Cachemiren Aanbesteding fl. J. VAN DE zwart Pluche, ifelijke sciiooi voor L. od I.1I.L.0. Hal M AUTO-, iOTOB- 61 RIJWIELHANDEL Kamerbrieven. Boeken en Geschriften. Ingezonden Stukken. Kerk en School. Laatste Berichten. Adverteutiën. Gemeente TER NEL ZEN. K. HAAK-van Wijck. Rijtuig-Remise Ter Neuzen. Suiker. Bekendmaking. Prijsbepaling Electriscbe Stroom. K. HAAK-van Wijck. Burgerlijke Stand. Ter TT e ul z e rr» Opruiming van een partij Rijwielen en Onderdeelen Uitgifte van f 24000, 6'/2 percent Obligatiën. Voor licht 21 cent en kracht 10 per K.W.U. te TER NEUZEN (Jozinastraat). De Groninger Brandwaarborg=Maatschappij. de, in de annalen van de geschiedenis van 't eiland Wieringen zal worden geboekt, van een kroonprins, helpende bij het hoefijzers smeden in de werkplaats van een Wieringer smid. De belastingaanslag van den keizer Blijft, volgens de „Tel", het inkomen van den keizer vastgesteld op 1 a/a m>'" lioen dan beteekent dit voor de gemeente inkomsten van Doorn een vermeerdering van f33.000 dat is 25 pCt. van het totale bedrag. Verkeerd speelgoed. Een jongen te Arnhem die een flobert pistool op straat afschoot, trof ongeluk kigerwijze een 5 jarig jongetje in het linkeroog. Het kind zal vermoedelijk het gebruik van dat oog moeten missen. Ontzettende thuiskomst. Terwijl het echtpaar Borren, te Vee- nendaal (G.) ten doop was met hun klein- ste werd hun kind, dat onder de hoede van anderen was gesteld, door een rij tuig overreden met het gevolg dat de kleine spoedig overleed. Vleeschver gif ti ging. Te Wielingerwaard hebben zich ver leden week ecnige vergiftigingsgevallen voorgedaan in het gezin van zekere B^. Een onderzoek heeft uitgemaakt dat de oorzaak lag in liet nuttigen van vleesch van een koe, die lijdende was aan verettering. De verkooper was een zekere J. K. te Spanbroek, die het vleesch eerst aan iemand uit Schagen had ver kocht voor f 1.10 per pond maar het gedeeltelijk weer terug had moeten ne men, omdat de kwaliteit niet vertrouwd werd. B. had daarvoor 55 cent per pond be- taald. Bij K. werd door de politie nog een partij bedorven vleesch in beslag geno men en bij den bovenbedoelden kooper uit Schagen vond men eveneens nog een hoeveelheid. Dit werd met hetgeen Boon nog had ter onderzoek naar Utrecht ge zonden. Tevens is nu gebleken, dat het v.eescli, dat de vergiftigingen onlangs in Bergen veroorzaakte on gekocht was bij Peetoom te Nieuwe Niedorp, eigenlijk afkomstig was van genoemde K. te Spanbroek. Deze knoeier zou een strenge straf voor zijn misdadig bedrijf moeten hebben. Dievenbende aangehouden. Aangehouden zijn eenige leden van een uitgebreide dievenbende, welke sinds geruimen tijd het Laakhavenkwartier en het emplacement van het station der H. IJ. S. M. in Den Ilaag onveilig maakte. De bende, waartoe ongeveer dertig jongens van 16 tot 21 jaar be lmoren, maakte haar werk van het openbreken van wapens en loodsen eu het weghalen van gereedschappen en andere voorwerpen van hun gading op bouwwerken. Zij had haar plaats van bijeenkomst in eeu hol, uitgegraven in een stuk land aan de Waldorpstraat. Tot dusver zijn vier der dieven en bovendien zes helers aangehouden. De recherche is evenwel nog meer leden der bende en nog meer helers op het spoor. Een zeer groote hoeveelheid gestolen van zeer onderscheiden aard (er zijn dekkleeden, gereedschappen en choco- ladereepen bijlis reeds in beslag genomen. De aangehoudenden hebben bekend en zijn naar het huis van bewaring over gebracht. Amice frater Ziezoo, daar ben ik eens weer met een brief. 't Heeft nu gen paar weekjes geduurd, maar in 't vervolg zal ik je welgeregel der schrijven, want de Kamerzittingen zijn nu in vollen gang. 'tWas den vorigen keer dan eigenlijk ook meer de vaststelling van het werk program en enkele andere voorbereidende werkzaamheden, dan een gewone zitting. Zooals jij je misschien nog uit den voorgaanden brief zult herinneren, zou de Eerste Kamer Dinsdag 5 October weer bijeenkomen. Dat is ook gebeurd, maar van die zit ting is niets te vertellen, waarom ik maar overga tot Woensdag. Toen is in onze Senaat de Lager On derwijswet in behandeling gekomen en versciiillende sprekers, zoowel van rechts als links hebben het woord gevoerd. De vrijzinnige heer Van derFeltzkon toen nog wel eens tegen de wet stemmen, want hij moest er eigenlijk niet al te veel van hebben, en zag er in een over winning van de bijzondere school, die uit particuliero fondsen mag trekken en voor welke het ambulantisme gehand haafd blijft, in tegenstelling met de open bare school. Ook van de surnumeraire onderwijzers moest hij niet veel hebben en evenmin van de vergoeding van pet. rente. Je ziet, de allemaal reeds afgezaagde argumenten uit de Tweede Kamer. Beter kon ik met hem meegaan, toen hij het betreurde, dat het Fransch voor de lagere school zal worden afgeschaft. Een geheel andere toon liet vervolgens de heer De Waal Malefijt (A. R.) hooren. Hij zag in het wetsontwerp de beëindi ging van den schoolstrijd op politiek ge bied en bracht hulde aan mannen als Groen van Prinsterer, Elout, Kuyper en Lohman, en ook aan Cort van der Lin den en De Visser. Toch was hij niet gelieel tevreden en noemde enkele be zwaren, doch concludeerde tenslotte toch weer, dat de Octobermaand van 1920 ons zal hergeven, wat de Augustusmaand van 1878 ons onherroepelijk scheen te ontnemen. Het vrouwelijke Senaatshd, Mevr. Pothuis-Smit (S. I). A. P.j wilde gelijk onderwijs voor alle kinderen, want en je had haar toen moeten hooren, amice het onderwijs aan de confes- sioneeie school gaat boven de bevatting van liet kind en kweekte vaak haat. Anders had ze ook al weinig te vertel len. Slechts stip ik er dit nog even van aan, dat ze bang is, dat de openbare school een armenschool wordt. De heer Franssen (A. R.) bestreedt de meeningen van den heer Van der Feltz en Mevr. Pothuis Smit, terwijl hij den Minister gaarne een woord van hulde bracht. Hetzelfde deden de lieeren Van der Hoeven (C. H.) en Gilissen (R. K.) en ook de heer Smeer.ge (U. L.) Tenslotte deel ik je van Woensdag nog mee, dat de heer Bergsma (U. L.) bevreesd was voor de financiën, evenals zijn partijgenoot de heer van Nierop. 'Je ziet dus, scherpe kritiek werd niet gehoord, en Minister De Visser behoefde gisteren voor zijn wet niet bevreesd te "'nou. dat is dan ook wel uitgekomen. In zijn antwoord aan de verschillende heeren merkte hij op, geen raming van de kosten van de wette kunnen geven. Waar echter de salarissen geheel ten laste van het rijk zullen komen, worden de gemeenten daardoor ontlast. De Minister verdedigde voorts de af schaffing van het Fransch en zei, naar aanleiding van de antithese van den heer van der Feltz, „overwonnenen en over winnaars", er van overtuigd te zijn, dat hiervan hier geen sprake is. Wat de schenkingen betreft, merkte hij op, uat hierdoor geen rechtsongelijkheid zal out- staan 5 de kapitalisten zitten meer aan den kant van de voorstanders van het openbaar dan van het bijzonder onder- wijs. Daarna werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Was het wonder, dat vele leden den Minister geluk kwamen wenschen? Ons past dan ook een haitelijken toon van dank, amice. Wie zou dat vroeger ooit gedacht hebben. God heeft wel gezegend 1 Tot slot deel ik je nog mee, dat hier na de heer Idenburg, als opvolger van Dr. Kuyper beöedigd werd. En daarmee eindigde zoo ongeveer deze Kamerzitting. 'n Veelbeteekende zitting voor ons Christelijk onderwijs. Laten we 't niet vergeten. t.t. Observator. P. S. Over de Tweede Kamer in den volgenden brief. Het godsdienstige leven van den Theologischen student door Prof. B. B. Waufiei.d. Prijs f 0,90. Uitgave J. II. KOK, Kampen, 1920. Een dun boekje, ongeveer een 40 blad zijden, echter zeer net uitgevoerd en dat we met groot genoegen, alsmede tot onze stichting en leering hebben gelezen. Prof. Warfield weet op zoo schoone en overtuigende wijze in deze weinige bladzijden ons het godsdienstige leven van den Theologischen student te tee kenen. Het is dan ook een boekje, dat wq in de eerste plaats wenschen in handen van predikanten en studenten, maar ook voorts in auderer handen. Want ook hun zal het, naar wij zeker mogen vertrouwen, tot leering en onder wijzing zijn. We bevelen het dan ook gaarne aan. te Veenendaal en J. Fraanje, te Barne- veld. Voor hel examen vrije- en orde oefeningen zijn te Rotterdam o a. geslaagd de dames J.'S. A. Verschelling en A. C. Cruson te Breskens en J. de Visser te Gronde, en de heeren J. A. Maat te Oostbuig en J. P. Israël te Groede. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Geref. Kerken. Beroepen. Te Ouderkerk aan den IJsel, H. Moolhuijzen, cand. te Rotter dam te Niezijl (Grom), O. Boersma, te Koudum te Tienhoven (U.), A. Boeken- dogen, te Apeldoorn te Zalk, J. Dekker, te Ambt-Vollenhove (A.). Aangenomen: Naar Gasselternije- veen, J. S. Schaafsma, te Opeinde-Nijega. Bedankt: Voor Stadskanaal, W. Bouwwan, te Leiden voor Poortvliet, Prof. Dr. S. O. Los, tijdelijk te 's-Gra- venhage voor Krommenie, J. II. Jonker, te Voorburg. Ned. Herv. Kerk. Drietal: Te Kralingen (-vac. 11. van Selms), K. J. van den Berg, te Ermelo, B. van der Wal, te Barneveld en D. E. J. Ilupkes, te Wanswcrd. Beroepen: Te Voorburg (toez.), Dr. Th. L. Haitjema te Apeldoorn te Zwam- merdam, Joh. Stehouwer, te Broek op Langendijk te Hilversum (3depred.pl B. J. C. Rijnders, te Rotterdam te Zuid- Beyerland, Joh. Steehouwer, te Broek op Langendijk te Benthuizen, A. Dekker, te Hoevelaken. Aangenomen: Naar Melissant, J. J. Kloots, te Langerak. Bedankt: Voor IJselmonde, Dr. W. Lodder, te Doornvoor Neunen c.a. (toez J. J. de Vries, te Buren (Gld.). Geref. Gemeenten. Tweetal: Te Dordrecht, H. Kieviet, M. d. R. In het blad „Zelandia" van Dinsdag 5 October las ik een verslag der laatst gehouden Raadszitting van Ter Neuzen. Naar aanleiding van dezen onzin wil ik graag eenige op- en aanmerkingen maken. Wie de verslaggever van onze raads zitting in „Zelandia" is, kunnen wijniet met zekerheid vast stellen, doch de aan dachtige lezer zal aan stijl en woorden keus gemakkelijk weten wie deze ongare soep voorzet. De eerste opmerking die ik maken moet is, dat hij zegt aangaande het verwerpen van het voorstel Colsen „De zuinigheidspolitiek van sommige leden brengt de fiuantieele toestand in de war". De verslaggever denkt zich zeker in, nog denzelfden weg te kunnen volgen, als die van verleden jaar. Toen toch kwam er op eenmaal staande de ver gadering een voorstel tot liet geven van een toeslagde meerderheid ver klaarde zich voor het voorstel. Dit nu was zeker een verstandige finantieele politiek, vindt u niet, lezer? De tweede opmerking is en dit heeft mij bijzonder getroffen dat de verslaggever aangaande de bespreking over het niet uitvoeren van het droge- kermis besluit, zijn lezers mededeelt, dat door het verwerpen van de politic verordening naar het oordeel van B. en W. de zaak van de baan was, en dan volgt Nu is het verklaarbaar, dat een so ciaal-democraat er zich in zou verheu gen, dat het gezag door de goot werd 'gesleurd, doch hoe een Antirev. raadslid er toe zou willen medewerken, dat het gezag tot een aan/luiting wordt gemaakt, mag wel eenige verwondering wekken. Och Och wat een armoe. Nu begin ik nog maar eerst te begrijpen hoe het verstand van den voorzitter op onze laatste raadsvergadering zoo op eenmaal stil stond. Go moet weten lezer, dat reeds negen maanden het besluit tot drooglegging der kermis was aangenomen, en zie, na dezen langen tijd bleven B. en W. in gebreke strafbepalingen aan gaande dit besluit voor te stellen. Eu waarom? Wel, omdat zij eeu nieuwe politieverordening waarin dit besluit belichaamd zou worden den raad wilden voorstellen. En wanneer kwamen zij met deze verordening voor den dag Wel, ongeveer acht maanden na dato van het genomen besluit, dus zoo laat, dat bij verwerping van de ingediende verordening er geen sprake meer van kon zijn, om de droge-kermiszaak nog in goeden regel te brengen. Hoe nu zoo'n verslaggever tot de wetenschap komt, dat diegene, die de Heeren onder het oog brengt dat zij hun tijd hadden laten voorbijgaan, en hun dus beschuldigt van het feit, dat zij maar een minimum voortvarendheid bezitten, het gezag door de goot sleurt, is mij een raadsel. Wie toch maakt zich hier belachelijk Wie sleurt zijn eigen eer door de goot Wie maakt het gezag tot een aanfluiting Immers toch diegene, die in staat was zijn zaak in goeden regel te brengen, dus hier B. en W., die nalatig waren maatregelen te nemen, waardoor het genomen besluit kon worden uitgevoerd. De Voorzitter sprak in onze laatste vergadering nog van een olifants-ei, waarop zes jaar was gebroed, hetzelfde ei schijnt B. en W. ook parten gespeeld te hebben. Ik moet dus protesteeren tegen de aantijging, dat ik het gezag tot een aan fluiting zou willen maken deze beschul diging werp ik verre van mij, en komt terecht op het hoofd van B. en W„ die ze ten volle hebben verdiend. Ik meen, Mijnheer de Redacteur, nu wel te kunnen eindigen ging ik door, mijn toegestane plaatsruimte zou te groot wórden. Nog eenmaal, wie verslaggever is van al die zelf verheffing en kleineering vau anderen is gemakkelijk vast te stellen. Onder hartelijke dankzegging verblijf ik, Uw dvv., D. SCHEELE Azn., Lid van den Gemeenteraad. Ter Neuzen, 7 October '20. lia, d. van Johannes de Wit en van Aar tje' Elisabeth de Ridder. Neeltje, d. van Wessel JacobusVermeulen en van Neeltje van der Klooster. 29 Sept. Willem, z. van Jan Loof en van Catharina Angelina Haak. 30 Sept. Willem en Cornelia, z. en d. van Oene Ebe de Vries en van Catharina Pieternella Adriaansen. Eli sabeth Dina, d. van Abraham Jozias Corrielis de. Zeeuw en van Cornelia Cat harina Meijer. Francois, z. van Leen- dert Bakkér en van Johanna Maria de Rijke. 1 Oct. Jacoba, d. van Jan Cor- nelis Kanters en van Jacoba Butters. Overlijden. 22 Sept. Maria Theresia van Hert,urn, oud 57 j., wed. van Flo- rimond Johan Meij. De post- en telegraafstaking. De dienst opgezegd. De minister van waterstaat heeft aan een aantal ambtenaren der posterijen en telegrafie, onderteekenaars van een onder de leden van den Ceutralen Bond voor Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel verspreide aansporing tot en handleiding voor het plegen van lijdelijk verzet, den dienst opgezegd. De Poolsch-Russische wapenstilstand. Volgens een telegram uit W arschau zullen de vijandelijkheden tusschen Rus land en Polen Zaterdagavond gestaakt worden. PREDIKBEURTEN. Burgemeester en Wethouders stellen de inschrijving op bovenstaande leening open op WOENSDAG 20 OCTOBER 1920, van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 1 uur, tot den koers van 100 percent. Gezegelde inscbrijvingsbiljetten in te zenden ten kantore van den gemeente ontvanger te Ter Neuzen, waar de voor waarden ter inzage liggen. Burgemeesler en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Tezaam slagvin d(a)t men de(etg root ste(k)so(o)rt eer in gin(d)s (r)iga re(i)n bij ha(m) akten kaa(s)te(nt). IN DE FIJNSTE die thans verkrijgbaar zijn, vindt l een mooie keuze bij ZAAMSLAG. Ondergeteekende zal, namens zijn prin cipaal, trachten aan te besteden op ZATERDAG IB OCTOBER, des nam. 3 uur, in Hotel „CEN PRAAL Een Rijtuig-bergplaats met bijbehoorende werken in 3 perceelen en de massa. Bestek en teekening a 1.— per stel verkriigbaar aan Bureau Vlooswijkstraat 12A. Aanwijs een uur voor de beste ding in de Donze-Visserstraat. De Architect, G A L L E. Dc Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat bon No. 54 van de Rijkssuikerkuart geldig is van Maartdag 11 t/m Zondag 17 October. Ter Neuzen, 8 October 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens die deel wenschen te nemen aan liet op 1 November a.s. aan te vangen herhalings- onderwijs zich daartoe tot en met 31 dezer bij liet Hoofd der Openbare school kunnen aanmelden. Hoek, 8 October 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Gedurende OCT., NOV. en DEC. 1920 zal de verhooging bedragen De Administrateur der Electrische Verlichting Ter Neuzen. lil. Kersstraat 3-5. TER NEUZEN. Telefoon 58. Sluit verzekeringen op elk gebied. WE HEBBEN IETS MOOIS IN geschikt voor Overdoeken en Lijfjes. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkin- gen. 28 Sept. Johannes Adriaan Taze- laar, oud 26 j., jm. en Neeltje Johanna Foij, oud 24 j., jd. 29 Sept. Gebriel Alphonse Lauret, oud 30 j., wedn. en Maria Rosalia Dierickx, oud 22 j., jd. 30 Sept. Krijn Harte, oud 22 j., jm. en Suzanna de Lijster, oud 21 j., jd. Geboorten. 26 Sept. Cornelis Gelijn, z. van Cornelis Leunis van de Velde en van Maria Magdalena Faas. 27 Sept. Helena, d. van Jacobus van den Heuvel en van Pieternella Janna Provoost. 28 Sept. Ireneus Johannes, z. van Evarist Marie Joseph Lambert en van Blondina Cornelia Bleijenberg. Geertruida Corne- Jongelieden, die den Cursus wenschen bij te wonen in HANDELSKENNIS (Boekhouden, enz.), gelieven zich daartoe aan te melden hij het Hoofd der School, vóór 10 OCTOBER a s. BIJ GENOEGZAME DEELNAME zal ook dezen winter een cursus gegeven worden in Landbouwboekhouden. Zich aan te melden vóór 10 October bij het Hoofd der School. HET BESTUUR. v/h A. F. MANNAERT-GEERS Wegens vergevorderd Seizoen aan verminderde prijzen. BUITENBANDEN met, EEN JAAR GARANTIEE 5.50 BINNENBANDEN F 2'50 Gevestigd te Groningen en Middelburg. Bijkantoren te Amsterdam en Rotterdam Directeuren: M. BROUWER en F. DIJKSTERHUIS, Groningen, en Mr. P. DIELEMAN, Middelburg. VERZEKERD KAPITAAL fl. 125.000.000 Vraagt soliede Agenten op plaatsen waar niet vertegenwoordigd. ZONDAG 10 OCTOBER 1920. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. S. Groene veld. Axel 9 en 2 uur, Ds. A. Thielen. Zaaiuslag 9 en 2 uur, Ds. 11. 1 M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. II. v. d. Wal. Schoondijke 9'/, en 2 uur, Ds. Goris. Gedachtenisrdee 40 jarig bestaan der kerk. Donderdag 14 Oct. Nm. 4 uur Ds. J. R. Goris Hu welijksinzegeningen. Oostburg 9 en 2 uur, Leeskerk. Aardenburg 9 uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruine. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 3