloeg de bliksem in do schuur van den landbonwer M. Verhelst, in den Visartpolder. De vlammen grepen zoe snel om zich heen, dat aan blusschcn niet meer viel te denken en de schuur met inboud geheel een prooi der vlammen werd. Een an ander is een groote schade post, zoowel voor dhr. Verhelst als voor den eigenaar, daar noch de inhoud, noch de schuur verzekerd was. Zaterdagmiddag ontstond opnieuw brand in onze omgeving, en wel in een bergplaats mot vlas van dhr. E. Buijsse, bij Stroodorpe, gem. Westdorpe. Ook hier grepen de vlammen zoosnel om zich, dat aan blusschen evenmin te denken viel, hoewel onze brandweer spoedig ter plaatse was. De geheele partij vlas de opbrengst van meer dan 60 gemeten werd dan ook een prooi der vlammen. Gelukkig was oen en ander verzekerd. De oorzaak van dezen brand moet vermoedelijk gezocht worden in het spelen van kinderen met lucifers. Zaamslag. Zaterdagmiddag werd onder leiding van Ds. A. de Bruijne een bij eenkomst gehouden om te komen tot oprichting van een Christel. Gereform. jongeliugsvereeniging. Nieuw-Naroen. Door het inslaan van den bliksem ontstond Vrijdagmiddag brand in de groote landbouwschuur van dhr. B. Ferket. In de schuur was bijna de geheele oogst geborgen.' Alles is een prooi der vlammen geworden. De paar den en het vee, welke in de schuur gestald waren, heeft men met uitzonde ring van een geit nog tijdig kunnen redden. (Zei.) lerseke. Het 10-jarig zoontje van dhr. F. van Stee was Zatermiddag, zooals menigmaal gebeurt, aan 't helpen stroo en klavers insteken bij de snijmachine van den vrachtrijder GÏerum. Éeusklaps ging de hand te ver en werd de wijs vinger der rechterhand bijna geheel afgesneden. Dr. Klinkenberg verleende heelkuudige hulp. (Zw.) Goes. Klinkt het: „Gedenkt te sterven" steeds weer als een ernstige en dringende eisch van den kansel de gemeente toe, aldus „De Zeeuw", zelden zal echter de waarheid van het Bijbelwoord „de dagen des menschen zijn als het gras" op zoo ontroerende wijze den kerkgangers zijn gepredikt als Zondagmorgen in de Geref. Kerk alhier. Toen nl. de 65-jarige J. den Herder het kerkgebouw was binnenge treden en op zijn plaats gekomen als naar gewoonte zich voor eeu wijle in het gebed afzonderde, zakte hij plotseling ineen. Onmiddellijk werd hij de consis toriekamer ingedragen, maar daar bleek, dat hij reeds overleden was. Geen wonder, dat dit zoo aangrijpend en plot selinge sterfgeval een diepen indruk op leeraar en gemeente maakte. De kleinste gemeenteraad van Nederland. Men schrijft aan de „Stand." Het staken van den Leerdamscheu Ge meenteraad kan een eigenaaruigen toe stand scheppen. Wanneer n.l., bij ab sentie van de meerderheid de Voorzitter tot driemaal toe op geheel dezelfde agenda, niet beperkt, uitgebreid of gewij- z gd, een Raadsvergadering belegt, kun nen de verschenen leden, ongeacht hun aantal, wettige besluiten nemen. Zoo zou dus Leerdam straks geregeerd kunnen worden door den Burgemeester en twee Raadsleden, de heeren De Stig- ter en Collee. Bedenkelijk genoeg De wonderen der techniek. Uit de wonderwereld van Wetenschap en Techniek Aan boord werd hij ziek, zwaar ziek. Midden op den Atlantischen Oceaan en er was geen dokter aan boord en men was dagen stoomens van alle land verwijderd. De man leed zware pijnen. Maar niemand op 't schip had eenige kennis der kwaaler waren eenvoudige genees- en verbandmiddelen, maar nie mand zelfs wist, wat t voor n ziekte was. Wel was er echter 'n marconist. Die seinde draadloos naar 'n stooomr, honderden mijlen ver weg, die wèl 'n dokter had. Draadloos maakte die z'n visite. Stelde door de lucht tal van vragen, kreeg uitvoerige antwoorden stelde de diagnose vast; gaf aan hoe de behande ling moest zijn en wat men den patiënt geven moest... met'n paar dagen waren de pijnen veel verminderden nog enkele dagen later kon de patiënt, die nu 'n uitstekende vóór-behandeling ge noten had, in de plaats van aankomst in 't hospitaal worden opgenomen. Wie weet, wat nieuwe wouderen de twintigste eeuw nog in haar schoot verborgen houdt, onzen God, die ze viuden doet, ten prijs! (Fr. Dagbl.). Dronken kippen. Een winkelier te Bussum kwam tot de ontdekking, dat al zijn kippen, ruim 100 in getal, op een vreemde wijze zich voortbewogen. De dieren schudden met den kop, liepen tegen elkaar, tuimelden enz. Toen hij de huisgenooten dienaangaan de ondervroeg, kreeg de knecht een kleur en bekende het volgende: het

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2