VISSERS Reclameberichten. BINNENLAND. Korte Berichten. Lit de Provincie. Gemengd Nieuws. Zoo in 't Voorbijgaan. Het bruidje is dr. Mary Augusta Borney, die uog slechts 72 jareu oud is. De bruigom is van Scliotsche afkomst. Hij is altijd een matig rooker, eter en drinker geweest dat laatste vóór de V. St. „droog" werden. Hij rekent or vast op 120 jaar te worden. Pikant is dat even vóór de voltrekking van het huwelijk het paartje aan het kibbelen sloeg. Hij had goedgevonden dat de huwelijksvoltrekking zou worden gefilmd, zij was er tegen en zeide dat ook. Maar de man zette zijn wil door. „Hij had het nu eenmaal zóó afgesproken, en zóó zou het ook gebeuren." 'tls toch weer echt op z'n Ameri- kaansch Van Amerika naar Sovjet-Rusland is een heele reis, maar we moeten toch nog wel eens even zien, hoe het daar staat. Allereerst kunnen we dan meedeelen, dat de bolsjewiki nog steeds klappen krijgen en telkens meer en meer achter waarts moeten. Zoowel de Polen als Wrangel bestoken hen op allerlei ma nieren. In de tweede plaats behoeft het daarom dan ook niet te verwonderen, dat er berichten uit Rusland komen, die vertellen dat de bolsjewiki nog slechts met moeite de burgeTIijke bevolking in bedwang kunnen houden. Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij PAUL v. SLUJS, Vlasmarkt. Wel kunnen deze berichten ietwat overdreven zijn, maar de meestal goed ingelichte Engelsche „Times" komt ze grootendeels bevestigen en vertelt ook, dat het achter het bolsjewistische front een groote janboel is. 't Ziet er dus voor de vrienden van David Wijnkoop en Ds. Kruyt op het oogenblik niet zoo heel gunstig uit. Van die tegenslagen der Russen trekken natuurlijk in de eerste plaats de Polen partij. Toch zijn ook daar stemmen, die in dit opzicht waarschuwen om geen al te overdreven eischen aan de Russen te stellen. Zoo zijn er bijv. de nationaal-demo- craten, een van de sterkste partijen in Polen, die, nog voor de onderhandelingen te Riga begonnen, aan hebben gedrongen op verzoening met Rusland en matiging van de territoriale eischen. Dat is hun traditioneele beleid, omdat zij, door een goede verstandhouding met Rusland, sterker tegenover Duitschland willen staan. En hun zienswijze kon wel eens de overwinning behaald hebben, als ten minste het volgende telegram waarheid bevat „De correspondenten van de Times en de Manchester Guardian te Riga be richten, dat de voorzitters van de Pool- scho en van de Russische delegaties een gezamenlijk communiqué uitgegeven heb ben, volgens hetwel zij overeengekomen zijn vandaag den wapenstilstand en de vredesprelimiariën te teekenen. Zij heb ben Dinsdagavond een protokol getee kend, waarin hun voornemen neergelegd is om Vrijdag bovenvermelde onderteeke- ning te doen plaats hebben en om de nog in geschil zijnde kwesties over te laten aan een nadere regeling. Deze overeenstemming is bereikt in persoonlijke gesprekken tusschen Domski en Joffe. De correspondent van de Daily Chro nicle te Riga verneemt nog, dat deze besluiten genomen zijn om een winter- veldtocht te voorkomen." Als het waarheid bevat, zeiden we, want reeds meerdere malen zijn berichten uit Oostelijk Europa gekomen, die later bleken geheel uit den duim gezogen te zijn. Enfin, misschien brengen „Laatste Berichten" ons nog wel nader nieuws over deze kwestie. De Russische bolsjewiki dit tot slot voor vandaag doen tegenwoordig alle mogelijke moeite, om de roode partijen in de andere landen aan te sluiten bij hun hooggeroemde Derde Internationale, omdat Lenin daardoor dan des te gemakkelijker de wereld zal kunnen regeeren. Aanvankelijk scheen een en ander vrij gemakkelijk te gaan, doch thans komt er eenige kentering. Zoo hebben bijv. in het anders nog al donkerroode Brunswijk slechts 721 leder, van de onafhankelijke (roode) partij zich voor het aanvaarden van de Russische voorwaarden uitgesproken. 1125 waren er tegen Ze zijn echter nog verder gegaan. Hun afgevaardigdo in den Rijksdag, een zekere Eckhardt, hebben zij zelfs buiten de partij gesloten, omdat hij hun te commu nistisch was In zekeren zin schijnen dus daar de oogen open te gaan, wat het drijven der bolsjewiki betreft. Mogen echter de oogen, niet alleen daar, maar in de geheele wereld nog eens zoover open gaan, dat ze kunneu opvangen het licht des Evangelies, en men de knieën buigt voor Koning Jezus. Berlijnsche zeden, Bij een proces te Berlijn bleek, dat het 13-jarig dochtertje van een pandhuis houder nacht op nacht, dikwijls tot 5 uur 's morgens, in nachtkroegen door bracht, dan meestal een vijftig sigaret ten rookte en groote sommen verteerde, waarbij zij dan nog een „vriend" vrij hield. In enkele nachten verteerde zij 5000 Mk. enz. Het geld nam zij uit de kas van haar vader, en toen zij weer eens kort bij kas was, verkocht ze een kostbaar bont uit het pandhuis aan den kellner van een nachtkroeg ter voldoening van hare verteering ad 420 Mark. Het dametje klaagde naderhand den kellner, die het bont weer verkocht had, aan, bewerende dat ze hem dit slechts in pand gegeven had, doch de rechtbank schonk haar geen geloof. Een dienstmeisje te Berlijn liet tijdens de afwezigheid der familie een paar ba rer kennissen in het heerenhuis op den Kurfürslendamm, waar ze diende, bin nen, waarna men de tapijten oprolde, de kleedingstukken, kunstvoorwerpen en kostbaarheden inpakte en daarna geza menlijk met den buit, die een waarde van twee millioen vertegenwoordigt, ver dween. De kóning boven 't Vaticaan. Dezer dagen, zoo meldt de „K. V." bezichtigde de Italiaansche koning op het vliegveld bij Campino den nieuw ge bouwden zeppelin, die den naam „Italia" ontvangen heeft. Daarna besteeg hij het luchtschip „Roma" en maakte een vlucht boven Rome. Boven de tuinen van het Vaticaan vliegend, daalde het luchtschip zeer laag. Misschien wilde de commandant van de „Roma" den monarch eens vanuit de lucht een gebied toonen, dat Victor Emmanuel III nooit heeft bezocht en misschien nooit bezoeken zal, voegt de „K. V." er aan toe. Feit is, dat de koning bij deze gele genheid den Paus heeft gezien die juist op dat oogenblik in zijn rijtuig door den tuin reed. Door het geronk der schroe ven en motoren opmerkzaam geworden, had de Paus het rijtuig verlaten, om de bewegingen van het luchtschip beter te kunnen volgen. Vreemdelingenbezoek aan Berlijn. In September hebben 1,017 Nederlan ders Berlijn bezocht. Het sterkst ver tegenwoordigd van alle landen was Oos tenrijk met 1,761 bezoekers. De onder danen van de vroegere vijandelijke lan den hebben ook den weg naar Berlijn weergevonden. In September hebben o.a. 887 Amerikanen, 586 Engelschen en 504 Franscheu in die Duitsche hoofdstad vertoefd. De prijzen in Engeland. De Engelsche bladen melden dat in Nottingham en omliggende plaatsen on geveer 80 pet. van de kantmachines bij gebrek aan bestellingen stilstaan. Men wijt dezen stilstand aan de oorlogswinst belasting en aan de Duitsche concurren tie. De Duitschers verkoopen op het oogenblik machinale kant voor een prijs, die 20 pet. lager is dan die waarvoor zij in Engeland gemaakt kan worden. Op de wolmarkt verwacht men, vol gens de Pall Mall Gazette, nieuwe dalin gen, en ook schoeisel zal in het voorjaar goedkooper worden verzekert het Klad. Voorts zou er geen kans op zijn dat het brood duurder wordt dan het nu is, aangezien de' wereldproductie van graan ontzaglijk is. De burgemeester van Cork. „Uitkijk" schrijft in het „Fr. Dagblad" „Mirakel", roept reeds 't fanatieke en bijgeloovige volk De burgemeester van Cork heeft nu reeds meer dan vijftig dagen gevast, en nog is 't hem niet gelukt een einde aan zijn leven te maken reeds meent nu 't vólk hier en daar dat God hem op zeer bijzondere wijze in 't leven houdt. En sterft hij straks toch, alle kans dat hij met slechts als een martelaar, maar zelfs als 'n soort van heilige wordt beschouwd. Hij is noch 't een, noch 't ander. Hij martelt eenvoudig zichzelf. En slaat de hand aan eigen leven. Men moge nog zooveel sympathie heb ben voor de Iersche zaak, de wijze waarop zij thans gediend wordt, kan .voor de Wet Gods niet bestaan. „Mijn schilt ende betrouwen": Zóó zong in bange dagen de Zwijger. Toen 't óók ging, om een gnnsch volk te redden uit de handen van Saul, „den tyran". En hij stelde wél, vogelvrij ver klaard. met vrome berusting ziju leven in Gods hand, maar in eigen hand nam hij de beschikking daarover niet. Zoo is 't naar den Woorde Gods. Wat daarvan afwijkt, is onder allen schoonen schijn, naar de inblazing des duivels. DE POST- EN TELEGRAAF- STAKING. We geven hier gewoon nieuws, onze gedachten over deze staking kan men in een driestar op de voorpagina lezen. We beginnen dan met Dinsdag, 's Middags om één uur werd toen van de seinzaal te Amsterdam het parool gegeven staken. Het personeel der telegraaf legde den arbeid neer en verliet de zaal, gevolgd door de briefbestellers, die de namiddag bestelling daarmee „in de war schopten." De heeren gingen daarop naar buiten om hun klachten en grieven op de straat uit te dragen, en hun eer als staats dienaren met voeten te treden. Demonstratief trokken de stakers langs Dam en Damrak, vanwaar men verdeeld werd over de verschillende bijkantoren. Zij, wier dienst nog met was geëindigd, werden opgewacht en tot verhoor ge roepen. Aan het Hoofdbureau en bij het Centraal Station werden de demonstran ten door de politie uiteengedreven, daal de oploop een te groote omvang aannam. Van hier trok men naar Café de Ruyter op de De Ruyterkade, waar een stoet, gevormd werd om door de stad te demonstreeren. Vrijwel algemeen was het werk neer gelegd. De staking is geproclameerd buiten de organisaties om. Te Rotterdam werd onder het personeel een circulaire verspreid waarin op lijdelijk verzet werd aangedrongen. Te 'sGravenhage ging ook een deel van het post- en telegraaf-personeel in staking. Er was veel volk op de been in den omtrek van het post- en tele- graafgebouw aan de Prinsesscstraat. Bij de post was de staking voornamelijk onder de bestellers, bij de telegraaf ook onder ander personeel. Zekerheid van de overkomst van telegrammen kon men niet geven, daar men vreesde dat men op de bestelling daar niet rekenen kan. Van de ploeg postbeambten, die om zes uur moest opkomen, bleven ongeveer 250 man weg. Wat tot gevolg had, dat de dienst geheel werd in de war ge bracht. De avondbestelling kon niet worden rondgebracht, vele postzakken konden niet tijdig worden bezorgd aan de stations voor verzending naar buiten. Van de telegraafploeg, die om 6 uur aan het werk moest gaan, bleven 25 man afwezig. Woensdag werd in alle drie plaatsen het werk algemeen hervat, doch de heeren stonden weer op hun achterste beenen, toen ze hoorden, dat hun depu tatie door den Minister was geweigerd, en toen aan de ambtenaren, die gestaakt hadden, werd opgedragen zich ter zake te verantwoorden. Met name in Amsterdam was de gisting ernstig. Daar werd dan Woensdagavond in een vergadering van de moderne bonden ook met een zeer groote meer derheid tot onmiddellijke sta- king besloten. Na afloop der ver gadering trok men in een grooten stoet over den Voorburgwal naar het post- en telegraafkantoor en trachtte daar door schreeuwen en fluiten het in dienst zijnde personeel te beduiden, dat het onmiddel lijk het werk zou neerleggen. Er was een zeer talrijke politiemacht op de been, welke charges uitvoerde om de menigte te verspreiden. In een Koopmansbeurs te Amsterdam vergaderdeu de C h r i s t e 1 ij k e orga nisaties van post- en telegraafper soneel. Met algemeene stemmen nam dit den raad van het be stuur om in geen geval te sta ken aan. Nader vernemen wij, dat dan ook gisteren het moderne personeel grooten deels in staking is gegaan, voorloopig alleen wat Amsterdam betreft. De Directeur-Generaal heeft echter een dienstorder uitgevaardigd, waarbij hij aan het personeel van post en telegrafie ter kennis breugt, dat zij die hun werkzaamheden niet binnen 24 uur volledig hebben her vat, door hem met ontslag uit dienst zullen wordengestraft. DE EX-KEIZER EN -KROONPRINS. De Fransche „Radical" komt nog eens terug op de uitlevering en berechting van den gewezen keizer en kroonprins. Zij moeten voor een onpartijdige vier schaar verschijnen, die slechts op feiten zal afgaan. De acte van beschuldiging is opgesteld. Het is niet waar, dat wij van de uitlevering hebben afgezien, het verdrag van Versailles eisclrt ze. EEN KAASVERBOD. De minister van landbouw heeft be paald a. het is met ingang van 1 November verboden, om volle, geheel of gedeeltelijk afgeroomde of op andere wijze verwerkte melk te verwerken tot kaas b. het sub a g stelde verbod is niet van toepassing ten aanzien van melk, tot welker verwerking tot kaas door of vanwege den minister van landbouw, nijverheid en handel, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, toestem ming is of wordt verleend. BET MINISTERIE VAN DEFENSIE Nu het Kon. Besluit, waarbij een Mi nisterie van Defensie wordt ingesteld, afgekondigd is, is bij menigeen de vraag gerezen, hoe nu de verdere ontwikkeling van deze zaak zal zijn, waar immers het Koninklijk Besluit eerst in werking treedt op een nader door de Kroon te bepalen datum. Het Corr. Bureau meent hieromtrent te weten, dat de allereerst volgende stap in deze zal zijn de indiening van een wetsontwerp bij do Tweede Kamer tot regularisatie van den nieuwen toestand. Dit wetsontwerp zal, is het Bureau wel ingelicht, niet zeer lang meer op zich laten wachten en in de toelichting kun nen dan uiteraard meerdere mededee- lingen omtrent de gedachte organisatie van het in de plaats der Ministeries van Oorlog en van Marine tredende Depar tement van Defensie worden tegemoet gezien. VRIJWILLIGE OUDERDOMSVERZE- KERING. Aan alle gemeentebesturen zullen een aantal kennisgevingen in korten brochure vorm vastgesteld, worden gezonden met verzoek deze bij aangiften van huwelijk en geboorte ter gemeente-secretarie uit te reiken, waarin het belang van vrij willige ouderdomsverzekering wordt aan getoond. EERSTE KAMERLID NOORD BRABANT. De Provinciale Staten van Noord- Brabant kozen Dinsdagnamiddag tot lid der Eerste Kamer bij derde stemming den heer II. M. J. Blomjous te Tilburg (R.K.) met 27 stemmen, tegen 26 stem men op den heer P. de Wit te Helmond (R.K.) en 5 blanco stemmen. MIDDELEN TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. Naar de „Vingtième Siècle" meldt, heeft de Belgische bacterioloog Pottier een middel gevonden om mond- en klauwzeer te genezen. Bij de proefne mingen waren de resultaten verrassend. Het zou geen serum zijn, maar een ge neesmiddel. SAMENWERKING VAN VOORUIT- STREVEND-VRIJZINNIGEN. Het hoofdbestuur van de Liberale Unie heeft zich schriftelijk gewend tot de hoofdbesturen van den Economischen Bond, den Bond van Vrije Liberalen en den Vrijz. Dem. Bond, teneinde deze uit te noodigen deel te nemen aan een in October te 'sGravenhage te houden ver gadering, waar de mogelijkheid zal be sproken worden van een samerwerking van alle vooruitstrevend-vrijzinnigen in den lande. Te Twello is door een trein uit de richting Deventer de werkman J. J. overreden en gedood. In de mijn Oranje-Nassau te Heer len is oen zestienjarige jongen door een in beweging zijnde machine gegrepen en op slag gedood. Bij zekeren D. W. op de Markt te Delft, is een geladen patroon tusschen de steenkolen gevonden het gevaarlijke voorwerp is bij de politie gedeponeerd. De 47-jarige vrouw P., bezig zijnde kooltjes te zoeken op het emplacement van de stoomtram te Bergen op Zoom is door een locomotief overreden en ge dood. In de centrale Noord aan de over zijde van het IJ te Amsterdam, is een monteur met den hoogspanningsdraad in aanraking gekomen met het gevolg, dat de man oogenblikkelijk werd gedood. Te Klazinaveen is de 15-jarige W. verdronken. Te Nijmegen is de 25-jarige pak huisknecht G. uit de eerste verdieping van het pakhuis der gebr. van Campen op straat gevallen. Hij bekwam sche delbreuk en werd in bedenkelijker) toe stand naar het R. K. Ziekenhuis vervotrd. De ongelukkige is gehuwd en vader van een kind. TER NEUZEN, 8 October 1920. Van Zaterdag tot en met Dinsdag is de getijtafel voor Ter Neuzen als volgt Hoogw. vm. 11.49 0.19 1.14 1.48 nm. 0.37-1.19 2.- Laagw. vm. 5.53 6.447.29 8.09 nm. 6.26 7.16 8.8.39 Nieuwe Maan Dinsdag 1.10 voorm De najaarszitting der Provinciale Staten zal aanvangen op Dinsdag 30 November a s., des avonds om half acht. De daarop volgende openbare zitting zal Maandag 13 December een aanvang nemen. Na afgelegd examen is o.a. tot de eerste klasse der Rijkslandbouvvwinter- school te Goes toegelaten dhr. J. R. Scheele alhier. Gedurende de week van 19 tot 26 September bedroeg het aantal gevallen van mond en klauwzeer in onze provin cie 54, voorkomende in 29 gemeenten. Voor het geheele land waren deze cijfers resp. 520 en 203. Bij de directe belastingen zijn ver plaatst de kommiezen 3e klasse Th. Miltenburg van Phillippine naar Sas van Gent (vis.), J. A. van Liere van Sas van Gent naar Philippine; de kommies le kl. J. van Beveren van Ter Neuzen naar M'n overbuurman kwam gisteren bij me binnenloopen met een krant in zijn handen. Nu gebeurt dat wel eens meer en 'k zag er dan ook niet zoo heel vreemd van op. Toch, toen ik hem wat nader opnam, bemerkte ik, dat hij iets bijzonders had. 'k Vroeg hem daarom dan ook: „Wel, buurman, wat is het?" „Ja, ja, wat het is we hebben mooie raadsleden." „Watblief „Ja, kijk maar niet zoo, 't is waar. Echte antirevolutionairen, of anders wat." „Maar man, verklaar je nader." „Dat zal ik doen", was't antwoord en hij vouwde de krant open, die de R K. „Zelandia" bleek te zijn. En met z'n vingers wees hij vervolgens op het raads- verslag van Ter Neuzen. „Nou, wat is daar mee was mijn vraag. „Hier, lees dan. 't Gaat over het tapverbod". Mijn nieuwsgierigheid was opgewekt en ik begon te lezen. Te lezen, hoe B. eri W. zich belachelijk zouden hebben gemaakt, indien ze het besluit tot droge kermis hadden doorgevoerd. Tot zoover was alles gewoon, maar daarna kwam het. „Nu is het verklaarbaar, dat een sociaal-democraat er zich in zou verheu gen dat het gezag door de goot werd gesleurd, doch hoe een anli-rev. raadslid er toe zou willen meewerken, dat het gezag tot een aansluiting wordt gemaakt, mag wel eenige verwondering wekken." 'k Begreep dadelijk dat „aansluiting" moest zijn „aanfluiting" en dat het de heer Scheele was, die eens onderhanden werd genomen. M'n buurman keek mij ondertusschen met belangstelling aan en vroeg met zekere spanning „Wat zeg je er van?" „Kostelijk, man, kostelijk, 'k Wist niet, dat zoo gemakkelijk de zaken juist andersom gezet konden worden." „Juist andersom? Hoe bedoel je dat „Wel, waarom vroeg de heer Scheele naar deze kwestie „Ja, ja, omdat een eenmaal genomen besluit niet gehandhaafd is." „Juist; is dat aanfluiting van of opkomen voor het gezag ,,'k Zou zeggen, het laatste." „Ik ook, buurman. En inplaats van dat te laken in het verslag, had men dit opkomen voor het gezag in hein moeien prijzen. Begrijp je „Ja „Mooi. Eu als je soms de verslaggever van „Zelandia" niocht tegenkomen, zeg hem dan maar, dat hij niet bang hoeft te wezen, dat de anti-rev. raadsleden het gezag tot een aanfluiting zullen maken." „Dat zal ik doen, als 'k hem zie." En na me vervolgens gegroet te hebben, ging mijn overbuurman met de krant in zijn handen weer naar huis. Ik bleef een poosje in gedachten ver zonken zitten over zoo eigenaardige voorlichting van de lezers van „Zelan dia." O, waarom toch moet het zoo? Opmerker. Sliedrecht, en de rijksklerk 3e klasse C. W. de Visser van Hansweert (kr.) naar Tilburg (kr.). Bij het te Middelburg gehouden examen voor Waterbouwkundig-opzichter zijn o.a. geslaagd de heeren I. Verstraa- ten, C. v. d. Klippe en L. Leendertse, allen alhier, en dhr J. C. van Drongelen te Hoek. Het volgende officieele communiqué is uitgegeven inzake de regeling van de paspoorten tusschen België en Nederland, naar uit Brussel wordt gemeld. Als gevolg van een overeenkomst met de Nederlandsche regeering zal van 15 October a.s. af aan Belgische en Neder landsche onderdanen een bijzonder visum verleend kunnen worden, geldig voor een jaar en ten minste voor den geldigheids duur van de paspoorten, wanneer deze eerder verloopen zijn, welk visum aan de houders veroorlooft vrijelijk tusschen de beide landen to reizen langs alle we gen en over alle grenzen. Dit visum ont heft echter geenszins de bezitters vau de verplichting om te voldoen aan de formaliteiten, welke aan vreemdelingen in elk van de twee landen worden opge legd. Met name is het niet aan Neder landsche onderdanen vergund om langer dan zes opeenvolgende maanden in België te blijven zonder daarvoor machtiging te hebben verkregen van het bestuur der provincie of van de commissarissen van het betrokken arrondissement. A fortiori krijgen de belanghebbenden geen mach tiging zich in het koninkrijk te vestigen en er een betrekking te aanvaarden. De Nederlandsche onderdanen, die in België zijn gekomen met dit visum, kunnen er dus geen inschrijving in de bevolkings registers noch de identiteitskaart krijgen. Een kroonprins hoefsmid. Men meldt uit Wieringen aan 't „Hbl." Gewaagt de geschiedenis van een Czaar Peter op de Zaandamsche scheepswerf, die der laatste jaren van een keizer, die in de bosschen te Amerongen hout zaag-

Luctor et Emergo | 1920 | | pagina 2