Oroaan ter verspreidinq der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 285. Woensdag 13 October 1920. 3e Jaargang. ïmTKNllNI). 3 I ABONNEMENTBij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.2a. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden gezonden aan den redacteur, J. HOMMES, Lange Kerkstraat 5, Ter Neuzen. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels 0.60. Elke regel meer ƒ0.15. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën ,'tot 12 uur s middags op de verschijndagen bij den drukker D. H LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. Overheidspersoneel en staking. Men zegt wel eens, dat veel dingen tegenwoordig juist op den kop worden gezet. Nu zullen wij dat niet gaarne in alles onderschrijven, maar willen toch ook niet ontkennen, dat er helaas, maai' al te dikwijls een kern van waarheid in schuilt. In 'de laatste dagen is dit met name maar al te duidelijk uitgekomen bij de ambtenaren van post cn telegrafie, dus een deel van bet overheidspersoneel. Immers een groot deel van hen had het bijltje er maar eenvoudig bij neer gelegd eii was in staking gegaan. Woorden en uitdrukkingen zjjn aan het adres van onze Regeering gericht, die in alle deelen een echt revolutionair karak ter dragen. En de heeren schijnen dit maar heel gewoon te vinden. Zelfs enkele jeugdige heethoofden on der het Christelijk personeel zongen in dit revolutionaire koor mee. Hoe zijn in dat opzicht toch de tijden veranderd. Immers langen tijd gold in de kringen van de vakvereenigingen al gemeen de meening, dat een staking onder het overheidspersoneel wettelijk ongeoorloofd was. Zeer terecht herinnert daarom de anti revolutionaire „Rotterdammer aan een hoekje „Der Gewerkschaftsgedanke in der Beamtenbewegung", dat het vorige jaar uitkwam en geschreven was door Kulemann, een voortreflijk kenner van de vakorganisatie. In dat werkje bepleitte hy met kracht het onthouden van liet stakingsrecht aan hen, die in overheidsdienst zijn. Niemand toch heeft het recht om over een tegen het overheidsgezag ingestelden eisch zelf te beslissen, maar moet. de uitspraak van bevoegde gezagsorganen als bindend er kennen. Het Nederlandsche post- en telegraal personeel lapte echter deze uitspraak aan hun laars en doet wat het behaagt, daar toe opgeruid door „Het Volk' en de verschillende socialistische agitators. V Hoe wordt opgeruid. 't Is niet onaardig om, ten bewijze van dat opruieu, eens een korte bloemlezing van zinsneden uit „Het Volk het lei dende socialistische orgaan, aan te leggen. Bij voorkeur is daarvoor uit het. num mer van 7 October het artikel „Bewijs nummers" geschikt. Zoo geven wi] allereerst de volgende „schoone" wooriion „Nooit is er èèn uitbuiter geweest ge lijk de Staat der Nederlanden. Nooit gromde er èèn leeuw zóó dreigend als de maag der menschen, wier jasknoop») den geklauwden handhaver als ornament dragen. En vandaag is 't nóg zoo. aar een geschoold postman voor vecht, dat is minder dan de pntjasman, de op schepper van het vuil der opscheppers, het meest-verachtelijke individu voor de priesters der kapitalistische belt, v e r- dien t". En even verder heet liet: „Éérst kruipe de hond in zijn hok terug, stake den kop weer in de ketting, herinnere zich de gelofte, dat hij grom men noch kijken zoude, en dan zal de Regeering met hem praten Bravo, R u y s, bravo! Gij, man van kracht en durf en van Christus den ge kruisigde bovendien „En wees gegroet, o, Burgerwacht vol van gratie, die uwa vendels en hoplieden, beschonken en r.iet beschonken, maar wankelend van geestdriftige vaderlands liefde allemaal, hebt aangeboden, om die postrabouwen te vervangen, en néér te schieten desnoods als bet noodig mocht zijn, wat God verhoede". Terwijl we tenslotte nog dit „edele" staaltje van socialistische journalistiek uit hetzelfde artikel geven „Als wolven werpen zij zich allen op liet moegeknauwde volk met een horen op de pet. Eén paroolmaakt ze bang met gloeiende staven, dringt ze achteruit met geheven pistolen, wringt ze de tra lies door, terug in 't Hok. In den naam van demokiatie, staatsorde, burgerrecht, gemeenschapszin en bovenal in deo naam van God. De Regeering dreigt. De pers spuw t". Deze staaltjes spreken o.i. zoo duidelijk voor zichzelf, dat we er niets aan hebben toe te voegen. Want inderdaad, zoo ziju de socialisten en niet anders. Hun hoofdredactie heeft in het lage, gemeene schelden ons hier maar al te duidelijk hun eigen beeld laten zien. Y De Januskop. Wij zagen in de vorige driestar, hoe „Het Volk" de post- en telegraafbeamb- ten heeft opgezweept tot luin revolutio nair bedrijf/ Doch, tóen 'ter feitelijk op aankwam we denken onwillekeurig aan de be kende spoorwegstaking van 1003 ja, toen aarzelden Troelstra, c.s. toch en verscheen er een, o zoo kalmeerend ar tikel in „Het Volk". Ook.daaruit zullen we enkele gedeelten aanhalen, er. wel allereerst het volgende „Een staking tegen een regeering, an ders dan als proteststaking, is een zaak die zeer ernstig voorafgaand beraad ver- eisclit. Een regeering met een staking te dwingen tot toegeven is een uiterst moeilijk beginnen. Gelukt het, dan zal het in negen van de tien gevallen tevens beteekenen het aftreden der regeering. En het aftreden der regeering onder den invloed eener buiten parlementaire macht schept in den grond een revolutionaire situatie". Hierin wordt wel weinig nieuws ge zegd en met uitzondering van den laat sten regel (die revolutionaire situatie ontstaat daardoor niet, maar is dan reeds aanwezig) kunnen wij ons er v#lkomen mee vereenigen, maar voor de redactie van „Het Volk" is liet merkwaardig, omdat daardoor a.li.vv. de zaak, de actie der „roode" postbeambten verraden wordt. Nog te duidelijker komt zulks uit in liet volgende citaat van liet bewuste artikel „Voordat men tot een beweging met een zoo hoog opgezet, doel overgaat, die nen al de gevolgen daarvan tot in hun laatste konsek wenties overwogen te wor den. Wie de regeering dwingt tot een terugtocht, moet ook bereid en in staat zijn, hare taak over te némen. Dat de postbeambten alleen daartoe niet in staat zijn, zien zij natuurlijk zelf in. Vandaar zéker ook, dat de organisatiebesturen adviseerden om zich van te voren te vergewissen van. den steun der overige deelen van de arbeidersbeweging, niet voor een proteststaking nu meer, maar voor eeu dwangstaking, die oneindig veel wijder gevolgen heeft". Scherp, maar niet te scherp, teekendo de „N. R. Ct." daarbij aan „De „situatie" wordt er in ieder geval duidelijk door. Indien het overleg van de organisatie besturen tot eene officieele uitroeping van de staking hij de posterij leidt, 'zal deze daad, naar de eigen er kentenis van liet sociaal-democratisch dagblad, de inleiding tot de revolutie betéekenen, de eerste stap, om Mr. Troel stra en de zijnen de taak der regeering te doen overnemen. Een gewaarschuwd man is er twee waard, 'zegt men. Men mag er „Het Volk" dankbaar voor zijn, dat zij omtrent de beteekenis van hetgeen op handen kan zijn, twijfel niet langer mogelijk maakt". Zoo ernstig zien wij het dadelijk nog niet in, en wij voelen dan ook meer voor de vraag, die het blad zich stelde, of misschien de bedoeling van „Hfct Volk is, om op bedekte wijze den aftocht te blazen. Vandaar, dat wij boven deze driestar als- motto plaatsen „De Januskop". De S. D. A. P. kan nl. draaien zooals ze wil en wordt wel eens niet ten on rechte de partij met twee aangezichten genoemd. Het eene staat grommend, bijtend en revolutionair, liet andere daarentegen meer sussend en tot overleg aanmanend. En al naar de situatie goed of minder goed is, komt een der aangezichten naar voren, ongeveer op gelijke wijze als hij de bekende weerlmisjes. V Verdacht medelijden. „Het Volk" heeft toch zoo'n medelijden met de Christelijke postmenschen. Hoor het blad maar eens „Welk een begeerte heeft hen aange raakt Hoe borrelt en woelt en gist en kookt het verzetHoe zij gluren naar den v r ij e n makker, die vechten mag als hij wil. Getrapt, gestompt, gekauwd zijn zij jaren al door den „vriend", die uit hun overgave zijn weelde perste. Zij wisten niet beter of het hóórde zoo. Maar nu zien zij een kans om wég te komen Even flikkerde de vrijheid. Zij vervloekten de onderkruiperij als hun levenstaak. Zij wilden los! Oók eens, éénmaal in huil leven, de longen breed uitzetten in de open lucht Doch wat is, volgens het blad, het geval „De macht is zoo zoet, en dat volk is zoo dom, zoo dom, zoo aan ransel ge woon. En zoo bang vóór veel erger nog dan ransel, dat als tuchtiging achterna zal komen, als de vergelding genaakt. Zeker, zóó na zijn zij nog nimmer aan 't losbreken toegeweest. Grijpt toe dus, priesters, leeken, arbeidersvertegenwoor digers in de Kamer, arbeidersleiders in vakbonden, ministers en ambtenaren! Koest, veelgeliefde Met den weerbarsti- gen kop tusschen de sporten van den Stoel Sluit af de deur. En laat nu maar rukken en wurgen Die kan niets meer Laat ons vroolijk naar buiten gaan. De macht en het lekkere leventje zijn gered. Wij regeeren weer. En het zonnetje schijnt. Zeker, er zit geen vastigheid in liet weer van dit jaargetij. Straks kan het winter en windvlaag zijn, die ons wègvaagt van de straat. Maar voor van daag nog zijn we ontkomen, voorloopig weer gered". En de slotsom is, aldus „Het Volk", de volgende „Hun regeerders vervloeken, luin aan voerders misprijzen, huns gelijken wan trouwen zij. Een kudde ter slachtbank, zóó leidde men ze naar het Postkantoor. En nog éénmaal lukte het. Wrikken en wringen zij tusschen de sporten van den Stoel. Maar uit hun omklemde keel hijgt nóg eene verwenschiug tegen hunnen „vriend". En hun puilend oog kijkt uóg hoopvol naar den „vijand". O, wat toch een medelijden, wat een meevoelen en een gaarne willen helpen. Waarom begrijpen die Christelijke postmenschen dat toch niet De hunnen zullen hen niet helpen, op hun geloof moeten ze niet vertrouwen, doch ze hebben alleen te gaan tot „Het Volk". Alleen dat kan redding brengen. En zachter, vleiender klinkt de stem. Zoolang we nemen het beeld van „Het Volk" maar even over totdat de postman in zijn macht is. Dan duwt hij hem tusschen de sporten van den stoel, neemt hem zijn Bijbel af die leert hem toch niet, anders dan kwaad en sluit de deur af. En vol van blijd schap, zoo gemakkelijk zijn prooi gevan gen te hebben, gaat hij <!e straat op en grimmig, woedend is zijn gezicht Nu den strijd aangebonden tegen de machthebbers, onder de «ingekeerde leuze van Groen van Prinsterer „Tegen het Evangelie, de Revolutie". En medelijden kent hij dan niet, noch tegen hen, noch tegen de tusschen de sporten van den stoel zittenden posfinan. Het was slechts voorgewend, om den laatste in zijn macht, te krijgen. Het vleien was dus valsch en huichel achtig Het overzicht dat we nu schrijven, zouden we feitelijk wel het sinkings overzicht kunnen noemen, want in aller lei landen hyeft men thans stakingen of dreigt het er. We zullen allereerst maar eens aan vangen met Portugal. Daar heerscht een algemeene staking onder de zeelie den en de transportarbeiders, waarbij zich echter ook een groot deel van het spoorwegpersoneel heeft aangesloten. Als gevolg van dat laatsto heeft de Portugeesche minister van oorlog alle spoorweglijnen laten bezetten door mili tairen, terwijl bovendien degenen van het spoorwegpersoneel, die Zaterdag hun werk niet hebben hervat ontslagen zijn. Te Lissabon, de hoofdstad, zijn geval len van sabotage gepleegd en hebben verschillende aanhoudingen plaatsgehad. liet verkeer met de spoorwegen kan nog gedeeltelijk gaande worden gehouden, daar verschillende ambtenaren op hun post zijn gebleven. Of ze het echter vol kunnen houden is een moeilijke vraag. Want als zulke brave broertjes staan de Portugeezen nu over het algemeen juist niet bekend. En vooral als ze dan de stakingskoorts in hun lichaam hebben, zijn ze dubbel erg. king zelfs een ernstig karakter te dra- gen. De stakers begeven zich dagelijks naar de gehouwen der groote bladen, waar ze de enkele werkwilligen, die er nog zijn, van hun voornemen om te werken trach ten af te houden. Militaire patrouilles staan gereed, om bij eventueele mishandeling in te grij pen. Deze hebben nog wel niet plaats gehad, maar kunnen elk oogenblik wor den verwacht. Vooral, waar thans de andere druk kers en uitgeverspatroons zich met de dagbladdirecties hebben vereenigd. Deze laatste hadden eerst besloten gezamelijk één blad uit te geven tijdens de staking, doch ook het personeel, dat dit blad zou drukken, ging in staking. Nu hebben dan, zooals gezegd, de an dere patroons en directies, hun hulp aangeboden. Mocht soms hun personeel eveneens weigeren liet blad te drukken, dan wordt liet onverwijld ontslagen. Waardoor dan in 't geheel 6000 perso nen werkeloos zullen zijn. De derde staking die we op het oog hadden, is die te Bombay in Britsch- Indië. Of heter gezegd, Bombay worut ge teisterd door een reeks van stakingen. Zoo zijn bijv. de ambtenaren der pos terijen en telegrafie 21 dagen geleden gaan staken, en er is nog geen kijk op een regeling. Echter is de toestand, dank zij hulp van particulieren en pad vinders', tamelijk goed. De gasarheiders zijn later gaan staken tengevolge daar van waren de straten zonder licht, be halve olielampen, die aan palen waren gevestigd. Men heeft de straten toen witgekalkt. En Zaterdagmiddag zijn de bestuurders van de tram in staking ge gaan. 't Is dus daar ook alles staking, wat de klok slaat. En wanneer zal er eens een eind aan komen In de vierde plaats willen wa nog even de aandacht schenken aan enkele stakingen, die dreigen uit te breken. Daar is bijv. allereerst weer eens Spanje. Partiëele stakingen komen er te Barce lona reeds weer voor en langzamerhand schijnen die een scherperen vorm aan te nemen, zoodat men bevreesd is voor een algemeene staking. Ook in Engeland is ten opzichte van de mijnwerkers, die vrees nog niet liee lemanl van de lucht. Toch schijnt de kolencrisis erger te zijn geweest dan thans, en bestaat er zoodoende eenige hoop, dat. het niet tot een staking zal komen. Vooral een zeer goed besluit is, dat bij de straks te houden stemming onder de mijnwerkers, over staken of niet-sta- ken, de jongens daaraan niet meer mo gen deelnemen. De zaken zijn te ernstig om die door dergelijke jonge heethoofden te laten he slissen. We willen ons overzicht nog niet geheel aan stakingen wijden, en vandaar dat we dan ook nog even den blik naar Oostelijk Europa richten. Naast de vredesbesprekingen tusschen Sovjet-Rusland en Polen, schijnen de eersten ook in onderhandeling te wil len treden met Generaal Wrangel, die hun zooveel afbreuk doet en de laatste dagen o.a. het belangrijke Donetzkolen- bekken heeft bezet. Terecht teekent een onzer bladen naar aanleiding hiervan het volgende aan. „Dat zou natuurlijk het einde zijn! Polen is een buitenlandse})e vijand. Maar Wrangel is een opstandeling. Gaat Moskou met h e m onderhande len, dan is' dit natuurlijk zooveel gezegd als Wij weten er geen raad meer mee Wij zien geen kans om langer de orde in eigen huis te handhaven En zelfs een bericht als dit laat het dan onjuist zijnteekent reeds den hachelijken toestand. Als de toestand van Sovjet-Rusland rooskleurig was, zou zulk een bericht niet in de wereld kunnen komen. Rusland snakt thans naar vrede". De tweede staking waarop we wilden wijzen, is die in de drukkerijen der couranten te Berlijn. Zelfs noemt men deze staking wel de krantenoorlog, daar het hard tegen hard gaat.. En vooral de laatste dagen is dat er niet beter op geworden, begint de sta- Eindigen we dit overzicht met du Iersche kwestie. Daar blijft de oproerigheid en oneenig beid nog steeds voortduren. Zoo vertelde Zaterdag een telegram ons „Een militaire wagen, die in de straten van Cork reed, is gisteren aangevallen door burgers, die met bommen gewapend waren. Een soldaat werd gedood, en verscheidene gewond, waarop de mili tairen vuur gaven. Bij dit gevecht werd een aantal voorbijgangers gewond door kogels en hommen". De „Westminster Gazette verneemt uit dezelfde plaats, dat daar Zaterdag een reeks ontploffingen gehoord werd, gevolgd door geweervuur en het uitbre ken van brand. Het bleek, dat, hel ge meentehuis in brand was gestoken, door dat men brandbommen door de vensters had geworpen..Lieden in uniform beletten, dat men liet gebouw naderde, voordat het in brand stond, maar de brandweer slaagde er in liet vuur te dooven, voor dat het gebouw verwoest was. Men ziet in het brand stichten in liet. gemeente huis een represaillemaatregel voor den moord op den soldaat in de vrachtauto, welke daags te voren plaats heeft gehad. Het gaat dus hard tegen hard. Oog om oog, en tand om tand, dat. is de leuze. En waar blijft het: „Vergeldt geen kwaad met kwaad, Mij komt de wrake toe". Een verwarde woning geschiedenis. Voor den magistraat der Londensche voorstad Willesden kwam dezer dagen de volgende zonderlinge woning kwestie. Een man deelde hem mede dat hij de onderhuurder was van iemand, die het huis had gehuurd. Zij kregen geschil en de huurder van het huis, zegde den an der de huur op. Deze de onder-huurder ging nu naar den eigenaar van het huis, kocht dit van hem, ging naar huis, en zegde den huurder de huur van het huis op. De huurder vroeg van den onderhuur- d"r huur, die laatstgenoemde, zijnde nu huiseigenaar van het perceel, weigerde te betalen.' Thans zegde de aanvankelijke huurder den onder huurder-eigenaar de huur op, maar beiden bleven eenvoudig waar zij Waren de een had den ander de hum- opgezegd en beiden vroegen zij huur de een als huiseigenaar de ander als oorspronkelijke huuider. De man, die nu voor den rechter kwam, vroeg aan den magistraat hoe hij in het ongestoord bezit kon komen van het huis, dat hij gekocht en betaald had. De magistraat zeide „Een hééle aar dige kwestie. Gelukkig heb ik daarin krachtens de wet geen vonniste wijzen. Ga eens naar het provincie-gerecht pii vraag daar den rechter een oplossing. Hij zal de. zaak bepaald belangrijk vin- dén". Waardoor hij het zoolang uithoudt. Een Franseh professor schrijft in de „Matin" over den burgemeester van Cork, die nog altijd hongerstaakt. Volgens het, oordeel van den professor is het feit, dat de lord mayor nog niet overleden is, een buitengewoon verschijn sel, dat echter, hoe zeldzaam ook, van een wetenschappelijk standpunt niets mi raculeus heeft. De professor gaf daar van enkele voorheelden, in liet bijzonder van een gevangene te Toulouse, die in 1831 overleed na 63 dagen gevast te hebben zonder iets anders dan water te hebben genuttigd. Toen hij overleed, woog hij nog 52 pond. De professor wees er' opé dat de onbeweeglijkheid, waarin de burgemeester van Cork wordt gehouden, liet beste middel is om hem zoolang mogelijk in het leven te houden, daar het eenige verbruik van energie wordt veroorzaakt door het slaan van het hart en het werken van de longen, hetgeen slechts een tiende vertegenwoor digt van de totale energie, die van een levend wezen wordt, gcëischt. Overigens gebruikt de burgemeester water, zoodat hier geen sprake was van een volledig vasten, aldus de professor, die ook wees op de hooge temperatuur, die voortdurend door de gevangenis-auto riteiten wordt in stand gehouden, waar door het verlies van calorieën vermeden werd en het maken van langdurig vas ten minder verrassend doet zijn dan het anders zou kunnen zijn. De professor meent dat de voorzorgsmaatregelen ten aanzien van den burgemeester practisch gelijk staan met het verschaffen van le vensmiddelen. Zoo hij aan een normale wisselende temperatuur en het gewone gevangenisregime was blootgesteld, zou hij reeds lang zijn overleden. Ernstig ongeluk verhoed. Een wakkere seinwachter heeft dezer nachten een ernstig ongeluk met deu ZEEUWSCH-VLAANDEREN

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 1